PDA

Zobacz pełną wersję : ROLETY, MONTAŻ ROLET - wątek zbiorczy o sposobie mocowania kaset, prowadnic i napędów



Frankai
08-01-2003, 00:38
Czy ktoś próbował ukryć skrzynkę i prowadnicę rolety w ścianie 3-warstwowej? Widziałbym to np. tak: skrzynka mając 16cm wchodzi 7cm w warstwę ocieplenia (pozostaje go tylko 5cm), a 9 cm wypada w ścianie osłonowej. Jeżeli ma ona 12cm, to 3cm podkuwamy i tam umieszczamy prowadnice. Na głębokości 3cm kończy się też skrzynka rolet. Skrzynkę i prowadnice czymś przykrywamy, siatka i tynk. Wszystko jest elegancko pochowane. Pytania tylko, czy:
- nie będzie pękać,
- wystarczający będzie dostęp do mechanizmu (naprawy, konserwacja, montaż silniczka),
- roleta będzie gładko chodzić w prowadnicach.

A może ktoś zna jakieś inne tricki, aby ukryć roletę w takim murze (12cm ocieplenia+12 osłonowy)?

woreczek
08-01-2003, 01:08
Zobacz: http://www.zalux.com.pl/rol_zewnetrzne.htm
Ja bede mieć ściane dwuwarstwową i zainteresował mnie problem

Frankai
08-01-2003, 07:22
Woreczek - ta strona nic mi nie mówi z wyjątkiem ... potwierdzenia problemu. Pierwszy typ jest całkowicie zewnętrzny - odpada. Drugi z klapą do mieszkania, więc zgodznie ze sztuką budowlaną jest do murów jedno- lub dwuwarstwowych. U mnie oznaczałoby to obniżenie wysokości okna. Nie chcę. Trzeci jest elemnentem muru konstrukcyjnego, czyli do murów jednowarstwowych. Dzięki za próbę.

Alek
09-01-2003, 18:08
Widzę Frankai, że stoisz przed podobnym problemem co i ja. Rzeczywiście schowanie skrzynki roletowej w ścianie jest problemem. Klasycznie skrzynkę chowa sie w ścianie nośnej (wewnętrznej) - nie robi się nad oknem klasycznego nadproża, nad skrzynką przychodzi wieniec. Pancerz rolety montuje sie wówczas od wewnątrz, od spodu zakrywając skrzynkę tzw. rewizją (jest to płyta PCV lub pilśniowa z cienką warstwą styropianu. I tu właśnie jest pies pogrzebany. Taka rewizja to potworny mostek termiczny i idealne miejsce na hodowlę grzybów.
Ja zastosowałem takie rozwiązanie w swoim garażu (ściana 1W - bloczek silikatowy 25 cm, skrzynki - tzw. RKS-y styropianowe 25 cm grubości). Na pewno nie powtórzę tego rozwiązania w domu. Tak samo jak ty kombinuję nad wyrzuceniem skrzynek roletowych na zewnątrz (na ścianę elewacyjną) - tyle że ( i tu cie zmartwię) najmniejszy wymiar RKS-ów to 20 cm (do drzwi balkonowych 25).
W układzie który planuję (12cm - ściana elewacyjna +3cm - pustka + 5cm zewnętrzna warstwa wełny) ciensza skrzynka (12+3+5=20)wchodzi bez problemu. Pod nią zostanie kolejne 8cm wełny (w sumie 13cm) i ściana nośna.
Ty miałbyś gorzej bo masz zaledwie 9cm ściany elewacyjnej, więc jesteś na starcie o 3cm do tyłu.
Myślę, że warstwa siatki na styropianowej skrzynce załatwi sprawę (w moich skrzynkach zewnętrzna warstwa była pokryta czymś w rodzaju wiórobetonu - tynk,nawet bez siatki trzyma sie na tym bez zarzutu).
W takim przypadku pancerz odwijałby sie na zewnątrz, zakrywając (po opuszczeniu) rewizję, która rzecz jasna będzie na zewnątrz okna. Ma to zresztą jeszcze taką zaletę, że jest wówczas dosyć miejsca (mdzy oknem a pancerzem rolety) na ew, zasuwki blokujące pancerz w prowadnicach (automatyczne kosztują ok. 100zł/roletę, ręczne, zasuwane od wewn. po opuszczeniu rolety są prawie darmo)
Ostatnio coraz częściej zastanawiam sie czy w ogóle nie wyrzucić skrzynek na zewnątrz, na ścianę elewacyjną (takie rozwiązanie mam u siebie w bloku i jest b. wygodne - trzeba jedynie zrobić przejścia przez ścianę dla taśmy - wszystko inne jest od zewnątrz. Heroal robi teraz oprócz tradycyjnych prostokątnych skrzynek (mówię oczywiście o zewnętrznych metalowych) półokrągłe - w zróżnicowanej kolorystyce (ma takie również w ofercie Ferno, gdybyś decydował się na ich okna). Nie do każdej architektury to pasuje, (raczej do tej nowocześniejszej), ale można to rozważyć. Generalnie rozwiązanie o niebo prostsze i nie zmusza cię do uwzględniania wszystkich niuansów na etapie stawiania murów.
Pozdrawiam - Alek

Frankai
09-01-2003, 23:36
Alek - śledź ten wątek. Rozmawiałem już z 2 goścmi i jednego odwiedzę za parę dni, a drugi (Perfecta) ma mi przysłać faks. Myślałem, że zrobi to zaraz po rozmowie, ale nic dziś nie przyszło, więc pewnie jutro. Boję się, że chce mi to całkiem wrzucić w miejsce ocieplenia nad oknem.
Rozwiązanie z półokrągłymi skrzynkami jest dla mnie wyjściem awaryjnym. Grubość kasety zależy od producenta i grubości samej rolety. Ja spotkałem się głównie 16cm dla 1.5m i 25 dla 2.2m. W takim wypadku z 12-tki ściany roleta wystawałaby jakieś 4cm (8 przy "Twoich"), bo nad drzwiami balkonowymi mogę jeszcze przerobić na standardową rolokoasetę w murze konstrukcyjnym.

Frankai
10-01-2003, 08:23
Alek - dostałem fax. Wynika z niego, że:
1. Skrzynka do 180cm ma 15cm.
2. Wraz z ocieplemniem za (ok. 0.7cm), (chyba) okładziną pod tynk (ok. 0.7cm), tynkiem (ok. 0.9cm) i noskiem (ok. 0.9cm) daje to 18cm.
3. Miałem nadzieję, że nic nie będę widział, a tu jakowyś nosek. Nie wiem czy do otwierania rewizji, czy odporwadzania wody cieknącej po ścianie.
4. Przekrój zawiera coś nad oknem. Opis jest po niemiecku, więc muszę to przeanalizować w domu, bo mój niemiecki jest zbyt słaby by to zrobić bez słownika.
5. Skoro skrzynka ma 15cm i powiedzmy 1cm na jej obłożenie, to muszę wycofać się z oknem o 4cm w głąb muru - no problem.

Wychodzi na to, że nie jest tak źle - choć nie idaelnie - ale szczegóły tak na prawdę wyjaśnię na Budmie lub będąc we Wrocławiu. Przypomnij mi o sobie po Budmie, to napiszę co się dowiedziałem.

Snowdwarf
10-01-2003, 08:30
frankai - ciesze sie ze machnąłeś ten wątek - mnie też to interesuje - planuję założenie rolet u siebie ale musze schować kasety bo mi sie ochrona zabytków już uczepiła na zgodzie na remont - że rolety tak ale chowane w murze - ponieważ mam okna dość małe i szkoda mi było wstawiać rolety w we wnęki okienne, zostawiłem problem na potem - będę śledził postępy w pracach i pomysłach
snow

Frankai
10-01-2003, 08:43
Snowdarf - Ty możesz mieć inny przypadek. Ja mam mur trójwarstwowy i planuję trzy różne sposoby montażu. Tego najbardziej obecnie popularnego - zamiast nadproża już nie zrobię, bo nadproża wylane. Planuję 3 sposoby:
1. Okna 150cm - kaseta w murze osłonowym i trochę w ociepleniu. Okno nie dopchnę do węgarka lub pogrubię go.
2. Drzwi balkonowe 210cm - tu mogę dać typową rolokasetę, bo nie mam tam solidnego nadproża. Na piętrze mam 15cm ocieplenia, więc trochę go pozostanie, a drzwi wycofam do brzegu muru konstrukcyjnego, oby pozostało to ocieplenie.
3. Drzwi tarasowe - wyszły wyższe niż muszą być, więc roleta nad drzwiami.

Alek
10-01-2003, 08:50
Frankai - co do noska. Rolokasety (czyli w skrócie RKS-y) są wykończone profilami aluminiowymi (od wewnątrz i zewnątrz) na spodnich krawędziach (usztywnienie skrzynki i zabezbieczenie styropianu przed uszkodzeniami). Profil ma rzeczywiście "nosek" od str. zewnetrnej i niestety jest on widoczny po położeniu tynku. Nie jest to jednak rażące (grubość "noska" to ok. 1mm - jest to więc cienka, równa srebrnoszara linia).
Alek

pawel_l
16-04-2003, 15:03
Jakie macie doświadczenia z eksploatacją i montażem rolet montowanych na zewnątrz okien? Nie chcę zmniejszać okien (mam 150 cm) dając kasety nad, (no i póki co nie trzeba wydawać ok. 4 tys na rolety od razu). Myślałem o zewnętrznych (np. heroal - wimont.com.pl). Co Wy na to???

Przy kasetach nad oknami obawiam się też o stabilność mocowania okna, od góry się go nie przymocuje a ja mam szerokości 180 i wyjście tarasowe 360 cm. Jak takie okno się mocuje od góry?


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-04-16 18:32 ]</font>

Snowdwarf
17-04-2003, 07:36
a dlaczego miałbyś nie przymocowywać okna od góry???
snow

pawel_l
17-04-2003, 09:39
A znasz jakiś sposób na przymocowanie od góry okna z nałożoną kaseta PCV?

Dave
17-04-2003, 12:50
Pianka montazowa. Wystarcza. Tylko trzeba ja dac w minimalnej ilosci. Okno trzyma sie dzieki kotwom z boku a nie montazowi z gory - zreszta wielu mialoby problem z mocowaniem od gory do zelbetowego nadproza czy wienca.

D.

araman
18-04-2003, 08:51
Mam wrażenie że mój przedmówca nie dokońca wie o czym pisze. Jestem po montażu okien i coś mogę powiedzieć. Montowałem okna drewniane zakładano kotwy na bokach oraz kotwy na dole u góry nie można założyć bo mam skrzynki rks ale gdyby ich nie było nie widze problemu aby tam wywiercić otwór( są wiertarki i wiertła które na to pozwalają ) warunek aby nie trafić na pręt ale przy mocowaniu na blachach ,nie przewiercanie przez ramiak nie ma to znaczenia.. Przy dużych oknach jest problem ze sztywnością okna ja u siebie na oknie 270 cm połozyłem płaskownik 5 x 80 który przykręcilem do boków skrzynki oraz z góry do ramiaka. pozwoliło to na wystarczające usztywnienie okna przy oknach do 140 cm nie ma tego problemu mam ich 6 sztuk

Dave
18-04-2003, 09:51
Wiem doskonale o czym pisze bo okna montowalem rok temu. Sam widzisz ze zamontowales okno mimo ze z gory nie jest przymocowane. Malo kto mocuje okno z gory - jest to raczej zbedne. Pytanie dotyczylo nie rks o ktorych ty piszesz ale o sks - ktore ja mam zamontowane do okien. Nie ma problemu zeby skrzynke od gory zamontowac na pianke - tylko trzeba uwazac zeby nie rozparla skrzynki.

D.

FREDY
20-04-2003, 00:05
Ja mam pytanie jak z wysokościami skrzynek roletowych.
Widziałem takie RKS które miały 30cm wysokości. Zatem aby zamontować okno o wysokości ok. 150cm to muszę mieć około 290 cm wysokości. Chyba że coś oszczędzę na nadprożu. Czy można to zrobić inaczej tak aby nad oknem było nie więcej niż 30 cm ściany wraz z nadprożem.
I jeszcze jedno pytanie jakie rozmiary mają rolety na zewnątrz okna, i czy można w nich zamontować silniki?

Mareko
03-07-2003, 00:06
Jutro wchodzi ekipa od okien a ja zapomnialem im powiedziec ze chce tez rolety zewnetrzne. Czy moga najpierw zalozyc okna a rolety dopiero za kilka dni ? Chodzi o to czy to nie duzy problem bo pewnie da sie wszystko.

goky
03-07-2003, 06:48
Dużo zależy od tego jakie to mają być rolety (skrzynki), dla RKS prowadnice przykręca się do ram okna i chyba może byc to trudne do wykonania po osadzeniu okna.

Mareko
03-07-2003, 13:02
rolety zewnetrzne ze skrzynka na zewnatrz

moniga
19-08-2003, 09:45
Czy montując roletę zewnętrzną razem z oknem nakleży zostawić wolną przestrzeń nad planowanym oknemtzn całe nadproże wyżej czy tylko jakąś część w nadprożu?

loniu
19-08-2003, 09:52
ja zostawiłem dodatkowe miejsce - średnio 20 cm i kupiłem okna z roletami na okiennymi. Wszystko funkcjonuje ok.

kocza
21-09-2003, 13:09
Witam,

jestem właśnie na etapie wznoszenia 1 kondygnacji domku i męczy mnie problem przygotowania otworu pod późniejszy montaż okna z roletą.

I tutaj pytanie: jak najlepiej zabudować rolety i skrzynki w jednowarstwowej ścianie z Ytonga 36,5 PW???

I drugie: jak należycie wykonać otwór okienny (wymiary!), by bezproblemowo można było później zabudować roletę i kasetę???

Wiem, wiem, że kierownik budowy itp., ale ja po prostu sam lubię wiedzieć!

Za pomoc z góry dziękuję.

Pozdr. kocza.

rkacik
21-09-2003, 13:19
Umów się na budowie z gościem od rolet i to szybko zanim ci ekipa zrobi nadproża i uzgodnij z nim jakie rolety chcesz mieć i jak mają wyglądać. Powinien ci doradzić ile miejsca zostawić na otwory okienne. pamiętaj że trzeba myśleć o wszystkim: wymiary samego okna , wysokość od podłogi i odległość od sufitu uwzględniając wysokość przyszłej lub istniejącej wylewki podłogi. Ja musiałem przerabiac nadproża. Wszystkiego nie wie nikt !

kocza
21-09-2003, 13:24
Dzięki za odpowiedź!

Niestety nie wiem jeszcze jakie będę miał okna (to temat na wiosnę przyszłego roku), a i o rodzajach rolet nie mam pojęcia!

Czy - co wynika z Twojego postu - są różne rodzaje kaset / rolet i muszę już teraz wybrać / zdecydować???


A tak wogóle - możecie polecić okna / rolety / firmę ??? Buduję w Chorzowie na Śląsku.

