PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła-najtańsza w eksloatacji, dylematy



bonetka
18-11-2005, 17:59
Witam Państwa bardzo serdecznie.Czytam wszystkie wypowiedzi odnośnie pomp ciepła i zauważyłam, że zwraca się uwagę najbardziej na jeden aspekt sprawy /bardzo ważny!/ -koszty.Gdyby pominąć ten czynnik /przyjmijmy takie założenie/ nasuwa się pytanie jaką PC wybrać?, jaka byłaby najtańsza w eksploatacji z dostępnych na rynku.Oczywiście, musimy PC dostosować do warunków w jakich ma pracować i tu zaczynają się pytania.
Mam zamiar zbudować dom na Mazurach /parter + użytkowe poddasze,około 200 mkw/ jako najtańsze żródło ogrzewania wybieram PC./nie mam szans na gaz/.Warunki pracy PC
są nienajlepsze : piaszczysty grunt, głębokość zamarzania 140cm.
System ma być monowalentny /dać tyle kasy i dogrzewać jeszcze czymś to wg mnie nieporozumienie/.
Tak więc musi być:
- niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe najlepiej 35*C-45*C,
może być ścienne ale tu już temp.pracy 45*C-55*C a grzejniki to już
70*C /strop jest drewniany więc podłogówka odpada/ co wybrać? o ile
więcej 100, 500 PLN? na rok zapłacę za eksploatację powyższych w
stosunku do podłogówki
-rodzaje PC:
-powietrzna- odpada bo temp.w zimie spada do –35*C
-studniowa- odpada bo trwałość około 20 lat, woda może wyczerpać
się wcześniej, studnia zrzutowa po pewnym czasie może
zrobić się niewydolna, jeśli woda jest o złym składzie
chemicznym trzeba zastosować dodatkowe filtry,
jeśli głęboko lustro to trzeba zastosować dodatkowe
pompy
-z bezpośrednim odparowaniem czynnika roboczego -b.dobre jeżeli
jest wszędzie podłogówka ,poza tym kwestia głębokości
zakopania kolektora /zalecana 80cm-1m/-odpada, chociaż
na plus-czynnik roboczy
np.propan /brak dolewek/
-solanka(glikol)-w tym przypadku najlepsza ,musi być tylko kolektor
pionowy /eliminuje amplitudę wahań temperatury
gruntu/.Ciekawa jestem jaką temperaturę
ma grunt na różnych głębokościach np.2m, 10m, 30m,
50m ?
Dalej , jest problem jaką PC wybrać?:
-producent-polską, niemiecką ,szwedzką .włoską , inną?
-COP - czy z najwyższym COP? a co jeśli jedna ma wyższe COP ale
pobiera więcej prądu a druga mniejsze ale i mniej energii
elektrycznej /jak je porównać/
-sprężarka –spiralna czy tłokowa?
-ilość stopni mocy –1,2 czy 3?
-z jakim sterowaniem ?
-lepsza z wbudowanym zbiornikiem cwu? /są małe 100-150 litrowe/ w
lecie się nie grzeje co ale mimo wszystko ¼ mocy idzie na
cwu, co wtedy z regeneracją gruntu?
Przy dużych rodzinach i tak trzeba podpinać większy
zbiornik /300-500l/ Może lepiej zbiornik cwu mieć osobno
bo ilość załączeń PC /wtedy pobiera największą moc/ jest
duża i ze względów finansowych nieopłacalna.
- co z wentylacją - czy zakupić PC mającą już tą opcję? czy
taniej /eksploatacyjnie/
zamontować osobny rekuperator przeciwprądowy czy
obrotowy.
Jak tu się rozeznać?.Producenci i dystrybutorzy, każdy chwali swoje. Inwestorzy, którzy dokonują termomodernizacji mogą liczyć na audyt , mają wyliczone co i jak.
BOS może udzielić im niskooprocentowanego kredytu z czego 25% umorzyć.
Reszta musi radzić sobie sama.
PC jest inwestycją drogą ,jeśli ktoś się już decyduje wydać pieniądze chce to zrobić raz wybrać najlepiej jak potrafi a później płacić najmniejsze r-ki za energię z możliwych.
To za poważna sprawa ,żeby stosować metodę prób i błędów.
Firmy doradcze, albo doradzają tylko przedsiębiorcom albo współpracują z producentem.
Proszę mi pomóc, tylu jest mądrych ludzi na tym forum, wszystkie uwagi, spostrzeżenia będą dla mnie bardzo cenne.Termin się zbliża a do decyzji daleko.
Przepraszam, że tak się rozpisałam ale chciałam dokładnie wyjaśnić jakie mam wątpliwości.
Mam nadzieję, że Państwa nie zanudziłam.

adam_mk
18-11-2005, 19:54
Drewniany strop nie eliminuje podlogówki. Obok jest dużo jezior, a w nich przy dnie zawsze około 4stC. Woda oziębiona odpłynie a napłynie ciepła - 4stC. No i wydatek na wykopki odpadnie, a to spora kasa. Łudeczkę pożyczyć, rurki załadować - i w rejs. W 3 godziny dałoby się to chyba i to z pożyczaniem i oddawaniem tej łudeczki. Może tak?
Pozdrawiam
Adam M.

bonetka
19-11-2005, 01:28
Drewniany strop i podłogówka.
Założeniem systemu /PC/ jest korzystanie z taniego prądu tzw.drugiej taryfy /G12/.Suchy jastrych /rurki w rowkach, zasypka i płyty polistyrenowe/ dobrze przewodzi ciepło ale co z akumulacyjnością systemu? Mokry jastrych doskonale spełnia tą funkcję a suchy wg mnie -nie- a może się mylę?
Mokrego nie można użyć ze względu na ciężar takiej podłogi.
Pozdrawiam.

PS.To był mój pierwszy tekst na forum.Zauważyłam błąd /poprawiłam ale na stronie widnieje nadal/.Powinno być ....1/4 mocy.........

michal_m
20-11-2005, 23:25
Spróbuję odpowiedzieć na kilka pytań.

1. Na pewno kompresor spiralny, bo cichszy i trwalszy.

2. Zbiornik CWU - inwestujemy w droższy, 200-litrowy. Producent deklaruje max. 20 minut czas nagrzewania.

3. Wybór pompy? Na wszelki wypadek taka, której serwis macie niedaleko. No i dobrze z polskim menu.

4. Wentylacja raczej niezależnie.

Pozdrawiam,

bonetka
21-11-2005, 01:41
Dziękuję bardzo za reakcję.
Teraz jeszcze jedno pytanie.Grunt powinien się w lecie regenerować.
Jeżeli będziemy grzali wodę (cwu)

PC /np.przyjadą goście na całe lato/ to pompa będzie włączała się często.Czy mimo to grunt będzie się wystarczająco regenerował? -raczej chyba nie.
Może lepiej poszukać innego rozwiązania.Dobrym wyjściem /nie najtańszym / byłoby zainstalowanie solarów na dachu.Przynajmniej woda byłaby grzana za darmo.Niewielkie to oszczędności 200-300 PLN rocznie ale za to pozwoliłoby na pełną regenerację ziemi.
Nie mogę jednak z tego skorzystać bo będę miała gont drewniany i ze względu na niebezpieczeństwo pożaru trochę się boję /wiem, że są zabezpieczenia/.Poza tym będę w tym domu przebywać sezonowo i jak przyjadę następnym razem solarów może już nie być /złodzieje/.Można zamontować solary na specjalnym ekranie obrotowym na ziemi / takie obracające się zależnie od położenia słońca/ ale to nie zmienia zbytnio sytuacji.Trzeba zrobić to inaczej tylko jak?

Serdecznie pozdrawiam

Peterek
21-11-2005, 08:02
Odpowiem Ci przynajmniej na jedno pytanie: temperatura glikolu powracającego z pionowych studni (gł. 50m) to u mnie 10stC (przy wyłączonej sprężarce).

michal_m
21-11-2005, 10:05
Wydaje mi się, że przy pionowych odwiertach umieszczonych minimum co 5-7 metrów problem wychładzania gruntu nie powinien się pojawiać, ale może się mylę.

bonetka
21-11-2005, 10:43
Peterku to bardzo, bardzo dużo.
Czy mógłbyś mi odpowiedzieć na takie pytanie , jeżeli woda jest np. na 30 ,40 ,50 metrach / przeważnie ludzie kopią do głębokośći takiej gdzie znajdują (drogie odwiery)/ tzn. że głębiej jest cieplejsza niż np. 5 metrów wyżej ?
-czy po pewnej głębokości dalej jest stała?.

Systemy ze studniami jeżeli chodzi o glikole są lepsze niż
kolektory /pionowe czy poziome/ osiągają lepszą sprawność bo jak sam zauważyłeś tem.wody wyższa niż gruntu.
Pod Warszawą / w Klaudynie/ jest całe osiedle domków jednorodzinnych gdzie PC oparte na studniach.PŁacą za domek o 230 mkw. 1000 PLN rocznie /70-80 PLN miesięcznie/.System nie sprawdził się tylko u jednej osoby , która miała system mieszany podłogówka i grzejniki .Widocznie grzejniki były normalne (przystosowane do wody 80-90*C a nie na 30*C) i było zimno bo nie były przewymiarowane.Jak był dyskomfort cieplny to widocznie ta osoba podkręcała całość do większej temperatury i dlatego dostawała r-ki większe niż inni.Mieli sczęście /mieszkańcy/ bo nad wszystkim czuwał profesor fizyki /Pan Piotrowski/, który na wszystkim się znał, umiał liczyć , robić wykresy, porównywać i dlatego to tak dobrze działało /i mam nadzieję że działa, bo co może się popsuć, woda, jak była czysta chemicznie to się nagle nie pogorszyła , a studnie mogą działać około 20 lat ( żywotność PC też tyle wynosi)/.W tych domach mieli rekuperatory.

Nie słyszałam o lepszym /eksploatacyjnie systemie/ w Polsce jeżeli chodzi o PC .


Jesze jedno pytanie, jeżeli studnie są troche oddalone od domu, czy woda nie traci bardzo dużo ze swojej temperatury na przesyle?/oczywiście rury zabezpieczamy cieplnie i prowadzimy na odpowiedniej głębokości-właściwie jakiej? , poniżej przemarzania czy nie ma to znaczenia?/

Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia

m.dworek
21-11-2005, 10:54
stala temperatua ;)
to sa najlepsze teksty jakie czytam zawsze w broszurkach na temat pmp ciepla, GWC itd
stala to ona jest faktycznie- pod warunkiem, ze NIKT NIE POBIERA STAMTAD CIEPLA !!!!! ;)

powodzenia ;)

bonetka
21-11-2005, 12:19
Michał_m i bardzo proszę innych o włączenie się do dyskusji.

Kolektory poziome i pionowe.
Tutaj opinie poszczególnych osób /specjalistów/ trochę się różnią.Jedni twierdzą , że wybór zależy tylko od wielkości działki .Drudzy , że w pionowych temperatura jest stabilniejsza.
Zaletą poziomych jest dodatkowo możliwość wykorzystania gruntu jako zasobnika ciepła w instalacjach współ.z kolektorami słonecznymi.
Trzeba się jeszcze zastanowić jaki rodzaj pionowego kolektora zastosować.Typu U, z przepływem przeciwbieżnym czy z koncentrycznym.
Również, jest istotne jakiego materiału użyjemy do ich wykonania.
Stali czy PCV.
Najefektywniejszy ze względu na 50-krotny współ. przewodzenia ciepła stali w stosunku do PV jest ten pierwszy ale podatny jest na korozję.
Wydajność stalowej /podwójnej wwierconej pionowo/ w gruntach suchych
to 50W/mb, mokrych 70W/mb.Dodatkowo na taki wynik ma wpływ masa kontaktowa (dobrze przewodząca ciepło) wciskana między grunt a rurę.
PCV - tu wydajność kolektora waha się od 30 do 100 W/m w zależności od rodzaju gruntu.
Minimalna odległość sond pionowych to 5m inaczej może dojść /lata/ do zlodowacenia.

Jak pisałam ten pierwszy post to sądziłam, że podyskutujemy.
W jakich warunkach lepszy jest pionowy a w jakich poziomy /i nie chodzi tylko o wielkość działki/?
Przedstawimy np. 5 szt PC o takim samym potenjale cieplnym np.12KW
różnych producentów , porównamy ze sobą i wybierzemy najlepszą.
Dowiemy się jakich materiałów używają wykonawcy , który lepszy?
Ostatnio Firma A wprowadziła nowy system polietylenowy dolnego źródła
/nie trzeba wykonywać przejścia kilkunastu /pionowy/ rur przez ścianę budynku/.
Kto z Państwa ma PC działającą więcej niż 3 lata ?

Czy przy kolektorach pionowych macie PC z zasobnikiem, czyli regeneracja gruntu mniej potrzebna niż przy poziomych?

Pozdrawiam

Peterek
21-11-2005, 12:29
Ja mam 3 studnie po 50m każda, oddalone od siebie o 5m, odcinki łączące studnie z pc zakopane są poniżej strefy przemarzania i po wprowadzeniu w ruch glikolu (bez załączenia sprężarki) i odczekaniu np. 10 min, temp glikolu wynosi 10stC. Praca sprężarki, jak na razie, obniża temp. glikolu do 8stC. Co do odwiertów wiele nie "myślałem", powiedziano mi, że ma tak być i tak zrobiłem.
Leon, dolne źródło w postaci pionowych odwiertów jest bardziej stabilne temperaturowo niż w postaci poziomej. Jednocześnie nie posiada minusów układu studni czerpalnej i zrzutowej, ale nie mam zamiaru Cię na coś przekonywać, bo i po co. Przypomnij mi jedynie bym wykonał pomiar temp. na wiosnę w celu przedstawienia Ci jak przechłodziłem Matkę Ziemię :lol: .

Pozdrawiam

m.dworek
21-11-2005, 12:58
Ja mam 3 studnie po 50m każda, oddalone od siebie o 5m, odcinki łączące studnie z pc zakopane są poniżej strefy przemarzania i po wprowadzeniu w ruch glikolu (bez załączenia sprężarki) i odczekaniu np. 10 min, temp glikolu wynosi 10stC. Praca sprężarki, jak na razie, obniża temp. glikolu do 8stC. Co do odwiertów wiele nie "myślałem", powiedziano mi, że ma tak być i tak zrobiłem.
Leon, dolne źródło w postaci pionowych odwiertów jest bardziej stabilne temperaturowo niż w postaci poziomej. Jednocześnie nie posiada minusów układu studni czerpalnej i zrzutowej, ale nie mam zamiaru Cię na coś przekonywać, bo i po co. Przypomnij mi jedynie bym wykonał pomiar temp. na wiosnę w celu przedstawienia Ci jak przechłodziłem Matkę Ziemię :lol: .

Pozdrawiam
jak bym zapomnial to zmierz od siebie ;)

michal_m
21-11-2005, 13:37
Ja mam pdoobnie jak Peterek, tylko jeden odwiert więcej. Układ jest dodatkowo korzystny, ponieważ dodatkowo w dolnej części odwiertów jest woda, co poprawia wymianę. Nie mam doświadczeń z eksploatacją w tym domu (pompa ruszy w tym tygodniu), ale znam inne dane, słyszałem tez o prof. Piotrowskim (nawet czytałem jakąś jego publikację).

A tak zupełnie na marginesie - wykonanie kolektora pionowego jest chyba po prostu sporo tańsze, wykop można zrobić nawet ręcznie, płacąc umówioną stawkę kopaczom.

mimi31
21-11-2005, 14:10
A po ilu latach eksploatacji zwraca się koszt zainstalowania takiej pompy? Przecież to kosztuje ok 30 tyś zł.

bonetka
21-11-2005, 15:30
Mimi 31

Pompa ciepła ciepła np.9 kW 14000 PLN / dane z 2004r/- tyle co dobrej klasy kocioł gazowy
Studnie -2000PLN /różne ceny w różnych miejscach/
zbiornik 200-300 l - 2000-3000 PLN
jeszcze uruchomienie, dodatkowe pompy ,itd
nie liczymy ogrzewania podłogowego bo jak ktoś ogrzewa 2 taryfowo i nie ma PC to też takie ogrzewanie musi mieć .
Tak więc najtańszy inwestycyjnie jest system studni w porównaniu do kolektorów pionowych i poziomych.

Niektórzy liczą że się zwróci po 5-7 latach, niektórzy , że po 15 , więc każdy liczy inaczej. Najważniejsze, że jeśli się decydujemy to musi to działać!!!!
Nieprzewymiarowana PC , zauważyć należy że do domów 230 mkw /Klaudyn/ zastosowano 9 KW /oczywiście domy dobrze ocieplone/.
U mnie 200 kw chcą zastosować 14 kW.Więc jak to ma się jedno do drugiego. Dlatego koszty rosną -PC większa drożej kosztuje itd.
Jeżeli będzie za mało kolektora, będzie zakopany na złej głębokości,
nie bedzie tylko podlogówki to już koszty eksploatacji będą większe.
Można popełnić wiele innych błędów , które mogą spowodować nieopłacalność systemu i dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby tak nie było.

Pozdrawiam

Peterek
21-11-2005, 15:45
A po ilu latach eksploatacji zwraca się koszt zainstalowania takiej pompy? Przecież to kosztuje ok 30 tyś zł.

Pytanie pokrętne :lol: czas "zwrotu" jest różny dla każdego. Są tacy, co nie mówią o żadnym zwrocie (i też mają rację), ceniąc niskie koszty eksploatacji i bardzo wysoki komfort.

pozdro

m.dworek
21-11-2005, 15:50
A po ilu latach eksploatacji zwraca się koszt zainstalowania takiej pompy? Przecież to kosztuje ok 30 tyś zł.

Pytanie pokrętne :lol: czas "zwrotu" jest różny dla każdego. Są tacy, co nie mówią o żadnym zwrocie (i też mają rację), ceniąc niskie koszty eksploatacji i bardzo wysoki komfort.

pozdro
pokretna to byla (nie obraz sie ) wlasnie Twoja odpowiedz ;)

michal_m
21-11-2005, 16:15
A po ilu latach eksploatacji zwraca się koszt zainstalowania takiej pompy? Przecież to kosztuje ok 30 tyś zł.

Pytanie pokrętne :lol: czas "zwrotu" jest różny dla każdego. Są tacy, co nie mówią o żadnym zwrocie (i też mają rację), ceniąc niskie koszty eksploatacji i bardzo wysoki komfort.

pozdro
pokretna to byla (nie obraz sie ) wlasnie Twoja odpowiedz ;)


Ty też się nie obraź, ale to Twoje wypowiedzi wnoszą do tego wątku najmniej ...

bonetka
21-11-2005, 16:22
Peterku

wiem , że masz studnie i jesteś zadowolony.Kopałeś na chybił-trafił , czy jakoś specjalnie się przygotowywałeś.Miałeś jakieś mapy pokazujące przekrój siatki wodnej , wzywałeś miejscowego różczkarza,czy osobę która kopie studnie na twoim terenie i zna temat.

Mój problem jest taki, że ja tam cały czas nie będę /300km/ i boję się czy można zostawić studnie bez dozoru.A jak wrócę i na działce będę miała jezioro?
Czy są systemy zabezpieczające, że jeśli zapcha się zrzutowa to staje całość i najwyżej nie grzeje.
Najlepiej gdyby powiadamiała np.SMS (właściciela o problemie).

Pozdrowienia

Pońko M.
21-11-2005, 21:16
bonetka napisała:


Niektórzy liczą że się zwróci po 5-7 latach, niektórzy , że po 15 , więc każdy liczy inaczej. Najważniejsze, że jeśli się decydujemy to musi to działać!!!!
Nieprzewymiarowana PC , zauważyć należy że do domów 230 mkw /Klaudyn/ zastosowano 9 KW /oczywiście domy dobrze ocieplone/.
U mnie 200 kw chcą zastosować 14 kW.Więc jak to ma się jedno do drugiego. Dlatego koszty rosną -PC większa drożej kosztuje itd.

Budynek 200 mkw, budynkowi 200 mkw nierówny. To, że np. w Klaudynie zastosowano pompę ciepła o mocy 9 kW u Pana X nie oznacza, że u Pana Y ta sama pompa będzie OK. Bilans cieplny - od tego trzeba wyjść.
Sama sobie odpowiedziałaś. W tamtych budynkach jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i do tego bardzo dobra izolacyjność, czyli średni współczynnik zapotrzebowania na ciepło z pewnością sporo poniżej 50 W/m2 powierzchni grzewczej.
Jeśli Twój dom ma mieć "standardową, dobrą izolację" i nie będzie posiadał wentylacji z rekuperacją to z pewnością ktoś kto przygotował Ci ofertę zakładał, że tak jest i dla uproszczenia wyliczał straty cieplne na poziomie 50 - 60 W/m2 x 200 - 230 m2 powierzchni.
Nie ma co porównywać domu sąsiada. To nie ma sensu. Daje jedynie jakiś punkt odniesienia czego się można spodziewać przy danych warunkach.

Pozdrawiam

Pońko M.
21-11-2005, 21:23
Może lepiej wyjść z załozenia, że jak firma-wykonawca nie jest w stanie przedstawić Tobie kilku realizacji (kontaktów) to lepiej dać sobie spokój. Po co eksperymentować na własnej skórze? Niech ćwiczą sobie w garażu!
Wydaje mi się, że w tym całym temacie PC liczy się sprawdzony produkt i doświadczenie (kilkuletnie).
To jest to o czym mówisz - dylematów dużo, a spaprają Tobie taką inwestycję i klops. Wiele elementów zawalonych będzie już nie do naprawy. Więc trzeba chyba szukać system co ma najmniej słabych punktów i jest "powielokroć" sprawdzony (bo w niezawodne zabawki to nie ma co ufać).

Pozdrawiam

bonetka
21-11-2005, 22:43
Pańko M
Całkowicie się z Tobą zgadzam.Trzeba ufać tylko sprawdzonym firmom.
Zauważyłam generalnie, że urządzenia są w porządku, gorzej z ekipami,które dobierają moc i wyliczają różne rzeczy i regulują wszystkie parametry.

Wszystkie domy z PC powinny mieć dużą akumulacyjność cieplną - takie domy "prawie" pasywne / bardzo dobre ocieplenie , dobre okna/ .
Czy to znaczy, że do np.szkieletowców /mających małą akumulacyjność/ nie zaleca się takiego ogrzewania?

Tyle padło pytań ale ciągle na niektóre nie znamy odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.

Peterek
22-11-2005, 07:35
Bonetka, może mnie źle zrozumiałaś, ale ja nie mam studni czerpalnej i zrzutowej, tylko jak napisałem 3x50m odwierty, które nazywam studniami. Co do badań gruntu to tak naprawdę "trzymałem kciuki" by na głaz się nie natknąć. Moje studnie były drążone wodą. U mnie nie będą występować problemy z wydajnością studni, bo ich nie mam.

pozdro

markus_gdynia
22-11-2005, 07:44
Dziękuję bardzo za reakcję.
Teraz jeszcze jedno pytanie.Grunt powinien się w lecie regenerować.
Jeżeli będziemy grzali wodę (cwu) PC

Możesz zainstalować oddzielny podgrzewacz CWU posiadający własną pompę ciepła, a zasadniczą PC przeznaczyć wyłacznie do funkcji grzewczych. Wówczas odpada problem regeneracji gruntu.

Peterek
22-11-2005, 07:48
A po ilu latach eksploatacji zwraca się koszt zainstalowania takiej pompy? Przecież to kosztuje ok 30 tyś zł.

Pytanie pokrętne :lol: czas "zwrotu" jest różny dla każdego. Są tacy, co nie mówią o żadnym zwrocie (i też mają rację), ceniąc niskie koszty eksploatacji i bardzo wysoki komfort.

pozdro
pokretna to byla (nie obraz sie ) wlasnie Twoja odpowiedz ;)

Leon ja się nie obrażam, a to że lubisz "głaskać kota pod włos" :lol: to się już przyzwyczaiłem.
Ja nie jestem fanatykiem pc, mam ją bo uważam, że jest to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Gdybym miał gaz przy posesji to bym się mocno zastanawiał nad pc, bo czas zwrotu byłby wtedy faktycznie bardzo długi. Koszt dociągnięcia do mnie nitki gazu był o 1/3 większy od wykonania kosztownego dolnego źródła. Przy cenie samej pc na poziomie 14000 zł to policz sobie sam :lol: . Dodatkowym atutem mojego rozwiązania jest to, że latem będę miał naprawdę tanią klimę (o czym już pisałem). Wystarczy prosty klimakonwektor (nie mylić ze splitem) i te moje 10stC z gruntu skutecznie schłodzi mi przynajmniej parter przy minimalnym poborze mocy (pompka obiegowa dolnego źródła i silnik wentylatora klimakonwektora).
Ale nie ma co, przecież masz ugruntowaną opinię o pc i moim zdaniem nieprędko ją zmienisz :lol: .

pozdro

bonetka
22-11-2005, 10:06
Peterek
Czytałam coś gdzie indziej i mi się pomyliło.Zmylił mnie dodatkowo termin "studnie".Przepraszam Cię, powinnam przeczytać jeszcze raz cały tekst a nie robić kilku rzeczy jednocześnie.

To świetnie , że wszystko działa ok! .Peterku proszę rób jakieś pomiary jak bedzie "to" działało w różnych temperaturach zewnęrznych.
Ja też chcę taki kp /kolektor pionowy/ ( nie mylić z kodeksem pracy).Napisz coś więcej, jaka PC /sterowanie /i kto robił .Czy to będzie pierwszy sezon PC?
Moje przemyślenia /ale mogę się mylić/ to:
jak są studnie to PC i cwu można mieć razem /PC ma wbudowany zbiormik iluś litrowy do grzania cwu/
jak jest kolektor pionowy to też można razem a jak poziomy to raczej nie.
/regeneracja gruntu/
Mam rację czy nie?
Bardzo serdecznie pozdrawiam

bonetka
22-11-2005, 10:23
Markus_Gdynia

Taniej /inwestycyjnie/ wszystko w jednym.Tutaj byśmy mieli dwie PC.
Teraz jest pytanie czy przy kolektorach pionowych trzeba mieć dwie /zasadniczą i do cwu /czy nie?
Przyjmijmy, że mamy dwie i jedną .Na pewno dwie jest lepiej ale /mówimy o kosztach eksploatacji/ o ile więcej 100, 300 PLN zapłacę za jedną?
W poziomych napewno różnica jest a w pionowych może jest tak mała, że można ją pominąć .

Pozdrawiam bardzo serecznie

Peterek
22-11-2005, 10:35
Pc firmy Nateo (mają stronkę www, zajżyj), do cwu mam zasobnik 500 litrów do podłogówki 200 litrów. Temat rodzaju pc byl już wałkowany na forum poszukaj.
Każda pc z glikolem w dolnym źródle może przygotowywać cwu.

ps. poprawiłem "zajżyj" :oops: :oops:

Peterek
22-11-2005, 10:40
Markus_Gdynia

Taniej /inwestycyjnie/ wszystko w jednym.Tutaj byśmy mieli dwie PC.
Teraz jest pytanie czy przy kolektorach pionowych trzeba mieć dwie /zasadniczą i do cwu /czy nie?
Przyjmijmy, że mamy dwie i jedną .Na pewno dwie jest lepiej ale /mówimy o kosztach eksploatacji/ o ile więcej 100, 300 PLN zapłacę za jedną?
W poziomych napewno różnica jest a w pionowych może jest tak mała, że można ją pominąć .

Pozdrawiam bardzo serecznie

Bonetka tu nie chodzi o pionowe czy poziome źródło dolne, tylko czy pc pracuje na zasadzie "bezpośredniego odparowania", czy pośredniego (pośrednikiem jest glikol) z małymi wyjątkami jak pamiętam.
pozdro

bonetka
22-11-2005, 11:12
Peterek

Ja to wszystko wiem.Logiczne, że PC z bezpośrednim odparowaniem jest podłączony do podłogówki i do ogrzewania trzeba zbiornik cwu.
Chodziło mi o sytuację gdzie jest : pośrednie odparowanie.

Przeczytałam wszystki tematy odnośnie PC wiem, że PC ma dużo osób:Agawik, Matka, Markus_gdynia, Jaworski,Jagna,, pitz, TY./ nie pamiętam kto ma jaką- mam gdzieś zapisane/
Dużo osób ma z bezpośrenim odparowaniem ale są osoby i z pośrednim.
Wszystkie mają PC od niedawna.
Może zechciałyby się wypowiedzieć /PC działała przynajmniej jeden sezon/ odnośnie eksploatacji i użytkowania .Serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam

Pońko M.
22-11-2005, 11:33
bonetka napisała:


Ja to wszystko wiem.Logiczne, że PC z bezpośrednim odparowaniem jest podłączony do podłogówki i do ogrzewania trzeba zbiornik cwu.
Chodziło mi o sytuację gdzie jest : pośrednie odparowanie.

Bonetko, z tego co się zdążyłem zorientować to nie ma znaczenia, czy PC jest z bezpośrednim odparowaniem, czy nie. W jednym i drugim przypadku PC może również obsługiwać ciepłą wodę użytkową. Dodatkow, część firm, jako opcję proponuje niezależne podgrzewacze.

RolandB
22-11-2005, 11:54
ja mam pompe z bezpośrednim parowaniem i zbiornik akumulacyjny do podłogówki i CWU. Natomiast koleżanka ma 2 PC z bezpośrednim parowaniem ale już bez zbiornika i w rurkach podłogówki krąży jej gaz ...
ale CWU ma już poza PC

pozdrawiam

bonetka
22-11-2005, 12:17
Chodziło mi o to czy w dłuższym okresie pracy /5 lat/ grzejemy cwu PC /mamy razem/ to grunt wcale nie odpoczywa./nie regeneruje się/.
czy nie będzie tak , że sprawność będzie mniejsza w kolejnych latach.

kolektor pionowy i poziomy , czy w tym przypadku nie ma to znaczenia?
Wg mnie na wychłodzenie bardziej narażony jest poziomy.

Pozdrawiam.

markus_gdynia
22-11-2005, 12:26
Peterek

Ja to wszystko wiem.Logiczne, że PC z bezpośrednim odparowaniem jest podłączony do podłogówki i do ogrzewania trzeba zbiornik cwu.
Chodziło mi o sytuację gdzie jest : pośrednie odparowanie.

Przeczytałam wszystki tematy odnośnie PC wiem, że PC ma dużo osób:Agawik, Matka, Markus_gdynia, Jaworski,Jagna,, pitz, TY./ nie pamiętam kto ma jaką- mam gdzieś zapisane/
Dużo osób ma z bezpośrenim odparowaniem ale są osoby i z pośrednim.
Wszystkie mają PC od niedawna.
Może zechciałyby się wypowiedzieć /PC działała przynajmniej jeden sezon/ odnośnie eksploatacji i użytkowania .Serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam

Moja pompa odpracowała pełen rok. Uroczyste odpalenie odbyło się w październiku 2004. Powiem tak - skoro decydujesz sie na pompę ciepła, co jest samo w sobie drogą inwestycją, to szukanie oszczędności w postaci 2 w 1 chyba nie jest do końca najbardziej fortunnym pomysłem. Na korzyść rozdzielenia funkcji grzania i podgrzewania wody przemawia ich niezależność. Jeżeli walnie coś z grzaniem, zawsze masz ciepłą wodę i vice versa. Po drugie, przez 5 miesięcy zasadnicza pompa ciepła "siedzi cicho". O regeneracji gruntu juz było.

bonetka
22-11-2005, 13:27
Markus_Gdynia

Bardzo Ci dziękuję , masz rację odnośnie 2w1 i "pozornych" oszczędności. Rozumiem, że jesteś zadowolony.PC masz NERATHERM , propanową -o ile pamiętam.

Jeszcze tego nie przemyślałam /muszę poczytać/ może ktoś pomoże
czy z pośrednim i bezpośrednim odparowaniem osiągają takie samo COP
/przyjmijmy , że PC np.10KW/ , a czy duże COP /6.65 praca 1 bieg, dla temper.0/30*C// spowodowane jest tylko czynnikiem grzewczym /propan/?

bonetka
22-11-2005, 14:11
Dla ułatwienia i lepszego porównania przyjmujemy kolektor poziomy.

bonetka
22-11-2005, 22:23
Wiem już jaki jest podział /trochę mieszałam w tym względzie-przepraszam/

PC typu bezpośrednie parowanie/woda
PC typu bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie
oraz pośrednie odparowanie

-PC typu powietrze/woda P/W
-PC typu solanka/woda S/W
kol. poziomy, kol.pionowy
-PC typu woda/woda W/W

Muszę jeszcze przyporządkować do tego poszczególne PC /firmy/.
Dziękuję za pomoc.

PC z bezpośrednim odparowaniem mają większą sprawność od systemu solanka /woda .

Pozdrawiam

markus_gdynia
23-11-2005, 09:30
Markus_Gdynia

Bardzo Ci dziękuję , masz rację odnośnie 2w1 i "pozornych" oszczędności. Rozumiem, że jesteś zadowolony.PC masz NERATHERM , propanową -o ile pamiętam.

Jeszcze tego nie przemyślałam /muszę poczytać/ może ktoś pomoże
czy z pośrednim i bezpośrednim odparowaniem osiągają takie samo COP
/przyjmijmy , że PC np.10KW/ , a czy duże COP /6.65 praca 1 bieg, dla temper.0/30*C// spowodowane jest tylko czynnikiem grzewczym /propan/?

Jestem bardzo zadowolony.
Duże COP wynika przede wszystkim z zastosowanego czynnika roboczego.

bonetka
23-11-2005, 10:04
Markus_gdynia

Powiedz mi /mniej-więcej/ jaką głośność /dB/ ma ta PC.
Wiem , że jest na zewnątrz ale boję się że jak będzie w terenie gdzie jest cisza to będzie przyciągać ciekawskich /ja tam cały czas nie będę przebywać/.
Wiem , że musi wystawać 30 cm z gruntu.
Czy można jej zabudować górę-zrobić jej taki domek (odwrócona miska) / na stronie internetowej widziałam, ale góra była odkryta/.
Czy zabudowa musi być np. z boku z jakimiś otworami czy może być zabudowana / chyba muszą być otwory,bo tam jest gaz i dlatego musi stać na zewnątrz/
Czy na górze PC są jakieś otwory, czy pokrywa jest jednolitą powierzchnią/.

Przepraszam że tak Cię wypytuję ale to dla mnie ważne
Pozdrawiam bardzo serdecznie

godul1
23-11-2005, 10:21
Duże COP wynika przede wszystkim z zastosowanego czynnika roboczego.

A na jakiej podstawie to twierdzenie?

R 290 to dosc popularny czynnik chłodniczy.

Ja bym raczej przypisywał to COP w neurathermie sprawności pompy (scroll o ile dobrze pamietam), wysokiej efektywności dolnego źródła i kilku patentom podnoszacych sprawnośc układu.

bonetka
23-11-2005, 14:02
Może prześledzimy jakie PC pracują na jakich czynnikach /przyda się?/

NIBE-Biawar FIGHTER 1120,1220,1320 ........... R 407 C
OCHSNER GMDW 12...................................R 407 C
.............................Combi 3 in 1..............................R 134 A

STIEBEL ELTRON............................................ .....R 410 A
WATRA ............. 212901....................................R 134 A
VISSMAN ........... Vitocal 343.............................. R 410 A
Wasser Mann .......SOFATH-NATEA GT 24, GT 104.. R 404 A
IVT.....................Greenline seria C,D,E.............. R 407C
.................................................. .................... R 134 A
THERMOGOLV........Zirius GvP , FK.........................R 507
............................M1/M1B.................................. R 407 C
HIBERNATUS .................................................. ........ ?
CLIMA COMFORT....... Neuratherm .........................R 290


Pozdrawiam
Piszcie , będziemy dyskutować, proszę.
Neuraterm, chyba jedyna taka PC z takim czynnikiem/ R290/ na rynku?

Jezier
23-11-2005, 14:24
Nie tylko. Pompy ciepla octopus pracuja na r290, a takze pompy fighter firmy IZO-TERM

godul1
23-11-2005, 14:25
Nie jestem pewien ale wydaje mi się ze PC eco-pamar jadą na R 290.

bonetka
23-11-2005, 23:21
Jezier, Godul 1

Dziękuję że trzymacie rękę na pulsie.To prawda Octopus "chodzi" na R-290.Zupełnie zapomniałam, bo jak zobaczyłam tą PC na samym początku /4 miesiące temu/ stwierdziłam, że u mnie ten "mebel" odpada /nie chcę nikogo obrażać , ta PC może być najbardziej
rewelacyjna na rynku pod względem osiąganych wyników, ale jak martwię się o 30 cm /rozważam wszystkie opcje / wystające z ziemi to co mówić o takiej "dużej rzeczy".
Kobiety już takie są , że zwracają uwagę na kształt i "opakowanie" .Wiem ,to nieistotne liczy się efektywność ale trzeba przyznać -gdyby wygląd był jedynym kryterium-to na rynku jest do wyboru do koloru./a jak wzrasta ego właściciela jak ma piękną PC (wygląd zewnętrzny) /
teraz na poważnie
Wydaje mi się, że u nas klimat jest nieco inny i to co sprawdza się w Skandynawii u nas niekoniecznie /musi być duża wilgotność powietrza i wiatr żeby PC dobrze pracowała/.
Ciekawe rozwiązanie to radiatory zastępujące około 800 mb kolektora poziomego /nie trzeba kopać i układać/.Ta PC to jakby połączenie PC powietrznej i „ziemnej”.
Zastanawiam się tylko nad systemem ogrzewania podłogowego „octopus” /rura gumowa (specjalna) o średnicy zewnętrznej 9 mm /całość ma 1,5 cm grubości).
Fajnie to wygląda, przypomina płytkę układów scalonych /tylko gumowych/.Działa niskotemperaturowo do 27*C tak jak u nas znane systemy.Tylko co by było, gdyby coś się popsuło i nagle temperatura wzrosłaby do np.50*C- roztopiłaby się ?/powinno się sprawdzić
parametry wytrzymałościowe/.A jak z akumulacyjnością systemu ? Na plus cena podłogówki /65 PLN/
Izo-Term montuje pompy Fighter ale one są NIBE-Biawar /poprzedni post pt1/
Nie mogę znaleźć na czym pracuje Pamar /www.pamar.pl/ przejrzałam wszystko ale nie znalazłam.
Mam 2 pytania: czy system PC Neuratherm ma jakieś wady?
czy głębokość zakopania kolektora ma jakieś znaczenie dla osiąganych wyników pracy /dwa identyczne domy,dwie identyczne PC i załóżmy hipotetycznie identyczne warunki pogodowe/ jeden zakopany na głębokości 1m a drugi 1.50 cm ?

pozdrawiam bardzo serdecznie

bingo-ada
24-11-2005, 00:00
Bonetka, jestem pod wrażeniem wiedzy zgłębionej... My też jesteśmy zdecydowani na pompę ciepła, mam ofertę od Stiebel Eltron, IVT, czekam jeszcze na ofertę od Fonko. Znajomy bardzo chwalił ich PC, podobno cenowo nieźle wypadają i mają opatentowane jakieś techniczne (?) rozwiązania. Niestety nie mogę błysnąć wiedzą :o , wiem tylko, że moja pompa ma być sprawna, wydajna, ekonomiczna, komfortowa w użytkowaniu i bezpieczna. Biorę pod uwagę odwierty pionowe, coś pewnie wybiorę spośród tych trzech firm. Coś wiecie nt PC Fonko? Na forum jakoś cicho o nich.

godul1
24-11-2005, 09:40
Jak dla mnie neuratherm ma jedna wadę:
cena!!!!!!!

Pońko M.
24-11-2005, 10:09
bonetka napisała:


czy głębokość zakopania kolektora ma jakieś znaczenie dla osiąganych wyników pracy /dwa identyczne domy,dwie identyczne PC i załóżmy hipotetycznie identyczne warunki pogodowe/ jeden zakopany na głębokości 1m a drugi 1.50 cm ?

Myślę, że z pewnością ma. Po pierwsze przy kolektorze płyciej zakopanym szybciej spadnie temperatura gliokolu, czy też odparowania, tzn. jak na moje zbyt szybko wejdziemy w niekorzystną różnicę temperatur między dolnym i górnym źródłem ciepła. Obniżymy też i przy okazji maksymalną moc cieplną pompy. Płyciej zakopany kolektor co prawda szybciej będzie mógł "odczuć" regenerację gruntu, tzn. pierwsze ciepłe i deszczowe wiosenne dni. Ale to nie bardzo ma znaczenie, najważniejsze to aby okres listopad-marzec przepracować na jak najkorzystniejszej różnicy temperatur. Jeśli np. już w październiku, czy listopadzie mamy osiągnąć temperaturę dolnego źródła z np. początku stycznia to osobiście wolę zakopać ten kolektor głębiej.
Oczywiście przesada w drugą stronę też nie jest wskazana, ale te ok. 1,5 m (jak dla mnie osobiście) to chyba OK. Choć tak naprwadę to zależy od strefy klimatycznej. W okolicach Suwałk to bym chyba pomyślał o ok. 1,8 m.

Pozdrawiam

bonetka
24-11-2005, 10:31
Bingo-ada

Wchodziłam na stronę Fonko.Wydaje mi się, że ta firma do tej pory zajmowała się klimatyzacją.PC są jej nowym produktem.Piszą, żę pierwsza realizacja odbyła się we wrześniu tego roku w ich firmie.
Mają tylko 3 PC w zależności od mocy /12,7; 17,1;19,8/. Podają za mało szczegółów technicznych.
Nad tabelką jest tekst "z bezpośrenim wymiennikiem ziemnym" sugerowałoby to , że system jest z tzw.bezpośrednim parowaniem
czynnika roboczego /podział na pośrednie parowanie i bezpośrednie/.
Gdyby były podane rury to byśmy wiedzieli o co chodzi /rury bezpośredniego parowania powinny być miedziane z powłoką z polietylenu/ .
Zauważyłam jeszcze jedą rzecz:podane są przypuszczalne koszty za 1 mkw /ostatnia tabelka, ostatni wiersz/- wychodzi za dom 200 mkw -260 pln.
Były systemy "idealne" gdzie za -co- płaciło się 80-100 pln, więc nie wiem czy- co + cwu- w takiej kwocie to dużo czy mało?
Myślę , że może mają jakieś "super"rozwiązania odnośnie chłodzenia
bo tym zajmowali się do tej pory.
Stronę przeglądałam pobieżnie /brak czasu/

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do pisania

bonetka
24-11-2005, 10:48
Pońko M

Bardzo dziękuję za wyrażenie swojego zdania.
Prawie wszyscy ze względu na koszty kopią płycej.Uważam , że nie mają sensu takie oszczędności a potem cały czas PC jest droższa eksploatacyjnie.Grunt u mnie zamarza do 140cm , firma proponuje 150cm więc się zastanawiałam czy tyle wystarczy i o ile można zejść niżej nie tracąc /a wręcz zyskując/optymalnych parametrów pracy PC.
Ciekawi mnie jedna sprawa: niektórzy żywotność PC określają na 15 inni 20 lat. PC się zużywa , rozumiem, a co z rurami w ziemi, czy one też do wymiany?
Najprościej mają osoby majace PC powietrzne, kupują sobie nowe i ok!

Pozdrawiam serdecznie

markus_gdynia
24-11-2005, 11:11
Duże COP wynika przede wszystkim z zastosowanego czynnika roboczego.

A na jakiej podstawie to twierdzenie?

R 290 to dosc popularny czynnik chłodniczy.

Ja bym raczej przypisywał to COP w neurathermie sprawności pompy (scroll o ile dobrze pamietam), wysokiej efektywności dolnego źródła i kilku patentom podnoszacych sprawnośc układu.

Fizyki
Właściwości gazów i cieczy są nieco odmienne od siebie. A w pompach Neuratherm jest stosowany propan.

markus_gdynia
24-11-2005, 11:17
Markus_gdynia

Powiedz mi /mniej-więcej/ jaką głośność /dB/ ma ta PC.
Wiem , że jest na zewnątrz ale boję się że jak będzie w terenie gdzie jest cisza to będzie przyciągać ciekawskich /ja tam cały czas nie będę przebywać/.
Wiem , że musi wystawać 30 cm z gruntu.
Czy można jej zabudować górę-zrobić jej taki domek (odwrócona miska) / na stronie internetowej widziałam, ale góra była odkryta/.
Czy zabudowa musi być np. z boku z jakimiś otworami czy może być zabudowana / chyba muszą być otwory,bo tam jest gaz i dlatego musi stać na zewnątrz/
Czy na górze PC są jakieś otwory, czy pokrywa jest jednolitą powierzchnią/.

Przepraszam że tak Cię wypytuję ale to dla mnie ważne
Pozdrawiam bardzo serdecznie

Pompę słychać może do 4-5 metrów od niej. Pokrywa to jednolity "dekiel". Wcale nie musisz zostawiać żadnych otworów, jedynie dostęp do śrub mocujących pokrywę (tak na wszelki wypadek). Ale możesz zastosować kilka rozwiązań aby zamaskować pokrywę: mogą to być iglaki płożące dookoła bądź "opiankować" pokrywę i pomalować sprayem na jakiś kamieniopodobny kolor.

bingo-ada
24-11-2005, 12:23
Bonetka, miałam podobne odczucia jak Ty po pobieżnym przejrzeniu strony Fonko, tzn. że są przede wszystkim liderem klimatyzacji, a pompami zajmują się krótko. Mój znajomy, który polecił mi tę firmę, ma dużą wiedzę "techniczną" ogólnie temat ujmując, i chyba mu mogę zaufać. Rozmawiałam z nim telefonicznie, więc nie pochwalę się szczegółami, wiem tylko, że Fonko ma jakiś patent, którego nie mają inne firmy, a wg mojego znajomego mogą go pozazdrościć :lol: Wkrótce dostanę od nich ofertę, postaram się te tajemnicze szczegóły zamieścić na forum. Podobno gra z Fonko warta świeczki...

bonetka
24-11-2005, 18:58
Markus_gdynia

Bardzo Ci dziękuję , pomysły są dobre, warte zastosowana /muszę PC maksymalnie wyciszyć i ukryć/
bingo-ada

Cieszę się , że podzielisz się z nami swoją wiedzą -czekamy


Padły tu różne głosy na temat "skąd takie duże COP przy propanowej pompie ciepła".
Mówiliśmy najpierw o sprężarce.
Zacznijmy od tego że:sprężarkowe PC budowane są jako urządzenia zwarte /kompaktowe/ i rozdzielone /split/.Zwarte to takie , gdzie wszystko jest razem, we wspólnej obudowie.Split niektóre elementy/np.parowacz i sprężarkę / można montować na zewnątrz -brak hałasu w domu.
Teraz o wyższości niektórych sprężarek nad innymi ze względu na czas pracy.
Statystyczny czas eksploatacji/żywotność/ :

tłokowe 15.000-20.000 /godzin/
śrubowe 50.000 h
spiralne, typu”scroll” 80.000-90.000 h

Firmy , które w swoich PC używają sprężarek spiralnych to np.Oschsner, Stiebel Eltron,,Vatra, Wasser Mann, są takie , gdzie można sobie wybrać rodzaj sprężarki np.Uvimex.
Stiebel Eltron w niektórych swoich modelach rozwiązuje sprawę tak: największa moc tłokowa, pozostałe moce –spiralne.
Tak więc z tego wynika , że osiągane sprawności nie wynikają tylko z zastosowanej sprężarki.Wg mnie wynika to przede wszystkim z typu PC.
W systemie bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie wyeliminowano wymienniki ciepła i pompy obiegowe, które obniżały sprawność.PC w tym wypadku zużywa energię elektryczną tylko do napędu kompresora.

Może znalazłby się jakiś Pan Fizyk i pomógł nam zrozumieć pewne sprawy.
Nasza PC ma być dobra i służyć nam długie lata.
Pozdrawiam serdecznie

bonetka
24-11-2005, 20:12
W poprzednim poście nie ma odstępu między wersami co sugerowałoby, że Neuratherm- to przedstawiciel systemu bezpośrednie parowanie/ bezpośrednie skraplanie.
Oczywiście to nieprawda.Neuratherm to przedstawiciel systemu bezposrednie parowanie/woda (paruje w gruncie ale górne żródło to oczywiście woda).

Przepraszam .

bonetka
24-11-2005, 21:06
Czy ktoś z Państwa ma PC Zirius GvP ?

Bardzo proszę napisać jak się sprawuje.
Ta PC działa na czynniku R-507, który jest nie tylko w kolektorze gruntowym /troche inny niż w innych systemach: bo krótszy (60m) /
ale też zamiast wody w podłodze też jest R -507./tak przynajmniej zrozumiałam/

Woda /jako górny odbiornik ciepła/ ,gdybyśmy nie ogrzewali budynku zamarzłaby. Czy ten czynnik zamarza?, jeśli tak to w jakiej temperaturze.

Wadą systemu jest to , że trzeba zastosować ciąg PC , bo jedna największa /innych nie produkują w tym systemie/ jest 2,5 kW i ogrzewa 60 mkw powierzchni.

Serdecznie pozdrawiam
Mam nadzieję, że szybko znajdę odpowiednią PC dla siebie i nie będę dłużej zabierać Państwu czasu.

michal_m
24-11-2005, 22:01
Pońko M

Bardzo dziękuję za wyrażenie swojego zdania.
Prawie wszyscy ze względu na koszty kopią płycej.Uważam , że nie mają sensu takie oszczędności a potem cały czas PC jest droższa eksploatacyjnie.Grunt u mnie zamarza do 140cm , firma proponuje 150cm więc się zastanawiałam czy tyle wystarczy i o ile można zejść niżej nie tracąc /a wręcz zyskując/optymalnych parametrów pracy PC.
Ciekawi mnie jedna sprawa: niektórzy żywotność PC określają na 15 inni 20 lat. PC się zużywa , rozumiem, a co z rurami w ziemi, czy one też do wymiany?
Najprościej mają osoby majace PC powietrzne, kupują sobie nowe i ok!

Pozdrawiam serdecznie

Wydaje mi się, że głębokość zakopania kolektora to trudny temat. Przecież nawet jak grunt zamarza, to pompa i tak odbierze ciepło. Kwestia o ile mniej, niż w przypadku kolektora zakopanego minimalnie płycej. Nie wiem, czy ktoś podejmie się porównania, ja na pewno nie.

bonetka
24-11-2005, 23:31
Michał_m

Rozgryzłam ten temat.Sprawa w/g specjalistów wygląda tak.
Energia cieplna jest zakumulowana w około 10 metrowej warstwie gruntu.Na tej głębokości temperatura w naszych warunkach klimatycznych wynosi 7-8*C / jest równa średniorocznej temperaturze
powietrza/.
Kolektor poziomy u nas, ze względu na koszty jest zakopywany płycej ,
poniżej warstwy zamarzania /kształtuje się różnie w zależności od terenu np.suwalskie 140 cm/.
W warstwie 1-2 m temperatura na przestrzeni roku nie jest tak stabilna .Zmienia się sinusoidalnie i wynosi w lecie 11-17*C a w zimie 1-5*C.

Pozdrawiam serdecznie

m.dworek
25-11-2005, 09:28
dawno temu (jakie 4 lata) przy okazji dyskusji nad GWC robilem wyliczenia
jak wyglada temperatura gleby kiedy zaczynamy z nij pobnierac cieplo
wyszlo mi ze bez regeneratora takie rorowe GWC bedzie mialo WYRAZNY spadek sprawnosci z czasem, gdyz gleba po prostu sie wyziebi

jesli chodzi o pompy ciepla to tutaj sprawa wyglada troche lepiej ze wzgledu na wieksze roznice temperatur gleba- parownik
jednak z uwagi na to ze czerpiemy z nich wieksze moce rowniez tutaj efekt wyziebiania gleby bedzie BARDZO wyrazny

oczywiscie tego zaden monter pomp ciepla wam nie powie, ani zaden sprzedawca- tutaj mozecie polegac jedynie na fizykach, inzynierach- oni potrafia policzyc co w glebie piszczy
a jak mowie "stala temperatura na glebokosci 1 metra czy jakos tak pod ziemia" to bajka dla malych dzieci

jesli bylby ktos zainteresowany to moge zrobic symulacje spadku temperatury w glebie ( a co za tym idzie sprawnosci pomy ciepla- bo dla tych ktorzy o tym nie wiedza jest ona prosta funkcja roznicy temperatur miedzy miejscem w ktorym pobieramy cieplo a tym w ktorym je oddajemy- dlatego przy pompach wazny jest temat niskotemperaturowego oddawania ciepla) w zaleznosci od tego jak gleboko zakopujemy parowniki w funkcji czasu

jesli bedze duzo glosow chetnych to zasymuluje ;)

bingo-ada
25-11-2005, 09:40
Przepraszam, ale jestem "mało techniczna", czy to oznacza, że po pewnym czasie eksploatacji pc robi się niewydajna? Czy kluczem do efektywności jest ogrzewanie niskotemperaturowe? Na pc jesteśmy zdecydowani i do tej pory głosy użytkowników są na "+".

m.dworek
25-11-2005, 09:48
to ze glosy uzytkownikow sa na plus czy an minus o niczym nie swiadczy
Ciebie jako inwestory powinno obchodzic jedno- czy to ci sie oplaca, wzglednie - ile bedzie kosztowala kWh energii uzyskanej z pompy
ja nei chce tutaj niczego przesadzac, ale troche na temacie sie znam i wiem ze gleba NIE MA stalej temperatury a co za tym idzie sprawnosc bedzie z czasem malala

na to nie ma sily

chyba ze ktos ma NADZWYCZAJNE warunki jak np wody podziemne ktore regeneruja poklady gleby w otoczeniu parownika

jak wiadomo kazda gleba jest inna ib bardziej zbita, gliniasta tym ma wiekszy wspolczynnik przewodzenia ciepla i wieksza gestosc- wtedy jest lepiej
jesli jednak ktos ma teren lekki, o slabym lambda to wynike beda znacznie gorsze

odpowiedzi na pytania jakie sie nasuwaja dac moze tylko obliczenie a nie goru w sklepie z klimatyzacja ;)

bonetka
25-11-2005, 10:32
M.dworek

Oczywiście , prosimy o symulację. Najlepiej dla 2 sytuacji : gleby suchej i mokrej /gliniastej/ na przestrzeni lat /im dłużej tym lepiej np.!5 /.

Jeżeli chodzi o głosy chętne, to proszę zauważyć , ze nie jest nas zbyt dużo / forum w tym temacie/. Część ma już PC a część nie chce jej mieć.


Pozdrawiam serdecznie

Pońko M.
25-11-2005, 11:35
Według mnie również temperatura gruntu w obszarze pracy kolektora nie jest stała. Ale nie oznacza to, że jeśli np. w pierwszym roku eksploatacji w lutym temperatura gruntu spadnie do np. -3 st.C to tak już zostanie, lub rok po roku będzie spadać jeszcze niżej. Wraz z nastaniem wiosny (ciepły deszcz + energia słoneczna) grunt zaczyna się romrażać i jego temperatura się podnosi. Biorąc porównanie z matematyki to rozkład temperatury w gruncie gdzie jest kolektor PC ma przebieg "sinusoidalny". Ważne więc chyba jest aby prze te ciepłe miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień) grunt "zmagazynował" jak najwięcej ciepła. Czyli chyba najlepiej "dać mu odpocząć" :)

Pozdrawiam

Pońko M.
25-11-2005, 11:38
Poza tym tak sobie myślę, że skoro aż takie problemy były by z gruntem przy PC to kto by dalej w krajach Europy Zach. zakładał tyle PC? Przecież są kraje gdzie montują tego "na pęczki" od już blisko 30 lat. To takie moje przemyślenia.

Pozdrawiam

bingo-ada
25-11-2005, 11:58
Poza tym tak sobie myślę, że skoro aż takie problemy były by z gruntem przy PC to kto by dalej w krajach Europy Zach. zakładał tyle PC? Przecież są kraje gdzie montują tego "na pęczki" od już blisko 30 lat. To takie moje przemyślenia.

Pozdrawiam

No właśnie, moje są podobne. Dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie pc. Nie liczę na jakiś cudowny "zwrot" kasy, chodzi mi głównie o wygodę i bezawaryjność dobrze dobranej i wykonanej pc. Dla mnie to po prostu rozsądna alternatywa - mogłabym jeszcze ciągnąć gaz 120m albo dekorować ogród zbiornikiem na gaz płynny (baaardzo drogo to wychodzi). Ponoć cena gazu ziemnego ma wzrosnąć o ok. 40% w ciągu dwóch najbliższych lat, więc myślę, że nie będę żałować kasy wydanej na pc. A o grunt będę dbała jak o własny :wink:

m.dworek
25-11-2005, 12:37
jak obiecalem tak zrobilem

zalozenia pompa ulozona 4 metry pod ziemia, pobieramy 50 W na m2 (dzialki- czyli na 100 m2 jakies 5kW)
lambda gruntu 0,5 W/mK
cp gruntu 800 J/kgK
ro gruntu 1200 kg/m3
temperatura gleby przed rozruchen 10 °C , na glebokosci 20 m zalozylem stala temperature 10 °C
na podworku dosc cieplo 10 °C, wspolczynnik wnikania ciepla do gruntu 20 °/m2K


http://img452.imageshack.us/img452/6875/profile7pp.th.jpg (http://img452.imageshack.us/my.php?image=profile7pp.jpg)


smieszne jest to co piszecie o spadkach o pare stopni ;)

podajcie jesli chcecie swoje parametry to wsadze je do symulatora i wypluje wam wyniki ;)

jak na moj gust to ktos tu ladnie w preta leci
jesli ktos nie jest slepy to zauwazyl juz ze temp parownika spada po tygodniu pracy do -20°C
dalej jest juz tylko gorzej ;)
oczywiscie moge zasymulowac dowolny scenariusz

powiedzcie mi jak wyglada funkcja sprawnosci PC w zaleznosci od temperatury w parowniku ;)
wie ktos?

jestem ciekaw dyskusji ;)


wiec wnioski z mojej strony?- gleba nie daje nam zadnych zyskow energii a sluzy jedynie jako fundament pod PC widac jasno, ze wyziebiamy glebe i nic ona nam nie daje
wniosek pompe nalezy zakopac plytko pod zemia, aby otrzymywac cieplo otoczenia- tylko te jest regenerowalne

zrobie zaraz symulacje tego jaka temperatura ustali sie w zimie na parowniku zakopanym pol metra pod ziemia i 4 metry pod ziemia

to bedzie ciekawe ;)

m.dworek
25-11-2005, 13:13
oto wynik

sytuacja po roku czasu kiedy pompa chodzi non stop 1. zakopana 4 metry pod ziemia
2. zakopana 60 cm pod ziemia

jak widac jasno duzo lepiej jest zakopac pompe plytko i bron boze nie obkladac zadnymi styropianami
http://img452.imageshack.us/img452/2291/porownanie9go.th.jpg (http://img452.imageshack.us/my.php?image=porownanie9go.jpg)

andrea_l
25-11-2005, 14:04
[quote]Jeżeli chodzi o głosy chętne, to proszę zauważyć , ze nie jest nas zbyt dużo / forum w tym temacie/. Część ma już PC a część nie chce jej mieć[quote]


Myślę, że jast nas sporo, ale takich jaka ja - "czytaczy". Nie zabieram głosu w dyskusji, bo to nie jest ten poziom zaawansowania. Ja niestety nie mam takiej wiedzy szczegółowej na ten temat, a bardzo mnie on interesuje, dlatego czytam tu na forum wszystko, co dotyczy pc.
pozdrawiam

Pońko M.
25-11-2005, 14:12
Symulacje dla głębokości 4m i w ogóle zakopywanie kolektora na 4 metrach to bez sensu.
Nie wiem skąd te - 20 st.C po tygodniu? Wiele pomp przy takich warunkach by stanęło! Przecież chociażby w PC z bezpośrednim odparowaniem jest tak, że gdy temp. odparowania spadnie poniżej określonej wartości to zabezpieczenia termiczne zablokują pracę urządzenia. Widziałem już trochę pomp i rozmawiałem z użytkownikami. Jakoś u nikogo nie ma przerw w pracy :wink:
Dalej kolektory z roztowrem glikolu. Biorąc pod uwagę temperaturę jego krzepnięcia to większość tych pomp przy Twoich założeniach powinna być unieruchomiona na zimę..........

Coś tu nie tak........... :wink:

m.dworek
25-11-2005, 14:12
ciewsze sie ze sa chetni wiedzy ;)
acha gdyby ktos nei wiedzial teraz co zrobic z zamieszczonymi przeze mnie wynikami to juz mowie- zajrzyjcie w charakterystyke pompy
i zobaczcie jak zmienia sie sprawnosc pompy ze zmiana temperatury parownika (gleby wokol niego)
zerknijcie jakie osiagi ma wasza pompa dla realnych -50 °C w odparowalniku i bedziecie mieli jasnosc

m.dworek
25-11-2005, 14:16
o widze ponko, ze jestes zorientowany
prosze wiec podaj mi parametry takie jak moc ciagla przypadajaca na 1m2 dzialki
glebokosc zakopania kolektora i inne dane ktore wedlug ciebie sa odpowiednie jako zalozenia projektowe

chetnie przeanalizuje sytuacje

co do zakopania 4 metry pod ziemia to bylo to celowe dzialanie majace na celu przedstawenie takiej sytuacji wszystkim tym, ktorzy zastanawiali sie kiedys nad tym czy moze nie zakopac by tej pompy glebiej, bo glebiej = cieplej, wiecej energii z ziemi itd ;)



jesli chodzi o wypowiedzi typu - jakby cos tam to by musialo cos tam... zostawmy je na boku bo to spekulacje troche , zreszta wez pod uwage ze ja zalozylem stala moc 50 W/m2- piszesz ze wtedy püompy by stanely- widocznie pracuja wtedy z duzo mneijsza moca i jest ok- tylko robia to pod stolem, tak zeby nikt nie widzial
ja chce podyskutowac o fizyce

moglbyc pokusic sie rowniez o jakas krotka tabelke temp parownika - sprawnosc pompy?
z gory dzieki

zrobie teraz jeszcze jedna symulacje dla mocy 20 W/m2 i zakopanej na glebokosci 1 m
acha pamietajcie ze w mojej symulacji powietrze ma temperature 10 °C ;)
oto wynik


http://img452.imageshack.us/img452/6907/1m20w5ak.jpg

m.dworek
25-11-2005, 15:03
teraz wyglada to troche lepiej tylko moc nieduza

RolandB
25-11-2005, 16:27
szczerze powiedziawszy to nie wiem co to za symulacja ... jak dla mnie bez sensu ... zgaduje że rozpatruje teren umiejscowienia kolektora jako teren zamkniety ... bo inaczej te wyniki są bez sensu ...

Może się nie znam na takich symulacjach ale :
1/ Ciepło regeneruje teren nietylko z góry od słońca
2/ Ciepło dochodzi także z boków ( z poza obrysu kolektroa czy też szerzej - naszej działki )
3/ Ziemia poniżej kolektora - jakkolwiek byś głęboko nie kopał zawsze będzie miała temp. dodatnią lub co najmniej bliską zeru
Czy w twojej symulacji występują te punkty ?

Z praktyki - sprawność mojej pompy jak już pisałem na końcu sezonu grzewczego : 3,1 na początku 3,3. Kolektor zakopany na około 1,2 m ( bo nawiozłem ziemi :wink: ) ... jakoś grzeje. Myślę także, że temp poniżej kolektora nie zeszła do -20 ( już nie mówiąc o -50 :o )

pozdrawiam

RolandB
25-11-2005, 16:34
Czy ktoś z Państwa ma PC Zirius GvP ?

Bardzo proszę napisać jak się sprawuje.
Ta PC działa na czynniku R-507, który jest nie tylko w kolektorze gruntowym /troche inny niż w innych systemach: bo krótszy (60m) /
ale też zamiast wody w podłodze też jest R -507./tak przynajmniej zrozumiałam/

Woda /jako górny odbiornik ciepła/ ,gdybyśmy nie ogrzewali budynku zamarzłaby. Czy ten czynnik zamarza?, jeśli tak to w jakiej temperaturze.

Wadą systemu jest to , że trzeba zastosować ciąg PC , bo jedna największa /innych nie produkują w tym systemie/ jest 2,5 kW i ogrzewa 60 mkw powierzchni.

Serdecznie pozdrawiam
Mam nadzieję, że szybko znajdę odpowiednią PC dla siebie i nie będę dłużej zabierać Państwu czasu.

Bonetka - jak już pisałem - koleżanka ( także sąsiadka ) zdecydowała się na tą pompe - instalowaliśmy właściwie w tym samym czasie ... Ma 2 pompy ... Z tego co mówi - bardzo dobrze jej to pracuje ... Niestety nie znam parametrów technicznych tego czynnika ...

pozdrawiam

Szaruś
25-11-2005, 16:44
jesli bedze duzo glosow chetnych to zasymuluje ;)

Zasymuluj. :wink:

m.dworek
25-11-2005, 16:46
szczerze powiedziawszy to nie wiem co to za symulacja ... jak dla mnie bez sensu ... zgaduje że rozpatruje teren umiejscowienia kolektora jako teren zamkniety ... bo inaczej te wyniki są bez sensu ...

Może się nie znam na takich symulacjach ale :
1/ Ciepło regeneruje teren nietylko z góry od słońca
2/ Ciepło dochodzi także z boków ( z poza obrysu kolektroa czy też szerzej - naszej działki )
3/ Ziemia poniżej kolektora - jakkolwiek byś głęboko nie kopał zawsze będzie miała temp. dodatnią lub co najmniej bliską zeru
Czy w twojej symulacji występują te punkty ?

Z praktyki - sprawność mojej pompy jak już pisałem na końcu sezonu grzewczego : 3,1 na początku 3,3. Kolektor zakopany na około 1,2 m ( bo nawiozłem ziemi :wink: ) ... jakoś grzeje. Myślę także, że temp poniżej kolektora nie zeszła do -20 ( już nie mówiąc o -50 :o )

pozdrawiam


rzczywiscie w symulacji pominalem cieplo doplywajace z bokow, gdyz nie ma ono wielkiego wplywu na calosc
nie wiem o co ci chodzi z ta temperatura dodatnia we wnetrzu zieemi?- jesli przyjrzysz sie wykresom zauwazysz ze w symulacji wlasnie cala gleba miala dla czasu rownego 0 temp 10 °C
jednak czerpiac 20 W/m2 temperatura bedzie spadala i spadala, az ustali sie rownowaga miedzy tym odbieranym 20 W a doplywajacym z gory i troszeczke z dolu 20 wat

nie wiem czego tu nie nie rozumiesz i dlaczego niby symulacja jest bez sensu

zaproponuj cos ;)

godul1
25-11-2005, 16:47
To co pisze Leon bardzo pasuje mi do własciwości propanu. Temperatura jego wrzenia wynosi -43C. Mozna przyjac że do tej temperatury dolne źródło zachowuje jako taka wydajnośc Problem polegać może jednak na tym że taki sposób działania skutecznie zamraża okolice kolektora przez co ogranicza dopływ energi z zewnątrz. Przy tych temperaturach możliwość regeneracji energetycznej gruntu zaczyna mocno spadać.To dlatego PC neura zaleca odpoczynek latem.

m.dworek
25-11-2005, 16:47
jesli bedze duzo glosow chetnych to zasymuluje ;)

Zasymuluj. :wink:
jak widac 2 glosy wystarczyly ;)
ja zawsze Wam wszystko chetnie zasymuluje ... ;)

m.dworek
25-11-2005, 16:50
dzisiaj juz nie mam czasu
ale moze w poniedzialek zasymulowalbym chetnie pompe ciepla taka bardzo bliska rzeczywistosci na przestrzeni lat- powiedzmy 4 lata ( z symulacja pogody)

do symulacji potrzebuje Wasze pomysly, na scenariusze, dane projektowe o ktorych juz wczesniej wspominalem
acha najbardziej interesuje mnie ta sprawnosc w funkcji temperatury parownika dla typowych dostepnych na rynku najpopularniejszych pomp

czekam z niecierpliwoscia

tez sie chetnie czegos nowego dowiem ;)

RolandB
25-11-2005, 16:59
rzczywiscie w symulacji pominalem cieplo doplywajace z bokow, gdyz nie ma ono wielkiego wplywu na calosc

a nie ma wielkiego wpływu gdyż ... ???


nie wiem o co ci chodzi z ta temperatura dodatnia we wnetrzu zieemi?- jesli przyjrzysz sie wykresom zauwazysz ze w symulacji wlasnie cala gleba miala dla czasu rownego 0 temp 10 °C
jednak czerpiac 20 W/m2 temperatura bedzie spadala i spadala, az ustali sie rownowaga miedzy tym odbieranym 20 W a doplywajacym z gory i troszeczke z dolu 20 wat

Powierzchnia ziemi nad i pod kolektorem jest ta sama więc wymiana ciepła powinna być taka sama ... jeśli zimą nie ma co odnawiać gruntu od powierzchni to myślę że odnawiają go jego głębsze warstwy ...


nie wiem czego tu nie nie rozumiesz i dlaczego niby symulacja jest bez sensu

zaproponuj cos ;)
Generalnie nie rozumiem założeń twojwej syulacji, która wg mnie jest oderwana od rzeczywistości ...

Niestety nie jestem fizykiem - widzę natomiast że się na tym znasz więc chciałbym od ciebie uzyskać informację dlaczego w takim razie mi PC działa praktycznie z stałą sprawnością w ciągu sezonu ? I to pomimo korzystania z niej także latem ...

Pońko M.
25-11-2005, 18:19
Hmmmm, też nie jestem fizykiem, ale.......nawet gdyby temperatura w obszarze kolektora miała wynosić -50, czy -100 st. C to niech sobie będzie, byle tylko np. ogrzewanie domu np. 200 m2 wyniosło ok. 1000 - 1500 zł za cały sezon grzewczy. Jeśli odwidziłem parę już domów użytkowników PC i takie kwoty padały to mi wystarczy za wszystko. Niech tylko z ZE przychodzi odpowiedni rachunek, a reszta....niech i nawet antarktyda się tworzy w ziemi :wink:
Gdyby moc PC tak mocno spadała w środku zimy to ludzie by z zimna siwieli w domach....kto by to u licha instalował??? :wink:

Pońko M.
25-11-2005, 18:24
Jak pisałem temperatury odparowania na poziomie -50 st.C w ziemi raczej nie są możliwe. W pompach są termostaty graniczne i schodzenie poniżej pewnych wartości nie jest nawet możliwe.........A dlaczego????? Bo z PC zaczynała by się robić po prostu lodówka.... :wink:

michal_m
25-11-2005, 21:56
Kurcze, Leon, do każdego tematu tak podchodzisz?

U nas na szczęście wymiennik pionowy, z glikolem, mniej więcej w połowie zanurzony w wodzie gruntowej. I proszę, nic nie symuluj, inaczej i tak już nie będzie.

m.dworek
26-11-2005, 13:35
szkoda ze tak podchodzicie do tematu, myslalem ze bedziecie bardziej dociekliwi, a tutaj raczej znacznie przewazaja glosy ignorancji i zupelny brak poznania prawdy.

ok dlaczego efekt powierzchni bocznych uwazam za nieistotny?

dlatego ze nasza dzalka zakladam bedzie miala gdzies minimum 100 m2
taki kwadrat np o boku 10 metrow
dla tego przypadku tylko parowniki ulozone wzdluz brzegu tej dzialki beda mial jako takie troche lepsze warunki
niech bedzie ze oszacujemy to wspanialomyslnie na 10 %
po za tym 3 wymiarowa symulacja bylaby znacznie bardziej skoplikowane a przedstawienie wynikow jeszcze bardziej niestrawne ;)

mam nadzieje ze godzicie sie z moimi wnioskami

m.dworek
27-11-2005, 12:48
postaram sie dzisiaj zrobic symulacje na przestrzeni 5 lat
dla roznych mocy pobieranych z 1m2 powierzchni gruntu
parowniki zakopane na glebokosci 1 metra
pokazana bedzie temperatura parownika w funkcji czasu a pobierana moc jako zmienny parametr

m.dworek
27-11-2005, 13:47
ok oto ta symulacja
dane- lambda itp jak przedtem (zobacz wyzej)
parownik zakopany na glebokosci jednego metra- przypominam, iz moim zdaniem im glebiej tym gorzej ;)
jedyna zmiana to teraz zmienna pogoda, nie jakos tam bardzo kaprysnna, ale taka bardzo spokojna - pol roku +25 °C a pol roku -10°C i tak na zmiane
na wykresie widac w sumei 6 lat przy czym w roku ostatnim przez caly rok panuje zima czyli na zewnatrz -10°C ;)


http://img492.imageshack.us/img492/5416/roznemoce4zd.jpg
4380 godzin to pol roku (tak przyjalem ;) )

otorz widac jedna rzecz - biorac pod uwage wszystkie powyzsze symulacje i wywody
wniosek najwazniejszy - sprawnosc waszej pompy- kazdemu wiadomo, ze przy PC ZALECANE jest robienie podlogowek aby cieplo oddawac przy 40 °C zamiast przy 60-70 °C jak to jest w zwyklach kaloryferach
zatem te dajmy na to 25 °C ma widac duze znaczenie dla sprawnosci pompy
wezmy przypadek, ze pompe zaprojektowano dla temp parownika -20°C jesli temp at spadnie do -50 to bedziemy mieli znaczne pogorszenie sprawnosci pompy
pompa ciepla ma duze szanse dzialania ;)- jednak aby to bylo mozliwe trzeba wiedziec w ktorym kosciele dzwoni i odpowiednio dobrac moc pobierana z 1 m2 ( w zaleznosci od wlasciwosci gruntu)

miejmy nadzieje ze wasz instalator wie ;)
bo jesli by sie zagalopowal i np przyjal moc z 1m2 rowna 50 wat to sami zobaczcie co sie stanie z sprawnoscia

m.dworek
27-11-2005, 14:07
acha bonetka- bym zapomnial ;) - musze wreszcie odpowiedziec na zadane przez ciebie na samym poczatku pytanie - jak pompa bedzie najekonomiczniejsza, najtansza w eksploatacji?- otoz jak wynika z powyzszych wywodow najlepiej nie bedzie dzialac pompa najlepsza, najdrozsza, najlepszej firmy itd- lecz DOBRZE PRZEMYSLANA i PRZELICZONA - zwroccie uwage na ten aspekt, bo podejrzewam, ze nikt z was dotad nei wpadl na to, aby tutaj szukac oszczednosci i znalezc speca od pomp- tylko taki gosc jest w stanie zalozyc Wam tania w eksploatacji pompke

m.dworek
27-11-2005, 14:10
acha jeszcze do rolandaB- oczywiscie ze w mojej symulacji uwzgledniam cieplo docierajace z glebi ziemi

m.dworek
27-11-2005, 14:41
acha i jeszcze prosilbym o komentarze wszystkich tych , ktorzy uwazali, ze temperatura gleby na pewnej glebokosci bedzie stala ;)

bonetka
27-11-2005, 17:11
M dworek
Dziękujemy za symulację.

Nie jestem fizykiem, moja wiedza opiera się na tym co przeczytałam lub usłyszałam. To o czym piszesz, że tylko pompa "przemyślana i przeliczona" będzie najekonomiczniejsza brałam pod uwagę od początku /napisałam w pierwszym poście/.
Mogłam wysłać projekt domu do kilku /np.5 / producentów lub dystrybutorów PC. Dostałabym od nich kosztorys i musiałabym na coś się zdecydować /?/.
Od początku chciałam znaleźć firmę niezależną /od producentów i dystrybutorów/, fachową, specjalistów mających dodatkowo długoletnie doświadczenie w tym temacie.
Jest Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła przy Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku / ale nie mają na razie strony www.- przynajmniej ja nie znalazłam-dziwne , że to tak długo trwa (chyba istnieją od 2003r).
Jest Firma Euro ,/pompy ciepła, projektowanie/- członek Stowarzyszenia / siedzibę ma pod tym samym adresem co Stowarzyszenie /Gdańsk ul .Gen. Józefa Fisznera 14/.Myślę, że znalezienie " kogoś" / kto umie to wszystko policzyć/ wiarygodnego w tym temacie jest trudne.
Myślę, że forum jest potrzebne żeby jak najwięcej się dowiedzieć o PC.

Nie lubię jak ktoś coś robi a ja nie wiem o co chodzi., Np. jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe chcę wiedzieć jakie są firmy na rynku , jakich materiałów używają, jakie są zalecane warstwy podłogi itp.

Jeżeli chodzi o temat zakopania kolektora poziomowego.
W gruncie istnieją dwa strumienie ciepła. Jeden od dołu ,pochodzi z głębi wnętrza ziemi , którego wartość wynosi około 5 W/mkw. Drugi z góry, od słońca , deszczu i wynosi około 800 W/mkw /zależnie od pory roku i pogody/.
Ponieważ ciepło od dołu jest znikome to je się pomija. Dlatego powinno się układać kolektor poziomy tuż pod strefą zamarzania. /pytałam wcześniej czy jeżeli zejdziemy niżej to będzie lepiej czy gorzej/.
Specjaliści twierdzą , że na głębokości 10 metrów jest 7-8 *C.
Myślę, że to prawda no bo skąd kolektory pionowe miałyby takie dobre parametry.Wkopywane są na głębokość 30-50m otrzymują ciepło z góry ale też i z boków na całej wkopanej długości.

Teraz pytanie: jeżeli PC propanowa osiąga takie dobre parametry COP / powyżej 6, gdy inne PC 3-5.17/ to dlaczego wszyscy nie kupują teraz tylko tej PC?

Pozdrawiam serdecznie

Szaruś
27-11-2005, 18:00
Teraz pytanie: jeżeli PC propanowa osiąga takie dobre parametry COP / powyżej 6, gdy inne PC 3-5.17/ to dlaczego wszyscy nie kupują teraz tylko tej PC?

Porównaj ceny tych pomp.

Pytanie z rzędu, jeżeli samochód z silnikiem Diesla pali 2 razy mniej od samochodu benzynowego, to dlaczego wszyscy nie kupują Dieslowskich?

RolandB
27-11-2005, 18:08
acha jeszcze do rolandaB- oczywiscie ze w mojej symulacji uwzgledniam cieplo docierajace z glebi ziemi

Ok - a czy możesz mi powiedziec w jakiej wysokości ? Bonetka napisała że jest to 5 W/m2 i że jest to pomijalne ... Hmmm... Być może tak - jeśli mówimy o kolektorze pionowym, ale przy poziomym jest już inaczej ...
Weźmy mój przykład ... PC oddaje około 7,1 kW. Pobiera jakieś 2,15 kW z tego wynika, że reszta - czyli jakieś 5 KW jest brane z ziemi ... W moim przypadku z jakichś 350 m2 co daje 14,3 W/m2 ...

Raczej nie można pominąć wtedy tych 5 W/m2 z głębi ziemi ... A co do realnej straty sprawności po latach to zobaczymy z praktyki ... mam zamiar prowadzić pomiary temp kolektora.

pozdrawiam

leśny_ziutek
27-11-2005, 21:34
Przypatrzyłem się symulacjom Leona i nie byłbym taki pewny czy można zaniedbać drugi wymiar, przy skończonej zwykle powierzchni zajmowanej przez kolektor poziomy. A co dopiero będzie przy pionowym - wtedy nie ma wyjścia i bez symulacji choćby 2D się nie obejdzie.

Sam byłem kiedyś wielkim entuzjastą PC, bo idea jest piękna. Ostatnio jednak uważam, że najpiękniejsze są rozwiązania najprostsze, a PC jest niestety jednym z najbardziej skomplikowanych technicznie systemów ogrzewania jaki można sobie zainstalować w domu. Nie odnoszę się tu do poziomu niezawodności, ale ilości elementów, które trzeba ze sobą zgrać w jednym miejscu i czasie, aby to wszystko działało.

Jest wiele ciekawych systemów - ostatni na jaki trafiłem to technologia ISOMAX, która w skrócie polega na magazynowaniu w czasie lata energii słonecznej pod ziemią właśnie (energia pochodzi z kolektorów dachowych oraz systemu quasi-klimatyzacji), a następnie pobieranie zmagazynowanej energii zimą, na cele grzewcze, ale w szczególności na stworzenie w ścianach tzw. bariery klimatycznej. Tu chylę czoła przed twórcami: udało im się chyba zdystanskować PC pod względem komplikacji - dla zainteresowanych: http://www.isomax.com.pl/

NIe odradzam nikomu inwestowanie w PC, wręcz przeciwnie, ktoś musi ciągnąć do przodu rozwój technologii i sam, gdybym miał większe środki, pewnie poeksperymentowałbym z czymś takim. Ale wybór takiego sposóbu ogrzewania domu, z powodu potencjalnych oszczędności jakie można uzyskać... :roll:

Zgadzam się z Leonem, że jesli już ktoś się decyduje na PC to najważniejsze jest znalezienie wykonawcy, który dogłębnie przeanalizuje warunki terenowe, podchodząc do sprawy naukowo - technologia jest zbyt młoda, więc nie ma tu mowy o przekazywaniu doświadczeń z dziada, na ojca, a potem na syna - a syn to już może na wyczucie rowy kopać, dzięki takiej spuściźnie przodków.

Pońko M.
27-11-2005, 21:47
leśny_ziutek napisał:


Zgadzam się z Leonem, że jesli już ktoś się decyduje na PC to najważniejsze jest znalezienie wykonawcy, który dogłębnie przeanalizuje warunki terenowe, podchodząc do sprawy naukowo - technologia jest zbyt młoda, więc nie ma tu mowy o przekazywaniu doświadczeń z dziada, na ojca, a potem na syna - a syn to już może na wyczucie rowy kopać, dzięki takiej spuściźnie przodków.

Też się zgadzam, że podstawa do doświadczony wykonawca z bogatą referencją i profesjonalnym podejściem do tematu.
Jedno ale tylko....aż takiego strachu przed PC to też nie można mieć według mnie, technologia i pomysł pod tytułem PC wcale nie jest taki młody - rynek PC narodził się i rozrasta mocno w Europie zach. od drugiej połowy lat 70-tych. XX wieku. Jako ciekawostka - gdzieś wyczytałem, że pomysł maszyny, pt. "pompa ciepła", taki prototyp, to historia końca XIX wieku...

Bonzo
28-11-2005, 07:28
Też się zgadzam, że podstawa do doświadczony wykonawca z bogatą referencją i profesjonalnym podejściem do tematu.
Jedno ale tylko....aż takiego strachu przed PC to też nie można mieć według mnie, technologia i pomysł pod tytułem PC wcale nie jest taki młody - rynek PC narodził się i rozrasta mocno w Europie zach. od drugiej połowy lat 70-tych. XX wieku. Jako ciekawostka - gdzieś wyczytałem, że pomysł maszyny, pt. "pompa ciepła", taki prototyp, to historia końca XIX wieku...

Witam,
dokladnie. Pierwsza pompa ciepla powstala pod koniec XIX w. Przelaczam sie do poprzednich postow, ze najlepsza pompa to pompa wlasciwie dobrana do danego domu i uzwgledniajaca wszelkie warunki glebowe.
Sama pompa to nie wszystko, przeciez wazne jest dokladne wyliczenie wielkosci kolektora, a takze dokladny projekt podlogowki i dobranie samej pompy. W Szwajcarii jest firma WPZ, ktora testuje pompy ciepla i na swojej stronie podaje wyniki testow ale te informacje bardziej sie chyba przydadza gdy mamy dylemat czy pompa z firmy X czy Y.
I dla mnie najlepsza bedzie pompa z firmy, ktora ma najwiecej zadowolonych klientow, ktora da mi najwiecej referncji.
Problem w Polsce polega chyba na tym, ze ciagle jest malo uzytkownikow PC, ktorzy uzytkuja je dluzej niz kilka lat.
m.dworek:
Odnosnie Twoich wyliczen i obaw o wychlodzenie gruntu. W Austrii w co 5 nowym domu jest instalowana PC a na tamtejszym forum wypowiadaja sie uzytkownicy pomp ciepla, ktore montowali je w polowie lat 80-tych. I nikt jakos nie wspomina o wychlodzeniu gruntu i o spadku parametrow wraz z uplywem lat. Rowniez bardzo rzadko dochodzi do awarii pomp, jezeli juz to jest to spowodowane zlym montazem lub wadliwem zgraniem wszystkich tech elementow: dolnego zrodla ciepla, PC i gornego zrodla ciepla.
Pozdrawiam

bonetka
28-11-2005, 19:30
http://www.n-s.pl/klimaszewski/pompy.jpg



Witam, mówiliśmy o cenach PC.Usiłowałam porównać ceny np.takiej samej pompy 14kW różnych firm i systemów.Niestety na stronach internetowych żadnej z firm taka informacja się nie pojawia .
Zeby dowiedzieć się ile dana PC kosztuje trzeba wszędzie zadzwonić.
Firmy niezbyt chętnie na początku rozmowy odpowiadają na pytanie o cenę produktu.
Znalazłam , takie dane /link u góry / są z 2002 i trzeba je trochę zmodyfikować / oczywiście dodać pewną kwotę/ ale dają pewien obraz sytuacji.


PC należą do Zakładów Mechanicznych Tarnów
GMWW -OCHSNER
WS-Hibernatus
NEURATHERM

PC 7/14 NEURATHERM /sama pompa bez urządzeń towarzyszących/ dzisiaj kosztuje około 35.000 PLN /ceny bardzo poszły w górę!/.

Na dzięń dzisiejszy skłaniam się ku PC IVT - chyba najdłużej na rynku ze wszystkich.Ma poza tym bardzo dobrą sprężarkę / najlepsza na rynku/ .
Gdybym mogła sobie pozwolić na montaż zewnętrzny wybrałabym Neuratherm.
Różnica w cenie miesięcznego ogrzewania to 10-15 pln na korzyść tej drugiej.Co prawda nie do pozazdroszczenia jest sytuacja gdy coś się psuje i mechanik musi pracować np. przy -20*C na zewnątrz ale to zmartwienie serwisanta / miejmy nadzieję , że wszystko będzie ok!/.

Były kiedyś robione badania na Politechnice, kolektor zakopano na 2 metry. Parametry były zdecydowanie gorsze niż na 1 metr.
Dowiedziałam się jeszcze że lód to też wilgoć i jeśli warstwa jest zamarznięta to i tak coś tam z niej się wyciąga /kW/.

Pozdrawiam bardzo serdecznie i dziękuję wszystkim, którzy zechcieli się włączyć do tego tematu .

leśny_ziutek
30-11-2005, 18:21
PC 7/14 NEURATHERM /sama pompa bez urządzeń towarzyszących/ dzisiaj kosztuje około 35.000 PLN /ceny bardzo poszły w górę!.
Załóżmy energooszczędny dom wolnostojący spełniający normę europejską EN 832, czyli taki, w którym roczne zużycie energii na ogrzewanie domu (bez wody użytkowej) jest mniejsze niż 70 kWh/m2 powieżchni mieszkalnej - przyjmijmy, że my mamy 66,7 kWh/m2 i 150 m2 do ogrzania co daje równe 10 MWh = 36 GJ.

Przyjmijmy, że ogrzewamy się prądem w taryfie całodobowej - koszty energii (w Łodzi) to wtedy 3509 zł na sezon. Taryfa całodobowa, więc kupujemy sobie jakieś konwektorki do zawieszenia na ścianach, bo to najprościej i najtaniej.

Aby uzyskać moc zainstalowaną jak wyżej, czyli 14 kW, potrzebujemy 7 takich konwektorków, niech będą lepsze: AEG po 250 zł szt. Razem na urządzenia wydajemy 1750 zł i przy tym nie martwimy się wcale, że się jakiś zepsuje i trzeba będzie wydać majątek na naprawę. Na dodatek, samodzielna istalacja wszystkich 7 nie powinna nam zająć więcej niż jedna sobotę, jeśli mamy tylko kable wyprowadzone we właściwym miejscu ze ściany.

Pozostałe, zaoszczędzone na zakupie powyższej pompy pieniądze: 33250 PLN wystarczą nam na trochę ponad 9 lat ogrzewania naszego domu, naszym prymitywnym sprzętem, ale uwaga, to się tylko tak wydaje, nasze konwektorki to najbardziej sterowalny rodzaj ogrzewania - był kiedyś taki ranking, z którego wynika, że ogrzewając konwektorami zużywa się najmniej energii. Na drugim miejscu były akumulacyjne piece dynamiczne, a na szarym końcu ogrzewanie centralne na gaz i węgiel.

Podsumowując: do wydania jest 35000 PLN.

W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu, mamy za tą kwotę prostą i bardzo sterowalną instalację oraz 9 lat ogrzewania.

W rozwiązaniu z pompą ciepła mamy pompę ciepła i to nie wyjętą jeszcze z opakowania. A co z z jej instalacją, systemem ogrzewania niskotemperaturowego (podłogówka), odwierami lub rowami w ogrodzie, dziesiątkami metrów niebylejakich rur do zakopania, robocizną?

RolandB
30-11-2005, 18:46
i co w związku z tym ? Bo nie bardzo rozumiem związek tego twojego wywodu z tematem wątku ... :roll:

leśny_ziutek
30-11-2005, 18:56
Ano tyle, że najtańsza pompa ciepła to taka, która została w sklepie. Eksploatacja takiej też będzie najtańsza :D

Włodek W.
01-01-2006, 22:33
Najtańsza będzie Testatika w ogrzewaniu domu 8) .Nie wiem jaki będzie koszt wykonania urządzenia :wink: .Szukam wspólnika. 8) .
:D

Włodek W.
09-01-2006, 22:41
Brak odważnego(-nej) do spółki w nowej technologii? :cry:
Moze ktoś podejmie pałeczkę do wolności. żeby zostać wolnym człowiekiem :wink: Pozdr. :wink:

alison
10-01-2006, 10:54
Bonetka, miałam podobne odczucia jak Ty po pobieżnym przejrzeniu strony Fonko, tzn. że są przede wszystkim liderem klimatyzacji, a pompami zajmują się krótko. Mój znajomy, który polecił mi tę firmę, ma dużą wiedzę "techniczną" ogólnie temat ujmując, i chyba mu mogę zaufać. Rozmawiałam z nim telefonicznie, więc nie pochwalę się szczegółami, wiem tylko, że Fonko ma jakiś patent, którego nie mają inne firmy, a wg mojego znajomego mogą go pozazdrościć :lol: Wkrótce dostanę od nich ofertę, postaram się te tajemnicze szczegóły zamieścić na forum. Podobno gra z Fonko warta świeczki...

Po poście bingo-ada, skontaktowałam się z nią na priv. Chciałam uzyskać dane kogoś kontaktowego od pomp w FONKO, ale Ada nie dysponuje na obecny moment tą informacją, a ja jestem tym żywo zaiteresowana, gdyż pod mam juz oferte PC od CK i chciałam porównac ceny. Koniec końców zajrzałam na stronę FONKO i ich ceny wcale nie wyglądają jakoś różowo :roll: w stosunku do CK. Róznica jest +/- 8% na korzyść FONKO, więc dla mnie to mały arument aby iść w coś nieznanego. jeszczebędę to analizować!

jsc
05-04-2006, 17:14
Po poście bingo-ada, skontaktowałam się z nią na priv. Chciałam uzyskać dane kogoś kontaktowego od pomp w FONKO, ale Ada nie dysponuje na obecny moment tą informacją, a ja jestem tym żywo zaiteresowana, gdyż pod mam juz oferte PC od CK i chciałam porównac ceny. Koniec końców zajrzałam na stronę FONKO i ich ceny wcale nie wyglądają jakoś różowo :roll: w stosunku do CK. Róznica jest +/- 8% na korzyść FONKO, więc dla mnie to mały arument aby iść w coś nieznanego. jeszczebędę to analizować![/quote]

Człowiek z zarządu Fonko to Tomasz Kotruchow tel 22 644 39 83. Wczoraj zrobił mi wykład na temat PC. Biorąc pod uwagę że jest to ich PC można liczyć na serwis i mniejsze jego koszty niż przy pompach importowanych.
pozdrawiam

Heimnar
06-04-2006, 09:36
szkoda ze tak podchodzicie do tematu, myslalem ze bedziecie bardziej dociekliwi, a tutaj raczej znacznie przewazaja glosy ignorancji i zupelny brak poznania prawdy.

ok dlaczego efekt powierzchni bocznych uwazam za nieistotny?

dlatego ze nasza dzalka zakladam bedzie miala gdzies minimum 100 m2
taki kwadrat np o boku 10 metrow
dla tego przypadku tylko parowniki ulozone wzdluz brzegu tej dzialki beda mial jako takie troche lepsze warunki
niech bedzie ze oszacujemy to wspanialomyslnie na 10 %
po za tym 3 wymiarowa symulacja bylaby znacznie bardziej skoplikowane a przedstawienie wynikow jeszcze bardziej niestrawne ;)

mam nadzieje ze godzicie sie z moimi wnioskami

Jeśli dobrze pamiętam, to warunki brzegowe na temperaturę zakładałeś na powierzchni i na głębokości 20m.
Jeśli tak - to analizując "wycinek" gruntu, gdzie znajduje się kolektor nie bardzo możemy pominąć owe "powierzchnie boczne", choćby dlatego, że ich powierzchnia wynosi 4x20mx10m=800 m2! To 4 razy tyle co powierzchnie wymiany ciepła - dolna i górna, którymi w Twoim modelu dociera ciepło.
Poza tym - w gruncie występują cieki wodne, które transportują ciepło z innych miejsc. Nie wiem, jak duży jest ich wpływ, ale podejrzewam, że nie pomijalny.
Model jest bardzo ciekawy, ładne wyniki daje, ale jak każdy - wymaga uproszczeń i tym samym traci na swojej "prawdziwości". Nie ma co przesadzać oczywiście, ze szczegółowością analizy, ale podejrzewam, że uwzgędnienie wszystkich zjawisk, które biorą udział w odbieraniu ciepła przez kolektor doprowadziłoby do wyników bardziej realnych. No, może nie wszystkich (bo to niemożliwe), ale tych najważniejszych.

Ballah
26-03-2007, 11:47
Też wydaje mi się, że cieki wodne mogą przenosić dużą ilość energii - ale pod warunkiem, że ich nie zamrozimy :-?

kubaimycha
19-06-2007, 19:09
Która z firm oferująca pc z bezpośrednim parowaniem działa w systemie "bezpośrednie parowanie-bezpośrednie skraplanie" i czy jest to znacznie lepsze niż " bezpośrednie parowanie-woda" ?

adam_mk
19-06-2007, 19:49
Najlepsze jest stosowanie młotka do wbijania gwoździ i mikroskopu do ogladania np. bakterii. Nigdy odwrotnie! :wink:

Istnienie różnych typów pomp ciepła spowodowane jest istnieniem różnych warunków zbudowania optymalnego dolnego źródła ciepła.
Najlepsza , idealna pompa ciepła z jednego miejsca jest najgorsza w innym!
Nie ma lepszych i gorszych! Są lepiej czy gorzej dobrane do konkretnych warunków. Mogą też być dobrze dobrane i źle zainstalowane, ale to jakby inny temat.

Rozważamy więc nie, która lepsza (bo wszystkie są dobre), tylko która lepiej się sprawdzi tu czy tam.

Pozdrawiam Adam M.

kubaimycha
19-06-2007, 19:53
...cześć pytania dotyczyła firmy, która zajmuje się pc typu "bezpośr. parowanie-bezpośr. skraplanie"...

Arek-L
19-06-2007, 20:58
kubaimycha, dzisiaj rozmawiałem i dostałem aktualizację PC z Wasser Manna, że zacytuję ".....przesyłam Panu ofertę na pompe ciepła typu:bezpośrednie parowanie-bezpośrednie skraplanie ". Czyli Natea II.
Dorzuciłem im dzisiaj trochę pytań wyciągających , bo coś z COPami mi się nie zgadz (wychodzi jakieś 3,1 a to mizernie jak na bezpośrednie parownaie/skraplanie i co tam jeszcze :lol: )

kubaimycha
19-06-2007, 21:20
kubaimycha, dzisiaj rozmawiałem i dostałem aktualizację PC z Wasser Manna, że zacytuję ".....przesyłam Panu ofertę na pompe ciepła typu:bezpośrednie parowanie-bezpośrednie skraplanie ". Czyli Natea II.
Dorzuciłem im dzisiaj trochę pytań wyciągających , bo coś z COPami mi się nie zgadz (wychodzi jakieś 3,1 a to mizernie jak na bezpośrednie parownaie/skraplanie i co tam jeszcze :lol: )

...w jaki sposób rozwiązane jest górne źródło, czyli, jak sie spodziewam podłogówka...jaki czynnik wewnątrz...?

Arek-L
19-06-2007, 21:25
podłogówka, czynnik R410-A. I z tego co mi mówili, to samo dają w podłogówkę. Odpada sprawa jakiś mieszaczy czy innych pompek. No tak jak pisałem, zadałem im kilka pytań dodatkowych. Cenowo - naprawdę atrakcyjnie ( z podłogówką ok 50 kpln przy domu ok. 200 m2 do ogrzania).

farida
19-06-2007, 23:21
Rozważamy więc nie, która lepsza (bo wszystkie są dobre), tylko która lepiej się sprawdzi tu czy tam.

Pozdrawiam Adam M.


Adanie mily,a jak taki szarak ,zucony na żer sprzedawca pomp ma sie dowiedziec,ktora bedzie dobra dla niego?poradzisz?

adam_mk
20-06-2007, 06:18
Witam
Nie wiem, czy moja rada przypadnie Ci do gustu. :roll:

Mówisz o rzucaniu na żer - i to jest prawda!

Nie twierdzę, że zawsze, ale często bywa tak, że jak się pacjent naczytał, że pompa jest dobra, to trzeba mu sprzedać "moją", bo ta jest najlepsza. A przy okazji tania. Tyle sprzedawca, akwizytor. A montażysta ma tak kręcić łebem, żeby to zadziałało jako tako. pacjent się nie zorientuje, bo to pierwsza sztuka, z jaką się zetknie.

Jak się dowiedzieć, która dobra dla Ciebie?
Drogi są dwie.
Pierwsza: Olej jakiekolwiek rozważania "za ile". Zajmij się zdobywaniem wiedzy "co i jak i po co". Zdobywaj tę wiedzę tak długo, aż zacznie Ci się wydawać, że jesteś w stanie sobie to postawić własnymi rękami.
W tym momencie już nikt Ci kitu nie wciśnie, a każde "pójście na skróty" wyłapiesz i nie zapłacisz za fajansiarstwo. Pomyśl o jakich sumach się tu pisze. Nie warto?
Druga: Kup sobie tę wiedzę. Najmij "inspektora nadzoru budowy PC". Zakontraktuj jego wiedzę i zapłać ile zażąda. Wlep mu odpowiedzialność materialną za straty, do jakich dopuści, jak nie dopilnuje sprawy.
Dobrze byłoby tak: Jak dostawca pompy ze Szczecina, to Inspektor nadzoru z Przemyśla. "Twój człowiek" zrobi za Twoje pieniądze to, co Ty powinieneś. Takich jak on jest więcej i radośnie w trakcie ewentualnego sporu wytkną mu błędy! To taka nasza narodowa cecha, na którą można liczyć. To też bat na niego. Nawet jak zaoszczędzi tyle, że starczy na jego sowite opłacenie, to będziesz miał sprzęt idealnie dobrany, policzony i postawiony.
W "normalnej cenie".
Chcesz tanio i dobrze?
Wróc do punktu pierwszego.
Albo zdobędziesz tę wiedzę, albo za nią zapłać.
Jest bezwzględnie potzebna!
Pozdrawiam Adam M.

farida
20-06-2007, 08:25
adam_mk,szczerze piszac to liczylam na to,ze podasz jakis wytrych,albo gotowy przepis...Ale coz,rada Twoja jest dobra,bo potwierdzila moje przypuszczenia o sposobie podejscia do sprawy:chcesz miec dobrze - zrob sam.
Wiedze staram sie zglebic,ale nie ma sie co czarowac,pewne rzeczy poprostu do mnie nie docieraja :(,nie jestem w stanie tego zapamietac i powiazac ze soba .Pozostaje druga wersja.Sa specjalni inspektorzy do pomp??

PS.milo bylo zamienic z Toba slowo.Gdybym spotkala sie z Twoimi postami przed zaczeciem budowy...Teraz buduje zwykly dom,a majac wsparcie w postaci twoich wypowiedzi,pewnie nie braklo by mi odwagi w zrealizowaniu swoich pomyslow.Pozdrawiam serdecznie,zycze powodzenia :)

seba_x
19-02-2010, 10:15
Odświeżę trochę temat , mam do dyspozycji teren o wielkości 20x30m (600m2) , planuję kolektor poziomy do pompy 14kw z pośrednim parowaniem , czynnik to glikol , pow. do ogrzewania 250m2 + CWU . Na głębokości około 1,2-1,5 mam dość obfite wody gruntowe (warstwa żwiru) , możecie mi doradzić jak dobrać długość rur do kolektora , czy rozłożyć te rury w pojedyncze nitki czy może pętle . Naczytałem się że długość rur nie ma dużego znaczenia a bardziej powierzchnia terenu(kolektora) , gdybym zrobił 10 rowów w odległości co 1m od ciebie i długości 30m , czy taki kolektor będzie odpowiedni ?

Pinok
19-02-2010, 10:33
Te 600m2 to miejsce tylko na kolektor czy dom ma tez się tam zmieścić ?

seba_x
19-02-2010, 10:43
Te 600m2 to miejsce tylko na kolektor czy dom ma tez się tam zmieścić ?

tylko na kolektor .

Pinok
19-02-2010, 11:18
Poczytaj wątek POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi. (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=4045220#4045220)

Tam wszystko jest opisane i obfotografowane.

U mnie dla PCi 7kW jest 400m rury PE40, nitki odsunięte od siebie 1m.
Wydaje mi się że te 600m2 może być mało, ale nie jestem ekspertem, zapytaj w ww wątku.