PDA

Zobacz pełną wersję : Skropliny z kotła kondensacyjnego a działanie POŚ ???



SławekD
15-11-2005, 10:20
Jak w temacie .... czy skropliny nie zabijają bakterii w POŚ bo przecież są kwaśne ?? Co wy robicie ze skroplinami z kotła ?? Ostatnio dowiedziałem się że może być tego przy takiej jak teraz pogodzie nawet ponad 20 l/dobę. Teroretycy i praktycy proszę o opinie w temacie
Pozdrawiam

sebo8877
15-11-2005, 11:45
Ścieki które powinny być doprowadzane do POŚpowiny być w granich odczyny obojetnego 6-8 pH
Pytanie ile ma owy kondensat- skroplina?? Papierek lakmusowy pomoze znaleźć odpowiedź.
W przypadku kiedy ta skropilin ajest bardzo Kwaśna 0-4 pH zalecałbym dodac do niej troche wapna gaszonego lub poprostu znacznie rozcieńczyc wodą wodociągowa - zadozowanie dużej alkalicznej lub kwasnej dawki ściekow może powaznie zachwiac całość pracy POŚ.
Zalecam Ci zmierzenie odczynu tych skroplin i podjęcie dalszych kroków.
sebo8877

KrzysiekMarusza
15-11-2005, 16:47
Skropliny mogą mieć pH 3-4. Czy szkodzą POS ? zapytaj producenta/dostawce POS - poniewaz reszta scieków domowych jest raczej alkaliczna.
A tak w ogóle 20 l kondensatu na dzień to jak masz duzy dom w wielkie mrozy :)

pozdr - Krzysiek

SławekD
16-11-2005, 13:49
Skropliny mogą mieć pH 3-4. Czy szkodzą POS ? zapytaj producenta/dostawce POS - poniewaz reszta scieków domowych jest raczej alkaliczna.
A tak w ogóle 20 l kondensatu na dzień to jak masz duzy dom w wielkie mrozy :)

pozdr - Krzysiek
A ja myślałem że skroplin jest więcej teraz bo kocioł pracuje na niższych temperaturach czyli na pełnej kondensacji. Czy nie mam racji ??

KrzysiekMarusza
16-11-2005, 13:59
Trochę tak - ale uważam że jak ktos ma instalację dobrana do domu (tzn. nie kupił za małych grzejników i podłogówka tez mu działa OK) to piec bedzie kondensaował praktycznie przez cały okres grzewczy, natomiast wykorzystanie mocy kotła (a więc i zuzycie gazu) w czasie mrozów jest większe - stąd więcej skroplin

pozdr - Krzysiek

myciek
16-11-2005, 20:24
A ja myślałem że skroplin jest więcej teraz bo kocioł pracuje na niższych temperaturach czyli na pełnej kondensacji. Czy nie mam racji ??
Gdybyś piec zasilał czystym metanem (a na pewno mu trochę brakuje do 100%...) i kondensacji ulegało 100% pary wodnej ze spalin to z 1m3 gazu otrzymałbyś ok. 1,6 litra wody (kondensatu). Może to ułatwi dalsze szacunki.

PS U mnie kondensat leci prost do POŚ. Bakterii nie pytałem o warunki bytowania ale im co 2 tygodnie dosypuję kolegów do towarzystwa i chyba wszystko OK...

SławekD
17-11-2005, 12:49
A ja myślałem że skroplin jest więcej teraz bo kocioł pracuje na niższych temperaturach czyli na pełnej kondensacji. Czy nie mam racji ??
Gdybyś piec zasilał czystym metanem (a na pewno mu trochę brakuje do 100%...) i kondensacji ulegało 100% pary wodnej ze spalin to z 1m3 gazu otrzymałbyś ok. 1,6 litra wody (kondensatu). Może to ułatwi dalsze szacunki.

PS U mnie kondensat leci prost do POŚ. Bakterii nie pytałem o warunki bytowania ale im co 2 tygodnie dosypuję kolegów do towarzystwa i chyba wszystko OK...
Jak długo użytkujesz już POŚ ??? Jaki to typ - drenażowy ??? Jakiego preparatu (bakterii) uzywasz?? Czy bywa nieprzyjemny zapaszek z odpowietrzników ???

myciek
17-11-2005, 19:22
Jak długo użytkujesz już POŚ ??? Jaki to typ - drenażowy ??? Jakiego preparatu (bakterii) uzywasz?? Czy bywa nieprzyjemny zapaszek z odpowietrzników ???
1. Prawie 2 lata.
2. Z drenażem rozsączającym.
3. Septifos.
4. Zapaszek bywa. Podobno (jak mi mówili inni użytkownicy) to normalne. Kominek wentylacyjny ok. 40m od domu więc nie przeszkadza.

SławekD
24-11-2005, 09:46
Zrobiłem obszerne rozeznanie, dzwoniłem do producentów POŚ, do Vaillanta i niemal co telefon to inne zdanie. W Vaillancie powiedziano mi że były robione badania przez Politechnikę i nie stwierdzono szkodliwego działania kondensatu na bakterie. Producenci POŚ też mówią różnie, niektórzy że można bo mątuja a niektórzy że nie bo POŚ nie będzie dzaiłała poprawnie. Niektórzy mówią że kondensat jest kwaśny, Vaillant podaje PH 3,5 do 4, jedni mówią że skroplin jest bardzo mało a Vaillant z danych technicznych podaje max do 2.5 l/h. Dylemat mam nie mały, podłączyć czy nie. Może ktoś jest mi w stanie ułatwić wybór :lol:

sebo8877
24-11-2005, 11:27
najlepiej niech się wypowie ten kto ma to wpuszczone jestem za rozwiązaniem o jakim pisalem zobojetnic ten sciek
sebo8877

WojtekSz
27-11-2005, 21:19
same skropliny sa zbyt kwaśne ale najprostszym rozwiązaniem jest je mieszac ze ściekami bytowymi to po drodze w wyniku zmieszania silnie sie to poprawi. Jesli na godzine masz 2l to na dobe ok 20 bo pewnie piec dział tylko 10 godzin. Jesli sa tylko 2 osoby w domu to daje to minimum 200l a więc te 20l to tylko jakieś 10%. Jesli jest was więcej spraw jest jeszce lepsza :)
A rozwiązanie z odkwaszaniem (neutralizacją) odpływu jest znane i dostepne sa odpowiednie rozwiązania - choć przyznam, że kilka z nich widziałem i jakoś mnie nie przekonały. Wpisz do google neutralizacja kondensatu to zobaczysz co jest dostępne
pozdrawiam

KrzysiekMarusza
28-11-2005, 17:50
Polizałem skropliny z komina - na smak zero kwasu :) - a pH 3.5 to powinien być smak rozcienczonego octu, ergo: wydaje mi się że kondensat MOZE być kwaśny, (np. gdy jest stosunkowo dużo związków siarki w gazie) ale de facto niekoniecznie jest.
Moja propozycja - nie obawiać się tylko sprawdzić - kondensat o pH 4 lub niżej powinien być wyraźnie kwaśny na smak :) - jak nie jest, to puszczać w oczyszczalnię i się nie przejmowac :)

zdrowia ! - Krzysiek

anpi
28-11-2005, 21:42
Polizałem skropliny z komina

Fuj! Dobrze, że pytanie nie dotyczyło pH zawartości POŚ :lol: :lol: :lol:

KrzysiekMarusza
29-11-2005, 08:52
jestem chemikiem - wiem, czego moge próbować :)

pozdr -Krzysiek

SławekD
30-11-2005, 14:28
Właśnie ustaliłem z instalatorami że przy odrobinie kucia posadzki w garażu kondensat będzie wyprowadzony do instalacji deszczowej. Tak niby lepiej dla POŚ ale znów mam inne obawy... jak ten kondensat będzie tak sie delikatnie sączył to czy nie zamarznie mi w rurze w ziemi przy duzych mrozach ( rura jest tak ok 20-40 cm pod gruntem ). Niby jak jest ogólnie zmarznięty grunt a przychodzi odwilż i np topnieje delikatnie śnieg to też nic nie zamarza. Sam juz nie wiem ale się obawiam. Co sadzicie będzie zamarzać czy nie ??

anpi
30-11-2005, 15:47
jestem chemikiem - wiem, czego moge próbować :)

Spoko, to był żart. Chociaż ja bym się chyba nie odważył :-?

myciek
30-11-2005, 16:02
Właśnie ustaliłem z instalatorami że przy odrobinie kucia posadzki w garażu kondensat będzie wyprowadzony do instalacji deszczowej. Tak niby lepiej dla POŚ ale znów mam inne obawy... jak ten kondensat będzie tak sie delikatnie sączył to czy nie zamarznie mi w rurze w ziemi przy duzych mrozach ( rura jest tak ok 20-40 cm pod gruntem ). Niby jak jest ogólnie zmarznięty grunt a przychodzi odwilż i np topnieje delikatnie śnieg to też nic nie zamarza. Sam juz nie wiem ale się obawiam. Co sadzicie będzie zamarzać czy nie ??

Moim zdaniem, przy solidnym mrozie może zamarzać a w skrajnym (powtarzam skrajnym!) przypadku zatkać lodem odpływ.

A dokąd jest wyprowadzona ta deszczówka?

SławekD
01-12-2005, 07:33
Właśnie ustaliłem z instalatorami że przy odrobinie kucia posadzki w garażu kondensat będzie wyprowadzony do instalacji deszczowej. Tak niby lepiej dla POŚ ale znów mam inne obawy... jak ten kondensat będzie tak sie delikatnie sączył to czy nie zamarznie mi w rurze w ziemi przy duzych mrozach ( rura jest tak ok 20-40 cm pod gruntem ). Niby jak jest ogólnie zmarznięty grunt a przychodzi odwilż i np topnieje delikatnie śnieg to też nic nie zamarza. Sam juz nie wiem ale się obawiam. Co sadzicie będzie zamarzać czy nie ??

Moim zdaniem, przy solidnym mrozie może zamarzać a w skrajnym (powtarzam skrajnym!) przypadku zatkać lodem odpływ.

A dokąd jest wyprowadzona ta deszczówka?
Do pseudo studzienki chłonnej zrobionej z rury 300 mm wkopanej na głębokość ok 2 m oddalonej od budunku ok 15-20 m.

SławekD-żonka
01-12-2005, 07:38
Tak to wygląda:

http://foto.onet.pl/upload/9/86/_508297_n.jpg

VPS
01-12-2005, 07:46
Mam kilku klientów którzy mają POŚ i odprowadzenie kondensatu bezpośredno do POŚ. Żadnych problemów.

SławekD
01-12-2005, 07:50
Mam kilku klientów którzy mają POŚ i odprowadzenie kondensatu bezpośredno do POŚ. Żadnych problemów.
A ile czasu to juz działa ??? Czy nie okaże sie po czasie że jednak zabija to bakterie i POŚ nie działa jak trzeba ??? Wiem, może robię z igły widły ale mam obawę :(

VPS
01-12-2005, 08:11
Od 2002 r na osiedlu w 6 domkach

SławekD
01-12-2005, 08:13
Od 2002 r na osiedlu w 6 domkach
Jakich kotłów to dotyczy ?? Jaki rodzaj POŚ i może jakiego producenta ? Byłbym wdzieczny za te informacje :lol:

VPS
01-12-2005, 08:15
Pytałeś się o to w pierwszym wątku.

Jak w temacie .... czy skropliny nie zabijają bakterii w POŚ bo przecież są kwaśne ?? Co wy robicie ze skroplinami z kotła ?? Ostatnio dowiedziałem się że może być tego przy takiej jak teraz pogodzie nawet ponad 20 l/dobę. Teroretycy i praktycy proszę o opinie w temacie

Oczywiście kotłów kondensacyjnych.

SławekD
01-12-2005, 08:17
Pytałeś się o to w pierwszym wątku.

Jak w temacie .... czy skropliny nie zabijają bakterii w POŚ bo przecież są kwaśne ?? Co wy robicie ze skroplinami z kotła ?? Ostatnio dowiedziałem się że może być tego przy takiej jak teraz pogodzie nawet ponad 20 l/dobę. Teroretycy i praktycy proszę o opinie w temacie

Oczywiście kotłów kondensacyjnych.
O model mi chodzi. Czy można generalizowac i powiedzieć że skropliny z każdego kondesata, każdej firmy, są tak samo kwaśne i mają ten sam skład ?

VPS
01-12-2005, 08:22
Przecież to nie ma znaczenia jaki typ kotła :o. Kondensat to kondensat niezależnie od typu. No chyba że o mocy powyżej 40 kW.
Były to kotły ecoTEC i ecoCOMPACT

Grzesiek13
01-12-2005, 08:34
Niektórzy producenci dopuszczaja odpływ kondensatu z kotła o mocy do 12 kW do POŚ, w innym wypadku skropliny trzeba neutralizować.
W praktyce mocniejsze kotły maja takie odpływy o wszystko OK. Musze zauważyć, że chemia domowa ma silniejsze działanie od kondensatu i ma dopuszczenie do POŚ. Zawsze trzeba zwiekszyć florę bakteryjną w zbiorniku poprzez dodanie specjalnych preperatów np. szambex.

PrzemoBDG
13-02-2006, 11:05
Niektórzy producenci dopuszczaja odpływ kondensatu z kotła o mocy do 12 kW do POŚ, w innym wypadku skropliny trzeba neutralizować.

Podnoszę temat, lecz pod trochę innym kątem.
Sytucja następująca: Kocioł olejowy; obecnie szambo lecz wkrótce kanalizacja; komin Schiedel'a. Wspomniany komin w swym dolnym zwieńczeniu ma teoretyczną możliwość zamontowania spustu skroplin. Lecz w jaki sposób połączyć to do kanalizy (najlepiej byłoby ukryć to w posadzce - mam jeszcze taką możliwość), lecz zakładając iż rurka odprowadzająca to byłaby np. 16 Pex-al-pex to jak ją szczelnie połączyć z 50mm rurką kanalizacyjną. Co robicie w tym zakresie? Może od czasu do czasu ręcznie spuszczacie skropliny poprzez "naczynie pośrednie a'la wiaderko" do kanalizy?

KrzysiekMarusza
13-02-2006, 13:15
Ja mam spust skroplin z schiedla podłączony do kanalizy [tam po drodze na odpływie jest syfon]- ale nie szczelnie: po prostu od syfonu schiedla idzie wężyk, który jest wsadzony w rurkę PVC dołączoną do kanalizy

pozdr - Krzysiek