PDA

Zobacz pełną wersję : Elektryka i inne instalacje w domu ze styropianu ?



Orion_Blue
20-11-2005, 09:04
Witam !

Tym razem mam pytanko co do kładzenia instalacji elektrycznych w ścianach ze styropianu, czym 'wyżłobić' szczeliny na kable ? i czym to później zatkać ? normalnie tynkiem ?

Prosił bym o wypowiedzenie sie osób które raczej takie coś robiły a nie takie, które coś słyszały ale nie wiedzą dokłądnie jak.

Pozdrawiam !

Wakmen
20-11-2005, 18:18
Załóż może w klubie budujących wątek Entuzjastów domów ze styropianu. Swego czasu interesowałem się tą technologią (planowałem nadbudowę domu) i wiem że jes dość znikome zainteresowanie tą technologią a tak wątek w Wymianie doświadczeń bardzo szybko przeleci i nie dostaniesz żadnej odpowiedzi.

20-11-2005, 18:40
Orion_Blue

bruzdy możesz wyciąć tarczą diamentową założoną na szlifierkę kątową
"zatkac" możesz zarówno tynkiem jak i pianka krylaminowa (pytanie tylko z p.poż - czy pianka i styropian mogą sie stykac z przewodami elektrycznymi, czy nie powinny być prowadzone w osłonie np. rury stalowej "pancerki" ? :roll: )

pzdr

Wakmen
20-11-2005, 18:46
Orion_Blue

bruzdy możesz wyciąć tarczą diamentową założoną na szlifierkę kątową
"zatkac" możesz zarówno tynkiem jak i pianka krylaminowa (pytanie tylko z p.poż - czy pianka i styropian mogą sie stykac z przewodami elektrycznymi, czy nie powinny być prowadzone w osłonie np. rury stalowej "pancerki" ? :roll: )

pzdr
Tarczą diamentową w styropianie???????
Chyba jakieś nieporozumienie. Według mnie przewody elektryczne raczej powinnybyć w peszlach tak jak na poddaszu stykając się z więźbą dachową ale mogę sie mylić (choć wątpię).

20-11-2005, 19:02
Tarczą diamentową w styropianie???????
Chyba jakieś nieporozumienie...

zdziwiony ??????
nie robiłes tego jeszcze nigdy ???? :o
szok ...

Wakmen
20-11-2005, 19:13
Tarczą diamentową w styropianie???????
Chyba jakieś nieporozumienie...

zdziwiony ??????
nie robiłes tego jeszcze nigdy ???? :o

pzdr
Mam dużego "fleksa" i już kilka tarcz diamentowych zużyłem ale napewno nie na styropianie. Może jest to jakieś rozwiązanie ale ja tego nie widzę.

20-11-2005, 19:34
lepszy jest mały "fleks" - lżejszy - lepiej sie trzyma w dłoni ...
a tarcza diamentowa tnie jak nóz masło - przy pewnej ręce ...:D
pzdr

thalex
20-11-2005, 19:43
A gdy starą tarczę diamentową odpowiednio "ukształtujesz" i ze szlifierki zdejmiesz osłonę 8) :oops: to będziesz miał super frezarkę do styropianu.
brzoza ma rację Wakmen :wink:

Szaruś
21-11-2005, 07:03
Są specjalne wycinarki z drutem oporowym do wycinania rowków w styropianie.

21-11-2005, 08:33
Są specjalne wycinarki z drutem oporowym do wycinania rowków w styropianie.
są ... a nawet do lutownicy transfornmatorowej mozez załozyć dłuzszy grot
ale dobre to jest dla amatorskiego wycinania literek (np dekoracji akademi )
na budowie to mniej sie sprawdza ...
pzdr

21-11-2005, 08:38
Witam,

Potwierdzam - tarczą diamentową na szlifierce kątowej w styropianie pracuje się jak ołówkiem po papierze.
W ten sposób momentalnie cięliśmy rowki na przewody pod halogeny w suficie izolowanym styropianem 10cm...
Później wystarczyło zrobić odwierty na halogenki i upchnąć przewody w te bruzdy. Siatkę na takich cienkich bruzdach zatapiało się idealnie!

Joy1
21-11-2005, 08:43
Witam,

W ten sposób momentalnie cięliśmy rowki na przewody pod halogeny w suficie izolowanym styropianem 10cm...


Powiedz, proszę, jak wykonałeś miejsce pod żarówkę halogenową w styropianie?

21-11-2005, 09:13
Otwór wytrasowany flamastrem na podstawie szablonu na opakowaniu (chyba fi 60) a następnie wycięty do stropu (aby było chłodzenie) ostrym nożem kuchennym, a w środek wklejona na klej do styropianu cienka blaszka wywinięta ręcznie w quasi walec z przerwą na przewódy (żeby się styropian nie wykruszał po włożeniu lampki na te łapki rozprężne).
Myślę, że zamiast tych blaszek można po prostu zatopić wewnątrz tego otworu siatkę w kleju i ręką albo cienką szachelką mniej więcej wyrównać.
Z lapmek usunąłem te stojaczki podtrzymujące przewód z kostką łączeniową i przewody z sufitu połączyłem z lampkami przez skręcenie (usunąłem kostki) - dzięki temu zabiegowi miejsca zrobiło się więcej i łatwiej było ustawić kąt świecenia lampki (to były lampki z regulacją).
Działa to już od roku w łazience i jestem więcej niż zadowolony.

cinek21
21-11-2005, 17:49
Spokojnie, właśnie doczekałeś się odpowiedzi.
Mieszkam w takim domu, sam robiłem w nim instalację elektryczną, więc Ci zaras odpowiem.
Potrzebna do tego jest lutownica transformatorowa, najlepiej co najmniej 100W mocy. Zamiast grota zamicowałem pętlę z drutu miedzianego 2,5 mm2 (1,5mm2 jest za cieńki i w czasie "kucia bruzd" się wygina). Pętlę z drutu wygiąłem tak, aby w uzyskaną brudę można było wsadzić peszlę i aby odległość pomiędzy krawędziami bruzdy była nieco mniejsza od średnicy peszli. Peszla wchodzi do bruzdy na lekki wcisk - przez co jest utrzymywana w bruździe - wewnątrz bruzdy peszla jest swobodna.
W peszlach ułożyłem prewoody, następnie rurki zagipsowałem.
Cała filozofia.

Szaruś
21-11-2005, 19:05
na budowie to mniej sie sprawdza ...
U mnie się sprawdziło.

Mówię o czymś takim:

http://www.demandproducts.com/hotknifehd.jpg
http://www.demandproducts.com/boxcutter2004.jpghttp://www.demandproducts.com/cablecutter.jpg