PDA

Zobacz pełną wersję : Automatyka schodowa



dagonek
18-11-2005, 08:24
Mam pytanko do "ludzi znajacych się na elektryce"
Jestem całkowitym laikiem jeśli chodzi o instalacje elektryczne - więc moje opisy mogą niektórych śmieszyć.
W garażu mam instalacje pozwalająca na zapalenie i gaszenie światła przy bramie garażowej oraz przy drzwiach prowadzących do domu. Rozwiązanie byłoby świetne, gdyby moja "lepsza połowa" nie zapominała przy wyjściu z garaży nacisnąć wyłacznik :evil: . A tak często całe noce mam zapaloną lampę w garażu.
I teraz moje pytanie. Czy istnieje jakich wyłacznik czasowy który mozna by było podpiąć do takiej instalacji??

kasiaR
18-11-2005, 08:27
Mam pytanko do "ludzi znajacych się na elektryce"
Jestem całkowitym laikiem jeśli chodzi o instalacje elektryczne - więc moje opisy mogą niektórych śmieszyć.
W garażu mam instalacje pozwalająca na zapalenie i gaszenie światła przy bramie garażowej oraz przy drzwiach prowadzących do domu. Rozwiązanie byłoby świetne, gdyby moja "lepsza połowa" nie zapominała przy wyjściu z garaży nacisnąć wyłacznik :evil: . A tak często całe noce mam zapaloną lampę w garażu.
I teraz moje pytanie. Czy istnieje jakich wyłacznik czasowy który mozna by było podpiąć do takiej instalacji??



A nie lepiej byłoby zastosowac czujnik ruchu. Przy każdym wejściu do pomieszczenia światło samo sie zaświeci i po wyjściu osoby po chwili zgasnie.
Pozdrawiam
KasiaR :wink: :D

Aha zapomniała , ale elektrykiem to ja nie jestem :wink: :lol: :lol:

Cypek
18-11-2005, 08:33
Kasiu, fajny pomysł, jeno dziepko kaski trzeba, bo przydałyby się 2 czujki, jedna na dzwi druga na brame i już poprowadzone kabelki pod te czujki.
Ja rozumiem, że autor postu pyta o rozwiązanie na tym okablowaniu.
Można dołożyć zegar czasowy i ustawić go od np 6-22 aby podawał prąd.
W markecie widziałem za 19,90 zł

dagonek
18-11-2005, 08:35
Jest to niezła myśl.
NIemniej jednak światło zapalało by się także w dzień. A zastosowanie wyłącznika zmierzchowego + czujka ruchu wydaje się być rozwiązaniem drogim.
Może jakieś inne propozycje :D

wbrat
18-11-2005, 08:42
Jest to niezła myśl.
NIemniej jednak światło zapalało by się także w dzień. A zastosowanie wyłącznika zmierzchowego + czujka ruchu wydaje się być rozwiązaniem drogim.
Może jakieś inne propozycje

To zależy jaki zegar czasowy dołożysz. Są takie, w których ustalasz przedziały godzin, w których podawany jest prąd: np. 6-8 rano i 18-23 wieczorem. W takich programatorach można zaprogramować oddzielnie każdy dzień tygodnia: np. w sobotę i niedzielę rano światło raczej nie potrzebne ;). Takie programatory są nieco droższe od najprostrzych, ale cena i tak nie powinna przekroczyć 50zł.

sebo8877
18-11-2005, 08:45
Ja proponuje zastosować wyłacznik klatkowy - taki jak na klatkach schodowych w bloku.
Naciskasz świci sie światło - po jakimś czasie samo gasnie.
Jak ustawia sie długość świecenia - pojęcia nie mam jestem takim samym laikiem jak ty - tu już muszą wypowiedzieć się experci - ja tylko rzucilem pomysłem.
Jak to podłączyc wykombinujta :)
sebo8877

am00
18-11-2005, 10:47
Jest to niezła myśl.
NIemniej jednak światło zapalało by się także w dzień. A zastosowanie wyłącznika zmierzchowego + czujka ruchu wydaje się być rozwiązaniem drogim.


