PDA

Zobacz pełną wersję : Domy parterowe-proszę o opinie



plop
14-11-2005, 18:12
Pytałem już w innym temacie, ale powtórzę prośbę.
Napiszcie co się da na temat kosztów budowy domów parterowych o pow ok 110m kw. :wink: :wink:

andre59
14-11-2005, 18:17
Mam parterówkę ok. 110 m2.
Całkowity koszt budowy ok. 170-180 tys, zł.

plop
14-11-2005, 18:23
Dzięki Andre. Czy mógłbyś trochę wyszczegółowić: ilę kosztowała robocizna i jakie koszty ewentualnie Cię zaskoczyły?

andre59
14-11-2005, 22:06
Niektóre koszty robocizny:
- murowanie ścian i kominów 4.500 zł
- montaż stropodachu i pokrycia 6.700 zł
- montaż okien 600 zł
- zrobienie wylewek betonowych 1100 zł
- wykonanie instalacji cwu 400zł
- projekty, mapki, uzgodnienia, odbiory ok.5.000 zł

Wiele robót było liczonych razem z materiałem np: tynki, instalacja c.o., instalacja elektryczna, przyłącza więc nie jestem w stanie wyodrębnić kosztów robocizny.

Wiele robót wykonałem sam z pomocą kogoś z rodziny bądź znajomych (oczywiście odpłatnie) np. fundamenty, izolacje, podbitka, mocowanie płyt kg.
W sumie kilka tysięcy zł.

Zaskakuje masa drobnych wydatków. No i sporo paliwa na szukanie materiałow po hurtowniach. Do tego dochodzą koszty przygotowania i zabezpieczenia budowy, transport.

Uzbierał mi się dośc gruby segregator faktur.

kmsanczia
14-11-2005, 22:16
Andre stworzyłeś może dziennik budowy albo galerię? Chętnie obejrzę. :)
Mnie też interesuje domek parterowy. Co się mieści w kwocie 180 tys. ? Tylko "goły" dom, czy z wyposażeniem (kompletnie wyposażona kuchnia, łazienka, ogrzewanie itp.)?

plop
15-11-2005, 16:15
Dalej będę ciągnął temat. Mam Delikatne podstawy sądzić że uda Mi się wybudować dom parterowy bez piwnicy i poddasza o pow. 108 m kw za
110 tyś, a oto okoliczności łagodzące dla tej teorii:
koszty robocizny: murarka-6000, konstrukcja dachu+odeskowanie-5000
pokrycie dachowe-gonty bitumiczne-4000+położenie we własnym zakresie
hydraulika wykonana w pełni przez Ojca a elektryka przez teścia

andre i inni odpiszcie czy mocno jestem w błędzie, czy moja teoria może się sprawdzić !!! :lol:

andre59
15-11-2005, 21:03
Plop, jeśli zależy Ci choć trochę na jakości i wygodzie to nie łudź się, że wybudujesz dom 108m2 za 110 tys. zł.
Ja przekroczyłem 150 tys. a jeszcze wydam ok. 25 tys.

Kmsanczia, za 180 tys. dom gotowy do zamieszkania oprócz mebli. Oczywiście do tego dochodzi koszt działki.
Dziennika budowy nie prowadziłem. Mam trochę fotek dokumentujących przebieg budowy.

Kochani, napewno zdarzyło Wam się robić zakupy w sklepie spożywczym. Podchodzicie do półek, bierzecie różne produkty do koszyka czy wózka i do kasy. Wszystko niby tanie po kilka złotych sztuka, a na wydruku kasowym kilkaset złotych.
Nie, to niemożliwe, tyle forsy? Te parę drobiazgów?
I co? Mina rzednie.
Z budową domu jest tak samo. Tylko kwoty wielokrotnie większe.
Jak się zsumuje poniesione wydatki to się człowiek za głowę łapie i liczy jeszcze raz. W żaden sposób nie chce wyjść mniej.

Ale ze 100 tysiącami złotych w kieszeni można zaczynać. Po drodze w jakiś dziwny sposób gotówki przybywa. Człowiek się mobilizuje.
Zwracam tylko uwagę, aby nie popadać w nadmierny optymizm.

Pozdrawiam.

marmon
15-11-2005, 21:40
Ja też buduję dom parterowy ale 190 m2. Niestety dom parterowy w porównaniu do piętrowego mimo, że nie ma schodów i stropów to ma więcej fundamentów i dachu. Nie są to tanie rzeczy. Zwłaszcza dach. Jednakże trzeba pamiętac, ze domy parterowe zwyczajowo mają bardziej płaskie dachy, więc mimo, że rzut domu jest dwukrotnie większy od porównywalnego powierzchniowo domu piętrowego to dachu wychodzi niewiele więcej. Mnie stan surowy (ściany YTONG i dach kryty dachówką ceramiczną) kosztował ok 140 tys zł.

sylwia i rafał
15-11-2005, 22:36
andre 59 troche mnie z tą sumą wystraszyłeś,bo moje ,,słoneczko,, nie ma nawet 100m2 ale w sumie zaczynam z kwotą 110tys.,no i na wykonczenie zamierzam sprzedać naszą kawalerkę więc może sie nie wykończę :lol:

Gurthg
15-11-2005, 22:36
LMB 17 od Lipińskich (http://www.lipinscy.pl/13175.xml?page=1)
Usunięto garaż zmieniając to w dodatkowe pokoje.

Łacznie 140 m^2

stan surowy zamknięty - 120 kPLN

dużo fundamentu, dużo dachu :D ale to mnie nie zaskoczyło

NOTO
16-11-2005, 21:37
Dom parterowy to też wieksze wymagania na metraż działki. To tez dodatkowy koszt.

Ale za to wszystko na jednym poziomie !

andre59
17-11-2005, 09:14
andre 59 troche mnie z tą sumą wystraszyłeś,bo moje ,,słoneczko,, nie ma nawet 100m2 ale w sumie zaczynam z kwotą 110tys.,no i na wykonczenie zamierzam sprzedać naszą kawalerkę więc może sie nie wykończę :lol:

Nie miałem zamiaru straszyć kogokolwiem. :)
Moja rada jest taka.
Na temat kosztów budowy domu rozmawiajcie z tymi co budowę kończą lub zakończyli. Rozmowy z osobami, które dopiero się przymierzają do pierwszej w życiu budowy to przysłowiowe wróżenie z fusów.

Sylwia i Rafał. Mając 110 tys. do dyspozycji i kawalerkę do sprzedania dacie sobie radę. Podstawa to dobry, oszczędny projekt. Powodzenia.

jaropow4
17-11-2005, 10:58
Popieram 110 tyś + kawalerka to super start, Ja właśnie nakryłem domek parterowy 100m2 użytkowej +30 garaż koszt to 95 tyś wstawie jeszcze okna i jest okrągłę 100 tyś w tym działka, mała bo 6 arowa ale ładna kwadrathttp://foto.onet.pl/upload/35/86/_550819_n.jpg

BK
17-11-2005, 13:37
W parterówce pułapką są fundamenty - jeśli robisz drenaż to straszne pieniądze, a jeśli chcesz porządnie zasypać fundamenty piachem to tez jest to koszt. My podnosiliśmy dom (wody gruntowe) - środka domu weszło ok 250 ton piachu. Kosztowało to 3 tys. Naokoło domu weszło żwiru i piachu też za parę tysia, a policz sobie zrobienie "puzzli" czy obsypanie domu naokoło żwirem (opaska) - szeoko rozległy dom to tutaj duży koszt. Dach drogi, ale musisz też doliczyć więcej rynien.
Reasumując jak robisz ulepszenia typu drenaż, podnoszenie domu, porządne elementy typu rynny to jest to duży koszt. Ale i wygoda nieporównywalna. Parterówka 110 m może być naprawdę komfortowa w porównaniu z porównywalnym domem z poddaszem - nie masz skosów więc pokoje mogą być mniejsze - po 12 m - a wyobraźcie sobie pokoje 12 m ze skosami, i nie tracisz miejsca na schody. Taki dom daje wrażenie przestronności.

telesforek
17-11-2005, 17:21
Domek 109m2, stan surowy otwarty ze wszystkim z wyjątkiem działki 85 tys. (z dość drogą robocizną), liczę w sumie na 210 tys., może się uda :D

Agnieszka1
17-11-2005, 18:30
Pytałem już w innym temacie, ale powtórzę prośbę.
Napiszcie co się da na temat kosztów budowy domów parterowych o pow ok 110m kw. :wink: :wink:

parterowka ok. 130 m2 + 80 m2 poddasze oraz garaż wolnostojący - stan surowy z pokryciem dachu wyniosl nas 110 tys. Sciany z silki , dachowka IBF, dach czterospadowy, nachylenie dachu 35 st.

areq
17-11-2005, 19:29
Parter z nieużytkowym poddaszem ca.130m.Stan surowy otwarty,ale już z podbetonami i doprowadzonymi przyłączami,dachówka ceramiczna... na razie wydaliśmy 102tys zł. Jeszcze z 90-100tys potrzeba do zamieszkania w warunkach "polowych" :C i dalsze 20-30tys na "różne mniej lub bardziej kosztowne drobiazgi" firanki,zasłonki,lampki,mebelki itp...
Parterówki mają swój urok,ale na mniejszej działce nie zawsze jest możliwość wybudowania /patrz: dopuszczalna powierzchnia zabudowy-przeważnie oscyluje w granicach 15-20%/.

Monika B
17-11-2005, 19:52
Zawsze marzyłam o parterówce, ale architekt wybił nam z głowy własnie wyliczając koszty: ten piasek w środek (trzępnął po kieszeni i w tym co mamy), beton i oczywiście dach. Ktoś pisał, że w parterówce jest bardziej płaski, ale w takim z poddaszem użytkowym też można zrobić malo skomplikowany dach. W każdym razie zrezygnowaliśmy :cry:

andre59
18-11-2005, 07:18
Uważałem i nadal uważam, że poddasze użytkowe to takie kulawe piętro.
Ani ustawne, ani wygodne. Przy dachu kopertowym to już w ogóle nie ma gdzie szafy postawić. Wolę normalne piętro.
Mam 185 cm wzrostu i pod skosami trochę mi ciasno. :)

BK
18-11-2005, 07:37
W domu parterowym przestrzeń jest bardziej funkcjonalnie wykorzystana - nie tracisz tyle miejsca na schody - a porównaj sobie pokój 12 m bez skosów i ze skosami. Czyli żeby żyło ci się wygodnie w domu z poddaszem, to nie może to być 110 m tylko co najmniej 150 (policz jeszcze miejsce na chody i klatkę schodową - korytarz na poddaszu, najczęściej zabiera środek, czyli najbardziej wartościową część poddasza)
Nie powiedziałabym że koszty są wyższe, ale jeśli robisz drenaż i inne takie drogie pomysły to tak, wychodzi drożej.
Tylko parterówka :) Lepiej wygodne 110 m niż klitki na 150 m

areq
18-11-2005, 08:04
Zawsze marzyłam o parterówce, ale architekt wybił nam z głowy własnie wyliczając koszty: ten piasek w środek (trzępnął po kieszeni i w tym co mamy), beton i oczywiście dach. Ktoś pisał, że w parterówce jest bardziej płaski, ale w takim z poddaszem użytkowym też można zrobić malo skomplikowany dach. W każdym razie zrezygnowaliśmy :cry:

Koszty:
1.za zasypanie fundamentu /130m2/ zapłaciłem 17wywrotek *225zł tj 3850zł. gdyby to był dom z użytk.podd. o pow. w podstawie powiedzmy 70m2 zapłaciłbym powiedzmy 2000zł.
2. Betony+fundamenty 56mb fundamentów +130m2*0,1m=13m3 betonu na podkład pod styropian przepłaciłem w stosunku do domu z poddaszem użytkowym może z 2500zł
Największą różnicę uzyskujemy dla dachu....sięga 10tys,ale można ją zmniejszyć stosujac tańsze pokrycie poza tym nie mam okien dachowych a to też jest jakiś koszt:)
Najważniejszą rzeczą jest jednak to ,że aby uzyskać podobny efekt przestrzenny /olbrzymi salon,duże sypialnie itp../ w domu z użytkowym poddaszem musiałby on mieć ze 180m2 użytkowej.

NOTO
11-02-2006, 13:35
parterówka ma jeszcze ogromny strych na którym wiele gratów się zmieści .... tylko czy nie lepiej je wywalić :)

D`arek
11-02-2006, 19:00
tylko czy nie lepiej je wywalić -oj, nie, zwłaszcza bombek :roll: [/code]

Agnieszka1
13-02-2006, 07:09
parterówka ma jeszcze ogromny strych na którym wiele gratów się zmieści .... tylko czy nie lepiej je wywalić :)

:P
w naszej parterowce z dachem o kacie nachylenia 35st , najbardziej wszystkim podoba sie ooogromne,piekne poddasze :P kazdy mowi ze na gorze jest super, az zaczynam nabierac ochoty na zrobienie jej :lol: