PDA

Zobacz pełną wersję : Do uztkownikow szamba



Magda2005
20-11-2005, 11:00
Witam,
niestety okolicznosci zmuszaja mnie do instalacji szamba :( (brak kanalizacji). W zwiazku z tym mam kilka pytan:
- czy szambo instaluje sie przed domem (niedaleko ogrodzenia frontowego), czy lepiej za?
- co ile trzeba je oprozniac (np. 3 osoby w rodzinie)?
- czy "szambiarka' wjezdza na posesje by oproznic szambo, czy mozliwe jest to z ulicy?
- lepsze szambo betonowe, czy plastikowe?
- jakie sa koszty zainstalowania szamba (w przyblizeniu).

Z gory dziekuje za odpowiedzi...

remx
20-11-2005, 17:13
Jest możliwe opróżnianie szamba z ulicy i tak jest najlepiej.

Robi się to poprzez rurę wyposażoną w złączkę (tzw szybkozłączka) do któej podłącza się szmbelan (tzn nie sam się podłącza tylko jego wóz bojowy).

J_K_K
20-11-2005, 17:30
- czy szambo instaluje sie przed domem (niedaleko ogrodzenia frontowego), czy lepiej za?
- jakie sa koszty zainstalowania szamba (w przyblizeniu).


Przepisy np. tu: http://www.probud.pl/szodlegl.htm

Za "ręczne" wykonanie szamba fachowcy chcą w mojej okolicy 3500 - 4000 (10 m3). Ale ponieważ największa szambiarka w mojej okolicy ma 5,5 m3, kombinuję ze zbiornikiem z włókna szklanego ...

Pzdr

JKK

20-11-2005, 22:27
ja mam 2x5m3
mieszkamy od 1 listopada jest nas troje, jeden zbiornik pełen.

Generalnie u nas płaci sie za dojazd szambiary wiec lepiej wziac wieksze.
za "wypicie" moich zbiorników szambelani chca 75-90 zł bo sie dowiadywałem

o złaczce myslalem bo mam blisko płota ale ponoć jak operator włozy rureczke do srodeczka to ma lepsiejszą "penetracje" przy końcu "wypijania" . :) Napewno przy rzucaniu rureczką przez albo pod płotem bedzie zadyma na trawniku ale zobaczymy, na razie nie ma trawnika a płot z siatki. :)

Mam szambo betonowe z Radomia zamontowane w maju i jest ok nic nie cieknie do środka z gleby, zapłaciłem 1800 netto plus dojazd jakos chyba 600zł

metea
20-11-2005, 22:38
O kurcze... Wczoraj dzwoniłam do Radomia zeby zamówić betonowe szambo i dowóz mi policzyli 1500 zł :o czyżby od maja transport tak podrożał...?
A może Pablo Ty masz z jakiejś innej firmy?
A moze jest w Łodzi jakas firma produkująca betonowe szamba, przynajmniej zaoszczędzilibysmy na transporcie...

Pozdrawiam

J_K_K
20-11-2005, 23:09
Generalnie u nas płaci sie za dojazd szambiary wiec lepiej wziac wieksze

U nas też, aczkolwiek wybór szambiarek raczej mały :-(
Po co więc inwestować w duże szambo, do którego i tak będzie musiała szambiarka przyjechać 2x ?

Pzdr

JKK

Piotr_K
21-11-2005, 21:29
Nie zastanawialiście się nad założeniem przydomowej oczyszczalni ścieków? Zakup sprzętu z całym montażem wychodzi podobno już od 6000 zł. Znajomi w okolicy Poznania wzięli nie z tych najtańszych (jakieś lepsze) i ich to kosztowało ok 8.000 zł. Jest to prawie bezobsługowe, co dwa lata trzeba zamówić szambiarkę, żeby wypróżnić oczyszczalnię. Reszta ścieków rozprowadzana jest drenami rozłożonymi pod powierzchnią działki. Inwestycja ta zwraca się szybko. Trzeba więcej zainwestować na początek, ale później odpadają koszty częstego wywozu szamba.

21-11-2005, 22:25
metea: napewno cos pomylilas
transport był laczony, w łodzi kupował ktos jeszcze i wyszło po 600 od osoby ale facet jechał z przyczepom. Firma nazywa sie Eko-trans chyba
załozyli tych szamb w Aleksandrowie chyba ze 20. Jest dobre na podmokłe tereny aleksandrowskie.
na grupie Łódzkiej jest anna która tez jest z Aleksandrowa i też ma to szambo

nie mozliwe jest 1500 za trase z Radomia, to by było z 5 zł za kilometr :o

jedz na giełde samochodową w niedziele, tam jest 100 tych firm :)

J_K_K
21-11-2005, 23:23
Nie zastanawialiście się nad założeniem przydomowej oczyszczalni ścieków?

