PDA

Zobacz pełną wersję : odebrany dom - zgodny z projektem?



yaro29
17-11-2005, 09:06
Witam,
rodzice chcą kupić dom, dom który nie jest wykończony ale odebrany.
Jako ze mają sporo wątpliwości bo domów sie juz naoglądali i jak przychodzi co do czego to ludzie zmieniaja nagle zdania ze wcale nie mowili ze jest odbiór techniczny .. etc, proszą o odpowiedz na kilka pytan.

Jest to dom z poddaszem użytkowym o powierzchni 130m2 (dach dwuspadowy pod gont bitumiczny), na dachu papa, brak tylko gontu i orrynnowania. Poddasze ocieplone i wykonczone płytami GK.
W budynku są zrobione wszystkie instalacje, wodna, kanalizacyjna, elektryczna i centralnego ogrzewania. Oczywiscie brak jest białego montażu, gniazdek etc, instalacje są poprostu powyprowadzane. Centralne ogrzewanie jest na rurkach z PCV i przygotowane pod kotłownie na ekogroszek. Nie ma kaloryferów. Na ścianach są gładzie.
Nie pamiętam teraz z czego dom jest zbudowany bo albo z silikatów albo z siporexu. dodatkowo ma chyba 8cm styropianu. Niestety nie jest otynkowany.
I ten dom jest odebrany!!

Teraz moje pytania:
1. jaki dokument musi miec sprzedający azebym sprawdził czy dom jest rzeczywoscie odebrany?
2. Jak sprawdzic czy dom jest odebrany zgodnie z projektem, czy przypadkiem nie było jakis zmian w projekcie po jego odbiorze?
3. Działka nie jest ogrodzona.
4. Czy sprzedający musi posiadac i udostępnic projekt domu w którym są wyszczegulnione materiały zalecane pzez architekta do budowy tego domu, tak aby było wszystko zgodne z wyliczeniami i np z ciepłotą scian? Nie chciałbym azeby w projekcie było ze dla tych scian przy takim U trzeba dac np 12cm styropianu a ktos dał powiedzmy 8 i juz dom będzie zimniejszy!
5.Czy dziwnym moze być umieszczenie szamba z tylu domu a nie z przodu. Cos mi rodzice wspominali ze trudno będzie dla szambowozu podjechac w te okolice co by wyssac scieki?!

To chyba na tyle, jak mi sie cos przypomni to jeszcze dopisze. Jesli ktos wie niech pisze swoje uwagi, gdyz moi staruszkowie niestety sie nie znają a widze ze jak to oni panika w oczach zeby nie kupic czegos co zaraz trzeba będzie poprawiac lub miec z tym jakies dalsze problemy.
Pozdr.

rafałek
17-11-2005, 09:21
Teraz moje pytania:
1. jaki dokument musi miec sprzedający azebym sprawdził czy dom jest rzeczywoscie odebrany?
2. Jak sprawdzic czy dom jest odebrany zgodnie z projektem, czy przypadkiem nie było jakis zmian w projekcie po jego odbiorze?
3. Działka nie jest ogrodzona.
4. Czy sprzedający musi posiadac i udostępnic projekt domu w którym są wyszczegulnione materiały zalecane pzez architekta do budowy tego domu, tak aby było wszystko zgodne z wyliczeniami i np z ciepłotą scian? Nie chciałbym azeby w projekcie było ze dla tych scian przy takim U trzeba dac np 12cm styropianu a ktos dał powiedzmy 8 i juz dom będzie zimniejszy!
5.Czy dziwnym moze być umieszczenie szamba z tylu domu a nie z przodu. Cos mi rodzice wspominali ze trudno będzie dla szambowozu podjechac w te okolice co by wyssac scieki?!


Ad. 1. Ja dostałem stosowne powiadomienie, że budynek jest oddany do uzytku. Było potrzebne przy meldunku.
Ad. 2. Zarządaj projektu oraz dziennika budowy.
Ad. 3. Nie stanowi. Ja mieszkam i jestem po odbiorze i nie mam ogrodzenia.
Ad. 4. Patrz Ad. 2.
Ad. 5. Będzie to z pewnością niedogodność. Jeśli nie da się wygodnie dojechać od tyłu lub od frontu pomyście o wykonaniu instalacji do wybierania szamba bez wjazdu na działkę. Było już o tym na forum i w jednym z ostatanich numeró muratora (chyba wrześniowy, ale głowy nie dam).

Pozdrawiam

yaro29
17-11-2005, 09:41
aha czyli rozumiem ze po zakonczonej budowie i odbiorze budynku nigdzie nie zdaje sie dziennika?? czyli musi go osoba sprzedająca posiadac?? A w nim rozumiem tez pierwszy i ostatni wpis swiadczący o tym jak długo dom był budowany??!!

rafałek
17-11-2005, 09:47
W dzienniku są strony x2 (oryginał i kopia). Kiedyś zdaje się oryginał zostawał w PINB'ie a kopie brał inwestor, u mnie kopie zabrał PINB, a ja mam oryginał dziennika.

polanka
17-11-2005, 10:49
W dzienniku są strony x2 (oryginał i kopia). Kiedyś zdaje się oryginał zostawał w PINB'ie a kopie brał inwestor, u mnie kopie zabrał PINB, a ja mam oryginał dziennika.

Ja po odbiorze dostałem dziennik w całości, tak samo zresztą jak całą resztę papierów. Przypuszczam że to co potrzebne sobie skserowali.

Grzegorz

anpi
17-11-2005, 10:54
Co do ocieplenia - jeśli ściana jest z silikatów, to 8 cm styropianu to stanowczo za mało. Najlepiej wziąć projekt i porównać dom z projektem.

polanka
17-11-2005, 11:09
Witam,
rodzice chcą kupić dom, dom który nie jest wykończony ale odebrany.
dodatkowo ma chyba 8cm styropianu. Niestety nie jest otynkowany.
I ten dom jest odebrany!!
Teraz moje pytania:
1. jaki dokument musi miec sprzedający azebym sprawdził czy dom jest rzeczywoscie odebrany?

dokument w którym nadzór budowlany zgadza się na użytkowanie.
Sprawdź czy to jest odbiór całkowity czy może częściowy?
Jeżeli częściowy to może się okazać że będziesz musiał dokończyć budowę i zrobić odbiór całkowity.



2. Jak sprawdzic czy dom jest odebrany zgodnie z projektem, czy przypadkiem nie było jakis zmian w projekcie po jego odbiorze?

Niestety tylko wizja lokalna. Projekt, budynek.



3. Działka nie jest ogrodzona.

to akurat jest najmniejszy problem.



5.Czy dziwnym moze być umieszczenie szamba z tylu domu a nie z przodu. Cos mi rodzice wspominali ze trudno będzie dla szambowozu podjechac w te okolice co by wyssac scieki?!

bardzo dziwne.
Coś mi to pachnie tym, że budynek był z założenia budowany na sprzedaż.
A w takiej sytuacji można podejrzewać że w wielu miejscach wykonawcy poszli 'na skróty'...

Czy na styropian jest chociaż położona warstwa kleju?
8 cm to chyba nawet w przypadku BK za mało...

Grzegorz

inwestor
17-11-2005, 11:54
Co to znaczy odebrany ??? A może komu odebrany :wink: :D
No ale żarty na bok.
Odebrany budynek rozumiem jako posiadajacy pozwolenie na użytkowanie albo zgłoszenie zakończenia budowy przez inwestora.
Jeśli na zgłoszenie nie było sprzeciwu nadzoru budowlanego to budynek mozna uzytkować.
W praktyce nie oznacza to wcale że stan faktyczny jest prawidłowy i że budynek jest bezpieczy i nadaje sie do uzytkowania. Czyli reasumując stan odkumentów może być sobie a budynek sobie. Zanim kupisz sprawdź, poproś o pokazanie pozwolenia na uzytkowanie lub kopi zgłoszenia zakończenia budowy z pieczatka PINB że nie wnosi sprzeciwu.
Nastepna sprawa poproś o dokumentacje budynku wraz z instalacjami i protokołami badań i dobiorów. Jeśli takiej dokumentacji nie ma to moga być poźniej poważne kłopoty (lub dodatkowe koszty) przy dokończeniu instalacji. Sprzedajacy nie musi udostepniać takiej dokumentacji ale bez ustalenia tych spraw domu bym nie kupował albo wkalkulowałbym spore ryzyko w ten zakup.
Pozdrawiam

Cypek
17-11-2005, 13:17
Weź niezależnego człowieka z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem i niech dokona ekspertyzy budynku. Kupując podchodzicie emocjonalnie.
I czy odbiorą budynek bez docelowego pokrycia (gont) ??

yaro29
17-11-2005, 13:47
Witam,
rodzice chcą kupić dom, dom który nie jest wykończony ale odebrany.
dodatkowo ma chyba 8cm styropianu. Niestety nie jest otynkowany.
I ten dom jest odebrany!!
Teraz moje pytania:
1. jaki dokument musi miec sprzedający azebym sprawdził czy dom jest rzeczywoscie odebrany?

dokument w którym nadzór budowlany zgadza się na użytkowanie.
Sprawdź czy to jest odbiór całkowity czy może częściowy?
Jeżeli częściowy to może się okazać że będziesz musiał dokończyć budowę i zrobić odbiór całkowity.



2. Jak sprawdzic czy dom jest odebrany zgodnie z projektem, czy przypadkiem nie było jakis zmian w projekcie po jego odbiorze?

Niestety tylko wizja lokalna. Projekt, budynek.



3. Działka nie jest ogrodzona.

to akurat jest najmniejszy problem.



5.Czy dziwnym moze być umieszczenie szamba z tylu domu a nie z przodu. Cos mi rodzice wspominali ze trudno będzie dla szambowozu podjechac w te okolice co by wyssac scieki?!

bardzo dziwne.
Coś mi to pachnie tym, że budynek był z założenia budowany na sprzedaż.
A w takiej sytuacji można podejrzewać że w wielu miejscach wykonawcy poszli 'na skróty'...

Czy na styropian jest chociaż położona warstwa kleju?
8 cm to chyba nawet w przypadku BK za mało...

Grzegorz
Dowiem sie mam nadzieje wiecej od nich. Mysle tez ze człowiek będzie miał wszystkie dokumenty o ktorych tu wspominacie i ze faktycznie bedzie mogl przedstawic zgodnosc prac z projektem.

W sprawie kleju, to ten prawdopodobnie jest polożony na styropianie.
Wiecej szczegółow dowiem sie jak sie bede słyszał ze staruszkami wieczorem.

P.S czemu sprawa z tym szambem wydaje sie dziwna? tzn ze względu funkcjonalnosci tez troche nie pasuje ale poza tym co za roznica gdzie sie je stawia, czy tez moze zawsze powinno byc przed budynkiem? Czy w projekcie domu czy tez zagospodarowania działki czy WZ czy planu przestrzennego moze byc własnie tak a nie inneczej szambo ustytuowane??
Pozdr.
Oj juz widze jak przekaze te wiadomosci rodzicom i nie daj ... bedzie tak ze sprzedający czegos, jakis dokumentów nie będzie miał! Znowu nie kupią a jak wspomniałem jak zaczynają za duzo dociekac i za duzo zadawac pytan sprzedającemu to sie okazuje ze nagle wychodzą kwiatki o których sprzedający nic nie mówią. Juz normalnie szkoda mi tym moich rodziców :(

yaro29
17-11-2005, 13:49
Weź niezależnego człowieka z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem i niech dokona ekspertyzy budynku. Kupując podchodzicie emocjonalnie.
I czy odbiorą budynek bez docelowego pokrycia (gont) ??

tak jesli go kupią to dokładnie w takim stanie jaki opisałem czyli z pewnoscią bez gontu.

Cypek
17-11-2005, 17:01
Chodziło mi o to, czy możliwe jest aby odebrali budynek bez gontu. Skoro jest odbiór a nie ma gontu - dziwne.

yaro29
18-11-2005, 08:08
Chodziło mi o to, czy możliwe jest aby odebrali budynek bez gontu. Skoro jest odbiór a nie ma gontu - dziwne.
A to ja zle zrozumiałem, w takim pytaniu - tak mają zrobiony odbiór mimo iz nie ma gontu na dachu.
P.S w sobote rodzice jadą do tych ludzi tak wiec bede wiedział więcej szczegółów. Powiem im juz o co mają pytac i czego ewentualnie rządać.

inwestor
18-11-2005, 10:38
Chodziło mi o to, czy możliwe jest aby odebrali budynek bez gontu. Skoro jest odbiór a nie ma gontu - dziwne.
Wszystko jest możliwe. Mozliwe jest nawet że budynku nie zbudowano a odbiór jest. :wink:
Pozdrawiam