PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłacz prądu, 25 zł za punkt, czy to dużo?



jaropow4
15-11-2005, 08:47
Czy 25 zła za punkt do cena do przyjecia ? mam 66 punktów czyli 1650 zł + powieszenie skrzynki na scianie jakies 100zł (cena 25 zł oczywiście bez gniazdek i włączników) Dojdzie jeszcze pare metrów rurki z przewodem antenowy i internetem, w sumie powinienem sie zamknąc około 2000zł, Czy to dużo? na domek parterowy 100m2 użytkowej + 30m2 garaż.

rafallogi
15-11-2005, 09:03
1700 i ani kroku dalej- choć dla mnie to i tak sporo.

jaropow4
15-11-2005, 09:59
a ja myslałem że to dobra cena :(

SławekD
15-11-2005, 10:35
Nie wiem skąd jesteście i co zawiera kwota o której piszecie. U nas ceny za punkt to ok 35-40 zł gdy robi to elektryk, jakiś emeryt może zrobic to ciut taniej ale to i tak nie takie koszty o których piszecie ( koszt oczywiście robocizny z materiałem na gotowo bez osprzętu ). My za całość daliśmy 9000 zł (sama skrzynka to ok 2000 - jedna róznicówka to ok.140 zł)). Nie wiem skąd niektórzy biora takie kwoty 2000 czy 3000 za całą elektrykę na dom ???

jaropow4
15-11-2005, 10:43
Skrzynke przyłanczeniową już mam na działce stoi 3 metry od budynku od początku budowy, pozostaje mi ja osadowic na budynku i dalej rozmiescic instalacje po budynku (66 punktów) i za to własnie 2000zł u mnie (okolice rzeszowa) taka cena to normalne ale pociesze cie to podkarpacie tu sie zarabia o połowie mniej niz na zachodzie kraju :(

SławekD
15-11-2005, 10:50
Skrzynke przyłanczeniową już mam na działce stoi 3 metry od budynku od początku budowy, pozostaje mi ja osadowic na budynku i dalej rozmiescic instalacje po budynku (66 punktów) i za to własnie 2000zł u mnie (okolice rzeszowa) taka cena to normalne ale pociesze cie to podkarpacie tu sie zarabia o połowie mniej niz na zachodzie kraju :(
Może sprostuję ... pisząc skrzynkę miałem na mysli skrzynkę wewnątrz budynku z bezpiecznikami :wink:

morpheus56
15-11-2005, 11:57
Witam wszystkich Forumowiczów :) hmm co do puktu to niejestem przekonany co do takiej zapłaty. :roll: Jestem elektrykiem ale przy zakładaniu instalacji patrzę na rozmiar oraz trudność robót a nie ile jest punktów..Bo moze byc cztery punkty ale w takim domu że scianę nawet najlepszy młot udarowy niebierze i w tedy wezmę więcej niż za 4 punkty ale za to w pustakach,zapłata zależna tez jest od tego w czym klient zażyczy sobie przewody (rurka,pod tynkiem lub w scianie..Pozdrawiam :)

rafallogi
15-11-2005, 14:58
a ja myslałem że to dobra cena :(

Ależ dobra, tylko chodzi o to by nie była gorsza :)

Ala1
15-11-2005, 20:26
Moja znajoma z pod Wieliczki płaciła ostatnio 35zł od punktu bez materiału.

Bobek
15-11-2005, 22:10
Witam
Pewnie że dużo w Łodzi w Gratce ogłasza się gość za" 14zł od punktu kompleksowo" nie wiem co to znaczy w jego rozumieniu , sam jestem elektrykiem i ciężko zastanawiam się czy nie wziąść go do siebie - niech robi , są też malarze po 1zł /m2 i inni cudowni twórcy. U kolegi robili gładzie z materiałem ,farbą , narożnikami po 12zł/m2 (nawet im wyszło)fajnie nie -to po kosztach materiału(w sezonie robią duże inwestycje i chomikują towar a w zimie mają kupe roboty),wylewki po 9zł/m2 z materiałem też sie trafi - TYLKO DO CZEGO TO PROWADZI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!

Arco
16-11-2005, 10:35
Właśnie jestem po zrobieniu instalacji elektrycznej - koszt 20 PLN za punkt + materiały.

Teraz uwaga - nalezy ustalic co dokładnie jest punktem bo każdemu moze sie wydawać inaczej!!!

U mnie pkt było:
- gniazdko elektryczne (jeżeli 2 gniazdka osadzone obok siebie w ramce to 1,5 punktu, gniazdo siłowe jako 2pkt)
- punk świetlny z włacznikiem (czyli nie oddziellnie żarówka i włacznik - właczniki nie są punktami)
- kazde gniazdo teleinformatyczne
- domofon, dzwonek,
- czujki temperatury do pieca c.o.
- kable zerujące
- halogeny na schodach
- szafka (u mnie 4: na bezpieczniki, telewizje, internet i transformator do halogenów na schodach)
- gniazda i oświetlenie zewnętrzne
- i teraz coś co mnie zmierziło - tzw WLZ - u mnie było tego 28 więc 28 punktów - 560 PLN - po dyskusji z elektrykiem zmniejszyliśmy cenę za to cudo do 300 PLN
- oddzielnie montaz bezpieczników w szafce i podłączenie wszystkiego - 400PLN

Koszt razem - 7650 PLN z materiałami w tym robocizna 3700 PLN - dom 180m2 z uzytkowym poddaszem plus garaz 48m.

Bobek
16-11-2005, 19:43
Jednego nie rozumiem z tego co uczyli w szkole WLZ to wewnętrzna linia zasilająca - więc czego u ciebie było 28szt - jeśli nie stanowi to poprosiłbym o wyjaśnienie

pokerzysta
17-11-2005, 08:54
ja miałem 60 pkt cena umówiona to 15zł + materiał + przyłącze od skrzynki energ.+ skrzynke rozdzielczą w sumie wyszło mi to 2.500 (srednio 42 zł/full pkt)
no i twierdze ze przepłaciłem sprawę (źle dogadałem sie z "fachowcem", który sam też dostarczał materiał itd. i tu mnie nieźle niaciagnął)
wg mnie po rocznym doswiadczeniu najlepiej umówić się za pkt sama robota i tu 15zł to maks reszte samemu dostarczać
wg moich wyliczeń moja elektryfikacja budowy powinna wynieść 2000 zł

jaropow4
17-11-2005, 10:22
Przypomnieliście mi o dzwonku, kompletnie zapomniałem o tym + 2 punkty czyli w sumie 68 :o

Arco
17-11-2005, 10:23
Jednego nie rozumiem z tego co uczyli w szkole WLZ to wewnętrzna linia zasilająca - więc czego u ciebie było 28szt - jeśli nie stanowi to poprosiłbym o wyjaśnienie

Ja sam tego do końca nie rozumiem dlatego było duze spięcie z elektrykiem przy odbiorze końcowym bo o ile do innych pozycji nie miałem zastrzeżeń - ta mi się wydawała co najmiej dziwna.

Po wymianie zdań i próbie tłumaczeń i zrozumienia zostało to wyjaśnione mniej więcej tak:

Jest w sumie 28 obwodów (np. gniazda w kuchni, ośiwetlenie kuchnia, piec, brama garażowa, ośiwetlenie łazienka, oświetlenie pokój, gniazdo siłowe garaż, gniazdo siłowe kuchnia itp. itd.) i każda z tych linii trzeba zasilić wiec WLZ jest 28.

Do końca do dzisiaj tego nie rozumiem, ale już machnąłem ręka na te 300 za to ustrojstwo.

keler
18-11-2005, 10:15
Witam

WLZ Jest to przyłącze które prowadzi się od złącza kablowego do tablicy licznikowej(tej w ogrodzeniu) i od TL do tablicy bezpiecznikowej, na ogół jest to kable YKY i najczęściej 5x10 który zgodnie z wyliczeniami ma zasilić cały dom czyli maks 16kW energi do domu. Co do kosztów takiego WLZ-ta to jest to rząd wielkości 45zł za mb ( w cene wliczony wykop na min 70-80cm, folja informacyjna, ew w przjazdach rura PVC.
A jeśli "elektryk" liczy ci 28 WLZ-ów to taki sam z niego elektryk jak i ceny ma oderwane od rzeczywistości, bo proponuje sobie policzyć ile kosztuje 1mb kabla YDYp 3x1,5 i 3x2,5 do tego koszty mat. pomocniczych (puszki, izolacja złączki itd.) i amortyzacja elektronarzędzi przy załorzeniu że na jeden punkt wychodzi ok 8-10mb przewodu.
Więc średnio reasumując ceny
koszt jednego punktu elektrycznego 45zł wraz z materiałem
koszt WLZ ok - 45zł mb
tablica bezpiecznikowa - 50zł za S + 400zł zabezpieczenie przepięciowe klasy C lub 900zł B+C

To tyle

Arco
18-11-2005, 12:00
Też tak to rozumiałem - jako ewentualnie 1pkt - było minęło i buduje się dalej.

jasssmine
18-11-2005, 20:35
W Toruniu za punkt 18 zł. ale podobno mozna za 15zł. zobaczymy..
Jasmine

tomek_2
19-11-2005, 15:28
A czy te 15, 18 czy 20 zl za punkt to poprowadzenie przewodu od rozdzielni ew. od puszki rozgalezieniowej do np gniazdka czy wlacznika i montaz puszki w scianie tak, ze z puszki wychodzi przewod i to wszystko czy tez cena ta obejmuje tez montaz osprzetu? Jesli nie, ile dodatkowo place za montaz osprzetu, np. gniazdka el., wlacznika ew. halogenow? I czy cena, ktora wyzej podalem zawiera wykonanie bruzdy na przewody, a nastepnie zagipsowanie i wyrownanie sciany czy bez tego drugiego? Wiem, ze to sprawa indywidualna ale pewnie jest jakis powszechnie przyjety zakres prac skladajacy sie na ten magiczny PUNKT? Ostatnie pytanie: ile za polaczenie przewodow w rozdzielni wewn. i montaz bezpiecznikow oraz za montaz anten TV sat i TV naziemnej na dachu?

Yanek
22-11-2005, 12:52
Nie dajcie się wkręcać w "punkty". Elektryk powinien przeanalizować projekt pod kątem trudności, odległości odbiorników od rozdzielni, ilości obwodów itp. Pewnie, że cena za punkt jest jakimś odnośnikiem ale punkt punktowi nie równy...
W Poznaniu pragną od 18 do 25zł/punkt za samą robotę więc stwierdziłem, że jako elektronik-informatyk zrobię sobie sam (tymbardziej, że wymyśliłem sobie setki punktów i obwodów :) ).

mack
22-11-2005, 19:53
przesyłem wyliczenie które dostałem:
120 punktów x 40 (robo + materiały) = 4800
rozdzielnica 2 x P304, 1 x P302=1100
rozdzielnica robo 300
TKP 48x14=700
bednarka 150
drobnica WCZ (a może WLZ) 30
robocizna WCZ 320

Razem 7400

Franek Dolas
23-11-2005, 11:45
W moim domku 35 km od Warszawy (okolo 150m2 + garaz i kotlownia) wyszlo 105 punktow (elektryka + wyjscia do czujek alarmowych + wyjscia antenowe, komputerowe i telefoniczne). Do tego 2 rozdzielnie i 2 wyjscia tzw."sily".
Za materialy zaplacilem 2000 zl i za robocizne 2500. Elektryk policzyl mi po 20 zl za punkt plus 200 za podlaczenie kabli w rodzielniach. Gniazdka podwojne w tej samej puszce traktowal jako jeden punkt.
Na okablowanie caego domu wyszlo w sumie okolo 1,2 km roznego rodzaju przewodow (elektryczne + antenowe itd.)

Nie wiem czy duzo zaplacilem czy malo. Wydawalo mi sie, ze to sporo, ale jak patrze na kwoty ktore inni podaja to moje wydatki wydaja sie dosc niskie.

Pozdrawiam