PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwne docieplenie.



Jack
24-01-2002, 19:03
Znajomy chce w przedziwny sposób docieplić dom. Scianę z suporeksu 24 cm - nie znam odmiany - chce ocieplić od wewnątrz wełną szklaną 8 cm, a od zewnątrz 10 styropianu. Tłumaczę mu,że od wewnątrz się nie dociepla, bo skropli się rosa. Poza tym lepiej i taniej dać grubszą izolację z zewnątrz. Jakie argumenty jeszcze mogę wytoczyć, aby go wyleczyć.

PAFKA
24-01-2002, 22:09
MOŻE SPECJALNYM WYDANIEM MURATORA(CIEPŁY I SUCHY DOM)

Frankai
24-01-2002, 23:43
Niech Ci pokaże, gdzie tak radzili oraz kto tak robił. To zdecydowanie jest dziwne ocieplenie :eek: Po co chce dawać od środka - za duży ma dom?
Jeżeli jest to Twój dobry znajomy pomóż mu więcej. Po tak oryginalnym pomyśle na dzieńdybry, myślę że ma jeszcze pare w zanadrzu. Skieruj go tutaj, pożycz mu literaturę, pokaż swoją budowę.

Wojtek M.
25-01-2002, 09:53
Wybij mu z głowy taki pomysł młotkiem. A najlepiej daj mu tonę fachowej literatury.

26-01-2002, 06:47
Nie bądżcie tacy zazdrośni, że kogoś stać, może Znajomy lubi ciepło ?
Trzeba tylko doradzić aby na wszelki wypadek dał drugie tyle.
Mery

Stendo
26-01-2002, 11:17
Najlepiej go pobij i połam mu ręce. Jeśli znajomy, to Ci wybaczy, a w ten sposób uchonisz go przed tym ociepleniem. Nie zapomnij powiedzieć mu tylko za co, bo gotów nie wstawić okien, albo położyć dachówki.

ROBERT 33
28-01-2002, 23:44
Napiszcie mi prosze dlaczeego nie stosuje sie docieplen scian zewnetrzny od wewnatrz na przyklad plyta g-k i styropian 2cm.
Robert

pitbull
29-01-2002, 09:59
Zrob sobie 2 wykresy temperatur dla 2 wariantow scian.
Idealem jest gdy warstwa konstrukcyjna sciany znajduje sie w czasie zimy (mrozow) w cieple ze wzgledu na przemarzanie, skraplanie sie pary, rozmrazanie i zamrazanie wody.
Jak ocieplisz od wewnatrz do temperatura na wewnetrznej powierzchni przegrody jest wyzsza niz jakbys ocieplil od zewnatrz ale zarazem od razu za warstwa ocieplenia temperatura sie gwaltownie obniza powodujac ze sciana jest zimna (warstwa konstrukcyjna).
Jak ocieplisz od zewnatrz to temperature na wew, warstwie przegrody masz nizsza niz jak w pierwszym przypadku ale sciana jest w dodatniej temperaturze na wiekszej glebokosci.
Do tego nalezy dodac opory dyfuzyjne materialow i strefe kondensacji pary wodenj.
Od wewnatrz daje sie materialy o slabym oporze dyfuzyjnym a od zewnatrz o wyzszym oporze.
Idealem jest gdy w scianie nie ma strefy kondensacji, jezeli juz jest to powinna byc w warstwie konstrukcyjnej

ROBERT 33
29-01-2002, 19:35
Dziekuje Pitbull za szybka i fachowa odpowidz.
Czy duzym bledem budowlanym bedzie jak docieple sciane wewnetrzna domu plyta g-k i 2cm styropinu na scianie zewnetrznej zrobinej z cegly dzurawki (24cm) ocieplonej 10 cm styropianu od zewnatrz.Chce sie pozbyc "zimnego" uczucia sciny.A moze jest na to inny sposob ?
robert

ketiso
29-01-2002, 21:46
takie rozwiązania to tak jak most wybudowany wzdłuż rzeki .Czy przypadkiem twój znajomy nie buduje tego w Wąchocku?

29-01-2002, 23:11
hi, hi, hi

ROBERT 33
30-01-2002, 02:35
Czy ktos wreszcie moze mi po chlopsku wytlumaczyc co zlego z docieplaniem sciany murowanej zewnetrznej od wewnatrz i zewnatrz?Ilez energi potrzeba na ciagle ogrzewanie murow,nie lepiej jej trzymac w srodku?
robert

pitbull
30-01-2002, 09:36
I tak i nie.
Tak bo faktycznie w pomieszcznieu masz cieplej, nie poniewaz czym bardziej szczelna izolacja cieplna od wewnatrz tym wieksze problemy z kondensacja pary wodnej co przy braku sprawnej wentylacji prowadzi do zagrzybien i skraplania sie wody pomiedzy ociepleniem wewnetrznym a sciana lub wecz na powierzchni sciany.
Zazwyczaj ocieplenia od wewnatrz daje sie w przypadku obiektow ktorych wyglad zewnetrzny ze wzgledow konserwatorskich nie moze ulec zmianie.
Ocieplenie od wewnatrz nie eliminuje mostkow cieplnych, od zewnatrz tak.
Trudno jest dac od wewnatrz 2 cm styropianu ze wzgledow technicznych.
Na czuja powiem Ci ze powinienes dac okolo 14-16 cm styropianu od zewnatrz,

ROBERT 33
30-01-2002, 20:57
Dzieki pitbull.
Czyli moj pomysl nabral troche koloru.Mam zamiar ogrzewac dom powietrzem nadmochowym firmy (Lenox albo Carier) wraz z rekuperatorem.Sciana zewnetrzna to czerwony max 20,czyli twoim zdaniem potrzebuje az 14-16 cm styropianu?Od wewnatrz chcialem przlepic styrogips PS-E FS 15 laminowany plyta g-k firmy Styropol.Wspominales , ze moga byc jakies przeszkody techniczne?
Co miales na mysli.
robert

pitbull
31-01-2002, 09:05
Sorry mialem na mysli ze chcesz mocowac osobno 2 cm styropianu a osobno plyte g-k co byloby dosyc trude bo styropian musialby byc pomiedzy plackami gipsowymi. Ale jak to jest w jednej wasrtwie to OK.
Ile cie bedzie kosztowal rekuperator?
Liczyles juz zyski i czas trwania zwrotu inwestycji?

ROBERT 33
31-01-2002, 15:04
Jeszcze nie , ale biore sie do szukania.Ciekaw jestem czy ktos juz podiol ten temat na forum.
robert

31-01-2002, 16:40
Jeśli chodzi o rekuperator to ceny są różne i wahają się od 4000 do 9000 zł, zależnie od wyposażenia i konstrukcji. Dodać do tego należy koszty przewodów wentylacyjnych, anemostatów, projektu, robocizny. Wyjdzie średnio ok. 10000-13000 zł. Było o tym w Muratorze 1/2002. Sam chciałem to zrobić ale drogo wychodzi i chyba pozostanę przy samej wentylacji (mechanicznej, higrosterowanej) bo sporo taniej a efekt bardzo zbliżony. Pozostaje jeszcze kwestia kotła do C.O. bo w domach wyposażonych w wentylację mechaniczną kotły muszą chyba być z zamkniętą komorą spalania (nie wiem tego dokładnie) żeby nie ciągnęły spalin.
Sprawa druga do docieplenie od środka. Jeśli masz docieplać również od zewnątrz to nie ma problemu (patrz przykład THEROMUR). Problem wilgoci rozwiąże Ci wentylacja (sprawna grawitacyjna lub mechaniczna - lepiej). A co się stanie? Obniży się tzw. bezwładność cieplna budynku co oznacza że budynek będzie się szybciej nagrzewał ale też szybciej wychładzał bo brak będzie akumulacji ciepła w ścianach.

ROBERT 33
31-01-2002, 19:01
Czecs Mario.
Zamierzam ogrzewac dom piecem nadmuchowym ,tak wiec koszty kanalow went.i reszty beda wliczone.Zastanawiam sie tylko czy do tego systemu do sie logicznie podlaczy kominek z wkladem.Moze wiesz ile styropianu potrzebuje na zewnatrz przy maxie 30.
robert

01-02-2002, 01:58
Według moich obliczeń wynika że przy maxie postawionym na grubość 29 cm (lambda=0,4) i styropianie FS15 lambda=0,038 o grubości 10 cm będziesz już sie łapał w normie i U=0,296. Jak mówię, w normie się łapiesz ale oczywiście lepsza jest ściana cieplejsza np. 12 cm styropianu to już U około 0,26. Na pewno na forum znajdzie się ktoś kto podważy moje obliczenia, ale pominąłem w nich grubość tynku oraz coś tam o różnicy temperatur. Z tym że zaznaczam że oba te współczynniki (jeśli je ująć) powodują że współczynnuk U jest nieznacznie lepszy (czyli niższy). Ale to naprawdę małe różnice. Moim zdaniem nie warto schodzić z U poniżej 0,2. Pozdrawiam.

pitbull
01-02-2002, 08:26
Mario zgadzam sie z Toba. A obliczenia tez sa korekt.
Jak dla mnie rekuperator jest za kosztowny i za dlugo sie zwraca. Widzialem jeszcze rekuperatory polaczone z z gruntowym wymiennikiem ciepla.

empi
01-02-2002, 08:28
Witam.

Pytanie z trochę innej beczki. Co powiecie o dociepleniu poddasza użytkowego w taki sposób:
1. deski
2. szczelina wentylacyjna
3. wełna mineralna 12 cm
4. folia paroizolacyjna
5. styropian 5 cm
6. płyty g-k

pitbull
01-02-2002, 12:33
Ja bym folie dal na styropian pod g.-k. zeby ocieplenie bylo razem. Jak mozesz to daj 14 welny

ROBERT 33
04-02-2002, 23:36
Mam pytanie .Czy cos wiecie na temat EKOWELNY?
ROBERT

05-02-2002, 20:12
Nie dawaj w żadnym wypadku styropianu!!!!To czysta fizyka budowli.Jeśli zrobisz tak jak piszesz to po 6 - 12 miesięcy pojawi ci się pleśń.Styropian nie przepuszcza pary wodnej tak jak wełna.Widziałem podopny przypadek.Gość musiał ściągnąć prawie połowę płyt na poddaszu.Lepiej dać więcej wełny 20 cm a styropian wyrzucić.

05-02-2002, 20:20
Zastosuj wełnę, a w upalne dni to fruwające dzadostwo będzie lepić się do twojego ciała

Jack
05-02-2002, 23:22
A dlaczego akurat w upalne???

05-02-2002, 23:38
Wejdż na strych w upalny dzień bez koszuli a sam się przekonasz

ROBERT 33
06-02-2002, 02:00
Anonimowy , czy masz na mysli ,ze ekowelna jest caly czas jako luzny material?
robert

pitbull
06-02-2002, 09:33
Nis cie nie bedzie lepic, poniewaz i tak od wewnatrz jest folia a grzyb na poddaszu jest zwiazany w wiekszym stopniu z wentylacja niz z ukladem warstw.

Frankai
06-02-2002, 12:52
Anonimowy chyba ubiera koszulkę z waty szklanej wchodząc na strych, żeby mu było cieplej, albo jest dystrybutorem czy producentem styropianu i wygaduje tu takie głupoty, że aż żal czytać. O ile rozumiem, że ktoś chce dawać styropian w/na ściany i pod krokwie, to nigdy chyba nie zrozumiem, czemu tak bardzo chce to robić między krokwiami. Robert33 myśl tylko jaką chcesz dać wełnę a styropian to sobie zostaw na inne miejsca.

empi
06-02-2002, 14:01
spieszę z wyjaśnieniem, że ta wełna to między krokwie, potem folia do krokwi (P. Nitka) a styropian między ruszt do płyt g-k

tt_gun
28-09-2009, 22:44
"Od wewnatrz daje sie materialy o slabym oporze dyfuzyjnym a od zewnatrz o wyzszym oporze."

Błąd, jest zupełnie na odwrót.

edde
28-09-2009, 22:50
nie ma to jak uświadomienie po prawie 8 latach, gratulacje :wink:

cieszynianka
28-09-2009, 23:12
nie ma to jak uświadomienie po prawie 8 latach, gratulacje :wink:

Lepiej późno niż wcale, powiedziała babcia spóźniając się na ostatni pociąg :wink: