PDA

Zobacz pełną wersję : Gwarancja na budynek - prośba o radę



gośka57
15-11-2005, 22:10
Czy gwarancja wykonawcy 10 lat na elementy konstrukcyjne dot. statyki budynku, rok na osprzęt, tynki i pokrycia to dobra oferta. Jak było u Was. Mnie trochę przeraża ten rok na tynki i pokrycia dachowe. :-? Wydaje mi się, że to b. krótko. :(

Sp5es
15-11-2005, 22:59
W Niemczech jest zakaz dawania dłuższych gwarancji niż 5 lat. Wychodzi się z założenia, że to tylko mydlenie oczu inwestorowi - powyżej tego okresu. Chciałbym zobaczyć budynek, który się sypie pomiędzy 8 a 9 rokiem z racji złej jakości materiału. Jeśli się sypie to po 1-2 latach , najczęściej po pierwszej zimie.
Kodeks cywilny dla budowictwa przewiduje dla odmiany 3 lata.
Tak więć te 10 lat to pic, a ten jeden na dach to za mało...
Weż na całośc na 5 lat , bedzie ok.

gośka57
16-11-2005, 06:50
Sp5es dzięki za odpowiedź. A ile według Ciebie powinno być na dach?

rafałek
16-11-2005, 11:27
Ja dostałęm od wykonawców 3 letnie gwarancje.

Sp5es
19-11-2005, 11:48
Sp5es dzięki za odpowiedź. A ile według Ciebie powinno być na dach?

Myśle co najmniej 3 lata (przepis),a 5 lat nie zaszkodzi. Reszta to licytacja próżnię. Boryszew daje 50 lat gwarancji na siding, a po dwóch wygląda jak szmata.... Ot przykład.

PrzemoBDG
21-11-2005, 16:21
Ja dostałęm od wykonawców 3 letnie gwarancje.

Co do budynku również wybrałem okres 3 letni (lecz Rękojmii). Co do innych elementów to max. 5 lat (stolarka).

Jeżeli ktoś daje dłuższe okresy, nawet gdy są to duże firmy (np. producenci dachówek) to jest to zwykła reklama, gdyż w przypadku roszczenia po takim okresie znajdzie się wiele innych powodów - czynników uniemożliwiających uznanie reklamacji.

Jeżeli natomiast zwykły wykonawca (tj. osoba fizyczna etc.) deklaruje długie okresy gwarancji, typu 20 lat lub nawet dożywotnio (i takie spotkałem). To niestety nie ma co się cieszyć... :D Mamy ewidentnie do czynienia z ludźmi nieuleczalnie chorymi... :D

iwona.kow
29-11-2005, 09:12
ja otrzymałam 3 letnią gwarancje