PDA

Zobacz pełną wersję : czy do szamba betonowego może dostawaś się woda?



mack
15-11-2005, 05:44
facet od wodociągów i kanalizacji ostrzegł mnie że przy wysokim poziomie wód gruntowych do szamba betonowego może dostawać się woda i żadne atesty tu nie pomogą.
Co o tym sądzicie, osób które budują na glinie nie jest przecież tak mało na Forum.

Zbigniew Rudnicki
15-11-2005, 08:51
Tak, może się dostać przez szczelinę między kadzią a pokrywą, a także przez kominek wymurowany na otworze w pokrywie.
Atest dotyczy tylko kadzi i ewntualnego wycieku z niej fekalii.

misztan
15-11-2005, 09:17
W moim przypadku to normalna sprawa niestety, w porze deszczowej (która właśnie nadchodzi) lub przy roztopach woda wręcz wlewa się do szamba, nic na to nie poradze - czekam na wybudowanie kanalizacji :) ulica przy której postawiony mam dom idzie pod górkę a ja mieszkam na dole, więc cała woda z góry wręcz wpycha się do mnie ... najgorsze są te roztopy wrrrrr...

15-11-2005, 09:47
facet od wodociągów i kanalizacji ostrzegł mnie że przy wysokim poziomie wód gruntowych do szamba betonowego może dostawać się woda i żadne atesty tu nie pomogą.
Co o tym sądzicie, osób które budują na glinie nie jest przecież tak mało na Forum.

Witam,

Jeżeli boisz się wody roztopowej to studzienka szamba powinna wystawać z ziemi na odpowiednią wysokość - wówczas śnieg z roztopów nie dostanie się górą.
Oczywiście szambo powinno być wykonane z hydrobetonu - czyli samo w sobie musi być szczelne. Również uszczelnione powinno być przyłącze - samo wsadzenie rury kanalizacyjnej i obrzucenie betonem na pewno nie wystarczy - powinno się uszczelnić zasmołowanym sznurem.
Jeżeli prefabrykowane szambo betonowe w górnej części ma być poniżej poziomu ziemi (albo równo z nim) to najlepiej pokrywę również przykleić na smołę, a napowietrzenie szamba (kominek) uszczelnić jak przyłącze (sznur ze smołą). Oczywiście w tym wypadku luft do wypompowania ścieków powinien znajdować się zdecydowanie powyżej poziomu albo należy wbudować wąż do wypompowania ścieków i jego wolny koniec umieścić wyżej - np. w ogrodzeniu (były takie wątki - użyj Szukaj).

mack
15-11-2005, 18:05
a czy w takim razie szambo PCV zapewnia absolutną szczelność? Tu pewnie krytyczne jest miejsce wejścia rury kanalizacyjnej do szamba

16-11-2005, 10:55
a czy w takim razie szambo PCV zapewnia absolutną szczelność? Tu pewnie krytyczne jest miejsce wejścia rury kanalizacyjnej do szamba

No właśnie - a dodatkowo "wystawanie" włazu i jego szczelność gdy nie wystaje - oraz szczelność napowietrzenia...

W zasadzie to jak dobrze wykonane betonowe (tzn. sam beton jest w wersji wodoszczelnej) to nie powinno być różnicy w porównaniu z tym z tworzywa...

kaltam
17-11-2005, 06:31
Nie powinna. Mam szambo betonowe i jest poprostu dobrze zrobione i woda się nie dostaje - izolacja wewnętrzna kręgów, dolny krąg z dnem, połączenia kręgów dobrze sklejone.