Oczywiście, że się zastanawiałem, ale:

1. gleba to glina - mam co prawda zezwolenie z zarządu dróg powiatowych na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do rowu, ale trzeba zainwestować w oczyszczalnię na grunty nieprzepuszczalne. Najtańszy wariant z Nevexpolu (a 7 000 PLN) niestety nie wchodzi w rachubę, ze względu na zbyt mały spadek (niestety nigdzie o tym na www nie piszą).

2. Rozpoczęto realizację kanalizacji i gmina nie chce / nie może wydać zapewnienia, że nie będą kazali sie do niej podłączyć (skutkuje to również brakiem dopłat). Wobec tego, różnica pomiędzy ~7 000 PLN (oczyszczalnia), a ~2 000 PLN (szambo) z pewnością wystarczy na obsługę szamba do czasu podłączenia do kanalizacji.

Pzdr

JKK

Wwiola
22-11-2005, 08:46
My z sąsiadem kupiliśmy w Radomiu szamba betonowe poj. 8m3. Razem z transpotrem wyszło 2300zł niecałe.

Maluszek
22-11-2005, 09:20
Magda - my mamy szambo betonowe 12 m3 (dwie komory po 6 m3). Usutuowane jest przed wjazdem do garażu. Szambiarka nie wjeżdża na posesję. Szambo wywozimy co 4 tygodnie - wychodzi jakieś 7-8 m3 nieczystości. Koszt 110 zł. W domu są 3 osoby.

mack
22-11-2005, 09:30
ja mam 2x5m3
mieszkamy od 1 listopada jest nas troje, jeden zbiornik pełen.

Generalnie u nas płaci sie za dojazd szambiary wiec lepiej wziac wieksze.
za "wypicie" moich zbiorników szambelani chca 75-90 zł bo sie dowiadywałem

o złaczce myslalem bo mam blisko płota ale ponoć jak operator włozy rureczke do srodeczka to ma lepsiejszą "penetracje" przy końcu "wypijania" . :) Napewno przy rzucaniu rureczką przez albo pod płotem bedzie zadyma na trawniku ale zobaczymy, na razie nie ma trawnika a płot z siatki. :)

Mam szambo betonowe z Radomia zamontowane w maju i jest ok nic nie cieknie do środka z gleby, zapłaciłem 1800 netto plus dojazd jakos chyba 600zł

powiedz czemu dwukomorowe, przecież przy 2 komorach trzeba dwa włazy i odsysanie odbywa się dwa razy przez każdy z nich. Ostatnio dowiedziałem się że ludzie robią tak, że w pierwsza komora służy jako osadnik gnilny, do drugiej komory przelewa się płyn który ludzie wylewaja na własna działkę i tym sposobem opróżniają szambo znacznie rzadziej.

Magda2005
22-11-2005, 10:56
Magda - my mamy szambo betonowe 12 m3 (dwie komory po 6 m3). Usutuowane jest przed wjazdem do garażu. Szambiarka nie wjeżdża na posesję. Szambo wywozimy co 4 tygodnie - wychodzi jakieś 7-8 m3 nieczystości. Koszt 110 zł. W domu są 3 osoby.

Przed wjazdem do garazu? Przepraszam moze to glupie pytanie :oops: , ale czy to oznacza ze wjezdzajac do garazu samochod przejezdza po zakopanym zbiorniku (czy tak mozna?)? Jesli tak to dla mnie super rozwiazanie.

pozdrawiam,
magda

Ślimak Maciek
22-11-2005, 11:57
Przed wjazdem do garazu? Przepraszam moze to glupie pytanie :oops: , ale czy to oznacza ze wjezdzajac do garazu samochod przejezdza po zakopanym zbiorniku (czy tak mozna?)?

Można, tylko pokrywa zbiornika musi mieć odpowiednią wytrzymałość - najczęściej oznacza to dopłatę do pokrywy dodatkowo zbrojonej. Jeśli myślisz o zbiorniku z tworzywa - przy takim umieszczeniu trzeba by go nakryć (przycisnąć) betonową płytą o odpowiedniej nośności. I to IMHO dodatkowy argument, żeby zamówić betonowe.

Pozdrawiam,

Maciek

metea
22-11-2005, 12:51
Piotr_K myslelismy o domowej oczyszczalni ale niestety trzeba zachować pewne odległości od ujęcia wody a zbiornika, dlatego też musimy miec szambo.
Pablo to ta sama firma z Radomia...dzisiaj znów do nich zadzwoniłam i mi powiedzieli 1200 zł za transport, może zadzwonie za 2 dni i wezmą mniej bo widze ze z dnia na dzien jest tendencja spadkowa :o
Najlepiej gdyby transport był łączony jeszcze z kims ale nie wiem czy o tej porze roku jeszcze ktos kupuje szambo...

Dzwoniłam tez do woli Grzymkowiej czy jakos tak... ceny tam maja kosmiczne az usiadłam z przerażenia, tak więc już wole zaplacic nawet te 1200 za transport i niech przywożą z Radomia.

Pozdrawiam

Maluszek
22-11-2005, 14:17
Magda - my mamy szambo betonowe 12 m3 (dwie komory po 6 m3). Usutuowane jest przed wjazdem do garażu. Szambiarka nie wjeżdża na posesję. Szambo wywozimy co 4 tygodnie - wychodzi jakieś 7-8 m3 nieczystości. Koszt 110 zł. W domu są 3 osoby.

Przed wjazdem do garazu? Przepraszam moze to glupie pytanie :oops: , ale czy to oznacza ze wjezdzajac do garazu samochod przejezdza po zakopanym zbiorniku (czy tak mozna?)? Jesli tak to dla mnie super rozwiazanie.

pozdrawiam,
magda

Dokładnie tak jak piszesz tylko pokrywa zbiornika jest specjalnie zbrojona, żeby wytrzymała obciążenie samochodu.

Magda2005
22-11-2005, 15:38
Musze u siebie pomyslec o takim rozwiazaniu... :)

mack
22-11-2005, 19:22
Piotr_K myslelismy o domowej oczyszczalni ale niestety trzeba zachować pewne odległości od ujęcia wody a zbiornika, dlatego też musimy miec szambo.
Pablo to ta sama firma z Radomia...dzisiaj znów do nich zadzwoniłam i mi powiedzieli 1200 zł za transport, może zadzwonie za 2 dni i wezmą mniej bo widze ze z dnia na dzien jest tendencja spadkowa :o
Najlepiej gdyby transport był łączony jeszcze z kims ale nie wiem czy o tej porze roku jeszcze ktos kupuje szambo...

Dzwoniłam tez do woli Grzymkowiej czy jakos tak... ceny tam maja kosmiczne az usiadłam z przerażenia, tak więc już wole zaplacic nawet te 1200 za transport i niech przywożą z Radomia.

Pozdrawiam

to wstrzymaj się ja też planuję zakup szamba do Aleksa, tylko w planie mam szambo plastikowe 5 m3 a chcę zmienić na beton 10m3 i piszę pismo do PINB, jak dostanę zgode zamawiam. Poza tym nie wiem jakie wybrać dwukomorowe czy jednokomorowe?

26-11-2005, 22:36
mack: ja tego na działke nie bede wylewał, smierdzi jak cholera a ja lubie grilowac na powietrzu.
czemu tak zrobilem? tak mi adaptacje projektu zrobil projektant mialy byc 2 zbiorniki i są nie chcialem wnosic poprawek po akceptacji bo trzeba projekt zamienny robic. Ciesze sie ze jest takie wielkie bo jeszcze (mieszkamy juz miesiac) nie zapelniłem jednej komory
metea troszke kombinują z tym transportem, targowac sie trzeba

jeszcze słowo mojego odczucia o oczyszczalni
róznica miedzy instalacja szamba(2000) a oczyszczalni(10000) jest w tej chwili tak wielka bo ok 8000 zł ze wystarczy mi to na 100 szambopijek.
100 szambopijek wystarczy mi na ok: 12 lat albo wiecej lat,
bo 1 "wypicie" na 1,5 - 2 miesiące a koszt usługi 80zł
jasne ze koszty moga sie zmienic ale to i tak pozostaje baaardzo duzo

mack
28-11-2005, 08:42
mack: ja tego na działke nie bede wylewał, smierdzi jak cholera a ja lubie grilowac na powietrzu.
czemu tak zrobilem? tak mi adaptacje projektu zrobil projektant mialy byc 2 zbiorniki i są nie chcialem wnosic poprawek po akceptacji bo trzeba projekt zamienny robic. Ciesze sie ze jest takie wielkie bo jeszcze (mieszkamy juz miesiac) nie zapelniłem jednej komory


czy komory masz równe i czy potwierdzasz że z każdej trzeba osobno wybierać

mack
28-11-2005, 08:48
czemu tak zrobilem? tak mi adaptacje projektu zrobil projektant mialy byc 2 zbiorniki i są nie chcialem wnosic poprawek po akceptacji bo trzeba projekt zamienny robic.

czhyba nie trzeba robić projektu zamiennego, ja mam w swoim projekcie szambo z laminatu a chcę betonowe - dzwoniłem do PINB w Zgierzu i powiedziano mi że PINB jest zwolniony z orzekania czu dana zmiana jest istotna - jeśli zatwierdzi ja projektant to można.
Nadal nie wiem jakie szambo dwukomorowe czy jedno? Czy ktoś poradzi. Jedyna zaleta szamba 2komorowego jaką widzę to mniejsza głebokość za to wadą koniecznośc wybierana z kazdej komór z osobna co też eliminuje szybkozłączkę.

28-11-2005, 18:26
tak komory są równe
i trzeba wybierac z kazdej osobno

Cypek
28-11-2005, 20:49
A ja zrobiłem z kregów betonowych takie prowizoryczne, bo kanalizamiała być na jesieni - ZESZŁEGO ROKU - i do dzis nie uruchomiona. Ale mam jazdę, szambo ma 3,5 m3 i 4 osoby w domu. Rąk się boję umyć :(

ppp.j
28-11-2005, 22:49
jeszcze słowo mojego odczucia o oczyszczalni
róznica miedzy instalacja szamba(2000) a oczyszczalni(10000) jest w tej chwili tak wielka bo ok 8000 zł ze wystarczy mi to na 100 szambopijek.
100 szambopijek wystarczy mi na ok: 12 lat albo wiecej lat,
bo 1 "wypicie" na 1,5 - 2 miesiące a koszt usługi 80zł
jasne ze koszty moga sie zmienic ale to i tak pozostaje baaardzo duzo
A skąd wziąłeś taką "pozłacaną" POŚ. Za moją w zeszłym roku z trzech tysięcy pln dostałem trochę reszty plus trzysta za badanie geologiczne gleby. Kilku osobom z forum wysłałem namiary. Fakt ze instalowałem sam z pomocą lokalnych osiłków + 100 pln, ale to już zmniejsza dystans do dwóch lat i nie muszę zupełnie "oszczędzać" wody a już obawa czy przypadkiem się nie przepełniłem zupełnie odpada, a ręczę Ci wtedy dopiero jest smród że nawet nie pomyślisz o grilu. I chciałbym obalić mity rozpuszczane przez tych co żałują ze oczyszczalni nie mają. POŚ absolutnie nie czuć.

kirkris
29-11-2005, 08:13
a gdzie kupowałeś POŚa?
dasz jakieś namiary?

ppp.j
29-11-2005, 12:02
a gdzie kupowałeś POŚa?
dasz jakieś namiary?
Poszło na priv.

sebo8877
29-11-2005, 13:37
Ja także twierdze że pos najwiecej wyniesie w granicach 4000 zł + ewnetualna wymiana grunty n aprzesiakliwy powiedzmy 4 wywrotki żwiru daje to łacznie jakies 6000 zł
Oczywiscie swoją praca
Licząc szambopijke 100zł/mc daje nam to 1200 na rok czyli jestsmy na zero po 3 latach co daje już w czwarym roku 1200 zł oszczędnosci.
ppp.j jeżeli możesz daj namiar na sprzedającego twojego
posia - jaki miales grunt pod nim badania geologiczne robiłs??
pozdrawiam
sebo8877

ppp.j
29-11-2005, 16:18
Muszę przyznać ze warunki do wykonania POŚ mam wprost wzorcowe. Grunt piaszczysty czyli odpada robienie podsypki żwirowej tylko pod rozsączalniki podkładałem kamienie wielkości pięści, woda gruntowa poniżej 2,5m, dom stoi na górce a terenu mam 25a 56sqm czyli było gdzie rozsączać. Namiar poszedł na priv.

29-11-2005, 16:51
ja mam iły i gline oraz wysoki poziom wód gruntówych wiosną, firma za oczyszczalnie scieków (Wobet-Hydret) powiedział mi 10000zł poza tym kolega ma oczyszczalnie i nie wygląda to u niego tak kolorowo jak piszesz
ale...

btw, smrodu nie bedzie bo jest oddalone od budynku mieszkalnego i za 1.4zł mozna bakteryjki kupić.

ppp.j
29-11-2005, 19:28
ja mam iły i gline oraz wysoki poziom wód gruntówych wiosną,
Wcale nie jesteś na straconej pocycji. Możesz sobie zastosować zamiast rozsaczalnika absorber korzeniowy. No może Ty już nie bo "wszedłeś w szambo" :wink: