PDA

Zobacz pełną wersję : Docieplenie sufitu w garażu......



DeeF
20-11-2005, 10:51
Dociepliłem sufit w garażu nieogrzewanym styropianem 12 cm. Teraz zgodnie z technologią powinienem dać siatkę zatopioną w kleju i jakąś gładź. Ale pomyślałem sobie, że skoro to jest sufit to nie będzie prawdopodobnie narażony na jakiekolwiek obciążenia. I wpadł mi do głowy pomysł przyklejenia bespośrednio do styropianu styropianowych kasetonów, króre nie są drogie i nadadzą sufitowi ostateczny wygląd.
Czy ktoś z forumowiczów praktykował takie rozwiązanie??
Co o tym sądzicie?

anpi
20-11-2005, 11:10
Mam takie kasetony w moim aktualnym mieszkaniu (mam nadzieję, że już niedługo). Nie polecam. Wygląda to badziewiarsko :-?

MONSZ GRUBEJ_BERTY:]
20-11-2005, 14:56
ja wiem, że to garaż, nie salon...
mój dziadek miał takie w swoim mieszkaniu 20 lat temu...
:lol: NIE!

cezak
20-11-2005, 16:55
Nie robiłem tego.
Moja opinia:
ze względów technicznych OK ale:
1) styropian wymaga wzmocnienia łacznikami (kołkami do sufitu) oraz wyprowadzenia płaszczyzny np. za pomocą pacy przed klejeniem, dodatkowo proszę zagadnąc producenta kleju do styropianu (ale bezpośrednio, nie przez hurtownię) czy warstwa kleju pod ponowna warstwę styropianu nie wymaga zbrojenia siatką PP, wg mojej oceny wymaga, ( w sumie wydatek)
2) kasetony powinny mieć warstwę wykańczającą paroprzepuszczalną

ze względów estetycznych: rzecz gustu, garaż oglądaja jedynie domownicy,
prosze zwrócić uwagę czy w kasetonach zagłębieniach nie będzie gromadził się brud a może pomalować na koniec farbą odpychającą kurz (dalsze koszta)

Pozdr.

invx
20-11-2005, 18:24
Styropian powinno sie zakryc ...

mozna sobie ulatwic i zrobisz sufit podwieszany, wykonczony plytami GK

21-11-2005, 12:48
Witam,

M.in. ze względów bezpieczeństwa (otwarty ogień i kapanie tak narażonego styropianu) styropian powinien być zakryty siatką zatopioną w kleju. Później po przeszlifowaniu i lekkim zagruntowaniu można go bezpośrednio pomalować. Oczywiście jeżeli to ma być LUX to przed malowaniem można położyć gładź gipsową - ze względu na to, że podłoże jest mało porowate to pójdzie jej mało a efekt będzie bardzo dobry.

Sp5es
21-11-2005, 17:10
Ze względu na brak dużych gradientów można poprzestać na warstwie zgrojącej, ew. można ją trochę pogrubić - robić ją np. 4 mm zamiast 3mm.

W żadnym wypadku nie radzę tego gipsować.

Bardzo duże niebezpieczeństwo pękania. Można zaciągnąć i zafilcować białą , lekką zaprawą zbrojącą, a w miarę świeżo, a jeszcze lepiej na jeden krok roboczy (zbroić w tym, grubiej, wyrównać i filcować) . Malowanie wg woli.
Kasetony oczywiście można nakleić. Wygląd oczywiscie to kwestia gustu.

remx
21-11-2005, 19:44
A jak się ma styropian na suficie do mocowania bramy segmentowej - takiej która podnosi się do góry

DeeF
21-11-2005, 20:09
Brama została zamontowana wcześniej i odpowiednio niżej. Wszystko jest OK

22-11-2005, 06:35
Ze względu na brak dużych gradientów można poprzestać na warstwie zgrojącej, ew. można ją trochę pogrubić - robić ją np. 4 mm zamiast 3mm.

W żadnym wypadku nie radzę tego gipsować.

Bardzo duże niebezpieczeństwo pękania. Można zaciągnąć i zafilcować białą , lekką zaprawą zbrojącą, a w miarę świeżo, a jeszcze lepiej na jeden krok roboczy (zbroić w tym, grubiej, wyrównać i filcować) . Malowanie wg woli.
Kasetony oczywiście można nakleić. Wygląd oczywiscie to kwestia gustu.

Witam,

Mam u siebie w łazience tak wykończony sufit i jest właśnie wygipsowany - po roku pęknięć brak.
Ale chętnie dowiem się czegoś nowego - co to jest filcowanie - jaki jest cel tej operacji i jak się je i czym przeprowadza.
Czy lekka zaprawa zbrojąca to jakiś klej do zatapiania siatki ale w kolorze białym?
Z góry dziękuję!

Sp5es
22-11-2005, 15:30
Gips nie zaacany z racji
- higroskopijności - pomieszczenie nieogrzewane
- gładzie mają drobną granulometrię, co zwiększa podatność na pękanie
- nie MUSI pęknąć, ale MOŻE - wystarczy niekorzystny rozkład temperatur i stąd naprężeń - aby się coś pojawiło.
- szpachlówka gipsowa to raczej mechanicznie układ dość sztywny, w przeciwieństwie do podłoża styropianowego, stąd zastrzeżenia.

Ukłay typu lekkiego właśnie lepiej odprężają, stąd zalecenie jw.

Chodzi o biały klej do ociepleń (na cemencie białym , korzystniejsze własności mechaniczne, dodatki lekkie do odprężenia, a filcowanie co zacieranie na mokro gąbką (lub filcem) dla uzyskania gładkiej powierzchni, analogicznie jak dla zwykłych tynków.