PDA

Zobacz pełną wersję : Dom ze styropianu +rekuperator +kominek +solar +olej = ???



Orion_Blue
14-11-2005, 21:16
Witam !

Jaka waszym zdaniem jest opłacalność takiego rozwiązania :

Dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej ok 150m2 zbudowany z kształtek styropianowych, poddasze ocieplone w tradycyjny sposob wełną.

Aby ogrzać dom chciałbym zastosować ogrzewanie olejowe, kominek z podkową [tj tzw płaszczem wodnym] a system ten miał by uzupełniać rekuperator.

Do podgrzewania wody w sezonie letnim uyżyte były by solary oraz jako uzupełnienie olej, zimą zaś olej + kominek + jakaś część solarów.

Czy aby ja dobrze zrozumiałem na czym polegają poszczególne systemy i można je w ten sposób połączyć ? A może jakieś technologie wykluczają sie wzajemnie ?

Prosił bym w wszelkie rady, oraz o konstruktywną krytykę moich wypocin :P zajrzę tutaj niestety raczej jutro w południe i wtedy postaram sie odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Pozdrawiam ! i życzę powodzenia wszystkim budującym jak i tym marzącym dopiero o własnych czterech ścianach !

Cypek
14-11-2005, 21:26
Wiem jedno - solary odpuść, brak opłacalności.
Reku też działa, ale nie wiadomo komu i gdzie.
Kominek fajny, ale dużo z tym zabawy, jak dużo pracujesz i Cie nie ma w domu - traktuj jako zabawę.

Orion_Blue
15-11-2005, 11:32
Witam !

Solary ? Cypek, posiadasz je ? czytałem o niech i z tego co wiem, zwrot takiej instalacji nastąpi po około 6 latach, niby długo niby nie.

REKU ? nie dość że służył by jako mechaniczna wentylacja w domu ze 'styropianu' eliminujac to o czym pisaliscie tzn nadmierną wilgoć to działał by jako odzysk ciepła wraz z połączeniem z kominkiem.

Wydaje mi sie że zastosowanie tych technoligi jest bardzo korzystne, jakie wy macie zdanie na ten temat ?

Pozdrawiam !

RYDZU
15-11-2005, 11:53
Według moich wyliczeń solary to zwrot inwestycji po ok 10-11 latach = nie opłaca się.
Chyba że masz smykałkę do turystyki i majsterkowania : kolektory solary kupujesz
u Szarusia na Węgrzech (sporo taniej - tak ok 50%), przywozisz i montujesz samodzielnie
instalację. Wtedy koszty będa sporo mniejsze i zwrot może nastąpić po 5-6 latach.
Rekuperator też mam w planach hu siebie w budynku. Pierwotne miał być Mistral 400 ale po
lekturze postów Adama_mk zastanawiam się nad samodzielną budową (złożeniem) tego urządzenia.

Solary + kominek + kocioł w pakietach można kupić w Makrotermie - pytanie czy to ma sens?
Jak juz iść w kierunku systemów niskotemperaturowych to może lepiej pompa ciepła zamiast kotła
olejowego i solarów? Sumaryczne koszty tych instalacji nie będa się od siebie zbyt wiele rózniły
bo pompy sporo potaniały ostatnimi laty.

Pozdrawiam

godul1
15-11-2005, 12:19
Jak tak czytam o tych wszedobylskich kominkach to mam wrażenie że niedługo w Polsce nie bedzie juz drzew. NIe wspomne juz o sprawnoiści tego typu źródła i kłopotliwości podtrzymywania żaru. NO i nie wiem czy wszyscy zauwazyli, że ostatnio drewno jakieś drogie sie zrobiło. Co to bedzie jak zaczną produkowac benę z węgla i ten ostatni zdrożeje- az strach pomyśleć.
NO i na sam koniec-kurka - wieczorem na wsi to się można o tej porze udusic od smogu z kominków. Ja dziękuje za takie ekologiczne źródło.

Ludziska, zacznijcie sadzic drzewa na swoich posesjach, a nie tyko byście wszystko jarali w kominkach ze sprawnościa w porywach do 50%.

Awracając do tematu- Rydzu dobrze mówi- lepiej chyba zainwestowac kaskę w oszczędne źródło ciepła w postaci PC niż bawic sie w solary, olej i kominek.
Kominek zresztą można zawsze potem dostawić jak sie okaze bez piromańskich doznań nie da sie we własnym domu funkcjonowac.

