PDA

Zobacz pełną wersję : Lokalizacja szamba - czy można zmienić?



rafal9
17-11-2005, 14:11
Czy można zmienić lokalizację szamba w stosunku do tego co jest na planie zagospodarowania działki, na podstawie, której dostało się pozwolenie?

Zmiana byłaby oczywiście zgodnie z przepisami, czyli zachowując odpowiednie odległości, ale gdzieś tak z 5 metrów przesunięta w stosunku do planu.

PS: A jak jest z tymi przepisami? Czy odległość 2m od granicy dotyczy najbliższej krawędzi, czy wyłazu szamba?

redd
17-11-2005, 14:46
Takie odstąpienie w projekcie zagospodarowania terenu wymaga zmiany w decyzji o pozwoleniu na budowę.
Odległość ta dotyczy pokryw i wylotów wentylacji.

Barbicha
17-11-2005, 20:02
Z tego co sie dowiedzialem w trakcie przygotowan do odbioru budynku to wszystkie odleglosci tycza sie wlazow a i jeszcze jedno z tego co sie orientuje to moza zmiejszyc odleglosc od granicy dzialki jezeli sasiad ma mniejsza niz 2 m

wbrat
18-11-2005, 08:02
A czy z lokalizacją studni jest podobnie? Bo przecież może się zdarzyć, że w miejscu zaznaczonym na planie nie ma wody - i co wtedy? Zanim się zacznie szukać w innym miejscu, to latać do gminy o zmianę decyzji? Zdarzają się pechowcy, co wiercą w kilkunastu miejscach zanim trafią na żyłę - czy to oznacza kilkanaście zmian decyzji o pozwoleniu na budowę?? :o

redd
18-11-2005, 09:36
Ten zapis dotyczy każdego elementu zagospodarowania terenu. W przypadku studni należy po prostu najpierw zbadać grunt i przeprowadzić odwierty, a następnie sporządzić projekt. Decyzję czy dane odstąpienie od pozwolenia na budowę jest istotne czy nieistotne podejmuje kierownik budowy i projektant.

JoShi
18-11-2005, 09:53
Takie odstąpienie w projekcie zagospodarowania terenu wymaga zmiany w decyzji o pozwoleniu na budowę.
Odległość ta dotyczy pokryw i wylotów wentylacji.
Jakos wierzyc mi sie nie che. Powiem jak bylo u mnie. Zarowno szambo jak i studnia sa w innym miejscu niz w projekcie. Poprostu po wykonaniu (bez dodatkowych pozwolen na zmiane lokalizacji) zrobilismy inwentaryzacje powykonawcza. Geodeta naniosl na mapki rzeczywiste polozenie tych elementow i to zostalo dolaczone do dokumentow kiedy zglaszalismy zakonczenie inwestycji. Komisja dokonala odbioru budynku i po sprawie...

redd
18-11-2005, 10:02
Komisja dokonala odbioru budynku i po sprawie...
Widocznie uznano to odstąpienie od wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę jako nieistotne. Dlatego zawsze każda sprawa tego typu winna być rozpatrywana indywidualnie.

JoShi
18-11-2005, 10:30
Widocznie uznano to odstąpienie od wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę jako nieistotne. Dlatego zawsze każda sprawa tego typu winna być rozpatrywana indywidualnie.
Widocznie. Dlatego moze warto by bylo unikac takiego autorytatywnego tonu jaki Ci sie zdazyl wTwojej pierwszej (zacytowanej przeze mnie) wypowiedzi ;)

redd
18-11-2005, 10:47
Dlatego moze warto by bylo unikac takiego autorytatywnego tonu jaki Ci sie zdazyl wTwojej pierwszej (zacytowanej przeze mnie) wypowiedzi ;)
Ton autorytatywny jest niezbędny w materii prawa, tu zaś w odniesieniu do art. 36a prawa budowlanego.

katerhasser
18-11-2005, 17:39
przecież przed budową człowiek musi jakoś załatwić pozwolenie a takie duperele jak studnia to samożycie pokazuje, gdzie się znajdą (chyba, że studnia była już wcześniej).
Ja wykopałem w innym miejscu niż na planie. Przy planowaniu kazałem architektowi namalować studnię w obrysie budynku i nikt mnie z tego głupiego pomysłu nie korygował... dopiero później...
Wszystkie zmiany naniesie się później, jak już dom gotowy będzie, byle zgodne były z przepisami.

pasco
21-11-2005, 08:31
Właściwie mi też odpowiadałoby przesunięcie szamba, a na rysunku mam jego obrys 2 metry od granicy. Czy na pewno odległość dotyczy włazów? Bo jeśli tak, to ja przesuwam moje szambo.

jmd
21-11-2005, 10:47
Komisja dokonala odbioru budynku i po sprawie...
Widocznie uznano to odstąpienie od wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę jako nieistotne. Dlatego zawsze każda sprawa tego typu winna być rozpatrywana indywidualnie.
Dlatego może warto kierować pisemne zapytania do inspektoratu, czy planowana zmiana jest zmianą istotną. Brak odpowiedzi z inspektoratu w ciągu 3 tygodni jest równoznaczny z uznaniem za nieistotną. Chyba, że znowu prawo budowlane się zmieniło...

mack
21-11-2005, 11:02
a co w przypadku moim:
w pozwoleniu na budowę mam szambo z laminatu o pojemności 5 m3.
w planie zagospodarowania działki mam narysowane szambo o wymiarach 3,4x1,7x1,4 m co już daje ok 8 m3.

zamierzam zmienić na szambo betonowe zlokalizowane w tym samym miejscu o wymiarach analogicznych no może zwiększe wysokość szamba.

piszę pismo do Inspektora Nadzoru, zpbacze co mi odpowie

redd
21-11-2005, 13:08
Czy na pewno odległość dotyczy włazów?
Zapis dotyczący tej odległości jest różnie interpretowany, bowiem w części ogólnej rozporządzenia mowa jest o „pokrywach i wylotach”, zaś w punkcie dotyczącym zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej o „odległości” urządzeń sanitarno-gospodarczych. Dlatego należy w tym wypadku przyjąć, że „odległość” szamba – jako urządzenia, czyli jego część poniżej gruntu – winna wynosić co najmniej 2 m.

jmd
21-11-2005, 13:11
Decyzję czy dane odstąpienie od pozwolenia na budowę jest istotne czy nieistotne podejmuje kierownik budowy i projektant.
Kierownik jest raczej pierwszą instancją, natomiast ostateczną jest inspektorat nadzoru budowlanego. Zdarzyła mi się taka sytuacja, że mój kierownik uznał jedną z proponowanych przeze mnie zmian za istotną. Wydało mi się to trochę podejrzane, więc skierowałem zapytanie do INB i tam uzanano ją za nieistotną.

Krzysiek_3miasto
22-11-2005, 12:45
plan i lokalizacja na papierze to co innego niz zycie......wszystko zalatwi geodeta w pomiarze powykonawczym...jesli usytuowanie jest zgodne z prawem to przejdzie bez bolu.... :wink: