PDA

Zobacz pełną wersję : PROJEKT INDYWIDUALNY - wymiana doświadczeń, pytania, dyskusja nad planami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20

dorota_80
01-10-2013, 20:17
zrobiłabym jeszcze jedną zmianę na parterze [masz bardzo dużo szaf i wnęk], zmniejszyłabym garderobę przy wejściu do szaf z jednej strony [a najlepiej połączyłabym ją z przedsionkiem, wtedy zmieścisz i szafę i dwoje gości wchodzących, teraz nie ma szans na zmieszczenie w niej trzech osób], za nią zrobiłabym łazienkę [teraz jest mikroskopijna, w większej zmieścisz brodzik na końcu przy ścianie z garażem] zajmującą obecną szafę w garderobie do komina przy klatce schodowej, dalej kotłownia [dla ogrzewania gazowego wystarczy wg mnie]. Planujesz docieplenie ściany garażu od strony domu? u mnie będzie, w garażu jest zazwyczaj zimno i są straty ciepła. I stanowczo nie robiłabym drzwi z przedsionka do domu, jeżeli będzie wydzielona garderoba. Cały dom jest duży a strefa wejściowa nieproporcjonalnie mała, przytłacza. Kominek - przestawiłabym go, teraz większość siedzi tyłem do niego, a to jest mocny element dekoracyjny i ogień, powinien przy sobie gromadzić ludzi, obróciłabym go o 90 stopni, dwustronny. Przepraszam, ale to tak na gorąco mi się nasunęło

dorota_80
01-10-2013, 20:21
i zlikwidowałabym wnękę za garażem - to uwaga mojego Męża - i tak to zadaszasz, a gdzie wstawisz kosiarkę, krzesła ogrodowe i cały ten sprzęt ogrodniczo grilowy itd itd koszt niewielki a zysk duży

dorota_80
01-10-2013, 20:24
http://www.majchrzakpp.pl/dom-pietrowy-house-10-2-[marta-ii],76.html to link do mojego domu, w przyszłym tygodniu będę mieć poprawione rzuty, wkleję, na wizkę muszę poczekać

zbigor
01-10-2013, 22:20
Na dużą garderobę nalegała moja ładniejsza połowa :) A tak naprawde to będzie jeszcze większa kosztem pomieszczenia z piecem CO. Niestety wg wymogów pomieszczenie z piecem musi mieć ZTCP co najmniej 6,5 m3 wiec oficjalnie jest tak jak jest. Z moich obserwacji wynika że garderoba tej wielkości i tak ledwo wystarczy. To nie będzie typowa garderoba na sukienki i koszule tylko zimowe płaszcze, kombinezony itp. Zaraz tam wylądują różne bambetle dzieciaków itp. Taki bardziej śmietnik :D Łazienka celowo jest mała bo to nie ma być łazienka tylko WC dla gości. A goście wpadając na kawę czy nawet jakąś impreze raczej nie będą brać prysznica. Dla tych nocujących będzie pokój na piętrze lub poddaszu i łazienka wspólna na piętrze. Ocieplenie od strony domu oczywiście będzie. GAraż nie będzie jakoś specjalnie ogrzewany. Ciepło powinno być zapewnione poprzez wyrzut powietrza z rekuperatora i ewentualnie jeden grzejnik tak by nie było tam mniej niż 5`C. Kominek będze skierowany skosem o ok 45` tylko w planie tego nie widać. Myślałem nad jego umieszczeniem w innym miejscu ale nie chcę mieć komina na środku strychu. Takie usytułowanie to IMHO najlepszy kompromis. Strefa wejściowa jest specjalnie mała. Zależało mi na tym by ciągi komunikacyjne były jak najmniejsze, bo służą do komunikacji a nie "przebywania" Przedsionek będzie z drzwiami wewnątrz, bo zimą inaczej nie da sie zapewnić komfortu cieplnego. Musi być strefa buforowa. Rozwiązanie z pojedynczymi drzwiami jest dla mnie w naszej strefie klimatycznej pomyłką. Z resztą ćwiczę ten temat codziennie. U mnie są drugie drzwi a u teściowej nie ma. U mnie jest ciepło a u teściowej zimno jak w psiarni. W czasie gdy sie nie grzeje CO drzwi mogą być otwarte albo wyjęte z zawiasów i schowane w garderobie.
Wnęka za garażem to celowy zabieg. Będzie tam składzik drewna do kominka. Poza tym wersja z powiekszonym pomieszczeniem gospodarczym wyglądała trochę za ciężko. Wnęka dodaje trochę lekkości ale to kwestia gustu. Kosiarkę i sprzęt ogrodniczy wstawię pomieszczenia które jest przy garażu. 6m2 spokojnie wystarczy. Krzesła i stół ogrodowy będą przykryte plandeką pod altanką . Mam tak teraz i sie to sprawdza.

zbigor
01-10-2013, 22:21
Popraw linka bo coś nie działa...
Garaż dalej z odstępem od domu?

dorota_80
02-10-2013, 17:15
http://www.majchrzakpp.pl/dom-pietrowy-house-10-2-[marta-ii],76.html

dorota_80
02-10-2013, 17:17
nie wiem dlaczego nie chce się wkleić cała nazwa linka, podam po kolei http://www.majchrzakpp.pl/domy-pietrowe.html , dom house 10_2 na drugiej stronie

bowess
02-10-2013, 18:28
Dom doroty_80
http://www.majchrzakpp.pl/dom-pietrowy-house-10-2-%5Bmarta-ii%5D,76.html
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.majchrzakpp.pl %2Fdom-pietrowy-house-10-2-%255Bmarta-ii%255D%2C76.html)

dorota_80
04-10-2013, 19:47
dziękuję, nie mogłam sobie z tym poradzić, będę wdzięczna za opinie, uwagi, sugestie. Miłego wieczoru

Elfir
05-10-2013, 21:54
jakoś to wchodzenie na wprost kuchni (blatu roboczego) nie jest w moim typie. Pierwsze, co widzi gość po wyjściu z wiatrołapu to zlew.

wierka
07-11-2013, 19:20
Patrzę sobie na ten projekt Doroty_80.
Ogólnie podoba mi się.

Dom wygląda nowocześnie. Na pewno będzie się wyróżniać.
Nie podobają mi się tylko te maleńkie okienka - jedno w kotłowni, drugie w łazience na górze. Ja zrobiłabym je znacznie większe (zwłaszcza to w łazience).
Natomiast w środku nie podoba mi się wejście do gabinetu.. zrobiony jest taki wspólny mini-korytarzyk dla gabinetu i wc.

Taras .. czy będziesz z niego korzystać??? Z doświadczenia wiem, że mieszkając w domu takie rzeczy jak balkony, tarasy są bezużytecznymi, a kosztownymi, ozdobnikami.

zbigor
07-11-2013, 21:44
Taras .. czy będziesz z niego korzystać??? Z doświadczenia wiem, że mieszkając w domu takie rzeczy jak balkony, tarasy są bezużytecznymi, a kosztownymi, ozdobnikami. To mamy zupełnie różne doświadczenia. Od wiosny do jesieni żona używa balkonu albo tarasu od strony ogrodu jako idealnego miejsca na suszenie ubrań. Suszenie w łazience czy innym pomieszczeniu nie jest tak efektywne i nie daje ubraniom takiej świeżości. Poza tym latem bardzo lubię sobotnią czy niedzielną poranną kawę na balkonie. W domu który zaczynam na wiosne budować mam 2 balkony a taras jest nad 2 stanowiskowym garażem. Projekt był specjalnie tak zrobiony by nie zabudować garażu wewnątrz bryły budynku tylko go przesunąć w bok a na nim stworzyć duzy taras.

Elfir
07-11-2013, 21:56
czyli z tą kawą zamiast na taras obok, wchodzisz schodami spowrotem do sypialni i stamtąd na balkon?
Dlaczego nie na tarasie?

Pranie można także suszyć na wieszaku zawieszonym w świetle portfenetru.

wierka
08-11-2013, 05:28
Mam duży balkon/taras, od południa. 12 x 3,5 m. To było moje marzenie ... Przez 15 lat mieszkania w tym domu korzystałam z uroków tarasu może 15 razy. Pranie wieszam na dworze, kawę pije na tarasie obok domu.
Wole wydać pieniądze na inne cele, niż na taka droga suszarnie.
I o ile jestem w stanie zrozumiec, ze ktoś robi taras bo mu sie tak podoba, bo to ładnie wyglada. To nie pojmuje, ze ktoś wydaje kilkadziesiąt tysiecy złotych, by moc wieszać na nim latem pranie.

Ale to tylko moje rozmyślania. Każdy przecież buduje dla siebie, by wygodnie było. :)
Ja tez w swoim przyszłym domu planuje rzeczy, na forum ogólnie uznane za niewygodne, niekomfortowe (np schody w salonie), ale to mój dom i tak chce mieć! ;)

... A Dorota pewnie już plan ma zatwierdzony. :)

zbigor
08-11-2013, 08:16
Każdy przecież buduje dla siebie, by wygodnie było. :)
Dokładnie tak. :)A projekt indywidualny jest tego podstawą. Chiałem mieć taras i balkony to mam. ........ chciałem mieć możliwośc zamkniętej kuchni to mam. A że to niemodne to akurat mi nie przeszkadza

Elfir
08-11-2013, 12:43
nie jest to kwestia mody, tylko pieniędzy. Jak masz nieograniczone fundusze to nie ograniczasz projektu.

a dlaczego nie pijecie kawy na tarasie?

zbigor
08-11-2013, 16:23
Nie zgadzam się . Jest to bardziej kwestia priorytetów. Wolę mieć taras, zamiast 10 czy 20m2 większej powierzchni mieszkalnej. Co do nieograniczonych funduszy to oczywiście mam ograniczone i to mocno. Chyba jak każdy :yes: Dlatego cały proces budowy zajmie mi najprawdopodobniej ok 3 lat. Gdybym miał środki, to zaczynając budowę w marcu z całą pewnością sylwestrową zabawę zorganizowałbym w całkowicie ukończonym domu.
Na taras obecnie mam z kawą i kompem dalej niż na balkon. W nowym domu bliżej z kawą będzie taras a na balkon będę wychodził tylko wieczorami.
btw
Jeszcze pare lat temu w oparciu o własne doświadczenie powiedziałbym, że balkon w sypialni to świetna sprawa na szybkiego papierosa. Na szczęście już nie palę.

Elfir
08-11-2013, 16:32
nadal mam problemy z wyobrażeniem sobie wygody biegania po schodach po kawę a potem odnoszenie filiżanki, zamiast przejście na taras przy kuchni.

zbigor
08-11-2013, 17:11
Kuchnię w planowanym domu mam od frontu i nie ma tam tarasu. Taras będzie nad garażem. Mogę oczywiście przejść przez jadalnię i salon i wyjść na ogród. Kwestia wyboru. Wiem, że może to ciężko zrozumieć ale wspólnie z żoną uwazamy, że tak będzie lepiej.

Elfir
08-11-2013, 18:01
skoro tak uważacie, że bieganie po schodach to lepsze rozwiązanie jak się ma działkę i ogród...

wierka
09-11-2013, 10:10
Zbigor - a w obecnie zamieszkiwanym przez Was domu mieszkacie sami?? czy dzielicie podwórko z rodzicami/teściami??
Wtedy jestem w stanie zrozumieć, dlaczego bliżej Ci do tarasu/balkonu niż do ogrodu. :)
Kiedy nikt 'obcy' nie plącze się po podwórku to w ładną pogodę życie całej rodziny przenosi się do ogrodu. Od porannej toalety - dzieciaki wybiegają na słońce ze szczoteczką do zębów w buzi by przywitać psa ... do późnej nocy, nocne pogaduchy o planach, marzeniach przy lampce wina... Tak jest u mnie. A taras, choć był moim marzeniem, jest zbędnym ozdobnikiem.
Teraz by mieć jak najbliżej do tarasu zaplanowałam kuchnię od strony południowej, by zarówno z kuchni jak i salonu mieć bezpośrednie wyjście na taras.


Może ktoś mi doradzi? od strony wschodniej, na parterze będę miała trzy okna. Kotłownia, łazienka i sypialnia. Chcę zrobić elewację tak, by wyglądały te okna jak jedno szerokie na kilka metrów okno.
podobnie jak w tym projekcie
http://materialy-budowlane.tv/projekty-z500-projekt-domu-nowoczesnego-zx5_956.html (te okna na piętrze).
Jak myślicie jakiej wysokości zrobić te okna 100cm?? Łączna szerokość to będzie ok. 600 cm. Czy taka wysokość będzie dobra?? By zachować proporcje i jednocześnie dobrze doświetlić pomieszczenia?

zbigor
09-11-2013, 11:58
Mieszkam z moimi rodzixami ale to niczego nie zmienia. Ogród jest fajny ale trzeba go kosić, rano trawa jest mokra i jest cień. Wieczorem kiedy jest moja ulubiona pora na "posiedzenia" też wiosna czy jesienią szybko trawa jest mokra. Nie kręci mnie to . Do tej pory częściej używam tarasu albo balkonu bo tak jest łatwiej. Z całowaniem psów nie będzie kłopotu bo córka jest alergikiem na sierść psią i ma kota :)
Z ogrodu korzystam tylko przy okazji zabawy z dzieckem albo imprez z grillowaniem choć jesienne grille i tak robię na tarasie bo co to za przyjemność latać w kaloszach po mokrej trawie.
Rozumiem że starasz sie przekonać mnie do wyższości ogrodu nad tarasem ale ja mam na to zupełnie inny pogląd. Stawiam na prostsze rozwiązania. Dlatego z pełną świadomością mam taki a nie inny projekt.

wierka
09-11-2013, 13:52
Nie, nie próbuję Cię przekonać. :) :) Każdy ma swoje priorytety i upodobania. Tylko chciałam znaleźć powód dlaczego wolisz wydawać grube pieniądze na taras, na którym prawdopodobnie nie będziesz spędzał tak dużo czasu, jak dziś Ci się wydaje. I jak widać trafiłam.... choćby nie wiem jak wspaniali byli rodzice, to 'młodzież' potrzebuje intymności, bycia tylko ze sobą... taką intymność zapewnia Wam taras... gdy będziecie mieszkać sami, na pewno nie będzie się chciało Wam wchodzić na górę... tylko wyjdziecie na taras obok domu.... a trawnik to już inna sprawa. :) :)
Za kilka lat napisz do mnie, czy rzeczywiście przesiadujecie na tym tarasie... bo ja nie znam nikogo, kto wykorzystuje taras/balkon, tak jak planował przed budową.

Elfir
09-11-2013, 16:47
Zbigor - a w obecnie zamieszkiwanym przez Was domu mieszkacie sami??

Kiedyś na forum też czytałam post człowieka, ktory bardzo chcial mieć balkon na piętrze (szukła sposobów na doprojektowanie do jakiegoś gotowca). Okazało się, że dotychczas dzielił podwórko (i to takie gospodarcze) z teściami, gdzie zero prywatności. Jak zaczęłam podpytywać o ten balkon i jednocześnie taras, to sam stwierdził, że to dziwny pomysł z tym noszeniem kawy na piętro, skoro można na taras.



od strony wschodniej, na parterze będę miała trzy okna. Kotłownia, łazienka i sypialnia.

To jest reprezentacyjna elewacja? Jak nie, to nie dawaj wielkiego okna (które kosztuje i wymaga mycia) w kotłowni, do ktorej wchodzisz sporadycznie.
W pokoju okno najlepiej jak ma ok 150x150 cm

Elfir
09-11-2013, 16:48
Z ogrodu korzystam tylko przy okazji zabawy z dzieckem albo imprez z grillowaniem choć jesienne grille i tak robię na tarasie bo co to za przyjemność latać w kaloszach po mokrej trawie.


Eeee... ale dlaczego masz latać po trawie jak starczy taras na poziomie gruntu i to od nasłonecznionej strony, by słońce było cały dzień.

wierka
09-11-2013, 18:36
To jest reprezentacyjna elewacja? Jak nie, to nie dawaj wielkiego okna (które kosztuje i wymaga mycia) w kotłowni, do ktorej wchodzisz sporadycznie.
W pokoju okno najlepiej jak ma ok 150x150 cm

Nie. Wejście mam od północy. Wschodnia elewacja to bok domu.
Tak wiem, najczęściej są okna 150x150.
W kuchni będę miała takie długie (panoramiczne) okno. I od wschodu chciałam nawiązać do tego kuchennego.

To moje okno nie będzie jednym wielkim oknem. Na tą chwilę okna w projekcie są:
kotłownia 120x100, łazienka 240x100, sypialnia 240x100. to wszystko z zewnątrz ma wyglądać jakby było jedno długie okno, bo będą bardzo blisko siebie.
Tak więc drogo tak bardzo nie będzie. Tylko mam wątpliwości czy nie będzie za ciemno ....

Elfir
09-11-2013, 18:54
Sąsiad nie będzie tobie za bardzo zaglądal do lazienki?
Bo bylam u klienta, który mial piękne, duże okno w lazience na parterze i tylko 4 m do plotu. Sąsiad widzi, co się dzieje w łazience także przez okna na piętrze, więc okno będzie notorycznie przesłonięte roletą.

wierka
09-11-2013, 19:06
he he.. sąsiad ... pewnie jak będzie chciał to zajrzy.... na szczęście ma dom parterowy...
posadziłam tam tuje, liczę że za kilka lat utworzą zwarty żywopłot ...

zbigor
09-11-2013, 19:58
to 'młodzież' potrzebuje intymności, bycia tylko ze sobą... .Młodzież pewnie tak ale jak ktoś spędził z 2 połową ponad połowę swojego zycia to parafrazując słowa Duńczyka z Vabank może stwierdzić że z biegiem czasu maleje popyt na intymnośc a rośnie zapotrzebowanie na świety spokój :yes:
Zupełnie nie widze związku tarasu i balkonów z rodzicami. Myśle że kazdy z nas ma swoje argumenty i ciężko będzie zmienić punkt widzenia. jak będzie czas pokaże.

zbigor
09-11-2013, 20:11
Kiedyś na forum też czytałam post człowieka, ktory bardzo chcial mieć balkon na piętrze (szukła sposobów na doprojektowanie do jakiegoś gotowca). Okazało się, że dotychczas dzielił podwórko (i to takie gospodarcze) z teściami, gdzie zero prywatności. Jak zaczęłam podpytywać o ten balkon i jednocześnie taras, to sam stwierdził, że to dziwny pomysł z tym noszeniem kawy na piętro, skoro można na taras.
Macie obie panie jakieś skrzywienie z tą prywatnością? Zupełnie nie potrafię tego zrozumieć. Przecież dużo gorzej jest w blokach ,gdzie przez ścianę grubości kostki masła słychać jak sąsiad za przeproszeniem puści bąka.
Tak czy inaczej prywatnośc czy jej brak są dla mnie nieistotne. Będę mieć taras i balkony bo tak lubię i uważam to za dobry pomysł. Kwestia wydania dodatkowych 5% więcej na budowę nie jest też czymś czego nie da sie znieść.

ciekawski83
09-11-2013, 20:44
Sąsiad nie będzie tobie za bardzo zaglądal do lazienki?
Bo bylam u klienta, który mial piękne, duże okno w lazience na parterze i tylko 4 m do plotu. Sąsiad widzi, co się dzieje w łazience także przez okna na piętrze, więc okno będzie notorycznie przesłonięte roletą.

zostaje kwestia relacji na linii sąsiad - sąsiadka;)

Elfir
09-11-2013, 21:03
dom buduje się po to by mieć prywatnośc. Inaczej można byłoby kupić po prostu większe mieszkanie w bloku.

ciekawski83
09-11-2013, 21:07
dom buduje się po to by mieć prywatnośc.
i mieć co kosić wokół


Inaczej można byłoby kupić po prostu większe mieszkanie w bloku.
dokładnie, polecam http://www.zlota44tower.com/

zbigor
09-11-2013, 21:23
dom buduje się po to by mieć prywatnośc. Inaczej można byłoby kupić po prostu większe mieszkanie w bloku. Piszesz to z perspektywy mieszkania w blokach? Jak ani moja żona nigdy w blokach nie mieszkaliśmy wiec pojęcie jakiegoś zwiekszenia prywatności dzięki budowie jest nam zupełnie obce. Buduję bo zamiast 80m2 chcę mieć 280 i chcę mieć tak jak ja chcę a nie tak jak wymyślił projektant klocka z lat 80-tych poprzedniej epoki. Mamy inne spojrzenie na ten temat niż Ty i każdy z nas ma oczywiście swoje racje. Tym stwierdzeniem pragnę zakończyć ten OT. Jak będzie z tarasami/balkonami czas pokaże

Elfir
09-11-2013, 21:24
ciekawski- nie każdy ogród musi mieć trawnik - zapraszam do wątku "Klub przekształcających TRAWNIKI w piękne ogrody czyli ogród nowoczesny"

ciekawski83
09-11-2013, 21:44
ciekawski- nie każdy ogród musi mieć trawnik - zapraszam do wątku "Klub przekształcających TRAWNIKI w piękne ogrody czyli ogród nowoczesny"

trawnik jest dla leniwych, jeśli ktoś ma więcej czasu może mieć krzaczki:D

Elfir
09-11-2013, 21:51
trawnik wymaga najwięcej pracy ze wszystkich roślin w ogrodzie. Krzaków nie trzeba co tydzień kosić.

ciekawski83
10-11-2013, 09:37
trawnik wymaga najwięcej pracy ze wszystkich roślin w ogrodzie. Krzaków nie trzeba co tydzień kosić.

uwierz mi, że nie co tydzień

Elfir
10-11-2013, 13:36
zadbany trawnik co tydzień latem.

sebos17
17-11-2013, 17:16
Witam,

Nie wiem czy w dobry dziale zakładam temat, proszę o ewentualne przeniesienie.

Projekt jest już prawie dopięty, proszę o opinie i ocenę, teraz jeszcze można pozmieniać jeżeli coś jest nie tak :)

225119

Elfir
18-11-2013, 21:03
coś jest nie tak z opisem pomieszceń? Gdzie jest kotłownia? Do czego sluża pokoje o pow. 6 m2?

songoku_xxx
03-12-2013, 13:47
Cześć,

Mam mały dylemat i liczę na pomoc. Wybrałem sobie projekt typowy z katalogu muratora (M36C). Jedyne zmiany które chciałem wprowadzić to:
1. Przesunięcie bramy garażowej na ścianę koło drzwi wejściowych (wjazd od południa a chcę salon i taras od strony południowo-zachodniej) co z kolei wymusza "rozciągnięcie garażu" tak aby 2 auta mogły stać obok siebie.
2. Zmiana stropu z terriva na drewniany (koszty oraz czas wykonania) gdyż poddasza na bank nie będę użytkował.

Po wycenie okazało się, że w tych samych pieniądzach (ok. 5000 PLN/mazowieckie bo trzeba zmienić konstrukcję więźby dachowej i przeliczyć cały budynek) architekt może mi zrobić projekt indywidualny oparty na wybranym projekcie - naprawdę bardzo mi się rozkład pomieszczeń i funkcje użytkowe.

Czy warto robić projekt indywidualny? Jak wypada porównanie projekt typowy vs indywidualny? Co tracę o co zyskuję?
Z tego co zrozumiałem to nie dostanę projektów instalacji (chyba niewielka strata) a w zamian dostane projekt zagospodarowania działki.

Gdzie sprawdzić opinie o architekcie (Marek Giętkowski)? Przeszukałem chyba wszystko co umiałem i nic nie znalazłem na jego temat...
Będę wdzięczny za pomoc gdyż jestem totalnie zielony w temacie :(

moniss
03-12-2013, 14:57
Jeśli masz projekt gotowy, który ci odpowiada i potrzebujesz tylko tych 2 a raczej 3 zmian, to chyba jednak pokusiłabym się o adaptację, bo rozumiem, że te 5 tys. to za wprowadzenie zmian + adaptacja gotowca (czyli z zagospodarowaniem działki).
W gotowym projekcie masz nie tylko rozrysowane instalacje (bardzo ułatwiają prace na etapie stanu "0"), ale też bardzo często (zależnie od biura projektowego) opisane i rozrysowane detale, za które przy projekcie indywidualnym musisz dodatkowo płacić.
Popularne projekty gotowe mają zwykle wyłapane i poprawione błędy, a przy projekcie indywidualnym a także nowym gotowcu musisz się przygotować na przeróżne babole.
Wracając do projektów instalacji, to bardzo często urzędnicy wymagają schematów instalacji aby w ogóle przyjąć projekt. Ja płaciłam po 500zł dla każdego branżowca za takie schematy.

A tak swoją drogą, to projekt jest fajny.
Można w nim zamienić miejscami łazienkę i pomieszczenie gospodarcze, a jeśli masz zamiar ogrzewać dom gazem ziemnym, to możesz zlikwidować komin murowany i zastąpić go krótkim kominem wychodzącym na zew. przez ścianę. Kominy wentylacyjne mogą też zaczynać się na poddaszu, nad wentylowanymi pomieszczeniami, zamiast ciągnąć je od ziemi (oszczędność kasy i miejsca).
Przy zamianie łazienki z pom. gosp. możesz mieć miejsce nawet na kotłownię węglową, czy też na pralnię z suszarnią :)
Jednym słowem - niezły projekt. Tyle tylko, że gdy zmienisz miejsce wjazdu do garażu, to pomieszczenie to będzie ogroooomne - chyba trochę szkoda kasy na tyle dodatkowych metrów dla samochodów...

songoku_xxx
03-12-2013, 15:28
Właśnie się boję tych baboli. Z tego co wiem obecnie nie sa wymagane projekty instalacji przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę.

Być może spojrzałaś na inna wersję projektu bo w wersji M36C nie ma pomieszczenia gospodarczego tylko kotłownia - chyba, że mówimy o jednym :)
Chodzi mi dokładnie o ten: http://projekty.muratordom.pl/projekt_spokojna-przystan-wariant-iii,2239,0,0.htm

A może mwwisz o zamianie 5 z 14 hmm..? Jeśli tak to może być opcja bo kominek i piec CO by miały jeden komin...

Te kosmetyczne zmiany planowane to dodatkowo:
1 Likwidacja małego WC (15) - na pomieszczenie gospodarcze.
2. Wejście do 5 od strony korytarza a nie od garderoby z sypialni 7 (to dlatego, że mamy dopiero dzieckow drodze i jesli zrobić prywatną łazienkę to ta duża (13) byłaby totalnie nieużywana (no może czasami przez gości)
3. Dostawienie pralnio-suszarni właśnie w garażu z przejściem z łazienki 13 (właśnie dlatego, ze garaż zrobi się duuży i będzie tam miejsce)
4. Wywalenie drzwi do spiżarni od strony wiatrołapu.
5. Wywalenie drzwi z wiatrołapu do pokoju (choć zastanawiam się czy to dobry pomysł)
6. Wywalenie drzwi do korytarza prowadzącego do części prywatnej ( za dużo tych drzwi :) )

opcjonalnie
4. Przesunięcie łazienki 13 bardziej w kierunku części prywatne (zamienienie jej z pokojem 10 - który też by "wchodził" odrobinę w powierzchnię garażu)
Niestety to wymusiłoby budowanie kolejnego komina a to dodatkowe koszty :(

Do zrobienia indywidualnego też skłania mnie to, ze dziś po rozmowie z architektem dowiedziałem się, że przy stropie drewnianym pewnie możnaby było zmienić ściany nośne na działowe. To by skutkowało mniejszymi fundamentami. Z drugiej jednak strony prawdopodobnie trzeba by było w scianach zewnętrznych zrobić pionowe słupy żelbetowe co by się ściany trzymały w pionie. I teraz już zupełnie nie wiem czy to ma sens. Bo co oszczędzę na fundamentach to może pójść w te słupy, ale jednak silki mniej. Sam już nie wiem...

zbigor
03-12-2013, 16:00
Do zrobienia indywidualnego też skłania mnie to, ze dziś po rozmowie z architektem ...... chyba raczej inżynierem budowlanym / konstruktorem :) ZTCW to architektem zostaje sie po studiach architektonicznych. W twoim przypadku to nawet lepiej bo architekt ;) jest wpisany do izby inżynierów budownictwa wiec z tego tytułu lepiej ogarnia tematy stropów i konstrukcji niż normalny architekt po architekturze. Mój dom też projektował inż a nie arch.
Ja bym nic nie rzeźbił z słabszymi fundamentami , jakimiś słupami itp. To są pozorne oszczędności. Na materiale zyskasz pare groszy a na zbrojeniach słupów i ich wykonaniu te oszczędności oddasz. A jak majster coś spier.... to jeszcze dołożysz.
Ja idę dokładnie w drugą stronę. Konstrukcja ma być pewna i dobra. Oszczędzał będę na wykończeniówce bo to zawsze można zmienić.

W przypadku ktory opisujesz brałbym jednak projekt indywidualny. Dużo przeróbek w środku, zmiana bryły, dachu. Aż sie prosi o strop terriva i wykorzystanie poddasza.
btw
Zanim podejmiesz jakieś decyzje wybierz sie do urzędu i zapytaj czego wymagają - mam na myśli szczątkowe projekty instalacji. Oszczędzisz później sporo czasu. Ja dzięki temu miałem tylko jedno wezwanie formalne i jedno wezwanie do uzupełnienia dokumentacji Cała impreza od złożenia dokumentacji do uzyskania PNB trwała niecałe 2 miesiące.

ciekawski83
03-12-2013, 16:39
Właśnie się boję tych baboli. Z tego co wiem obecnie nie sa wymagane projekty instalacji przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę.

zapamiętaj jedną zasadę jaka obowiązuje w projektach indywidualnych a wygląda ona mniej więcej tak:
Panie Architekcie, a gdzie jest rozrysowane to i to (czy coś w tym stylu)? Panie Inwestorze, chciał Pan to co jest potrzebne do pozwolenia i za tyle Pan zapłacił"

na dobrą sprawę to starczy opisać konstrukcję bez żadnych rysunków bo te nie są wymagane. Ważne aby było oświadczenie projektanta i uprawnienia, więcej urzędów nie interesuje.
Niestety później zdarza się często sytuacja opisana powyżej i kończy się na dopłatach bo ktoś potrzebował tylko to co na pozwolenie

songoku_xxx
03-12-2013, 20:02
@Zbigor dzięki za info.

@ciekawski

Jak byłem u architekta to powiedział, że będę miał w ramach projektu indywidualnego dokładnie to samo co jest w projekcie typowym, więc biorę to za dobrą monetę.

Sam już nie wiem co mam zrobić. Co człowiek to opinia :)
Czy ktoś mogłby sie odnieść do moich przeróbek spisanych w punktach. Czy to ma sens?

moniss
03-12-2013, 21:38
Właśnie się boję tych baboli. Z tego co wiem obecnie nie sa wymagane projekty instalacji przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę.

Być może spojrzałaś na inna wersję projektu bo w wersji M36C nie ma pomieszczenia gospodarczego tylko kotłownia - chyba, że mówimy o jednym :)
Chodzi mi dokładnie o ten: http://projekty.muratordom.pl/projekt_spokojna-przystan-wariant-iii,2239,0,0.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekty.muratordo m.pl%2Fprojekt_spokojna-przystan-wariant-iii%2C2239%2C0%2C0.htm)

A może mwwisz o zamianie 5 z 14 hmm..? Jeśli tak to może być opcja bo kominek i piec CO by miały jeden komin...

Te kosmetyczne zmiany planowane to dodatkowo:
1 Likwidacja małego WC (15) - na pomieszczenie gospodarcze.
2. Wejście do 5 od strony korytarza a nie od garderoby z sypialni 7 (to dlatego, że mamy dopiero dzieckow drodze i jesli zrobić prywatną łazienkę to ta duża (13) byłaby totalnie nieużywana (no może czasami przez gości)
3. Dostawienie pralnio-suszarni właśnie w garażu z przejściem z łazienki 13 (właśnie dlatego, ze garaż zrobi się duuży i będzie tam miejsce)
4. Wywalenie drzwi do spiżarni od strony wiatrołapu.
5. Wywalenie drzwi z wiatrołapu do pokoju (choć zastanawiam się czy to dobry pomysł)
6. Wywalenie drzwi do korytarza prowadzącego do części prywatnej ( za dużo tych drzwi :) )

opcjonalnie
4. Przesunięcie łazienki 13 bardziej w kierunku części prywatne (zamienienie jej z pokojem 10 - który też by "wchodził" odrobinę w powierzchnię garażu)
Niestety to wymusiłoby budowanie kolejnego komina a to dodatkowe koszty :(

Do zrobienia indywidualnego też skłania mnie to, ze dziś po rozmowie z architektem dowiedziałem się, że przy stropie drewnianym pewnie możnaby było zmienić ściany nośne na działowe. To by skutkowało mniejszymi fundamentami. Z drugiej jednak strony prawdopodobnie trzeba by było w scianach zewnętrznych zrobić pionowe słupy żelbetowe co by się ściany trzymały w pionie. I teraz już zupełnie nie wiem czy to ma sens. Bo co oszczędzę na fundamentach to może pójść w te słupy, ale jednak silki mniej. Sam już nie wiem...

Tak, dokładnie tę wersję projektu oglądałam.
Z własnego doświadczenia:
Gdy zlecaliśmy wykonanie projektu indywidualnego, nie były potrzebne schematy instalacji, a tym bardziej ich projekty. W międzyczasie weszły jakieś nowe przepisy wewnętrzne w urzędzie i trzeba było na szybko zlecać ich zrobienie (dodatkowe 2-4tygodnie).
Tak jak wcześniej pisałam, każdy z tych projektów branżowych kosztował 500zł, konstruktor to był wydatek 3 tys. - do obliczeń potrzebnych przy projekcie, a później jeszcze po kilka stówek za dodatkowe detale, które były potrzebne w miarę postępu prac na budowie (w projekcie tego nie było, bo do urzędu nie było wymagane).
Też mamy wjazd na działkę od południa, a do tego wąską działkę i z 10% spadkiem, więc nie znaleźliśmy niczego odpowiedniego w gotowcach. Jednak gdyby był taki projekt gotowy z grubsza by nam pasował, to z pewnością nie bawiłabym się w projekty indywidualne.
Jeśli zdarzy się tak, że znów będę się budowała, a działka będzie w miarę normalna, to kupię projekt gotowy:
- będzie szybciej (w moim przypadku trawało to ponad pół roku),
- mniej nerwowo (architekci bardzo często mają własne widzimisię jak dom ma wyglądać niekoniecznie zgodnie z gustem inwestora np. chcesz dom z wyglądu nowoczesny, a dostaniesz tradycyjny, nie chcesz okapów szczytowych, a dostaniesz tak wielkie jak z lat 90., a najlepsze jest to, że usłyszysz: "bo inaczej nie podpiszę się pod projektem" albo "to zmienicie sobie na budowie")
- im popularniejszy projekt, tym większa pewność że nie bedzie w nim błędów
- do gotowca często dostaniesz gratis lub za niewielką dopłatą projekty dodatkowych, nowoczesnych instalacji, projekt wnętrz, czy też kosztorys (no i masz to od ręki a nie musisz czekać nie wiadomo ile czasu)
- możesz porównać koszty budowy z innymi inwestorami, którzy budują/wybudowali wg. tego samego projektu

Co do Twoich zmian:
1. moim zdaniem oddzielne wc jest bardzo potrzebne, chociażby po to aby gości nie wpuszczać do łazienki gdzie mamy wyeksponowane rzeczy osobiste i gdzie nie zawsze musi być porządek
2. To zależy ile tych dzieci planujecie :) Osobna łazienka to dobra rzecz, więc może podprowadźcie tam instalację wod-kan tak na przyszłość. Na razie może tam być duża garderoba
3. Tyle masz miejsca w domu, że spokojnie zrobisz tam pralnię. Proponuję pomieszczenie nr. 13 zamienić na pralnio-suszarnio-kotłownię, bo rozumiem, że będziecie mieli gaz z sieci.
W garażu, na dodatkowych metrach lepiej zrobić warsztat (jeśli jesteś majsterkowiczem) lub składzik na rowery, kosiarkę, grabie, sanki itp. najlepiej z wejściem z zewnatrz.
4. NIE!!! Nie likwiduj tych drzwi. Takie przejście z wiatrołapu z zakupami do kuchni jest rewelacyjne! Już w spiżarce pozbywasz się części produktów a resztę wypakowujesz w kuchni, i to nie przechodząc przez salony :)
5. Ten pomysł nie jest najlepszy. Gdyby drzwi z wiatrołapu prowadziły d holu, to można by to zrobić, jednak na salony...ech to chyba jednak nie ten klimat Ale w Anglii by to przeszło ;)
6. Zgadzam się
Opcja przesunięcia 13/zamienienia z 10, to niekoniecznie dobry pomysł. Teraz głowna łazienka, wc i pom.gospodarcze(kotłownia) wszystkie są obok siebie, czyli i kominy wentylacyjne są obok siebie i ciepła woda szybciej dociera do miejsca odbioru, instalacja wod-kan nie jest nadmiernie rozbudowana.

Co do zamiany terrivy na tańszy strop, to zorientuj się czy najtaniej nei wyjdzie strop kanałowy (tzw. żerański) lub Smart. My znaleźliśmy strop kanałowy za ok.14 tys. netto za ok.180m2 - do tego dochodzi wynajęcie dźwigu i zrobienie wieńca. W kanałach planujemy rozprowadzić instalacje wentylacji mechanicznej oraz inst.elektryczną. W firmie produkującej takie stropy od razu mogą zrobić otwory na kominy. Ułożenie takiego stropu to ok. 4 godziny + zalanie zamków i zrobienie wieńca.

EDIT:
To co mi szalenie podoba się w Twoim projekcie:
1. duży zadaszony taras
2. przejście z wiatrołapu do spiżarni i kuchni
3. wyjście z kuchni na zadaszony taras
4. przejście z garażu do wiatrołapu
5. miejsce na warsztacik w garażu/lub na motocykle lub quada ;)

Elfir
03-12-2013, 21:54
ja robiłam w projekcie domu instalację gazową do przyłącza - żeby nie trzeba było potem robić osobnego projektu, osobnego dziennika budowy, osobnego pozwolenia.
Poza tym zleciłam projekt wentylacji mechanicznej - żeby można było robić przepusty w stropach (i robić projekt aranżacji wnętrz) na etapie budowy i żeby nikt nie czepiał sie braku komina wentyalcyjnego w kotłowni gazowej.
I jeszcze projekt instalacji ogrzewania podłogowego. To było związane z narzuconym architektowi docelowym zużyciem ciepła przez budynek.

Za to elektryka była opisana na jednej kartce, że zostanie wykonana zgodnie z normami ze skrzynką elektryczną umieszczoną tam i tam, z zabezpieczeniami takiego a takiego typu. I tyle.

songoku_xxx
04-12-2013, 08:57
Tak, dokładnie tę wersję projektu oglądałam.
Co do Twoich zmian:
1. moim zdaniem oddzielne wc jest bardzo potrzebne, chociażby po to aby gości nie wpuszczać do łazienki gdzie mamy wyeksponowane rzeczy osobiste i gdzie nie zawsze musi być porządek
2. To zależy ile tych dzieci planujecie :) Osobna łazienka to dobra rzecz, więc może podprowadźcie tam instalację wod-kan tak na przyszłość. Na razie może tam być duża garderoba
3. Tyle masz miejsca w domu, że spokojnie zrobisz tam pralnię. Proponuję pomieszczenie nr. 13 zamienić na pralnio-suszarnio-kotłownię, bo rozumiem, że będziecie mieli gaz z sieci.
W garażu, na dodatkowych metrach lepiej zrobić warsztat (jeśli jesteś majsterkowiczem) lub składzik na rowery, kosiarkę, grabie, sanki itp. najlepiej z wejściem z zewnatrz.
4. NIE!!! Nie likwiduj tych drzwi. Takie przejście z wiatrołapu z zakupami do kuchni jest rewelacyjne! Już w spiżarce pozbywasz się części produktów a resztę wypakowujesz w kuchni, i to nie przechodząc przez salony :)
5. Ten pomysł nie jest najlepszy. Gdyby drzwi z wiatrołapu prowadziły d holu, to można by to zrobić, jednak na salony...ech to chyba jednak nie ten klimat Ale w Anglii by to przeszło ;)
6. Zgadzam się
Opcja przesunięcia 13/zamienienia z 10, to niekoniecznie dobry pomysł. Teraz głowna łazienka, wc i pom.gospodarcze(kotłownia) wszystkie są obok siebie, czyli i kominy wentylacyjne są obok siebie i ciepła woda szybciej dociera do miejsca odbioru, instalacja wod-kan nie jest nadmiernie rozbudowana.

Co do zamiany terrivy na tańszy strop, to zorientuj się czy najtaniej nei wyjdzie strop kanałowy (tzw. żerański) lub Smart. My znaleźliśmy strop kanałowy za ok.14 tys. netto za ok.180m2 - do tego dochodzi wynajęcie dźwigu i zrobienie wieńca. W kanałach planujemy rozprowadzić instalacje wentylacji mechanicznej oraz inst.elektryczną. W firmie produkującej takie stropy od razu mogą zrobić otwory na kominy. Ułożenie takiego stropu to ok. 4 godziny + zalanie zamków i zrobienie wieńca.

[U]EDIT:
To co mi szalenie podoba się w Twoim projekcie:
1. duży zadaszony taras
2. przejście z wiatrołapu do spiżarni i kuchni
3. wyjście z kuchni na zadaszony taras
4. przejście z garażu do wiatrołapu
5. miejsce na warsztacik w garażu/lub na motocykle lub quada ;)

Dzięki moniss i elfir!

Cenne uwagi. Z tą łazienką z garderoby to rzeczywiście ciekawy pomysł, może faktycznie podciągnę instalację bez wykańczania. Będe miał na początek do wykończenia tylko dużą łazienkę i WC a nie jak w moim planie dużą i mniejszą :)

Co do pralni to chciałbym ją mieć jednak oddzielnie i skłaniam się jednak do "wejścia" w garaż bo dobrze gdy w pralnio- suszarni jest okno. Zamiana 13 chyba nie do zrealizowania bo nie ma na wymianę pomieszczenia na dużą łazienkę z wanną bez większych zmian. W zamyśle 14 jest pranio-suszarnio-kotłownią, ale po odebraniu jej funkcji pralni i suszarni może uda się jeszcze zrobić tam mały składzik na jakieś bambetle domowe. Dostawienie pralnio-suszarni w garażu będzie chyba najmniej kłopotliwe a spełnia moje wszystkie wymagania. Garaż pozostanie i tak ogromny a samochody nie będą dojeżdżały do końca bo obecna szerkość (po zmiana długość garażu) to prawie 7,5 m. Przed maskami jeszcze będzie miejsce na mini warsztat IMO.
Z motocyklami to trafiłaś bezbłędnie :D
http://cdn.imghack.se/images/42a9e4d49a88c8d7f0b5951e6a53c3b6.jpg

Stan na czas wprowadzenia szacuje na 1 auto + 1 motocykl. Mam nadzieję, że chociaż jedne zostanie ;)

Moniss co do Twoich upodoban to mnie sie podoba dokładnie to samo + dodatkowo oddzielenie strefy publicznej od prywatnej. Moim zdaniem to naprawdę przemyślany projekt. Jedyna wątpliwość to te przejście do spiżarni. Jesli je zlikwidować to dojdzie dodatkowe miejsce "bagażowe" w niej bo tak to cała jedna ściana będzie na drzwi.

Cholera tylko ten strop nie daje mi spokoju. Podobno zmiana na drewniany wymaga również zmiany konstrukcji dachu na żebrowy (czy jakoś tak) bo podpory dachu teraz stoją na stropie żelbetowym gdzieś nie koniecznie nad ściankami działowymi/nośnymi.

Co do projektu to jestem jak chorągiewka na wietrze... Myslałem, że jednak indywidualny ma przewagę a po Waszych opiniach zaczynam się skłaniać adaptacji gotowego z uwagi na możliwe babole.

zbigor
04-12-2013, 09:47
Co do projektu to jestem jak chorągiewka na wietrze... Myslałem, że jednak indywidualny ma przewagę a po Waszych opiniach zaczynam się skłaniać adaptacji gotowego z uwagi na możliwe babole.Myśle ze niepotrzebnie sie obawiasz baboli. To w miarę prosta parterówka wiec chodzi o postawienie ścian i przykrycie ich stropem. Terriva jest tu dobrym wyborem bo jest chyba najbardziej popularna i przez to budowlańcy mają doświadczenie w jej układaniu. Kombinując ze stropem drewnianym prosisz sie o kłopoty. Jaką masz gwarancję ze kostruktor którego wybrałeś ma tu doświadczenie praktyczne i czegoś nie zepsuje? Z terrivą jest IMHO o wiele bezpieczniej bo nawet jak coś będzie źle w projekcie to mając doświadczonego kiebuda albo wykonawcę ewentualne błędy wyłapiesz na etapie budowania. Poza tym w terrivie dostajesz w prezencie łatwe do adaptacji pomieszczenia na piętrze. Wiem, że masz zamiar z nich nie korzystać ale nie wiesz co będzie za 10 czy 20 lat...
btw
Ja do projektu indywidualnego dojrzewałem z pół roku wcześniej intensywnie przerabiając gotowce do swoich potrzeb .
Niestety nie znalazłem niczego co mógłbym jakoś sensownie zaadaptować do moich potrzeb, wymogów MPZP i dzialki.
Ja bym skasował drzwi między wiatrołapem a spiżarnią. IMHO nie mają tam sensu. Do spiżarni zagląda sie z zakupami raz na tydzień. Można sobie spokojnie przejść przez salon a jeśli garaż jest na tym samym poziomie to nawet przejechać wózkiem marketowym. Zarąbiste rozwiazanie. Widzialem u znajomych. parkujesz auto w garażu, ładujesz produkty do wózka i jak panisko jedziesz nim do spizarni. Czyściutko, cieplutko, ręce i kręgosłup od siatek nie bolą.
btw na domowe bambetle najlepszy jest strych. Nie wiedziałem co zrobić ze swoim to wyciąłem dziurę w suficie WC, założyłem schody opuszczane i przez pare lat uzbierała mi sie tam niezła kupka różnistych zabawek, kartonów po różnych sprzętach i innych dupereli :)

Elfir
04-12-2013, 10:32
dla mnie wejście do kuchni przez salon jest babolem projektowym :)

songoku_xxx
06-12-2013, 14:10
Dobra to chyba zostane przy adaptacji gotowego projektu. Może udałoby się jeszcze bardziej "otworzyć" kuchnię na salon.

Ostatecznie nie będę likwidował mniejszej łazienki. Zgodnie z sugestią najwyżej jej nie wykończę. Jedyne co to wykroje miejsce w garażu na suszarnio-pralnię z przejściem z łazienki (13). tyle chyba powinno wystarczyć :)

zbigor
06-12-2013, 14:59
Jeśli robiąc adaptację zostawisz terrivę to zakładając że masz gaz aż prosi sie przenieść kotłownię na strych nad pomieszczenie nr 5. Uzyskujesz miejsce w pomieszczeniu 14 a ponadto kominek i kocioł upychasz w jednym kominie.

songoku_xxx
06-12-2013, 15:02
ooo ciekawy pomysł :)
Dzięki!

zbigor
06-12-2013, 22:01
Taką kotłownię na strychu poradził mi człowiek który mieszka na codzień w Holandii. Tam podobno to często spotykane rozwiązanie. Sam bym pewnie na to nie wpadł. A pomysł jest o tyle fajny że opócz kilku zalet, jak oszczędność miejsca , możliwość bliskiego sąsiedztwa z łazienkami, czy jeden ciąg kominowy ma dodatkowy bonus w postaci wiekszego bezpieczeństwa użytkowania. Chodzi o to że gdy nie daj Boziu zacznie sie z pieca gaz ulatniać i będzie BUUUM to rozwali tylko kawałek dachu a nie całą chatę. Jest spora szansa, ze wygospodaruję te 6,5m3 kubatury i zrobię kotłownię na poddaszu a nie na parterze.

Elfir
06-12-2013, 22:14
ja mam kotłownię na piętrze (nie mam poddasza, bo dach płaski)

misq
17-12-2013, 22:01
Dobry wieczór,
Chciałbym prosić o opinie i sugestie odnośnie wstępnej koncepcji naszego domu.
Dom na chwilę obecną ma być przeznaczony dla rodziny 2+1, jednak projektowany jest dla docelowej liczby potomków - więc jest trochę na wyrost :)

Chcieliśmy dom możliwie prosty w budowie i tani w utrzymaniu, dlatego też zdecydowaliśmy się na zawartą bryłę i dwuspadowy dach. Zdecydowaliśmy się również nie robić garażu w bryle, zamiast tego będzie wiata/daszek nad miejscem postojowym przy domu, która jednocześnie urozmaici bryłę domu.

Projektując dom projektujemy od razu budynek gospodarczy, który w przyszłości planujemy również budować, a w którym będziemy mogli trzymać sprzęty, rowery, narzędzia i wszelkie inne mniej lub bardziej potrzebne rzeczy. Tam też będzie jedno miejsce parkingowe dla samochodu.

Działka jest dość niekorzystnie usytuowana - posiada wjazd od południa (droga jest usytuowana równolegle do osi "1" na rysunkach), dlatego też zdecydowaliśmy się na wejście do domu i wjazd "od boku" tj od strony wschodniej.

Planujemy ogrzewanie piecem z podajnikiem na ekogroszek - z tego względu kotłownia posiada tylko wejście z zewnątrz i nie jest połączona z domem - nie chcemy aby brud i zapach roznosiły się po domu.

Przyglądając się rzutom, które do tej pory udało nam się wspólnie z architektem wypracować nasuwają się nam następujące pytania:

PARTER
1. Czy warto robić w salonie dodatkowe drzwi na taras od strony południowej? I czy w ogóle warto robić taras od południa, na taras od zachodu jesteśmy zdecydowani.
2. Czy salon nie jest zbyt mały jak dla rodziny 4 lub 5 osobowej (w perspektywie)? W końcu to pokój, w którym spędza się najwięcej czasu, odpoczywa i przyjmuje znajomych. 30m2 salonu wydaje mi się niemało, jednak po wstawieniu stołu i sofy robi się jakoś "ciasno".
3. Zastanawiamy się w jaki sposób można byłoby wydzielić w kuchni spiżarnię i czy spiżarnia jest tak naprawdę wygodna czy też można byłoby ją zastąpić szafą wnękową na art. spożywcze w kuchni.
4. Usytuowanie stołu w kuchni na chwilę obecną wydaje się być niezbyt wygodne - może warto go przesunąć "w kąt" - bliżej osi "1" i jednocześnie przenieść lodówkę?
PODDASZE
5. Chcielibyśmy wydzielić garderobę z sypialni na poddaszu w miejscu gdzie obecnie wrysowana jest szafa wnękowa jednak czy garderoba pod skosem to wygodne wyjście?
6. Myślimy nad powiększeniem łazienki - ta obecnie wydaje się być strasznie wąska i długa - wydaje się być mało przestronna i wygodna.
7. Zastanawiamy się na małą antresolą w pokoju dla dziecka - coś a'la niewielki domek na drzewie tylko, że w domu. Wysokość byłaby niewielka - ok. 150 cm w najwyższym punkcie - czy ktoś może próbował takiego rozwiązania i czy to gra warta świeczki?

No i oprócz tego chciałbym się dowiedzieć ogólnych opinii na temat projektu bardziej doświadczonych Koleżanek i Kolegów - co jest ok, co byście zmienili, na co zwrócić uwagę. Wszelkie sugestie, pomysły i propozycje z pewnością bardzo nam pomogą :D

230712
230711

Elfir
17-12-2013, 22:52
jak dla mnie t ten projekt wcale nie wykorzystuje poludniowej strony, a na dodatek traci sporo ciepła przez okna od północy.
Dlaczego nie zrobicie wejścia od wschodu, kotłowni od północy i pokoju z kuchnią od południa a sypialni od zachodu?
Kurczę, to projekt indywidualny, a zero indwidualnego dopasowania do działki. Takich projektów na pęczki w gotowcach.
Zapłacicie za indywidualny, który architekt zerżnął z jakiegoś istniejącego.

moniss
17-12-2013, 22:54
misq, jak wysoką planujesz ściankę kolankową i jaki kąt dachu?
W łazience na poddaszu kibelek umieściłabym tam gdzie jest umywalka, a umywalkę dałabym na kominach.
W sypialnia na poddaszu bardziej pojemna będzie jednak szafa.
Co do tarasów, to nie róbcie do niego fundamentu. Po wybudowaniu SSO domu, spokojnie wybierzecie, gdzie chcecie wypoczywać/ gdzie są najlepsze widoki/odpowiednie nasłonecznienie czy zacienienie i wtedy zróbcie taras na gruncie (zawsze można go później jeszcze rozbudować).

Czy ten projekt spełnia wzystkie Wasze pragnienia? Czy może jest jednym wielkim kompromisem? Jeśli to drugie, to przemyślcie to jeszcze raz. Tak jak napisała Elfir: takich gotowców jak Wasz indywidualny, jest na pęczki.
Spiżarka - jak dla mnie konieczna, teraz nie mam i bardzo mi tego brakuje (podobnie jak garderoby przy wejściu).
Nie wiem jak Wy, ale ja chciałam mieć koniecznie zadarzony taras oraz oddzielną pralnię i suszarnię.

Czy możesz jeszcze wrzucić rzut domu na działce? Rysunek usytuowania domu na działce - tak to się ładnie nazywa ;)

EDIT:
Polecam wątek "Czego w urzadzaniu domu nie zrobilibyście ponownie"
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18808-Czego-w-urz%C4%85dzaniu-domu-nie-zrobiliby%C5%9Bcie-ponownie&p=5009222&viewfull=1#post5009222
Trochę długi, ale warto chociaż przeczytać "po łebkach"

Elfir
17-12-2013, 23:00
spójrz - to jest gotowiec:
http://images50.fotosik.pl/1647/f88e9dc9dfa0d094.jpg

W czym różni sie od waszego indywidualnego?

Albo ten:
http://www.dobreprojekty.pl/w2112bPA.gif

misq
18-12-2013, 06:35
jak dla mnie t ten projekt wcale nie wykorzystuje poludniowej strony, a na dodatek traci sporo ciepła przez okna od północy.
Dlaczego nie zrobicie wejścia od wschodu, kotłowni od północy i pokoju z kuchnią od południa a sypialni od zachodu?
Kurczę, to projekt indywidualny, a zero indwidualnego dopasowania do działki. Takich projektów na pęczki w gotowcach.
Zapłacicie za indywidualny, który architekt zerżnął z jakiegoś istniejącego.

Odnośnie usytuowania, może nie napisałem tego zbyt jasno, ale na dole rysunku jest wschód, więc kierunki świata są prawie dokładnie tak jak piszesz - czyli wejście od wschodu, kuchnia od południowego wschodu i salon od południowego zachodu, sypialnia na parterze od zachodu i łazienka + kotłownia na północnej ścianie. Na poddaszu sypialnie dzieci od południowego szczytu, nasza sypialnia oraz łazienka od północnej strony (stwierdziliśmy, że nie chcemy zbyt dużo, najlepiej wcale, okien połaciowych oraz, że dzieciom przysługują najbardziej słoneczne pokoje :) ). Tak więc od północy jest tylko jedno małe okienko w łazience na parterze i okno w naszej sypialni.

Dzięki za zainteresowanie, po pracy wrzucę mapkę z zagospodarowaniem działki to wtedy wszystko powinno być bardziej czytelne :D

Elfir
18-12-2013, 10:32
a to co innego :)
Zakładałam , że rzut domu prezentowany jest jak mapy, czylli północ jest na górze.

Elfir
18-12-2013, 11:15
Można wygospodarowac spiżarkę:
http://images62.fotosik.pl/488/8d5505eb9316b789.jpg

Z rad:
- nie rób schodków do wejścia, tylko wyprofiluj pochylnię z kostki brukowej. Wjedziesz wózkiem do domu, bez wnoszenia go.
- od południa zrób jak najwięcej przeszkleń w salonie. Jeśli masz blisko drogę, okna nie muszą zaczynać się standardowo 80 cm nad podłogą, ale np. 150 cm, tak by z ulicy nie było widać wnętrza domu. A światło będzie wpadać. Starczy wyjście tarasowe od zachodu. To od poludnia i tak było zastawione stołem.
http://czasnawnetrze.pl/i/dz04MDAmaD02MDA=/48868164/26630-nowoczesna_architektura_dom_czarna_sciana_w_saloni e.jpg
- okno narożne jest drogie. Rozważ czy nie lepiej wstawić słupek w narożniku.

misq
18-12-2013, 21:26
misq, jak wysoką planujesz ściankę kolankową i jaki kąt dachu?
Ścianka kolankowa 70 cm, kąt połaci 40 lub 43 stopnie (skłaniam się ku 40).


W sypialnia na poddaszu bardziej pojemna będzie jednak szafa.
Tak też chyba zrobimy, czyli jednak zamiast standardowej garderoby szafa/zabudowa z płyt meblowych na tyle głęboka, aby było można jeszcze do środka wejść "na krok" i się rozejrzeć.


Spiżarka - jak dla mnie konieczna, teraz nie mam i bardzo mi tego brakuje (podobnie jak garderoby przy wejściu).
Przy wejściu planujemy zwykłą szafę, stwierdziliśmy, że na wierzchnie okrycia nie potrzebujemy garderoby.
Co do spiżarni to nadal debatujemy, czy w kuchni wygodniejsza będzie spiżarnia jako oddzielne pomieszczenie czy też zabudowa/szafa we wnęce na 80 cm.
Sam już nie wiem czy wygodniej będzie korzystać z takiego "składzika" położonego bezpośrednio w kuchni jak szafa, czy też jako oddzielne pomieszczenie, do którego mimo wszystko trzeba "wejść".



Nie wiem jak Wy, ale ja chciałam mieć koniecznie zadarzony taras oraz oddzielną pralnię i suszarnię.


Chcemy by nasz taras spełniał tylko funkcję zejścia do ogrodu, a tam już urządzić sobie miejsce gdzie można będzie zjeść obiad latem.
Odnośnie pralni i suszarni to się zastanawialiśmy nad tym, ale nie wiem na czym może polegać przewaga takiego pomieszczenia nad dużą łazienką z pralką i suszarką umieszczoną w zabudowie?



Czy możesz jeszcze wrzucić rzut domu na działce? Rysunek usytuowania domu na działce - tak to się ładnie nazywa ;)


Bardzo dziękuje za porady, z tej odnośnie tarasu z pewnością skorzystamy! :D
A poniżej rysunek zagospodarowania działki:
230855

Elfir
18-12-2013, 22:04
dlaczego pralnia w osobnym pomieszczeniu? Aby nie przeszkadzać osobie leżacej w wannie, kiedy chce się wyciągnąc gatki z suszarki :)

Nie da się przesunąc domu głębiej?
Budynek gospodarczy tak daleko od domu zajmuje ci niepotrzebnie sporą częśc działki

moniss
19-12-2013, 10:06
misq, o kurczaczki! A myślałam, że to ja mam wąską działkę z moimi 23metrami! Z tego powodu chciałam dom długi i wąski (max. 8m), aby łapnąć trochę słońca pomiędzy domami sąsiadów. Na tarasy mam specjalne wcięcia o głębokości 1,5-1,8m (to zielone na rys.):
230904
4 metry do granicy działki i jeszcze chcesz tam zmieścić taras? Chyba już lepiej dać go od strony ulicy (jeśli nie jest zbyt ruchliwa). A może przesunąć dom bardziej w głąb działki? Wówczas ogród byłby od strony nasłonecznionej i byłoby dużo miejsca na taras.


Chcemy by nasz taras spełniał tylko funkcję zejścia do ogrodu, a tam już urządzić sobie miejsce gdzie można będzie zjeść obiad latem.
Odnośnie pralni i suszarni to się zastanawialiśmy nad tym, ale nie wiem na czym może polegać przewaga takiego pomieszczenia nad dużą łazienką z pralką i suszarką umieszczoną w zabudowie?
Ja też chciałam zjeść obiad (a nawet śniadanie) na tarasie, dlatego mam wyjście nie tylko z salonu, lecz także z kuchni.

Dlaczego oddzielna pralnia i suszarnia? Można mieć w takim pomieszczeniu zawsze gotowe do użycia stanowisko do praswania. Czy wyobrażacie sobie, że nie trzeba non stop rozkładać i składać deski do prasowania? Po prostu raj na ziemi :D
Ubrania się piorą, a ty leżąc w wannie nie słyszysz pralki; rozwieszone pranie się suszy (nie wszystko nadaje się do suszarki) i nikt tego nie widzi... :)

Co do spiżarki, to moim zdaniem jest lepsza niż szafa w kuchni, zwłaszcza, gdy będzie taka jak na rysunku Elfir - jako przejście z wiatrołapu do kuchni.

Pomieszczenie gospodarcze pod/przy wiacie, moim zdaniem jest lepszym pomysłem niż budynek godpodarczy gdzieś dalej od domu (poza tym, za budynki gospodarcze płaci się podatek od nieruchomości ok. 7zł/m2) - wszystko masz pod ręką.


Ścianka kolankowa 70 cm, kąt połaci 40 lub 43 stopnie (skłaniam się ku 40)
Ja bym się skłaniała ku 45, bo wówczas metr od ścianki kolankowej masz już 1,7m wysokości.

luntrusk
19-12-2013, 12:22
Moniss działki sąsiednie są zabudowane więc wydaje mi się, że oddalanie domu w głąb i robienie z działki długiego wjazdu dla samochodów nie jest dobrym pomysłem. Bo wtedy na działce nie odpoczniesz - bo będziesz oglądać ruch samochodów ;)

Elfir
19-12-2013, 19:05
Ja bym budynek gospodarczy i wiatę zrobiła przy ulicy, a dom w głębi działki. Dom będzie izolowany od ulicy własnie pomiesczzeniem gospodarczym.

moniss
21-12-2013, 10:28
misq, coś mi jeszcze przyszło na myśl, gdy oglądałam usytuowanie Twojego domku na działce...
Podczas projektowania domu pytałam wielu znajomych z jakiej części ogrodu najczęściej korzystają. Okazało się, że wszyscy korzystają tylko z części najbliżej domu. To potwierdziło też moje własne spostrzeżenia, że jeśli taras w ogrodzie jest dalej niż ok.10m od domu, to nieczęsto się z niego korzysta, a wcale, jeśli ma się do wyboru także coś bliżej kuchni. Możliwe więc, że część ogrodu za budynkiem gospodarczym nie będzie użytkowana.
Dlatego też przesunełabym Twój dom o 9-10m w głąb działki. Budynek gospodarczy zamieniłabym na pomieszczenie gospodarcze przy/pod wiatą (jak na rysunku Elfir, tylko większe). Cała droga do kotłowni byłaby zadaszona. Kolejny bonus z odsunięcia domu od lini zabudowy (jeśli możecie odsunąć sie od tej linii), to to, że dom sąsiada od zachodu nie będzię zacieniał tarasu (a sąsiad przez okna nie będzie zaglądał Wam do salonu ani sypialni).
231225
A jakie masz tereny wokół działki? Może widok na pola/łąki/las, czy raczej wszędzie wokół sąsiedzi? Czy ulica jest bardzo ruchliwa czy po prostu dojazd do sąsiednich domów?

Elfir
21-12-2013, 13:08
http://images64.fotosik.pl/494/c5803281d802e88d.jpg

https://www.domowy.pl/gfx/projects/ToProj0000010500/Proj0000010317/PROJIMG4ea00c237e32b_oryg.jpg

Dom z wiatą mozna połączyć pergolą albo zadaszoną galerią

misq
22-12-2013, 00:51
moniss, Elfir - dziękuje za inspiracje,
Działka jest położona na osiedlu domków jednorodzinnych, w tej chwili mam dwóch sąsiadów (po prawej i lewej), którzy już zbudowali swoje domy, naprzeciw i za działką jest pole, droga gruntowa. Ale... tak jak pisałem jest to osiedle domków i to dość szybko rosnące, więc niewątpliwie na przeciągu 2-3 lat pojawią się kolejni sąsiedzi - naprzeciwko, a i droga z czasem stanie się bardziej ruchliwa.

Odsunięcie domu w głąb wchodzi w grę, warunki zabudowy na to pozwalają, ale obawiam się, że po przesunięciu domu wgłąb na działce nie pozostanie już zupełnie miejsca - a za domem wymarzyłem piwniczkę zagłębioną w gruncie, żona chciałaby kawałek (czy nawet trochę więcej niż kawałek) ogródka, a i dzieciom miejsce do zabawy się przyda.

Elfir, Twoja propozycja jest ciekawa, ale w wypadku gdy budynek gospodarczy ma robić za garaż wolnostojący. My zakładamy, że będzie to raczej miejsce do pracy, również do przechowywania związanych z nią akcesoriów. Stwierdziliśmy, że nie potrzebujemy garażować auta. Wiatę przy domu wymarzyliśmy jako mały substytut garażu - zimą nie trzeba będzie odśnieżać samochodu, podczas deszcze będzie można suchą stopą przejść do domu. A przy okazji zaprojektowana przez naszego architekta bardzo fajnie urozmaica prostą bryłę naszego domu - wiata oddalona od domu nie spełnia już tej funkcji. Budynek gospodarczy oczywiście będzie znajdował się możliwie blisko domu, z pewnością bliżej niż na rysunku zagospodarowania - to była pierwsza koncepcja.

Zastanawiamy się nad następującymi zmianami w kuchni:
231310

Pozwoli to wygospodarować spiżarkę 2,00 m x 0,90 m - czy takie wymiary są ok? Czy do spiżarki lepiej się nadają drzwi przesuwne (szerokość max 70 cm) czy łamane (tutaj już można dać szersze - 80 cm). Myślę, że tradycyjne drzwi odpadają - podejrzewa, że w codziennym użytkowaniu drzwi do spiżarki często są otwarte przez cały czas - przeszkadzałyby więc w komunikacji.

Poza tym po przeniesieniu lodówki zrobi się więcej miejsca wokół stołu. Czy taki układ wg Was jest ok?
Elfir zgodnie z Twoją sugestią i po przemyśleniu sprawy w narożnik w kuchni wrzuciliśmy słupek.

Na spotkaniu z architektem przyszła nam do głowy jeszcze jedna myśl - nie wiem czy nie szalona - chcielibyśmy przestrzeń holu i schodów na poddaszu powiększyć aż do połaci dachu, wyciągnąć jętki i wstawić okno połaciowe do doświetlenia całości - pierwszy problem który się nasuwa to jak myć to nieszczęsne okno na wysokości kilku metrów - a może nie wymaga mycia - skoro będzie wysoko to zabrudzenia nie będą aż tak widoczne i będzie wymagało mycia jedynie w rzadkich odstępach czasu? Co sądzicie o tym pomyśle?

moniss
22-12-2013, 10:42
Na spotkaniu z architektem przyszła nam do głowy jeszcze jedna myśl - nie wiem czy nie szalona - chcielibyśmy przestrzeń holu i schodów na poddaszu powiększyć aż do połaci dachu, wyciągnąć jętki i wstawić okno połaciowe do doświetlenia całości - pierwszy problem który się nasuwa to jak myć to nieszczęsne okno na wysokości kilku metrów - a może nie wymaga mycia - skoro będzie wysoko to zabrudzenia nie będą aż tak widoczne i będzie wymagało mycia jedynie w rzadkich odstępach czasu? Co sądzicie o tym pomyśle?
To raczej pytanie do konstruktora, bo trzeba nieco przeprojektować więźbę :)
Lecz jeśli otwierać hol i schody to raczej dla większej ilości przeszkleń niż jednego okienka. Jeśli robić już coś takiego, to dla jakiegoś bardziej spektakularnego widoku, jak niebo pełne gwiazd widziane przez cały pas przeszkleń.
A co do mycia okien, to można kupić połaciówki z szybą samoczyszczącą od zewnątrz (są odpowiednio droższe oczywiście). Ale to też zapewne nie wyeliminuje całkowicie mycia okna.

Elfir
22-12-2013, 12:13
dlaczego w mojej propozycji budynek nie może być budynkiem gospodarczym? Nie rozumiem dlaczego musi być garazem?

membi
01-01-2014, 21:37
Witam wszystkich
i wszystkim zycze bardzo udanego 2014 roku

bardzo proszę o opinie naszego projektu, który ciagle się tworzy
dom pietrowy dla 4os rodziny z wjazdem od wschodu, dzialka dluga prostokatna
bardzo dziekuje




232759232763232764

Elfir
02-01-2014, 13:28
Nie podoba mi się.
Od strony funkcjonalnej i estetycznej. Architekt chyba zakończył swoją edukację pod koniec lat 80-tych i od tego momentu zamknął oczy na styl, modę, sztukę, trendy, technologie.
Przykro mi.

Czym zamierzacie grzać?

moniss
02-01-2014, 17:07
membi, pierwsze co rzuca się w oczy na rysunku elewacji, to koszmarnie wysoka ścianka kolankowa nad garażem. Bardzo to szpeci całość.
Do czego potrzebujecie tych małych pomieszczeń na piętrze? Jedno (5,2m2) pasuje na pralnię z suszarnią na strychu, a te mniejsze?
Co do piętra, to z łazienki i tego małego pomieszczenia zrobiłabym sypialnię główną z własną łazienką (nad kuchnią). Z pozostałej części sypialni naprzeciw schodów można zrobić łazienkę dla dzieci (dodając okno w lini drzwi tarasowych jadalni):
232981
Zamiast okna i drzwi tarasowych przy jadalni dałabym 2x drzwi, lub nawet potrójne przeszklenie (zmniejszyłabym drzwi tarasowe przy części wypoczynkowej).
Na parterze elewacji wejściowej wszystkie okna zrobiłabym takie jak na piętrze - bez podziałów jakoś lepiej wyglądają.
Czy zamiast daszku nad wejściem, nie lepsza byłaby głęboka wnęka?
W wiatrołapie/przedsionku przydałaby się jakaś ławka aby usiąść i zdjąć/założyć buty (idealne rozwiązanie dla osób starszych oraz dzieci, ale nie tylko ;) - czyli wiatrołap troszkę inny/szerszy.

Jakie wymiary mają salon i kuchnia?

membi
02-01-2014, 20:19
Dziekuje za szczerość Elfir
Moniss jedno pomieszczenie na gorze to pralnia drugie schowek, na początku mielismy master bedroom ale ze względu na
oszczednosci zrezygnowaliśmy z jednej lazienki

bardzo chcemy żeby dom był wlasnie jak najbardziej funkconalny o prostej bryle tani w eksploatacji, cos chyba nie wyszlo...
planujemy grzać gazem, ogrzewanie podłogowe w całym domu
salon to 5,4x5,7
kuchnia2,7x4,6
będę wdzieczna za rady

Elfir
02-01-2014, 20:31
funkcjonalny to dla mnie podstawowa rzecz : przejście do garażu przez wiatrołap.

Kotłownia gazowa zajmuje najprawdę mało miejsca. U mnie kocioł, zasobnik i rekuperator zajmują (wraz z miejscem na obsługę) max 4m2. Na dodatek znajdują się na piętrze a nie na parterze. Pomieszczenia na parterze są dla mnie najbardziej wartościowe i szkoda mi było tracić powierzchnię na pom. gospodarcze.

Ten dom jest bardzo duży.
Czy macie wymóg domu stojącego kalenicą prostopadle do drogi?

Elfir
02-01-2014, 20:35
co mnie zastanawia - nie macie jakiś specjalnych wymagań odnośnie domu. Dlatego więc projekt indywidualny?
Taka Dora:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Dora/a,s_pd,idp,18775.html

chyba też spelnia wasze potrzeby?
na strychu można zrobić pralnię z suszarnią, składzik i zostanie jeszcze miejsce na pokój rekreacyjny...

Podobne:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-DD2040/a,s_pd,idp,20616.html

Elfir
02-01-2014, 21:05
Spójrz, zmieniając umiejscowienie wejścia, w drastyczny sposób powiększasz pow. użytkową., którą teraz tracisz na korytarzyki:
http://images61.fotosik.pl/517/f1d754cdc9469c87.jpg

Jak nie zalezy ci na dużej łazience i kuchni na parterze, możesz zmniejszyć budynek, a nad garażem zrobić poddasze użytkowe ze swoim masterbedroom.

moniss
02-01-2014, 21:16
O wejściu w tym właśnie miejscu też pomyślałam. Aż się o to prosiło :)
No i oczywiście dodatkowe wejście do kuchni przez spiżarkę, żeby po drodze zostawić zakupy.

Jednak jeśli musicie mieć wejście w szczycie, to może coś w tym stylu:
232974 232975
Wejście z podcieniem i doświetlone schody (schody w miejscu Waszego wiatrołapu, a łazienka w miejscu pomieszczenia 3,5m2).
Pod biegiem schodów przy kuchni można zrobić spiżarkę:
232980

membi
03-01-2014, 12:55
Bardzo dziekuje Elfir , Moniss
chciałabym chociaż odrobine waszej wiedzy i wyobraźni, dlatego wlasnie zdecydowaliśmy się
na projekt ind, chcieliśmy pomocy specjalisty, a z p gotowych nic nam się nie podobalo no i jeszcze budynek
gospodarczy, który będzie stal przed domem, miejsce pracy meza

Elfir ten dom ma 150 m, naprawdę jest za duzy dla 4os? kurcze a ja myslalam ze mamy tylko to co konieczne
bardzo chętnie bym go zmniejszyla mniejsze koszty i mniej sprzatania
nie, nie mamy wymogow odnośnie kalenicy
jeszcze raz dziekuje za wskazowki

Elfir
03-01-2014, 13:13
ten dom nie ma 150 m2 tylko ze 200. 150 to chyba tylko użytkowej. A płacisz za wszytskie metry w czasie budowy a nie tylko za użytkowe.

Moim zdaniem macie zlego architekta. Jesli mąż ma mieć osobne miejsce pracy, to dlaczego nie jest one połączone jakimś łącznikiem z domem?

Spójrz na taki projekt:
http://cdn20.archirama.smcloud.net/t/photos/t/9946/architektura_gdanska_nowoczesny_dom_pod_129347.jpg

dwa budynki, w tym parterowy to pracownia. Łączy je szklany lącznik, który jest również wiatrołapem


Powiedz, co ci nie pasuje w projekcie, który wkleiłam w poprzednim poście?

moniss
03-01-2014, 15:05
membi, ja także mam projekt indywidualny ze względu na trudną działkę i spore wymagania funkcjonalne ;)
Mój partner potrzebował własnej pracowni/warsztatu (zajmuje się elektroniką i automatyką chciaż chce tam mieć też tokarkę i frezarkę), ale chciał go w bryle domu, żeby nie biegać w deszczu. Jego pracownia jest ulokowana obok garażu oraz wc (z czego Mój bardzo się cieszy) a ścianą graniczy z sypialnią. Nie przejmuję się jednak odgłosami frezarki czy tokarki, bo w nocy, gdy z sypialni będzie się korzystać Mój już w warsztacie nie będzie przecież siedział.

O czym warto wiedzieć gdy rozważa się wybudowanie wolnostojącego garażu czy budynku gospodarczego to podatki. Za budynek mieszkalny płaci się ok. 0,7zł/m2, a za wszystkie inne (nie związane z działalnością gospodarczą lub rolniczą) ok.7zł/m2 (o dokładne stawki należy co roku dowiadywać się w gminie).

Co do pomocy i wyobraźni architekta, to różnie z tym bywa. Niektórzy zatrzymują się na pewnym etapie np. lat 80/90, gdy sądzą że wszystkie domy muszą mieć wiekie okapy - także szczytowe i wentylację grawitacyjną, oraz że nie da się zrobić dachu płaskiego, który nie przecieka (słowa mojego architekta).


W jakim stylu chcielibyście mieć dom? Tak jak wyrysował architekt (styl raczej lat 80. czy też początku 90.), czy może coś nowocześniejszego (to co z Elfir pokazałyśmy: nowoczesny i jeszcze bardziej nowoczesny ;) A może jeszcze coś innego?

Elfir
03-01-2014, 15:22
membi - napisz tutaj dokładnie co chcesz mieć w planowanym domu (w granicach rozsadku) - ilośc sypialni i łazienek, wielkość kuchni. Jakie pomieszczenia sa ci niezbędne.
Potem jakie są ograniczenia działki (linia zabudowy, ilośc miejsca na dom) i MPZP - kąt dachu, kalenica, itp.

membi
03-01-2014, 15:40
jesteście kochane wszystko napisze wieczorem bo młode pokolenie
na razie za bardzo absorbujace

membi
03-01-2014, 18:54
a wiec tak ; nasza dzialka to 19 arow, MR, szer 25m, dł. 70m, wysokość kalenicy 11m, 20% zabudowy
ja widze siebie w otoczeniu klasyczno nowoczesnym maz bardziej w klasycznym ale na pewno chcielibyśmy dom
o prostej bryle z garażem, pietrowy bez balkonow wykuszy itp. żeby jak najbardziej była wykorzystana strona
południowa max do 150m2 ogrzewany gazem, WM

parter- kuchnia 10-12m2, spizarnia, salon z jadalnia, pokoj biblioteka/gościnny, lazienka z prysznicem, pom.gosp
góra-2 wygodne pokoje dla dzieci, nasza sypialnia z garderoba, oddalona max od dzieci, 1 lazienka, pralnio suszarnia
działka jest przy glosnej ruchliwej drodze dlatego chcieliśmy "wyciszyć dom budynkiem gospodarczym
który ma być pracownią tapicerska, musza tam się zmieścić 2 samochody duże meble antyczne itp., dlatego koncepcja
oddzielnego budynku, być może zla
plan jest taki ze najpierw wybudujemy dom z garażem gdzie maz zacznie pracować a później b. gosp
jak go wybudujemy bo przyznaje ze choć jestem laikiem to jestem zalamana efektem naszej pracy z architektem
dlatego szukam pomocy tutaj

membi
03-01-2014, 19:23
Moniss, Elfir zapomniałam napisac ze te zmiany które wprowadzilyscie sa super
dziekuje

moniss
03-01-2014, 19:31
Czy masz jakieś wymagania co do kąta nachylenia dachu?
Wysokośc kalenicy koniecznie musi być 11m?

Pisząc styl klasyczny masz na myli dworek czy raczej styl tradycyjny (najbardziej rozpowszechniony wśród projektów gotowych).
Co do budynku gospodarczego, to ja bym jednak połączyła go jakoś z domem. Rozumiem że od wschodu macie tę ruchliwą drogę?
Może coś takiego Wam się spodoba (zamiast 3 brył domu, zostawić tyko 2 - jedna z nich to mógłby być budynek gospodarczy):
233097233098233099233100

Chodzi o sam układ brył: sami wybierzcie, które dwie będą najlepsze.

P.S.
Działkę mam o podobnych wymiarach: 23 x 65/70m

Elfir
03-01-2014, 20:02
Przy budowie "na raty" powinniście mieć projekt do rozbudowy.
Powiedzmy - dom mieszkalny murowany a zakład tapicerski w szkielecie drewnianym.

Wówczas zaczynacie budowę domu. Kończycie, składacie dokumenty do starostwa z wnioskiem o zamieszkanie. Za rok-dwa wystepujecie z wnioskiem o rozbudowę i rozbudowujecie dom o zakład tapicerski połączony małym łącznikiem z domem.

Elfir
03-01-2014, 20:02
jak duży ma być ten zakład tapcerski?

Garaż na dwa samochody + garaż przy domu - w sumie trzy miejsca garażowe, tak? Czy te dwa dodatkowe to na samochody osobowe czy dostawcze? Może zamiast garażu starczy wiata?

membi
03-01-2014, 20:27
nie, nie ma wymagan co do nachylenia dachu
wysokość kalenicy do 11m
na pewno nie dworek, najważniejszy dla nas jest srodek, no ale żeby dom nie straszyl, ja chciałam plaski dach maz nie
wjazd od wschodu, ta droga gminna tez

zakład ma być min 7m x 10m razem z pom socjalnymi
czy jeśli dom będzie polaczony lacznikiem z zakładem to podatek jest taki jak od domu?

Elfir
03-01-2014, 20:29
obawiam się, że za sam zakład nie, ale za garaże i pom. socjalne już tak. Zajrzyj tu jutro, to bedę mieć coś dla ciebie :)

membi
03-01-2014, 20:55
ten garaz obok domu jest na 1,5
w zakładzie musi być miejsce na 2 osobowe samochody
wiata zdecydowanie tak jeśli od razu budowalibyśmy zakład

dziekuje jutro zajrze trochę później bo pracuje do 21

Elfir
03-01-2014, 21:41
co to za samochód 1,5 ? :D

membi
03-01-2014, 21:54
no tak...samochod dla meza rower dla mnie:D

wierka
03-01-2014, 22:11
czy jeśli dom będzie polaczony lacznikiem z zakładem to podatek jest taki jak od domu?

podatek za zakład jest znacznie większy. Jest wyznaczana powierzchnia prywatna - inna stawka - i powierzchnia związana z działalnością gospodarczą. Nie pamiętam stawek, ale za dom, w którym jest powierzchnia wyznaczona na działalność (144m2) rocznie płacę 3500 zł podatku.

membi
03-01-2014, 22:41
Dziekuje za info Wierka

moniss
03-01-2014, 23:02
membi, a która część działki graniczy z drogą: ta 25metrowa czy 70?
Czy wiata na 2 auta, może być przed bramą garażu (wiata jako przedsionek garażu)?

A co do podatków, to poniżej tabelka z zeszłego roku:
233114

Elfir
04-01-2014, 02:15
Ponieważ masz bardzo rozbudowany program na parterze, od razu robi ci się wielkie poddasze/piętro.
Stąd warto część domu pozostawić parterową.
Czy te 11 m to maksymalna dopuszczalna wysokość czy taką MUSI mieć dom? Bo to wysokość budynku dwupiętrowego, a więc budownictwa wielorodzinnego, a nie jednorodzinnego. W domkach jednorodzinnych zwykle jest max 9 m.

Poniżej propozycja na układ domu i zakładu względem działki:

http://images63.fotosik.pl/521/6d415393d3f40d53.jpg

duży obrazek:
http://images63.fotosik.pl/521/6d415393d3f40d53.jpg

Kolorem różowym zaznaczyłam część, którą można dobudować w terminie późniejszym:

http://images61.fotosik.pl/520/94ee78428a897601.jpg

Duży obrazek:
http://images61.fotosik.pl/520/94ee78428a897601.jpg

A tutaj pierwsza z wersji w zbliżeniu:
http://images64.fotosik.pl/522/2aac7521b77d4d7d.jpg

duży obrazek:
http://images64.fotosik.pl/522/2aac7521b77d4d7d.jpg

Z wiatrołapu można dostać się do garażu, do części socjalnej zakładu tapicerskiego, do spiżarni a dalej do kuchni.
Taras od południa osłonięty jest pergolą. Wyjście tarasowe jest na wysokości jadalni.
Pom. gospodarcze (kotłownia gazowa, pralnia) zrobiłabym na piętrze (ja tak mam :) )
Zanim wybuduje się garaże i zakład - pracować można w garażu domu oraz w częsci socjalnej. Wówczas częśc socjalna ma niezależne wejście od frontu. Kiedy zostanie dobudowany zakład wejście od fontu zamienia się w przejście do zakładu.

Zwróć uwagę na oddylatowanie warstwą ocieplenia (kolor żółty) garażu od domu. Dzięki temu garaż nie będzie wychladzał sąsiadujących pomiesczeń.
Garaż przy zakładzie wrysowałam jako budynek nieocieplony. Zamiast garażu może to być tylko zadaszona wiata od której nie płaci się podatku.

Ten dom jest prawdpodobnie mniejszy od twojego projektu licząc pow. całkowitą.

Piętro mogłoby wyglądać tak:
http://images64.fotosik.pl/523/8a80ad2dd4b55ee6.jpg

http://images64.fotosik.pl/523/8a80ad2dd4b55ee6.jpg

W pralni stoi kondensacyjny piec gazowy i zasobnik na wodę. Tutaj też może być rekuperator.

Dom wzorowałam na projektach tego typu:
http://www.mgprojekt.com.pl/upload/galleries/products/gabriela_images_wd1.jpg
http://bi.gazeta.pl/im/3/9433/z9433413Q,Widok-od-frontu---projekt-Zx8.jpg

Klasyczny, ale nie dworkowy.

Wrysowany przez mnie dom ma ok. 190 m2 pow. całkowitej (czyli z garażem, częścią socjalną, kotlownią, klatką schodową, wiatrołapem itd.) - dół ok. 120 m2 a góra ok. 70 m2

Nie jest idealny. Jego wadą jest oddalenie kuchni i łazienki w częsci socjalnej zakładu od pionu wod-kan. Pokazuję jednak sposób myślenia o przestrzeni. Problem kuchni można rozwiązać umieszczając piecyk gazowy do podgrzewania wody gdzieś w socjalnej części zakładu. Gdybyś zakład dobudowywała później i tak trzeba byłoby go jakoś ogrzewać, więc i tak musiałabyś mieć drugie źródło ciepła.

Jeśli chodzi o podatek, to przy moim planie domu płaciłabyś go jedynie za podwójny garaż i część warsztatową, bo część socjalna znajduje się w części mieszkalnej. Gdybyś zamiast garażu postawila jedynie wiatę to za wiatę podatku nie ma.

membi
04-01-2014, 21:07
Moniss z droga graniczy strona 25 metrowa, wiata przed garażem nie zda egzaminu bo to nie ma być miejsce parkingowe
tylko miejsce pracy w roznych warunkach pogodowych wielkie dzięki za tabelke

Elfir nie wiem co powiedzieć/napisac, dziekuje to za mało, bardzo mi się podoba a maz zachwycony, na pewno wykorzystamy
pomysl, mowie o wersji bez łacznika, nie napisałam wcześniej o schodach które chciałabym jakos ukryc
11m to maksymalna dopuszczalna wysokość kalenicy
bardzo się ciesze ze znalazłam to forum, was

Elfir
04-01-2014, 21:44
Jak chcesz ukryć schody, to przenieś je nad garaż - znaczy się wchodzić na nie będzie się oczywiście w domu, ale trakt obudowany ścianami, będzie wiódł nad pom. garażu. Bo rower może przecież stać pod schodami. Tylko trzeba będzie pamiętać o ociepleniu schodów od strony garażu.


Tak sobie pomyślałam - Aby zmniejszyć pow. zabudowy i tym samym koszty budowy można zrobić kondygnacje częściowe - półpiwnicę z garażami i zakładem oraz półpiętro z sypialniami:

http://images64.fotosik.pl/524/ccf3f284824df001.jpg

Elfir
04-01-2014, 21:56
Inne ciekawe rozkłady wnętrz:
http://www.1000domow.pl/img/p/8974-112653.jpg

To jest dom w rukoli 3 firmy Archon

Elfir
04-01-2014, 21:58
Z drugiej strony - dlaczego budujecie dom piętrowy/z poddaszem? Macie duża działkę, wejdzie parterówka.

membi
04-01-2014, 22:16
na początku myśleliśmy o parterowce, ale wlasnie ze względu na ilość pomieszczen przewazyl pietrowy
koszty budowy, dach, nie chcielibyśmy mieć bardzo "rozłożystego"domu

moniss
04-01-2014, 23:57
A może po amerykańsku?
233277233278233279

Oczywiście do lekkiej modyfikacji.

Więcej: http://www.drummondhouseplans.com/house-plan-detail/info/1003052.html

moniss
05-01-2014, 00:00
Drugi amerykaniec z Kanady:
233281233283233287

Też jako inspiracja a nie "gotowiec".
Ze strony: http://www.drummondhouseplans.com/house-plan-detail/info/1003129.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.drummondhousep lans.com%2Fhouse-plan-detail%2Finfo%2F1003129.html)

Elfir
05-01-2014, 01:09
dla mnie te amerykańskie mają wady:
brak przejścia z garażu do wiatrołapu
Kuchnia na samym końcu domu

moniss
05-01-2014, 02:01
A może coś takiego - mojej własnej "produkcji":
233289

Kratki są co 0,5m

Korytarz zakończony portfenetrem można włączyć do pomieszczenia gospodarczego lub łazienki. Podział pom. gosp. i łazienki - dowolnie.
Okien brak na rysunku - rozmieszczenie wg. własnego "widzimisię" ;)
Pomieszczenie biblioteczne ma ok.14,5m2, aby móc nie tylko wstawić tam półki z ksiażkami, lecz także dłużej ugościć krewnych oraz wstawić biurko do prac z komputerem i domowymi rachunkami.

A tutaj zmodyfikowany układ wnętrz z Waszego projektu + warsztat.
233324
Na poczatku kuchnia i klatka schodowa mogą mieć okna nietwieralne (jakieś najtańsze, aby po kilku latach, gdy powstanie warsztat nie żal ich było wyrzucić).

Inny ciekawy projekt z "gotowców": http://www.mgprojekt.com.pl/helios (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mgprojekt.com. pl%2Fhelios)

233325233326 233328

Elfir
05-01-2014, 17:27
moniss - przeróbka istniejącego projektu jest o tyle trudna, ze trzeba zgrać ściany nośne. Należałoby ścianą między salonem a biblioteką wyjść wprost na środek schodów i wówczas konstrukcję schodów i otworu na schody oprzeć na niej.

Ale przeróbki bardzo fajne :) Okna fixy można wykorzystać potem w dobudowanym warsztacie. Przecież tam też będzie potrzebne światło dzienne.

membi
05-01-2014, 21:37
Moniss dziekuje ogromnie
teraz juz tylko musimy wszystko "ogarnąć" i mam nadzieje ze bedzie dobrze
swiatełko w tunelu juz jest:D

Przemek Kardyś
07-01-2014, 17:44
Witam serdecznie,

Planujemy z żonką na wiosnę wystartować z budową własnego domku. Kupiliśmy w zeszłym roku działeczkę 10 A, na której chcemy postawić parterówkę. Nie będzie schodów, tanie instalacje (zobaczym), i piękne są one że aż.
I tutaj okazuje się, że fajnie fajnie....jak się widzi u kogoś. A jak sami mamy sobie wybrać projekt, to qrde nie ma nic, co by pasowało. Projektów setki, tylko w każdym coś źle narysowali ;)
Pomyślelim z żonką, że narysujemy sobie to cudo sami i będzie wypas jak trza. Zasiedlim, pomyślelim, porysowalim, pomyślelim raz jeszcze, poprawilim i jest:
233777
233778
233779
233780

Założenia są takie:
1) Salon od pd-zach, żeby było ciepło po południu i wieczorem,
2) Sypialnie od wschodu, żeby się łatwo rano wstawało, a wieczorem nie było gorąco,
3) Kuchnia z podglądem na strefę wejściową,
4) Szerokość domu około 16-17m, żeby maksymalnie wykorzystać rozmiary działki 25x40m
5) Oddzielone strefy dzienna i nocna - w nocnej min 3 sypialnie i łazienka.
6) Pomieszczenie gospodarcze/ kotłownia w której można palić kotłem na paliwo stałe.
7) Możliwie prosta bryła domu, żeby było łatwo wybudować (samemu) i taniutko jak się da.
8) Żadnych podcieni od strony słonecznej - żeby nie zacieniać.
9) Dach 4 spadowy (kwestia gustu), o możliwie małym kącie nachylenia (kwestia ceny), ale nie zbyt małym (kwestia nieprzemakalności)
10) Żadnych schodów w domu - poddasze użytkowe nas nie rajcuje.
11) ma być ładny

Niby wszystko wyszło. Nieścisłości są takie:
7) Ten podcień był konieczny, bo dom bez niego wyglądał dosyć powiedzmy sobie.... retro.
11) Nie do końca mi się podoba:
a) taras - jest od przodu, a nie ma go gdzie wstawić - może będzie ok - doradźcie. Od strony południowej zostaje 4 m do granicy i chyba nie można robić tarasów.
b) Ten dach to już sam nie wiem czy za płaski, czy za wysoki. Obecnie ma 25 st. Ja chcę 20 st., a żona 30. Sam nie wiem co o tym mam myśleć.
c) Najgorsze jest jednak to, co w środku. Funkcjonalnie to chyba bardzo dobrze, ale jakoś te 2 równoległe korytarze mi psują harmonię. Wygląda to tak, jakby to projektował jakiś za przeproszeniem amator taki jak ja, albo nawet amator z amatorką.
Pomóżcie proszę, bo nie mogę się przekonać.
Co ma zrobić - zmienić czy się przekonać?
b

Antkowa
07-01-2014, 17:57
Rozumiem że zaczęliście od sprawdzenia MPZP i macie pewność że da się wybudowac to co narysowaliście ?
Korytarze nie wyglądają dobrze, w ogóle układ domu mi się nie podoba, proponuję wybrac się ze swoimi pomysłami do architekta , na pewno uda się stworzyc projekt indywidualny który będzie wam odpowiadał i jednocześnie będzie fajnie wyglądał.

