PDA

Zobacz pełną wersję : PROJEKT INDYWIDUALNY - wymiana doświadczeń, pytania, dyskusja nad planami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20

pciborow
04-08-2010, 17:10
Witam i dziękuję za odp ;-).
Z założenia miał być domek nie wielki 120-130m, lecz ze względu na fakt że chcemy mieć jeden pokój na dole( ponieważ na początku chcemy się skupić na wykończeniu samego dołu) cały metraż się powiększył. Pokój nad garażem miał na początku nie istnieć ale po zastanowieniu do kosztów jego wykonania dochodzi tylko ścianka kolankowa, prawdopodobnie nawet jeśli fundusze pozwolą na wykonanie poddasza pokój nad garażem będzie wykończony dopiero jak będzie potrzebny;-).

Co do zmian:
-spiżarnia- miała być pod schodami ale potrzebujemy tez schowek(na szczotki, zmiotki, odkurzacz chemię itp.) dla tego myślimy nad spiżarnią w kuchni a co powiecie na spiżarkę 1,2*3,5
-balkon- miało go nie być ;-) i chyba go nie będzie ;-) zastanawiamy się teraz nad balustradą :-) taka jak ma bowess
-garderoba- co powiecie na zabudowę z drzwiami przesuwnymi szer. 55-65cm na parterze na przeciwko łazienki po całej długości wtedy szerokość korytarzyka zostanie zmniejszony do 140cm, do tego dojdą zabudowy w pokojach
-pralnia- myślałem żeby wstawić pralkę w garażu ;-) ewentualnie w jednej z łazienek
-suszarnia- być może będziemy zaopatrzeni w suszarkę ;-) ewentualnie będziemy suszyć nad garażem ponieważ ten pokój będzie robiony jak zajdzie taka potrzeba;-)
-łazienki- wydaje się że są ok moim zdaniem lepsze są dwie średnie niż jedna duża i jedna mała ;-)

Post przesłany przez Aleksandryta postaram się przeczytać najszybciej jak jest to możliwe tylko mam teraz trochę krucho z czasem ;-)

W zdjęciu poniżej przedstawiam jak bym widział przesunięcie drzwi na poddaszu ;-) co wy na to?

pciborow
05-08-2010, 18:44
Witam wysłałem dziś e-maila do architekt z takimi zmianami zobaczymy co otrzymamy:

Przemyśleliśmy nasz projekt i mamy parę zmian.
Parter:
1. chcielibyśmy odsunąć od ściany drzwi do 2 łazienek o 70cm( będą bardziej ustawne)
2. drzwi do schowka pod schodami zrobić otwór 80 po środku wejścia
3. drzwi do kotłowni otwór 100 (wygodniejsze w użytkowaniu)
4. chcielibyśmy umieścić spiżarnię w kuchni tylko nie wiemy jakiej wielkości (może po całej długości tu gdzie są teraz szafki powiedzmy o szerokości 1.3, jak by to wyglądało i czy to ma sens?)- czekamy na propozycje
5. w kuchni aneks kuchenny chcielibyśmy mieć po lewej stronie zakończony barkiem lub wysepką odcinającą kuchnię od salonu (bez stołu jadalnianego)
6. w salonie prawe skrzydło będzie fixem
7. zastanawiamy się jak by to wyglądało żeby na klatce schodowej wstawić dodatkowe okno rozmiarów powiedzmy takie jak w garażu 90*60 dochodzące do wieńca?

Poddasze:
1. nie chcemy tarasu, zamiast tarasu chcemy drzwi balkonowe z barierkami
2. chcielibyśmy przesunąć o 70cm od ściny drzwi balkonowe, drzwi do pokoju naprzeciwko schodów oraz tak jak pisałem wcześniej drzwi do łazienki- pokoje będą bardziej ustawne
3. chcielibyśmy przesunąć drzwi do pokoju w stronę komina na tyle ile to jest możliwe- pokój będzie bardziej ustawny
4. w pokoju nad garażem myślimy o wstawieniu większego okna lub dwa takie co są?

Czy mogli by państwo zaaranżować przykładowe ustawienie wszystkich pomieszczeń na rzutach.

Elewacje są w porządku tylko chcielibyśmy zmienić daszek nad wejściem do domku(plus dodać niewielki daszek na ten sam styl nad tarasem) oraz zrobić takie szczyty na styl projektu adela bis.
link do projektu: http://www.dobry-dom.pl/projekty-domow/4203-0-adela-bis-s-gl-550.html


Co do garderoby i pralnio-suszarni, pomyśleliśmy że i tak na początku będziemy zamieszkiwać tylko parter więc wtedy zobaczymy czy będziemy potrzebować pralni i garderoby jak zajdzie taka potrzeba to zrobimy te dwa pomieszczenia na poddaszu przedzielając na pół pokój z dwoma oknami dachowymi ;-), jak dla mnie wygodniejsza jest obszerna zabudowa w sypialni zamiast garderoby ;-)

Pozdrawiam

marcia1
10-08-2010, 19:12
Nie mogę odczytać dokładnych wymiarów, ale sądzę, że spiżarnia może być za długa ( szerokość ok.)- ja bym zaraz przy wejściu do kuchni zrobiła zabudowę lodówka+ piekarnik+mikrofala i za tym wejście do spiżarni. Szerokość spiżarni 1,3m, zabudowa lodówki ok. 0,7-0,8m to różnicę tych szerokości można zrobić wnękę w przedpokoju ( bądź pod szafę, bądź pod otwarte półki).
Garderobę na górze umieściłabym pomiędzy dwoma pokojami na przeciwko schodów- można by było zrobić wejścia z obu pokojów lub z przedpokoju.
Jeśli chodzi o przesunięcia drzwi- musicie dopytać, które ścianki będą działówkami, wtedy będzie możliwość w trakcie budowy dopasować już w realu. Natomiast przy ścianach nośnych nic nie pozmieniacie.
Zastanówcie się poważnie nad stołem jadalnianym- ja nie wyobrażam sobie domu bez stołu, wolę zrezygnować z barku.

pciborow
15-08-2010, 14:45
Otrzymaliśmy rzuty po naszych zmianach ;-), nie patrzcie na umeblowanie kuchni na rzucie bo takie nie będzie;-) to jest tylko przykładowe rozmieszczenie. Naszym zdaniem wszystko jest ok tylko nie mamy pewności co do spiżarki 350*130(wydaje się za duża), może zmniejszyć szerokość do 110cm+otwór na drzwi 80cm? no i nie podoba nam się miejsce w którym są drzwi do spiżarni ale nie mamy pomysłu gdzie je umieścić. Co do garderoby i pralnio-suszarni postanowiliśmy że jeszcze będziemy mieli czas żeby to zaaranżować ponieważ na początku na pewno wykończymy sam dół i jak trochę pomieszkamy to będziemy wiedzieli co jest nam potrzebne ;-)

Myśleliśmy też o zabudowanej lodówce w spiżarce ale nie wiemy jak by to wyglądało i jak wtedy rozmieścić szafki?

Jak ktoś ma jakiś pomysł na naszą spiżarkę to jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły.

bowess
17-08-2010, 06:57
Według mnie spiżarnia większa bardzo ok, a jeszcze na ściance działowej można rozplanować zabudowę kuchni. Zastanawiam się tylko nad umiejscowieniem wejścia - tak jak jest teraz będzie blisko od blatu roboczego i kuchenki, ale powstaje duża przerwa w zabudowie. Wejście od strony salonu - trzeba dalej zachodzić. Chyba najlepszy byłby kompromis - odsunięcie drzwi o jakieś 70 cm od ściany zewnętrznej - wtedy zabudowa wejdzie od ściany do ściany, a spiżarnia będzie miała dodatkowy kąt do wstawienia półek czy lodówki.

Poddasze moim zdaniem może zostać, jak jest. Ewentualne zmiany w przyszłości da się zrobić regipsami i w najgorszym przypadku usunięciem kawałka działówki. :)

Daszki w nowej wersji zdecydowanie bardziej trafiają w mój gust.

Zapytam na koniec o jedną kwestię. Czemu wybraliście dom z tak dużym zapasem na przyszłość? Skoro na razie w zupełności wystarczy wam parter, to poddasze w takim metrażu może stać niewykończone latami. Czy nie będzie was to frustrować? Nasze poddasze też ma być wykańczane po parterze, ale mamy tam jakieś 50m2 i założenie, że nie wstrzymamy prac aż do zrobienia całości.

pciborow
18-08-2010, 22:14
Co do wejścia do spiżarni to przesuniemy je na pewno ale jeszcze myślimy o ile ;-) , spiżarka zostaje 130cm szerokości ;-) będzie dobrze;-)

Jeśli chodzi o zapas na przyszłość to tak wyszło:
-chcieliśmy jeden pokój oprócz salonu na dole--->poddasze rośnie ;-)
-pokój nad garażem--->szkoda by było nie zrobić tam pokoju( praktycznie do kosztów dochodzi tylko ścianka kolankowa);-)

pencil
25-08-2010, 12:16
Witaj Zbigor,
czy Twoje poszukiwania nadal trwają? Jeśli tak, to polecam się Twojej uwadze. W tej kwocie spokojnie można się zmieścić, wszystko zależy od zakresu projektów instalacji, które są drogie. Jeśli chodzi np. o projekt wentylacji mechanicznej czy rekuperator, będzie ciężko. Ale takich opracowań nie warto zlecać z dwóch powodów: nie są wymagane do pozwolenia na budowę a po drugie projekt dostarcza dostawca urządzeń i jest on wliczony w ich cenę. Chętnie sporządzę dla Ciebie ofertę cenową na projekt i doradzę jak zoptymalizować zakres dokumnetacji. Jeśli nie zdecydujesz się na projekt indywidualny, mam w swym dorobku zrealizowany projekt, który jest bardzo podobny do tych, które cytujesz w swoim poście. Zapraszam do współpracy!

pencil
25-08-2010, 12:16
Witaj Zbigor,
czy Twoje poszukiwania nadal trwają? Jeśli tak, to polecam się Twojej uwadze. W tej kwocie spokojnie można się zmieścić, wszystko zależy od zakresu projektów instalacji, które są drogie. Jeśli chodzi np. o projekt wentylacji mechanicznej czy rekuperator, będzie ciężko. Ale takich opracowań nie warto zlecać z dwóch powodów: nie są wymagane do pozwolenia na budowę a po drugie projekt dostarcza dostawca urządzeń i jest on wliczony w ich cenę. Chętnie sporządzę dla Ciebie ofertę cenową na projekt i doradzę jak zoptymalizować zakres dokumnetacji. Jeśli nie zdecydujesz się na projekt indywidualny, mam w swym dorobku zrealizowany projekt, który jest bardzo podobny do tych, które cytujesz w swoim poście. Zapraszam do współpracy!

T i A
03-10-2010, 18:38
Temat zamknięty

grzechu79pl
15-10-2010, 14:48
Witam. Po miesiacach przygotowania koncepcji nareszcie mamy projekt domu. Chcialbym poznac Wasze zdanie. W zalacznikach rzuty i wizualizacje. Prosze o ocene i komentarze. :)
Z gory dziekuje.
G

27149
27150
27151
27153
27155

grzechu79pl
15-10-2010, 14:48
Witam. Po miesiacach przygotowania koncepcji nareszcie mamy projekt domu. Chcialbym poznac Wasze zdanie. W zalacznikach rzuty i wizualizacje. Prosze o ocene i komentarze. :)
Z gory dziekuje.
G

143861
143862
143863
143864
143865

dawo25
16-10-2010, 10:20
ładny projekt domu ...Bez okapów....? będzie lało sie po scianie...TO jest duzy minus...pozdrawiam

dawo25
16-10-2010, 10:20
ładny projekt domu ...Bez okapów....? będzie lało sie po scianie...TO jest duzy minus...pozdrawiam

agamek
16-10-2010, 10:50
elewacja frontowa bardzo fajna, generalnie dom prezentuje się ok, nowoczesna architektura,prosta forma, super - szkoda że rzuty są takie małe i nie widać porządnie rozplanowanych funkcji, co do okapów ..... mhhh .... sama zastanawiałam się wielokrotnie nad tym wątkiem, i tak naprawdę nie wiem jak to jest w praktyce - napewno dom bez okapu wygląda znacznie nowocześniej niż tradycyjne - pewien czas mieszkałam w Niemczech i tam na nowych osiedlach takie rozwiązania to standart, myślę że to naród dość przewidujący i mądry więc jeśli oni idą na coś takiego to chyba nie może być najgorzej - warto pogadać z urzytkownikami

agamek
16-10-2010, 10:50
elewacja frontowa bardzo fajna, generalnie dom prezentuje się ok, nowoczesna architektura,prosta forma, super - szkoda że rzuty są takie małe i nie widać porządnie rozplanowanych funkcji, co do okapów ..... mhhh .... sama zastanawiałam się wielokrotnie nad tym wątkiem, i tak naprawdę nie wiem jak to jest w praktyce - napewno dom bez okapu wygląda znacznie nowocześniej niż tradycyjne - pewien czas mieszkałam w Niemczech i tam na nowych osiedlach takie rozwiązania to standart, myślę że to naród dość przewidujący i mądry więc jeśli oni idą na coś takiego to chyba nie może być najgorzej - warto pogadać z urzytkownikami

rania
16-10-2010, 10:57
Bardzo ladny projekt. Podoba mi sie rozklad i wyglad zewnetrzny. na pewno bedzie robil wrazenie, choc tani na pewno nie bedzie :-) Z tym laniem sie po scianie to nie przsadzajmy. Jak sie dobrze wykona nic sie nie bedzie dzialo. Kolory maja byc takie jak na wizualizacji? Na tarasie ma byc trawa? Czy ja dobrze widze i okna z salonu wychodza na pomieszczenie gospodarcze i garaz?

rania
16-10-2010, 10:57
Bardzo ladny projekt. Podoba mi sie rozklad i wyglad zewnetrzny. na pewno bedzie robil wrazenie, choc tani na pewno nie bedzie :-) Z tym laniem sie po scianie to nie przsadzajmy. Jak sie dobrze wykona nic sie nie bedzie dzialo. Kolory maja byc takie jak na wizualizacji? Na tarasie ma byc trawa? Czy ja dobrze widze i okna z salonu wychodza na pomieszczenie gospodarcze i garaz?

dawo25
16-10-2010, 13:40
No tak Będzie sie woda lała po scianie co za tym idzie zacieki smugi....z góry do dołu ...bedzie widać mocno na jasnych tynkach!! widziałem taki dom strasznie to wygląda..

dawo25
16-10-2010, 13:40
No tak Będzie sie woda lała po scianie co za tym idzie zacieki smugi....z góry do dołu ...bedzie widać mocno na jasnych tynkach!! widziałem taki dom strasznie to wygląda..

grzechu79pl
16-10-2010, 14:04
Dziekuje za Wasze posty. Wiecej zdjeci mozna zobaczyc tutaj:
http://grzechu79pl.extradom.pl/galeria.aspx
Jesli chodzi o kolory:
- elewacja z plyt euronit o jasnym, piaskowym kolorze,
- ślusarka okienna i drzwiowa ciemno szara
- częśc garażowa ciemno szara lub czarna
- dach będzie ciemno szary z tytan cynku
I oczywiscie cala woda z dachu nie ma splywac po elewacji tylko dach ma byc zakonczony wbudowanymi plaskimi rynnami. Ale to chyba oczywiste :)

grzechu79pl
16-10-2010, 14:04
Dziekuje za Wasze posty. Wiecej zdjeci mozna zobaczyc tutaj:
http://grzechu79pl.extradom.pl/galeria.aspx
Jesli chodzi o kolory:
- elewacja z plyt euronit o jasnym, piaskowym kolorze,
- ślusarka okienna i drzwiowa ciemno szara
- częśc garażowa ciemno szara lub czarna
- dach będzie ciemno szary z tytan cynku
I oczywiscie cala woda z dachu nie ma splywac po elewacji tylko dach ma byc zakonczony wbudowanymi plaskimi rynnami. Ale to chyba oczywiste :)

marta_B
10-11-2010, 13:15
Witajcie

mam pytanie jaki zakres prac powinien znajdowac sie w umowie na wykonanie kompleksowego projektu indywidualnego.

U mnie jest
koncepcja architektoniczna,
projekty budowlane branżowe
architektura
konstrukcja
sanitarna
elektryka
drogowa,
projekt budowlany zagospodarowania terenu, wszystkie branże ,
projekt przyłączy
uzgodnienia rzeczoznawców bhp, sanepid, ppoż.,
postępowanie administracyjne prowadzące do uzyskania pozwolenia na budowę,

Z tego co mi przyszlo do glowy to projekt instalacji gazowej i wentylacji mechanicznej, ale poniewaz jestem dopiero na poczatku drogi to prosze o rady co jeszcze moglam przeoczyc

pozdrawiam

marta_B
10-11-2010, 13:15
Witajcie

mam pytanie jaki zakres prac powinien znajdowac sie w umowie na wykonanie kompleksowego projektu indywidualnego.

U mnie jest
koncepcja architektoniczna,
projekty budowlane branżowe
architektura
konstrukcja
sanitarna
elektryka
drogowa,
projekt budowlany zagospodarowania terenu, wszystkie branże ,
projekt przyłączy
uzgodnienia rzeczoznawców bhp, sanepid, ppoż.,
postępowanie administracyjne prowadzące do uzyskania pozwolenia na budowę,

Z tego co mi przyszlo do glowy to projekt instalacji gazowej i wentylacji mechanicznej, ale poniewaz jestem dopiero na poczatku drogi to prosze o rady co jeszcze moglam przeoczyc

pozdrawiam

robert skitek
11-11-2010, 18:53
Zakres zależy od tego co chcesz mieć i za co skłonna jesteś zapłacić. Ale też taki zakres należy sensownie przemyśleć.
Na co np uzgodnienia rzeczoznawców bhp, sanepid, ppoż. do projektu domu? Pieniądze wyrzucone w błoto. Projekty domów jednorodzinnych nie muszą być przez nich uzgadniane.
Projekty przyłączy nie są konieczne aby dostać pozwolenie na budowę domu. Przyłącza wymagają projektu i zgłoszenia.

W skrócie najczęściej wygląda to tak:
1. koncepcje architektoniczne
2. projekt budowlany (projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany), w tym: architektura, konstrukcja (opis i obliczenia statyczne), ew. projekty branżowe - różne urzędy wymagają różnych opracowań - od schematów po pełne projekty budowlane zrobione przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami, w tym: wod.-kan, c.o., gaz., elektryka, ew. went. mechaniczna. Ew. przyłącza
Na tym etapie mogą być także potrzebne różne inne projekty i uzgodnienia w zależności od zapisach planu lub WZ, czyli np projekt zjazdu na działkę, projekt przepustu itp. Oczywiście można zlecić projektantowi całą procedurę formalno-prawną do uzyskania PnB.
3. ew. projekty wykonawcze: architektura, konstrukcja, no i branże
4. ew. projekty wnętrz
5. ew. nadzory autorskie

robert skitek
11-11-2010, 18:53
Zakres zależy od tego co chcesz mieć i za co skłonna jesteś zapłacić. Ale też taki zakres należy sensownie przemyśleć.
Na co np uzgodnienia rzeczoznawców bhp, sanepid, ppoż. do projektu domu? Pieniądze wyrzucone w błoto. Projekty domów jednorodzinnych nie muszą być przez nich uzgadniane.
Projekty przyłączy nie są konieczne aby dostać pozwolenie na budowę domu. Przyłącza wymagają projektu i zgłoszenia.

W skrócie najczęściej wygląda to tak:
1. koncepcje architektoniczne
2. projekt budowlany (projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany), w tym: architektura, konstrukcja (opis i obliczenia statyczne), ew. projekty branżowe - różne urzędy wymagają różnych opracowań - od schematów po pełne projekty budowlane zrobione przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami, w tym: wod.-kan, c.o., gaz., elektryka, ew. went. mechaniczna. Ew. przyłącza
Na tym etapie mogą być także potrzebne różne inne projekty i uzgodnienia w zależności od zapisach planu lub WZ, czyli np projekt zjazdu na działkę, projekt przepustu itp. Oczywiście można zlecić projektantowi całą procedurę formalno-prawną do uzyskania PnB.
3. ew. projekty wykonawcze: architektura, konstrukcja, no i branże
4. ew. projekty wnętrz
5. ew. nadzory autorskie

marta_B
11-11-2010, 21:04
Dziekuje za odpowiedz

place sporo, a zapisy w umowie sa dosc ogolne i np. moga projekty wykonawcze obejmowac lub nie,
poprosze architekta o bardziej szczegolowe zapisy, no i koniecznie o nadzor autorski

pozdrawiam

marta_B
11-11-2010, 21:04
Dziekuje za odpowiedz

place sporo, a zapisy w umowie sa dosc ogolne i np. moga projekty wykonawcze obejmowac lub nie,
poprosze architekta o bardziej szczegolowe zapisy, no i koniecznie o nadzor autorski

pozdrawiam

konewa23
19-11-2010, 23:18
Heja
Architekt właśnie wysłał mi wstępny projekt parteru. Jest to indywidualny projekt na małą i nieforemną działkę. Będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia, rady i konstruktywną krytykę. PS. Nie mogę zmienić wymiarów budynku tylko umiejscowienie pomieszczeń.


http://img43.imageshack.us/img43/6866/domslowackiego1.jpg

AlaskaMan
20-11-2010, 18:06
Koncepcja gotowa - siedzę już od dwóch tygodni nad wersją ostateczną i dla mnie wygląda ok.
Może jednak coś istotnego jednak przegapiłem - proszę o opinie.

http://picasaweb.google.com/117475950635596437800/ProjektIndywidualny#


Poniżej moje wytyczne dla architekta:


Projekt musi uwzględniać kształt działki - posadowienie budynku z frontu. Musi również dobrze zagospodarować powierzchnie działki (dom nie cofnięty w działkę).
Dom jasny w środku – dużo światła, przestronność.
Dach – dwuspadowy
Bez garażu.
Jasny podział na strefę nocną i dzienną
Istotne są koszty realizacji – ograniczony budżet
Podobają mi się domy proste w formie (bez udziwnień)
Wysokość salonu min. 2,9 m – 2,95 m
Schody na poddasze w wiatrołapie
Miejscem skupiającym życie powinien być „stół rodzinny”

Wygląd zewnętrzny

1. Typ budynku: parterowy z możliwością adaptacji części poddasza (1 pokój+ łazienka – adaptacja poddasza nie nad częścią gdzie będzie salon)
2. Powierzchnia parteru domu: od 115 m2 do 125 m2
3. Ilość pokoi: salon + kuchnia + 3 x sypialnia + pom. gospodarcze + 1 łazienka + 1 wc (najlepiej w wiatrołapie, nie przy salonie)
4. Wymiary pokoi: salon – ok. 30 m2 (do dyskusji kształt, wielkość również jeżeli będzie z jadalnią); sypialnie min. 13,5 m2; kuchnia min. 13 m2;

Kuchnia

1. Kuchnia nie połączona z salonem (może być „barowo” połączona) – (np. Z10 zamknięta od strony salonu z wejściem od sieni przez spiżarkę)
2. Blisko wejścia
3. Umieszczona z frontu budynku
4. Duże okno (patrz projekt „Dom w akebiach”)
5. Kształt kuchni – pamiętać o jadalni (w kuchni lub przy kuchni)

Salon

1. Jasny salon – może być z małym podcieniem (istotne jednak żeby, było dużo światła w środku domu)
2. Wychodzący na ogród
3. Delikatny podział na strefę TV i „stołu rodzinnego” (jadalnia)
4. Wysoki sufit (strop w tej części z widocznym naturalnym drewnem)
5. Kształt – do dyskusji, kwadrat, prostokąt nie wykluczam opcji L
6. Kominek – (bez rozprowadzenia ciepła, bez płaszcza wodnego) – istotny element wystroju ( prosty – „drugie serce domu”)


Komunikacja
1. Rozsądne wykorzystanie powierzchni na korytarze – nie za dużo

AlaskaMan
20-11-2010, 18:06
Koncepcja gotowa - siedzę już od dwóch tygodni nad wersją ostateczną i dla mnie wygląda ok.
Może jednak coś istotnego jednak przegapiłem - proszę o opinie.

http://picasaweb.google.com/117475950635596437800/ProjektIndywidualny#


Poniżej moje wytyczne dla architekta:


Projekt musi uwzględniać kształt działki - posadowienie budynku z frontu. Musi również dobrze zagospodarować powierzchnie działki (dom nie cofnięty w działkę).
Dom jasny w środku – dużo światła, przestronność.
Dach – dwuspadowy
Bez garażu.
Jasny podział na strefę nocną i dzienną
Istotne są koszty realizacji – ograniczony budżet
Podobają mi się domy proste w formie (bez udziwnień)
Wysokość salonu min. 2,9 m – 2,95 m
Schody na poddasze w wiatrołapie
Miejscem skupiającym życie powinien być „stół rodzinny”

Wygląd zewnętrzny

1. Typ budynku: parterowy z możliwością adaptacji części poddasza (1 pokój+ łazienka – adaptacja poddasza nie nad częścią gdzie będzie salon)
2. Powierzchnia parteru domu: od 115 m2 do 125 m2
3. Ilość pokoi: salon + kuchnia + 3 x sypialnia + pom. gospodarcze + 1 łazienka + 1 wc (najlepiej w wiatrołapie, nie przy salonie)
4. Wymiary pokoi: salon – ok. 30 m2 (do dyskusji kształt, wielkość również jeżeli będzie z jadalnią); sypialnie min. 13,5 m2; kuchnia min. 13 m2;

Kuchnia

1. Kuchnia nie połączona z salonem (może być „barowo” połączona) – (np. Z10 zamknięta od strony salonu z wejściem od sieni przez spiżarkę)
2. Blisko wejścia
3. Umieszczona z frontu budynku
4. Duże okno (patrz projekt „Dom w akebiach”)
5. Kształt kuchni – pamiętać o jadalni (w kuchni lub przy kuchni)

Salon

1. Jasny salon – może być z małym podcieniem (istotne jednak żeby, było dużo światła w środku domu)
2. Wychodzący na ogród
3. Delikatny podział na strefę TV i „stołu rodzinnego” (jadalnia)
4. Wysoki sufit (strop w tej części z widocznym naturalnym drewnem)
5. Kształt – do dyskusji, kwadrat, prostokąt nie wykluczam opcji L
6. Kominek – (bez rozprowadzenia ciepła, bez płaszcza wodnego) – istotny element wystroju ( prosty – „drugie serce domu”)


Komunikacja
1. Rozsądne wykorzystanie powierzchni na korytarze – nie za dużo

AlaskaMan
21-11-2010, 10:02
Szerokość domu wynosi 14,3m:)

AlaskaMan
21-11-2010, 10:02
Szerokość domu wynosi 14,3m:)

rania
22-11-2010, 09:23
Witaj!
Podoba mi sie ten domek. Ciekawy solon - mimo swego ksztaltu jest ustawny. Nie wiem tylko czy kuchnia nie jest za mala na zabudowe w ksztalcie litery U i wyspe (ale sama kuchnia jako pomieszczenie jest super). Czym bedziecie ogrzewac? Pomysl gdzie bedziecie trzymac odkurzacz, mopy i inne szpargały, bo nie macie pomieszczenia gospodarczego, a z WC skladzika nie zrobicie. Jak macie ustawiony domek wzgledem stron swiata?

rania
22-11-2010, 09:23
Witaj!
Podoba mi sie ten domek. Ciekawy solon - mimo swego ksztaltu jest ustawny. Nie wiem tylko czy kuchnia nie jest za mala na zabudowe w ksztalcie litery U i wyspe (ale sama kuchnia jako pomieszczenie jest super). Czym bedziecie ogrzewac? Pomysl gdzie bedziecie trzymac odkurzacz, mopy i inne szpargały, bo nie macie pomieszczenia gospodarczego, a z WC skladzika nie zrobicie. Jak macie ustawiony domek wzgledem stron swiata?

Aleksandryta
22-11-2010, 09:55
To samo co rania. Ten projekt wygląda, jak plan mieszkania w bloku.Ile dom ma w końcu powierzchni użytkowej? Gdzie będziecie trzymać narzędzia ogrodnicze, meble ogrodnicze? Nie wspomnę o oponach zimowych, sankach, nartach, wózkach (jak dzieci małe) :P A mnie nie podoba się ten "cycek" zrobiony z salonu, wysunięty na ogród. No ale to już kwestia gustu. Kocioł CO w toalecie - koszmar. Nie ma pralni? A w jedynej łazience pralka, jak w bloku. Mamy XXI wiek, sorry, ale 2 łazienki dla 4 osobowej rodziny, to już norma. Chyba, że was jest dwoje.
Bez pomieszczenia gospodarczego nie wyobrażam sobie mieszkać na wsi. Tym bardziej, że nie macie garażu.

Aleksandryta
22-11-2010, 09:55
To samo co rania. Ten projekt wygląda, jak plan mieszkania w bloku.Ile dom ma w końcu powierzchni użytkowej? Gdzie będziecie trzymać narzędzia ogrodnicze, meble ogrodnicze? Nie wspomnę o oponach zimowych, sankach, nartach, wózkach (jak dzieci małe) :P A mnie nie podoba się ten "cycek" zrobiony z salonu, wysunięty na ogród. No ale to już kwestia gustu. Kocioł CO w toalecie - koszmar. Nie ma pralni? A w jedynej łazience pralka, jak w bloku. Mamy XXI wiek, sorry, ale 2 łazienki dla 4 osobowej rodziny, to już norma. Chyba, że was jest dwoje.
Bez pomieszczenia gospodarczego nie wyobrażam sobie mieszkać na wsi. Tym bardziej, że nie macie garażu.

AlaskaMan
22-11-2010, 15:49
Rania - ogrzewać bedziemy gazem (sieć). ustawienie względem stron - salon od południowego-zachodu.

Jak zwróciliście uwagę brak jest pomieszczenia na dole na "potykacze", ale mamy praktycznie całe poddasze do wrzucania tam sezonowego dobytku:) Chociaż faktycznie może warto wkleszczyć gdzieś kanciapę na dole - tylko nie mamy pomysłu gdzie....

Meble ogrodnicze itp. jest spora działka - w rogu będzie altanka dla takich pierdół.

Aleksandryta - domek na parterze ma ok. 115 m, gdybyśmy mieli dodawać pralnię, dodatkową łazienke itd to rozrósł by się do 130 - 140 m - a tego nie chcę.
A w sieni jest właśnie pom. gosp., z dodatkową funkcją wc, dla gości.;) co by się po naszej łazience nie pałętali.

Dzięki z auwagi, musze je jeszcze strawić - proszę o dalsze:)

AlaskaMan
22-11-2010, 15:49
Rania - ogrzewać bedziemy gazem (sieć). ustawienie względem stron - salon od południowego-zachodu.

Jak zwróciliście uwagę brak jest pomieszczenia na dole na "potykacze", ale mamy praktycznie całe poddasze do wrzucania tam sezonowego dobytku:) Chociaż faktycznie może warto wkleszczyć gdzieś kanciapę na dole - tylko nie mamy pomysłu gdzie....

Meble ogrodnicze itp. jest spora działka - w rogu będzie altanka dla takich pierdół.

Aleksandryta - domek na parterze ma ok. 115 m, gdybyśmy mieli dodawać pralnię, dodatkową łazienke itd to rozrósł by się do 130 - 140 m - a tego nie chcę.
A w sieni jest właśnie pom. gosp., z dodatkową funkcją wc, dla gości.;) co by się po naszej łazience nie pałętali.

Dzięki z auwagi, musze je jeszcze strawić - proszę o dalsze:)

Lukarna
22-11-2010, 19:12
Zdecydowanie za mało części gospodarczej. Chociaż jedno pomieszczenie które mogłoby pełnić funkcję przechowywania rzeczy niezbędnych potrzebnych często. Jak piszą przedmówczynie;) po odkurzacz będziesz wchodził na niewykończone poddasze? Wiadro z mopem będzie stało w łazience? Albo zgrzewka wody?

ps. w łazience - zawsze wydawało mi się, że sedes i bidet powinny stać obok siebie

Lukarna
22-11-2010, 19:12
Zdecydowanie za mało części gospodarczej. Chociaż jedno pomieszczenie które mogłoby pełnić funkcję przechowywania rzeczy niezbędnych potrzebnych często. Jak piszą przedmówczynie;) po odkurzacz będziesz wchodził na niewykończone poddasze? Wiadro z mopem będzie stało w łazience? Albo zgrzewka wody?

ps. w łazience - zawsze wydawało mi się, że sedes i bidet powinny stać obok siebie

oresund
22-11-2010, 19:12
otóż:
dom nie jest prostokątny - podciągi czy coś tam nad salonem bedą kosztowały,
ogromne okna bedą kosztowały - wez pod uwagę ze bedą musiały być z wyższej półki,
bo inaczej nacisk wiatru powygina je - ps. co widać przez te okna ?
moze lepiej zamiast 2x3mb okien cos zmniejszyc, a dać okno dachowe nad salonem (parterem)?

Wady w środku:
sedes na ścianie od salonu - szum fal w salonie
wiatrołap to prawie 10m2 - przecież to przedpokój - rozumiem ogrzewany, wiec w zimie mimo grzania bedzie zimny
przez dluzszy moment po uchyleniu drzwi skoro nie ma wiatrołapu "buforowego" dla ciepła.
duża łazienka a jednoczesnie brak pomieszczenia na pralke/deske do prasowania itd
brak miejsca na przechowywanie - ale strych od czego bedzie?

jaki kąt nachylenia dachu?

prawie 15mb kalenicy to wyjdzie stodoła,
nie lepiej ten dom przedzielić na dwie mniejsze bryły dachu - tak jak podział jest funkcjonalnie ?
ogólnie przy tym domu i takiej działce widziałbym lepiej złamanie go pod kątem ok 30/60:

http://img708.imageshack.us/img708/1585/82215767.jpg

Moja wizja domu zasadniczo funkcjonalnie sie pokrywa,
tak samo jak działkę mam w kształcie trapezu.

zobacz to:
http://archiweb.cz/buildings.php?type=19&action=show&id=1419
to na żywo obok wrocławia - na priva zdradze lokalizacje
http://lh5.ggpht.com/_BERp3P9_sIo/SdpFBeUZNII/AAAAAAAAAbE/XUGlg6L1bVs/s400/majorarchitekci%203.jpg
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d6db542d46d653b6
http://tamizo.com/PL/projekty/architektura/47/k-house_dom_jednorodzinny.html
http://www.dobredomy.pl/projekt/horus
tutaj 1 projekt wnetrze ma podobne do twojego: http://buildgreen.pl/lista-projektow.html

i na koniec jeden dziennik http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=135143

oresund
22-11-2010, 19:12
otóż:
dom nie jest prostokątny - podciągi czy coś tam nad salonem bedą kosztowały,
ogromne okna bedą kosztowały - wez pod uwagę ze bedą musiały być z wyższej półki,
bo inaczej nacisk wiatru powygina je - ps. co widać przez te okna ?
moze lepiej zamiast 2x3mb okien cos zmniejszyc, a dać okno dachowe nad salonem (parterem)?

Wady w środku:
sedes na ścianie od salonu - szum fal w salonie
wiatrołap to prawie 10m2 - przecież to przedpokój - rozumiem ogrzewany, wiec w zimie mimo grzania bedzie zimny
przez dluzszy moment po uchyleniu drzwi skoro nie ma wiatrołapu "buforowego" dla ciepła.
duża łazienka a jednoczesnie brak pomieszczenia na pralke/deske do prasowania itd
brak miejsca na przechowywanie - ale strych od czego bedzie?

jaki kąt nachylenia dachu?

prawie 15mb kalenicy to wyjdzie stodoła,
nie lepiej ten dom przedzielić na dwie mniejsze bryły dachu - tak jak podział jest funkcjonalnie ?
ogólnie przy tym domu i takiej działce widziałbym lepiej złamanie go pod kątem ok 30/60:

http://img708.imageshack.us/img708/1585/82215767.jpg

Moja wizja domu zasadniczo funkcjonalnie sie pokrywa,
tak samo jak działkę mam w kształcie trapezu.

zobacz to:
http://archiweb.cz/buildings.php?type=19&action=show&id=1419
to na żywo obok wrocławia - na priva zdradze lokalizacje
http://lh5.ggpht.com/_BERp3P9_sIo/SdpFBeUZNII/AAAAAAAAAbE/XUGlg6L1bVs/s400/majorarchitekci%203.jpg
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d6db542d46d653b6
http://tamizo.com/PL/projekty/architektura/47/k-house_dom_jednorodzinny.html
http://www.dobredomy.pl/projekt/horus
tutaj 1 projekt wnetrze ma podobne do twojego: http://buildgreen.pl/lista-projektow.html

i na koniec jeden dziennik http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=135143

rania
22-11-2010, 21:00
Oresund, troche przegiąłes. Projekty przez Ciebie zalinkowane to nie ta liga - na pewno nie sa proste ani tanie (to wymog autora watku). Piszesz, ze dom nie jest prostokatny, za duze okna, stodoła, a wklejasz tu projekty, ktore wlasnie maja te duze okna, o rozbitej bryle. Moze tylko ten pasywniak jest prosty, ale wewnatrz moim zdaniem kiepski.

rania
22-11-2010, 21:00
Oresund, troche przegiąłes. Projekty przez Ciebie zalinkowane to nie ta liga - na pewno nie sa proste ani tanie (to wymog autora watku). Piszesz, ze dom nie jest prostokatny, za duze okna, stodoła, a wklejasz tu projekty, ktore wlasnie maja te duze okna, o rozbitej bryle. Moze tylko ten pasywniak jest prosty, ale wewnatrz moim zdaniem kiepski.

oresund
22-11-2010, 22:21
Oresund, troche przegiąłes. Projekty przez Ciebie zalinkowane to nie ta liga - na pewno nie sa proste ani tanie (to wymog autora watku). Piszesz, ze dom nie jest prostokatny, za duze okna, stodoła, a wklejasz tu projekty, ktore wlasnie maja te duze okna, o rozbitej bryle. Moze tylko ten pasywniak jest prosty, ale wewnatrz moim zdaniem kiepski.
otóż niech to przemyśli wątkodawca, ze jego dom tez do tanich nie nalezy.

oresund
22-11-2010, 22:21
Oresund, troche przegiąłes. Projekty przez Ciebie zalinkowane to nie ta liga - na pewno nie sa proste ani tanie (to wymog autora watku). Piszesz, ze dom nie jest prostokatny, za duze okna, stodoła, a wklejasz tu projekty, ktore wlasnie maja te duze okna, o rozbitej bryle. Moze tylko ten pasywniak jest prosty, ale wewnatrz moim zdaniem kiepski.
otóż niech to przemyśli wątkodawca, ze jego dom tez do tanich nie nalezy.

alfa36
04-01-2011, 10:23
aniutaj, jak Twoje budowanie?

alfa36
04-01-2011, 10:23
aniutaj, jak Twoje budowanie?

aniutaJ
05-01-2011, 18:29
Hej, dom juz stoi od jakiegos czasu, ale mielismy spory przestoj z powodu finansow wiec dopiero teraz zaczynamy wykonczenie. Co prawda z domu dwurodzinnego zrobil sie ostatecznie jednorodzinny, gdyz zrezygnowalismy ze wspolnego mieszkania z tesciowa :rolleyes: Niestety te decyzje podjelismy juz po zrobieniu fundamentow, wiec nie bylo duzych mozliwosci zmian w projekcie. Ostatecznie w miejscu malego mieszkania powstal garaz i pom. gospodarcze.
Wstawiam rzut po zmianach (chyba bedzie malo czytelny :().
Pozdrawiam
ania

37031

aniutaJ
05-01-2011, 18:29
Hej, dom juz stoi od jakiegos czasu, ale mielismy spory przestoj z powodu finansow wiec dopiero teraz zaczynamy wykonczenie. Co prawda z domu dwurodzinnego zrobil sie ostatecznie jednorodzinny, gdyz zrezygnowalismy ze wspolnego mieszkania z tesciowa :rolleyes: Niestety te decyzje podjelismy juz po zrobieniu fundamentow, wiec nie bylo duzych mozliwosci zmian w projekcie. Ostatecznie w miejscu malego mieszkania powstal garaz i pom. gospodarcze.
Wstawiam rzut po zmianach (chyba bedzie malo czytelny :().
Pozdrawiam
ania

37031

alfa36
07-01-2011, 07:15
Bardzo mi się podobala wersja z mieszkaniem. U nas na odwrot: maly dom jednorodzinny parterowy i chyba przyjdzie nam dobudowac mieszkanko...

alfa36
07-01-2011, 07:15
Bardzo mi się podobala wersja z mieszkaniem. U nas na odwrot: maly dom jednorodzinny parterowy i chyba przyjdzie nam dobudowac mieszkanko...

aniutaJ
09-01-2011, 11:47
Hej, my jestesmy zadowoleni z rezygnacji ze wspolnego mieszkania z tesciowa. Raczej ciezko byloby nam pod wspolnym dachem ;)
Co do naszego projektu i jego realizacji, postaram sie zrobic kilka aktualnych zdjec i je wkleic.
ania

aniutaJ
09-01-2011, 11:47
Hej, my jestesmy zadowoleni z rezygnacji ze wspolnego mieszkania z tesciowa. Raczej ciezko byloby nam pod wspolnym dachem ;)
Co do naszego projektu i jego realizacji, postaram sie zrobic kilka aktualnych zdjec i je wkleic.
ania

misiao1983
22-02-2011, 16:16
Od około pół roku, nasz architekt projektuje nam dom na naszą małą i nieforemną działkę (trapez). Miał być parter (strefa dzienna) i poddasze - 3 sypialnie z łazienką. dom połączony z garażem, który jest dostawiany do domu sąsiadki. Takie było ostateczne ustalenie po pół roku pracy. Za tydz miał już składać papiery do urzędu, a tu zonk.....po pół roku "projektowania" na samym końcu poszedł zmierzyć dom sąsiadki. do której się dostawiamy i okazało się, że plan poddasza z 3 sypialniami runął, bo jej dom jest za niski. Przez pół roku dopracowywaliśmy jego koncepcję, która od samego początku była zła!!!

Nasze nerwy sięgnęły granic. Ale nie o tym... Już mieliśmy z nim zerwać umowę, boimy się jakie jeszcze wyjdą kwiatki.... Dlatego baaardzo prosiłabym o cenne uwagi dotyczące rzutów poprawionych, które nam przesłał (już nie ma garażu i w miejscu garażu mamy utraconą z poddasza sypialnię).

Piszcie wszystko co widzicie, bo już załamujemy ręce i nie wiemy co robić

misiao1983
22-02-2011, 22:57
Czy ktokolwiek pomoże?

bagusia
23-02-2011, 19:10
Przyglądam się tym rzutom i tak sie zastanawiam czy dobrze macie zaprojektowany ten dom pod wzgledem stron świata. Wyjscie na taras wychodzi wam praktycznie na północ (lekko na połnocny wschod). Od wschodu nie ma wogole żadnego okna, dopiero słonce przez jadalnie będzie wpadać do salonu na południowy zachód. Nie wydaje się Wam, że salon może być troszkę "ponury"? (no chyba że to było zamierzone- każdy woli cos innego). Braliście pod uwagę ułożenie domu względem słońca? Osobiście dodałabym okno od wschodu, a najlepiej to kuchnie z jadalnią zamieniłabym miejscem z salonem:P Tak lepiej pasuje do naszego klimatu:) Jeśli taka opcja odpada- zlikwidowałabym ścienę miedzy kuchnią a salonem (można zostawić ewentualnie filar) żeby jak najwiecej słońca wpadało do salonu, no i obowiazkowo okno od wschodu:)

Trociu
24-02-2011, 07:44
a tu zonk.....po pół roku "projektowania" na samym końcu poszedł zmierzyć dom sąsiadki. do której się dostawiamy i okazało się, że plan poddasza z 3 sypialniami runął, bo jej dom jest za niski. Przez pół roku dopracowywaliśmy jego koncepcję, która od samego początku była zła!!!

Ale co ma do tego wysokość domu sąsiadki? Nie możecie zrobić wyższego? Po prostu postawić ścianę obok na potrzebną wysokość?

aksamitka
24-02-2011, 10:57
Przyglądam się tym rzutom i tak sie zastanawiam czy dobrze macie zaprojektowany ten dom pod wzgledem stron świata. Wyjscie na taras wychodzi wam praktycznie na północ (lekko na połnocny wschod).



połnoc? przeciez wejście jest po północnego-wschodu...

ProMyst
24-02-2011, 15:25
Zastanawia mnie fakt ściany postawionej w granicy działki. Można tak?

Monia_22
14-03-2011, 21:38
Witam

Postanowiliśmy z mężem udać się do architekta w celu wykonania projektu indywidualnego na dom ok. 200 m2. Wyszedł większy o ok. 35 m. Początkowo chcieliśmy zmniejszać, ale w sumie nie ma na czym :)

Będę wdzięczna za wszelkie rady i opinie n/t projektu!

[IMG]http://www.image-share.com/upload/557/256m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-256.html) http://www.image-share.com/upload/557/257m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-257.html) http://www.image-share.com/upload/557/258m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-258.html) http://www.image-share.com/upload/557/259m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-259.html)

Monia_22
14-03-2011, 21:38
Witam

Postanowiliśmy z mężem udać się do architekta w celu wykonania projektu indywidualnego na dom ok. 200 m2. Wyszedł większy o ok. 35 m. Początkowo chcieliśmy zmniejszać, ale w sumie nie ma na czym :)

Będę wdzięczna za wszelkie rady i opinie n/t projektu!

[IMG]http://www.image-share.com/upload/557/256m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-256.html) http://www.image-share.com/upload/557/257m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-257.html) http://www.image-share.com/upload/557/258m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-258.html) http://www.image-share.com/upload/557/259m.png (http://www.image-share.com/ipng-557-259.html)

Monia_22
14-03-2011, 23:05
Miałam straszny problem z wklejeniem zdjęć, ale w końcu się udało. Bardzo proszę o opinie.

Monia_22
14-03-2011, 23:05
Miałam straszny problem z wklejeniem zdjęć, ale w końcu się udało. Bardzo proszę o opinie.

ikusia
15-03-2011, 06:37
Przepraszam cię ale płacisz za architekta a zmniejszać ci mają ci ludzie z forum?:) To za co płacisz? Wydaje mi się, że to architekt powinien jednak zmieścić się w założonym przez was metrażu- tak żeby przy okazji było i funkcjonalnie.

ikusia
15-03-2011, 06:37
Przepraszam cię ale płacisz za architekta a zmniejszać ci mają ci ludzie z forum?:) To za co płacisz? Wydaje mi się, że to architekt powinien jednak zmieścić się w założonym przez was metrażu- tak żeby przy okazji było i funkcjonalnie.

Monia_22
15-03-2011, 12:50
Przepraszam cię ale płacisz za architekta a zmniejszać ci mają ci ludzie z forum?:) To za co płacisz? Wydaje mi się, że to architekt powinien jednak zmieścić się w założonym przez was metrażu- tak żeby przy okazji było i funkcjonalnie.

Wiesz nie chcę go koniecznie zmniejszać, interesuje mnie opinia innych o tym projekcie, bo może jest jakiś poważny błąd, który utrudni nam życie, a my tego nie wychwyciliśmy.

Monia_22
15-03-2011, 12:50
Przepraszam cię ale płacisz za architekta a zmniejszać ci mają ci ludzie z forum?:) To za co płacisz? Wydaje mi się, że to architekt powinien jednak zmieścić się w założonym przez was metrażu- tak żeby przy okazji było i funkcjonalnie.

Wiesz nie chcę go koniecznie zmniejszać, interesuje mnie opinia innych o tym projekcie, bo może jest jakiś poważny błąd, który utrudni nam życie, a my tego nie wychwyciliśmy.

zbigor
15-03-2011, 14:54
Ja bym nigdy w życiu nie dał wyjścia z WC na jadalnię. Niestety mam tak teraz i czasami widzę że jest to krępujące dla gości. Nie rozumiem co oznacza pomieszczenie z napisem WGLĄD na piętrze. To jakiś open space? A pod nim na parterze zacieniony taras? Jesli tak to w pokoju gościnnym na parterze będzie ciemno jak w d...e u Murzyna.

zbigor
15-03-2011, 14:54
Ja bym nigdy w życiu nie dał wyjścia z WC na jadalnię. Niestety mam tak teraz i czasami widzę że jest to krępujące dla gości. Nie rozumiem co oznacza pomieszczenie z napisem WGLĄD na piętrze. To jakiś open space? A pod nim na parterze zacieniony taras? Jesli tak to w pokoju gościnnym na parterze będzie ciemno jak w d...e u Murzyna.

Aleksandryta
15-03-2011, 15:01
Monia 22 hmmm, jak widzę Twój projekt, to od razu wracają wspomnienia, jak budowałam swój pierwszy dom. Też 200 m2. Był bardzo podobny do Twojego.. Sprzedałam go z ulgą ponad rok temu i będę budowała drugi raz. Tym razem 140 m2 :D
Nie podałaś, jak liczna jest Twoja rodzina, ale zakładam, że 2+2 :D
Dom jest duży, to fakt, ale baaardzo ładnie zaprojektowany. O wszystkim pomyśleliście.. szafy, wnęki, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, garderoby, schowek w kuchni.. jestem pełna podziwu.
Dla mnie kuchnia jest za duża i jakaś niepraktyczna. Powierzchnia 23 m to już przesada. Tym bardziej, że meble kuchenne są fatalnie zaprojektowane. Bardzo mało blatów w kuchni. Brak szafek stojących, chyba, że to jest dopiero projekt początkowy na zagospodarowanie kuchni. Jeśli coś zabrać z metrażu, to właśnie z kuchni i z jadalni. Troszeczkę z salonu, jakieś 2-3 metry. Mieszkałam w domu, w którym salon razem jadalnią miał 35 m i dla 4 osób było OK. Ale jak sama wiesz każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o dom.
Jeszcze jedna sprawa, która nie podoba mi się i uczulam Cię na to, gdyż miałam ten sam dylemat w pierwszym domu. Dla mnie garaż jest absolutnie za mały. Miałam 40 metrowy garaż i nasze 2 samochody (jeden SUV a drugi van - rodzinny) ledwo mieściły się w garażu. Nie wiem, jakie macie samochody, ale jak coś większego od Fiata Punto ;) to jeszcze przemyślcie powierzchnię garażu. U Ciebie przy tej powierzchni garażu będzie kłopot z otworzeniem klapy samochodu i wyjęciem zakupów, a jak macie małe dzieci to jak z boku wyjmiecie nosidełko? wózkową gondolę, czy coś tam jeszcze? Rozumiem, że sprzęt ogrodniczy będziecie trzymać w pomieszczeniu gospodarczym, np. meble ogrodowe, kosiarkę... Jak będziecie to "taszczyć" do ogrodu??? Przez salon? Napewno nie! Czyli przez garaż? Czyli za każdym razem, jak będziesz chciała skorzystać choćby z motyki bądziesz musiała otwierać klapę od garażu... Brak tylnych drzwi w garażu !!!

Może nie powinnam tego pisać, bo już za późno, ale ten dach jaki macie w projekcie.. wielospadowy z lukarnami, z koszami, to ja tak liczę na 100-120 tys. PLN Zdajecie sobie z tego sprawę ? Poza tym do takiego dachu trzeba mieć naprawdę dobrą ekipę dekarzy... Też miałam taki dach i kosztował mnie w 2004 r. 70 tys. PLN ofc wszystko. To była najdroższa cześć z naszej inwestycji. Teraz będzie dach dwuspadowy :P

Aha i te drzwi od WC na dole na jadlanię, niezbyt apetyczne :P

Aleksandryta
15-03-2011, 15:01
Monia 22 hmmm, jak widzę Twój projekt, to od razu wracają wspomnienia, jak budowałam swój pierwszy dom. Też 200 m2. Był bardzo podobny do Twojego.. Sprzedałam go z ulgą ponad rok temu i będę budowała drugi raz. Tym razem 140 m2 :D
Nie podałaś, jak liczna jest Twoja rodzina, ale zakładam, że 2+2 :D
Dom jest duży, to fakt, ale baaardzo ładnie zaprojektowany. O wszystkim pomyśleliście.. szafy, wnęki, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, garderoby, schowek w kuchni.. jestem pełna podziwu.
Dla mnie kuchnia jest za duża i jakaś niepraktyczna. Powierzchnia 23 m to już przesada. Tym bardziej, że meble kuchenne są fatalnie zaprojektowane. Bardzo mało blatów w kuchni. Brak szafek stojących, chyba, że to jest dopiero projekt początkowy na zagospodarowanie kuchni. Jeśli coś zabrać z metrażu, to właśnie z kuchni i z jadalni. Troszeczkę z salonu, jakieś 2-3 metry. Mieszkałam w domu, w którym salon razem jadalnią miał 35 m i dla 4 osób było OK. Ale jak sama wiesz każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o dom.
Jeszcze jedna sprawa, która nie podoba mi się i uczulam Cię na to, gdyż miałam ten sam dylemat w pierwszym domu. Dla mnie garaż jest absolutnie za mały. Miałam 40 metrowy garaż i nasze 2 samochody (jeden SUV a drugi van - rodzinny) ledwo mieściły się w garażu. Nie wiem, jakie macie samochody, ale jak coś większego od Fiata Punto ;) to jeszcze przemyślcie powierzchnię garażu. U Ciebie przy tej powierzchni garażu będzie kłopot z otworzeniem klapy samochodu i wyjęciem zakupów, a jak macie małe dzieci to jak z boku wyjmiecie nosidełko? wózkową gondolę, czy coś tam jeszcze? Rozumiem, że sprzęt ogrodniczy będziecie trzymać w pomieszczeniu gospodarczym, np. meble ogrodowe, kosiarkę... Jak będziecie to "taszczyć" do ogrodu??? Przez salon? Napewno nie! Czyli przez garaż? Czyli za każdym razem, jak będziesz chciała skorzystać choćby z motyki bądziesz musiała otwierać klapę od garażu... Brak tylnych drzwi w garażu !!!

Może nie powinnam tego pisać, bo już za późno, ale ten dach jaki macie w projekcie.. wielospadowy z lukarnami, z koszami, to ja tak liczę na 100-120 tys. PLN Zdajecie sobie z tego sprawę ? Poza tym do takiego dachu trzeba mieć naprawdę dobrą ekipę dekarzy... Też miałam taki dach i kosztował mnie w 2004 r. 70 tys. PLN ofc wszystko. To była najdroższa cześć z naszej inwestycji. Teraz będzie dach dwuspadowy :P

Aha i te drzwi od WC na dole na jadlanię, niezbyt apetyczne :P

Monia_22
18-03-2011, 21:23
Ja bym nigdy w życiu nie dał wyjścia z WC na jadalnię. Niestety mam tak teraz i czasami widzę że jest to krępujące dla gości. Nie rozumiem co oznacza pomieszczenie z napisem WGLĄD na piętrze. To jakiś open space? A pod nim na parterze zacieniony taras? Jesli tak to w pokoju gościnnym na parterze będzie ciemno jak w d...e u Murzyna.

Nie pomyśleliśmy, że wc na przeciwko jadalni może być krępujące, a teraz już kiepsko z możliwością przeniesienia. Jednak jeszcze o tym pomyślimy.
Wgląd to taki balkon wewnętrzny, z góry będzie widok na jadalnię. Nie rozumiem dlaczego taras miałby być zacieniony. Gabinet/pokój gościnny jest od północy, więc zdajemy sobie sprawę, że super słoneczny to on nie będzie.
Dziękuję za komentarz.

Monia_22
18-03-2011, 21:23
Ja bym nigdy w życiu nie dał wyjścia z WC na jadalnię. Niestety mam tak teraz i czasami widzę że jest to krępujące dla gości. Nie rozumiem co oznacza pomieszczenie z napisem WGLĄD na piętrze. To jakiś open space? A pod nim na parterze zacieniony taras? Jesli tak to w pokoju gościnnym na parterze będzie ciemno jak w d...e u Murzyna.

Nie pomyśleliśmy, że wc na przeciwko jadalni może być krępujące, a teraz już kiepsko z możliwością przeniesienia. Jednak jeszcze o tym pomyślimy.
Wgląd to taki balkon wewnętrzny, z góry będzie widok na jadalnię. Nie rozumiem dlaczego taras miałby być zacieniony. Gabinet/pokój gościnny jest od północy, więc zdajemy sobie sprawę, że super słoneczny to on nie będzie.
Dziękuję za komentarz.

Monia_22
18-03-2011, 21:41
Monia 22 hmmm, jak widzę Twój projekt, to od razu wracają wspomnienia, jak budowałam swój pierwszy dom. Też 200 m2. Był bardzo podobny do Twojego.. Sprzedałam go z ulgą ponad rok temu i będę budowała drugi raz. Tym razem 140 m2 :D
Nie podałaś, jak liczna jest Twoja rodzina, ale zakładam, że 2+2 :D
Dom jest duży, to fakt, ale baaardzo ładnie zaprojektowany. O wszystkim pomyśleliście.. szafy, wnęki, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, garderoby, schowek w kuchni.. jestem pełna podziwu.
Dla mnie kuchnia jest za duża i jakaś niepraktyczna. Powierzchnia 23 m to już przesada. Tym bardziej, że meble kuchenne są fatalnie zaprojektowane. Bardzo mało blatów w kuchni. Brak szafek stojących, chyba, że to jest dopiero projekt początkowy na zagospodarowanie kuchni. Jeśli coś zabrać z metrażu, to właśnie z kuchni i z jadalni. Troszeczkę z salonu, jakieś 2-3 metry. Mieszkałam w domu, w którym salon razem jadalnią miał 35 m i dla 4 osób było OK. Ale jak sama wiesz każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o dom.
Jeszcze jedna sprawa, która nie podoba mi się i uczulam Cię na to, gdyż miałam ten sam dylemat w pierwszym domu. Dla mnie garaż jest absolutnie za mały. Miałam 40 metrowy garaż i nasze 2 samochody (jeden SUV a drugi van - rodzinny) ledwo mieściły się w garażu. Nie wiem, jakie macie samochody, ale jak coś większego od Fiata Punto ;) to jeszcze przemyślcie powierzchnię garażu. U Ciebie przy tej powierzchni garażu będzie kłopot z otworzeniem klapy samochodu i wyjęciem zakupów, a jak macie małe dzieci to jak z boku wyjmiecie nosidełko? wózkową gondolę, czy coś tam jeszcze? Rozumiem, że sprzęt ogrodniczy będziecie trzymać w pomieszczeniu gospodarczym, np. meble ogrodowe, kosiarkę... Jak będziecie to "taszczyć" do ogrodu??? Przez salon? Napewno nie! Czyli przez garaż? Czyli za każdym razem, jak będziesz chciała skorzystać choćby z motyki bądziesz musiała otwierać klapę od garażu... Brak tylnych drzwi w garażu !!!

Może nie powinnam tego pisać, bo już za późno, ale ten dach jaki macie w projekcie.. wielospadowy z lukarnami, z koszami, to ja tak liczę na 100-120 tys. PLN Zdajecie sobie z tego sprawę ? Poza tym do takiego dachu trzeba mieć naprawdę dobrą ekipę dekarzy... Też miałam taki dach i kosztował mnie w 2004 r. 70 tys. PLN ofc wszystko. To była najdroższa cześć z naszej inwestycji. Teraz będzie dach dwuspadowy :P

Aha i te drzwi od WC na dole na jadlanię, niezbyt apetyczne :P

Aleksandryta dziękuję za ocenę domu. Co do liczby mieszkańców obecny stan wynosi 2+brzuszek:), a docelowy, zgodnie z tym co przypuszczałaś 2+2. Tak jak zauważyłaś zależało nam, aby w domu panował ład i porządek, stąd zaplanowane garderoby, pomieszczenia gospod., spiżarnia, duża pralnio/suszarnia.
Co do kuchni to chcieliśmy taką ok. 20m2, a wyszła o prawie 24, więc trochę za duża, myślimy aby przenieść ścianę działową od spiżarni z lewej strony na prawą, wówczas zwiększyłby się gabinet, kosztem kuchni. Meble są od tak wstawione przez architekta, mam nadzieję, że projektant kuchni wymyśli coś interesującego. Początkowo chciałam zmniejszać salon o 2-3 m, jednak później uznaliśmy, że gra nie jest warta świeczki. Nad garażem również się zastanawiamy, architekt powiedział, że jest wystarczająco duży , ale obawiamy się, że nie ma racji (również mamy suva i hatchbacka), musimy to jeszcze przemyśleć.
Meble ogrodowe i sprzęt, mamy zamiar trzymać w pomieszczeniu gospodarczym w podwórku, stąd garaż nie ma tylnego wyjścia.
Dach jest dwuspadowy, próbując zobrazować to pewnego rodzaju połączenie dwóch dachów dwuspadowych pod kątem prostym. O łazience niestety nie pomyśleliśmy, a teraz nie bardzo wiem, gdzie moglibyśmy ją przenieść.

Bardzo dziękuję za wyczerpującą ocenę :* i życzę powodzenia przy budowie drugiego domu!

Będę wdzięczna za inne opinie i rady!

Monia_22
18-03-2011, 21:41
Monia 22 hmmm, jak widzę Twój projekt, to od razu wracają wspomnienia, jak budowałam swój pierwszy dom. Też 200 m2. Był bardzo podobny do Twojego.. Sprzedałam go z ulgą ponad rok temu i będę budowała drugi raz. Tym razem 140 m2 :D
Nie podałaś, jak liczna jest Twoja rodzina, ale zakładam, że 2+2 :D
Dom jest duży, to fakt, ale baaardzo ładnie zaprojektowany. O wszystkim pomyśleliście.. szafy, wnęki, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, garderoby, schowek w kuchni.. jestem pełna podziwu.
Dla mnie kuchnia jest za duża i jakaś niepraktyczna. Powierzchnia 23 m to już przesada. Tym bardziej, że meble kuchenne są fatalnie zaprojektowane. Bardzo mało blatów w kuchni. Brak szafek stojących, chyba, że to jest dopiero projekt początkowy na zagospodarowanie kuchni. Jeśli coś zabrać z metrażu, to właśnie z kuchni i z jadalni. Troszeczkę z salonu, jakieś 2-3 metry. Mieszkałam w domu, w którym salon razem jadalnią miał 35 m i dla 4 osób było OK. Ale jak sama wiesz każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o dom.
Jeszcze jedna sprawa, która nie podoba mi się i uczulam Cię na to, gdyż miałam ten sam dylemat w pierwszym domu. Dla mnie garaż jest absolutnie za mały. Miałam 40 metrowy garaż i nasze 2 samochody (jeden SUV a drugi van - rodzinny) ledwo mieściły się w garażu. Nie wiem, jakie macie samochody, ale jak coś większego od Fiata Punto ;) to jeszcze przemyślcie powierzchnię garażu. U Ciebie przy tej powierzchni garażu będzie kłopot z otworzeniem klapy samochodu i wyjęciem zakupów, a jak macie małe dzieci to jak z boku wyjmiecie nosidełko? wózkową gondolę, czy coś tam jeszcze? Rozumiem, że sprzęt ogrodniczy będziecie trzymać w pomieszczeniu gospodarczym, np. meble ogrodowe, kosiarkę... Jak będziecie to "taszczyć" do ogrodu??? Przez salon? Napewno nie! Czyli przez garaż? Czyli za każdym razem, jak będziesz chciała skorzystać choćby z motyki bądziesz musiała otwierać klapę od garażu... Brak tylnych drzwi w garażu !!!

Może nie powinnam tego pisać, bo już za późno, ale ten dach jaki macie w projekcie.. wielospadowy z lukarnami, z koszami, to ja tak liczę na 100-120 tys. PLN Zdajecie sobie z tego sprawę ? Poza tym do takiego dachu trzeba mieć naprawdę dobrą ekipę dekarzy... Też miałam taki dach i kosztował mnie w 2004 r. 70 tys. PLN ofc wszystko. To była najdroższa cześć z naszej inwestycji. Teraz będzie dach dwuspadowy :P

Aha i te drzwi od WC na dole na jadlanię, niezbyt apetyczne :P

Aleksandryta dziękuję za ocenę domu. Co do liczby mieszkańców obecny stan wynosi 2+brzuszek:), a docelowy, zgodnie z tym co przypuszczałaś 2+2. Tak jak zauważyłaś zależało nam, aby w domu panował ład i porządek, stąd zaplanowane garderoby, pomieszczenia gospod., spiżarnia, duża pralnio/suszarnia.
Co do kuchni to chcieliśmy taką ok. 20m2, a wyszła o prawie 24, więc trochę za duża, myślimy aby przenieść ścianę działową od spiżarni z lewej strony na prawą, wówczas zwiększyłby się gabinet, kosztem kuchni. Meble są od tak wstawione przez architekta, mam nadzieję, że projektant kuchni wymyśli coś interesującego. Początkowo chciałam zmniejszać salon o 2-3 m, jednak później uznaliśmy, że gra nie jest warta świeczki. Nad garażem również się zastanawiamy, architekt powiedział, że jest wystarczająco duży , ale obawiamy się, że nie ma racji (również mamy suva i hatchbacka), musimy to jeszcze przemyśleć.
Meble ogrodowe i sprzęt, mamy zamiar trzymać w pomieszczeniu gospodarczym w podwórku, stąd garaż nie ma tylnego wyjścia.
Dach jest dwuspadowy, próbując zobrazować to pewnego rodzaju połączenie dwóch dachów dwuspadowych pod kątem prostym. O łazience niestety nie pomyśleliśmy, a teraz nie bardzo wiem, gdzie moglibyśmy ją przenieść.

Bardzo dziękuję za wyczerpującą ocenę :* i życzę powodzenia przy budowie drugiego domu!

Będę wdzięczna za inne opinie i rady!

zbigor
19-03-2011, 00:17
Nad garażem również się zastanawiamy, architekt powiedział, że jest wystarczająco duży , ale obawiamy się, że nie ma racji (również mamy suva i hatchbacka), musimy to jeszcze przemyśleć.

Architekt ma rację. Da się w miarę przyzwoicie zaparkować w 6 metrowym garażu SUVa i kompakta o ile jedno z aut będzie parkowane tyłem i jak najbliżej bocznej ściany. Natomiast z komfortem ma to już niewiele wspólnego wiec jeśli macie możliwość to go trochę poszerzcie. Ja zrobiłem prosty pomiar parkując jedno auto obok drugiego i wyszło mi niecałe 7 metrów.

zbigor
19-03-2011, 00:17
Nad garażem również się zastanawiamy, architekt powiedział, że jest wystarczająco duży , ale obawiamy się, że nie ma racji (również mamy suva i hatchbacka), musimy to jeszcze przemyśleć.

Architekt ma rację. Da się w miarę przyzwoicie zaparkować w 6 metrowym garażu SUVa i kompakta o ile jedno z aut będzie parkowane tyłem i jak najbliżej bocznej ściany. Natomiast z komfortem ma to już niewiele wspólnego wiec jeśli macie możliwość to go trochę poszerzcie. Ja zrobiłem prosty pomiar parkując jedno auto obok drugiego i wyszło mi niecałe 7 metrów.

Aleksandryta
19-03-2011, 05:35
Architekt ma rację. Da się w miarę przyzwoicie zaparkować w 6 metrowym garażu SUVa i kompakta o ile jedno z aut będzie parkowane tyłem i jak najbliżej bocznej ściany. Natomiast z komfortem ma to już niewiele wspólnego wiec jeśli macie możliwość to go trochę poszerzcie. Ja zrobiłem prosty pomiar parkując jedno auto obok drugiego i wyszło mi niecałe 7 metrów.
Dokladnie, da się zaparkowac, ale chodzi o komfort uzytkowania tego pomieszczenia. Tym bardziej, gdy inwestorzy sa na etapie pączkowania ;), to dobrze by było, żeby mogli swobodnie z boku wyjąć gondolę (nosidełko) z dzieckiem. Przecież tę czynność będą najczęściej wykonywali przez najbliższe kilka lat ;) Chodzi o to, żeby w jednym samochodzie móc w garażu otworzyć szeroko drzwi. Albo choćby odkurzyć w środku samochód, bez konieczności wyjazdu z garażu przy złej pogodzie. Mój mąż baaardzo narzekał na garaż, że jest za wąski (nie za krótki). Tak z praktyki to 90% naszych "wejść" do domu , oczywiście w takim codziennym użytkowaniu to było poprzez garaż, natępnie pomieszczenie gospodarcze do domu. A już w razie brzydkiej pogody to było 100% "wejść" ;) Z wejścia głównego do domu to korzystaliśmy, jak przyjmowaliśmy gości albo wybieraliśmy się na spacer z dziećmi i psami po okolicy.
Poza tym jak zauważyłam nawet w projektach gotowych garaż dwustanowiskowy ma ok. 37 m2
Rzeczywiście dach jest dwuspadowy, ale wtedy pisałam z pracy, a tam mam fatalną kartę grafiki.
Tak jak pisałam wcześniej - dom pięknie i mądrze zaprojektowany.
Z tym WC na dole, po prostu musice z uwagą wybrać dobre, szczelne drzwi do tego pomieszczenia, najlepiej pełne.

Aleksandryta
19-03-2011, 05:35
Architekt ma rację. Da się w miarę przyzwoicie zaparkować w 6 metrowym garażu SUVa i kompakta o ile jedno z aut będzie parkowane tyłem i jak najbliżej bocznej ściany. Natomiast z komfortem ma to już niewiele wspólnego wiec jeśli macie możliwość to go trochę poszerzcie. Ja zrobiłem prosty pomiar parkując jedno auto obok drugiego i wyszło mi niecałe 7 metrów.
Dokladnie, da się zaparkowac, ale chodzi o komfort uzytkowania tego pomieszczenia. Tym bardziej, gdy inwestorzy sa na etapie pączkowania ;), to dobrze by było, żeby mogli swobodnie z boku wyjąć gondolę (nosidełko) z dzieckiem. Przecież tę czynność będą najczęściej wykonywali przez najbliższe kilka lat ;) Chodzi o to, żeby w jednym samochodzie móc w garażu otworzyć szeroko drzwi. Albo choćby odkurzyć w środku samochód, bez konieczności wyjazdu z garażu przy złej pogodzie. Mój mąż baaardzo narzekał na garaż, że jest za wąski (nie za krótki). Tak z praktyki to 90% naszych "wejść" do domu , oczywiście w takim codziennym użytkowaniu to było poprzez garaż, natępnie pomieszczenie gospodarcze do domu. A już w razie brzydkiej pogody to było 100% "wejść" ;) Z wejścia głównego do domu to korzystaliśmy, jak przyjmowaliśmy gości albo wybieraliśmy się na spacer z dziećmi i psami po okolicy.
Poza tym jak zauważyłam nawet w projektach gotowych garaż dwustanowiskowy ma ok. 37 m2
Rzeczywiście dach jest dwuspadowy, ale wtedy pisałam z pracy, a tam mam fatalną kartę grafiki.
Tak jak pisałam wcześniej - dom pięknie i mądrze zaprojektowany.
Z tym WC na dole, po prostu musice z uwagą wybrać dobre, szczelne drzwi do tego pomieszczenia, najlepiej pełne.

szczecinianin1
29-03-2011, 20:08
Zastanawiam się nad takim rozkładem wnętrz w swoim domu. Proszę o opinie czy są ok, czy też coś należy zmienić aby lepiej się mieszkało :rolleyes: ?

Dom ma mieć 200 m2

Rzut parteru: PARTER (http://www.soko-developer.pl/public/Pictures/12-82Uvd4.jpg)

Rzut piętra: PIĘTRO (http://www.soko-developer.pl/public/Pictures/12-YXT13P.jpg)

aadamuss24
29-03-2011, 20:23
Na parterze zwiększyłbym wiatrołap aż do schodów. Ta mała sień to klitka jest. Reszta to już rzecz gustu. pozdr adam

Emiljano
30-03-2011, 07:53
Wejście do pomieszczeń gospodarczych od strony ogrodu...

szczecinianin1
30-03-2011, 09:17
A czy dużym minusem Waszym zdaniem jest to, że kabina z natryskiem może być tylko na parterze, a na piętrze może być tylko wanna ?

Liwko
30-03-2011, 11:54
Będziesz miał bardzo upierdliwy i drogi system CWU. Wszystkie odbiorniki CWU są rozstrzelone po całym domu a w dodatku daleko od kotłowni. Jeżeli ci się wydaje że to nie problem to tak ci się tylko wydaje.
Pzdr

aadamuss24
30-03-2011, 12:01
Jeden prysznic jedna wanna nie jest źle.
Liwko to może być problemem jak ktoś bardzo liczy straty ale część ludzi, zwłaszcza grzejących gazem ma cyrkulację włączoną non stop i dają radę ciesząc się z komfortu. Często tak mam, że w przypadku awarii pompy cyrkulacyjnej klient nie chce nawet pompy z termostatem :) pozdr adam

Liwko
30-03-2011, 12:25
Będzie drogo w wykonaniu jak i w rachunkach, ale jeżeli to nie problem...

lkk.
05-04-2011, 06:53
Witam, planujemy budowe domu dosc nietypowego - parterowy, dwurodzinny, drewniany, powierzchnia uzytkowa max. 190m2 (120 + 70), najchetniej z plaskim dachem, takze "dosc" ciezko o projekt gotowy (w ogole projekty domow dwurodzinnych to najczesciej totalna porazka ale to juz zupelnie odrebny temat ;))
no i moje pytanie - czy ktos moglby podpowiedziec ile moze kosztowac projekt indywidualny domu o wspomnianej powierzchni? do tej pory rozgladalismy sie za dwoma projektami gotowymi ktore mozna byc polaczyc za pomoca wiaty garazowej ale koszt adaptacji projektow i ich ewentualnych przerobek chyba zbliza nas w cenowe okolice projektu indywidualnego...
poza tym tak sobie mysle, ze jeden budynek to jednak oszczednosci - wspolna sciana (cieplej), mozna sie pokusic o jeden system ogrzewania (dwa kominki pod jednym kominem, wspolny rekuperator), jedno doprowadzenie pradu, wody, gazu itepe itepe
wszelkie uwagi do powyzszego beda bardzo mile widziane :rolleyes:

lkk.
05-04-2011, 06:53
Witam, planujemy budowe domu dosc nietypowego - parterowy, dwurodzinny, drewniany, powierzchnia uzytkowa max. 190m2 (120 + 70), najchetniej z plaskim dachem, takze "dosc" ciezko o projekt gotowy (w ogole projekty domow dwurodzinnych to najczesciej totalna porazka ale to juz zupelnie odrebny temat ;))
no i moje pytanie - czy ktos moglby podpowiedziec ile moze kosztowac projekt indywidualny domu o wspomnianej powierzchni? do tej pory rozgladalismy sie za dwoma projektami gotowymi ktore mozna byc polaczyc za pomoca wiaty garazowej ale koszt adaptacji projektow i ich ewentualnych przerobek chyba zbliza nas w cenowe okolice projektu indywidualnego...
poza tym tak sobie mysle, ze jeden budynek to jednak oszczednosci - wspolna sciana (cieplej), mozna sie pokusic o jeden system ogrzewania (dwa kominki pod jednym kominem, wspolny rekuperator), jedno doprowadzenie pradu, wody, gazu itepe itepe
wszelkie uwagi do powyzszego beda bardzo mile widziane :rolleyes:

Aleksandryta
05-04-2011, 07:34
Coś koło 12-15 tys., a może być i 30 tys.. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania i Twoich możliwości finansowych :P
Drewniany z płaskim dachem!!!! Heh jeszcze takiego drewniaka nie widziałam. Drewniany, czyli jaki? Z bali, kanadyjczyk?
To już musi być biuro projektowe specjalizujące się w projektowaniu drewniaków.
A można u Ciebie budować domy z płaskim dachem? I jeszcze do tego drewniane?

Nefer budowała dom dla siebie i teściów, ale oczywiście murowany. Może coś Ci pomoże w wyborze projektu.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?49019-Nefer-JAZDA-PO-BANDZIE.-Teściowej-Dedykuję-)

Aleksandryta
05-04-2011, 07:34
Coś koło 12-15 tys., a może być i 30 tys.. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania i Twoich możliwości finansowych :P
Drewniany z płaskim dachem!!!! Heh jeszcze takiego drewniaka nie widziałam. Drewniany, czyli jaki? Z bali, kanadyjczyk?
To już musi być biuro projektowe specjalizujące się w projektowaniu drewniaków.
A można u Ciebie budować domy z płaskim dachem? I jeszcze do tego drewniane?

Nefer budowała dom dla siebie i teściów, ale oczywiście murowany. Może coś Ci pomoże w wyborze projektu.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?49019-Nefer-JAZDA-PO-BANDZIE.-Teściowej-Dedykuję-)

Lilianette
05-04-2011, 07:55
Można taniej taki projekt zdobyć, pochodź po biurach, tych mniejszych też. Ja za swój dałam 6 tys. co prawda robiła mi to znajoma - mimo to ich biuro zarobiło, cena była zadowalaljąca dla obydwu stron. Sądzę, że max 8tys to powinno być wsjo za taki domek, z projektami instalacji oczywiście, komplet. Warto więc poszukać, ode mnie też wołali masakryczne kwoty :eek:

Lilianette
05-04-2011, 07:55
Można taniej taki projekt zdobyć, pochodź po biurach, tych mniejszych też. Ja za swój dałam 6 tys. co prawda robiła mi to znajoma - mimo to ich biuro zarobiło, cena była zadowalaljąca dla obydwu stron. Sądzę, że max 8tys to powinno być wsjo za taki domek, z projektami instalacji oczywiście, komplet. Warto więc poszukać, ode mnie też wołali masakryczne kwoty :eek:

lkk.
05-04-2011, 09:52
@Aleksandryta
wiem, ze bedzie toto dosc nietypowe ;) ale w sumie czemu drewniany dom nie moze miec plaskiego dachu..? czy mozna u nas tak budowac to sie niedlugo okaze - w przyszlym tygodniu chcemy zlozyc wniosek WZ, jestem o tyle dobrej mysli ze juz z 10 domow z plaskimi dachami w wiosce stoi, na razie tylko przez telefon rozmawialem z gmina no i nie bylo jakiegos zdecydowanego nie :) a technologia - prawdopodobnie kanadyjczyk choc patrzymy na inne technologie tez, np. HBE z Konsbudu

Projekt Nefer - z calym szacunkiem ale potwierdza moja teorie o pewnej takiej "nieprzemyslanosci" gotowych projektow domow dwupokoleniowych - chocby fakt, ze w tym projekcie ponad 30m2 jest stracone na korytarze, przedsionki i inne halle (?) i to tylko na parterze, a dodatkowe 26m2 odchodzi na hall na poddaszu, moim zdaniem sporo, no ale my stawiamy dom duzo mniejszy dlatego kazdy metr sie liczy ;)

@Lilianette
To moze podeslij namiary na swoja znajoma :) a serio, jesli realny jest projekt indywidualny za okolo 8tys to chyba dam spokoj z gotowcami, zreszta jeszcze w tym tygodniu planuje turnee po biurach ;)

lkk.
05-04-2011, 09:52
@Aleksandryta
wiem, ze bedzie toto dosc nietypowe ;) ale w sumie czemu drewniany dom nie moze miec plaskiego dachu..? czy mozna u nas tak budowac to sie niedlugo okaze - w przyszlym tygodniu chcemy zlozyc wniosek WZ, jestem o tyle dobrej mysli ze juz z 10 domow z plaskimi dachami w wiosce stoi, na razie tylko przez telefon rozmawialem z gmina no i nie bylo jakiegos zdecydowanego nie :) a technologia - prawdopodobnie kanadyjczyk choc patrzymy na inne technologie tez, np. HBE z Konsbudu

Projekt Nefer - z calym szacunkiem ale potwierdza moja teorie o pewnej takiej "nieprzemyslanosci" gotowych projektow domow dwupokoleniowych - chocby fakt, ze w tym projekcie ponad 30m2 jest stracone na korytarze, przedsionki i inne halle (?) i to tylko na parterze, a dodatkowe 26m2 odchodzi na hall na poddaszu, moim zdaniem sporo, no ale my stawiamy dom duzo mniejszy dlatego kazdy metr sie liczy ;)

@Lilianette
To moze podeslij namiary na swoja znajoma :) a serio, jesli realny jest projekt indywidualny za okolo 8tys to chyba dam spokoj z gotowcami, zreszta jeszcze w tym tygodniu planuje turnee po biurach ;)

mikees
05-05-2011, 08:42
Cześć, Razem z żoną jesteśmy na etapie wybierania projektu. Nasza działka jest dosyć wąska. Wymiary szerokość: od frontu (od drogi) 19metrow, od ogrodu 17. Jej długość to 33/34 metry. Wjazd jest od strony wschodniej z lekkim odchyleniem na północny- wschód. Tym samym południe to cala lewa strona budynku. Zachód zaś od ogrodu.

Na działkę o takich wymiarach czyli dla domu o maksymalnie 10metrach szerokości trudno było nam wybrać odpowiedni projekt i wykorzystać maksymalnie jego szerokość. Co do preferencji pomieszczeniowych w domu to chcieliśmy garaż w części budynku, pokój na dole, spory salon, jadalnie w której zmieści się po rozłożeniu długi stół. Na górze 3 spore pokoje. Znajomy architekt zaproponował nam projekt którym chciałem się podzielić i usłyszeć Wasze zdanie na jego temat.

http://img853.imageshack.us/img853/2482/parterw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/parterw.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img822.imageshack.us/img822/8322/pietroy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/822/pietroy.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mikees
05-05-2011, 08:42
Cześć, Razem z żoną jesteśmy na etapie wybierania projektu. Nasza działka jest dosyć wąska. Wymiary szerokość: od frontu (od drogi) 19metrow, od ogrodu 17. Jej długość to 33/34 metry. Wjazd jest od strony wschodniej z lekkim odchyleniem na północny- wschód. Tym samym południe to cala lewa strona budynku. Zachód zaś od ogrodu.

Na działkę o takich wymiarach czyli dla domu o maksymalnie 10metrach szerokości trudno było nam wybrać odpowiedni projekt i wykorzystać maksymalnie jego szerokość. Co do preferencji pomieszczeniowych w domu to chcieliśmy garaż w części budynku, pokój na dole, spory salon, jadalnie w której zmieści się po rozłożeniu długi stół. Na górze 3 spore pokoje. Znajomy architekt zaproponował nam projekt którym chciałem się podzielić i usłyszeć Wasze zdanie na jego temat.

http://img853.imageshack.us/img853/2482/parterw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/parterw.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img822.imageshack.us/img822/8322/pietroy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/822/pietroy.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mikees
05-05-2011, 10:03
Ktoś się pokusi o analizę czy umieściłem post w niewłaściwym miejscu?

mikees
05-05-2011, 10:03
Ktoś się pokusi o analizę czy umieściłem post w niewłaściwym miejscu?

mikees
08-05-2011, 22:52
no moze ktos jednak..jedno zdanie...zeby chociaz cos bylo :)

mikees
08-05-2011, 22:52
no moze ktos jednak..jedno zdanie...zeby chociaz cos bylo :)

ProMyst
09-05-2011, 16:29
Skoro mówisz że południe to cała lewa strona budynku to musisz zrobić lusterko z tego projektu.

ProMyst
09-05-2011, 16:29
Skoro mówisz że południe to cała lewa strona budynku to musisz zrobić lusterko z tego projektu.

Hieronim12
09-05-2011, 17:36
Zwrócicie uwage na szerkość jadalni i na szerokość wejścia, 125cm może być trochę wąsko. Galeria na górze?? zastanówcie się jak można wykorzystać taką przestrzeń. Odważne przeszklenie w salonie.

Hieronim12
09-05-2011, 17:36
Zwrócicie uwage na szerkość jadalni i na szerokość wejścia, 125cm może być trochę wąsko. Galeria na górze?? zastanówcie się jak można wykorzystać taką przestrzeń. Odważne przeszklenie w salonie.

mikees
10-05-2011, 07:39
Skoro mówisz że południe to cała lewa strona budynku to musisz zrobić lusterko z tego projektu.

Z tymże chcemy się niejako odciąć od lewej strony i prawej. Z prawej strony mamy jak narazie pustą przestrzeń i z prawej strony jest dojazd drogą, która jest ślepą prywatną drogą. Z kuchni z okna narożnego mam widok na podjazd a z drugiego na drogę. Jeśli to zmienimy to trochę się to wszystko pozmienia. sa trzy koncepcje: ta , lustro i ostatnia pokoj z przodu a kuchnia, jadalnia i salon z tylu.

mikees
10-05-2011, 07:39
Skoro mówisz że południe to cała lewa strona budynku to musisz zrobić lusterko z tego projektu.

Z tymże chcemy się niejako odciąć od lewej strony i prawej. Z prawej strony mamy jak narazie pustą przestrzeń i z prawej strony jest dojazd drogą, która jest ślepą prywatną drogą. Z kuchni z okna narożnego mam widok na podjazd a z drugiego na drogę. Jeśli to zmienimy to trochę się to wszystko pozmienia. sa trzy koncepcje: ta , lustro i ostatnia pokoj z przodu a kuchnia, jadalnia i salon z tylu.

mikees
10-05-2011, 07:43
Taka galeria komponuje sie z pusta nad salonem. Głupio będzie wyglądał balkonik i trzy pionowe sciany do góry. Nei wiem czy takie cos przy tych powierzchnia ma sens poza tym napewno efekt akustycznej studni sie pojawi a tak to zawsze można tam zrobić choćby biblioteczne która będzie ciekaweie wyglądała z dołu nawet jeśli miałaby ona się kurzyć :)

mikees
10-05-2011, 07:43
Taka galeria komponuje sie z pusta nad salonem. Głupio będzie wyglądał balkonik i trzy pionowe sciany do góry. Nei wiem czy takie cos przy tych powierzchnia ma sens poza tym napewno efekt akustycznej studni sie pojawi a tak to zawsze można tam zrobić choćby biblioteczne która będzie ciekaweie wyglądała z dołu nawet jeśli miałaby ona się kurzyć :)

Hieronim12
13-05-2011, 17:17
namiar na biuro, które zajmuje się projektowaniem szklieletów, kupuje od nich projekt gotowy, wiem że mają też w ofercie indywiduwalne projekty także w technologii szkieletowej..8 tysięcy może być troche mało, ale zadzowń zapytaj, napisz maila z pytaniem.
Co do płaskiego dachu, to mało która gmina wydaje zgode na takie rozwiązanie już na etapie decyzji wz, natomiast nie wydaje mi się też był problem z parterówką z płaskim dachem w technologi szkieletowej.

biuro:
http://www.nndom.pl/domy-szkieletowe-projektowanie.html

Hieronim12
13-05-2011, 17:17
namiar na biuro, które zajmuje się projektowaniem szklieletów, kupuje od nich projekt gotowy, wiem że mają też w ofercie indywiduwalne projekty także w technologii szkieletowej..8 tysięcy może być troche mało, ale zadzowń zapytaj, napisz maila z pytaniem.
Co do płaskiego dachu, to mało która gmina wydaje zgode na takie rozwiązanie już na etapie decyzji wz, natomiast nie wydaje mi się też był problem z parterówką z płaskim dachem w technologi szkieletowej.

biuro:
http://www.nndom.pl/domy-szkieletowe-projektowanie.html

macio_23
09-08-2011, 16:34
Witam! Od dwóch (a może trzech) lat szukam projektu, który spełniałby moje (nasze) oczekiwania. W międzyczasie załatwiamy formalności działkowe więc mamy dużo (może za dużo) czasu aby wybrać coś bliskiego ideału ;) Już kilka razy wydawało mi się, że już znalazłem! to TEN! a jednak... Zawsze było coś do zmiany...
Znajomi zamówili projekt indywidualny "na bazie" i był całkiem niedrogi więc i ja postanowiłem, że tak zrobię. Niestety (a może stety) bez bazy...

"Zaprojektowałem" coś takiego:
http://img835.imageshack.us/img835/6453/naszdomparter.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/835/naszdomparter.jpg/)


http://img37.imageshack.us/img37/6358/naszdompoddasze.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/37/naszdompoddasze.jpg/)

Założenia są następujące:
- dom w miarę możliwości energooszczędny
- płyta fundamentowa (?)
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
- ogrzewanie gaz ziemny piec+zasobnik w WC na parterze (?)
- wysoka ściana kolankowa (180-200cm)
- schody ze spocznikiem
- nachylenie dachu ok 25-35 stopni
- z lewej strony wiata (zadaszenie) na 2 samochody (ok 6m) - dodatkowe pomieszczenie z lewej strony ma być pod zadaszeniem
- wejście do domu na ścianie szczytowej lub z lewej pod wiatą
- z prawej strony taras (zadaszony symetrycznie do wiaty - głębokość ok 3m)
- kąt nachylenia wiaty i zadaszenia tarasu taki jak kąt dachu (?)
- między dachem domu a zadaszeniami (wiaty i tarasu) możliwe okna.
- kominek na wysokości jadalni (stołu)
- na poddaszu naprzeciwko schodów - pralnia+suszarnia (?)

(?) oznacza, że nie mam przekonania do pomysłu ;)

Bardzo proszę o opinie.

Pozdrawiam.

macio_23
09-08-2011, 16:34
Witam! Od dwóch (a może trzech) lat szukam projektu, który spełniałby moje (nasze) oczekiwania. W międzyczasie załatwiamy formalności działkowe więc mamy dużo (może za dużo) czasu aby wybrać coś bliskiego ideału ;) Już kilka razy wydawało mi się, że już znalazłem! to TEN! a jednak... Zawsze było coś do zmiany...
Znajomi zamówili projekt indywidualny "na bazie" i był całkiem niedrogi więc i ja postanowiłem, że tak zrobię. Niestety (a może stety) bez bazy...

"Zaprojektowałem" coś takiego:
http://img835.imageshack.us/img835/6453/naszdomparter.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/835/naszdomparter.jpg/)


http://img37.imageshack.us/img37/6358/naszdompoddasze.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/37/naszdompoddasze.jpg/)

Założenia są następujące:
- dom w miarę możliwości energooszczędny
- płyta fundamentowa (?)
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
- ogrzewanie gaz ziemny piec+zasobnik w WC na parterze (?)
- wysoka ściana kolankowa (180-200cm)
- schody ze spocznikiem
- nachylenie dachu ok 25-35 stopni
- z lewej strony wiata (zadaszenie) na 2 samochody (ok 6m) - dodatkowe pomieszczenie z lewej strony ma być pod zadaszeniem
- wejście do domu na ścianie szczytowej lub z lewej pod wiatą
- z prawej strony taras (zadaszony symetrycznie do wiaty - głębokość ok 3m)
- kąt nachylenia wiaty i zadaszenia tarasu taki jak kąt dachu (?)
- między dachem domu a zadaszeniami (wiaty i tarasu) możliwe okna.
- kominek na wysokości jadalni (stołu)
- na poddaszu naprzeciwko schodów - pralnia+suszarnia (?)

(?) oznacza, że nie mam przekonania do pomysłu ;)

Bardzo proszę o opinie.

Pozdrawiam.

julo23
09-08-2011, 21:54
Witam, prosze o ocene wstępnych szkiców projektu.

Zdjęcia widoczne w galerii
http://julo23.extradom.pl/galeria.aspx

Prosze o komentarze.

robert skitek
09-08-2011, 22:23
Powiedz mi, dlaczego sam projektujesz dom jeśli zamawiasz projekt indywidualny? Nie uważasz, że ktoś komu płacisz i zdecydowanie lepiej się na tym zna, nie powinien to zrobić za Ciebie, a przynajmniej razem z Tobą? Trzeba wziąć pod uwagę więcej rzeczy niż tylko powierzchnie i ilość pomieszczeń.
No chyba, że sprawia Ci to taką dziką przyjemność? Wtedy to co innego...

robert skitek
09-08-2011, 22:23
Powiedz mi, dlaczego sam projektujesz dom jeśli zamawiasz projekt indywidualny? Nie uważasz, że ktoś komu płacisz i zdecydowanie lepiej się na tym zna, nie powinien to zrobić za Ciebie, a przynajmniej razem z Tobą? Trzeba wziąć pod uwagę więcej rzeczy niż tylko powierzchnie i ilość pomieszczeń.
No chyba, że sprawia Ci to taką dziką przyjemność? Wtedy to co innego...

macio_23
09-08-2011, 23:01
Powiedz mi, dlaczego sam projektujesz dom jeśli zamawiasz projekt indywidualny?

Myślę, że ciężko te moje wypociny nazwać projektem, ale dzięki ;) To raczej taka myśl, układ pomieszczeń który by mi odpowiadał...
A wszelkie sugestie, wytknięte błędy etc. bardzo mile widziane :) Co tysiąc głów to nie jedna... Pewnie, że nie znacie moich preferencji, układu działki etc. ale raczej chodzi mi o spostrzeżenia typu: za duży hol, za mała spiżarnia itp.


Trzeba wziąć pod uwagę więcej rzeczy niż tylko powierzchnie i ilość pomieszczeń.

Prosze o szczegóły! ;)

Pozdrawiam.

macio_23
09-08-2011, 23:01
Powiedz mi, dlaczego sam projektujesz dom jeśli zamawiasz projekt indywidualny?

Myślę, że ciężko te moje wypociny nazwać projektem, ale dzięki ;) To raczej taka myśl, układ pomieszczeń który by mi odpowiadał...
A wszelkie sugestie, wytknięte błędy etc. bardzo mile widziane :) Co tysiąc głów to nie jedna... Pewnie, że nie znacie moich preferencji, układu działki etc. ale raczej chodzi mi o spostrzeżenia typu: za duży hol, za mała spiżarnia itp.


Trzeba wziąć pod uwagę więcej rzeczy niż tylko powierzchnie i ilość pomieszczeń.

Prosze o szczegóły! ;)

Pozdrawiam.

robert skitek
09-08-2011, 23:31
proszę bardzo (pozwolisz, że zajmę się jedynie błędami):
- ciasne wejście z wygodnego (może jednak zbyt dużego) wiatrołapu i tuż przy wc
- fatalnie zagospodarowana część salon-jadalnia-kuchnia
- po co okno balkonowe (a może drzwi) z gabinetu do wiaty?
- łazienki zagospodarowane jak w blokach

na wykład co trzeba wziąć pod uwagę nie starczyłoby mi tu czasu ale przede wszystkim:
- strony świata
- zagospodarowanie terenu i zabudowy wokół działki
- warunki zabudowy albo wypis z planu miejscowego
- warunki gruntowe

I może przede wszystkim: kompozycję!
Nie uważam, że o gustach się nie dyskutuje - wręcz przeciwnie.
Potrafię sobie wyobrazić ten projekt przestrzennie - na 99% będzie to katastrofa - jak wczesne lata 80-te...

Ale nie przejmuj się za bardzo moimi uwagami - pierwszy ważny krok już zrobiłeś, więc idź za ciosem (znaczy skorzystaj z tego, za co płacisz)

robert skitek
09-08-2011, 23:31
proszę bardzo (pozwolisz, że zajmę się jedynie błędami):
- ciasne wejście z wygodnego (może jednak zbyt dużego) wiatrołapu i tuż przy wc
- fatalnie zagospodarowana część salon-jadalnia-kuchnia
- po co okno balkonowe (a może drzwi) z gabinetu do wiaty?
- łazienki zagospodarowane jak w blokach

na wykład co trzeba wziąć pod uwagę nie starczyłoby mi tu czasu ale przede wszystkim:
- strony świata
- zagospodarowanie terenu i zabudowy wokół działki
- warunki zabudowy albo wypis z planu miejscowego
- warunki gruntowe

I może przede wszystkim: kompozycję!
Nie uważam, że o gustach się nie dyskutuje - wręcz przeciwnie.
Potrafię sobie wyobrazić ten projekt przestrzennie - na 99% będzie to katastrofa - jak wczesne lata 80-te...

Ale nie przejmuj się za bardzo moimi uwagami - pierwszy ważny krok już zrobiłeś, więc idź za ciosem (znaczy skorzystaj z tego, za co płacisz)

macio_23
10-08-2011, 09:19
Dziękuję! O to mi właśnie chodziło...



- ciasne wejście z wygodnego (może jednak zbyt dużego) wiatrołapu i tuż przy wc

Może lepiej zrobić kotłownię kosztem wiatrołapu (z wejściem z wiatrołapu) i tym samym pomniejszyć WC jednocześnie poszerzając wejście?
Rozważałem też wc pod schodami, ale to chyba średnio wygodne...



- po co okno balkonowe (a może drzwi) z gabinetu do wiaty?


Pomieszczenie ma być uniwersalne, m.in. ma służyć pod działalność gosp. (taką bez odwiedzających klientów) stąd bezpośrednie wejście z zewnątrz.



- fatalnie zagospodarowana część salon-jadalnia-kuchnia
- łazienki zagospodarowane jak w blokach


BARDZO proszę o rozwinięcie myśli.



I może przede wszystkim: kompozycję!
Nie uważam, że o gustach się nie dyskutuje - wręcz przeciwnie.
Potrafię sobie wyobrazić ten projekt przestrzennie - na 99% będzie to katastrofa - jak wczesne lata 80-te...


Założenie jest takie aby był to dom prosty i funkcjonalny. Na wyglądzie średnio mi zależy. W mojej wyobraźni widzę to mniej więcej tak:

http://img850.imageshack.us/img850/2001/podhebanowcem.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/850/podhebanowcem.jpg/)

lub

http://img835.imageshack.us/img835/3630/wysokasciankakolankowa.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/835/wysokasciankakolankowa.jpg/)

Jeśli chodzi o strony świata to wejście mniej więcej od północy.

Pozdrawiam

macio_23
10-08-2011, 09:19
Dziękuję! O to mi właśnie chodziło...



- ciasne wejście z wygodnego (może jednak zbyt dużego) wiatrołapu i tuż przy wc

Może lepiej zrobić kotłownię kosztem wiatrołapu (z wejściem z wiatrołapu) i tym samym pomniejszyć WC jednocześnie poszerzając wejście?
Rozważałem też wc pod schodami, ale to chyba średnio wygodne...



- po co okno balkonowe (a może drzwi) z gabinetu do wiaty?


Pomieszczenie ma być uniwersalne, m.in. ma służyć pod działalność gosp. (taką bez odwiedzających klientów) stąd bezpośrednie wejście z zewnątrz.



- fatalnie zagospodarowana część salon-jadalnia-kuchnia
- łazienki zagospodarowane jak w blokach


BARDZO proszę o rozwinięcie myśli.



I może przede wszystkim: kompozycję!
Nie uważam, że o gustach się nie dyskutuje - wręcz przeciwnie.
Potrafię sobie wyobrazić ten projekt przestrzennie - na 99% będzie to katastrofa - jak wczesne lata 80-te...


Założenie jest takie aby był to dom prosty i funkcjonalny. Na wyglądzie średnio mi zależy. W mojej wyobraźni widzę to mniej więcej tak:

http://img850.imageshack.us/img850/2001/podhebanowcem.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/850/podhebanowcem.jpg/)

lub

http://img835.imageshack.us/img835/3630/wysokasciankakolankowa.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/835/wysokasciankakolankowa.jpg/)

Jeśli chodzi o strony świata to wejście mniej więcej od północy.

Pozdrawiam

a.no
10-08-2011, 09:46
:( trzeba sie zalogowac zeby powiekszyc...

pirawawa
10-08-2011, 16:13
Ładnie narysowane

robert skitek
10-08-2011, 16:59
W rozwiązywaniu problemów z układem nie pomogę - ale może ktoś inny się skusi...

Pomieszczenie ma być uniwersalne, m.in. ma służyć pod działalność gosp. (taką bez odwiedzających klientów) stąd bezpośrednie wejście z zewnątrz.
I dlatego klient ma wchodzić przeciskając się obok Twojego samochodu? Lepiej, żeby był zadowolony z Twoich usług...

BARDZO proszę o rozwinięcie myśli.
Nie ma co rozwijać - naprawdę wystarczą słowa, które opisałem. Rzuca się przede wszystkim wciskanie wszystkiego w kąty i brak wygody użytkowania łazienek.


Założenie jest takie aby był to dom prosty i funkcjonalny. Na wyglądzie średnio mi zależy. W mojej wyobraźni widzę to mniej więcej tak:
Nie widzę go ani takim ani takim. Na wyglądzie średnio Ci zależy a obrazki pokazałeś przyzwoite. Jednak to nie te proporcje... i do tego dołóż symetryczne skrzydła wiaty i tarasu.

robert skitek
10-08-2011, 16:59
W rozwiązywaniu problemów z układem nie pomogę - ale może ktoś inny się skusi...

Pomieszczenie ma być uniwersalne, m.in. ma służyć pod działalność gosp. (taką bez odwiedzających klientów) stąd bezpośrednie wejście z zewnątrz.
I dlatego klient ma wchodzić przeciskając się obok Twojego samochodu? Lepiej, żeby był zadowolony z Twoich usług...

BARDZO proszę o rozwinięcie myśli.
Nie ma co rozwijać - naprawdę wystarczą słowa, które opisałem. Rzuca się przede wszystkim wciskanie wszystkiego w kąty i brak wygody użytkowania łazienek.


Założenie jest takie aby był to dom prosty i funkcjonalny. Na wyglądzie średnio mi zależy. W mojej wyobraźni widzę to mniej więcej tak:
Nie widzę go ani takim ani takim. Na wyglądzie średnio Ci zależy a obrazki pokazałeś przyzwoite. Jednak to nie te proporcje... i do tego dołóż symetryczne skrzydła wiaty i tarasu.

macio_23
10-08-2011, 18:37
I dlatego klient ma wchodzić przeciskając się obok Twojego samochodu?


Nie. Dlatego napisałem "działalność gosp. (taką bez odwiedzających klientów)".

Dzięki za zabranie głosu.

Pozdrawiam.

macio_23
10-08-2011, 18:37
I dlatego klient ma wchodzić przeciskając się obok Twojego samochodu?


Nie. Dlatego napisałem "działalność gosp. (taką bez odwiedzających klientów)".

Dzięki za zabranie głosu.

Pozdrawiam.

julo23
10-08-2011, 18:47
wrzuce jeszcze raz zdjęcia.

Jutro ide jeszcze do architekta wprowadzić pewne zmiany... chcieliśmy niby łazienke na dole z oknem ale to chyba był błąd bo przesunęło sie wejście frontowe i nie jest już pod facjatką, więc nie wygląda to korzystnie.
Mamy spory spadek więc piwnice są konieczne.
Koniecznie chcemy 2 duże garaże.
Na górze wyszły ładne pokoje bez dużych skosów ale nie wyszła za ładna elewacja i musimy coś zmienić bo nie podoba nam sie za bardzo...
Pozatym salon 39m to chyba przesada.

http://images38.fotosik.pl/1020/8679bc845116e489gen.jpg
http://images40.fotosik.pl/1021/d8335c37dde71da0gen.jpg
http://images37.fotosik.pl/993/36bc80a227ec5c08gen.jpg
http://images45.fotosik.pl/1031/a468cf2114a89f0egen.jpg
http://images38.fotosik.pl/1020/45481f744621b1f2.jpg
http://images46.fotosik.pl/988/d3f9b0fef751a73b.jpg
http://images45.fotosik.pl/1031/54d98885cc12bfd3.jpg

aby jeszcze powiekszyć zdjęcie prosze na zdjęcie kliknąć prawym myszy i skopiować adres obrazka i wkleić w przeglądarke.

Prosze o jakieś komentarze.
Czas mnie nagli.

lesz
10-08-2011, 22:31
bez urazy, ale zdjęcia są nieczytelne, nawet po tym "linkowaniu" - nie wiem czy tam są m2 podane czy nie, takie mróweczki... ;)
co mi się nie podoba na podstawie obrazków:
obr1 - dluugasne te kominy, no i dach skomplikowany - łatwo będzie go spier... nie przekonuje mnie jego "bryła/fantazja"
obr2 - ok poza dachem (punkt1), może jakieś zejscie do ogrodu z tego taraso-balkonu?
obr3 - bez nowych uwag
obr4 - to okno na piwnicy jakoś dziwnie blisko załamania ściany
układ domu - trudno powiedzieć - bo mało widzę ;) ale dość daleko od wejścia do schodów, już widzę ten rajd- z ogrodu, przez wejście, potem na I piętro po cokolwiek i powrót - kondycje będzie się utrzymywać ;)
wejście z garażu od razu do wnętrza - wg. mnie lepiej przez wiatrołap, nawet jak garaż będzie ogrzewany
Ip - wąski długaśny tunel z wejściami do pokoju - jak hotel albo więzienie... :/ ja bym kosztem pokojów powiększył korytarz
a salon - czy taki duży to kwestia umeblowania, wystroju, itd
polecam przespać się z projektem, pokazać go znajomym/rodzinie - każdy coś doda (raz sensowne, raz nie..ale warto posłuchać pomysłów), może też 2-3 budowlańcom, by powiedzieli co łatwe do zrobienia, a co za skomplikowane
pozdrawiam

Aleksandryta
11-08-2011, 04:58
Dach bardzo skomplikowany i przez to drogi. Stylistycznie - to jakbyś pokazał ten projekt 10-15 lat temu to wszyscy by sie zachwycili jego wyglądem..... W dzisiejszych czasach ma wygląd mało nowoczesny.. ;) Wygląda, jak amerykański bungalow. Ale to moje zdanie, nie jestem fanką takich domów.
Za daleko schody od wejścia. Wyobraź sobie jak twoje dzieci sprowadzają kolegów do domu, a ty siedzisz w salonie, a oni lataja w dól i w górę przez salon.

39 m2 salonu przesada??? chyba żartujesz... :p ja na 143 m2 powierzchni użytkowej mam 45 m2 salon, 20 m2 kuchnia. :D

Lukarna
11-08-2011, 06:58
Julo, z tym dachem to naprawdę przemyśl. My planowaliśmy prosty dach dwuspadowy, wyszło jak wyszło a teraz trochę plujemy sobie w brodę jak przychodzi do wyceny:/

Schody faktycznie trochę daleko od wejścia.

Gabinet - jakie ma być jego przeznaczenie? Jeżeli to tylko pokój do pracy/dokumentów to ok, ale jeżeli chociażby sporadycznie macie przyjmować w nim jakichś interesantów to lepiej byłoby umiejscowić go bliżej wejścia - a nie prowadzić obcego człowieka przez pół chaty

Salon przez to jakby przechodni
Zwróć uwagę że z garażu wchodzisz prawie prosto do salonu.

Poddasze ile maja powierzchni użytkowej pokoje?? To tak z ciekawości pytam:) Zastanów się czy nie warto byłoby w każdym wydzielić garderoby.

Co do piwnicy to się nie wypowiadam, u nas też działka ze spadkiem i piwnica jest ale koszt jej wybudowania - ogromny:/ I nie wierz jak Ci mówią że to trochę bloczków...

Taras jak napisał Lesz przydałoby się zejście do ogrodu - wyobrażasz sobie bieganie pzrez cały dom do frontowego wyjścia żeby obiec dom znowu i wejść do ogrodu?? Fajnie jest jak do ogrodu można zejść wyjściem z tyłu domu, ale takim które nie wiedzie przez salon - ale to rzadko się udaje zrobić.
Jeżeli nie planujesz zejścia z tarasu do ogrodu to niech taras będzie na tyle szeroki aby spokojnie dało się ustawić na nim stół.

pozdrawiam i życzę udanych wyborów:)

bowess
11-08-2011, 07:50
Przez potężny dach całość wygląda bardzo masywnie. Uważam, że przy projekcie indywidualnym warto trochę powalczyć również o lepszy stosunek kosztu budowy do funkcjonalności wnętrza. Dom jest bardzo duży, z bogatym zapleczem gospodarczym, ale wiele można by poprawić. Poprzednicy już o tym wspominali - kompletny brak kontaktu wnętrza z działką poza drzwiami wejściowymi. To jakoś bardzo rzuciło mi się w oczy w kwestii funkcjonalności. Możliwość wyjścia na tyły domu przydałaby się zarówno z piwnicy, jak i z tarasu na podwyższonym parterze. No chyba, że wymiary działki są takie, że za domem już nic nie da się wygospodarować - wtedy nie ma na co wychodzić. Osobiście odczułabym jako dużą uciążliwość, gdyby każde moje wyjście po ziółka do warzywnika, z domowymi odpadami na kompost, zaglądnięcie do dziecka bawiącego się w piaskownicy bo pilnie wzywa mamę, wiązało się z wyjściem przez drzwi frontowe i okrążeniem domu.

Co jeszcze: korytarz na poddaszu fatalny (lesz już wspomniał) - ja mam skojarzenie z pociągiem z przedziałami. Klatka schodowa - niby wydzielona a dostać się na nią można tylko z garażu albo z salonu. Tym sposobem utraciła zaletę zwykle wynikającą z zamknięcia, jaką jest zabranie z salonu funkcji komunikacji dołu z górą, a jednocześnie nie ma zalety otwartych schodów, jaką jest powiększenie przestrzeni. Trochę zawile napisałam, ale taki jest fakt. A - no i jeszcze tym sposobem salon pełni funkcję komunikacji z piwnicą. W piwnicy proponowałabym usunięcie ścianki działowej na wprost schodów - byłby fajne otwarte pomieszczenie rekreacyjne do dowolnego zagospodarowania, dodatkowa bawialnia, siłownia itp. I tu właśnie przydałoby się wyjście do ogrodu.Co z podciągami w jadalni, holu i na granicy z salonem? Będą widoczne, czy ukryte pod podwieszonym sufitem? Jaką jest planowana wysokość pomieszczeń? Kuchnia nieduża, ale dość ustawna, tyle, że do ewentualnej spiżarenki w piwnicy daleko i nieporęcznie, a na niecałych 9m2 niestety trudno upchnąć wszystkie sprzęty włącznie z tymi używanymi okazjonalnie i zapasy dla 4-5-osobowej rodziny. Czy stół w jadalni nie stanie na linii komunikacji z kuchnią? Takie lawirowanie między meblami do kuchni nie byłoby wygodne, a jednak droga kuchnia-salon jest jedną z najczęściej pokonywanych w ciągu dnia.

Według mnie dom bardzo duży (będzie 5 stałych mieszkańców?), kosztowny w budowie (raczej pół miliona pęknie) i do kilku poprawek funkcjonalności. Z zaciekawieniem czekam na poprawki.

Jeszcze miałam dopisać - bryła (dach, wcięcia, balkony) niestety bardzo źle rokuje w kwestii kosztów ogrzewania. Może dałoby się trochę całość uprościć?

julo23
15-08-2011, 08:28
Dzięki za wszystkie uwagi. Poprawki mają być na wtorek.
Co do kominów to będą troszke inaczej wyglądały bo są narysowane niedokońca prawidłowo, tzn. gdzieś przetną sie z połacią dachu.

Zacząłem oglądać inne projekty i zacząłem sie zastanawiać dlaczego mi sie ten mój nie podoba. :D
Doszedłem do wniosku że wolałbym dach w piramidę i z boku doklejony garaż. Np rumianek2 z horyzontu czy Atlas. Na wtorek mają być zmiany. Projektant "obronił" lewą część domu, w prawej będziemy zmieniać.

Zgadzam sie z opiniami że korytarz na górze jest słaby, brak jest wyjścia na działkę. Działke mamy 25x50.
Taras chyba oprzemy słupkami a te obmurujemy takimi łukami. Nie wiem jak to fachowo nazwać. Oczywiście musi byc z tyłu wyjscie na ogród.

Pomyśleliśmy żeby zrobić troche ciekawszą elewację, przesuniemy więc wiatrołap do środka razem z kuchnią, zmniejszając tym samym hol w środku, skróci sie też boczny taras. Trzeba zrobić zejście z tarasu.
Po przesunięciu kuchni, na górze łazienka powinna nieco zyskać, może wyjdzie facjatka.

Co do gabinetu to bedzie to mały pokój, nie zamierzamy przyjmować interesantów.

Planowane koszty - nie chcemy przekroczyc 450tys., max 500
Postaram sie dać lepsze zdjęcia i czekam na opinie.
Pozdrawiam

Aleksandryta
15-08-2011, 09:27
500 tys. ? ale co? stan deweloperski?

julo23
15-08-2011, 16:56
Nie jestem fachowcem ale licze że w tych kosztach bede mógł sie wprowadzić

Mam już naniesione na brudno poprawki w których uwzględniłem Wasze uwagi i moje drobne korekty i wreszcie mi sie coś zaczyna podobać.
Zobaczymy co jutro pokaże architekt.

macio_23
15-08-2011, 19:56
anybody?

macio_23
15-08-2011, 19:56
anybody?

xczakix
21-08-2011, 13:39
Witam, projekt jest w fazie dopracowywania, po prawej stronie za garazem potrzebuje troche powierzchni magazynowej (standrard garazu) i w sumie wszystko juz byloby dopracowane przy czym troche zastanawiam sie czy lazienka nie jest za mala oraz komunikacja do niej jak i do pokoi szerokosci 1m, prosze o opinie

julo23
28-08-2011, 09:16
Mam już nowe rysunki:



Niestety mam problem z pokazaniem parteru w skali umożliwiającej oglądanie wymiarów.

Przepraszam za utrudnienia, podzieliłem parter na 2 części

julo23
28-08-2011, 09:27
c.d.

Dodam że gabinet jest tylko z nazwy, bo to ma być malutki pokoik poprostu.

Nieudało sie zrobic zejścia na podwórko z tarasu. Być może zrobimy go w poźniejszym terminie jak już zobaczymy jak to będzie w rzeczywistości.

Będzie wyjście z piwnicy na ogród, nie jest narysowane.

Nie jestem zadowolony jeszcze wąskim korytarzem na poddaszu.

Ponadto okno w jadalni nie wychodzi za dobrze na elewacji bo nie jest na środku ze względów konstrukcyjnych.
Wykusz odpada bo do granicy działki mam 4 metry.

Ponadto, żona chce okna na facjatkach półokrągłe od góry.

troche straszą mnie te kominy, nie wiem czy to jest poprawnie naniesione i czy będą dokładnie tak jak na rysunku...

Proszę o komentarze.

beton44
28-08-2011, 13:24
gargamel...


czy zaprojektowany w grze Sims ?

marchew
28-08-2011, 14:04
może dla jakiejś spójności elewacji ogrodowej w gabinecie też zrobić drzwi balkonowe?
nie odpuszczaj zejścia do ogrodu w projekcie - jak się teraz "nie da" to jakim cudem miałoby się dać później jak już wszystko będzie stało? teraz można jeszcze na papierze coś przesunąć - no chyba, że architektowi się nie chce za dużo zmieniać....

Klub_AA
28-08-2011, 14:59
o gustach sie podobno nie dyskutuje ale ...
ja bym jednak zmienil architekta.

Dobre ulozenie dzialki, mozna wstawic fajne przeszklenia od poludnia, spadek terenu tez mozna potraktowac jako atut - domyslam sie ze pewnie jest fajny widok, naprawde mozna wiele.

julo23
28-08-2011, 19:28
Z tym wejscie to chodzi o plan zagospodarowania terenu, jest 9 metrów i chyba o to chodziło żeby nie policzyli od wejscia do piwnicy bo przekroczy 9m.

Zrobiłem kilka poprawek.
Ale jeszcze nie do konca mi sie podoba.

forgetit
28-08-2011, 19:34
o gustach sie podobno nie dyskutuje ale ...
ja bym jednak zmienil architekta.

Popieram:
- architektura fatalna,
- dach olbrzymi, jakby przygniatał budynek. Do tego drogi w wykonaniu.
- układ pomieszczeń jakby to rysował przedszkolak. Za duży stosunek powierzchni komunikacji do pozostałych pomieszczeń. Masz głównie korytarze i schody. Co to za dziwny pomysł, żeby jadalnię łączyć z holem?

julo23
28-08-2011, 19:48
Ogólnie troche blokuje mnie działka, 25m przy drodze ale w miejscu budynku który jest cofnięty 8m, jest juz tylko 24m szerokości.
Troche mało miejsca na wykusz. Pozatym wyszedły język nad wykuszem albo balkon, ale to bez sensu bo po co balkon w łazience.

Z tą jadalnią w sumie nie wiem :)

podobał nam sie w kaleteach2, w bergamotkach G2, w rumianku2 i jakoś tak wyszło ogólnie.

Z tym przytłaczającym dachem to chyba przez te okna, nie ma odstępu od końca dachu.
Wymazałem troche okna i lepiej to wygląda :)

Balkony są na półokrągło ale tego nie widac na elewacjach, powinny być zagęszczone barierki.

robert skitek
28-08-2011, 20:10
Jak widzę takie rzeczy wciskane jako projekty indywidualne to nóż się w kieszeni otwiera. To w końcu sam rysujesz ten projekt czy robi go architekt? Na to nie wygląda. W takich przypadkach widzę sens projektów gotowych...

marchew
28-08-2011, 21:16
to też nie jest mój styl ulubiony...
ale usiłując pomóc konstruktywnie: też mam 8 metrów, też mam skarpę - zadzwoniłam do odpowiedniego urzędnika w starostwie od wydawania pozwoleń na budowę na moją wieś i tam mi wyjaśniono, że to się liczy od głównego wejścia do domu (a nie do wejścia do piwnicy). i dostałam na takie coś pozwolenie. zadzwoń do starostwa i będziesz miał sprawę jasną.
powiedz też architektowi w jakiej kwocie chcesz się zmieścić w SSZ - sam też doczytaj ile co kosztuje - bo ten dach i piwnica ....- za 500 do wprowadzenia będzie trudno... (a jeszcze ogrodzenie, podjazd, przyłącza...)

jajmar
28-08-2011, 22:02
Ten projekt to koszmar.
Poza dachem to nic nie widać.
W środku to jakby pod "tynkarza" projektowane, tzn aby tynkarz zarobił ścian, ścianek od pierona, układ taki ze sam sobie będziesz musiał schemat dojścia z sypialni do lodówki narysowąc bo zabłądzisz. Bez kompasu nie wychodź.
Dorysuj łuki jak planujesz i dwie kolumny od frontu bedziesz miał już wszystko co w domu może być. Bedzie takie poplątanie z pomieszaniem że sąsiad żaden Cie nie przebije. Kiedyś sąsiadowi na złość w tyn wstawiło sie lusterka - taniej było.
Dwa worki kasy szykuj takie po ładnych parę stów każdy o 450 to zapomnij.

beton44
29-08-2011, 05:00
tak tak tak

zdecydowanie brakuje tych kolumn:cool:

Aleksandryta
29-08-2011, 05:17
i łuków...........;)

julo23
29-08-2011, 05:18
Troche mnie przeraziły wasze opinie.

Chciałem coś w stylu
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/rumianek_2/lustro/274
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kalateach-2-p/m4dca83a214c59

Myślicie że lepiej dostosować te gotowe projekty ?

Aleksandryta
29-08-2011, 05:39
Jedno jest pewne: za 450 tys. takiego domu, jak twoj projekt nie zbudujesz. A te, co pokazales jako przyklady to tez sa drogie w budowie szczegolnie ten pierwszy. Jak masz ograniczone srodki do finansowania domu, to najlepiej by bylo dom z dwuspadowym dachem bez wodotryskow.
Zdaje sobie sprawe, ze pewnie marzyliscie o domu z taka architektura, jak podane wyzej.. Ale przemyslscie to jeszcze. Takie domy sa drogie w budowie. Poddasze w domach wielospadowych sa bardzo niewygodne i nieekonomiczne w uzytkowaniu.
Przeanalizuj poddasze Domu w kalateach. Ile jest metrow po podlodze, a ile uzytkowej...., np pokoj nr 4 i 5 a bedziesz placil za powierzchnie calkowita a uzytkowal o wiele mniej.
72177

jajmar
29-08-2011, 06:56
Co do projektu ktory pokazujesz , dlaczego w domku masz prawie same ściany nośne ? Do tego sporo podciągów na parterze. Poproś architekta żeby zazanczyl ci słupki podpierające dach na poddaszu, przy tym dachu wydaje mi się ze mozesz liczyc na kilka na środku pomieszczeń. 3 balkony w domu w tym jeden potęznej długości to spory wydatek nie tylko na etapie budowy, ludzie starają sie unikać balkonów.

lesz
29-08-2011, 08:58
możesz wziąć gotowca (dostępne na wspomnianej stronie rzuty, itd.) do architekta i powiedzieć, że chcesz indywidualny na tej podstawie. Przy dużej ilości zmian w gotowym może wyjść nawet podobna cena. (jak architekt normalny... ja spotkałem się z cenami od 4k do 16k za ten sam projekt). owszem, za 16 były większe rysunki(ploter), wizualizacja 3d, ale realnie... nic wartego nawet połowy tej ceny. a projekt to był domek szeregowy, bryła prostokąt, dach 2spadowy, itd...żadnych wodotrysków.

jeżeli pokazałeś jakiś projekt na www swojemu architektowi jako wzór wyglądu zewnętrznego, a na tej podstawie on zrobił to co wklejasz na forum...bez urazy, ale zmień go. TO poligon testowy dla jego nad ambitnej ...weny twórczej(lub brak praktycznego myślenia/doświadczenia). W większości gotowców jest to lepiej pomyślane niż ww. projekcie. I nie złość się, jeżeli parę osób negatywnie oceni ten pomysł. Lepiej teraz to zmienić, niż wybudować i wdepnąć bo masz np. taki układ pomieszczeń...

dla mnie architekt to nie tylko gość od przygotowania "projektu" pod PnB, ale osoba potrafiąca praktycznie podejść do danej sytuacji, budynku, działki. Potrafiąca doradzić, że to się nie sprawdzi, to nie ma sensu, ale warto np.... blablabla... oraz potrafiąca uzasadnić swoje pomysły, a nie "bo ja tak buduje od 15 lat i jest dobrze, albo nikt się nie skarżył". :)

julo23
29-08-2011, 09:22
Nie obrażam sie. Nawet dziękuje bo zacząłem to jeszcze raz roztrząsać i może coś jeszcze zdąże zmienieć.

Co do architekta to on podchodzi własnie do tego troche w inny sposób niż ja, tzn. dla mnie wygląd jest mimo wszystko ważny, dom musi mi sie podobać wizualnie choć wiadomo musi tez spełniać swoją role. Z tego co z nim rozmawiałem to nie robił nigdy tak domu pod wygląd czy elewacje. Zdecydowałem sie na niego bo polecali mi go znajomi, 2 domy widziałem które wyszły spod jego ręki i mi sie podobały. Moge po pracy wrzucić jego zdjęcia i ocenicie sami. Wiem że on nie dysponuje jakimś programem graficznym żeby to ładnie przedstawić, tylko te rysunki są zrobione z tego co widziałem u niego takim typowo konstrukcyjnym. Być może tak to tragicznie wygląda. Przynajmniej sobie tak to tłumacze :)

Z tymi balkonami to rzeczywiście macie racje, ja juz je zmniejszyłem jak najbardziej oprócz tego salonowego. W sumie zastanawiam sie i nad nim, bo dosyć szpeci.
Być może dobrym pomysłem byłoby zrobić coś w stylu ambony :) takie tylko dla ozdoby. Mówie o balkonikach na poddaszu.
A odnośnie tych słupów na poddaszu to wszystkie mamy mieć w ścianach także nie będą ograniczać pomieszczeń.

Mając tak duży spadek niestety chyba każdy domek będzie nieco brzydszy, bo zawsze wyjdą z tyłu suteryny.
Może lepiej nie walczyć z tym spadkiem i zrobić krótszy dom na długość tak ok. 11-12metrów ? ALe czy to coś zmieni ?
coś w stylu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-czarnuszce-2-g2/m4dd12604327a6,1080

Co do ceny za realizacje to zdaje sobie sprawe że 450tys to będzie mało, chciabym sie zmieścić w 500, ewentualnie 550.
EDIT:

Prosze mi doradzić czy jest sens walczyć z tym spadkiem. To mnie najbardziej nurtuje.

Czy poprostu zainwestować w domek krótszy, z tym że nie wiem czy to mnie coś ratuje
Znalazłem tu jeszcze fajny projekt:
z tym że tylko jeden garaż i brak pokoiku na dole dodatkowego. Garaż 2 stanowiskowy w tym projekcie to chyba nie problem ale już pokoik chyba tak, bo nie ma przejścia. W dodatku nie potrzebuje pomieszczenie gospod. skoro będe miał pownice.
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-wierzbowkach/m4dc249f8a4a41

jajmar
29-08-2011, 10:13
tzn. dla mnie wygląd jest mimo wszystko ważny, dom musi mi sie podobać wizualnie choć wiadomo musi tez spełniać swoją role. Z tego co z nim rozmawiałem to nie robił nigdy tak domu pod wygląd czy elewacje.

Problemem tego projektu nie jest wygląd zewnętrzny bo ten jak piszesz ma sie Tobie podobac a nie nam. Wg mnie sporo większy problem stanowi bardzo chaotyczne wnętrze. Nie masz w tym ładu masz długię wąskie korytarze pomieszczenia przechodnia w tym salon. Dużo zakamarkow , pokoje na poodaszu nie sa prostokątne a takie fikuśne. Zastanów sie nad umeblowaniem takiego czegoś, wrysuj łozka stoly i inne elementy zoabcz czy to może być funkcjonalne. Wnętrze tego co pokazujesz wg mnie wygląda że najważniejszy w tym domu jest garaż. On ma priorytet w tym budynku. Ten balkon z salony podlużny.....zastanów sie jak na tym balkonie pić kawe w 4 czy 5 osób plecami do ściany bokiem do siebie :) Jak chcesz mieć mijsce gdzie mozesz uśiąść z rodzina znajomymi to powinien być kształt prostokąta a nie wydłużona kiszka. Ja bym zrezygnowął z balkonu na rzecz tarasu z zejściem do ogrodu na konstrukcji nie połaczonej z budynkiem- unikniesz trudnych do eliminacji mostków termicznych.
Nie patrz na dom tylko z perspektywy wyglądu ale na jego funkcjonalność chyba ważniejsza jest.

marchew
29-08-2011, 10:27
dobrze piszą - wrysuj kanapy, stoły i krzesła - w rzeczywistych rozmiarach!! (oczywiście plus skala projektu). dołóż miejsca na przejścia, odsunięcia krzeseł. potem sobie wyobraż dzień Twoej rodziny w tym domu i ścieżki ruchu - jak się wszyscy pchają do łazienki, wracają po tornister, schodzą po kawę, wieczorem oglądają telwiwor a ktoś chce pracować w gabinecie, zaś w kuchni gwiżdze czajnik..... cały dzień - normalny, weekendowy i świąteczy (goście). gdzie będzie żelazko, deska, pies itp. czy chcesz z garażu wchodzić do salonu praktycznie.....
to jest złudzenie, że nie "zdążysz" - potem ludzie sprzedają i budują drugie domy.... to dopiero jest strata czasu
zmiejszenie balkonu nie eliminuje problemów z num związanych- to już zostaw jak chciałeś....
fakt, Tobie się ma podobać

julo23
29-08-2011, 10:54
Dzięki za szybkie odpowiedzi. Jestem teraz w pracy i cięzko mi sie do tego wszystkiego na szybko odnieść. Mimo to cały czas o tym myśle.

Dodam tylko, bo może ktoś sie sugerował zdjeciami w 1 poście, a ja załączyłym później poprawiony troche rzut parteru, z garażu jest przejście do wiatrołapu zrezygnowałem z tego wyjscia koło klatki schodowej bo rzeczywiście wychodziło sie praktycznie do salonu

Co do tego balkonu to też mnie wkurza że tak powiem. Nie mówie tu o tych balkonikach na poddaszu, tylko tylm balkonie niby tarasie, część coprawda jest zadaszona i szersza przy wyjściu z jadalni ale i tak jest beznadziejny, a wszystko przez ten spadek.
Może lepiej go zostawić tylko w tej części bocznej i pokombinować z jakimś zejściem. Ewentualnie tak jak mówisz o konstrukcji samonośnej.

jajmar
29-08-2011, 11:27
Dodam tylko, bo może ktoś sie sugerował zdjeciami w 1 poście, a ja załączyłym później poprawiony troche rzut parteru, z garażu jest przejście do wiatrołapu zrezygnowałem z tego wyjscia koło klatki schodowej bo rzeczywiście wychodziło sie praktycznie do salonu


Przemyśl jeszcze jedne drzwi bezpośredni na klatke do piwnicy, kupujesz np worek zeimniakow wjeżdzasz do garażu i drepczesz ztym workiem do piwnicy przez długie labirynty :-)

bowess
29-08-2011, 11:51
Postaram się wypunktować, bo jakoś tak dużo różnych wrażeń mam. :)

1. I projektant i Ty zbyt optymistycznie podchodzicie do kosztów budowy. Ile będzie m2 po podłogach? Wytrzeszczam oczy i wychodzi mi, że na samym parterze około 140, ale niektóre cyferki mało wyraźne. Masz 3 kondygnacje, w tym jedną w ziemi, drogi w wykonaniu dach o dużej powierzchni, rozbudowaną bryłę, dużo ścian, dużo fundamentów, balkony, a chcesz jeszcze dołożyć jakieś łuczki podporowe i stolarkę z łukami. Moim zdaniem trzeba albo przyhamować nieco z metrażem, albo uprościć całość z zachowaniem m2.

2. Wydawałoby się, że ten projekt nie powinien być specjalnym wyzwaniem. Działka nie jest jakoś wybitnie trudna, ma po prostu trochę spadu i szerokość taką sobie. Co do programu użytkowego, to Wasze oczekiwania nie są jakieś wydziwione - takie raczej standardowe dla domu tej wielkości. Pomimo tego, na razie architektowi nie udało się fajnie rozplanować wnętrza. W dużym, wielokondygnacyjnym domu powychodziły rozwiązania z domów małych i z parterówek - salon mocno obciążony funkcją komunikacyjną (przejście na poddasze, droga do piwnicy, przejście do małego pokoiku), brak jakiegokolwiek schowka czy spiżarni na parterze, ogólnie komunikacja parteru z jakimś takim lawirowaniem, wszędzie zakręty, droga od wejścia do salonu w kształcie S, z kuchni do salonu trzeba zakręcać pomiędzy ściankami, albo omijać stół w jadalni (bo chyba stanie mniej więcej po środku, a nie pod ścianą). Na poddaszu za to komunikacja ma zwrot o 180 stopni - jest po prostu podłużny korytarz i już.

3. Na poddaszu sypialnie i łazienka mają po podłogach bardzo dużo metrów, ale na razie nie widać linii, od którego miejsca jest wysokość 1,9m, albo gdzie kończy się skos i masz ostateczną wysokość pomieszczenia. Uwaga jajmara o słupach bardzo słuszna i cenna - gdzieś wyskoczą i warto wiedzieć, gdzie to dokładnie będzie. Nawet jeżeli niby ma to być w ścianach, to konkretnie gdzie. Ściany nie są symetrycznie i zawsze z liniami kalenic, więc jakoś trudno mi uwierzyć, że wszystko wypadło w ścianach. Tylko jeden pokój jest czworokątny bez załamań, ale ma komin na jednej ze ścian. Kominy ogólnie średnio szczęśliwie powypadały, no ale mogło być gorzej, przynajmniej przylegają do ścian. Pod skosami warto mieć od razu koncepcję zagospodarowania pomieszczeń, szczególnie łazienki, bo po zbudowaniu może się okazać, że coś co można było łatwo poprawić jest bardzo wkurzające. Przykład - sypialnia nad garażem. Ściana na której są drzwi tworzy po prawej wnękę - może fajnie byłoby tu dać łóżko, a może właściciel pokoju wolałby tu szafy, ale szaf się tu nie wstawi, bo jedno z okien połaciowych za blisko ściany. Tak, jak radzi MARCHEW - wrysować wszędzie meble i sprzęty kuchenne i łazienkowe, bo mogą powychodzić różne kwiatki.

4. Dom ma to do siebie, że stoi na działce. Komunikacja z ogrodem, podwórkiem, czy jak tam sobie kto nazwie to podstawa. Wyjście na swoje włości ma być jak najprostsze - bez okrążania domu, czy lawirowania przez piwnicę. Przecież za domem będzie spory kawał działki. Czy ma to być tylko ogród do podziwiania z wysokości balkono-tarasu?

5. Wychodzi na to, że stawiasz "walory" zewnętrzne domu nad funkcjonalność wnętrza. Jednak dom na co dzień jest do mieszkania - ma być wygodny i przyjazny dla użytkownika. Procentowo niewiele czasu spędzisz na podziwianiu swojego wymarzonego domu z zewnątrz. Ponieważ gusta są różne, nie ma co liczyć, że np. niewygodę korzystania z kuchni zrekompensują Ci komplementy sąsiadów, znajomych i nieznajomych, jaki to z zewnątrz piękny jest Twój dom.

6. Według mnie konieczna jest jakaś radykalna zmiana, żeby dom stał się wygodniejszy. Może zmiana położenia klatki schodowej, może "sprywatyzowanie" salonu, małego pokoju na parterze i klatki schodowej poprzez wydzielenie dodatkowego kawałka hallu i ściankę odgradzającą salon. Gabinecik proponuję trochę większy - 10-12m2. Będzie o wiele ustawniejszy i wygodniejszy jako pokój do pracy czy sypialnia dla gości.Na razie jest taka trochę klitka nie wiadomo do czego.

7. Chyba nadajecie na zupełnie innych falach z architektem. Czy zaproponował jakieś inne koncepcje projektu, czy od razu uzgodniliście taki mniej więcej rozkład wnętrza i kształt zewnętrza?

julo23
29-08-2011, 18:02
Przemyśl jeszcze jedne drzwi bezpośredni na klatke do piwnicy, kupujesz np worek zeimniakow wjeżdzasz do garażu i drepczesz ztym workiem do piwnicy przez długie labirynty :-)

Masz rację, należy zrobić drzwi z garażu do klatki do piwnicy.


Co do projektu ktory pokazujesz , dlaczego w domku masz prawie same ściany nośne ? Do tego sporo podciągów na parterze. Poproś architekta żeby zazanczyl ci słupki podpierające dach na poddaszu, przy tym dachu wydaje mi się ze mozesz liczyc na kilka na środku pomieszczeń. 3 balkony w domu w tym jeden potęznej długości to spory wydatek nie tylko na etapie budowy, ludzie starają sie unikać balkonów.

Co do konstrukcji dachu to architekt zapewniał mnie że słupów nie będzie, bo wszystkie mają być w ścianach. Ale jeszcze go zapytam. Z tymi balkonami też masz rację, dlatego chyba zrobimy 2 "ambony" a nad tym trzecim, największym jeszcze sie musze zastanowić, być może całkiem z niego zrezygnuje. Tylko jeszcze nie wiem jak to rozwiązać - bo chcieliśmy mieć taras. Dobry pomysł podsunąłeś odnośnie wolnostojącego tarasu.


Postaram się wypunktować, bo jakoś tak dużo różnych wrażeń mam. :)
1. I projektant i Ty zbyt optymistycznie podchodzicie do kosztów budowy. Ile będzie m2 po podłogach? Wytrzeszczam oczy i wychodzi mi, że na samym parterze około 140, ale niektóre cyferki mało wyraźne. Masz 3 kondygnacje, w tym jedną w ziemi, drogi w wykonaniu dach o dużej powierzchni, rozbudowaną bryłę, dużo ścian, dużo fundamentów, balkony, a chcesz jeszcze dołożyć jakieś łuczki podporowe i stolarkę z łukami. Moim zdaniem trzeba albo przyhamować nieco z metrażem, albo uprościć całość z zachowaniem m2.

Też mnie to troche przeraża, piwnice 100m2, parter ok. 104m2 plus garaż 37m2 (chcemy duży garaż) a ten w Rumianku 2 to chyba są raczej miejsca parkingowe z brakiem możliwości otworzenie drzwi.



2. Wydawałoby się, że ten projekt nie powinien być specjalnym wyzwaniem. Działka nie jest jakoś wybitnie trudna, ma po prostu trochę spadu i szerokość taką sobie. Co do programu użytkowego, to Wasze oczekiwania nie są jakieś wydziwione - takie raczej standardowe dla domu tej wielkości. Pomimo tego, na razie architektowi nie udało się fajnie rozplanować wnętrza. W dużym, wielokondygnacyjnym domu powychodziły rozwiązania z domów małych i z parterówek - salon mocno obciążony funkcją komunikacyjną (przejście na poddasze, droga do piwnicy, przejście do małego pokoiku), brak jakiegokolwiek schowka czy spiżarni na parterze, ogólnie komunikacja parteru z jakimś takim lawirowaniem, wszędzie zakręty, droga od wejścia do salonu w kształcie S, z kuchni do salonu trzeba zakręcać pomiędzy ściankami, albo omijać stół w jadalni (bo chyba stanie mniej więcej po środku, a nie pod ścianą). Na poddaszu za to komunikacja ma zwrot o 180 stopni - jest po prostu podłużny korytarz i już.

Również tak uważam, myślałem że to nie są jakieś cuda, że łatwo sobie dostosujemy jakiś gotowy projekt.
Z poddaszem jest tak, że nic w nim nie zmienialiśmy, poprostu tak zaproponował architekt po tym jak uzgodniliśmy dół.
Z parterem, to wyszło tak, że sami chcieliśmy żeby tą ścianke przed salonem, żeby postawić jakiś mebel z talerzami itp.
Pozatym podobał nam sie parter z projektu RUMIANEK2 z horyzonu i dużo podpatrzyliśmy. W sumie, sami wymyśliliśmy te ścianki przed kuchnią i w holl'u. Architekt proponował tam tylko słupek.
Nie chcieliśmy Kuchni, jadalni i salonu w jednej linii, więc jest przesunięty salon. Wejście chcieliśmy nieco w podcieniu, ale musi sie to jakoś zgrywać z facjatką i musi być jakaś symetria więc wyszedł podłużny wiatrołap.
Z tego co rozmawiałem z architektem to ścianki działowe mogą być do woli zmienione, (za dużo ich nie ma )
Sami sobie tak wybraliśmy - być może niekorzystnie to wyszło...



3. Na poddaszu sypialnie i łazienka mają po podłogach bardzo dużo metrów, ale na razie nie widać linii, od którego miejsca jest wysokość 1,9m, albo gdzie kończy się skos i masz ostateczną wysokość pomieszczenia. Uwaga jajmara o słupach bardzo słuszna i cenna - gdzieś wyskoczą i warto wiedzieć, gdzie to dokładnie będzie. Nawet jeżeli niby ma to być w ścianach, to konkretnie gdzie. Ściany nie są symetrycznie i zawsze z liniami kalenic, więc jakoś trudno mi uwierzyć, że wszystko wypadło w ścianach. Tylko jeden pokój jest czworokątny bez załamań, ale ma komin na jednej ze ścian. Kominy ogólnie średnio szczęśliwie powypadały, no ale mogło być gorzej, przynajmniej przylegają do ścian. Pod skosami warto mieć od razu koncepcję zagospodarowania pomieszczeń, szczególnie łazienki, bo po zbudowaniu może się okazać, że coś co można było łatwo poprawić jest bardzo wkurzające. Przykład - sypialnia nad garażem. Ściana na której są drzwi tworzy po prawej wnękę - może fajnie byłoby tu dać łóżko, a może właściciel pokoju wolałby tu szafy, ale szaf się tu nie wstawi, bo jedno z okien połaciowych za blisko ściany. Tak, jak radzi MARCHEW - wrysować wszędzie meble i sprzęty kuchenne i łazienkowe, bo mogą powychodzić różne kwiatki.
Do tej pory nie skupialiśmy sie aż tak nad poddaszem, właściwie to samo wyszło, a właściwie zrobił je architekt z tym że nic nie zmienaliśmy go :) może i dobrze :)
Cały czas mieszamy z parterem. Bardzo dobry pomysł z wycięciem sobie w skali mebli. Musze to sprawdzić.


4. Dom ma to do siebie, że stoi na działce. Komunikacja z ogrodem, podwórkiem, czy jak tam sobie kto nazwie to podstawa. Wyjście na swoje włości ma być jak najprostsze - bez okrążania domu, czy lawirowania przez piwnicę. Przecież za domem będzie spory kawał działki. Czy ma to być tylko ogród do podziwiania z wysokości balkono-tarasu?

Dlatego to jest jeszcze do poprawienia, nie podoba mi sie ten olbrzymi balkon, mam nadzieję że jak nie architekt to chociaż Wy mi coś zaproponujecie. Bardzo sie cieszę że napisałem tego posta na forum bo juz duzo mi pomogliście.



5. Wychodzi na to, że stawiasz "walory" zewnętrzne domu nad funkcjonalność wnętrza. Jednak dom na co dzień jest do mieszkania - ma być wygodny i przyjazny dla użytkownika. Procentowo niewiele czasu spędzisz na podziwianiu swojego wymarzonego domu z zewnątrz. Ponieważ gusta są różne, nie ma co liczyć, że np. niewygodę korzystania z kuchni zrekompensują Ci komplementy sąsiadów, znajomych i nieznajomych, jaki to z zewnątrz piękny jest Twój dom.

Aż tak to nie, ale chciałbym żeby mi sie dom podobał. Niestety te rysunki nie do konca pomagają w wyobrażeniu go sobie w stanie rzeczywistym. Z drugiej strony, jezdziłem też troche po okolicy, byłem oglądać kilka projektów np. w Zefirantach i na papierze byłem w nim zakochany a w rzeczywistości nie spodobał mi sie aż tak, byc może przez podniesienie ściany kolankowej.


6. Według mnie konieczna jest jakaś radykalna zmiana, żeby dom stał się wygodniejszy. Może zmiana położenia klatki schodowej, może "sprywatyzowanie" salonu, małego pokoju na parterze i klatki schodowej poprzez wydzielenie dodatkowego kawałka hallu i ściankę odgradzającą salon. Gabinecik proponuję trochę większy - 10-12m2. Będzie o wiele ustawniejszy i wygodniejszy jako pokój do pracy czy sypialnia dla gości.Na razie jest taka trochę klitka nie wiadomo do czego.

Możemy go powiększyć, właściwie to miał być pokoik do grania na komputerze :) miał być z założenia malutki. taki pokój dla gracza :)
Można go powiększyć ale i tak ten dom wydaje mi sie za duży, właściwie chciałbym go zmniejszyć - chodzi o metraż całości.



7. Chyba nadajecie na zupełnie innych falach z architektem. Czy zaproponował jakieś inne koncepcje projektu, czy od razu uzgodniliście taki mniej więcej rozkład wnętrza i kształt zewnętrza?
Chcieliśmy przedewszystkim 2-stanowiskowy duzy garaż. Małą kuchnie i dodatkowy pokoik na dole. No i taras, ale różnica poziomu na to nie pozwala. Architekt zaproponował kuchnie razem z jadalnią, (poźniej ją przedzieliliśmy ścianką)

Tu są zdjęcia domku który rysował ten architekt, myśle że fajnie mu to wyszło.
http://images37.fotosik.pl/1028/dedddd5d736fcf72.jpg
http://images49.fotosik.pl/1040/674d63272e13870agen.jpg
http://images41.fotosik.pl/1033/e5d8d41926c753fcgen.jpg

Crazy
30-08-2011, 18:55
Bardzo proszę o ocenę projektu jak na zdjęciach. Dom ma być dla rodziny 2+2. Dziękuję bardzo za wszystkie opinie i spostrzeżenia. Pozdrawiam.

Rzuty w większej rozdzielczości w pdfie:
1. Parter (http://mkrejza.republika.pl/images/Dom/parter.pdf)
2. Poddasze (http://mkrejza.republika.pl/images/Dom/poddasze.pdf)

lesz
30-08-2011, 21:26
też popieram pomysł rozrysowania układu pomieszczeń z meblami, albo jeszcze lepiej zrobić to w jakimś darmowym programie projektowym (google sketchup, sweethome3d, itd..). raz zrobiony projekt na podstawie rzutu, potem tylko wklejanie obiektów/mebli i można dowolnie przestawiać by zobaczyć wizualizacje. opanowanie takiego programu to z 1h, a jak miałeś styczność z czymś podobnym to w ogóle bezproblemowe.

Crazy
31-08-2011, 08:23
.

greg28
31-08-2011, 11:57
Na parterze jest 140 m2, na górze odejmując skosy wyjdzie z 80 m2 na pewno + piwnica 100 m2, kosztowny dach. Nie che cię załamywać, ale te 550 tys. to pójdzie minimum, zeby to wszystko zrobić i wprowadzic sie.

Crazy
31-08-2011, 14:58
Projekt mi się podoba, ale może jednak ktoś zauważa jakieś błędy i skomentuje.

piwona
31-08-2011, 18:52
Bardzo ładny, wygodny i funkcjonalny domek. Podoba mi się zadaszenie nad tarasem no i prawie cały parter. Super, że mieści się olbrzymi stół w nie tak znowu wielkim salonie, są pomieszczenia gospodarcze, wyjście na taras nie zakłóca komunikacji, jest dodatkowy pokój no i w ogóle dół jest fajny, ale.. To są drobiazgi, które akurat mnie by przeszkadzały- kominek i schody. Jak dla mnie kominek powinien być bliżej części wypoczynkowej a nie przy stole, no i nie przeżyłabym schodów w salonie. U Ciebie jeszcze nie są tak centralnie w salonie, ale jednak chcąc wejść na górę trzeba o salon zahaczyć.
Domek bardzo ekonomiczny- tylko 1 komin i żadnych okien dachowych. W związku z tym mam pytanie- jakie ogrzewanie? Tylko kominek? A jak gazowe, to gdzie piecyk? Na poddaszu w sypialni z garderobą może być ciemno. No ale to sypialnia, więc może światło za bardzo niepotrzebne:). Brak garderoby a w pokojach niewiele miejsca na szafy. Zauważ, że w pokojach drzwi są na skraju ściany i przez to te ściany są jakby wyłączone z użytku.
Sorki, garderoba jest, ale przy sypialni, więc chyba na wasze ciuchy. Chodziło mi o taką ogólnie dostępną garderobę na pościele, odzież "niesezonową" itp.

Elfir
31-08-2011, 22:04
Ja tym kominek zrobiła na osi drzwi wejściowych a nie tak w kącie. Panoramiczny, dwustronny będzie prawdziwą dekoracją domu.
Poza tym, obniżyłabym salon o trzy stopnie by był bliżej ogrodu.

Może zamiast od frontu, zrobić główne wejście na boku elewacji, by obniżyć parter?

julo23
01-09-2011, 13:54
Dzięki @Lesz za te nazwy programów, właśnie zaczynam cokolwiek z nimi działać. Może sie uda coś rozplanować.

@Greg28, właśnie sie zaczynam przyzwyczajać do tej kwoty 550 ehhh...

@Elfir, właśnie mysłałem z tym stopniem do salonu, ale 3 stopnie to dosyć sporo, w dodatku że to dziwnie wyjdzie to za bardzo mnie nie ratuje jak mam 1.5m.
Musze jeszcze porozmawiać z Architektem, czy nie dałoby sie od frontu dać tylko 2 stopnie a nie 3. Bo niepotrzebnie to jeszcze podnosi mi poziom i powiększa różnice poziomów z tyłu domu.

Póki co jestem skłonny całkowicie zrezygnować z dużego balkonu i zrobić coś w stylu ( w google - grafika- pod hasłem "wood deck: jest sporo fajnych rozwiązań)

Kompletnie nie mogę załapać o co Ci chodzi z tym kominkiem, w którym to miałby być miejscu ? Ani z tym wejściem z boku. Ale aż tak nie chce raczej robić zmian odnośnie frontu. No chyba że masz jakiś fajny pomysł.

Elfir
01-09-2011, 16:48
kominek na wysokości słupa podtrzymującego strop na parterze, równolegle do osi drzwi. Tak, by stojąc w drzwiach od wiatrołapu nie zaglądać bezpośrednio do salonu, tylko patrzeć na bryłę kominka.

Albo tak:
http://img7.imageshack.us/img7/4035/fb5e07226919bbbe.jpg

Front domu odwrócony jak w lustrze. Schody zaczynają się tuż przy wiatrołapie, z wiatrołapu można przejść do garażu.
Niebieskie kropki to ewentualne miejsce na stopnie do salonu.

Crazy
01-09-2011, 17:06
Jestem ci bardzo wdzięczny za uwagi. Kominek jest to wymóg żony i sądzę że będzie palony tylko okazjonalnie, dla mnie nie jest do niczego potrzebny, więc potraktowałem go trochę po macoszemu. Schody trochę wchodzą do salonu, ale jak sama napisałaś nie jest tak źle. Ogrzewanie będzie najprawdopodobniej elektryczne albo pompa ciepła, jeżeli finanse pozwolą, nie planuję żadnej kotłowni na paliwa stałe. Na górze w pokojach córek będą normalne szafy, mam nadzieją że wystarczą. Zastanawiam się czy nie powiększyć jeszcze pralni na górze kosztem łazienki, zabudować szafami i tam trzymać pościel i rzeczy np. zimowe. Poza tym na dole w pomieszczeniu przejściowym do garażu będzie sporo miejsca na tego typu rzeczy.

julo23
01-09-2011, 17:38
No ciekawie, tylko że trzeba pomyśleć jeszcze o zejściu do piwnicy. Bo te z racji spadku same wychodzą i muszą być.
Fajnie to rozwiązałeś bo nie tracimy tyle miejsca na komunikację. Nie do konca wiem jeszcze gdzie miały byc ten kominek. Czy na tej ściance co odgradza jadalnie czy gdzieś
pod schodami, zeby zasłaniać salon od wejścia. Jakbyś mi mógł to jeszcze narysować :) Szkoda tylko że salon oddal sie od kuchni i jadalni.

Ja też kombinuje :) i postanowiłem sie pozbyć ścianek odgradzających kuchnie i jadalnie.
Przesunąłem lekko okno w jadalni, poprawi to nieco elewację bo będzie bardziej symetrycznie. Tylko czy kuchnia będzie wystarczająco ustawna ? Hmm

W salonie chyba pozbyć sie jednego okna bo TV nie ma gdzie dać...

Kombinowałem też z kominkiem, raz w salonie, raz z tyłu tej ścianki co zastawia salon.

http://images40.fotosik.pl/1063/540dc105117f8a61.jpg

Ale jeszcze nie dokonca mi sie podoba. Tym razem przestrzeń między hollem a salonem. No i wielki wiatrołap.

http://images45.fotosik.pl/1073/f6a99212da39eb9d.jpg
http://images46.fotosik.pl/1029/f82865e1a562e5fb.jpg
super ten program

julo23
02-09-2011, 17:20
W między czasie rozglądamy się spowrotem za prostą działką, ten spadek nas przeraża i jeszcze nie jesteśmy pewni czy chcemy sie tam budować.

Najgorsze jest to że praktycznie najładniejszy projekt, jaki by sobie nie wybrał, nie wygląda już tak atrakcyjnie jak stoi na takim spadku.
Chcieliśmy z żoną taras a wychodzą jakieś balkony niestety.

Może ma ktoś dom na spadku i jakoś to sobie fajnie rozwiązał ?

Elfir
02-09-2011, 22:08
znam ze zdjęć wiele domów na spadku z bardzo oryginalnymi rozwiązaniami (salon na niskim poziomie "piwnicznym" a garaż na parterze), ale żaden a tradycyjnej architekturze. Wyłącznie nowoczesne, w których śmiałe pomysły nie rażą.

Aleksandryta
03-09-2011, 06:22
Tutaj qqlio budowal na trudnej dzialce. Moze cos ci pomoze. Nie ma dziennika

budowy, tylko galerię.

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=1561

Tutaj dziennik adk. Dużo zdjęć. Dom bardzo nowoczesny:rolleyes:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182179-Dom-na-zboczu-Bolesławów-DZIENNIK

oraz

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156212-budowa-domu-na-pochy%C5%82ej-dzia%C5%82ce

http://www.centrumprojektow.eu/aktualnosci/129/dom,na,skarpie,projekt,domu,na,skarpie.xhtml (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.centrumprojekt ow.eu%2Faktualnosci%2F129%2Fdom%2Cna%2Cskarpie%2Cp rojekt%2Cdomu%2Cna%2Cskarpie.xhtml)

http://www.budujemydom.pl/images/stories/artykuly_bd/abc_z_piwnica_600.jpg

Klasyczny dom na skarpie od strony ogrodu. Z wejściem do piwnicy. Oczywiscie ja bym rozbudowala balkon, zrobila piękny taras i dobudowala schody do ogrodu.

julo23
03-09-2011, 10:34
Coraz bardziej się przychylam do projektu
Dom w wierzbówkach
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-wierzbowkach/m4dc249f8a4a41
może by się go udanie dopasowało do mojego spadku na działce.

Jest krótszy (11.4m) i ma wyjście z salonu z boku, więc powinno być mniej schodków na ogród. Można też od drogi mniej sie odsunąć. Nie 8m tylko 7m. Myśle że dzięki temu można chyba zniwelować połowe różnicy terenu.
Rezygnuje co prawda z pokoiku na dole ale na górze mam 4 z czego jeden będzie większy niż na projekcie bo zrobiłoby sie 2 garaże.
Myśle zrezygnować z piwnic, a za garażem zrobić kotłownie i składzik, tam jest największy spadek, zrobić je niżej i ewe. schodki w garażu do tych pomieszczeń.

Wg projektu jest 158m2 + garaż.
Budynek zwiększam o 3m na szerokość to metraż sie troche powiększy ale myśle że jakoś się zmieszcze w ok. 500tys.

Tylko teraz pytanie, czy można zrezygnować z piwnic na takim spadku, na terenie z gliny ?

Dodam że ten projekt w Wierzbówkach teraz jest oszacowany kosztorys na 420tys.
A ja mam go wydrukowanego jakieś pół roku temu i tam było wcześniej 470tys.
Ciekawe czemu ? Czyżby niedokładnie zrobiony ? Bo raczej nie potaniało ?

Crazy
08-09-2011, 08:17
.

BEWA
16-09-2011, 10:47
Witam, po wielu zmaganiach z architektem mamy projekt indywidualny. Nie wszystko jest do końca przemyślane dlatego bardzo proszę o opinie na temat tego projektu. Jesteśmy 5-osobowa rodziną z dużymi dziećmi. Zakładamy, że jak dzieci się usamodzielnia to odcinamy górę a my urzędujemy na dole.
Na razie sam parter.

JEST TO PROJEKT NA DZIAŁKĘ Z WJAZDEM OD POŁUDNIA
Mamy dylemat w zakresie:
1.dobór okien w salonie, zostawić te trzy okna z których jedne będą drzwiami czy tez jedno duże? Na górze na tej ścianie gdzie są trzy duże okna ma być 2 drzwi z oknami z wyjściem na balkonik.
2.jak z oknami w sypialni , jedno czy dwa
3.gdzie w sypialni najlepiej będzie umiejscowić garderobę w sypialni a może lepiej same szafy komandora?wejście do sypialni ma być z drugiej strony, bliżej łazienki
4.czy zmieniać coś wewnątrz, czy potrzebna wnęka na kabinę
5. gdzie dać wejście do spiżarki
6..czy schody w tym miejscu czy coś zmienić? Schody są tak zrobione,że na nich budowana jest ściana.Wymyśliłam, że pod schodami dam szafy bo wiatrołap nie jest zbyt duży

Ewentualnie jeszcze inne uwagi.


http://bowess.republika.pl/bewa.jpg

BEWA
16-09-2011, 10:47
Witam, po wielu zmaganiach z architektem mamy projekt indywidualny. Nie wszystko jest do końca przemyślane dlatego bardzo proszę o opinie na temat tego projektu. Jesteśmy 5-osobowa rodziną z dużymi dziećmi. Zakładamy, że jak dzieci się usamodzielnia to odcinamy górę a my urzędujemy na dole.
Na razie sam parter.

JEST TO PROJEKT NA DZIAŁKĘ Z WJAZDEM OD POŁUDNIA
Mamy dylemat w zakresie:
1.dobór okien w salonie, zostawić te trzy okna z których jedne będą drzwiami czy tez jedno duże? Na górze na tej ścianie gdzie są trzy duże okna ma być 2 drzwi z oknami z wyjściem na balkonik.
2.jak z oknami w sypialni , jedno czy dwa
3.gdzie w sypialni najlepiej będzie umiejscowić garderobę w sypialni a może lepiej same szafy komandora?wejście do sypialni ma być z drugiej strony, bliżej łazienki
4.czy zmieniać coś wewnątrz, czy potrzebna wnęka na kabinę
5. gdzie dać wejście do spiżarki
6..czy schody w tym miejscu czy coś zmienić? Schody są tak zrobione,że na nich budowana jest ściana.Wymyśliłam, że pod schodami dam szafy bo wiatrołap nie jest zbyt duży

Ewentualnie jeszcze inne uwagi.


http://bowess.republika.pl/bewa.jpg

bowess
16-09-2011, 12:24
Wizualizacja i rzuty - na prośbę BEWY wstawiam ja.

http://img585.imageshack.us/img585/5903/pict0009da.jpg

http://img828.imageshack.us/img828/9879/pict0008jb.jpg

http://img94.imageshack.us/img94/2860/pict0004di.jpg

http://img825.imageshack.us/img825/41/pict0006wz.jpg

bowess
16-09-2011, 12:24
Wizualizacja i rzuty - na prośbę BEWY wstawiam ja.

http://img585.imageshack.us/img585/5903/pict0009da.jpg

http://img828.imageshack.us/img828/9879/pict0008jb.jpg

http://img94.imageshack.us/img94/2860/pict0004di.jpg

http://img825.imageshack.us/img825/41/pict0006wz.jpg

bowess
16-09-2011, 12:33
Okna moim zdaniem można by nieco ujednolicić. Te wysokie i wąskie poniżej balkonu są nowocześniejsze, a frontowe i balkonowe powyżej "zwyczajne". Stąd wrażenie, że to jakby nie od kompletu. Może na froncie też okno do samej podłogi, albo bardziej rozciągnięte w poziomie? Parter chyba w wersji I bardziej mi się podoba - różnica w zasadzie niewielka.

Balkonu bym nie robiła wcale - zbędny wydatek.

bowess
16-09-2011, 12:33
Okna moim zdaniem można by nieco ujednolicić. Te wysokie i wąskie poniżej balkonu są nowocześniejsze, a frontowe i balkonowe powyżej "zwyczajne". Stąd wrażenie, że to jakby nie od kompletu. Może na froncie też okno do samej podłogi, albo bardziej rozciągnięte w poziomie? Parter chyba w wersji I bardziej mi się podoba - różnica w zasadzie niewielka.

Balkonu bym nie robiła wcale - zbędny wydatek.

Elfir
16-09-2011, 19:14
A jakie były założenia projektowe? Na ile osób, jakie mają być pomieszczenia?
Bo na pietrze są dwa dziwne pokoje - jeden kiszka a drugi mikroskopijny.
Na dole też jakieś dwa pomieszczenia niewiadomego przeznaczenia.
Na co jest ten miniaturowy składzik przy garażu? Ma jakieś max 120 cm szerokości, więc szafa się nie zmieści a na ścianie tylko jakaś płytka półeczka 20 cm (jak na ksiązki) wejdzie.
Przy wejściu jest spiżarka, a gdzie będziesz trzymac buty i kurtki?

Zlikwiduj okno w kuchni na bocznej ścianie - będzie można sensowniej zaplanować kuchnię - teraz wszystkie sprzęty nasz ściśnięte a na dodatek architekt wrysował płytę grzejną w oknie (sic!)

W garażu nie wyjdziesz swobodnie z samochodu, jak będą dwa zaparkowane.

Jakie jest usytuowanie tego domu względem stron świata?


Tak na pierwszy rzut oka, dla rodziny 2+2, to zmarnowane 200 m2

BEWA
17-09-2011, 21:09
Dziękuję za Twoją opinię i pomoc. Co ja bym bez Ciebie zrobiła???
Póki co zastanawiam się nad tym, czy w salonie pod balkonikiem nie dać jednego potrójnego okna. Nie wiem, jaki jest koszt balkonu.Piszesz, że zbędny wydatek. Jakie to mogą być koszty?

BEWA
17-09-2011, 21:09
Dziękuję za Twoją opinię i pomoc. Co ja bym bez Ciebie zrobiła???
Póki co zastanawiam się nad tym, czy w salonie pod balkonikiem nie dać jednego potrójnego okna. Nie wiem, jaki jest koszt balkonu.Piszesz, że zbędny wydatek. Jakie to mogą być koszty?

BEWA
17-09-2011, 21:12
Czy ktoś z Was mógłby mi ocenić realne koszty stropu??? Wybieramy lany ale nie mam pojęcia jaka może być różnica w cenie. Nasz kosztorys nijak się ma do rzeczywistości ... niestety.

BEWA
17-09-2011, 21:12
Czy ktoś z Was mógłby mi ocenić realne koszty stropu??? Wybieramy lany ale nie mam pojęcia jaka może być różnica w cenie. Nasz kosztorys nijak się ma do rzeczywistości ... niestety.

REMI47
18-09-2011, 10:39
Witam
W założeniu dom ma być dla 2+1. Parter to kuchnia z schowkiem, salon, K - pokoik biurowo-komputerowy i I - pokoik na teraz dla dziadka-dziadków (jak będzie potrzeba) - na przyszłość sypialnia dla nas -> jak na starość nie będzie chciało nam się chodzić po schodach.
Buty i kurtki - na bieżąco używane w wiatrołapie (tj .jakiś podręczny wieszak). Większa szafa w przestrzeni pod schodami.
Globalnie na zamieszczonym rys. nie ma wymiarów, a podane wymiary przez Elfir są zaniżone. Składzik przy garażu, ma 145x155 - nie jest to jakieś duże, ale też nie ąz tak małe -> chce tam wepchnąć kosiarkę, i jakieś półki. W sumie nie jest to duże, ale tutaj wielkość jest kompromisem.
Co do kuchni to w 100% zgadzam się - w sumie to na pewno okno będzie jedno - na tym podkładzie nie zostało to zmienione.
Ustawienia budynku - to rysunki są tak ustawione, że południe jest na dole - czyli salon ma okna na południe i balkon wyjście na zachód.
Od strony północnej idzie mała droga dojazdowa do sąsiadów - stąd małe okna i w pomieszczeniu I prawdopodobnie zlikwidujemy okno północne.
Co do garażu -> to szerokość garażu ma 430,a długość 650 - wydaje się OK.
Piętro: T - pokój syna, L - sypialnia, R - gościnny, P - fitness :-) - albo coś koło tego, N - w części wąskiej graciarnia (moja rodzina tak ma :-), N w części szerokiej warsztacik, O - dalsza część graciarni.

Tak naprawdę problem mam z kominami - za dużo i za duże - i nikt nie ma na nie pomysłu - to zresztą wynika z układu pomieszczeń.
Największym problemem jest komin od kotłowni, chcę go obrócić o 90st. - i to jest do przemyślenia.
Nie widzę oczami wyobraźni elewacji od strony wejścia, w założeniu między oknami są elementy z drewna.

karolakr25
18-09-2011, 11:01
430 cm na dwa samochody to wg mnie mało, jeśli macie małe samochody (typu Daewoo Tico, to 2 wejdą, z większymi będzie problem)
Nie jestem zwolenniczką wieszaków i wystawki butów w wiatrołapie, sugerowałabym zrobienie choćby 40 cm głębokiej szafy)
Dziwne usytuowanie okna w kuchni na frontowej elewacji, na wprost wysoka zabudowa, jeśli zrezygnujesz z okna na bocznej elewacji (jestem za) to w ten sposób usytuowane okno nie doświetli kuchni.

Mam wrażenie, że te rzuty są nieproporcjonalne, bo skoro garaż ma 430 + 25 cm ściana działowa, a pom. gosp. 145 cm, ściana działowa 12, łazienka ma chyba +/- 180 cm, to powinno zostać 118 cm, a po otwarciu drzwi od łazienki na korytarz na rzucie no oko zostaje ok. 100 cm

Może wstaw rzuty z podstawowymi wymiarami, będzie łatwiej się odnieść

robert skitek
18-09-2011, 11:14
Szerokość garażu 430 i ma być ok? Na dwa samochody czy melexy? Jeśli to pierwsze, to nie wejdą. A jak już wejdą, to drzwi nie otworzysz.
Ja na rysunkach nie widzę oznaczeń literowych.
Czy zaznaczona przerywana linia na piętrze to wysokość 190cm? Mam nadzieję, że to coś innego.
Sypialnia z oknem od zachodu? Na co na górze osobne wc z umywalką chyba 10x10cm.
Rzuty wyglądają mało logicznie, elewacje jak w latach 80-tych. Warto płacić za taki projekt indywidualny?
Bo nie wygląda to na pracę architekta.

Irma
18-09-2011, 11:14
według mnie projekt jest niedopracowany, okna na elewacji rozrzucone chaotycznie. Te wstawki drewniane, czy jakies w kształcie litery T- porażka. Jedno okno ścięte totalny bałagan. Gdyby dzięki temu wnętrza były super funkcjonalne to moze jeszcze można by takie cos odpuścić, ale tak?...Na górze są 4 sypialnie + mikroskopijna klita. Dla rodziny 2+1 to zdecydowanie za dużo. Przy takim metrażu mozna mieć przy sypialni garderobę i własną łazienkę. Dwie większe sypialnie vis a vis małżenskiej mają drzwi przy samej ścianie - raczej unika się takiego rozwiązania, bo ściana na którą otwierają się drzwi jest wtedy mało użytkowa i spora część przestrzeni się marnuje.
Na dole - salon jest mało ustawny. wszędzie są otwory, a kominek upchnięty w kąt. kanapy obok kominka to pomyłka, przeciez nie będzie z nich widać ognia. stół dopchnięty do okna jak w bloku i mnostwo pustej przestrzeni na srodku. Pytanie czy da się przy tych gabarytach inaczej ustawić sprzety?
pod podestem schodów można by zrobić szafki dostępne z małego pokoju.
wyjscie z garażu zrobiłabym chyba w holu nie w wiatrołapie. Skoro jak piszesz główna szafa bedzie pod schodami po co przechodzic do niej z garażu przez wiatrołap? zyskałbyś jedną ścianę w wiatrołpie,w ięc moze stałby się bardziej ergonomiczny.

poza tym masz 15 sztuk drzwi, to ogromny koszt.
podsumowując - po indywidualnym projekcie spodziewałabym się czegoś więcj. W tj przestrzeni nie widzę nic ciekawego. Praktyczny tez jakoś powalająco nie jest.

Aleksandryta
18-09-2011, 11:24
Estetyczny i funkcjonalny gargamel. Nie wierzę, że to projektował architekt. I to ma być 200 m2 dla 3- 4 osób?????

REMI47
18-09-2011, 11:24
Na szybko podałam z rysunku nie ten wymiar - szerokość garażu ma 545cm i długość 650.
Co do podkładów z wymiarami to przygotuję - bo to co jest zamieszczone na forum to faktycznie jest mało czytelne.
Co do szafy - wieszaka w wiatrołapie - jakoś szczególnie nie wnikaliśmy, bo i szafa o gł.40cm też się zmieści.
Wieszak, czy szafa kwestia gustu.

karolakr25
18-09-2011, 11:37
545 na 2 samochody to i tak troszkę mało
A gdzie umieścisz tą ewentualną szafę? Skoro na każdej ścianie są drzwi?

Dziwne że nie "wnikaliście" skoro projekt był robiony dla was ;)

Ja też mam robiony projekt indywidualny i na etapie rysowania omawiałam każde pomieszczenie z architektką
I nie wiem jaki architekt zaprojektował taki układ kuchni?

Elfir
18-09-2011, 12:14
Przy takich założeniach projektowych kupcie sobie jednak gotowca. To co przygotował architekt to jakaś porażka, temu człowiekowi powinni odebrać uprawienia.

Jeśli planujecie dziadków na dole, to dolna łazienka MUSI spełniać warunki dla osób zniedołężniałych i niepełnosprawnych. Pokój nie powinien być przy kotłowni, bo kotłownia mimo wszystko hałasuje.
W tak dużym domu nie przewidzieć garderoby na parterze i przy sypialniach? Pralni, suszarni? I po co tyle sypialni na piętrze, skoro potrzebujecie tylko dwie? Macie zapasowa na dodatek na dole.

Na starość chcecie mieszkać sami w 200m domu? I kompletnie nie używać piętra? Nie łatwiej będzie sprzedać duży dom i kupić mniejszy, parterowy?

Jak się już uparliście na ten dom to IMHO piętro lepiej przerobić:
http://img59.imageshack.us/img59/8237/40070244.jpg

BEWA
18-09-2011, 19:49
Proszę o pomoc jakie okna w salonie. Jakie macie propozycje? Moim zdaniem te trzy osobne okna nie bardzo pasują na tą ścianę.....

BEWA
18-09-2011, 19:49
Proszę o pomoc jakie okna w salonie. Jakie macie propozycje? Moim zdaniem te trzy osobne okna nie bardzo pasują na tą ścianę.....

BEWA
19-09-2011, 11:14
Okna moim zdaniem można by nieco ujednolicić. Te wysokie i wąskie poniżej balkonu są nowocześniejsze, a frontowe i balkonowe powyżej "zwyczajne". Stąd wrażenie, że to jakby nie od kompletu. Może na froncie też okno do samej podłogi, albo bardziej rozciągnięte w poziomie?
k.

BOWESS bardzo dziękuję. Czy masz jakiś inny pomysł na okna? Musimy podjąć decyzję jak najszybciej, ponieważ lada moment ruszą ściany. Mnie nie podobają się te trzy okna. Jak dla mnie za mało wolnych ścian , brak miejsca na komodę a niby taki duży salon. Zastanawiałam się nad jednym potrójnym do ziemi pod balonem ale wtedy co dać z przodu? A może masz inny pomysł?

BEWA
19-09-2011, 11:14
Okna moim zdaniem można by nieco ujednolicić. Te wysokie i wąskie poniżej balkonu są nowocześniejsze, a frontowe i balkonowe powyżej "zwyczajne". Stąd wrażenie, że to jakby nie od kompletu. Może na froncie też okno do samej podłogi, albo bardziej rozciągnięte w poziomie?
k.

BOWESS bardzo dziękuję. Czy masz jakiś inny pomysł na okna? Musimy podjąć decyzję jak najszybciej, ponieważ lada moment ruszą ściany. Mnie nie podobają się te trzy okna. Jak dla mnie za mało wolnych ścian , brak miejsca na komodę a niby taki duży salon. Zastanawiałam się nad jednym potrójnym do ziemi pod balonem ale wtedy co dać z przodu? A może masz inny pomysł?

bowess
19-09-2011, 16:03
Przepraszam, że nie odpowiadam na bieżąco, ale jestem już na etapie wielkiej kuli, którą wszystko męczy - leżenie, stanie, siedzenie. :) Termin na 30.09. :)

Co do stropu, to nie mam rozeznania w różnicy kosztów. U nas jest lany i cena nam odpowiadała, ale gdyby nie wiedza mojego taty, to nie wiem, czy w ogóle byłby taki strop, bo lokalnie nie ma ekipy murarskiej ze zbrojarzami, którzy by wykonali taką usługę - robią tylko stropy systemowe. Tata w młodości trochę pracował na budowach i dlatego mogliśmy zrobić tak jak w projekcie.

Co do okien - chyba najprostszą zmianą byłoby, tak jak piszesz, zrobienie jednego, kilkuskrzydłowego okna, a właściwie drzwi tarasowych pod balkonem. Ile skrzydeł, to już do dopasowania, żeby na elewacji też dobrze wyglądało. Na froncie chyba bym nie zmieniała okna, bo to kąt "kanapowy" i okna do podłogi pewnie i tak byłyby częściowo zastawione meblami. W takim układzie wszystkie okna byłyby klasyczne i całość bardziej spójna, a i powstałby większy kąt w salonie do umeblowania wedle potrzeb.

bowess
19-09-2011, 16:03
Przepraszam, że nie odpowiadam na bieżąco, ale jestem już na etapie wielkiej kuli, którą wszystko męczy - leżenie, stanie, siedzenie. :) Termin na 30.09. :)

Co do stropu, to nie mam rozeznania w różnicy kosztów. U nas jest lany i cena nam odpowiadała, ale gdyby nie wiedza mojego taty, to nie wiem, czy w ogóle byłby taki strop, bo lokalnie nie ma ekipy murarskiej ze zbrojarzami, którzy by wykonali taką usługę - robią tylko stropy systemowe. Tata w młodości trochę pracował na budowach i dlatego mogliśmy zrobić tak jak w projekcie.

Co do okien - chyba najprostszą zmianą byłoby, tak jak piszesz, zrobienie jednego, kilkuskrzydłowego okna, a właściwie drzwi tarasowych pod balkonem. Ile skrzydeł, to już do dopasowania, żeby na elewacji też dobrze wyglądało. Na froncie chyba bym nie zmieniała okna, bo to kąt "kanapowy" i okna do podłogi pewnie i tak byłyby częściowo zastawione meblami. W takim układzie wszystkie okna byłyby klasyczne i całość bardziej spójna, a i powstałby większy kąt w salonie do umeblowania wedle potrzeb.

BEWA
19-09-2011, 19:58
Ewentualnie może dwa okna z przodu wchodziłyby w grę? Co o tym myslisz?

BEWA
19-09-2011, 19:58
Ewentualnie może dwa okna z przodu wchodziłyby w grę? Co o tym myslisz?

bowess
19-09-2011, 20:21
Można by dwa okna, ale to by wyszły takie powiedzmy 1,2m szerokości każde. Na ostatnim zdjęciu w moim dzienniku widać jaka to jest wielkość okna - to całkiem po prawej stronie na frontowej elewacji ma właśnie 1,2x1,5m. Jak widać tej wielkości okno może być bez podziału pionowego. Ewentualnie mogłyby być też trochę szersze, ale to znowu zmniejszyłoby znacznie kąty na meble. Chyba architekt przed ostateczną decyzją musiałby przygotować alternatywny rysunek elewacji frontowej, bo po samym rzucie bardzo trudno ocenić, jak to będzie wyglądało.

bowess
19-09-2011, 20:21
Można by dwa okna, ale to by wyszły takie powiedzmy 1,2m szerokości każde. Na ostatnim zdjęciu w moim dzienniku widać jaka to jest wielkość okna - to całkiem po prawej stronie na frontowej elewacji ma właśnie 1,2x1,5m. Jak widać tej wielkości okno może być bez podziału pionowego. Ewentualnie mogłyby być też trochę szersze, ale to znowu zmniejszyłoby znacznie kąty na meble. Chyba architekt przed ostateczną decyzją musiałby przygotować alternatywny rysunek elewacji frontowej, bo po samym rzucie bardzo trudno ocenić, jak to będzie wyglądało.

Elfir
19-09-2011, 21:59
ja bym przede wszystkim nie robiła wejścia do wc na wprost reprezentacyjnych drzwi do holu. Przeniosłabym na miejsce szafy wnękowej od strony sypialni.

Elfir
19-09-2011, 21:59
ja bym przede wszystkim nie robiła wejścia do wc na wprost reprezentacyjnych drzwi do holu. Przeniosłabym na miejsce szafy wnękowej od strony sypialni.

BEWA
20-09-2011, 13:38
Dziękuję Elfir, też się nad tym zastanawiałam ale mając w tym miejscu drzwi nikt z gości nie będzie zaglądał mi w część prywatną, która najprawdopodobniej będzie nieco podwyższona. A co myślisz o oknach? Bardzo mi zależy na wszystkich opiniach.

BEWA
20-09-2011, 13:38
Dziękuję Elfir, też się nad tym zastanawiałam ale mając w tym miejscu drzwi nikt z gości nie będzie zaglądał mi w część prywatną, która najprawdopodobniej będzie nieco podwyższona. A co myślisz o oknach? Bardzo mi zależy na wszystkich opiniach.

Elfir
20-09-2011, 14:06
Brzydki ten balkon na wizualce. IMHO budynek wygląda jak z lat 80 z tymi blokowymi oknami na piętrze. Nie rób balkonów tylko portfenetry i wyrównaj osie okien dolnych i górnych

http://img88.imageshack.us/img88/5955/edwdy.jpg

A toaleta moze być tak:
http://img546.imageshack.us/img546/7907/edwd.jpg
Wówczas na wprost drzwi z sieni mozna dac lustro lub konsolkę.

Powiększyłabym wiatrołap o przestrzeń pd schodami. Wówczas można byłoby zrobić mini garderobę.
Zlikwiduj jedno okno w kuchni - nie masz gdzie teraz ustawić lodówki czy słupka z piekarnikiem.

Przemyślałabym też usytuowanie kominka - w tej chwili ogień będzie niewidoczny dla siedzących na kanapie.

Elfir
20-09-2011, 14:06
Brzydki ten balkon na wizualce. IMHO budynek wygląda jak z lat 80 z tymi blokowymi oknami na piętrze. Nie rób balkonów tylko portfenetry i wyrównaj osie okien dolnych i górnych

http://img88.imageshack.us/img88/5955/edwdy.jpg

A toaleta moze być tak:
http://img546.imageshack.us/img546/7907/edwd.jpg
Wówczas na wprost drzwi z sieni mozna dac lustro lub konsolkę.

Powiększyłabym wiatrołap o przestrzeń pd schodami. Wówczas można byłoby zrobić mini garderobę.
Zlikwiduj jedno okno w kuchni - nie masz gdzie teraz ustawić lodówki czy słupka z piekarnikiem.

Przemyślałabym też usytuowanie kominka - w tej chwili ogień będzie niewidoczny dla siedzących na kanapie.

BEWA
20-09-2011, 14:25
Elfir , bardzo dziękuję! Zdecydowanie lepiej wygląda teraz ta ściana. Taka mała rzecz a cieszy!Wc dla gości też jest lepsze,fajniej wygląda z tym wejściem z boku. Tylko to WC tylko dość duże a to są koszty, które wolałabym zmniejszyć (wyjdzie więcej kafli itp) Ale coś za coś, wyszło o wiele ładniej!

Czy masz ewentualnie jakiś pomysł na inny rozstaw okien w salonie? Na przykład jedno potrójne lub coś innego.Potrójne okna to pomysł mojego męża zaciągnięty z projektu Leno. Nie mówię, że nie jednak boję się, czy uda mi się póżniej pogodzić wystrój w środku, miejsce na jakąś komodę itp.

BEWA
20-09-2011, 14:25
Elfir , bardzo dziękuję! Zdecydowanie lepiej wygląda teraz ta ściana. Taka mała rzecz a cieszy!Wc dla gości też jest lepsze,fajniej wygląda z tym wejściem z boku. Tylko to WC tylko dość duże a to są koszty, które wolałabym zmniejszyć (wyjdzie więcej kafli itp) Ale coś za coś, wyszło o wiele ładniej!

Czy masz ewentualnie jakiś pomysł na inny rozstaw okien w salonie? Na przykład jedno potrójne lub coś innego.Potrójne okna to pomysł mojego męża zaciągnięty z projektu Leno. Nie mówię, że nie jednak boję się, czy uda mi się póżniej pogodzić wystrój w środku, miejsce na jakąś komodę itp.

Elfir
20-09-2011, 14:27
Hmm... kuchnia jest słabym punktem projektu.

A może częśc dzienną przerobić tak:
http://img94.imageshack.us/img94/6816/edwdu.jpg

Kolor czerwony to kominek

Elfir
20-09-2011, 14:27
Hmm... kuchnia jest słabym punktem projektu.

A może częśc dzienną przerobić tak:
http://img94.imageshack.us/img94/6816/edwdu.jpg

Kolor czerwony to kominek

Elfir
20-09-2011, 14:35
Tylko to WC tylko dość duże a to są koszty, które wolałabym zmniejszyć (wyjdzie więcej kafli itp) Ale coś za coś, wyszło o wiele ładniej!

A po co ci kafle w wc? Tylko na podłodze zrób a ściany pomaluj farbą wodoodporną lub przyklej zmywalna tapetę. Przecież nikt nie będzie ci tam pryskał na ściany. To toaleta gościnna, używana sporadycznie.

A tu bardzo nowoczesne rozwiązanie - z kleju pomalowanego impregnatem:
http://polki.pl/pub/09_2006/01_09/skora11.jpg

Elfir
20-09-2011, 14:35
Tylko to WC tylko dość duże a to są koszty, które wolałabym zmniejszyć (wyjdzie więcej kafli itp) Ale coś za coś, wyszło o wiele ładniej!

A po co ci kafle w wc? Tylko na podłodze zrób a ściany pomaluj farbą wodoodporną lub przyklej zmywalna tapetę. Przecież nikt nie będzie ci tam pryskał na ściany. To toaleta gościnna, używana sporadycznie.

A tu bardzo nowoczesne rozwiązanie - z kleju pomalowanego impregnatem:
http://polki.pl/pub/09_2006/01_09/skora11.jpg

BEWA
20-09-2011, 14:46
Hmm... kuchnia jest słabym punktem projektu.

A może częśc dzienną przerobić tak:
http://img94.imageshack.us/img94/6816/edwdu.jpg

Kolor czerwony to kominek

Elfir dziękuje ponownie!!!

Ławy wylane, fundamenty już się murują i taki projekt został zaakceptowany i mam Pozwolenie na Budowę. Tutaj nic już nie zmienię. Bardzo zależało mi na zadaszonym tarasie niewidocznym od ulicy (wjazd od południa), stąd taki projekt. Ale ścian jeszcze nie ma i tutaj mogę pozmieniać okna i wszystko wewnątrz. Także to wc, które teraz wygląda lepiej bo jest schowane. Superrrr. Pomysł na kuchnię już mam, oczywiście podglądnęłam na forum, bark mi takiej wyobrażni.

Brak mi pomysłu na salon, jego przyszłe urządzenie i okna w salonie, aby to miało rece i nogi (mam jeszcze troszkę czasu by zastanowić się nad pokojami dla chłopców)

BEWA
20-09-2011, 14:46
Hmm... kuchnia jest słabym punktem projektu.

A może częśc dzienną przerobić tak:
http://img94.imageshack.us/img94/6816/edwdu.jpg

Kolor czerwony to kominek

Elfir dziękuje ponownie!!!

Ławy wylane, fundamenty już się murują i taki projekt został zaakceptowany i mam Pozwolenie na Budowę. Tutaj nic już nie zmienię. Bardzo zależało mi na zadaszonym tarasie niewidocznym od ulicy (wjazd od południa), stąd taki projekt. Ale ścian jeszcze nie ma i tutaj mogę pozmieniać okna i wszystko wewnątrz. Także to wc, które teraz wygląda lepiej bo jest schowane. Superrrr. Pomysł na kuchnię już mam, oczywiście podglądnęłam na forum, bark mi takiej wyobrażni.

Brak mi pomysłu na salon, jego przyszłe urządzenie i okna w salonie, aby to miało rece i nogi (mam jeszcze troszkę czasu by zastanowić się nad pokojami dla chłopców)

Elfir
20-09-2011, 15:13
Muszę cię zmartwić, ale twój architekt nie był zbyt twórczy. Naprawdę - to pomysł na dom z lat 80-tych a nie z XXIw.
Pomijam już rozwiązania które będą ogromnymi mostkami cieplnymi - słup przy tarasie i balkon.
Słabo tez wykorzystane pozyskiwanie biernej energii słonecznej.

Cóż, niewiele można zrobić, ale proponuję przerobić okna tak:
http://img339.imageshack.us/img339/5955/edwdy.jpg
Okna 150 lub 180 (trzeba sprawdzić na rzucie kondygnacji, jaką muszą mieć szerokość, by były w jednej osi patrząc od szczytu kalenicy)
Okno od frontu przerobić na narożnikowe (może być ze słupkiem, żeby nie komplikować konstrukcyjnie nadproży). Trzeba będzie przenieść rynnę w inne miejsce, dlatego polecam też wydłużenie zadaszenia nad wejściem.

Elfir
20-09-2011, 15:13
Muszę cię zmartwić, ale twój architekt nie był zbyt twórczy. Naprawdę - to pomysł na dom z lat 80-tych a nie z XXIw.
Pomijam już rozwiązania które będą ogromnymi mostkami cieplnymi - słup przy tarasie i balkon.
Słabo tez wykorzystane pozyskiwanie biernej energii słonecznej.

Cóż, niewiele można zrobić, ale proponuję przerobić okna tak:
http://img339.imageshack.us/img339/5955/edwdy.jpg
Okna 150 lub 180 (trzeba sprawdzić na rzucie kondygnacji, jaką muszą mieć szerokość, by były w jednej osi patrząc od szczytu kalenicy)
Okno od frontu przerobić na narożnikowe (może być ze słupkiem, żeby nie komplikować konstrukcyjnie nadproży). Trzeba będzie przenieść rynnę w inne miejsce, dlatego polecam też wydłużenie zadaszenia nad wejściem.

BEWA
20-09-2011, 15:23
Wydaje mi się, że lepiej tutaj prezentuje się widok z 3 oknami. Zobaczę co na to powie mój mąż jak mu pokażę te zdjecia. Taras zadaszony chcieliśmy mieć właśnie z te strony aby mnie nikt z ulicy nie oglądał jak piję kawę w szlafroczku. Nasz pan architekt nie miał polotu, nie potrafił podpowiedzieć . Gdybyśmy jeszcze dokonywali zmian to projekt nie byłby zrobiony bo wstawienie innego okna w to samo miejsce zajmowało mu dwa tygodnie.

BEWA
20-09-2011, 15:23
Wydaje mi się, że lepiej tutaj prezentuje się widok z 3 oknami. Zobaczę co na to powie mój mąż jak mu pokażę te zdjecia. Taras zadaszony chcieliśmy mieć właśnie z te strony aby mnie nikt z ulicy nie oglądał jak piję kawę w szlafroczku. Nasz pan architekt nie miał polotu, nie potrafił podpowiedzieć . Gdybyśmy jeszcze dokonywali zmian to projekt nie byłby zrobiony bo wstawienie innego okna w to samo miejsce zajmowało mu dwa tygodnie.

BEWA
23-09-2011, 00:48
Elfir, bardzo dziękuję za sugestie dot WC. Drzwi do WC nie będą na wprost wejścia, tylko troszkę po prawej stronie.Drzwi wejściowe przesuniemy maksymalnie w lewo. Natomiast kominek będzie większą częścią w pokoju . Powstanie nam "luka" pomiędzy WC a kominkiem, którą jakoś zagospodarujemy. Masz jakiś pomysł co tutaj dać???
Jeśli chodzi o okna to raczej będą trzy pojedyńcze. Nie wiem jak wrzucić tutaj wizualizację abyście mogły ocenić...

BEWA
23-09-2011, 00:48
Elfir, bardzo dziękuję za sugestie dot WC. Drzwi do WC nie będą na wprost wejścia, tylko troszkę po prawej stronie.Drzwi wejściowe przesuniemy maksymalnie w lewo. Natomiast kominek będzie większą częścią w pokoju . Powstanie nam "luka" pomiędzy WC a kominkiem, którą jakoś zagospodarujemy. Masz jakiś pomysł co tutaj dać???
Jeśli chodzi o okna to raczej będą trzy pojedyńcze. Nie wiem jak wrzucić tutaj wizualizację abyście mogły ocenić...

Elfir
23-09-2011, 09:54
szafę na szczotki i wiadra, zeby nie stały w kotlowni lub spizarce.

Elfir
23-09-2011, 09:54
szafę na szczotki i wiadra, zeby nie stały w kotlowni lub spizarce.

BEWA
23-09-2011, 09:57
Też tak myślałam. Miałam dwie opcje:
1. póleczki podświetlane
2. szafa a za nia półki

Elfir, jak wkleić rzuty??

BEWA
23-09-2011, 09:57
Też tak myślałam. Miałam dwie opcje:
1. póleczki podświetlane
2. szafa a za nia półki

Elfir, jak wkleić rzuty??

Elfir
23-09-2011, 10:42
Nalezy zmniejszyć obrazek do wielkości ok 60 kb (format .jpg) - mozna to
zrobić za pomoca większości programów graficznych, ja stosuję darmowy
"Infraview".
Nastepnie obrazek umieszcza się na serwerze fotograficznym, np.
www.imageshack.us. Po załadowaniu (przycisk Browse) obrazka należy na niego
kilknąć to sie powiększy. Wówczas klika się prawym klawiszem myszy i
wyświetla się menu z którego wybiera się "kopiuj adres obrazka". Następnie
na forum muratora trzeba napisać tekst: i zaraz za tym wkleić adres
obrazka (np. wciskając ctrl+V albo znów klikając prawym i wybierając opcję
"wklej"). Każdy adres obrazka powinen kończyć się na .jpg. Na końcu adresu
trzeba wpisać tekst .
I wysłać posta.

Wygląda to tak:
htttp://adres.obrazka.jpg

Elfir
23-09-2011, 10:42
Nalezy zmniejszyć obrazek do wielkości ok 60 kb (format .jpg) - mozna to
zrobić za pomoca większości programów graficznych, ja stosuję darmowy
"Infraview".
Nastepnie obrazek umieszcza się na serwerze fotograficznym, np.
www.imageshack.us. Po załadowaniu (przycisk Browse) obrazka należy na niego
kilknąć to sie powiększy. Wówczas klika się prawym klawiszem myszy i
wyświetla się menu z którego wybiera się "kopiuj adres obrazka". Następnie
na forum muratora trzeba napisać tekst: i zaraz za tym wkleić adres
obrazka (np. wciskając ctrl+V albo znów klikając prawym i wybierając opcję
"wklej"). Każdy adres obrazka powinen kończyć się na .jpg. Na końcu adresu
trzeba wpisać tekst .
I wysłać posta.

Wygląda to tak:
htttp://adres.obrazka.jpg

BEWA
25-09-2011, 18:52
Dziękuję, w wolnym czasie skorzystam.

BEWA
25-09-2011, 18:52
Dziękuję, w wolnym czasie skorzystam.

1_Mariusz_1
30-09-2011, 18:56
To mój pierwszy post na tym forum więc witam serdecznie.
Chciałbym prosić o waszą opinię na temat mojego projektu. Jest to dom parterowy z opcją komfort na poddaszu.
Jesteśmy rodziną 2+1(8 lat) + 1(w drodze)
Zleciłem architektowi wykonanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego i nadszedł moment ostatecznego zatwierdzenia koncepcji domu oraz rozplanowanie okien. Dom ma być budowany z silikatów, a strop będzie monolityczny (wylewany na budowie). Działka ma szerokość 23 metry z wjazdem od wschodu.
Mam dylemat co do następujących spraw:
1 z której strony zrobić wejście do spiżarni: od strony kuchni czy z korytarza (kuchnia ma szerokość 3,4
2.Miejsce na telewizor i kominek w salonie.
3.Ścianka konstrukcyjna przy łazience oraz słup przy schodach czy jest potrzebny

Poza tym wszelkie opinie mile widziane.
http://images47.fotosik.pl/1126/a4b91059e88a7b7cm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a4b91059e88a7b7c.html)

1_Mariusz_1
30-09-2011, 18:56
To mój pierwszy post na tym forum więc witam serdecznie.
Chciałbym prosić o waszą opinię na temat mojego projektu. Jest to dom parterowy z opcją komfort na poddaszu.
Jesteśmy rodziną 2+1(8 lat) + 1(w drodze)
Zleciłem architektowi wykonanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego i nadszedł moment ostatecznego zatwierdzenia koncepcji domu oraz rozplanowanie okien. Dom ma być budowany z silikatów, a strop będzie monolityczny (wylewany na budowie). Działka ma szerokość 23 metry z wjazdem od wschodu.
Mam dylemat co do następujących spraw:
1 z której strony zrobić wejście do spiżarni: od strony kuchni czy z korytarza (kuchnia ma szerokość 3,4
2.Miejsce na telewizor i kominek w salonie.
3.Ścianka konstrukcyjna przy łazience oraz słup przy schodach czy jest potrzebny

Poza tym wszelkie opinie mile widziane.
http://images47.fotosik.pl/1126/a4b91059e88a7b7cm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a4b91059e88a7b7c.html)

Crazy
04-10-2011, 11:32
.

Crazy
04-10-2011, 11:32
.

REMI47
04-10-2011, 12:08
Bardzo dziękuje wszystkim za uwagi i rady dot. mojego projektu.
Pozdrawiam

oresund
06-10-2011, 18:32
brakuje mi tu WC dla nie-domowników.
z 9m2 lazienki bym od frontu odkroił "publiczną toaletę" (wc+umywalka)

oresund
06-10-2011, 18:32
brakuje mi tu WC dla nie-domowników.
z 9m2 lazienki bym od frontu odkroił "publiczną toaletę" (wc+umywalka)

Elfir
06-10-2011, 19:49
brakuje dodatkowego wc.
Do czego służą są schody?
Architekt chyba trochę przekombinował dach - dużo elementów nośnych. Niepotrzebnie wejście do salonu jest dzielone

Ok, w każdym razie ja bym to widziała tak:

http://img831.imageshack.us/img831/5069/a4b91059e88a7b7c.jpg

Masz dużą powierzchnię komunikacji (hol), dlatego bym ją ociupinkę zmniejszyła dobudowując półkolistą ściankę, która powiększy wc wygospodarowane kosztem łazienki.
W wykuszu w wc umieszczasz umywalkę, a w powstałej w łazience wnęce prysznic.
Nieco przestawiasz drzwi w łazience, dzięki czemu wejdzie wanna. Na wprost drzwi masz umywalkę a z boku kibelek z bidetem.

Wiatrołap odwróciłam lustrzanie, by widok był nie na korytarzyk o prywatnej częsci, tylko na ściankę. Można ją ciekawie zaaranżować - np. wstawiając artystyczne szkło po obu stronach umywalki, jako wewnętrzne "okna" - mam w czasopiśmie wnętrzarskim takie fantastyczne wnętrze z półkolistą ścianką toalety, co jak tutaj:
http://bi.gazeta.pl/im/2/6748/z6748632X.jpg

W salonie zmieniłam położenie okien (trochę dalej trzeba będzie zadaszyć taras chyba?)
a kominek przeniosłam na ścianę zewnętrzną (polecam wkład narożnikowy, by ogień można było oglądać z dwóch stron). Wówczas masz pustą ścianę na TV. Dzięki temu z kanap widać jednocześnie i TV i kominek i ogród za tarasowym oknem.

W kuchni polecam zrobienie półwyspu od strony jadalni osłoniętego od salonu poszerzonym słupem. Wejście do spiżarki z kuchni wbudowane w wysoką zabudowę (jak u efilo - rewelacyjny pomysł jej projektantki), obok lodówka do zabudowy i piekarnik.

Elfir
06-10-2011, 19:49
brakuje dodatkowego wc.
Do czego służą są schody?
Architekt chyba trochę przekombinował dach - dużo elementów nośnych. Niepotrzebnie wejście do salonu jest dzielone

Ok, w każdym razie ja bym to widziała tak:

http://img831.imageshack.us/img831/5069/a4b91059e88a7b7c.jpg

Masz dużą powierzchnię komunikacji (hol), dlatego bym ją ociupinkę zmniejszyła dobudowując półkolistą ściankę, która powiększy wc wygospodarowane kosztem łazienki.
W wykuszu w wc umieszczasz umywalkę, a w powstałej w łazience wnęce prysznic.
Nieco przestawiasz drzwi w łazience, dzięki czemu wejdzie wanna. Na wprost drzwi masz umywalkę a z boku kibelek z bidetem.

Wiatrołap odwróciłam lustrzanie, by widok był nie na korytarzyk o prywatnej częsci, tylko na ściankę. Można ją ciekawie zaaranżować - np. wstawiając artystyczne szkło po obu stronach umywalki, jako wewnętrzne "okna" - mam w czasopiśmie wnętrzarskim takie fantastyczne wnętrze z półkolistą ścianką toalety, co jak tutaj:
http://bi.gazeta.pl/im/2/6748/z6748632X.jpg

W salonie zmieniłam położenie okien (trochę dalej trzeba będzie zadaszyć taras chyba?)
a kominek przeniosłam na ścianę zewnętrzną (polecam wkład narożnikowy, by ogień można było oglądać z dwóch stron). Wówczas masz pustą ścianę na TV. Dzięki temu z kanap widać jednocześnie i TV i kominek i ogród za tarasowym oknem.

W kuchni polecam zrobienie półwyspu od strony jadalni osłoniętego od salonu poszerzonym słupem. Wejście do spiżarki z kuchni wbudowane w wysoką zabudowę (jak u efilo - rewelacyjny pomysł jej projektantki), obok lodówka do zabudowy i piekarnik.

voyta
27-10-2011, 09:04
Witam serdecznie,
Bardzo proszę fachowców forum o opinie na temat projektu indywidualnego mojego domu .
Założenie
Dom dla rodziny 2+2 nie większy niż 180 m2 po podłodze (liczone bez garażu). Dom z poddaszem użytkowym i garażem na dwa samochody. Podobają nam się proste kształty, chcielibyśmy aby dom miał nowoczesny wygląd i charakter, a zarazem był domem funkcjonalnym i typowo rodzinnym.
Działka.
Niezbyt duża 11,5 ara z wjazdem od strony zachodniej i niestety ze spadkiem ok. 2m na długości działki. Długość działki to 46m natomiast szerokość 25m, kształt działki przypomina romb. Działka jest usytuowana na terenie parku krajobrazowego i co za tym idzie miejscowy plan zagospodarowania nakłada pewne wymogi.
Poniżej zamieszczam najważniejsze z nich:
1. Wysokość budynków– maksymalnie 9 m;
2. Dachy – ustala się formę dachu na czterospadowy, lub dwuspadowy, symetryczny, o nachyleniu połaci głównych 37º - 45 º z dopuszczalnymi przyczółkami i naczółkami, z kalenicą równoległą do dłuższego boku budynku. Długość kalenicy w przypadku dachów wielospadowych nie powinna być mniejsza niż 1/3 długości całego. Wyraźnie akcentowana linia okapu na maksymalnej wysokości 4,5 m nad poziomem terenu. Minimalny wysięg okapu oraz wiatrownic poza ścianę szczytową 0,6 m. Dopuszcza się stosowanie dachów płaskich (o nachyleniu do 10 stopni) lub tarasów nad budynkami, lub fragmentami budynków o ile ich wysokość nie przekroczy 4,5m nad poziomem projektowanego terenu.
3. Niwelacja terenu działki – maksymalne nasypy do 1,0 m, maksymalne wykopy do 1,0 m
4. Kształt bryły – preferowany horyzontalny, szerokość traktu określającego maksymalną, dopuszczalną szerokość dachu nie może przekraczać 9,5 m (mierzona po zewnętrznych powierzchniach ścian);
5. Rzut poziomy – preferowany prostokątny, wydłużony, zawierający się, w przedziale stosunku boku krótszego do dłuższego, 1:1,5 – 1:3 z możliwością zastosowania ganków i podcieni i innych elementów wykraczających poza zasadnicza bryłę budynku;
6. Otwory okienne – prostokątne o pionowej artykulacji i symetrycznych podziałach stolarki, w kompozycji ściany szczytowej nawiązać do wyznaczonej osi symetrii ściany i otwory rozmieszczać symetrycznie względem tej osi;

Po kilku rozmowach z architektem otrzymałem pierwsze rzuty parteru i poddasza. Całość ma mieć charakter „nowoczesnej stodoły” z dwoma tarasami z których jeden jest wcięty w bryłę domu, a drugi nad garażem.
Architekt sugeruje ustawienie domu jak najbliżej granicy działki od strony północnej (4m), prostokątną bryłę domu z garażem na dwa auta (tutaj dodam że sąsiad „z lewej” dom o podobnej prostokątnej bryle ma dokładnie tak samo usytuowany na działce). Taras nad garażem aby nieco zniwelować wizualny efekt „hangaru”. Do tego wkopać sam garaż ok. 1m w ziemię aby podjazd pod garaż był z poziomu drogi wjazdowej (stąd schody w garażu do poziomu strefy mieszkalnej).

Co myślicie o takim rozmieszczeniu pomieszczeń. Będę wdzięczny za porady, krytykę oraz propozycje zmian. Jak pisałem wyżej to pierwsza propozycja architekta więc można zmieniać do woli. Zdaję sobie sprawę z tego że przy naszym planie zagospodarowania nie jestem w stanie uzyskać super nowoczesnej stodoły (bez okapów itd.) ale muszę znaleźć wyjście z tej sytuacji. Proszę się nie sugerować jak na razie rozmiarami oraz rozmieszczeniem okien(na poddaszu ich brak jak na razie), ale propozycje ich umieszczenia mile widziane.

Poniżej szacunkowy metraż
Pow. parteru - 84,5 m2 (pow. liczona po podłodze, bez uwzględnienia klatki schodowej (rzutu schodów))+ 9,0 m2 taras + 43,6 m2 garaż
pow. poddasza - 81,1 m2 (pow. liczona j/w)+ 9,0 m2 taras + 55,0 m2 tars nad garażem

Sumując - pow. użytkowa domu 165,6 m2 + taras 9,0 m2 (x 2)+ garaż 43,6 m2
Dom w rzucie ma kształt prostokąta o wymiarach 9,0 x13,0m+ garaż 7,4 x7,4 m

Niżej zamieszczam rzuty parteru, poddasza oraz mapkę sytuacyjno-wysokościową działki (moja działka ma nr 7/11)


Pozdrawiam

8143281433

voyta
30-10-2011, 09:16
nikt nie ma żadnych propozycji?
czy to forum wogóle istnieje...

oresund
01-11-2011, 18:41
Czy napewno chcesz na zewnątrz mieć schodki do odsniezania?
Gdzie jest wyjscie na taras nad garażem?

Przydałby się rzut elewacji czy cos takiego.
Ciężko sie czyta ten rysunek.

voyta
02-11-2011, 14:09
Czy napewno chcesz na zewnątrz mieć schodki do odsniezania?


Gdzie jest wyjscie na taras nad garażem?


Przydałby się rzut elewacji czy cos takiego.
Ciężko sie czyta ten rysunek.

Wolałbym ich uniknąć powiem szczerze, ale niestety na całej długości domu już jest 1,2 m spadku, więc jakoś trzeba do tego domu wejść.
Jakieś propozycje...wejście pod górkę?
Jeżeli jest jakieś inne rozwiązanie to proszę o podpowiedź.

Wejście na taras jest zaprojektowane tylko poprzez sypialnie.
Powiem szczerze zaczynam się zastanawiać czy ten taras to dobre rozwiązanie..... raczej nie będzie używany do smażenia się na słońcu ma tylko nieco optycznie skracać całą bryłę. Może garaż oddzielnie ...tylko gdzie? Działka jest jaka jest....
Zastanawiałem się również czy go nie zadaszyć ale wtedy metraż przeze mnie założony nie zostanie utrzymany.
Teoretycznie jest możliwość podpiwniczenia np. połowy domu i umieszczenie tam garażu i np. kotłowni lecz to oczywiście zwiększa koszty budowy. Co po tym myślisz?


Jak napisałem wcześniej to sam początek projektowania i niestety nie dysponuje jeszcze żadna wizualizacją ....

A tak przy okazji oresund miło mi bardzo za pierwszego posta w tym temacie bo już powątpiewałem czy to ktoś czyta.
Przemyśle każdą sugestię.

pozdrawiam

barber69
03-11-2011, 16:49
Witam

Mam działkę w mieście, na osiedlu które miało burzliwą historię. Miały być szeregówki i bliźniaki, zbudowano kilka domów, potem budowę porzucono na 10 lat, teraz przeszkody prawne znikneły ale są nowi właściciele każdy buduje jak chce. Działka jest mała, miała na niej powstać połowa bliźniaka ale sąsiedzi połączyli działki i powstały spore, bogate rezydencje. Mnie na bogaty duży dom nie stać ale coś chcę wybudować. Największym ograniczeniem jest szerokosć działki - 18m mogę się zbiżyć nieco do granicy ścianą bez okien i tak chcę zrobić.\
Przyjąłem wstępnie pewne założenia:
- powierzchnia całkowita 160-170m2 (wyszło trochę więcej)
- kuchnia oddzielona od salonu co najmniej 10m
- przynajmniej jedna sypialnia dostępna z poziomu salonu albo przynajmniej przez schodowłaz i mogąca pełnić funkcję prawie samodzilnego mieszkania dla osoby starszej nie mniejsza niż 15m2, oddzielona od salonu czy kuchni
- ma zostać co najmniej 10m na głębokośc ogrodu czyli budynek nie szerszy niż 13m w osi prostopadłej do drogi, czym więcej tym lepiej
- forma przynajmniej od drogi dość nowoczesna dopasowana do otoczenia
- prosty dach
- wiatrołap i przejście do garażu (garaż to wymóg MPZP)
- salon ok 30m2 powinno się w nim znaleźć miejsce na akwarium telewizor i kominek i widok na ogród
- na górze 2 sypialnie dla dzieci co najmniej 10m2
- z powodu małej ilości miejsca na dole co się da z infrastruktury wyrzucić na poddasze
- nie chcę schodów w salonie, wejścia do wc w salonie
- rekuperator, choć może nie od razu, zależy jak będzie z kasą na finiszu. Kanały wenntylacyjne stalowe kotwione do ścian.

Zrezygnowałem:
- ze spiżarni (nie ma miejsca do najbliższej żabki mam 200m, w promieniu 1 km jest co najmniej 4 sklepy spożywcze a ok 2km dwa duże markety
- pralni (z cieżkim sercem ale wolę garderobę/warsztacik niż coś co dziś świetnie mieszczę w lazience, za to w lazience będzie brudownik dostępny z korytarza)
- osobnej kotłowni (ogrzewanie na gaz ziemny, kocioł wiszący z zamkniętą komora spalania lub kondensat, zbiornik na CWU w garderobie i tam część inastalacji, kocioł pożeniony z WC)


Parter wymyśliłem taki:
http://img46.imageshack.us/img46/228/cparter.gif

Kuchnia od strony drogi z większym oknem w kierunku pó łnocno wschodnim i mniejszym południowo-wschodnim żeby było ładne światło do śniadania. Wścianie między salonem a kuchnią akwarium zabudowane. W kuchni ekstra miejsce na mały stolik dla 4 osób do szybkiego śniadania albo wieczornego posiedzenia przy akwarium

Salon okno od podłogi do +240cm ze strony południowo wschodniej i dzwi przesuwne tarasowe od strony południowo-zachodniej
Kominek z DGP. Z boku wnęka na drewno. Gdy się będzie paliło w kominku drewno się dosuszy.

Za dzrzwiami przesuwnymi mały pokoik który może stanowić część salonu albo po zamknięciu drzwi przesuwnych stanowi odrębny gabinet z oknem na południowy zachód. Założenia jednak nie nadaje się on na mieszkanie dla osoby starszej bo nie zapewnia odseparwania od najgłośniejszej części domu. Gdyby nam sie odwidziło do gabinetu przez garaż pociągnięta jest kanalizacja i woda więc w razie czego adaptacja gabinetu na kuchnię to głównie zmiana mebli i mało kucia. Tyle że tam jest okno na południowy zachów więc raczej będzie ciepło.
Salon oddzielony od korytarza drzwiami przesuwnymi szklanymi w kasecie lub przesuwnymi nasciennymi też szklanymi, demontowalnymi gdyby trzeba było zainstalować schodowłaz

Pod schodami schowek. Przy kominie zamykana wnęka - schowek