PDA

Zobacz pełną wersję : Problemik z włacznikiem swiatla!!!



robertb
18-11-2005, 13:16
Kochani mam tak: mam w salonie 2 lampy sufitowe i wlacznik na 2 klawisze. Chcialbym jednym klawiszem zapalac jedna lampe, a drugim oczywiscie druga lampe. Ale jest tak ze jak wlacze 1 klawisz to swieci 1 lampa, a jak wlacze 2 klawisz to druga sie nie swieci. Dopiero jak wlacze 1 i 2 klawisz razem to sie swieca wszystkie lampy. Nie moge zaswiecic pojedynczo 2 lampy. Jesli to zrozumieliscie to pomozcie. PZDR

awt
18-11-2005, 13:56
Musisz rozebrać wyłącznik 2-klawiszowy i sprawdzić kontrolką czy działają niezależnie dwa klawisze, jeśli tak to bład przy lampie, jeśłi nie to ppraw przy wyłaczniku. Troszkę myślenia i rzecz banalna.

_bogus_
18-11-2005, 15:05
Z opisu wynika raczej że włącznik jest w pożądku, kable też ale kable są źle podłaczone do włącznika.

Do włącznika dochodą 3 przewody. Jeden jest cały czas pod napięciem. Każdy z dwu pozostałych idzie do jednej żarówki.

Włącznik świecowy (na dwa przyciski) ma 3 zaciski - po jednym dla każdego przewodu. Zwykle wygląda to tak że po jednej stonie (np. u dołu) wyłącznika jest jeden zacisk, nazwijmy go Z1, a po drugiej sronie (np. u góry) są dwa zaciski, nazwijmy je Za i Zb.

Powinno być tak że przewód na którym jest napięcie cały czas (zwykle jest to przewód bązowy lub czarny - sprawdź np. neonówką) dołączasz do tego POJEDYŃCZEGO zaciku (Z1). Natomiast dwa pozostałe przewody (zwykle miebieski i zielono/żółty) dołączasz do zacisków Za i Zb (oczywiście jeden przewód do jednego zacisku).

Z Twojego opisu zachowania wynika mi że u Ciebie jest inaczej. Mianowicie przewód zasilający (ten brązowy) jest podłączony do zaciku Za lub Zb.

Jeśli za bardzo nie rozumiesz tego opisu to może po prostu weź elektryka ;-)