PDA

Zobacz pełną wersję : jak zrobić nadproże w czymś takim?



pawelurb
17-11-2005, 08:38
muruję ścianki działowe na poddaszu z BK 12 cm, ścianki są w lini słupów dachu , jeden z otworów drzwiowych wypada w takim miejscu że akurat jedną jego krawędź stanowi słup, po drugiej stronie jest ścianka , muszę teraz zrobić nadproże nad tymi drzwiami , z jednej strony ok, bo oparte na ściance , ale z drugiej nie ma na czym oprzeć bo jest słup... i mam problem bo nie wiem jak przymocować/ oprzeć nadproże na słupie. Może coś doradzicie ? wszystkie pozostałe nadproża robiłem z belki stropowej teriva z odciętym zbrojeniem, a tu nie wiem.....

Jerzysio
17-11-2005, 08:47
..daj belkę drewnianą jako nadprożę, a górę wypełnij płytami gk z wełną w środku ( wygłuszenie ).
szer. belki = 12 cm - 2 x grubość gk + 2x grubość tynku

Pozdro
J

rafałek
17-11-2005, 09:08
Ja bym zrobił inaczej. Użył bym 2 kątowniki. Z jednej strony oparły by się na ścianie a od strony słupa naciął bym je na zgięciu i wygiął do środka W tym zagięciu wywiercił bym otwór i przykręcił do słupa. Mam nadzieję, że opisałem to jasno?
A tak z ciekawości - gdzie Ci to wyszło? Przerabiałąę układ poddasza czy co? U mnie nigdzie nie było takiej sytuacji, ale góra poza garderobami i drobną modyfikacją łazienki trzyma się oryginału...

pawelurb
17-11-2005, 09:28
Ja bym zrobił inaczej. Użył bym 2 kątowniki. Z jednej strony oparły by się na ścianie a od strony słupa naciął bym je na zgięciu i wygiął do środka W tym zagięciu wywiercił bym otwór i przykręcił do słupa. Mam nadzieję, że opisałem to jasno?
A tak z ciekawości - gdzie Ci to wyszło? Przerabiałąę układ poddasza czy co? U mnie nigdzie nie było takiej sytuacji, ale góra poza garderobami i drobną modyfikacją łazienki trzyma się oryginału...

wyszło mi to w pralni u góry , stoi sobie słup , potem drzwi, i otwór na schody , z drugiej strony słupa drzwi się nie da , bo jest już skos dachu i jest za nisko, odsunąć od słupa też się nie da bo wtedy drzwi byłyby na schodach.

a jak sądzicie czy rozwiązanie polegające na wywierceniu otworów w słupie i włożeniu w nie prętów zbrojeniowych np 3 sztuki, z jednej strony oparte byłyby na ścianie , z drugiej włozone w otwory w słupie, chyba wytrzyma , tymbardziej że na tym nadprożu będzie stało tylko 1,5 warstwy bloczków BK.

Majka
17-11-2005, 09:29
zrób tak jak napisał Jerzysio 8)

rafałek
17-11-2005, 09:40
W pomyśle Jerzysia widzę tylko jeden słaby punkt - czy kiedyś się nie będzie rysować na połączeniu płyty z tynkiem?

pawelurb
17-11-2005, 09:47
W pomyśle Jerzysia widzę tylko jeden słaby punkt - czy kiedyś się nie będzie rysować na połączeniu płyty z tynkiem?

też sie o to boję, bo sama w sobie ta ścianka nie jest bardzo mocna , a drzwi jak to drzwi , zawsze może się zdażyć że się nimi mocno trzaśnie , przeciąg lub poprostu z nerwów:)) i po kilku takich może chyba coś pekać...

rafałek
17-11-2005, 09:53
Przy wpuszczeniu prętów zastanawiam się czy nie osłabi to słupa. Może zamiast 3 wstaw 2. U mnie jak zabrakło kątownika też robili z prętów i jest OK.

Majka
17-11-2005, 10:08
zawsze mozna zrobić opaskę wokół ościeżnicy 8)

Krzysiek_3miasto
17-11-2005, 10:11
polecam pomysl pawelurb...jak jestes pedantyczny to prety dobrze pomaluj olejna...zawsze to je zabezpieczy przed korozja

Jerzysio
17-11-2005, 11:23
Rafałek

..połączenia płyty gk i tynku trzeba zabezpieczyć taśma zez siatki.....
i
modlić się coby nikt drzwiami nie walił :wink:
J

...a najlepiej to postaw całą ściankę z gk i problem masz z głowy :roll:

Geno
17-11-2005, 11:27
Ja bym zrobił inaczej. Użył bym 2 kątowniki. Z jednej strony oparły by się na ścianie a od strony słupa naciął bym je na zgięciu i wygiął do środka W tym zagięciu wywiercił bym otwór i przykręcił do słupa. Mam nadzieję, że opisałem to jasno?
A tak z ciekawości - gdzie Ci to wyszło? Przerabiałąę układ poddasza czy co? U mnie nigdzie nie było takiej sytuacji, ale góra poza garderobami i drobną modyfikacją łazienki trzyma się oryginału...

wyszło mi to w pralni u góry , stoi sobie słup , potem drzwi, i otwór na schody , z drugiej strony słupa drzwi się nie da , bo jest już skos dachu i jest za nisko, odsunąć od słupa też się nie da bo wtedy drzwi byłyby na schodach.

a jak sądzicie czy rozwiązanie polegające na wywierceniu otworów w słupie i włożeniu w nie prętów zbrojeniowych np 3 sztuki, z jednej strony oparte byłyby na ścianie , z drugiej włozone w otwory w słupie, chyba wytrzyma , tymbardziej że na tym nadprożu będzie stało tylko 1,5 warstwy bloczków BK.

Nie najlepszy pomysł - dużo łatwiej kupic blachę siodłową np. - taki ucięty kątownik z mikro żebrem - w kształcie L - bez problemu dostępny w hurtowniach i to zamocować do słupa. Dopiero na tym opierać cokolwiek -np. drewnianą belkę nadprożową itp.

rafałek
17-11-2005, 11:27
...a najlepiej to postaw całą ściankę z gk i problem masz z głowy :roll:

Ale tylko Ty proponujesz coś innego 8)

Jerzysio
17-11-2005, 11:31
...a po co komplikować sobie życie ... :roll:
J

invx
17-11-2005, 20:26
mozna tez wylac betonowa belke, ktora zachodzila by na otwor az do slupa i byla by tam na iles zaglebiona w scianie. :wink: