PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek i sauna



T_Tomek
08-01-2003, 01:03
Czy jest możliwe wykorzystanie ciepła z kominka do ogrzania sauny. Kominek na parterze, sauna na poddaszu. Może ktoś już próbował takiego rozwiązania?

zedgrajewo
08-01-2003, 08:48
Powinno to zdać egzamin, u mnie powietrze z kominka ponad 75st.C

Maco
08-01-2003, 09:37
Możliwe to pewnie jest. Trzeba tylko jakoś wymyślic dobre sterowanie gorącym powietrzem. Idealnie byłoby je jakoś wpuszczać przez jakieś kamienie do sauny na które potem można trochę wody wylać.

Ja bym tak raczej nie robił. W takim przypadku poszedłbym na piec elektryczny. A u siebie w domu wybuduję oddzielny budyneczek na saunę z piecem.

Domka
08-01-2003, 14:11
Ja podobnie jak Maco, wolę oddzielny budyneczek na saunę w ogrodzie. W zimie hop w śnieg, latem do basenu lub beczki z wodą, a i miejsca w domu więcej.

Wowka
08-01-2003, 14:51
Ja także nie jestem zwolennikiem usytuowania sauny w budynku mieszkalnym. Jeżeli masz odpowiedni "kawałek" gruntu to wybuduj saunę jako osobny obiekt. Z pewnością unikniesz nadmiaru pary (czytaj wilgoci) w budynku.
Wracając do zasadniczej części pytania to z pewnością nie uzyskasz z komika wystarczająco ciepłego powietrza zdolnego odpowiednio ogrzać kamienie. Najwyżej będziesz miał w "saunie" cieplejsze pomieszczenie od pozostałych.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Wowka dnia 2003-01-08 15:52 ]</font>

akson
13-01-2003, 15:59
Z tą parą, to w przypadku sauny fińskiej małe nieporozumienie. Sauna jest najbardziej suchym pomieszczeniem. Ok. 10 % wilgotności. Oczywiście polewa się kamyczki wodą, ale ta podwyższona wilgotność jest chwilowa.

Tomasz B
15-01-2003, 18:31
A co zrobisz latem, gdy temp.na dworzu będzie dochodziła do 28 stopni ? Napalisz w kominku ? Wówczas będziesz musiał mieć oddzielne źródło ciepła w sałnie - czyli piec. Jeśli tak to po co łączyć dwa źródła?
P.S.
Ładne masz imię. hi, hi