Pzdr. kocza. [email protected]

Jankes
22-09-2003, 08:13
Jesli chcesz miec kasety schowane w murze, to jest taki system RKS. Kaseta jest ze zbrojonego styropianu. Wystepuje w trzech grubosciach, 25; 30 i 36,5 cm. pierwsza ma wysokosc 25cm. Nastepna 25 lub 30 a ostatnia 30cm. Jak wbudowac. Otoz przychodzi ona dokladnie nad grona krawed framugi okna. W projekcie masz na pewno napisane jaki otowr okienny jest zaprojektowany- wys i szer. Aby wbudowac pozniej RKS musisz nadproze zrobic o wysokosc wybranej kasety plus 2-3 cm na jej wbudowanie. Kaseta jest szersza od otworu okiennego o 3cm z jednej i 9 z drugiej strony. tu tez musisz dodac po 1-2 cm z kazdej strony. I to na razie wszystko. Kolejny raz o RKS pomyslisz juz przy wstawianiu. A w srodku mozna umiescic rozne rolety.
POzdrawiam
Jankes

wg
11-02-2004, 13:57
Witam,
Czy spotkaliście się z takim rozwiązaniem? Interesują mnie namiary na firmy produkujące to ustrojstwo i ewentualne doświadczenia użytkowników.
A może lepiej zamontować roletę pomiędzy oknem a ścianką elewacyjną? Mam dosyć grube ocieplenie (17cm).

Szaruś
11-02-2004, 14:17
Ja właśnie tak zamierzam zrobić, ale jeszcze nie wiem czy mi wyjdzie.

jedrek
08-03-2004, 21:01
Czy montując rolety zewnęrtrzne na murze,szczebelki prowadnicy muszą być wklęsłe.Wydje mi sie,że wtedy będą niepraktyczne w użytkowaniu np.kurz itp

bart_us
18-03-2004, 17:58
Ja chcę dać rolety w murze skrzynka nadprogowa. Ale mam zgryz z czym innym, czy dawać rolety tylko na parterze i okna termo, a na piętrze okna P2 czy też rolety. Może jakieś sugestie?

mesieur
31-03-2004, 22:12
Proszę o radę w następującej kwestii:
będę budował ścianę ytong 36,5 z nadprozami tegoż samego, chcę zamontować rolety tak, by kasety były niewidoczne, nie chcę RKS`ów itp które chowane są w nadprożu (mostek term.), ani tzw nadokiennych (montowanych z oknem). Czy ktoś ma doświadczenie w tym względzie?Jakie rolety? Jak je montować? Będę wdzięczny :P

gosciu01
31-03-2004, 22:45
przecież odpowiedź dostałeś w Twoim wątku !!!

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=22525&highlight=rolety

Nie czytasz założonych przez siebie tematów ? :o

No chyba, że nie zadawala Cię rozwiązanie :-?
Ale innego rozsądnego nie znam.

Cz.

IrasP
07-03-2005, 09:50
Witam wszystkich zbudowanych i nie :)
Czy ktoś ma może zaintalowany mechanizm rolety w nadprożu? Na przykład system nadprożowy Leiera?
Jeśli tak, proszę o opinie. Czy możecie polecić taki patent. Czy nie przebija zimno przez skrzynkę do domu. Jak to się sprawuje, szczególnie teraz, zimą? Co prawda nie było tragicznych mrozów, ale może dało się coś zauważyć???
Bardzo dziękuję za szczerość, gdyż sam nie wiem, na co postawić. Czy na nadprożowe, czy montowane nad oknem na zewnątrz (w ociepleniu)?

Szaruś
07-03-2005, 10:02
Są producenci, którzy mają skrzynie nadprożowe całe ze styropianu. Tam ci (prawie) nic nie będzie ciepła uciekać.

Np. Roka-Therm (http://www.beck-heun.de/pages/roka_therm.html), którą można dostać u RSC (http://www.rsc.net.pl/).

lakk
07-03-2005, 10:09
Nie mam jeszcze zamontowanych rolet, chociaż już kupione, do zamontowania w takich nadprożach (tylko innej firmy).
Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, nie znając innego, które moim zdaniem jest lepsze i tańsze, (mam na myśli system INTEGRO).
Dlatego na wyższej kondygnacji przygotowałem nadproża pod ten system.
Polega to na cofnięciu nadproża w stosunku do lica ściany (ocieplenia) o grubość skrzynki na roletę. Przy robieniu elewacji zakrywa się skrzynkę roletową.

IrasP
07-03-2005, 20:04
Szarus, dzięki za radę.
Lecz nie o to mi chodziło :) Chodzi mi o nadproże konstrukcyjne, dla przykładu Leiera.
Chce postawić ścianę dwuwarstwową, nośna plus ocieplenie. Co byłoby zimą, jeślibym postawił nadproża gotowe pod zamontowanie rolet? Jakoś przeraża mnie trochę wchodzący mróz razem ze zwinięta roletą do takiej skrzynki. Jak to się sprawuje? Przecież jednak coś takiego produkują i sprzedają :o Czy ktoś postawił na gotowe roleto-nadproża i jest zadowolony? Czy przeklina? Pomóżcie !
Lakk, dzięki za podsunięcie mi pomysłu z wystawieniem skrzynki pod samą elewację. Właśnie coś takiego trzymam w rękawie, jeśliby nikt nie pochwalił gotowych nośnych skrzynek na nadproże. Choć przyznam, że skrzynka wtedy musi zastąpić ocieplenie? :roll:
Baaaardzo czekam na Wasze rady .... :P

lakk
07-03-2005, 20:20
Skrzynka nie zastępuje całkowicie ocieplenia. Jeśli masz cofnięte (cieńsze) nadproże (np 10 cm), to na skrzynkę też daje się ocieplenie, tylko cienką warstwę.
Ja mam też ścianę dwuwarstwową, a te nadproża ceramiczne z firmy chyba Zegiel, ze Stargardu Szczecińskiego.
Mnie jeszcze uprzedzano, że przy tych nadprożach może do domu dostawać się różne robactwo, a przy INTEGRO tego problemu nie ma.

IrasP
07-03-2005, 20:24
Oups, robactwo :( brrrr :x

IrasP
08-03-2005, 13:46
Aż mi się wierzyc nie chce, że wśród forumowiczów nikt nie zastosował skrzynek na rolety w wersji konstrukcyjnej ???

sceptyk
29-04-2005, 22:04
mam ten sam problem i pytanie :o nikt nie wie :(

sceptyk
30-04-2005, 12:08
ale po tym co poczytałem chyba zrezygnuję z rolek, na konto lepszych okien i systemu

pokar
01-05-2005, 01:16
Sprzedałem w zeszłym roku do dwóch domków system rolet nadprożowych i obaj Klienci zadowoleni.

Jesli rolety mają spełniać funkcję tylko zabezbieczającą- nie myśl, wstaw szyby P4 i okucia antywłamy. Zapomnij też o tym, że gdziekolwiek kupisz rolety antywłamaniowe. Jeśli kto je tak zafakturuje, to jest po prostu głupi albo właśnie zwija interes. Widziałem, jak nasz technik odtwiera każą roletę grzebieniem, nożem, albo kawałkiem stalowej taśmy. Robi się przy tym trochę hałasu i traci odrobinę czasu, ale na tym kończy się antywłam rolet. W najlepszym wypadku spełniają rolę zabezpieczającą - " zapobiegają włamaniu bez przygotowania" - czyt. narzędzi, tj. pijaczek włamujący się do monopolki, kibice tłukący szyby po meczu itp.

Co do skrzynek nadpożoych Leiera - widziałem ofertę, samą skrzynkę też. Skontaktuj się z dostawcą rolet/okien, niech się wypowie, czy ich roleta zmieści się do tego systemu. Najlepej niech da Ci to na piśmie. Okniarz albo Leier.
Pozdrawiam!
pokar

rafalg
01-05-2005, 09:12
IrasP - A przyglądałeś się nadprożom Juranda. Ja mam takie zamontowane. Z tego co pamiętam, to porównywałem z Leierem, wychodziły taniej

rispetto
01-05-2005, 11:04
Ja mam takie nadproża Leiera i jestem bardzo zadowolony. Przy zamawianiu rolet weź KONIECZNIE pod uwagę, czy dostawca oferuje specjalne klapy, które zamkną Ci roletę od środka domu. Niektórzy producenci rolet oferują specjalne wkłądki styropianowe do wnętrza rolety, żeby uniknąć mostka, ale różnie to bywa chociażby ze względu na wielkość rolety po jej zwinięciu. Jak np założysz roletę na drzwi tarasowe, to ocieplenie Ci po prostu nie wejdzie do środka nadproża. Wtedy trzeba się ratować w inny sposób przed mostkiem cieplnym.
Do tych naszych nadproży sprowadzano te klapy z Niemiec, ale nie były jakoś szczególnie drogie. Miały one w "przekroju" piankę izolacyjną, która wg mnie skutecznie powtrzymywała przepływ zimnego powietrza z zewnątrz. W największe mrozy klapa była oczywiście zimna, ale nie było mowy, żeby np nawiewało zimne powietrze do środka. Weź pod uwagę to, że jak masz zwiniętą roletę, to jest tam bardzo mało miejsca na ewentualny przepływ powietrza, a jak ją rozwiniesz to przepływu praktycznie nie ma wogóle. Rozwiązanie spisuje się super i "rolety są cool 8) " :lol: Jeśli kiedykolwiek będę budował jeszcze dom, to na pewno zrobię tak samo, no chyba, że wymyślą jeszcze coś lepszego.
Może jeszcze warto zwrócić uwagę na kolor. My mamy od środka brązowe i w porównaniu do białych, które widziałem u znajomych prezentują się o niebo lepiej, ale to moje subiektywne odczucie.
Jeszcze jedna ważna rzecz - zwróć później uwagę na usadowienie okien, żeby zostałą przerwa na szyny rolety. Musi być około 2 cm.

IrasP
03-05-2005, 20:40
Dzięki serdeczne.
Już zapomniałem, że nadałem to pytanie :)
Pocieszyliście mnie. Czyli to się sprzedaje i są ludziska zadowoleni. Muszę od nowa przymierzyć się jednak do takich rolet 8)
Zacząłem je sobie wybijac z głowy, a tu taki wspaniały odzew.
Pozdrowienia

vg-m
01-07-2005, 08:58
Witam:)
Jestesmy na etapie: sciany ida powoli do góry :lol:
chciałbym WAS się zapytac ile miejsca mam zostawić nad oknami na kasetę rolety zewnetrznej- i od czego to zalezy? od długości okna? czy może rodzaju rolety?
Jakie w końcu wybrac- jestem znowu :oops: zielona w temacie :lol:
z góry dzięuję bardzo -bardzo mocno :lol:

jareko
01-07-2005, 09:03
od rodzaju rolety jak i wysokosci okna oraz nie ma co ukrywac takze i producenta - rozne sa stadarty wielkosci srzynek

kret
01-07-2005, 09:46
zgadzam się z poprzednikiem - standardy są różne jak różni są producenci :D
u mnie były zostawione miejsca po 17cm przy oknach 1,5m wysokości (skrzynka miała 15cm) i 23 cm przy oknach 2,35 wysokości (skrzynka miała 22cm) ;
generalnie wysokość (wymiary) skrzynki są zależne od wysokości okna oraz rodzaju profilu rolety - im szerszy tym więcej miejsca potrzeba na jego zwinięcie i większa skrzynka; ja zamawiałem profil 37mm i pod taki podałem wymiary skrzynek;

Chatte
01-07-2005, 12:12
Mam w planie rolety typu INTEGRO ze skrzynką wbudowaną pod tynkiem.
Zanim zaczęli robic nadproża udałam się do firmy robiącej takie rolety i dokładnie wypytałam co i jak.
Generalnie - wielkość kasety zalezy od wysokości okna i grubości zastosowanego profilu.
I tak: okna o wysokosci 145cm maja kasety o szer. 18cm i wysokości 16,5cm. Do tego trzeba dodać po 3-4 cm na docieplenie nadprozy za kasetą - wychodzi wymiar wnęki w nadprożu: 22x20,5cm (może byc 22x22cm - pogrubione docieplenie nad kasetą)
Okno tarasowe o wysokości 230cm ma kasete szer. 22cm i wys. 20,5cm. Ocieplenie tak samo - więc wnęka ma wymiar 26cmx24,5cm (może byc 26x26cm)

tomek_lodz
01-07-2005, 14:52
Chodzi ci zapewne o rolety wewnętrzne oparte na ramie okna(we wnęce okiennejdo zlicowania z murem) ja sprawdziłem trzy firmy i podali mi identyczne wymiary kaset (nie wiem dlaczego się różnią od konkurencji? Ale mnie to trochę przestraszyło) i tak okna do 150 - 16 cm kaseta okna powyżej 150 ( w moim przypadku 210 ) 20 cm kaseta. A może ważne mówię o firmach Budvar, M S okna i Deckenick (czy jakoś tak :wink: )

mario_pab
25-08-2005, 12:10
Jak montować rolety zewnętrzne w ścianie dwuwarstwowej?

Widziałem w niektórych zbudowanych domach, że rolety są montowane bezpośrednio do warstwy konstrukcyjnej tzn. ceramiki/silikatów itp. Powstaje jednak wtedy mostek termiczny, gdyż nie będzie warstwy ocieplenia w miejscu skrzynki na roletę. Jak sobie z tym poradzić? Czy można montować skrzynkę na warstwę ocieplenia za pomocą długich kołków/kotw, czy czegoś podobnego?

Barbicha
25-08-2005, 12:29
Niektorzy montuja skrzynke pod nadprozema a nie na nadprozu

Maciek-MZM
25-08-2005, 13:31
Jesli zamontujesz rolety na warstwe ocieplenia to ciekawe jak zamocujesz prowadnice? tez na ocieplenie? Osobiscie wlasnie dzis montuja mi okna z roletami Krispol z czego rolety sa montowane na okno, z rewizja na zewnatrz od dolu. Dzieki temu przykrywam je styropianem. Dodatkowo mam tez moskitiery. Zycie na wsi jest meczace niekiedy :D

mario_pab
25-08-2005, 14:09
Jeśli zakładasz rolety na okno to skrzynkę musisz dać na okno (zmniejszasz wtedy powierzchnię szyb), albo schować ją w ścianie (nad oknem). U mnie żadne z tych dwóch rozwiązań chyba nie wchodzi juz w grę.

areq
21-03-2006, 21:01
Będe wdzięczny za każdą poradę.
:jareko jakbyś miał chwilkę na poradę??? plizzz...
Sytuacja ma się następująco.Zamontowali mi okna wraz z roletami typu SKS z dolną rewizją,by móc ją potem obtynkować ze strony wenętrznej i obłożyć styropianem od strony zewnętrznej - tak jak narysowałem na schemacie poniżej
http://images2.fotosik.pl/39/g6xct8wu8eyxyns2.jpg

Tak sobie pomierzyłem odległości od ściany wewnętrznej do końca rolety i wychodzi mi ,że ta odległość waha się od 1,5cm do 2,5cm. To jeszcze można "zwalić" na krzywizne ścian (choć tak naprawdę są prościutkie),ale w jaki sposób położe teraz tynk? Przecież ,zeby to porządnie zrobić trzeba by było grubości tynku minimum 3cm.
Okna wprawione są na razie tylko na samą piankę+szyny.Jeszcze jest czas na ewentualną poprawkę.
Moje pytania są takie:
1.Czy należy zlicować koniec rolety od strony wewnętrznej ściany,a wypuścić na zewnątrz te 1,5-2,5cm.
2.A moze jakiś inny sposób?
3.Czy to poprawny czy wadliwy montaż?

Przejrzałem "wszystko co dotyczy okien" i nie mogłem znaleźć na to odpowiedzi.
Dziękuje z góry za pomoc.

jareko
21-03-2006, 22:39
zamontowali tak jak zamontowali i kierowali sie zasada iz plaszczyzna okna czy rolety powinna byc w plaszczeznie zewnetrznej muru - wlasciwie nie ma sie do czego przyczepic poza jednym o czym juz kilka razy mowilem
Wszystkie sprawy zwiazane z montazem czegokolwiek powinny byc przemyslane przed a nie po jego fakcie :lol:
W tym konkretnym wypadku, (przy scianie 2W) wynikajacym jak sadze z roznicy miedzy gruboscia muru (24cm) a wielkoscia skrzynki (26cm) roleta lepiej bylaby zamontowana gdyby byla zlicowana ze srodkiem pomieszczenia, lub raczej wysunieta do srodka na tyle ile przewiduje sie tynku.
A z innej manki ;)
Tynk cementowo-wapienny ma grubosc niewiele mniejsza wiec co za klopot narzucic go 25mm? Hmmm....moge pokazac Ci domy gdzie dochodzi do 80mm ;)

Marcel.B
21-03-2006, 22:44
Powinien być zlicowany z wewnętrzną ścianą, tak się robi praktycznie wszędzie.

areq
21-03-2006, 22:46
o.k. dzięki bardzo!!!!!!
Spróbuje pogadać,czy nie zlicowaliby mi od strony sciany wewnętrznej.Chyba jeszcze na tym etapie /nie ma ocieplenia zewnętrznego/ nie będzie to problemem....

Wojtek R
30-03-2006, 21:45
Powinien być zlicowany z wewnętrzną ścianą, tak się robi praktycznie wszędzie.


ok ale gdy chcemy tą roletą zabudować od środka i zostawiliśmy z 2cm miejsca na zabudową czyli dowrotna sytuacja do tej z rysunku jak najlepiej to wykończyć od środka

Gryfol
29-06-2006, 10:41
Także myślę nad roletami ze skrzynką w nadprożu.
Znalazłem w Szczecinie firmę Spin, która ma takie rozwiązania w swojej ofercie. Czy ktoś z Was zna (lub ma) ich produkty ?? Liczę na opinię

Wdzięczny będę też za polecenie jakiegoś innego dostawcy.

Czy dobór rolet należy konsultować z dostawcą okien, czy tez nie ma to zupełnie znaczenia ??

jareko
29-06-2006, 11:06
Czy dobór rolet należy konsultować z dostawcą okien, czy tez nie ma to zupełnie znaczenia ??
najlepiej dogadac to wspolnie

bladyy78
19-07-2006, 20:00
Mam pytanie czy aby kiedys zamontowac rolety zewnetrzne musze juz teraz zamocowac okna w odpowiedniej glebokosci? Mam w domu sciane o grubosci 24cm i bede kladl ocieplenie 15cm. Znajomy powiedzial mi ze najlepiej jak bym sobie okna zlicowal ze sciana zewnetrzna, tylko czy pózniej nie bedzie problemu z zamontowaniem rolet?

yozka1
19-07-2006, 23:26
Problemu nie będzie czy okna będa zamocowane w węgarku czy też będą zlicowane ze ścianą zewnętrzną. Tak czy siak mamy wystającą, przykręconą do ściany skrzynkę rolety i prowadnice. Proponowałbym jednak zamontować okna wg standartu (choćby nawet dla mniejszego ich przemar zania w zimie). Najlepszym rozwiązaniem są rolety nastawne. Pozdrawiam.

bwojtek
20-07-2006, 07:21
Problemu nie będzie czy okna będa zamocowane w węgarku czy też będą zlicowane ze ścianą zewnętrzną.
Nie mogę się z tym zgodzić. Jeżeli okna będą "cofnięte" w stosunku do lica muru to wtedy roletę (prowadnice) można założyć wyłącznie na mur a nie ma ramy okienne. Powstaje wtedy przestrzeń między oknem a prowadnić która ani niczemu nie służy anie nie jest ozdobą. Poza tym w ścianie 2 wartswowej okna powinno być zlicowane ze ścianą i kropka (punkt rosy).

yozka1
20-07-2006, 19:34
ok przepraszam za wprowadzenie w błąd :oops:

Rezi
20-07-2006, 23:46
Mam pytanie czy aby kiedys zamontowac rolety zewnetrzne musze juz teraz zamocowac okna w odpowiedniej glebokosci? Mam w domu sciane o grubosci 24cm i bede kladl ocieplenie 15cm. Znajomy powiedzial mi ze najlepiej jak bym sobie okna zlicowal ze sciana zewnetrzna, tylko czy pózniej nie bedzie problemu z zamontowaniem rolet?


po montażu okien i ociepleniu pozostaje monataż rolet i prowadnic na ociepleniu lub ramie okna - czy sie zlicuje czy nie - efekt końcowy taki sam jw.

Hubik_1975
21-07-2006, 11:10
Generalnie osadzanie okien głębiej/płycej niewiele pomoże na tym etapie. Jeśli dobrze zrozumiałem to montaż rolet w przyszłości dotyczyć będzie rolet naokiennych? Trzeba się wtedy liczyć ze zmniejszeniem pola okna i widoczną z zewnątrz kasetą - ale oczywiście zależy co kto lubi. Na etapie stanu surowego proponowałbym przygotowanie cofniętych nadproży, tak by nawet w przyszłości można było tam zamontować rolety typu integro. Cofnięcie można dać maxymalnie do głębokości największego bębna rolety - jeśli sie nie mylę 22cm. Oczywiście plus warstwa ocieplenia zewnętrznego - po odjęciu od 22cm pozostanie nam wartość o jaką powinniśmy cofnąć nadproża (plus dwa trzy centymetry na zamaskowanie styropianem rolokasety). Tak przygotowane nadproża można docieplić i otynkować razem z elewacją a kiedyś tam wstawić rolety - wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami w postaci niszczenia elewacji i pewnie ponownego kładzenia wartswy tynku po obrobieniu glifów. Można zatem uprzednio pomyśleć o zamontowaniu rolokaset a potem tylko dołożeniu doń rolet. Opcji jest wiele :)
H.

holusio
21-07-2006, 15:40
niestety ale najlepiej od razu zamontowac rolety nadstawne
wiem ze kasa ale jek maSZ ZAamiar pozniej to przemysl dolozenie i wylozenie kasy teraz efekt estetyka i praktycznosc sa nieporownywalne

ps dzis skonczylem wlasnie ten etap...


nie zebym sie jakos na tym znal.. :wink:

jaszczurka
26-07-2006, 11:46
czesc Hubik_1975.mam pytanie do ciebie.my budujemy z silki 24cm.kupilismy wczoraj nadproza z walkiem do rolety ,ich gr.to 32cm jak je zamontowac?maja sterczec na zewnatrz?trzeba je obudowac,wyrownac ociepleniem czy co tam jeszcze?bo ja nic nie kumam w tych sprawach. moim zdaniem to zadna oszczednosc zakladac rolety po wybudowaniu domu,jak nam pani policzyla ile zaplacimy za rolety wraz z puszka i tym wlasnie walkiem to wcale nie bylo taniej a i wyglad paskudny,przynajmniej w naszym wypadku gdy mamy w salonie 3 witryny kazda po 280cm

Hubik_1975
28-07-2006, 13:42
czesc Hubik_1975.mam pytanie do ciebie.my budujemy z silki 24cm.kupilismy wczoraj nadproza z walkiem do rolety ,ich gr.to 32cm jak je zamontowac?maja sterczec na zewnatrz?

Witajcie,
konstrukcja moich rolet wymagała cofnięcia nadproży, bo kasety będą montowane do nich wraz z oknami i roletami (integro). Wasz system jest nieco inny (domyślam się, że chodzi o RKS). Analizując to, co napisałaś - wszystko jest w porządku. Ściany macie 24cm, nadproża dedykowane do rolet mają 32cm więc wystają 8cm poza silkę. Na etapie docieplania budynku (powiedzmy styropian 12cm) nadproża chowają się i macie jeszcze 4 cm na docieplenie ich od frontu i zrównanie z elewacją. Proponuję dla wszystkiego skonsultować się jeszcze z wykonawcą Waszych okien a propos osadzenia ich w świetle otworów okiennych, bo to wiąże się z miejscem, gdzie będą prowadnice rolet (o ile będą montowane do ram okiennych). Wtedy bedziecie mieli jasny obraz tego jak zamontować nadproża z wałkiem.
H.

bladyy78
01-08-2006, 12:27
Prosze mi doradzic kiedy montowac rolety zewnetrzne bo wlasnie zakonczono u mnie montarz okien i chcialbym je jakos zabezpieczyc przed wandalami (najlepiej roletami). W przyszlym roku dopiero czeka mnie ocieplenie budynku i niewiem czy moge zamotowac rolety przd ociepleniem. Dodam ze okna mam zlicowane ze sciana zewnetrzna i niewiem czy jest mozliwe ich zamocowanie?

bwojtek
01-08-2006, 12:29
Skoro już zdecydowałeś się na rolety zewnętrzne to oczywiście należy je założyć przed ocieplaniem. Prowadnice możesz przykręcić do muru (będzie mocno widać ramy) albo do ram okiennych (tak jak rolety kompaktowe).

bladyy78
01-08-2006, 12:35
Dzieki :D wlasnie zastanawialem sie czy mozna wczesnie ze wzgledu na prowadnice które niewiedzialem czy sie przykreca do muru czy sa montowane w styropianie. Ale skoro nie ma problemów to jutro ide zamawiac rolety.

Zbigniew Rudnicki
01-08-2006, 13:02
Prowadnice rolet najlepiej trzeba było mocować do ościeżnic w czasie wstawiania okien.
Wówczas stosuje się inny rodzaj prowadnic mocowany z boków ościeżnic.

Rezi
01-08-2006, 13:07
Skoro już zdecydowałeś się na rolety zewnętrzne to oczywiście należy je założyć przed ocieplaniem. Prowadnice możesz przykręcić do muru (będzie mocno widać ramy) albo do ram okiennych (tak jak rolety kompaktowe).

chłopie zastanów sie zanim cos napiszesz, profile przykręca się do ramy okiennej - nie do muru.

zakładając prowadnica ma 52 mm i szczelina pomiędzy oknem a rama okienna ma 20/30 mm i prowadnica nachodzi 20 mm na ramę okienna ( musi nachodzić - chyba ze pianka ma być widoczna ) mocowanie od krawędzi muru wynosi ok 10-15 mm - stanowczo za mało dla dobrego trzymania kołka rozporowego
pomijam fakt brak płaszczyny pomiędzy murem a oknem
poprawne mocowanie prowadnic poprzez system zatrzaskowy lub bezpośrednio śrubami do ramy okiennej
Jeżeli roleta mocowana jest do muru ( nadproża) można zastosować tzw. prowadnice pogrubiona i pod kasetę dać 2 cm przekładkę termiczna

pod prowadnice można zastosować przekładki z pianki ( np. te od systemu GK) tłumią drgania rolet i nie przenoszą na profil okienny

pogrubiona prowadnica montowana ma ramie okiennej
http://rezulak.pl/rolety4.jpg

bwojtek
01-08-2006, 15:22
chłopie zastanów sie zanim cos napiszesz
Bez urazy ale mam o tym troszkę pojęcia (nie z forum...). Przy rolecie zewnętrznej prowadnice są zupełnie innego typu niż te, które pokazałeś na zdjęciu. Często inwestor nalega by ramy okienne były widoczne - nie po to zapłacił za dębowe/mahoniowe/jakiekolwiek okna, żeby je teraz zakryć aluminiową prowadnicą. Jak napisałeś - prowadnica powinna zachodzić na ramę - ale czasem jest to tylko 5-10mm. Wtedy jej do ramy nie przykręcisz. Jeżeli otwór jest na tyle szeroki, że mocowane "przez prawdnicę" wypadłoby w piance to daje się kątowniki montażowe.
Jeszcze jedno - jeżeli prowadnica zajdzie 20mm na ramę (tak napisałeś) to jeżeli ją przymocujesz do ramy to nie zamkniesz/nie otworzysz rolety bo musiałbyś przykręcić przez szczelinę, w której porusza się pancerz (wchodzi on właśnie jakieś 20-25mm "w szczelinę")...

Rezi
01-08-2006, 15:46
Jeszcze jedno - jeżeli prowadnica zajdzie 20mm na ramę (tak napisałeś) to jeżeli ją przymocujesz do ramy to nie zamkniesz/nie otworzysz rolety bo musiałbyś przykręcić przez szczelinę, w której porusza się pancerz (wchodzi on właśnie jakieś 20-25mm "w szczelinę")...piszesz o prowadnicy jednokomorowej ( przekrój c) ja piszę o prowadnicy szerszej 52 mm z dodatkowa komorą
profil który widzisz na zdjęciu jes mocowany na zatrzaski bez nawiercania profilu.



to co widac na zdjęciu to profil systemy Heroal i nie wydaje mi się aby był wadliwie zamontowany jezeli tak to przy następnym jadąc obok heroal polska to ich @#$%&@
profil jest nasuniety na okno 15 mm ( w tym przypadku zlewa się z rama okienna i tego nie widac.
mocowanie na kątownikach do ściany jest kiepskim pomysłem ze względu na brak szczelności pomiędzy prowadnica a oknem a na kątowniki z tego co wiem przykreca się prowadnice innego typu - ale do okna - nie do muru
nie neguje i nie umniejszam twojej wiedzy i doswiadczenia,
6 firm w Poznaniu twierdziło ze nie da się zrobic tego co chciałem zrobic z roletami, zleciłem wykonanie tego firmie zza Poznania i udało się to po przestudiowaniu całego systemu Heroala ( inne systemy odpadły w przedbiegach) - widac to w galerii

powtórze..... autor wartku prosił o pomoc Prosze mi doradzic kiedy montowac rolety zewnetrzne bo wlasnie zakonczono u mnie montarz okien i chcialbym je jakos zabezpieczyc przed wandalami (najlepiej roletami). więc system musi buc dobrany do istniejącej sytuacji - na pewno nie mocowane do muru a do ościeżnicy okna

bwojtek
01-08-2006, 15:59
piszesz o prowadnicy jednokomorowej ( przekrój c) ja piszę o prowadnicy szerszej 52 mm z dodatkowa komorą
profil który widzisz na zdjęciu jes mocowany na zatrzaski bez nawiercania profilu.
Wg mnie zdjęcie przedstawia typową prowadnicę od rolety kompaktowej, która standardowo jest mocowana do ramy okiennej "zatrzaskowo" na wkręcone w ramę specjalne wkręty z dużymi "specyficznymi" łebkami. Tyle, że mocowanie wypada w osi prowadnicy. Skoro ma ona 52mm jak napisałeś to do osi będzie 26mm. Skoro prowadnica zachodzi tylko 15mm na okno to jak to jest umocowane??

Rezi
01-08-2006, 16:20
piszesz o prowadnicy jednokomorowej ( przekrój c) ja piszę o prowadnicy szerszej 52 mm z dodatkowa komorą
profil który widzisz na zdjęciu jes mocowany na zatrzaski bez nawiercania profilu.
Wg mnie zdjęcie przedstawia typową prowadnicę od rolety kompaktowej, która standardowo jest mocowana do ramy okiennej "zatrzaskowo" na wkręcone w ramę specjalne wkręty z dużymi "specyficznymi" łebkami. Tyle, że mocowanie wypada w osi prowadnicy. Skoro ma ona 52mm jak napisałeś to do osi będzie 26mm. Skoro prowadnica zachodzi tylko 15mm na okno to jak to jest umocowane??

no widzisz ............. teoretycznie się nie da

bwojtek
01-08-2006, 16:30
no widzisz ............. teoretycznie się nie da
No teraz to wszystko wyjaśniłeś :evil:

Rezi
01-08-2006, 16:33
no widzisz ............. teoretycznie się nie da
No teraz to wszystko wyjaśniłeś :evil:
nie chciłem byc złośliwy ..... rozrysuje zrobie kilka fotek w wolnej chwili i puszczę na forum

jaszczurka
22-08-2006, 18:48
hej,dziekuje ci serdecznie za odpowiedz.juz był pan od rolet wraz z panem od okiem-bracia wiec razem beda montaowac okna z roletami,niech współpracuja ze soba jak cos bedzie zle to beda miedzy soba wyjasniac.pozdrawiam

gucio33
22-08-2006, 19:00
halo czy ktos buduje dom z roletami nie integralnymi z oknami a poza tym nie plastikowe kasty na rolety tylko styropianowe beck+heun sa to tylko paczki na rolet je moge poznniej w kazdej chwili zamontowac rolety,kasty wbudowuje sie na etapie ztawienie murow.
Dzieki za odpowiedz bo do konca nie wiem jak je wstawis

efilo
22-08-2006, 19:15
my budujemy z silki 24cm.kupilismy wczoraj nadproza z walkiem do rolety

A nie boicie się że to wielki mostek cieplny? Bo zakładam że od wewnątrz mają taką sympatyczną klapkę... No i czy z tej przestrzeni pustej gdzie jest roleta nie wieje? :oops:

bwojtek
23-08-2006, 09:38
tylko styropianowe beck+heun
Znajomy ściągnął takowe z niemiec. Dla mnie porażka taka sama jak RKSy. Puszki krzywe, powyżej chyba 2 metrów długości klejone z elementów. Nie wiem czy wszystkie tak mają ale te jego mają rewizję od zewnątrz... Więc co będzie jak coś się skopie po wykonaniu elewacji zewnętrznej?

gucio33
24-08-2006, 17:49
Mam 2.50 i nie sa wogule klejone proste czy sa przekonam sie nastepnym tygodniu jak beda je wmurowywac,ja buduje sciane 3w a dostep jest od srodka.Zdecydowalem sie dlatego bo jak widze takie ladne elewacje i te puszki z roletami to mi niedobrze, a tu nawet nikt nie bedzie widzial ze sa rolety jak je podniose do gory tez z niemiec sprowadzilem bo w polsce drozej tej samej firmy beck+heun.

jareko
24-08-2006, 21:35
zalezy na czym Ci zalezy - na estetyce okupionej pozniej ewentualnymi klopotami czy na funkcjonalnosci przez lata?
Okno w scianie 2W powinno byc zamontowane w licu sciane tj. plaszczyzna zewnetrzna okna winna byc w plaszczyznie sciany
i teraz masz kilka mozliwosci:

- na etapie budowy cofnac nadproze by skrzynka rolety cofnela Ci sie pod styropian
wady:
- klopot z ewentualna naprawa rolety - jak chocby uszkodzonej lamelli - wtedy trzeba rozwalac elewacje by do klapy rewizyjnej sie dostac - ona wchodzi w rolete zarono dolna jak i czolowa plaszczyzna. Z kazda taka naprawa wiaze sie dewastacja elewacji zewnetrznej i pozniej nie sposob jak wykonac tak by sie nie odrozniala
- koniecznosc ocieplenia powstalego glifu zewnetrznego (wneki okiennej)
zalety nie widac skrzynki - ale czy to naprawde zaleta? Kwestia odpowiedniego wykonczenia i gustu

- pozostawic skrzynke widoczna - wad nie widze - same zalety. Oczywiscie co kto lubi :)

Jak ktos chce montowac rolety powinien o tym myslec na samym poczatku budowania.
RKS - w mojej ocenie same wady - ani jednej zalety w tym rozwiazaniu nie widze
Integro - niezle ale widac skrzynke co niektorym przeszkadza
BeeClewer - rewizja od srodka, skrzynka dokladnie ocieplona, mozliwosc zabudowy od wewnatrz tak ze przy awarii nie dewastuje sie mieszkania. Koniecznosc wyzszego otworu okiennego powiekszonego o wymiar skrzynki (205, 210 - zalezy od producenta). Dla mnie rewalacja eliminujaca wadu powyzszych rozwiazan.

To podstawowe trzy systemy dostepnych rolet - reszta powiela schemat dzialania i montazu

WM 08
24-08-2006, 21:36
Ja mam pytanie, mam dom jeszcze nie ocieplony (ma być styropian 15 cm) i zastanawiam się nad roletami, tak aby górny kaseton nie zmniejszał pola okna, zamocowana cała roleta na zewnštrz i póŸniej wykończone wszystko styropianem. Co myœlicie?

jareko
24-08-2006, 21:37
Ja mam pytanie, mam dom jeszcze nie ocieplony (ma być styropian 15 cm) i zastanawiam się nad roletami, tak aby górny kaseton nie zmniejszał pola okna, zamocowana cała roleta na zewnštrz i pó�niej wykończone wszystko styropianem. Co my�licie?
wlasnie tak - by nie zmiejszac swiatla wpadajacegodo domu skrzynka
Roleta wyzsza od okna o wielkosc skrzynki

jj
25-08-2006, 12:16
zalezy na czym Ci zalezy - na estetyce okupionej pozniej ewentualnymi klopotami czy na funkcjonalnosci przez lata?
Okno w scianie 2W powinno byc zamontowane w licu sciane tj. plaszczyzna zewnetrzna okna winna byc w plaszczyznie sciany
i teraz masz kilka mozliwosci:

- na etapie budowy cofnac nadproze by skrzynka rolety cofnela Ci sie pod styropian
wady:
- klopot z ewentualna naprawa rolety - jak chocby uszkodzonej lamelli - wtedy trzeba rozwalac elewacje by do klapy rewizyjnej sie dostac - ona wchodzi w rolete zarono dolna jak i czolowa plaszczyzna. Z kazda taka naprawa wiaze sie dewastacja elewacji zewnetrznej i pozniej nie sposob jak wykonac tak by sie nie odrozniala
- koniecznosc ocieplenia powstalego glifu zewnetrznego (wneki okiennej)
zalety nie widac skrzynki - ale czy to naprawde zaleta? Kwestia odpowiedniego wykonczenia i gustu

- pozostawic skrzynke widoczna - wad nie widze - same zalety. Oczywiscie co kto lubi :)

Jak ktos chce montowac rolety powinien o tym myslec na samym poczatku budowania.
RKS - w mojej ocenie same wady - ani jednej zalety w tym rozwiazaniu nie widze
Integro - niezle ale widac skrzynke co niektorym przeszkadza
BeeClewer - rewizja od srodka, skrzynka dokladnie ocieplona, mozliwosc zabudowy od wewnatrz tak ze przy awarii nie dewastuje sie mieszkania. Koniecznosc wyzszego otworu okiennego powiekszonego o wymiar skrzynki (205, 210 - zalezy od producenta). Dla mnie rewalacja eliminujaca wadu powyzszych rozwiazan.

To podstawowe trzy systemy dostepnych rolet - reszta powiela schemat dzialania i montazu

Z całym szacunkiem dla mistrza - system nazywa się beclever czyli bądź mądry przed szkodą. Pszczół bym do tego nie mieszała :wink:
www.beclever.pl
Pozdrawiam :D
jj

gucio33
25-08-2006, 15:06
jareko
ty wiesz wogole o jakich roletach ja mowie?
poniewaz nie niszczysz zadnej elewacji!ingerencja od srodka nad oknem dekiel na klik
druga zecz to przy scianie 2w zamawiasz na grubosc sciany a pozniej ocieplasz ja tak jak sciane
Co do funkcjonalnosci i trwalosci to nawet o to sie nie martwie ten system u zachodnich sasiadow jest stosowany od lat i naprawde wyglada to solidnie.I nie porownanie z polskimi wyrobami.

Grazia-Ol
22-09-2006, 08:15
Czy mozliwe jest zainstalowanie okna zintegorwanego z roletami w technologii budowy z Ytonga nie podnosząc wysokości budynku o 21 cm czy też szerokość nadproża? Czy ktoś mógłby nam pomóc i wyjaśnić? Wykonawca oświadcza,że nie ma takiej możliwości, a budynek i tak będzie już wyższy bo w projekcie jest zmiana ściany kolankowej. Proszę o fachowe porady

adwalk
22-09-2006, 12:18
Roleta nadstawna/ Czy o toCi chodzi?/ wymaga powiększenia otworu w murze na okno o wysokość skrzynki rolety by zachować wymiar okna.
Aby to osiągnąć można wymurowac nadproże wyżej, zintegrować nadproże ze stropem jako belkę żelbetowa - wymaga przeliczenia przez konstruktora!, obniżyć parapet okna lub kombinacje obu sposobów.
Jeżeli jest miejsce optymane byłoby podniesienie nadproża bo nie zmienia to po wykończeniu nic w wyglądzie budynku.

bez konkretów - ilości miejsca pomiędzy nadprożem a stropem nie da się nic konkretnego zaproponować

Grazia-Ol
22-09-2006, 12:31
Dzieki, cieszę się, ze w końcu ktoś zareagowal na moje rozterki. tak myślę, że to chodzi o to samo, wykonawcy rozpoczeli własnie budowę ścian (buduję APS 98) muszę podjąć decyzję. Przyznam, że nie bardzo rozumiem te techniki, mam nadzieję,że potrafię to przełozyć na realia wykonawcy. Jeżli nadproże doda się nad wysokością okna, wtedy wysokość pomieszczenia wyniesie ok. 2,90 to trochę dużo, kosztowniej w budowaniu i i u ogrzaniu większej kubatury, Doradca z XELLA twierdzi, że budynek podwyższy się.

jk69
17-02-2007, 18:32
Hej,
szukalam ale nie znalazłam odpowiedzi więc pytam:

czy może ktoś widział lub ma rolety zewnętrzne - nadstawne (tzw. integry), których skrzynki są widoczne wewnątrz pomieszczeń? Zacytuję tu zdjęcie z dziennika budowy Emanueli II Tadka i Beaty:

http://images11.fotosik.pl/56/3d6932d8e6008f36.jpg (www.fotosik.pl)

http://images20.fotosik.pl/59/34ca11d7ad628b48.jpg (www.fotosik.pl)

Widać na nich właśnie okna z takimi roletami.
Zastanawiałam się, czy nie można by bylo skrzynek (szeroki pas u gry okna) jakoś zamaskować? Z tego co wiem, dostęp do skrzynki jest od jej dołu, więc w razie jakiś napraw byłby możliwy.

Czy ktoś ma/planuje takie rozwiązanie?

fotograf
17-02-2007, 20:22
naklejasz styropian - na to siatka i klej i farba - niestety może pękać na łączeniach

Mohag
17-02-2007, 20:34
U mnie jest przycieta i naklejona-przykrecona plyta g-k, nastepnie tynkowana razem ze sciana i malowana... wyglada to tak (sorry ale nie mam innej foty pod reka)

http://img259.imageshack.us/img259/3421/img3743ht2.th.jpg (http://img259.imageshack.us/my.php?image=img3743ht2.jpg)

malmuc
17-02-2007, 22:30
a to sa chyba te systemy be clever, sks itp, integro o ile wiem wymaga specjalnego nadproza i rewizja jes od zewnatrz.
No kurcze ale miało byc o "maskowaniu" :wink:
ja będę mieć beclevery i zamierzam tak jak Mohag wykozystac plyte gk.

jk69
18-02-2007, 11:54
Dziękuję wszytskim za odp.!
Z nazwą mogłam coś pokręcić, bo w różnych serwisach ineternetowych stosuje się różne nazwy - w każdym razie chodzi o be clever na pewno. Na zdjęciu Mohag wygląda to b.dobrze - tzn. naturalnie jak ściana... I jak rozumiem, nic nie przeszkadza w otwieraniu klapy od skrzynki rewizyjnej...
Teraz badam koszty i przekonuję, Malmulc, zgadnij kogo ? :wink: :lol:

malmuc
18-02-2007, 23:47
Dziękuję wszytskim za odp.!
Teraz badam koszty i przekonuję, Malmulc, zgadnij kogo ? :wink: :lol:
ehhh jaka szkoda ze nie ma nagród, wygrałabym pewnie :lol:

tomeki
17-04-2007, 09:40
Mam rolety chowane pod nadproże. Z zewnątrz skrzynkę rolety przykryłem styropianem, ale mam problem od wewnątrz. Tynkarz mówi, że nie przykryje tego bezpośrednio tynkiem, bo z doświadczenia wie, że potem pęka i lepiej zostawić odkryte, ja chcę przykryć.

Macie jakieś doświadczenia?
Czy płyta k-g to dobre rozwiązanie?
Może ma ktoś zdjęcia jak to "ukrywał".

gogo5660
17-04-2007, 10:44
Lepiej tego nie zakrywaj... w przypadku awarii rolety bedziesz musial kuć gips i bedzie bajzel w domu a tak tylko otworzyc skrzynke i mozna naprawic rolete

areq
17-04-2007, 10:56
Lepiej tego nie zakrywaj... w przypadku awarii rolety bedziesz musial kuć gips i bedzie bajzel w domu a tak tylko otworzyc skrzynke i mozna naprawic rolete

Sątakże rolety z dolną rewizją.Powiedziałbym nawet,że w przeważającej większości ludzie wybierają rolety pod naprożami z rewizją dolną :):)

:Tomeki ja zrobiłem tak:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1733429&highlight=#1733429
Sorry ale zdjęcie jest ciut ciemne....

novi_ana
17-04-2007, 10:57
moi rodzice mają ten sam problem.. ojciec chciał to obudować drewnem mahoniowym jak okna, ale wtedy okna wyszłyby przyciężkawie :-?
skrzynek nie mogą zasłonić na stałe, gdyz w razie awarii nie będzie dojścia.. najwieksza roleta zostala zerwana przez ostanich fachowców :-? wczoraj zdecydowaliśmy poszukać okleiny na skrzynki, którą będzie można pomalowac akrylem jak sciany;

tomeki
17-04-2007, 12:19
Mam dojście od spodu. Mogę zabudować od strony pomieszczeń. Tylko jak ...?

HomeLess
17-04-2007, 14:53
A może też styropian przykleić, zaciągnać siatkę klejem, (zagruntować) i otynkować

piotru7
18-04-2007, 11:46
Mam dojście od spodu. Mogę zabudować od strony pomieszczeń. Tylko jak ...?
Najprościej kawałkiem płyty g-k, ale dłuższym niż skrzynka,
tak żeby zachodził na ściany

levior
03-05-2007, 20:05
hej,
no wlasnie o ile powiekszony otwor okienny przygotowac tak by potem bez stresu zamontowac tam roletke zewnetrzna ... najlepiej schowac w scianie.

mam jedno okno o szerokosci 180 cm, reszta ponizej 150 cm i drzwi balkonowe 100 cm szerokie na 234 cm wysokie.

czy otwor do przygotowania zalezy od producenta rolety?

bede wdzieczny za pomoc,
pawel

Bogumiła
03-05-2007, 21:07
Producenci mówią - ok 20 cm na roletkę

anusik
03-05-2007, 21:29
witam

U nas murarze zostawili odpowiednio - 16cm na okno i 20cm na drzwi tarasowe - to chyba standard... :)

levior
04-05-2007, 16:54
dzieki Wam
czyli wsyokosc otworu zalezy od wysokosci okna. gdiez slyszalem ze rowniez na okna o szerokosci powyzej 150 cm trzeba zostawic 18 lub 20 cm?

pozdr
p

aleksandra1
04-05-2007, 16:57
Mnie powiedziano, że wysokość skrzynki rolety to 205 mm, niezależnie czy drzwi balkonowe czy okno. Lepiej zapytać.

Jurek_Z
04-05-2007, 21:16
Zależy od systemu rolet. Na przykład dla skrzynek RKS musisz podnieść nadproże o wysokość skrzynki (SKN 200 wys 250 mm SKN 300 i SKN 360 wys 290 mm) a przy ststemie Integro nie podnosisz nadproża a jedynie zostawiasz po stronie zewnętrznej miejsce na skrzynkę - nadproże jest cieńsze.

Aga - Żona Facia
04-05-2007, 22:29
witam

U nas murarze zostawili odpowiednio - 16cm na okno i 20cm na drzwi tarasowe - to chyba standard... :)

Tak powinno być u nas przy oknach z firmy M and S. Niestety murarz wszędzie zostawił 20 cm i trzeba było domurowywać.
Moja rada idz do firmy zoknami i się dowiedź.

My tego nie zrobiliśmy i to był błąd.

levior
04-05-2007, 23:16
dzieki Wam bardzo
wybiore sie wiec w poszukiwaniu rolet ... dostawca bedzie inny niz okien.

pozdr
p

levior
04-05-2007, 23:20
... przy okazji moze polecicie jakiegos producenta rolet?

pzodr
p

SŁAWOMIRD
05-05-2007, 00:01
witam...zakładam rolety zewnętrzne nakładane na rame okienną.... i otwór jak się pytałem (i zrobiłem) :) ...musi mieć 20cm więcej niż okno montowane.......
I to już jest z luzem...a okna robią wszędzie na wymiar więc nie będzie problemu...pozdrawiam....cena za rolete zewnętrzną u nas jest około 200zł zza metr2.

madoks_kk
09-05-2007, 11:03
Firma zamontowała mi rolety, których skrzynki sa szersze od muru i wystają 2,5 cm do wewnatrz! Teraz ekipa tynkująca poinformowała mnie, że nie zatynkują tych skrzynek, bo za dyżo tynku (gipsowego) musiliby nałozyc. Nie mam pojęcia co teraz z tym zrobić. Zaproponowali mi tynkowanie równo ze skrzynkami ale i tak beda widoczne. Nie wiem czy bedzie mozna je pomalowac pozniej pod kolor scian, i jak to bedzie wyglądac. Może ktos podpowie mi jakies rozwiazanie, żeby nie było widac tych skrzynek wewnątrz domu.....

araman
09-05-2007, 12:01
A może dasz jakąś sztukaterię koło okien i wtedy można to jakoś zamaskować
popatrz tutaj
http://www.sztukateria-tomaszow.pl/?id=3

madoks_kk
09-05-2007, 12:22
Myślałam o tym, w jednym pokoju mozna zamaskowac sztukaterią ale w kazdym pokoju tak robić, to nie za bardzo.

araman
09-05-2007, 12:35
Wybacz. Żle przeczytałem twój post myślałem że skrzynki wystają na zewnątrz.
No to może coś takiego
http://www.ardeko.pl/IMGallery/galeria.php?kategoria=3

Tutaj napewno coś wybierzesz
A co do pomalowania to też nie jest zły pomysł. Ja u siebie mam klapy rewizyjne od kaset do rolet pomalowałem je na ten sam kolor co sciany i jest OK.

madoks_kk
09-05-2007, 12:50
Bardzo dziekuje za linka, może cos wymysle. Musze szybko na cos sie zdecydować bo firma juz tynkuje.

Ray23
04-11-2007, 00:37
Jak wymurować klinkier w murze trójwarstwowym z wbudowaną roletą w warstwie izolacji. W jaki sposób wzmocnić nadproże tak żeby nie było widać np. płaskownika ? Może ktoś ma dobry sposób ? Szukam dobrego rozwiązania dla mojego budowlańca ;)

revalidon
04-11-2007, 08:33
http://www.habe.pl/pl/nadproza_murfor.htm

Ray23
04-11-2007, 10:44
To na pewno wytrzyma ?
Moje okno salonowe ma 270 cm szerokosci.

revalidon
04-11-2007, 12:24
Wtedy trzeba zamówić konsolę, gdzie rolka jest podwieszana na wieszakach, a warstwa nad rolką opiera się już na konsoli. Konsola jest dosyć droga /z nierdzewki/.

HANPIO
14-12-2007, 11:17
Witam,

mam pytanko, czym uzupełniliście przerwę powstałą po zamontowaniu okien i rolet. Nasz tynkarz zaproponował, że uzupełni to styropianem, szczerze mówiąc nie podoba mi się ten pomysł. Jakie Wy macie doświoadczenia w tej kwestii?

JACKIE P
14-12-2007, 11:45
wydaje mi się, że ma to sens, takie wypełnienie ma na celu wyeliminowanie mostka cieplnego pomiędzy roleta i nadprożem, będzie to miejsce narażone na przenikanie zimna. Jedynie trzeba by to zrobić dokładnie, aby nie pozostawały jakieś szczeliny i zatynkować od zewnątrz.

mikolayi
14-12-2007, 15:44
styropian i piana niskoprężna. z zewnątrz i tak przekryjesz otwór styropianem/wełną. Tynkarz ma problem, bo przecież nie będzie ładował tynku w dziurę.

HANPIO
19-12-2007, 09:35
Dziekuje bardzo,

jz
21-07-2008, 18:33
Witam,

Mam pytanie do osób, które być może przerabiały taki temat...

Mam nowy budynek, otwory okienne są wybudowane wg projektu i chciałbym zachować ich wielkość. Nadproże nie zostało przygotowane do rolet Integro.

Czy istnieje możliwość zainstalowania jakichkolwiek rolet typu podtynkowe (np. Integro) lub jakikolwiek inny sposób, żeby ukryć kasetę rolet?

Nie wchodzi w grę umieszczenia kasety pod nadprożem (nad oknem), ponieważ tak jak napisałem chcę zachować wielkość okien.

Planuję ocieplenie styropianem o gr. 12-15cm. Ściany BK 24cm.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

jacekp71
21-07-2008, 18:40
rozumiem, ze kasety mialyby byc zlicowane z ociepleniem ?
no to wg mnie dupa w paczkach, za późno ....

jareko
21-07-2008, 18:45
pupa na paczkach :lol: ładnie powiedziane ale prawda jest ze juz hmm.... pupa na paczkach :)

Rezi
21-07-2008, 21:21
schować kasery w ociepleniu
przy oknach tarasowych może być problem z grubościa kaset ale da sie zrobić ( my schowalismy w podbitce dachu)

kiedys rozpisywałem sie o tym na forum - przeszukaj

jacekp71
21-07-2008, 22:54
schować kasery w ociepleniu

no to o tym kazdy mysli ;-)
tylko kto produkuje powiedzmy 14cm rolety ??

Rezi
21-07-2008, 23:17
schować kasery w ociepleniu

no to o tym kazdy mysli ;-)
tylko kto produkuje powiedzmy 14cm rolety ??

zapomniałem - trzeba dac 20 cm styro, skrzynki mają do 185

Trociu
21-07-2008, 23:37
a może okiennice trzeba zamontować zamiast rolet

...

problem w tym że złodziej zdemontuje je w 5 sek niezależnie czy są na okienne czy na tynkowe
Tylko kto myśli o roletach jako elemencie przeciwzłodziejowym. Nawet jak mają kliny, to podobno ich sforsowanie zajmuje max 5 minut. A okiennice też chyba łatwo otworzyć.

U mnie budynek był budowany z zamierzeniem, że rolety schowa się pod nadprożem. Jednak jak już ściany powstały i przyszło co do czego, to stwierdzilismy, ze podobają nam się takie duże okna i mamy rolety na ścianie. Aby nie było ich widać dajemy na przyszłym ociepleniu obwódkę z dodatkowego styro i nie będzie nic widać.

jacekp71
21-07-2008, 23:45
kiedys byly dostepne takie nadproza firmy JURAND, gdzies z 3-Miasta ....
proste w montazu, docieplone, przygotowane do ukrycia rolety w srodku,

Trociu
21-07-2008, 23:47
Problemem z roletami zewnętrznymi może być, gdy już będzie wszystko ładnie ocieplone i trzeba będzie się dostać do środka bo coś się stanie. W większości przypadków nie pozostanie nic innego jak zdemolować kawałek ocieplenia.

Rezi
21-07-2008, 23:49
Problemem z roletami zewnętrznymi może być, gdy już będzie wszystko ładnie ocieplone i trzeba będzie się dostać do środka bo coś się stanie. W większości przypadków nie pozostanie nic innego jak zdemolować kawałek ocieplenia.

jest rewizja od spodu , nawet w ralu można pomalowac pod kolor elewacji

Trociu
22-07-2008, 09:16
Problemem z roletami zewnętrznymi może być, gdy już będzie wszystko ładnie ocieplone i trzeba będzie się dostać do środka bo coś się stanie. W większości przypadków nie pozostanie nic innego jak zdemolować kawałek ocieplenia.

jest rewizja od spodu , nawet w ralu można pomalowac pod kolor elewacji
Rewizja od spodu - ok - tyko jak zabudujesz ze wszystkich stron puszkę, to jak się do tej rewizji dostaniesz, jak odkręcisz mocujące śróbki ;)

jareko
22-07-2008, 09:45
Jurand robi rolety w systemie RKS i nie wierzcie w to by były szczelne i bezproblemowe
Antywlamaniowosc rolet była juz tu poruszana nie raz - żaden złodziej nie demontuje skrzynek, nawet nie probuje sie do nich dostać bo i po co - 20 sekund i jzu po każdej tzw. "antywlamaniowej" rolecie z aluminium - zapamiętajcie sobie o tm raz a dobrze
zabudowanie skrzynki rolety Integro jest możliwe styropianem ale.... ale wystarczy ze macie sterowanie centralne i np. nie zauważyliście ze tam gdzie rozwija sie roleta dziecię Wasze pozostawiło np. krzesełko - roleta rozwijając jak napotka opór zacznie rozwijać sie w skrzynce i roz... cala elewacje

Rezi
22-07-2008, 10:12
........... roleta rozwijając jak napotka opór zacznie rozwijać sie w skrzynce i roz... cala elewacje

silniki z wył przeciązeniowym - tak to się chyba nazywa
jak napotka opór sama się wyłączy

jareko
22-07-2008, 10:26
........... roleta rozwijając jak napotka opór zacznie rozwijać sie w skrzynce i roz... cala elewacje

silniki z wył przeciążeniowym - tak to się chyba nazywa
jak napotka opór sama się wyłączykażdy silnik ma przeciazeniowke - i w tej sytuacji ona nie zadziała - tzn zadziała ale jzu po szkodzie :(
wyrwanie 2 cm styropianu jakim jest oklejona skrzynka nie stanowi dla niego problemu
przeciazeniowka działa na zasadzie wzrostu temperatury silnika - zanim ona sie radykalnie podniesie jest jzu po elewacji
obserwacja praktyczna a nie teoretyczne rozważania Rezi :)
podobanie praktycznie podany czas sforsowania każdej aluminiowej rolety :(

Rezi
22-07-2008, 10:36
jareko, nie chce wchodzic w polemikę bo w tej dziedzinie wiedza i doświadczeniem bujesz mnie na głowę ale .........

mam rolety schowane w elewacji i część w podbitce ( płaszcz 55mm wysokośc 3 m, płaszcz chodzi między warstwami ocieplenia, skrzynka 250 ? )
nic zlego się nie dzieje od 3 lat, więc można zaryzykowac ze przy rozumnym uzytkowaniu nic złego się nie stanie. ( siłowniki To-Max Nice porównuje pobór prądu z wzorcem )

jz
22-07-2008, 10:46
rozumiem, ze kasety mialyby byc zlicowane z ociepleniem ?
no to wg mnie pupa w paczkach, za późno ....

Tak by było najlepiej, ale jeśli teraz jest pupa w paczkach ;), to może być ewentualnie tak, że lekko będzie wystawać kasetka i wokół okna zrobi się takie dekoracyjne paski (jakoś się to chyba fachowo nazywa).

Rozumiem, że teraz mam takie możliwości (wykluczając wersje np. zasłaniające okno przez kasetę rolety):
- roleta klasyczna na wysokości nadproża na ociepleniu,
- roleta BeClever lub RKS (wtedy zmniejszam okno),
- roleta Integro (wtedy kombinuję, żeby schować/ozdobić) wystającą kasetkę. Tu pytanie: o ile ta kasetka będzie wystawać jeśli mam 15cm ocieplenia?

Trociu
22-07-2008, 10:52
A to nie jest tak , że Integro właśnie chowa się w świetle muru i nie wystaje?

jareko
22-07-2008, 13:00
A to nie jest tak , że Integro właśnie chowa się w świetle muru i nie wystaje?
bylo o tym chyba z 100 razy
masz trzy systemy - przypomnę po raz ostatni :) - jest tu wyszukiwarka i za jej pomocą znajdziesz także rysunki każdego systemu

RKS - wałek rolety i sama roleta chowa sie w odpowiednio spreparowane nadproże - konieczność podjęcia decyzji jzu w trakcie stawiania ścian

Be Clewer - roleta nad oknem, powiązana z oknem adapterem,otwór musi byc większy od planowanych wymiarów okna o wielkość skrzynki, skrzynka wystaje do wewnątrz pomieszczenia i klapę rewizyjna ma od dołu skrzynki. Przy szerokościach powyżej 150 pojawia sie problem z prawidłowym zamocowaniem okna na górnej jego krawędzi. Zdarzają sie skrzynki mające uchwyty dla kotew ale... ale g.. to daje gdyż sama skrzynka nie jest na tyle sztywna by przy dużych gabarytach zagwarantować sztywność całego okna

Intergo - skrzynka nad oknem od zewnętrznej płaszczyzny ściany, wymaga podłożenia choćby 2 cm styroduru gdyż skrzynka jest nieocieplana - cala wystaje poza ścianę nośna i rewizje ma przeważnie od spodu - sa skrzynki gdzie rewizja jest po całości - zdejmuje sie wtedy cala maskownice mechanizmu - te od dołu i z frontu. Nie ma konieczności przygotowywania nadproży - sam montaż okna i skrzynki załatwia wszystko - w mej ocenie jedyny system gwarantujący szczelność i najmniejsze straty ciepła - roleta jest jakby poza domem w całości

Trociu
22-07-2008, 13:43
OK jareko. Może znasz się bardziej na temacie. Ja bazowałem na tym, co mówili mi gdy sam wybierałem swoje rolety. I o roletach integro mówili, że potrzebne jest do nich specjalne nadproze (http://www.empol.pl/podstrony/integro.html) w kształt litery L, żeby puszka nie wystawała na ścianę. Ponieważ nie myślałem o tym za wczasu, mam rolety mocowane na ścianie nad oknem, czyli według Ciebie to właśnie mam Integro, a według mojego producenta mam nadtynkową (http://www.empol.pl/podstrony/nadtynkowa.html)

jareko
22-07-2008, 14:18
Trociu - nazw jest tyle co gruszek na wierzbie ;) ale rozwiązania techniczne są tylko trzy :)

jz
22-07-2008, 15:23
Ponieważ nie myślałem o tym za wczasu, mam rolety mocowane na ścianie nad oknem, czyli według Ciebie to właśnie mam Integro, a według mojego producenta mam nadtynkową (http://www.empol.pl/podstrony/nadtynkowa.html)

Moim zdaniem to Ty masz po prostu klasyczne rolety, a nie Integro. Jak bardzo kaseta (skrzynka) odstaje Ci od muru? Ile zamierzasz dać ocieplenia?

jareko
22-07-2008, 15:48
..moim zdaniem to Ty masz po prostu klasyczne rolety, a nie Integro. Jak bardzo kaseta (skrzynka) odstaje Ci od muru? Ile zamierzasz dać ocieplenia?sprecyzuj co rozumiesz pod pojęciem "klasyczne rolety"? Bo dla wielu właśnie Integro to klasyka, dla innych RKS tylko Be Clewer jest w sumie nowinka jeśli chodzi o rozwiązania techniczne

jareko
22-07-2008, 15:53
sprecyzujmy wiec
cytując siebie :) z posta http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1603492&highlight=integro#1603492


Integro Tworzy konstrukcie ktora mocowana jest do okna (lub zewnetrznej powierzchni scian) - nie narusza mocowania gdyz montowana jest do juz zamontowanego zgodnie z zasadami montazu okna, nie powoduje mostkow temicznych, gwarantuje 100% szczelnosc (pod warunkiem sterownaia silnikiem) - jest po prostu na zewnatrz chalupy,
Tylko dla wielu nie do zaakceptowania bo im skrzynka wystaje - a przeciez mozna to zrobic i estetycznie i z glowa, a nawet ukryc skrzynke pod warstwa ocieplenia - tylko o tyym trzeba pomyslec PRZED budowaniem a nie po, jak juz mury stoja
A roleta nadstawna? Pod ta nazwa moga kryc sie rozne rozwiazania nie majace z Integro nic wspolnego.
Masz trzy rodzaje czy tez typy rolet - i nie skupiajmy sie na ich nazwie tylko sposobie rozwiazan

- najstarsze rozwiazanie - nadproze stanowi od razu skrzynke na mechanizm rolety. Rozbudowane do wnetrza pomieszczenia tak by mozna bylo od srodka poprzez klape rewizyjna dostac sie do mechanizmu (np.RKS, MAGU VarioPlus i inne). Wpadajace przez otwor (ktorym wychodzi z nadproza roleta) powietrze wypelnia cale nadproze powodujac w tym miejscu ucieczke ciepla na zewnatrz. Klapa rewizyjna musi byc super szczelna by powietrze nie wpadalo do wnetrza - dawniej byly to klapy drewniane i czesto pojawialy sie z tym klopoty teraz klapy sa z Tworzywa (czesto wielokomorowego) tak mocowane ze to zjawisko nie powinno wystepowac. Stad tez takie nadproze powinno byc od srodka ocieplone lub wyposazone od razu w wkladke styropianowa lub wykonane ze styropianu (jak wspomniane np. MAGU VarioPlus). Najczesciej wspomina sie o podstawowej zalecie takiego rozwiazania - mechanizm jest ukryty - nie widac go od zewnatrz a od srodka widac tylko klape rewizyjna. Podstawowa wada o ktorej juz sie nie wspomina klientom - brak mozliwosci poprawnego zamocowania gory okna co zaczyna sprawiac ogromne klopoty jesli jego szerokosc przekracza 90 - 100 cm. W mojej ocenie, przy dzisiejszych projektach domow, duzych przeszkleniach, duzych wyjsciach na taras jest to system o ktorym powinno sie zapomniec i odejsc calkowicie od jego stosowania
http://hitplus.com.pl/rks/images/system_rks.gif

- pozniejsze Integro - skrzynka wraz z mechanizmem jest montowana na zewnatrz sciany czy tez okna. Nie ma mozliwosci by powietrze w skrzycne przedostwalo sie do wnetrza. Rozwiazanie szczelne i cieple. W przypadku napedu recznego przewiercenie sie przez nadproze by linke (tasme) wprowadzic do srodka pomieszczenia trudne do uszczelnienia - stad zalecam jednak zainwestowanie w silniki. Wytykana wada jest to ze skrzynka wystaje na zewnatrz plaszczyzny rolety. Ale sa juz skrzynki przystosowane do zakrycia gdzie klapa rewizyjna jest od spodu choc ciagle dostepna jest tez skrzynka gdzie spod i czolo stanowi jedna calosc tworzac klape - jej zakryc nie mozna. W mojej ocenie rozwiazanie najlepsze ale jesli chcemy by skrzynka byla niewidoczna wymagajace wysilku intelektualnego w jaki sposob ja ukryc w warstwie ocieplenia
http://hitplus.com.pl/integro/images/system_integro.gif

- ostatnie rozwiazanie nowosc ktora miala pogodzic zalety Integro z wymaganiami klientow co do widocznej w wiekszosci wypadkow skrzynki. jednym slowem BeClever. Skrzynke wyposazono w specjalny adapter ktory laczy ja na stale z oknem i zaczyna ona spelniac dodatkowa konstrkcjie usztywniajaca okno ale.... przy szerokosciach ponad 200 cm calosc mimo wszystko staje sie malo stabilna. Sa skrzynki przystosowane do kotew tym samym calosc staje sie sztywniejsza. Klapa rewizyjna jest od srodka pomieszczenia i czesto jej powierzchnia czolowa cofnieta jest wzgledem sciany wewnetrznej wymagajac dodatkowej obrobki. Podobnie jak w Integro uwazam ze jedynym rozsadnym napedem jest silnik a nie tasma czy linka. pod klapa rewizyjna stosowane sa wkladki styropianowe ocieplajace calosc. Rozwiazanie techniczne ktore mialo polaczyc zalety Integro i RKS w jedno - i prawie sie udalo :)
http://hitplus.com.pl/dual/images/system_dual.gif
http://www.jareko.pl/images/fotki_na_forum/roleta_Be_Clever.jpg

Wszystkie rysunki zaczerpniete zostaly ze strony firmy HiTPLUS Warszawa ul. Polczynska 113 http://www.hitplus.com.pl

Trociu
22-07-2008, 16:18
Ponieważ nie myślałem o tym za wczasu, mam rolety mocowane na ścianie nad oknem, czyli według Ciebie to właśnie mam Integro, a według mojego producenta mam nadtynkową (http://www.empol.pl/podstrony/nadtynkowa.html)

Moim zdaniem to Ty masz po prostu klasyczne rolety, a nie Integro. Jak bardzo kaseta (skrzynka) odstaje Ci od muru? Ile zamierzasz dać ocieplenia?Kaseta mi nie odstaje od muru, ale do niego przylega. Ta część muru nie będzie niestety ocieplona.

Trociu
22-07-2008, 16:21
- pozniejsze Integro - skrzynka wraz z mechanizmem jest montowana na zewnatrz sciany czy tez okna. Nie ma mozliwosci by powietrze w skrzycne przedostwalo sie do wnetrza. Rozwiazanie szczelne i cieple. W przypadku napedu recznego przewiercenie sie przez nadproze by linke (tasme) wprowadzic do srodka pomieszczenia trudne do uszczelnienia - stad zalecam jednak zainwestowanie w silniki. Wytykana wada jest to ze skrzynka wystaje na zewnatrz plaszczyzny rolety. Ale sa juz skrzynki przystosowane do zakrycia gdzie klapa rewizyjna jest od spodu choc ciagle dostepna jest tez skrzynka gdzie spod i czolo stanowi jedna calosc tworzac klape - jej zakryc nie mozna. W mojej ocenie rozwiazanie najlepsze ale jesli chcemy by skrzynka byla niewidoczna wymagajace wysilku intelektualnego w jaki sposob ja ukryc w warstwie ocieplenia
http://hitplus.com.pl/integro/images/system_integro.gif

Czyli jak widzisz mur jest odpowiednio przygotowany do rolety Integro - jest odpowiednia wnęka na puszkę.

Tylko co to jest ta warstwa wypełniająca? bo jak widzę, nie jest to część nadproża, które o ile widzę dobrze ma pokazane zbrojenie na tychże rysunkach.

jareko
22-07-2008, 16:30
oj jak to fajnie jest rozmawiać z osobami nietechnicznymi :Lol:
pomyśl
nie musisz muru przygotowywać po integro - zwłaszcza w przypadku ściany 2W - co najwyżej możesz na etapie wylewania nadproża w szalunek wsadzić styro od strony zewnętrznej by zabezpieczyć nadproże przed przemarzaniem
ale jeśli tego nei zrobisz to tez nie kłopot - wysuwasz przy montażu okno na tyle by pod skrzynkę dać 2 cm styroduru
W tch rysunkach jest mały błąd - okno winno byc co najmniej zlicowane z murem bądź lekko wysuniete - a na rysunkach jest cofnięte
a jeśli mówisz o pierwszym rysunku dotyczy on sciany jednowarstwowej - bo wiesz.... takie tez sie muruje tak jak i 3W :lol:

Trociu
22-07-2008, 16:39
W tch rysunkach jest mały błąd - okno winno byc co najmniej zlicowane z murem bądź lekko wysuniete - a na rysunkach jest cofnięte
To jeżeli wiesz, że tam jest błąd, to dlaczego dalej go rozpowszechniasz bez żadnego słowa wyjaśnienia. To może powodować właśnie podobne do tej dyskusje

a jeśli mówisz o pierwszym rysunku dotyczy on sciany jednowarstwowej - bo wiesz.... takie tez sie muruje tak jak i 3W :lol:Wyobraź sobie, że wiem o ścianach jedno i trój warstwowych. Spotkałem się nawet z chęcią postawienia czterowarstwowej ;)

Trociu
22-07-2008, 16:40
oj jak to fajnie jest rozmawiać z osobami nietechnicznymi :Lol:Na jakiej podstawie wnosisz, że jestem osobą nietechniczną? Możesz się ździwić.

jareko
22-07-2008, 16:58
ach ty :)
nie zauważyłeś nutki żartu w mych słowach? :lol:
rozpowszechniam gdyż samemu mi sie robić tych rysunków nie chce a tak jak są one przedstawione tez można okna zamontować - wiec az takiego bledu nie ma
A tak to juz nieporozumień w nazewnictwie systemów rolet nie będzie
a i swój zmysł techniczny każdy z Was uruchomić może i dobrać sposób na rozwiązanie nadproży czy tez wybór systemu rolet

jz
22-07-2008, 17:11
sprecyzuj co rozumiesz pod pojęciem "klasyczne rolety"? Bo dla wielu właśnie Integro to klasyka, dla innych RKS tylko Be Clewer jest w sumie nowinka jeśli chodzi o rozwiązania techniczne

Rolety klasyczne to dla mnie rolety natynkowe np. rolety SK (http://www.bramy-rolety.pl/rolety_natynkowe_rondo.html), SK45 (http://www.bramy-rolety.pl/rolety_natynkowe_sk45.html) lub OWAL (rys.2) (http://www.meritum-janki.pl/images/cms/1958/katalog1/roleta2.gif).

Integro to dla mnie rolety podtynkowe, podobne do klasycznych, które mają odpowiednią skrzynkę, którą da się wpasować we wcześniej odpowiednio przygotowane nadproże (dzięki czemu ukrywamy skrzynkę w elewacji). Czy tylko oby na pewno trzeba koniecznie mieć to przygotowane nadproże?

Trociu
22-07-2008, 17:50
Integro to dla mnie rolety podtynkowe, podobne do klasycznych, które mają odpowiednią skrzynkę, którą da się wpasować we wcześniej odpowiednio przygotowane nadproże (dzięki czemu ukrywamy skrzynkę w elewacji). Czy tylko oby na pewno trzeba koniecznie mieć to przygotowane nadproże?No jeżeli ma być odpowiednio przygotowane to trzeba je odpowiednio przygotować.

Coś mi się wydaje, że tutaj chyba finału nie będzie. Bo jakby się przyjrzeć rolecie Integro opisanej przez jareko dla ściany 2W, to mamy to samo co w rolecie natynkowej SK45 (opcja montażu 2) wskazanej przez jz

jareko
22-07-2008, 18:25
albo ja już zmęczony jestem albo czegoś nie rozumiem?
Czym rożni sie Sk od Integro?
No czym?
Tylko i wyłącznie usytuowaniem w murze - jest zamontowane na tynku a nie przytwierdzone do okna
A kto powiedział ze Integro ma być zawsze mocowane do okna?
Chodzi mi o samo rozwiązanie techniczne - realnie sa trzy o których wspomniałem rożnie nazywane
podobnie SK możesz zamontować do okna - i co? ;) Stanie sie wtedy Integro :lol:

jz
22-07-2008, 19:46
Czym rożni sie Sk od Integro?

Różnią się :) Ideą.

SK (SK45, OWALe) są roletami natynkowymi tak jak napisałem wcześniej. Ich skrzynka jest ładna, bo rolety tego typu zostały tak zaprojektowane, że ich skrzynki mają być widoczne. Sama roleta opuszcza się na zewnętrznej stronie elewacji (nie w środku).

Integro są roletami podtynkowymi. Ich skrzynka jest brzydka ;) i trzeba ją schować. A najlepiej schować ją używając wcześniej przygotowanego nadproża. Roleta rozwija się w środku otworu okiennego dalej lub bliżej, zależy od montażu.

Oczywiście powyższe przykłady mają zastosowanie do zalecanego (prawidłowego wg producenta i przeznaczenia) montażu, bo wiadomo, że jak się ktoś uprze, to schowa pod ociepleniem roletę SK lub zamontuje Integro na ociepleniu :)
Prawie wszystko jest możliwe.

Wychodzi więc na to, że w moim przypadku najlepiej jest zrobić ocieplenie 15cm, kupić rolety Integro i dodatkowym styropianem schować ew. wystającą skrzynkę rolet. Druga opcja to roleta SK z ładnie dopasowaną skrzynką na zewnątrz (bo nie będę przecież kombinował z jej chowaniem, skoro jest coś takiego jak Integro...). Trzecia to BeClever nad oknem (ale tu będę musiał zmniejszyć okna).

jareko
22-07-2008, 20:06
podział dla mnie jest sztuczny i hmmm,.....sorki - głupi ;)
Nie widzę tu żadnej różnicy w idei ;) poza estetyczniejsza (teoretycznie) skrzynka
dziele rolety za zastosowane rozwiązania a nie estetykę skrzynki - bo dla mnie np. skrzynka Intergy może sie bardziej podobać niż skrzynka SK
natomiast w swej konstrukcji i zasadzie działania nie ma żadnej różnicy
jest natomiast miedzy nią a Be Clewerem czy RKS
I to jest najważniejszy podział - zasada działania a nie estetyka widocznej skrzynki. Ona to powoduje ze jedne rozwiązania sa dobre inne mniej dobre a inne calkiem do bani. Oczywiście trzeba pamiętać ciągle o szerokości otworu jaki roleta ma zasłaniać
A uwierz mi ze Ci którym widoczna skrzynka przeszkadza to będzie także przeszkadzać a'la SK czy jakakolwiek inna

Slawek_
26-08-2008, 10:01
Jest klika wątków dotyczących rolet zewnętrznych ale wszystkie poruszają temat czy warto itp. Zakładając, że decyzja jest na TAK i chodzi o rolety do całkowitej zabudowy (RKS, TPS lub BeClever) Który system gwarantuje że nie będzie czuć zimna od strony pokoju? Mam pewne obawy czy zimne powietrze dostające się do skrzynki od strony płaszcza rolety nie powoduje po stronie pokoju wrażenie zimna czy też dmuchania.
Ma ktoś może takie rolety i przeżył pierwszą zimę?

Dzięki
Sławek

Zbigniew Rudnicki
26-08-2008, 10:31
Miejsce wprowadzania (wsuwania) rolety do skrzynki RKS warto doszczelnić (od wiatru) :
- Szczotką uszczelniajacą do meblowych drzwi przesuwnych (wybrać większy rozmiar) naklejoną na aluminiowy kątowniczek (6x6mm).
- Kątowniczek przykleić do spodu wykończenia otworu okiennego (glifu)
Odległość szczotki od rolety ok. 1mm
Można zastosować klej Sikaflex-11FC sprzedawany w tzw. kartuszach.

W skrzynkach RKS (z wewnętrznym dostępem do skrzynki) słabym termicznie miejscem jest pokrywa kontrolna u dołu skrzynki.
Dla tego warto ją ocieplić płytą styrodurową o grub. 2cm.
Płytę mocujemy :
- od strony futryny na 2-3 wkrętach z uciętymi łbami, wkręconymi poziomo do połowy w futrynę, zaś w styrodurze wykonujemy otworki (można wypalić), tak aby te otworki nasunęły się na wkręty.
- oraz wrętami pionowymi do krawędzi glifu (na kołki)

Płytę ocieplającą okleić tapetą, aby zabezpieczyć od utleniania.

Można też do nadproża w miejscu skrzynki przykleić (klej do ociepleń styropianem) na stałe dodatkową płytę ze styroduru.

Slawek_
26-08-2008, 10:48
Dzięki za szybką odpowiedź. Spróbuję podrążyć skoro jest chętny do pomocy :-)
Z tego wniosek że w założeniu sam RKS nie jest wystarczająco ciepły i wymaga docieplenia. Rozumiem że po zamocowaniu proponowanego docieplenia jeżeli chciałbym aby rewizja była całkowicie niewidoczna to muszę to otynkować - pecha mam jak trzeba się będzie dostać przez rewizję bo to oznacza "demolkę".

Może inny system (TPS czy BeClever) będę pod tym względem lepsze?

Martwi mnie też sztywność całej konstrukcji. Okno od góry właściwie nie jest kotwione bo nie ma do czego - osłabia to trochę mocowanie. Pytanie czy przy oknie o szerokości 270 cm i wysokości 240cm (lub 190 cm - jeszcze się ważą losy:)) brak mocowania od góry nie będzie stanowił problemu? Może wykonuje się jakoś takie usztywnienia?

Biorąc pod uwagę te dwa aspekty może inny system jest lepszy?

Nie sądziłem że decyzja o tym żeby rolety były pociągnie za sobą tyle wątpliwości technicznych :-(.

jareko
26-08-2008, 11:03
niestety, zarówno RKS jak Be Clewer ma klopot z usztywnieniem okna - i na nic sie tu zdadzą "domorosłe" patenty - w dalszym ciągu sa ta proby systemowego usztywnienia okna które niestety stwarzają inne kłopoty - nie ma sensu rozwijać tematu bo rozwiązań jest tyle ze każde trzebaby opisywać z osobna
Tak naprawdę jedynym systemem gwarantującym prawidłowe zamontowanie okna o szerokości powyżej 150 cm jest Integro - czy to w wersji dio otynkowania czy tez naokienne - mowiac Integro mam na mysli sama zasadę działania rolety 0 ze jest w całości poza domem - jedyne co trzeba zrobić to lejąc bądź wstawiając nadproża uwzględnić min 2cm styroduru miedzy skrzynka a nadprożem
Nic nie wieje, nic nie trzeba docieplać, przy ewentualnych naprawach nic nie trzeba niszczyć
takie jest moje zdanie :)

jz
26-08-2008, 11:55
[...] Integro [...]
Nic nie wieje, nic nie trzeba docieplać, przy ewentualnych naprawach nic nie trzeba niszczyć
takie jest moje zdanie :)

Ja planuję Integro na nadprożu. Skrzynka wejdzie w miejsce, gdzie normalnie, bez rolet, byłoby 15cm styropianu. Czy ta skrzynka jest wystarczająco ocieplona, żeby zimno nie ciągnęło przez skrzynkę, następnie przez nadproże i ostatecznie do pomieszczenia? Trochę się obawiam tego mostka, chyba, że przenikalność cieplna takiego rozwiązania = przenikalności cieplnej okna, wtedy uznam, że zestawienie skrzynka i nadproże są jak okno :)

Slawek_
26-08-2008, 11:59
Też myślałem o Integro ale one będą:

1. albo wystawać bo najmniejsza skrzynka ma 19cm a ja planuję 15 cm sytropianu
2. albo zamontuję okna klika centymetrów głębiej w kierunku pokoju (Pewnie koło 6-7 cm żeby jeszcze zakryć skrzynkę od zewnątrz).

Jak będzie u Ciebie? Jakie masz przemyślenia.

Sławek

jz
26-08-2008, 12:12
1. albo wystawać bo najmniejsza skrzynka ma 19cm a ja planuję 15 cm sytropianu

Z tego co się dowiadywałem to najmniejsza skrzynka Integro ma 16,5cm, a taka na drzwi tarasowe szer. 180cm ma ok 22cm. Jeśli jest inaczej niech ktoś mnie poprawi.


Jak będzie u Ciebie? Jakie masz przemyślenia.Sławek

Za późno zacząłem myśleć, ponieważ nie zostawiłem miejsca na styrodur czy styropian przy nadprożu, ale bardzo chcę rolety, więc wymyśliłem sobie tak, że dam 15cm ocieplenia z klejem to będzie jakieś 16. Skrzynka ma 16,5+2cm styro pod spodem to mamy 18,5cm. Różnica to 2,5cm i zamierzam ukryć wystające 2,5cm styropianem tworząc ozdobę wokół okna. Mam nadzieję, że się uda. Tylko kwestia tego mostka...

jareko
26-08-2008, 13:28
skrzynka nie jest ocieplana - stad koniecznosc podlozenia pod nia styroduru - w Twoim wypadku wysadzenia okna na zewnatrz o jego grubosc
Po co chcesz okladac skrzynke od dolu? Tam jest rewizja by w razie jakby co.....

jz
26-08-2008, 14:12
skrzynka nie jest ocieplana - stad koniecznosc podlozenia pod nia styroduru - w Twoim wypadku wysadzenia okna na zewnatrz o jego grubosc

Ten styrodur to nie tylko chyba do ocieplenia, ale wydaje mi się, że nieźle się spisze jako amortyzacja pracy silnika rolety. Nie będzie słychać silnika w domu...
Czemu przesuwać okno na zewnątrz? Skrzynka nie może być o te 2cm dalej od okna? Chyba nie będzie to przeszkadzać?


Po co chcesz okladac skrzynke od dolu? Tam jest rewizja by w razie jakby co.....

Nie wiem czy to do mnie :) Ale jeśli, to ja miałem na myśli okładać skrzynkę, ale tylko od frontu, żeby ukryć skrzynkę (te wystające 2,5cm na zewnątrz). Od dołu wiadomo - jest rewizja i tam nie ma okładać.

jareko
26-08-2008, 14:35
....Czemu przesuwać okno na zewnątrz? Skrzynka nie może być o te 2cm dalej od okna? Chyba nie będzie to przeszkadzać?....sa elementy odsuwające prowadnice od okna - to fakt - wiec możesz podnieść koszty zamawiając rolety w takie dystanse zaopatrzone :)

Slawek_
26-08-2008, 14:51
A co zrobić jeżeli mam możliwość wyboru dowolnego systemu? Integro pewnie byłoby najlepsze ale będzie "wystawało" z elewacji. Średnio to estetyczne (kwestia gustu ale dla mnie średnio). Pozostaje albo się pogodzić albo wsunąć okno głębiej. Jakie są konsekwencje wsunięcia okna? Mniejszy parapet, nienaturalny wygląd? Czy są jakieś poza estetyczne, np będzie zimniej bo powinno się montować w linii muru w ścianie dwuwarstwowej?

Sławek

jareko
26-08-2008, 14:56
realnie jesli budujesz ciepla chalupe - zwezenie okien plus poszerzenia by wneke okienna ocieplic dodatkowa warstwa styropianu
poza tym wyglada to makabrycznie - parapet zewnetrzny szerszy od wewnetrznego - okno w norze jak w bunkrze - juz lepiej wyglada zastosowanie Integro w wersji elewacyjnej - z ladna skrzynka - nazywaja te rolety elewacyjnymi - i pozostawienie skrzynki na wierzchu

jz
26-08-2008, 15:02
Pozostaje albo się pogodzić albo wsunąć okno głębiej. Jakie są konsekwencje wsunięcia okna?Sławek

Raczej pozostaje się pogodzić i zrobić tak jak napisałem wyżej. Wsunięcie okna głębiej jest moim zdaniem bez sensu. Skrzynkę będziesz musiał umieścic pod nadprożem, a co za tym idzie zasłonisz sobie górną ramę i profil okna. Jak już tak robić, to lepiej użyć rolet BeClever czy RKS. Przynajmniej będziesz miał całe okno widoczne.
Moim zdaniem, jeśli Integro, to tylko na zewnątrz na nadprożu. Te wystające skrzynki można obrobić styropianem, ew. dać inny kolor przy wykończeniu elewacji i coś tam wyjdzie :)

Slawek_
26-08-2008, 16:15
No cóż rozsądek podpowiada Integro.

A tak z innej beczki - czy znacie kogoś kto ma rolety i przeżył już przynajmniej jedną zimę i może powiedzieć jak to realnie z tym zimnem było?
To był mój wyjściowy problem. W końcu chyba większość osób zakłada RKSy więc albo się tym nie interesują wcześniej i potem jest zimno albo są metody efektywnego poradzenia sobie i zimnem i mocowaniem dużym okien.
Szkoda że jesteśmy na forum tylko my poszukujący - mieszkający ze swoim doświadczeniem już tu nie zaglądają :-(.

Sławas7
26-08-2008, 20:46
Martwi mnie też sztywność całej konstrukcji. Okno od góry właściwie nie jest kotwione bo nie ma do czego - osłabia to trochę mocowanie. Pytanie czy przy oknie o szerokości 270 cm i wysokości 240cm (lub 190 cm - jeszcze się ważą losy:)) brak mocowania od góry nie będzie stanowił problemu? Może wykonuje się jakoś takie usztywnienia?

Biorąc pod uwagę te dwa aspekty może inny system jest lepszy?

Pisałem juz w innym wątku - okno powinno być usztywnione w swej górnej części i jest sposob aby to zrobić ,służy do tego stabilizator okienny ktory można zobaczyć na www.zfe-ziegel.com
Inna sprawa że nie w każdej skrzynce roletowej można go zastosować ( do samego styropianu raczej trudno )

Sławas7
26-08-2008, 20:49
Dzięki za szybką odpowiedź. Spróbuję podrążyć skoro jest chętny do pomocy :-)
Z tego wniosek że w założeniu sam RKS nie jest wystarczająco ciepły i wymaga docieplenia. Rozumiem że po zamocowaniu proponowanego docieplenia jeżeli chciałbym aby rewizja była całkowicie niewidoczna to muszę to otynkować - pecha mam jak trzeba się będzie dostać przez rewizję bo to oznacza "demolkę".

Może inny system (TPS czy BeClever) będę pod tym względem lepsze?

Martwi mnie też sztywność całej konstrukcji. Okno od góry właściwie nie jest kotwione bo nie ma do czego - osłabia to trochę mocowanie. Pytanie czy przy oknie o szerokości 270 cm i wysokości 240cm (lub 190 cm - jeszcze się ważą losy:)) brak mocowania od góry nie będzie stanowił problemu? Może wykonuje się jakoś takie usztywnienia?

Biorąc pod uwagę te dwa aspekty może inny system jest lepszy?

Nie sądziłem że decyzja o tym żeby rolety były pociągnie za sobą tyle wątpliwości technicznych :-(.



Pisałem juz w innym wątku - okno powinno być usztywnione w swej górnej części i jest sposob aby to zrobić ,służy do tego stabilizator okienny ktory można zobaczyć na www.zfe-ziegel.com
Inna sprawa że nie w każdej skrzynce roletowej można go zastosować ( do samego styropianu raczej trudno )

HenoK
26-08-2008, 21:00
W skrzynkach RKS (z wewnętrznym dostępem do skrzynki) słabym termicznie miejscem jest pokrywa kontrolna u dołu skrzynki.
Dla tego warto ją ocieplić płytą styrodurową o grub. 2cm.
Płytę mocujemy :
- od strony futryny na 2-3 wkrętach z uciętymi łbami, wkręconymi poziomo do połowy w futrynę, zaś w styrodurze wykonujemy otworki (można wypalić), tak aby te otworki nasunęły się na wkręty.
- oraz wrętami pionowymi do krawędzi glifu (na kołki)

Płytę ocieplającą okleić tapetą, aby zabezpieczyć od utleniania.
Z tym styrodurem to dobry pomysł. U siebie zamierzam tak docieplić skrzynki rolet od wewnątrz :).

Irkos
26-08-2008, 22:03
Z tego co się dowiadywałem to najmniejsza skrzynka Integro ma 16,5cm, a taka na drzwi tarasowe szer. 180cm ma ok 22cm. Jeśli jest inaczej niech ktoś mnie poprawi.
Najmniejsza skrzynka ma 13 cm, na okna do 1,5 m wysokości. Do okna tarasowego o wymiarach 266 cm x 237 cm mam skrzynkę 16,5 cm.

Erol 1
29-08-2008, 10:26
A jakiej firmy masz rolety??

mija74
19-09-2008, 14:58
Witam!
Buduje dom z porothermu 44 i zastanawiam sie jak najlepiej tzn.bez wieeelkich mostków termicznych zamontować roletę zewn. (razem z oknem, nie w skrzynce na zewn.). Dowiedziałam się o 2 opcjach.:
a) obniżenie pierwszego nadroża (betonowe L19) i umieszczenie za nim rolety, pozostałe 2 nadproża juz na normalnej wysokości; otwór okienny bez zmian;
b) podniesienie otworu okiennego o jeden pustak i wstawienie tam rolety, którą ociepla się z zewn. i wewn. styropianem, zaciąga tynkiem i tyle - bez żadnych cegieł.

Co lepsze? A może ktoś ma inne rozwiązanie? Prosze o pomoc!

Sławas7
19-09-2008, 20:43
Co lepsze? A może ktoś ma inne rozwiązanie? Prosze o pomoc![/quote]

Istnieje wiele możliwości , jedne dobre inne jeszcze lepsze , jedne mniej inne bardziej skomplikowane.
A może zrezygnować z belek L-19 i wstawić gotowca np. nadproże roletowe z cegły ceramicznej?

artbud.inowroclaw
12-10-2008, 20:18
Witam.
Mam następujący problem. Firma zamontowała duże drzwi tarasowe - ponad 3 metry szerokości - i nad nimi roleta kasetowa. Roleta ma taką konstrukcję, że od środka jest tylko miejsce na regips, a z wierzchu musi przyjść kilkanaście centymetrów styropianu. Teraz problem jest taki, że drzwi z racji swojej dużej szerokości, oraz tego, że nie są mocowane w żaden sposób bezpośrednio do nadproża, dosyć mocno ruszają się, wyginają, środkiem swojej powierzchni. Po prostu jak się drzwi zamyka, to całość mocno drży. W tej chwili okno nie jest jeszcze wykończone i myślę jak to zrobić? Kaseta od rolety jest zamocowana do nadproża. Okno jest zamocowane po bokach i górą do kasety. Efekt całości marny. Regips mi natychmiast pęknie jeszcze przed przygotowaniem do malowania. Właściciel firmy powiedział, że trzeba na całą ścianę założyć regips, żeby to pękanie zostało pod płytą regipsu. To nie jakaś bzdura? Te drzwi tarasowe nie powinny być jakoś usztywnione górą, żeby tak nie drżały? A co gdyby te drzwi miały 5 metrów szerokości?
Czy stosuje się takie metody, jakie polecił właściciel tej firmy? Pozdrawiam, Tomek

slawciol
17-11-2008, 19:52
witam, jak w temacie, wymiar rolety 3m/2,6m gdzieś czytałem że robią na jakiś dystansach, ktoś wie co i jak? widział, ma, wie jaka firma lub jak ten system się nazywa? Pozdrawiam

Killer_su
18-11-2008, 11:26
Mój kumpel tak ma.
Można na dystansach przykręcić, ale raczej nie będzie to spełniało funkcji antywłamaniowej....

slawciol
18-11-2008, 17:35
skrzynka tez jest tak zamontowana? czy pod wpływem silnych wiatrów nic się nie dzieje? głównie z tego powodu chce założyć roletę.

Killer_su
19-11-2008, 09:17
Skrzynka jest na tynku i nic się nie dzieje.

slawciol
19-11-2008, 19:34
Ok, dzięki.

slawciol
18-01-2009, 18:02
Jak w temacie, jest to możliwe? elewacja gotowa, 10cm styropianu, okno dosyć duże, tarasowe 3,20/2,40 montaż wszystkiego, czyli skrzynki i prowadnic na elewacji,. jest to możliwe i zda egzamin, tzn czy wiaterek tego nie rozwali?? Szukam firmy która może coś takiego wykonać, np. na dystansach, nie interesuje mnie aby była antywłamaniowa tylko by chroniła przed silnymi wiatrami (okno chce wejść do domu ;-) a i piecyk non stop hula)

ewiwa
18-01-2009, 22:56
Cześć,
jest to możliwe, mam tak u siebie. Wszystko zamontowane na elewacji, największe z okien (tarasy) są elektryczne, reszta ręczne. Jest to doskonała ochrona przed wiatrem, a tak samo stabilna jak rolety podtynkowe. U mnie skrzynki są półokrągłe, moim zdaniem estetyczniejsze niż tradycyjne kanciaste. Nie posłużę niestety adresem, bo jestem z wlkp, ale podpowiem Ci, że na tym nie możesz oszczędzać, a tanie to nie jest. Mój wykonawca był też i producentem (o sory, wytwórcą rolet, bo elementy są niemieckie), miał też doświadczenie w montażu rolet natynkowych. Większość firm woli wchodzić na gotowe (na budowę) miejsce i wyprowadzenia elektryki, a nie bawić się w dokładanie. Podzwoń, pogadaj, zasięgnij języka w okolicy, pooglądaj domy. Ja nie żałuję ani grosza, rolety wspaniale się sprawdzają, a do tego ładnie dopasowane do domu. Sąsiedzi oszczędzili i mają takie jakieś... toporne.
Pozdrawiam
Ewa

slawciol
19-01-2009, 19:01
Cześć,
jest to możliwe, mam tak u siebie. Wszystko zamontowane na elewacji, największe z okien (tarasy) są elektryczne, reszta ręczne. Jest to doskonała ochrona przed wiatrem, a tak samo stabilna jak rolety podtynkowe. U mnie skrzynki są półokrągłe, moim zdaniem estetyczniejsze niż tradycyjne kanciaste. Nie posłużę niestety adresem, bo jestem z wlkp, ale podpowiem Ci, że na tym nie możesz oszczędzać, a tanie to nie jest. Mój wykonawca był też i producentem (o sory, wytwórcą rolet, bo elementy są niemieckie), miał też doświadczenie w montażu rolet natynkowych. Większość firm woli wchodzić na gotowe (na budowę) miejsce i wyprowadzenia elektryki, a nie bawić się w dokładanie. Podzwoń, pogadaj, zasięgnij języka w okolicy, pooglądaj domy. Ja nie żałuję ani grosza, rolety wspaniale się sprawdzają, a do tego ładnie dopasowane do domu. Sąsiedzi oszczędzili i mają takie jakieś... toporne.
Pozdrawiam
Ewa
Dziękuję bardzo za odzew ;-) Był dzisiaj przedstawiciel od okien (akurat montowali u sąsiada) stwierdził że jest to możliwe, montują tak tez rolety, proponował korbę ale ja wolę silnik (jego stwierdzenie że droższe) wiem i liczę się z tym, mówił że montują je na jakiś specjalnych kołkach. Możesz napisać lub przesłać fotki jak to było u Ciebie? i co oznacza stwierdzenie że nie oszczędzać? Tzn. że wybrać zaokrąglone? U mnie i tak wchodzi między ścianę a spód balkonu czyli i kanciasta będzie ok.

I
I
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
I IIII II
I IIIII I
*****
I
I
I


Mniej więcej tak to ma wyglądać. X- balkon I- kaseta Okno mam 3,26/2,68 taka ma być roleta, w piatek ma być kosztorys.
Pozdrawiam

ewiwa
19-01-2009, 20:57
Slawciol,
ze zdjęciami to nie tak szybko, bo nie mam w komputrze. Mówiąc o oszczędzaniu miałam na myśli wybór firmy nie z tzw. dolnej półki. Nie wiem, jak teraz jest, ale rok temu takich wykonawców było całe mnóstwo i na wyścigi zbijali ceny. "Moja" firma była jedną z droższych, facet z synami, reklama w książce tel. z telefonem stacjonarnym, człowiek z imienia i nazwiska, a nie np. Piotrex PHU i tylko komórka (z całym szacunkiem, bo może i czyjaś firma tak się naprawdę nazywa :-) ) Moje tarasowe rolety są elektryczne, podciągnięte z przewodów oświetleniowych (chyba? nie wiem, podkute w ścianie - firma zatrudnia elektryka), pozostałe zwykłe okna nie mam na korbkę, tylko na taśmę, taką samoblokującą (jak dla mnie to wygodniejsze). Może Ci wysłać na priv namiary na tych roleciarzy? Okolice Poznania.
Pzdr
E.

slawciol
19-01-2009, 21:19
Slawciol,
ze zdjęciami to nie tak szybko, bo nie mam w komputrze. Mówiąc o oszczędzaniu miałam na myśli wybór firmy nie z tzw. dolnej półki. Nie wiem, jak teraz jest, ale rok temu takich wykonawców było całe mnóstwo i na wyścigi zbijali ceny. "Moja" firma była jedną z droższych, facet z synami, reklama w książce tel. z telefonem stacjonarnym, człowiek z imienia i nazwiska, a nie np. Piotrex PHU i tylko komórka (z całym szacunkiem, bo może i czyjaś firma tak się naprawdę nazywa :-) ) Moje tarasowe rolety są elektryczne, podciągnięte z przewodów oświetleniowych (chyba? nie wiem, podkute w ścianie - firma zatrudnia elektryka), pozostałe zwykłe okna nie mam na korbkę, tylko na taśmę, taką samoblokującą (jak dla mnie to wygodniejsze). Może Ci wysłać na priv namiary na tych roleciarzy? Okolice Poznania.
Pzdr
E.
troszkę daleko, firma która przy okazji była u mnie też nie jest firmą krzak, więc mam nadzieję że bedzie ok, interesowało mnie czy ten system montażu na elewacji zdaje egzamin, dzięki, bo już wiem że tak ;-)
Pozdrawiam i dzięki serdeczne

hardy50
19-01-2009, 21:40
ile wyszło za metr z montażem takich rolet (nie antywłamaniowych)?

ewiwa
19-01-2009, 21:41
Jeszcze podpowiem,
kasety i i ramki mam identyczne jak rynny i podbitka (ciemny brąz), same rolety zaś w kolorze złoty dąb, tak jak i ramy okienne. Zwróć uwagę na kolorystykę, bo jak pamiętam, standardowo były tylko 3 kolory i ten cały złoty dąb to nawet koło tego koloru nie leżał. Natomiast na zamówienie jest większa gama kolorów i u mnie spasowały wręcz idealnie. Acha, warto obejrzeć po okolicy, gdzie robili i jak to wygląda.

ewiwa
20-01-2009, 10:08
wtedy cena 200 + vat, ale tak nie możesz liczyć, sporo jeszcze robią te siłowniki i inne takie. A właśnie, ciekawe, czy teraz zdrożało, czy nie. Czy są na jakiś kołkach, czy nie, to ja i tak nie wiem, bo się nie znam. Fajne jest, że lekko chodzą (te ręczne) i można zimą całkiem otworzyć okno (np do mycia) przy zamkniętych roletach a w ogóle nie jest zimno. Rolety mają jeszcze jakąś blokadę (?), taki zatrzask, że z zewnątrz nie można podnieść
Pzdr
E.

Mymyk_KSK
20-01-2009, 10:09
ile wyszło za metr z montażem takich rolet (nie antywłamaniowych)?

w KRK 500 zł/m2.
antywłamaniowe - takie z prawdziwego zdarzenia, stalowe - kosztują od 4000 zł/m2. Pozostałe (alu, alu z żywicą itp.) są antywłamaniowe jedynie z nazwy ;-)

slawciol
20-01-2009, 20:16
ile wyszło za metr z montażem takich rolet (nie antywłamaniowych)?

w KRK 500 zł/m2.
antywłamaniowe - takie z prawdziwego zdarzenia, stalowe - kosztują od 4000 zł/m2. Pozostałe (alu, alu z żywicą itp.) są antywłamaniowe jedynie z nazwy ;-)
To się zgadza że do antywłamaniowych jest im daleko, powtarzam, chodzi tylko i wyłącznie o ochronę przed wiatrem. Co do ceny to w piątek maja być z ofertą i próbkami kolorów, wstępnie ma być mahoń, tak jak okna.

slawciol
24-01-2009, 17:51
I sie nie pojawili, niestety, może ktoś zna firmę co by to sprzedała i zamontowała z pomorskiego

miklamer
05-08-2010, 14:27
Witam,

Mam 2 osobne firmy w tym jedna od okien inna od rolet. rolety montowane pod nadprozem na ramie okiennej. z racji ze okna sa zamowione u innej firmie nalezy pierw zamontowac okno czy rolete? nie wiem jak sie umowic na montaz.

pozdrawiam
Michal

lolek30
05-08-2010, 14:55
najpierw okno , potem roleta

T12345T
07-08-2010, 13:48
Pomijając całkowicie fakt, że gdzie indziej zamawiane są okna z montażem, a gdzie indziej rolety nadstawne z montażem rzecz cała musiałaby wyglądać następująco. Okna i rolety muszą na budowę dojechać w tym samym dniu o tej samej porze. "Montażyści roletowi" powinni zintegrować puszki rolet z ramami okien, a potem montażyści okien, osadzić tak przygotowane zestawy w otworach okiennych, po czym montażyści od rolet po sprawdzeniu położenia parapetów zewnętrznych powinni zamontować na ramach okna prowadnice pancerzy rolet. Pomijając całą procedurę "uszczelniania". Powiem krótko, okienno-roletowa paranoja.

jareko
07-08-2010, 20:21
nie do końca :)
U mnie zawsze połączenie okna z roletą następuje już na terenie budowy i cały zestaw wstawiany jest w otwór
BeClewer - najpierw musi powstać zestaw okna z roleta
Integro - najpierw okno - później roleta (U mnie łączy się całość i później wstawia okna z roletą)
RKS - najpierw nadproże, później okno na końcu roleta

T12345T
07-08-2010, 22:59
rolety montowane pod nadprozem na ramie okiennej


nie do końca :)
U mnie zawsze połączenie okna z roletą następuje już na terenie budowy i cały zestaw wstawiany jest w otwór
BeClewer - najpierw musi powstać zestaw okna z roleta
Integro - najpierw okno - później roleta (U mnie łączy się całość i później wstawia okna z roletą)
RKS - najpierw nadproże, później okno na końcu roleta

Dla mnie to co pisze miklamer to roleta nadstawna, marka obojętna, dwie ekipy na budowie nie potrzebne. Wszystko.

IVO333
08-08-2010, 09:59
A jeśli kiedyś wystąpią jakieś problemy to dużo rozrywki możesz mieć rozstrzygając po czyjej stronie (okniarzy czy roletowców) leży wina i kto ma załatwić reklamację. Takie zestawy zamawia się w jednej firmie.

Pozdrawiam

t0mekk
18-05-2011, 10:15
Witam,

kupiłem dom w stanie surowym otwartym, chciałem zamontować rolety podtynkowe, żeby tego dokonać z tego co mi wiadomo otwory muszą być odpowiednio przygotowane.
Niestety w projekcie domu założone było z góry, że rolety będą nadstawne. I tu pojawia się pytanie, czy jest możliwość przerobienia otworów/nadproży tak aby było możliwe zamontowanie rolet podtynkowych?

Z góry dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, czas mnie goni, trzeba podejmować decyzje...

woj33tek
18-05-2011, 19:19
można pomniejszyć okna wstawiając tzw. poszerzenie okienne od góry do którego przymocowana będzie skrzynka roletowa
lub gdy dom nie jest jeszcze ocieplony nie pomniejszając otworów bezpośrednio nad nimi konieczna będzie odpowiednia grubość ocieplenia w zależności od wielkości skrzynek
zawsze można jakoś wybrnąć z sytuacji
w razie problemów proszę o kontakt

t0mekk
18-05-2011, 22:21
a więc wyglądałoby to tak (tu podziękowania dla marmaxa za link na priv) LINK DO GRAFIKI (http://www.okna-mikolajczyk.pl/images/rolety/schemat%20integro%20z%20poszerzeniem.pdf)

nie będzie problemu jak okno będzie lekko "cofnięte"? I jak ewentualnie ocieplić dolną część, żeby uniknąć mostków termicznych?

Czy ktoś może zastosował takie rozwiązanie i może podzielić się wrażeniami?

Pozdrawiam

marmax
19-05-2011, 18:44
Skrzynka do okien o wysokości 148cm ma 137x137mm, skrzynka do balkonów 180x180mm. Przy 20cm ociepleniu montujesz wszystkie okna na lico, jeżeli masz przewidziane 15cm ocieplenia to okna montujesz na lico (tak jest najlepiej). Balkony muszą być cofnięte - jeżeli chcesz mieć dobrze docieploną szpaletę zmniejszasz balkon i dajesz po bokach poszerzenie takie same jak nad oknem, na szerokość docieplenia. Często stosuje się to rozwiązanie kiedy np. otwory są za szerokie i nie ma możliwości wykonania takiego okna.

t0mekk
19-05-2011, 20:00
Chyba zostanę przy 15cm styropianu, ciężko mi sobie wyobrazić jak będzie wyglądał dom z 20cm?
Jeśli mam ściany 25cm, nie będzie problemu z cofnięciem przesuwnych drzwi tarasowych?

ProMyst
10-06-2011, 19:00
jakie rozwiązanie jest najlepsze z punktu widzenia energooszczędności? czy ten system integro podany w linku nie tworzy mostka cieplnego?

ilka_ka
15-12-2011, 10:49
http://images45.fotosik.pl/1270/537986c82ba745e9.jpg

tak to wygląda teraz - jak przykręcić żeby było dobrze? tasma będzie szła pod kątem.. czy to nie przeszkadza? czy może na ścianie obok? a co z oknem tarasowym - tam jest korbka i nijak nie wiem jak to przykręcić :)

jak jest u was?

ClNEK
15-12-2011, 17:41
taśma jak najbardziej może iść pod kątem, najlepiej przykręcić do ściany (szpalety) tak, żeby otwierając okno nie zgniatał jej profil okna, tylko żeby oparła się o szybę. Szybie się nic nie stanie a będzie można bardziej otworzyć okno i puszka dłużej pożyje

piohal
29-07-2013, 21:29
Mam pytanie: mam na razie zamontowane skrzynki integro. Rolety będą potem. Zrobiona jest elewacja, i przyszedł czas na montaż parapetów. Mam parapety z boczkami. Po włożeniu parapetu w okno, tylna część boczków zasłania końce prowadnic. Czy tak może być ?