PDA

Zobacz pełną wersję : Otwierne do góry, w bok czy inaczej ? (wkłady kominkowe)



08-01-2003, 12:24
Obserwuję dyskusję na temat wkładów. Tak się zastanawiam: widziałem wkłady z szybą podnoszoną do góry, otwieraną na bok, przesuwaną na szynach do góry. Walory estetyczne każdego rozwiązania umiem ocenić sam. Ale brak doświadczeń: czy sposób otwierania ma wpływ na moc, szybkość nagrzewania się, sprawność, łatwość czyszczenia, brudzenie się szyby - czy cokolwiek innego, ważnego.
A może to bez znaczenia ?

kodi_gdynia
08-01-2003, 12:35
temat ciekawy, ale obawiam się że otwieranie szyby nie ma znaczenia. Myślę że kominki otwierane do góry są tylko po to by można było oszukać samego siebie, albo znajomych że ma się kominek otwarty. Nie widzę logicznego połączenia między sposobem otwierania a tymi parametrami, które wymieniłeś. Minusem otwierania do góry to wysoka nawet bardzo wysoka cena oraz zastanawiam się jak taka szybę wyczyścić.
Chyba trzeba ostudzić kominek, podnieść szybę, wejść do środka, zamknąć szybę, wyczyścić szybę itd. A może inaczej :grin:
Pozdrawiam

Frankai
08-01-2003, 12:39
Na podstawie Fonte: kominki z szybą podnoszoną do góry są na ogień przerywany (cokolwiek to znaczy, ale chyba że można raz napalić a po kilku godzinach wystudzić go). Są cięższe ze względu na kasetę w którą wjeżdża szyba. No i - nie sprawdzone - droższe bo dochodzi parę elementów i trochę "złomu". Ogranicza on też sposób obudowy, bo góra musi być prosta, a zwykle kominki zwężają się ku górze (zwłaszcza tradycyjne).

am
08-01-2003, 21:55
Kodi - wszystkie kominki z podnoszoną szybą, które widziałem, można również otworzyć "tradycyjnie" na bok. :grin:
Dla powodów wymienionych wcześniej ja się chyba zdecyduje na jotula panorame z dzielonymi szybkami, ktorego w razie ochoty można otworzyc na boki i złożyć szybki.
Widziałem i testowałem w praktyce taką szybę podnoszoną do góry - działało strasznie głośno i dosyć ciężko się podnosiło.
Ostatecznym kryterium pozostaje jednak moim zdaniem gust osoby kupującej.
POzdro

lysymurator
30-01-2003, 17:35
Wg. mnie kominki, otwierane do gory nie mozna zrobic dostatecznie szczelne aby doladowac na maksa i przyrecic powietrze na tyle aby do rana trzymal cieplo. Wleci ci tyle powietrza szparami, ze wszystko wypali sie duzo wczesniej. Jesli sie chce miec komiek czasami otwarty (fajny bajer), to najrozsadniejszym wyjsciem bedzie Jotul z otwierany na boki.

Wito2008
04-03-2008, 12:38
no właśnie taki mam dylemat , a że upłynęło kilka lat to może doświadczenia większe

Ewa7506
07-03-2008, 22:55
Przy kominku narożnym (szyba z 2 stron) moim zdaniem najlepiej wygląda wkład z szybą unoszoną do góry- nie ma szprosu między szybami i taki też zakupiliśmy :wink: Przy zwyklych wkladach nie ma to raczej znaczenia.

Magda2005
10-03-2008, 10:23
Przy kominku narożnym (szyba z 2 stron) moim zdaniem najlepiej wygląda wkład z szybą unoszoną do góry- nie ma szprosu między szybami i taki też zakupiliśmy :wink: Przy zwyklych wkladach nie ma to raczej znaczenia.

U nas będzie podobnie - wkład Spartherm VARIA 2Rh.

pozdrawiam,

Annja
14-03-2008, 07:18
My też mamy wkład narożny z szybą unoszoną do góry. Żadnych szpar nie stwierdziłam, grzeje jak należy, czyści się normalnie, bo do czyszczenia drzwiczki otwiera się normalnie w bok. Wybierając ten wkład mieliśmy też na uwadze, poza względami estetycznymi, względy bhp. Takie drzwiczki wkładu narożnego otwierane klasycznie w bok są ogromne i mocno "wychodzą" na pokój, zwłaszcza przy małych dzieciach w domu istnieje spore ryzyko, że dzieciaczek wpadnie rozpędzony na takie otwarte "wrota".