PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk gipsowy



15-11-2005, 11:36
Czy na tynk gipsowy kładzie się gładź gipsową czy wystarczy tylko odpowiednio wygładzić tynki? Z góry dzięki za info.

jabko
15-11-2005, 11:44
Nie kładzie się.
On sam po dobrym położeniu jest gładki jak szyba w oknie

15-11-2005, 14:07
Tynk został już położony eksperymentalnie na jedną ścianę. Nie mamy jeszcze instalacji więc na obecną chwilę to tylko eksperymenty. Na opakowaniu napisano, żeby nakładać ok 8 mm tynku, zostało położone ok. 5mm. Ściana zaczęła ładnie schnąć, prawie nie widać już przebijających się bloczków. ciekawe czy te 5 mm wystarczy czy trzeba będzie coś na to położyć. Co może się stać gdy tynk okaże się za cienki?
Jeśli okaże się, że nic się z nim w sensie negatywnym nie dzieje byłby to chyba najtańszy tynk jaki można położyć samemu. Na ścianę 16 m2 wyszedł worek 25 kg tynku i 1 litr gruntu, co daje 30 zł za całość. Czyli metr 2 ściany wychodzi około 2 zł. Zobaczymy jaki będzie efekt końcowy po wyschnięciu i odczekaniu około roku.

jabko
15-11-2005, 19:02
Będzie git.
Jak tak pisze na wroku to dobrze. Około 8mm he he
Pięć to około ośmiu (zataczajac koło o promieniu 3mm)
Szwagor miał napisane 12-20mm. Może jakis inny.

Wakmen
15-11-2005, 21:33
No proszę i nie tylko ja będę sam się parał z ręcznie nanoszonymi tynkami gipsowymi.
Ja myślałem o tynkach Doliny Nidy a jakiej Ty Ankomasz firmy?

andrzej100
15-11-2005, 23:02
Mam gipsowy. Jak byl swiezo polozony wygladal pieknie. Jak wysechl to widac bylo jakies tam niedorobki (zadzwonilem , poprawili). A dopiero jak pierwszy raz pomalowalem to wyszly wszystkie mankamenty. Po postach odnosnie tynkow gipsowych (same superlatywy) bylem przekonany, ze nic z nimi juz nie trzeba robic (oprocz malowania). A to nieprawda. Zauwazylem, ze ludzie zachwycaja sie nastepnego dnia po polozeniu a jest mnostwo szlifowania jak wyschnie. Temat byl poruszony w grupie 3-miejskiej (z konkluzja j/w), wiec nie sadze aby u mnie byla jakas szczegolnie schrzaniona robota. Notabene prawie etatowy wykonawca zachwalany na forum robil u mnie

16-11-2005, 11:37
U nas jest tynk firmy Kreisel. Ściana jeszcze schnie, wiadomo, że ten tynk trzeba jeszcze doczyścić by był gładziutki. Fakt trochę go odchudziliśmy, ale ściany są równe (silka murowana na klej).

Sp5es
18-11-2005, 20:42
. Na opakowaniu napisano, żeby nakładać ok 8 mm tynku, zostało położone ok. 5mm. Ściana zaczęła ładnie schnąć, prawie nie widać już przebijających się bloczków. ciekawe czy te 5 mm wystarczy czy trzeba będzie coś na to położyć. Co może się stać gdy tynk okaże się za cienki?
.

Nie będzie git.
Duże prawdopodobieństwo pękania. Dużo zależy od staranności wykonania podłoża i sposobu murowania/klejenia. Wymurówka będzie jeszcze bardziej podatna na pękanie.

Minimalne grubości tynków określa starożytna norma PN 70/B 10100.

Próby napraw tak pękającego tyku są niezwykle utrudnione, bo tynk gipsowy powinno się kłaść jednowarstwowo