PDA

Zobacz pełną wersję : Wykopy zimową porą



rafal9
14-11-2005, 18:06
Jak to jest z wykopami zimową porą?
Czy faktycznie zmarznięty grunt uniemożliwia wykopy?
Chodzi mi o realizację mediów - np. położenie kabla energetycznego bądź wodociągu. A także o wykop pod szambo.

Czy w grudniu (przyjmując średnią wieloletnią) grunt jest już tak zmarznięty, że nie da się robić wykopów?

Czy ktoś wykonywał wykopy zimową porą?

Pomożcie, bo nie wiem co jeszcze na tę zimy mogę planować, a co koniecznie musi być pozostawione do wiosny.

myciek
14-11-2005, 18:59
Jak mi zależało na szybkim budowaniu to patrzyłem na termometr za oknem a nie wieloletnie prognozy. Nie raz się zdarza, że w grudniu nie ma mrozów więc można śmiało kopać co się tylko zamarzy. Na Twoim miejscu wykazałbym się ostrożnym optymizmem i zakładał, że będzie można kopać w grudniu. Pamiętaj, że nawet jak przyjdzie mróz to nie zetnie od razu 80cm gruntu tylko wierzchnią warstwę.
Aha - sprawdziłem, że fundament pod murek na podwórzu miałem kopany i wylewany w lutym.
[/quote]

kaltam
15-11-2005, 06:03
Bardzo dobry pomysł. Zamarznięcie gruntu nie ma znaczenia bo rozumiem wykopy będą robione maszynami. Poza tym same plusy: brak błota, nieosuwanie się ścian (do pewnych głębokości), nie musisz robić drogi dojazdowej bo grunt jest zmarznięty, niższe ceny wynajmu maszn.

andrzej100
15-11-2005, 06:17
Nie mam doswiadczenia w tym temacie , ale widzialem kiedys jak z TPSA robili wykop pod telefon w zimie. Taka malutka kopareczka.

jabko
15-11-2005, 07:38
Temat też mnie interesuje bo załatwiam papiery i zaczynam jak najwcześniej po zimie.
Wydaje mi sie ze zależy też od mrozów.
jak cały luty będzie -20 i ziemia przemarznie do metra to i na początku marce mała koparka sobie nie poradzi.

Najlepiej jak jest pare centymetrów śniegu to ziemia nie przemarza.
Sie zobaczy jak to będzie w tym roku.

bingo-ada
15-11-2005, 08:28
No właśnie, wykop, ale co dalej? Czy warto robić fundamenty? Czy nie zniszczą się pod wpływem mrozu, śniegu? Chcemy zacząć jak najszybciej i za rok o tej porze może już mieszkać :roll: Papiery na ukończeniu :lol:

jabko
15-11-2005, 08:35
Poczytaj o dodatkach do betonu.
Normalnie beton leje się do temp +4 stopnie.
po wsypaniu jakiegoś proszka za 5 zł temp lania to -4 stopnie.

A są takie dodatki ze można lać i do -20.

Ja jednak wyleje ławy dopiero po mrozach.

Sam beton jest "ciepły" i nawet mróz -5 przez kilka godzin nie robi mu żadnej róznicy.
Gorzej jak mrozy są kilkudniowe i mocne a do tego po zimie ziemia zmrożona.
Ja dodatków nie chce i nie bede lał na mrozach

Geno
15-11-2005, 08:53
Wszystko zlaeży od rodzaju gruntu i ujemnych temperatur - racej w niespoistym przy mrozie się gorzej kopie a przy spoistym lepoiej ale przy duzych mrozach i koparki mają problem - niemożliwe jednak nie jest tym niemniej ręcznie to samobójstwo (przy mrozach)

Yanek
15-11-2005, 09:30
Słyszałem o metodzie "palone opony" :lol: