PDA

Zobacz pełną wersję : ODZYSKIWALNE ŹRÓDŁO CIEPŁA - co wy na to>



pokerzysta
15-11-2005, 12:30
dużo pisze sie o odnawialnych źródłach cieła typu:
solary lub pompy ciepła
nie wiem czy to nowe ale może - jak by tu wykombinować aby latem odzyskać temp. nagrzewającą blachodachówkę do podgrzewania wody użytkowej
z tego co sie zorientowałem to blacha może zostać podgrzana przy niezłym nasłonecznieniu nawet do 50-60 st. C co w wyraźny sposób można odczuć na strychu - szkoda żeby to miało sie marnować no nie?

15-11-2005, 13:13
Witam,

Najlepiej to nad blachą zainstalować solary;)

Ale na tym forum już ktoś pisał o zainstalowanych wężach (chyba nawet ogrodowych) podczepionych bezpośrednio pod dachówką.

Oczywiście trzeba rozwiązać problem skraplającej się pary wodnej - te węże wg mnie powinny być między blachą a folią wstępnego krycia.
Jeżeli dach jest ocieplony to trzeba mieć pewność, że folia wstępnego krycia (o wysokiej paroprzepuszczalności) jest odpowiednio wodoszczelna, aby ta skroplona para nie spowodowała zawilgocenia termoizolacji (np. wełny).
Ja bym się na takie coś pokusił bo koszty wykonania są niewielkie (jeżeli realizowane jest to podczas krycia dachu...).

godul1
15-11-2005, 13:21
A jak wąż strzeli to koszty wymiany wełny tez są nie duże?
jełsi cos robic to pożadnie bo takiego węza to sobie można zarzucic na dach na tydzień a ine umieszczac go na stałe pod blachą. Skonstruowanie solara to naprawdę nie jest kosmiczna technologia.

pokerzysta
15-11-2005, 13:23
a moze jakieś bliższe namiary na ten temat w przeszło.śći
tzn jak podczepiane węże pod blachę?