PDA

Zobacz pełną wersję : fundament zimą !!!



laik01
14-11-2005, 18:10
:o
Witam!

Czy moż mi ktoś pomóc?
Dwa miesiące temu wykonałem fundament w ziemi.
Fundament wylałem na gł: 90cm, tak więc na zewnątrz wystaje ponad ziemię 60 cm a w środku po wybraniu ziemi (czarnej między fundam.) 90 cm.
Chodzi mi o to do ilu stopni na minusie mogę być spokojny że nic się nie stanie fundamentom jeśli są w ziemi jakieś 80 cm.
W najbliższym czasie zamierzam zasypać, ale nara widać w środku aż 90 cm betonu. Jaki mróz może zaszkodzić moim fundamentom?

Dzięki za porady!
Andrzej :-?

piejar
14-11-2005, 18:19
Ja jestem laik02 :D ale wydaje mi się, że Twoim fundamentom nic się nie stanie. Z góry przemarzną bo muszą. Im głębiej w dół tym będzie cieplej, no i poniżej tzw głębokości przemarzania będą w temp powyżej zera. Moim zdaniem wystarczy je tak zabezpieczyć żeby nie tworzyły się "wnęki" które mogłaby pokruszyć zamarzająca woda. Twoje fundamenty mają wytrzymać kilkadziesiąt zim to pewno i tą pierwszą wytrzymają.

marekf
14-11-2005, 19:05
Witam
To na jakiej głebokości ma byc fundament zalezy od rodzaju gruntu i regionu Polski W okolicy Suwalk to za płytko. Gdzies np pod Wrocławiem moze byc.Jeśli grunt jest gliniasty to możesz mieć kłopot.Ja bym to zabezpieczył .Wewnątrz może sie zebrac duzo wody deszczowej i jeżeli ona
zamarznie to moze uszkodzic fundament.
Ale może lepsi spece od budownictwa cos ci podpowiedzą
Marek

laik01
14-11-2005, 19:19
Właśnie na moim terenie głęb. przemarzania wynosi 1m.
Teren to w 100% glina, ale czy wystarczy np. obsypać tylko choćby pół metra ziemią lub gliną? (do przyszłego roku)

-------

jajmar
14-11-2005, 19:30
Probowałem zrozmuec Twoj pierwszy post ale po 3 krotnym uważnym przeczytaniu go doszedłem do wniosku że to ponad moje siły. Zakreciłeś wg mnie ten opis okrutnie.

Skoro masz strefę przemrzania 1 metr i na działce glinę to powinienes obsypac na mininum metr fundamenty.

jabko
14-11-2005, 19:54
Tak jest. Sam beton wychnięty (czyli ponad miesiąc) moze sobie stać na mrozie niczym kamień na wieki.
Chodzi tylko o to żeby nasączona ziemia pod nim nie marzła bo wysadzi fundament.
Czyli jak pisze jarmar musisz obsypać go tak aby ziemia pod ławą był przysypana ponad metrową warstwą tejże ziemi.

Geno
14-11-2005, 20:46
Strefy przemraznia nie są dlatego ,że przemraza fundament tylko dlatego,że tworzą się w gruntach wysadziny (ogólnie grunty spoiste) ,które mogą podnosić fundament - do ochrony przed mrozem wystarcza 0, 5m piasku zupełnie - choć jeśli beton jest dobrej jakości to nie ma szans aby w ciągu jednej zimy został uszkodzony - chyba,że jakis kiepski wykonywany na budowie.

PS.Żeby nie było,że sobie wymyślam to zacytuje norme:PN-81/B-03020

"2.2.2. Zalecenia szczegółowe. Głębokość posadowienia powinna spełniać następujące warunki:
a) zagłębienie podstawy fundamentu w stosunku do powierzchni przyległego terenu nie powinno być
mniejsze niż 0,5 m; projektowanie zagłębienia mniejszego niż 0,5 m wymaga uzasadnienia,
b) w gruntach wysadzinowych głębokość posadowienia nie powinna być mniejsza od umownej głębokości
przemarzania hz, którą należy przyjmować zgodnie z rys. 1, dla danej części kraju; głębokość przemarzania
należy mierzyć od poziomu projektowanego terenu lub posadzki piwnic w nieogrzewanych budynkach; Do
gruntów wysadzinowych zalicza się wszystkie grunty zawierajęce więcej niż 10 % cząstek o średnicy
zastępczej mniejszej niż 0,02 mm oraz wszystkie grunty organiczne,
"

Geno
14-11-2005, 21:04
Tak jest. Sam beton wychnięty (czyli ponad miesiąc) moze sobie stać na mrozie niczym kamień na wieki.
Chodzi tylko o to żeby nasączona ziemia pod nim nie marzła bo wysadzi fundament.
Czyli jak pisze jarmar musisz obsypać go tak aby ziemia pod ławą był przysypana ponad metrową warstwą tejże ziemi.

Tia na wieki - beton ma ilośc cykli przemarzania i potem zaczyna się niszczyć - jest tak wiele rodzajów korozji betonu ,że nawet nie chce tutaj straszyć :wink:

P.S. Chyba ,że to fundament jareko to on postoi bardzo długo :D