PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy zdjąć humus?



iwona_b
17-11-2005, 09:02
Czy jak zaczynam budowę na wiosnę to humus powinnam zdjąć teraz czy bezpośrednio przed rozpoczęciem budowy, czy nie ma to znaczenia?

pozdrawiam,

Iwona

areq
17-11-2005, 09:07
Na wiosne...ściągniecie humusu to 1godz roboty

rafałek
17-11-2005, 09:24
Jeśli masz glinę lub coś podobnego i zaczniesz zaraz po śniechach to przy ściagnięciu teraz może się okazać, że ekipa będzie brodzić w bagienku.
Za ściągnięciem teraz przemawia jeden sezon więcej na przegnicie darny na pryźmie. Tylko trzeba pamiętać, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem potraktować pryzmę np. Roundup'em by w chwili rozsypuwania nie była ponownie zarośnięta...

iwona_b
17-11-2005, 09:31
w sumie to nie wiem co mam w ziemi. działka była kiedyś sadem owocowym, więc nie sądzę żeby była tam glina. Czyli spokojnie moge poczekać z tym do wiosny...


pozdrawiam i dziękuję.


iwona

rafałek
17-11-2005, 09:43
Na pewno nic złego się nie stanie... A jak już napisano powyżej to nie trwa długo. Dobrze tylko przemyśl miejsce skłądowania by nie kolidowało z wjazdem i komunikacją na działce.

iwona_b
17-11-2005, 09:55
ze składowaniem to nie będzie żadnego problemu. jak zabraknie miejsca na mojej działce to obok jest działka, która też należy do mnie i kiedyś będzie na sprzedaż, więc mam dodatkowe 1500m2 do wykorzystania "pomocniczego". Fajnie nie???

Danielek
17-11-2005, 10:41
a co myslicie zeby zdjety humus wsypac do dolu wykopanego wczesniej ? a ziemie z dolu wykorzystac do podniesienia dzialki. (potrzebuje troche podniesc)

rafałek
17-11-2005, 11:22
a co myslicie zeby zdjety humus wsypac do dolu wykopanego wczesniej ? a ziemie z dolu wykorzystac do podniesienia dzialki. (potrzebuje troche podniesc)

Pomysł mocno nietrafiony. Co na tym zyskujesz? Marną ziemię którą podnosisz działkę i dziuręktóą wykopujesz by podnieść teren. To już lepiej usypać wał z humusu, kupić pospółki i podnieść teren działki który powierzchniowo wysypiesz zdjętym humusem. Przy dobrym układzie wystarczy że posiejesz trawę, a w opisanym przez Ciebie albo kupisz drogą dobrą ziemię do podniesienia terenu, albo i tak kupisz na końcu leszą do użyźnienia podniesionego terenu przy czym poniesiesz jeszcze koszty kopania dołu.

wbrat
17-11-2005, 12:17
a co myslicie zeby zdjety humus wsypac do dolu wykopanego wczesniej ? a ziemie z dolu wykorzystac do podniesienia dzialki. (potrzebuje troche podniesc)

Ja myślę, że w tym dole będzie Ci się zbierała woda. Lepiej humus rozrzucić po działce.

Cypek
17-11-2005, 12:51
Bez różnicy, teraz czy na wiosnę - obojętne.

Krupiarz
17-11-2005, 13:51
Dla koparki to godzina roboty. Jeżeli wykopiesz teraz, a z wczesnej wiosny zechcesz ruszyć z budową dalej, to może się okazać, iż w dołku stoi sporo wody, lub sporo wody z topniejących śniegów tam spłynęło, co może uniemożlwić dalsze kopanie.
Poczekałbym do wiosny, choć rozumiem, że chciałabyś już zacząć ... BUDOWĘ WŁASNEGO DOMU!

Pozdrawiam

Artur_Cholys
17-11-2005, 20:22
Tuż przed rozpoczęciem budowy bo po zimie będziesz miał pewno niezłe trzęsawisko, tak jak u mojego sąsiada...

pozdr

anpi
17-11-2005, 22:10
Po co 2 razy brać koparkę? Na wiosnę możesz zdjąc humus i od razy zrobić wykopy pod fundamenty.

marcenka
17-11-2005, 22:56
Ściągaj na wiosnę, to naprawdęjest ok. godziny pracy dla spychacza.

pzdr

calibra2
18-11-2005, 13:20
Moim zdaniem nie ma co się spieszyć, zrób to przed samym rozpoczęciem robót. Nie ma pośpiechu.