Orion_Blue
15-11-2005, 13:05
Witam !

Za chloere nie moge skapowac technoligi tych pomp ciepla...urzadzonko za 16tys zł, no ale olej + solar + kominek tez tyle wyjdzie.

pompa ciepla zapewni ogrzewanie domu ? w jaki sposob ?
zagrzeje wode do mycia i kapania ?
no i na co to coś działa :P

Pozdrawiam !

godul1
15-11-2005, 13:13
Zamiast zadawać setny raz to samo pytanie skorzystaj z opcji szukaj i zacznij czytać.

RYDZU
15-11-2005, 13:26
pompa ciepla zapewni ogrzewanie domu ? w jaki sposob ?
zagrzeje wode do mycia i kapania ?
no i na co to coś działa :P

Pozdrawiam !

Zapewni ogrzewanie domu, zagrzeje ciepłą wodę do mycia i kąpania.
Działa na prad. Wykorzystuje ciepło ziemi. trochę jakby odwrócona zasada działania lodówki - tą część która normalnie jest zamrażalnikiem zakopujesz w ziemi (ona będzie pobierała ciepło z gruntu), a część która normalnie jest ciepła z tyłu lodówki wprowadzasz do domu (najczęściej jako ogrzewanie podłogowe).
Opis oczywiście jest w uproszczeniu. Producenci podają że można osiągnac na tym nawet 5 krotną wydajność cieplną w stosunku do włożonej energii - czyli każda włozona w pracę urządzenia kilowatogodzina daje 5 kW energii cieplnej.
To tak w skrócie.

Pozdrawiam

godul1
15-11-2005, 13:41
. Producenci podają że można osiągnac na tym nawet 5 krotną wydajność cieplną w stosunku do włożonej energii - czyli każda włozona w pracę urządzenia kilowatogodzina daje 5 kW energii cieplnej.
To tak w skrócie.

Pozdrawiam

Najlepsze spręzarki osiagaja sprawność nawet 670%.

RYDZU
15-11-2005, 13:54
Najlepsze spręzarki osiagaja sprawność nawet 670%.

:) Ja tam jestem optymista z doświadczeniem życiowym i przyjmuję zawsze "margines błędu"
na to co piszą w folderach i co wychodzi w teorii ;)
Nawet jednak przyjmując wydajność 400% całość wydaje się mocno opłacalna.

Jezier
15-11-2005, 14:13
Moim zdaniem
Dom ze styropianu to kiepski wybor.
Solary nieoplacalne.
Pompy ciepla tak samo oplacalne jak solary
Ogrzewanie olejowe i kiepskie i drogie.
Ogrzewanie kominkiem w plaszczu wyjatkowo upierdliwe.
Rekuperator choc niepozbawiony wad jako jedyny ma jakis sens.

Orion_Blue
15-11-2005, 15:08
RYDZU, zwięzła w miarę konkretna [chodź w uproszczeniu] odpowiedź :)
dzięki. A na jakiej głębokości nalezy umieścić 'zamrażalnik' :D

Jezier - nie dobrze Ci sie mieszka w domu ze styropianu czy przy budowie takiego obiektu wystąpiły jakieś probemy ?

- ogrzewanie olejowe kiepskie i drogie : chodziło mi o to iż po wybudowaniu domu ze 'styropianu' , ogrzewanie olejowe nie wydało by sie wcale takie drogie zwłaszcza że REKU spełniaj by role mechanicznej wentylacji [ewentualna wilgoć precz !] oraz odzysku no chodźby 40% ciepła.
- Kominek upierdliwy : służył by głównie do ozdoby mieszkania jednak napewno zostawał by wykorzystywany do spełniania swej roli jaką jest ogrzanie pomieszczenia [piec olejowy wyłączony a REKU nadal odzyskuje ciepło] oraz podgrzanie wody.

Pozdrawiam !

pmg
15-11-2005, 15:39
Moim zdaniem
Dom ze styropianu to kiepski wybor.
Solary nieoplacalne.
Pompy ciepla tak samo oplacalne jak solary
Ogrzewanie olejowe i kiepskie i drogie.
Ogrzewanie kominkiem w plaszczu wyjatkowo upierdliwe.
Rekuperator choc niepozbawiony wad jako jedyny ma jakis sens.

:o zly dzien czy co ?? :o

Dom ze styropianu - jak kto woli (przy zlym zageszczaniu betonu = problemy

Solary = dzisiaj wydajesz, potem kozystasz i nie placisz - na starosc bedziesz mial darmo - tylko prózniowe...

Pompy ciepla - drogie, kiedys moze beda wsparcia rzadu..

Ogrzewanie olejowe= super, chyba ze maz gaz ziemny, LPG drogie i straszne umowy.

Ogrzewanie kominkiem w plaszczu - jezeli lubisz kominki, musisz miec - ladne i praktyczne.

Rekuperator -trzeba miec choc ja nie mam :)

ja mam olejowe + podlogówka (jako automat), kominek, solar do wody uzytkowej - olejowy wlacza sie kilka razy na tydzien, gdzie 1x dzienie rozpale wieczorkiem w kominku - po pracy... :) ciepla woda za free, w zime tez - nawet gdy snieg lezy - teraz mamy 4°C, na kolektorze prózniowym mam teraz 56°C. Jak sa jest szarówka - okolo 30-40°C

Orion_Blue
15-11-2005, 16:12
pmg - dobrze powiedziane, posiadasz kominek z płaszczem czy bez ?

jeżeli można wiedzieć, to jaki masz dom [m2] i ile płacisz średnio na miesiąc w sezonie grzewczym ?

Pozdrawiam !

Cypek
15-11-2005, 17:54
Powiem tak, teoretycy.
Solary = dupa blada.
Pompa = dupa blada
Reku = dupa blada.
Wszystkie te opowiastki o odzysku można dziewczynie na randce opowiadać. Energie do domu trzeba doprowadzić i basta.
Masz wybór: prad, olej gaz (ziemy, propan, PB), węgiel, drewno, pelety, miał i inne włacznie ze słomą i rzepakiem.
Reszta to zabawa.

Orion_Blue
15-11-2005, 18:52
Cypek, ale wiesz te wszystkie rzeczy z doświadczenia własnego czy to Tobie ktoś sprzadał takie informacje na randce :D ?

Jezier
15-11-2005, 19:39
Solary nie sa za darmo to i cieplo nie jest. Nie twierdze ze nie podrzewaja wody, tylko ze naklady duze a zyski marne. Tym bardziej dla emerytow.
Dom ze styropianu moze jest ok. Moze ci co mieszkaja sa szczesliwi. Ja nie wiem. Ale mam zle zdanie o takiej technologii. Dlatego ze roznie sie w zyciu zdarza i lepiej miec dom ktory da sie latwo opchnac. A domu styropianowego nie sprzeda sie za tyle co murowanego np z ceramiki. Podobne zdanie mam np. o domach szkieletowych.
Olej moze kiedys byl tani. Teraz jest strasznie drogi Szybko dogania LPG. Do tego akcyza, ciagle drozejaca ropa. Magazyn oleju w domu = duza kotlownia. Piec i glosny i cuchnacy. Cala inwestycja droga.
Kominek nie musi miec plaszcza. Palenie w kominku okazjonalne ok. Kotlownia w salonie to tragedia. Lepiej juz miec piec na drewno w kotlowni. Sprawniejsze sa, nie dorzuca sie tak czesto jak do kominka, steruje sie nimi latwo.

Orion_Blue
15-11-2005, 20:01
Jezier : nic nie ma za darmo, faktycznie, może dla jakiegoś emeryta tóry mieszka we własnym domku zakup solarów jest drogi i musi grzać prądem cały czas albo zapierniczać do piwnicy i męcząc sie [emerty] dokładać do pieca...to może warto we wczesnym stadium życia :D zainwestować w coś co na stare lata będzie dla nas korzystne ? tak samo z olejem, jeżeli połączy sie olej z domem ze styropianu i REKU to tego oleju ta duzo nie pojdzie, a do pieca nie trzeba dokładać. tak samo jak pisałem wyżej co do kominka, była by to raczej ozdoba która w razie działalności nie tylko by sie ładnie świeciłą ale także ogrzewała dom oraz wode. więc nie ma co gadać o kotłowni w salonie

[radze czytać temat od swojego ostatniego postu do końca]

Pozdrawiam !

Jezier
15-11-2005, 20:23
Przeczytalem wszystko. To byla moja odpowiedz na post pmg glownie. Ja sie emerytow nie czepiam ale to jest jeden z argumentow zwolenikow solarow - bo jak bede na emeryturze. Innym argumentem jest ten ze wywale gore pieniedzy ale to sie nie liczy. Szybko zapomne a ciepla wode bede mial. Mozna sie w ten sposob oszukiwac ale nie ma to nic wspolnego z oplacalnoscia. Zakup ich dzisiaj nie bedzie korzystny ekonomicznie ani teraz ani pozniej. Z rynku nie znikna i mozna w nie kiedys w przyszlosci zainwestowac.
Jesli oleju pojdzie nieduzo to nie zlikwiduje to wad tego ogrzewania. Nawet gorzej bo kotlownia kosztowac bedzie prawie tyle samo co gdybys duzo oleju zuzywal.
Jesli w kominku pali sie okazjonalnie to znowu jest problem z kosztami. Podlaczenie kominka do systemu centralnego ogrzewania generuje naklady finansowe. Malo palisz masz niewielkie zyski przy dosc sporej inwestycji. Duzo palisz robisz kotlownie w salonie. A kominek jest bardzo kiepskim sprawnosciowo urzadzeniem grzewczym. Wiekszosc ciepla uchodzi i tak kominem. A drewno drozeje.

jeżyk
16-11-2005, 02:05
Orion_Blue nie słuchaj Jeziera,Cypka i innych, zestaw masz rewelacyjny, brakuje mi tu tylko energii geotermalnej. Sprawdz może uda się coś odwiercić. 8)

godul1
16-11-2005, 10:42
Orion_Blue nie słuchaj Jeziera,Cypka i innych, zestaw masz rewelacyjny, brakuje mi tu tylko energii geotermalnej. Sprawdz może uda się coś odwiercić. 8)
I solarów z systemem nadążnym oraz własnym generatorem pradu:-)

Orion_Blue
16-11-2005, 13:37
jeżyk - wydaje mi sie ze energia geotermana nie była by za tanią inwestycją :)


godul1 - "I solarów z systemem nadążnym oraz własnym generatorem pradu:-)" musze troszke o tym poczytać tzn o tym pierwszym.


a jakie zdanie mają inny użytkownicy ?

jeżyk
16-11-2005, 14:32
Orion_Blue Pewnie, że taka inwestycja musi kosztować, ale w wieku emerytalnym masz ciepełko "za free"

godul1
16-11-2005, 14:49
Taaaaaaaa i te wszystkie pompy, żaluzje, wymienniki to sa niezniszczalne i nie zużywaja energii i się nie psują:-)

Za free to jest tylko woda jak se ją ze studni we wiaderku uciągniesz:-)

bird
16-11-2005, 16:24
Panowie, a co z wiatrakami?
Nie zapominajcie o wiatrakach...
Taki wiatrak na górce lepiej ogrzeje niż pompa ciepła pod piwnicą z solarami na dachu.

Orion_Blue
16-11-2005, 18:46
Panowie i Panie, nie rozszerzajmy sie poza rzeczy wymienione w temacie, [ PC mozna bylo zniesc :P ] wiatraczek taki kosztuje dosc sporo, pozatym wole drzewka w ogrodzie niz wiatraczek

PS nie mam gorki D:

Pozdrawiam !

pmg
17-11-2005, 11:40
pmg - dobrze powiedziane, posiadasz kominek z płaszczem czy bez ?

jeżeli można wiedzieć, to jaki masz dom [m2] i ile płacisz średnio na miesiąc w sezonie grzewczym ?

Pozdrawiam !
mam z plaszczem - narazie mieszkam dorywczo wiec nie moge dac pelnych statystyk - oleju nie ubywa, mam usawione na 20°C - podloga prawie zimna a w domu cieplo - tak mozna oszczedzac - temp w podlodze = 22°C (po 4dniach) - domek ma 340m2, jednak uzytkuje 150m2 + garaze (kasa sie skonczyla :-)

pmg
17-11-2005, 11:43
Powiem tak, teoretycy.
Solary = pupa blada.
Pompa = pupa blada
Reku = pupa blada.
Wszystkie te opowiastki o odzysku można dziewczynie na randce opowiadać. Energie do domu trzeba doprowadzić i basta.
Masz wybór: prad, olej gaz (ziemy, propan, PB), węgiel, drewno, pelety, miał i inne włacznie ze słomą i rzepakiem.
Reszta to zabawa.
RESZTA TO DOMY PASYWNE - za 10 LAT bedzie inna spiewka, narazie dalej walcie w szczeliny pianke, kupujcie plastiki i nie ocieplajcie domów - wiadomo ze w takim przypadku trzeba "doprowadzac"

nastepy dom wybuduje max pasywny i nie bede niczym dogrzewal - wystardzy cieplo z kuchenki !!! ;)