No niezupełnie, ja znalazłem w Castoramie lampy halogenowe (do 500W) z czujnikiem ruchu i zmierzchowym za niecałe 40zł. Czułość regulowana do 12m i czas do 30min. Wyłącznik zmierzchowy też regulowany. Założyłem dwie i jestem z nich bardzo zadowolony.

remx
18-11-2005, 12:43
W garażu bez okien zawsze jest zmierzch, jeżeli już nie noc

Maciek-MZM
18-11-2005, 12:50
Ja proponuje zastosować wyłacznik klatkowy - taki jak na klatkach schodowych w bloku.
Naciskasz świci sie światło - po jakimś czasie samo gasnie.
Jak ustawia sie długość świecenia - pojęcia nie mam jestem takim samym laikiem jak ty - tu już muszą wypowiedzieć się experci - ja tylko rzucilem pomysłem.
Jak to podłączyc wykombinujta :)
sebo8877

Wszystko ladnie i pieknie ale jak bedziesz chcial posprzatac w garazu albo pogrzebac przy autku to bedziesz latal co chwile do wlacznika zeby zapalac swiatlo? Pomysl raczej nie do zastosowania...

budulec
18-11-2005, 12:51
Jest to niezła myśl.
NIemniej jednak światło zapalało by się także w dzień. A zastosowanie wyłącznika zmierzchowego + czujka ruchu wydaje się być rozwiązaniem drogim.
Może jakieś inne propozycje

To zależy jaki zegar czasowy dołożysz. Są takie, w których ustalasz przedziały godzin, w których podawany jest prąd: np. 6-8 rano i 18-23 wieczorem. W takich programatorach można zaprogramować oddzielnie każdy dzień tygodnia: np. w sobotę i niedzielę rano światło raczej nie potrzebne ;). Takie programatory są nieco droższe od najprostrzych, ale cena i tak nie powinna przekroczyć 50zł.
a co się stanie jeśli nagle o 24 czy o 1 w nocy będziesz musiał pilnie wyjechać.
Czy nie zabijesz sie o własne nogi?

remx
18-11-2005, 12:52
To już lepiej niech tak zostanie jak było

tczarek
18-11-2005, 12:59
Zastosowanie dodatkowej lamp z czujnikiem. Normalnie światło jest to które jest. a dodatkowo instalujesz lampę z czujnikiem ruchu. Na takim czujniku masz także regulację natężenia oświetlenia i metodą ćwiczenia można ustawić tak aby lampa się zapalała gdy jest ciemno w garażu. Gdy świeci się światło z włącznika czujnik to wykryje i już się nie załączy.
Taka lampa to wydatek 30 zł w markecie. Myślę że to jest jakieś alternatywne rozwiązanie. Można do niej zainstalować kabel z wytczką i włączyć do gniazdka.

rafallogi
18-11-2005, 13:02
Mam pytanko do "ludzi znajacych się na elektryce"
Jestem całkowitym laikiem jeśli chodzi o instalacje elektryczne - więc moje opisy mogą niektórych śmieszyć.
W garażu mam instalacje pozwalająca na zapalenie i gaszenie światła przy bramie garażowej oraz przy drzwiach prowadzących do domu. Rozwiązanie byłoby świetne, gdyby moja "lepsza połowa" nie zapominała przy wyjściu z garaży nacisnąć wyłacznik :evil: . A tak często całe noce mam zapaloną lampę w garażu.
I teraz moje pytanie. Czy istnieje jakich wyłacznik czasowy który mozna by było podpiąć do takiej instalacji??



A nie lepiej byłoby zastosowac czujnik ruchu. Przy każdym wejściu do pomieszczenia światło samo sie zaświeci i po wyjściu osoby po chwili zgasnie.
Pozdrawiam
KasiaR :wink: :D

Aha zapomniała , ale elektrykiem to ja nie jestem :wink: :lol: :lol:

Przecież KasiaR podsunęła wam dobre rozwiązanie a o tym samym napisał amoo.
Lampa z czujnikiem ruchu niezależnie od swej mocy 150, 300, czy 500 W posiada regulacje: czasu świecenia, czułości (odległości na jaką zauważa promieniowanie-czyli ruch) oraz regulację dzień/noc, czyli możemy określać pory doby w jakich ma się zaświecać.
ja zrobiłbym tak: pozostawiłbym jeden wyłącznik (ten w głębi) do zapalania lampy sufitowej w czasie, gdy potrzebujemy coś dłużej porobić w garażu natomiast lampę z czujkę ruchu umieściłbym na zewnątrz aby oświetlała podjazd, gdy podjeżdżamy pod garaż i właśnie pod nią podpiąłbym drugą żarówkę wewnętrzną która zgaśnie po zadanym czasie wraz z lampą przed bramą.

remx
18-11-2005, 13:03
No to jeszcze zrób aby to drugie światło gasło kiedy trzeba

rafallogi
18-11-2005, 13:33
No to jeszcze zrób aby to drugie światło gasło kiedy trzeba
No to zostawmy obydwa wyłaczniki schodowe i umawiamy się z żoną, że ona ich nie dotyka, bo dla niej jest lampa z czujnikiem, a my wychodząc z garażu przez bramę nie będziemy przemieszczać się po garażu po ciemku :)

tczarek
18-11-2005, 13:56
No to jak tak bardzo się upierasz REMX to ja mam inną propozycję :
w obydwu drzwach instalujemy barirę podczewieni z licznikiem jej otwarć i kierunkiem wejść -> do tego urządzanie analizujące wejścia i wyjścia ze strefy np komp -> jeśli liczba wejść <> od liczby wyjść światło się świeci
No i po temacie. Prawda jakie proste!

remx
18-11-2005, 14:03
Nie do końca
A jeżeli garaż ma okna i nie chcemy aby światło się zapalało w dzień - wyłącznik zmierzchowy?
Cholera to się robi skomplikowane.

tczarek
18-11-2005, 14:58
Nie wpomniałem o logice rozmytej z pomiarem natężenia światła i zapalaniu go tylko wtedy kiedy trzeba.Oraz oprogramiwaniu do identyfikacji pojazdu itp...
Wniosek jest prosty:
Każde zadanie można rozwiązać na tyle sposobów ilu moderatorów.

remx
18-11-2005, 15:22
Nie wpomniałem o logice rozmytej z pomiarem natężenia światła i zapalaniu go tylko wtedy kiedy trzeba.

To nie trzeba było tak od razu. Zapalanie wtedy kiedy trzeba jest genialne w swojej prostocie.

Śliwiok
18-11-2005, 15:23
Ja bym zrobił jeszcze inaczej.
Wziął bym żonę na rozmowę i zakomunikował, że jeżeli będzie zostawiać zapalone światło w garażu to może zapomnieć o kupnie szminki czy czegoś tam, w tym miesiącu. Sposób ze wszystkich podanych wyżej najtańszy, ba, prowadzący nawet do oszczędności! :P :P
Lecz jest to sposób obarczony pewnym ryzykiem.
Ona też może obwarunkować zakup piwka przez Ciebie zamykaniem klapy od kibelka po skończonej czynności fizjologicznej. :cry:
Wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam,

Majka
18-11-2005, 16:00
Ja proponuje zastosować wyłacznik klatkowy - taki jak na klatkach schodowych w bloku.
Naciskasz świci sie światło - po jakimś czasie samo gasnie.
Jak ustawia sie długość świecenia - pojęcia nie mam jestem takim samym laikiem jak ty - tu już muszą wypowiedzieć się experci - ja tylko rzucilem pomysłem.
Jak to podłączyc wykombinujta :)
sebo8877

Wszystko ladnie i pieknie ale jak bedziesz chcial posprzatac w garazu albo pogrzebac przy autku to bedziesz latal co chwile do wlacznika zeby zapalac swiatlo? Pomysl raczej nie do zastosowania...

zapałeczkę się wcisnie 8) :D

Majka
18-11-2005, 16:01
Nie wpomniałem o logice rozmytej z pomiarem natężenia światła i zapalaniu go tylko wtedy kiedy trzeba.

To nie trzeba było tak od razu. Zapalanie wtedy kiedy trzeba jest genialne w swojej prostocie.


no dobra, z zapalaniem się zgodzę, ale co zrobić z brakiem gaszenia? :roll:

rafallogi
21-11-2005, 08:52
[quote="Śliwiok"]Ja bym zrobił jeszcze inaczej.
Wziął bym żonę na rozmowę i zakomunikował, że jeżeli będzie zostawiać zapalone światło w garażu to może zapomnieć o kupnie szminki czy czegoś tam, w tym miesiącu. Sposób ze wszystkich podanych wyżej najtańszy, ba, prowadzący nawet do oszczędności! :P :P

A ja dorzuciłbym tu jeszcze konieczność gaszenia światła w lodówce :lol:

Waldon
21-11-2005, 09:32
ja zastosowałbym takie urządzonko:
http://www.central.krakow.pl/katalog/AS210sRT.pdf

dagonek
23-11-2005, 11:04
Dzięki Waldon.
Wydaje się zę o to mi chodziło. SKontaktuję sie z producentem i wypytam o szczegóły oraz gdzie to można dostać.
Dziękuje także pozostałym uczestnikom duskusji
pozadrawiam