PDA

Zobacz pełną wersję : Urząd Skarbowy - problem



slawo
18-11-2005, 10:02
Mam problem z Urzędem Skarbowym. Otóż w 2001 roku kupiłem działkę budowlaną. W zeznaniu podatkowym za ten rok wpisałem wydatek poniesiony na kupno działki oraz koszty transakcji: opłatę notarialną i podatek od czynności cywilnoprawnych. Skarbówka zakwestionowała możliwość zaliczenia do ceny nabycia "opłatę sądową za wpis własności".
Czy ma rację? Pilnie proszę o Wasze opinie.

Pozdrawiam

Slawo

rafałQ
18-11-2005, 11:28
działka na firme czy prywatnie? masz zaległośc? odpowiedź mogłaby byc długa a nieznajopmośc szczegółow istotna. polecam pszeszukac interpretacje us w podobnych sprawach a będziesz miał pewnośc jakie stanowisko zajmie urząd. to pozwoli ci podjąc decyzje o ewentualnym sporze. możesz to znależć albo http://sip.mf.gov.pl/sip/ lub polecam stronkę izby skarbowej w gdańsku www. is.gdansk.pl jeśli jednak chcesz bardziej szczegółowych informacji to napisz do mnie. jak bedę miał chwilę to ci pomogę (choc zastrzegam ze mogę być zjaęty). pozdro. rk

slawo
18-11-2005, 13:31
Działkę kupiłemw 2001 roku, prywatnie, pod budowę domu.
W zeznaniu podatkowym za 2001 rok wpisałem wydatek poniesiony na kupno działki oraz koszty transakcji: opłatę notarialną i podatek od czynności cywilnoprawnych.
Jestem w trakcie kontroli. Skarbówka zakwestionowała możliwość zaliczenia do ceny nabycia "opłatę sądową za wpis własności". Powyższa opłata została poniesiona przy zakupie działki i jest zapisana w akcie notarialnym.

rafallogi
18-11-2005, 13:44
Może załóż temat w dziale "Prawo i pieniadze" ?

Waldemar Kiejziewicz
18-11-2005, 18:09
Sławo
Możesz napisać w jakim celu wpisywałeś kupno działki budowlanej do rocznego zeznania podatkowego?

rafałQ
21-11-2005, 07:37
kolega prawdopodobnie ne wpisywał bo tego sie nie wpisuje. zapewne chodzi o wyliczenie wartości odsetek do ulgi, gdzie wartość nabycia jest kwotą bazową.

adwalk
21-11-2005, 09:37
W "moim" US wg interpretacji z przed lat gdy kupowałem działkę
Od podatku można było odliczyć ( 19%)
1- zapłaconą sprzedającemu cenę działki
2- podatek od czynności cywilno prawnych
3- taksę notarialną.

Opłata sądowa za wpisanie własności do księgi wieczystej nie była traktowana jako koszt transakcji i nie podlegała odliczeniu - tak powiedziała Pani w Urzędzie i taka była święta,niezmienna lokalna interpretacja prawa.
BYć może u Ciebie było tak samo.