PDA

Zobacz pełną wersję : KTO MA WENTYLACJĘ MECHANICZNĄ Z REKUPERATOREM?



Brick
14-11-2005, 13:15
Czy ktoś z Was ma wentylację mechaniczną z rekuperatorem? czy jesteście
zadowoleni. Jaką firmę polecacie? Myślę intensywnie o zainstalowaniu takiej w
moim przyszłym domu, póbowałem zrobić rozeznanie na rynku i powiem, że trudno
się zorientować; każdy ma jakąś inną technologię - już pomijając nawet sam
rekuperator - jedni uważają, że wwiew i wywiew powinny być w jednym
pomieszczeniu, inni, że w różnych - jedni mówią, że koniecznie przewody
aluminiowe inni, że tylko plastikowe. Mozna zwariować. Jak się czyta artykuły w gazetach, ma się wrażenie, że mamy do czynienie z profesjionalnym zorganizowanym rynkiem, Chyba jest na odwrót, poszczególne firmy, albo wysmiewaja rozwiązania konkurencji, albo co gorsza w ogóle ich nie znają. Byłbym bardzo
wdzięczny za Wasze komentarze i wymianę doświadczeń.

johny27
14-11-2005, 14:26
ja tez jestem tym zainteresowany - bardzo chciałbym miec taka instalacje

bingo-ada
14-11-2005, 17:24
ja tez jestem tym zainteresowany - bardzo chciałbym miec taka instalacje

I ja!

bingo-ada
14-11-2005, 17:30
ja tez jestem tym zainteresowany - bardzo chciałbym miec taka instalacje

I ja!

Whisper
14-11-2005, 22:07
U mnie jest instalacja reku i dodatkowo rozprowadzenie powietrza z kominka - w tej samej instalacji. Wloty w pomieszczeniach mieszkalnych, wyciągi z pomieszczeń "zapachowych" - łazienki, kuchnia, pralnia, garderoba. Rury aluminiowe, anemostaty na końcach. Działa bezszelestnie - słychać tylko rekuperator w pomieszczeniu gospodarczym, przy anemostatach cisza. Zacytuję ze swojego dziennika:

W ciągu dnia zainteresowałem się tym, jak właściwie działa mi ta cała wentylacja z rekuperatorem. Zmierzyłem temperaturki i wyszło, że temperatura na dworze wynosiła 9,7C, na anemostacie wdmuchującym do pokoju 16,3C, na anemostacie wyciągającym z łazienki 19,4C, a do garażu (tam wylatuje zużyte powietrze) wylatywało 12C. Czyli faktycznie działa. Wot, tiechnika...
Nie grzałem wtedy w kominku.

bingo-ada
15-11-2005, 08:11
Whisper, a jakiej firmy masz rekuperator? Ja szukam właśnie cichego i niezawodnego.

Maluszek
15-11-2005, 08:31
Ja mam tak samo jak Whisper :D ale to on ode mnie odpatrzył :wink: całą instalację. I potwierdzam to co napisał Whisper - cała instalacja jest bardzo cichutka, słychać ją tylko w pomieszczeniu gospodarczym tam gdzie wisi reku. U mnie cały ten system działa już od prawie 2 lat i jestem z niego bardzo zadowolona. Reku mam (tak jak i Whisper :D) kanadyjskiej firmy Venmar.

madagoral
15-11-2005, 08:45
Witam
Ja sobie zainstalowałem takie ustrojstwo. Pracuje od roku i chyba nieźle. Nie robiłem żadnych pomiarów ale co mnie uderza to to, że okien nie trzeba otwierać wcale. Nawet latem!
Zamontowany mam rekuperator firmy z Opola.Nie słychać jak pracuje bo jest daleko za grubą ścianą. Najpierw napiszę co mam i jak zrobione:
1.Rekuperator symbol 650 (nazwy nie pamiętam)
2. GWC gruntowy wemiennik ciepła
3.Rozprowadzenie ciepła z kominka (nie wypowiadam się bo nie mam jeszcze kominka)
4. Rury wszystkie gietkie izolowane
5.Anemostaty plastikowe
6.2 czerpnie powietrza.
7.Nawiewy i wywiewy zamontowane są na mój rozum logicznie. Tzn świeże powietrze tłoczone jest do pokoi a wyciągane jest z łazienek, kuchni ,garderoby. Nie ma przy tym efektu przeciągu.

Wszystko zaprojektowane przez fachowca ale oczywiście nie ustrzegł się błędów. Z jednej łazienki(bez okna) bardzo słabo odparowuje wilgoć i zapachy.
Poza tym z moich spostrzeżeń wynika ,że jeżeli centrala chodzi na biegu 1 to jest za mało a jak na 2 to trochę za dużo. (Są 3 biegi).
Adam

Magda2005
15-11-2005, 09:13
A jaki jest koszt instalacji rekuperatora (wiem ze zalezy to od powierzchni domu)?

Maluszek
15-11-2005, 09:20
Mnie wszystko czyli reku, wentylator od DGP (bo reku mam podłączone z kominkiem), GWC i inne materiały (rury aluminiowe ocieplane i anemostaty) + robocizna kosztowało ok. 15 tys. zł ( to było 2 lata temu)

Brick
15-11-2005, 09:26
Czy orientujecie się, które rury są lepsze, plastikowe, czy aluminiowe?
Czy drzwi pokojowe rzeczywiście muszą być conajmniej 1,5 cm krótsze, żeby powietrze swobodnie przepływało? Nie przeszkadza Wam to?
Macie jakieś namiery na firmę w Warszawie?

Brick
15-11-2005, 09:31
Jeszcze jedno pytanie: czy zostawiliście sobie w rezerwie przewody do wentylacji tradycyjnej grawitacyjnej, czy w ogóle z tego zrezygnowaliście?

Maluszek
15-11-2005, 09:36
Jak już wcześniej napisałam mam rury aluminiowe (takie harmonjki) ocieplone - takie założył nam wykonawca.

Drzwi u nas rzeczywiście mają szparę i jakoś to wcale nie przeszkadza.

Jak chcesz namiary na mojego i Whisperowego wykonawcę to mogę dać na priva.

wbrat
15-11-2005, 09:49
Ja bardzo poproszę o namiary :D (rozumiem, ze warszawa).

I pytanie: jak macie rozwiązaną kwestię grawitacyjnej wentylacji w pomieszczeniu z kominkiem i piecem gazowym? Podobno jest wymagana nawet jak ma się mechaniczną? Nie zakłóca ona pracy reku?

Maluszek
15-11-2005, 10:11
wbrat - namiary podałam na priva.

W salonie nie mam wentylacji grawitacyjnej bo mój kominek czerpie powietrze z zewnątrz. A w pomieszczeniu gosp. jest zetka ale to raczej ze względów bezpieczeństwa w razie wycieku gazu. W niczym ta zetka nie przeszkadza (przeważnie jest zatkana) a i jeszcze w pomieszczeniu gospodarczym mam czujkę gazu.

Brick
15-11-2005, 10:15
też poproszę o namiary,

jeżeli chodzi o wentylację grawitacyjną, tu akurat fachowcy - moi rozmówcy są zgodni, że jest ona w ogóle nie potrzebna. Większość ludzi podobno sobie ją jednak zostawia, ale same przewody, kratki zamurowują, tak na wszelki wypadek, gdyby wentylacja mech, zawiodła, im się znudziła etc.
Co myslicie, warto zostawiać tą grawitacyjną?

Wojtas33
15-11-2005, 10:25
Ja rezygnuję. ok. 7000 zł w kieszeni za brak kominów.
A jak się reku rozleci?
a) Co najmniej jedno okno w pomieszczeniu będzie miało mikrowentylację aby się nie podusić.
b) wymienię reku na nowy....

Maluszek
15-11-2005, 10:27
My w ogóle zrezygnowaliśmy z wentylacji grawitacyjnej i kominiarz, który dobierał nam dom do niczego się nie przyczepił ale on był raczej z tych co wiedzieli co to reku, DGP itd.

Whisper
15-11-2005, 20:29
Maluszek już wam wszystko opowiedziała :D

Kominów nie mam. Tylko ten od kominka, kominek ma własne doprowadzenie powietrza. Część okien u mnie to fixy (czyli w ogóle się nie otwierają). A część się otwiera - żeby można było wywietrzyć jakby mi prądu zabrakło, albo jakbym chciał kogoś przez okno zawołać... ;)

gregmena
15-11-2005, 20:45
podajcie na pric namiar na wykonawce

gruba_berta
15-11-2005, 21:01
Dołączam się do prośby o namiar na wykonawcę w Wawie. My też planujemy reku i rozprowadzenie z kominka.
Dzięki.

nurni
15-11-2005, 21:08
Ja też mam (dopiero od 3 miesięcy) i pierwsze co zauważyłem, że nie otwieramy okien. Nie ma potrzeby. Nawet jak naśmierdzą w domu to włączamy wyższy bieg i na drugi dzień nic nie czuć.
Rekuperator Kossa, przewody 125 mm ocieplone wełną 40mm, GWC rurowy 200 mm, DGP nie połączone z reku. Całość działa, na razie, bez zastrzeżeń.
Za to ostatnio "rozwalił" mnie okap - 900 m3/h :o :o - toć to dwa razy więcej niż przeciętna centrala wentylacyjna.

Pozdrawiam

Włodek W.
15-11-2005, 21:29
Ostatnio byłem na wystawie Wynalazków w Wrocławiu .Był tam reku. ze sprawnosćią 90%.,czyli najwyższą na rynku .,,ŻUBR" .z białegostoku. Nawet większą od bartosza :o A miałem kupić kossa :( .Dobrże że odłożyłem zakup na póżniej :wink: :D teraz tylko zamontuję i wiem jaki .i (jest dużo mniejszy od pozostałych ) :wink: Pozdr. :D

Whisper
15-11-2005, 21:34
Namiary poszły na privy.

Szaruś
15-11-2005, 21:37
A ten Żubr ma jakieś papiery na to?

Brick
16-11-2005, 10:22
Jeżeli chodzi o ŻUBRA, to miałem okazję przysłuchiwać się rozmowie na Targach na Torwarze na początku roku przedstawicieli Żubra z jakimiś handlowcami, na moje laickie ucho to byli fachowcy, i przedstawiciele żubra jakoś nie potrafili im wyjaśnić skąd się bierze te 90%, jeżeli technologia podobno nie odbiega od innych. Nie chcę nic przesądzać, ale mając okazję uczestniczyć w tej rozmowie, powiem, że Żubr nie miał żadnego argumentu dla osób, co ewidentnie się na tym znali. Dlatego trzeba uważać. o 90% słyszałem, juiż od kilku firm. Dlatego sama liczba mnie nie przekonuje.

mlk
16-11-2005, 13:17
Namiary poszły na privy.

ja też poproszę :) Dzięki!!

Czy Ciebie też ta instalacja kosztowała tak dużo jako maluszka???
Jak macie rozwiązany okap w kuchni? podpięty do reku czy z uwagi na tłuszcze z gotowania jest wyprowadzony na zewn?

Whisper
16-11-2005, 14:05
Namiary poszły na privy.

ja też poproszę :) Dzięki!!

Czy Ciebie też ta instalacja kosztowała tak dużo jako maluszka???
Jak macie rozwiązany okap w kuchni? podpięty do reku czy z uwagi na tłuszcze z gotowania jest wyprowadzony na zewn?

15 tysięcy, ale GWC zrobię we własnym zakresie.

Okap w kuchni może być tylko z recyrkulacją - powietrze nie może opuścić domu. Zrobiło by się potworne podciśnienie - taki okap potrafi wyrzucić ponad 500m3/godzinę - zakłócałoby to całą pracę wentylacji. Poza tym podpięcie do reku oznaczałoby wrzucanie cząsteczek tłuszczu prosto na wymiennik rekuperatora.

m.dworek
16-11-2005, 14:28
no i jak mialoby to dzialac z ta recyrkulacja?
mialbys jakis kondensator tluszczu i filt zabudowany?
jak to dziala, jak sie to czysci?

bardzo mnei interesuje to z praktycznego punktu widzenia
wczoraj smazylem frytki i patrzylem jak olejek sobie ucieka z gara- kurcze- jak go poskromic?

Whisper
16-11-2005, 15:11
Inaczej mówiąc jest to po prostu pochłaniacz. Wciągamy dołem, przepuszczamy przez filtry, wypuszczamy górą. I już.

Filtry się niektóre myje, niektóre wymienia.

Wojtas33
16-11-2005, 15:28
Moja żona kategorycznie chce mieć wyciąg w okapie a ja chce reku, i co teraz zrobić? :)

Whisper
16-11-2005, 16:06
Moja żona kategorycznie chce mieć wyciąg w okapie a ja chce reku, i co teraz zrobić? :)
Zmienić żonę? :roll:

nurni
16-11-2005, 16:44
Okap w kuchni może być tylko z recyrkulacją - powietrze nie może opuścić domu. Zrobiło by się potworne podciśnienie - taki okap potrafi wyrzucić ponad 500m3/godzinę - zakłócałoby to całą pracę wentylacji. Poza tym podpięcie do reku oznaczałoby wrzucanie cząsteczek tłuszczu prosto na wymiennik rekuperatora.

Nie jest tak tragicznie :wink: Zwłaszcza, że okap działa okazjonalnie, a na najwyższym biegu bardzo rzadko. Mój okap na 1 biegu ma ok 120 m3/h a na max. 900 m3/h. Nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów ani dla 1 biegu ani przy max. Z okapu wyrzucam powietrze na zewnątrz.
Kiedyś była burzliwa dyskusja na ten temat na forum i wyszło jak zwykle 50:50. Ja wybrałem to drugie 50 i zobaczymy co będzie - na razie wygląda, że wszystko jest OK.

Z drugiej strony nawet gdyby trzeba było coś zmienić to w kuchni zawsze jest wyciąg od reku i można się podłączyć robiąc z okapu pochłaniacz, ale w drugą stronę zmiana jest ciężka do zrobienia, lub wymaga kupę roboty.

Pozdrawiam

VIP Jacek
16-11-2005, 19:07
Maluszek napisał:
U mnie cały ten system działa już od prawie 2 lat i jestem z niego bardzo zadowolona
Czy przez te 2 lata eksploatacji całego systemu, a przede wszystkim GWC nie stwierdziłaś żadnego nieprzyjemnego zapachu z GWC? Bo podobno w rurze GWC rozwijają się jakieś grzyby, a potem zaczyna śmierdzieć. Takie są opinie niektórych forumowiczów.

root
16-11-2005, 19:40
Witam.

A czy da sie zrobić instalację rekuperatora tanio ?? Kupić tanie urządzenie np. allegro 1499zł i samemu pokombinować ?? Czy jest to problematyczne i lepiej się nie podejmować samemu ??

WITEK P.
16-11-2005, 19:43
Tanio można. Glazurę też położysz sam ale czy warto?i jaki będzie efekt? Ostatnio miałem w ręku tani rekuperator (nie podaję firmy) przy wyciąganiu z opakowania odpadł wentylator, co prawda udało się go skręcić ale chyba długo nie pochodzi... :D

armark
16-11-2005, 20:04
Whisper / Maluszek, a czy jeszcze mogę się dołączyć do grona proszących o namiary na fachowca.

Z góry dziękuje...

Whisper
16-11-2005, 20:07
Whisper / Maluszek, a czy jeszcze mogę się dołączyć do grona proszących o namiary na fachowca.

Z góry dziękuje...

Poszło...

Maluszek
17-11-2005, 07:59
Maluszek napisał:
U mnie cały ten system działa już od prawie 2 lat i jestem z niego bardzo zadowolona
Czy przez te 2 lata eksploatacji całego systemu, a przede wszystkim GWC nie stwierdziłaś żadnego nieprzyjemnego zapachu z GWC? Bo podobno w rurze GWC rozwijają się jakieś grzyby, a potem zaczyna śmierdzieć. Takie są opinie niektórych forumowiczów.

Jak na razie nieprzyjemnych zapachów nie odnotowalismy.

mlk
17-11-2005, 08:31
Maluszek napisał:
U mnie cały ten system działa już od prawie 2 lat i jestem z niego bardzo zadowolona
Czy przez te 2 lata eksploatacji całego systemu, a przede wszystkim GWC nie stwierdziłaś żadnego nieprzyjemnego zapachu z GWC? Bo podobno w rurze GWC rozwijają się jakieś grzyby, a potem zaczyna śmierdzieć. Takie są opinie niektórych forumowiczów.

Jak na razie nieprzyjemnych zapachów nie odnotowalismy.

a jeśli można wiedzieć, to z jakich rur masz GWC? ze zwykłych fi 200 (lub podobnych) czy z ze specjalnych do GWC, które hamują rozwój bakterii itp (np. Rehau robi takie, ale strasznie drogie).

Maluszek
17-11-2005, 08:40
mlk - z takich standardowych chyba pomarańczowych fi 200. Najpawdopodobniej jeszcze w tym roku pewnie będziemy je czyścić tak jak i całą inastalację takim specjalnym preparatem do klimatyzacji samochodowych tylko najpierw muszę spytać naszego specjalisty czy można tym czyścić czy też może jakimś innym środkiem.

BK
17-11-2005, 09:16
Mam reku i wentylację mechaniczną, oprócz tego GWC - jesteśmy bardzo zadowoleni, polecamy. W domu jest świeże powietrze, bez otwierania okien, nie mamy zaparowanych szyb, nie ma w domu utrzymujących się zapachów, jest super komfortowo. W lecie jest chłodno i fajnie.
Koszt ok 11 tys, centrala Mistral, GWC we własnym zakresie. Korzystaliśmy z usług www.rekuperatory.pl, bardzo polecam - Wrocław i Dolny Śląsk, ale może zasięg mają większy.
Nie słychać hałasów, centralka w garażu.
Warto wydać te pieniądze - nie trzeba murować kominów wentylacyjnych, okna mogą być tańsze - bo bez wywietrzników, nie ma takich strat ciepła jak przy konieczności wietrzenia. Bardzo polecam.
GWC wykonaliśmy z rur pomarańczowych.