Przemek Kardyś
07-01-2014, 18:03
Rozumiem że zaczęliście od sprawdzenia MPZP i macie pewność że da się wybudowac to co narysowaliście ?
Korytarze nie wyglądają dobrze, w ogóle układ domu mi się nie podoba, proponuję wybrac się ze swoimi pomysłami do architekta , na pewno uda się stworzyc projekt indywidualny który będzie wam odpowiadał i jednocześnie będzie fajnie wyglądał.

Mi też się nie podobają, ale nie wiem, jak to naprawić.
MPZP nie ma, ale mam WZ, na podstawie których to narysowałem. Można to wybudować.
Tyle, że nie bardzo chcę.

Antkowa
07-01-2014, 18:04
Dlaczego rysujesz sam jeśli nie masz o tym pojęcia ? Przecież i tak będziesz musiał znaleźć architekta więc może od tego zacznij, przedstaw mu swoje pomysły a on się zajmie resztą.

Przemek Kardyś
07-01-2014, 18:12
Dlaczego rysujesz sam jeśli nie masz o tym pojęcia ? Przecież i tak będziesz musiał znaleźć architekta więc może od tego zacznij, przedstaw mu swoje pomysły a on się zajmie resztą.

Na początku narysowałem coś takiego:
233782
Ale łazienka daleko, a do jednego z pokoi wchodzi się przez główny korytarz.
Przeglądaliśmy tak jak pisałem setki projektów, ale wychodzi na to, że tych założeń się nie da pogodzić (dom ma być prostokątny, a korytarze dwa - jak zrobić, żeby nie były równoległe?).
Architekta mam, ale on jest bardziej konstruktorem - sprawdzonym i godny polecenia. Co zaś się tyczy części architektonicznej, to chciałem po swojemu, a nie z adaptacji, bo nie miałem czego adaptować.
Szukam pomocy, bo to nie jest łatwe zadanie.

Antkowa
07-01-2014, 18:19
Chyba się nie rozumiemy. Ty masz wizje swojego domu więc jeśli żaden gotowiec ci nie pasuje to idziesz do architekta, mówisz mu jak dom ma wyglądać a on tworzy dla ciebie projekt. Nie musisz mu przygotować swojej wersji.

Elfir
07-01-2014, 19:36
DLACZEGO PYTANIE ZADANO W DZIALE WYMIANA DOŚWIADCZEŃ, SKORO JEST DZIAŁ TYLKO O PROJEKTACH?!

Łączę.

Elfir
07-01-2014, 19:44
Na początku narysowałem coś takiego:
.

Cały ogród będziesz miał od północnego wschodu? Bez salonu połączonego z ogrodem? Z tarasem od ulicy?
Przy twoim układzie stron świata IMHO lepszy byłby węższy projekt od frontu i ciągnący się wgłąb działki.

Ponieważ pokoje dzieci pełnią role ich bawialni, lepiej umieszczać je od dobrze nasłonecznionej strony, tak by zimą, już około południa, nie trzeba było zapalac lampy.
Wc przy kuchni też maleńkie - większa osoba siedząc na ubikacji będzie kolanami dotykać drzwi.
Kuchnia od południa będzie przegrzana. Na dodatek - jak zamierzasz ją urządzić, skoro na każdej ścianie jest otwór? Beziesz robijać blaty robocze na małe krótkie odcinki?

Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć wyjście na zewnątrz i wejśćie drugie w wiatrołapie. Inaczej będziesz roznosił pył węglowy po domu.

Przemek Kardyś
07-01-2014, 20:23
Cały ogród będziesz miał od północnego wschodu? Bez salonu połączonego z ogrodem? Z tarasem od ulicy?
Przy twoim układzie stron świata IMHO lepszy byłby węższy projekt od frontu i ciągnący się wgłąb działki.

Ponieważ pokoje dzieci pełnią role ich bawialni, lepiej umieszczać je od dobrze nasłonecznionej strony, tak by zimą, już około południa, nie trzeba było zapalac lampy.
Wc przy kuchni też maleńkie - większa osoba siedząc na ubikacji będzie kolanami dotykać drzwi.
Kuchnia od południa będzie przegrzana. Na dodatek - jak zamierzasz ją urządzić, skoro na każdej ścianie jest otwór? Beziesz robijać blaty robocze na małe krótkie odcinki?

Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć wyjście na zewnątrz i wejśćie drugie w wiatrołapie. Inaczej będziesz roznosił pył węglowy po domu.

No właśnie nie. Cały ogród będę miał od zachodu. Dom jest na działce 25x40m przesunięty maksymalnie na wschód. Rozważałem jeszcze wejście od północy, ale wtedy to już zupełnie nie wiem jak to rozplanować. Teraz jest wejście jakby od ogrodu, po którego drugiej stronie będzie jeszcze garaż na 2 samochody.
Z tymi pokojami od nasłonecznionej strony to może racja. Zastanowię się jak to mogłoby być.
WC ma wymiary 1,2x1,2m a u siebie mam 0,9x1,1 i faktycznie jest trochę przywąskawe - dlatego daję 1,2x1,2, żeby się zmieściła umywaleczka.
Kuchnie w obecnym domu mam od południa i okno 210 bez żadnego okapu czy zadaszenia, a w nowym będzie od pd-zach, okno 150 i okap 80cm. Wydaje mi się, że będzie OK. Acha...udało nam się ją sensownie umeblować, bo jest dość miejsca.
Kotłownia miała być na początku tylko pomieszczeniem technicznym z piecem na gaz. Węglem na pewno nie będę palił - najwyżej drewnem i grzał prądem.
Może przesunę drzwi do wiatrołapu.

233814

Elfir
07-01-2014, 21:34
Kompletnie nie rozumiem - okna większości pokoi chcesz mieć od strony sąsiadów?
Dlaczego nie ustawisz dłuższą ścianą wąskiego budynku wzdłuż ulicy?
I jeszcze taki hektar do garażu?

Tutaj bardziej zwarty twój budynek:
http://images62.fotosik.pl/534/a963d23a35fdb6a4.jpg

Elfir
07-01-2014, 21:38
najbardziej logiczny sposób rozmieszczenia pomieszczeń to taki:
http://images65.fotosik.pl/533/9502c605b5fc0211.jpg

Przemek Kardyś
08-01-2014, 06:29
najbardziej logiczny sposób rozmieszczenia pomieszczeń to taki:
http://images65.fotosik.pl/533/9502c605b5fc0211.jpg

Też chciałem coś takiego, ale w WZ mam maksymalną szerokość elewacji frontowej 14m. Dlatego chcę wyciągnąć dom po szerokości. Poza tym dom i garaż chcę osobno, żeby rozłożyć koszty budowy w dłuższym terminie.
Co do tej odległości między domem a garażem to wydaje mi się to zaletą. Zostaje dużo miejsca na ogród, a odśnieżenie 15 metrów chodnika to dla mnie norma.
Elfir przekonuje mnie Twój projekt domu. Rozrysuję sobie to w CADzie i zobaczę co z tego wychodzi. Wada - zajmuje więcej miejsca w dłuższym kierunku działki, ale to chyba jest do przełknięcia.
A gdzie w takim razie proponujesz umieścić garaż?

Przemek Kardyś
08-01-2014, 07:40
233873

Elfir narysowałem Twój projekt w CAD i o zgrozo wyszła pow. zabudowy około 220m2.
Ja według WZ mam maksymalną pow. zabudowy 230m2 wliczając w to garaż na 2 stanowiska. Taki garaż musi mieć 5,5m szerokości w środku, więc min wymiary to pewnie 6x6m= 36m2 pow. zabudowy. Zostaje około 194 m2 na dom.
Przykroiłem trochę grubość ścian i poobcinałem trochę i wyszło 14x14= 196m2. Coś się jeszcze zwęzi i będzie dobrze.

Przemek Kardyś
08-01-2014, 09:36
Czy ktoś mógłby mi pomóc? Skąd najlepiej wziąć dobry projekt? Czy cokolwiek z tych zasługuje na uwagę?: http://http://www.favore.pl/search/?q=projekt+domu&sdescr=1&&cid=101110. Nie wiem od czego zacząć w poszukiwaniach projektu. Pozdrawiam :)

extradom.pl - dużo tam tego.

Kowicz
08-01-2014, 10:12
Witajcie
W niedługim czasie mamy zamiar z żoną zacząć budowę domu wg naszego projektu.
Byłbym wdzięczny za ewentualne podpowiedzi :)
233894

Pozdrawiam
Dominik

moniss
08-01-2014, 11:28
Moim zdaniem korytarz przy sypialniach jest za długi i niepotrzebnie powykrzywiany na końcu.
Nie robiłabym wejścia do strefy sypialnianej przez salon (w domach raczej odziela się strefe nocna od dziennej, a nie łączy ;)
Garderoby są trochę małe - ubrania można powiesić tylko po lewej i prawej od drzwi - inaczej nie bedzie można swobodnie się poruszać. Nie bardziej pojemne byłyby szafy wnękowe?
Co to za małe pomieszczenia (czerwone i fioletowe) obok łazienek?

moniss
08-01-2014, 11:47
Czy ktoś mógłby mi pomóc? Skąd najlepiej wziąć dobry projekt? Czy cokolwiek z tych zasługuje na uwagę?: http://http://www.favore.pl/search/?q=projekt+domu&sdescr=1&&cid=101110 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhttp%3A%2F%2Fwww.f avore.pl%2Fsearch%2F%3Fq%3Dprojekt%2Bdomu%26sdescr %3D1%26%26cid%3D101110). Nie wiem od czego zacząć w poszukiwaniach projektu. Pozdrawiam :)

Od zobaczenia planu zagospodarowania przestrzennego (lub zdobycia warunków zabudowy dla działki) - tam będą ogólne wytyczne jak ma wyglądać dom (powierzchnia zabudowy, ilość kondygnacji, skos dachu, czasami też kolor dachu i ścian).
Następnie czytamy na forum wątki typu: czego nie zrobilibyście/zrobilibyście ponownie budując jeszcze raz.
Dopasować to wszystko do własnych upodobań/stylu życia:
- niektórzy potrzebują dodatkowego pomieszczenia do pracy (np. warsztat majsterkowicza), pokoju dla teściowej, która mieszka daleko ale lubi nas odwiedzać; pokoju do ćwiczeń, duzej garderoby itp.
- jedni wolą kuchnię otwartą aby mieć wszystkich domowników na oku, inni wolą zamknąć się w kuchni aby nie zagłuszać pozostałym ulubionego programu telewizyjnego.
- warto też przemyśleć czym będziemy dom ogrzewali (np. kotłownia na paliwo stałe musi być większa i mieć dodatkowe wejście z zewnątrz)
Teraz mniej-wiecej wiemy czego szukać wśród projektów, a jest ich całe multum na necie.
Jeśli nic nie znajdujemy, bo jesteśmy bardzo wybredni ;) albo mamy "trudną" działkę to udajemy się do architekta, aby on się nad naszym przyszłym domem "nagłowił".
Ale dobrego architekta trudno znaleźć.

Elfir
08-01-2014, 14:52
233873

Elfir narysowałem Twój projekt w CAD i o zgrozo wyszła pow. zabudowy około 220m2.
.

Coś nie tak wrysowałeś, bo twój oryginalny rysunek skróciłam znacznie i powiększyłam wnękę wejciową. Wydłużyłam go tylko w głąb o jakieś 1,5 m

Przemek Kardyś
08-01-2014, 17:43
Coś nie tak wrysowałeś, bo twój oryginalny rysunek skróciłam znacznie i powiększyłam wnękę wejciową. Wydłużyłam go tylko w głąb o jakieś 1,5 m

Nie wiem, bo jak przyjąłem znacznik 3m jako faktycznie 3m, to wyszło to ogromne. Przyjąłem szerokość południowych sypialni jako 3m i wtedy wyszło tak, jak piszę. Ostatecznie poprzycinałem trochę i zostało 14x14. Mnie to odpowiada. Salon też jest w miarę duży. Trzeba jeszcze troszkę przerobić, żeby zmniejszyć pow. zabudowy, ale ogólnie jest dobrze. Okazuje się, że moje założenia były zbyt tendencyjne i zamknąłem się na lepsze rozwiązanie. Dziękuję za pomoc.

Elfir
08-01-2014, 18:54
Przemek - moja pomoc też jest amatorska, nie jestem architektem.
Na pewno profesjonalista zaproponuje jeszcze coś innego.

W kwestii garażu - połączony z budynkiem będzie miał niższy podatek od nieruchomosci.
Ponieważ to projekt indywidualny, warto podejść też indywidujalnie i zaprojektować dom z możliwością rozbudowy - o garaż.

Przemek Kardyś
09-01-2014, 11:17
Przemek - moja pomoc też jest amatorska, nie jestem architektem.
Na pewno profesjonalista zaproponuje jeszcze coś innego.

W kwestii garażu - połączony z budynkiem będzie miał niższy podatek od nieruchomosci.
Ponieważ to projekt indywidualny, warto podejść też indywidujalnie i zaprojektować dom z możliwością rozbudowy - o garaż.

234009
234010

A ja byłem pewien, że jednak jesteś. Narysowałem to na gotowo i wyszło 13x13m, czyli o 12,5 m2 mniej pow. zabudowy niż było pierwotnie, a dom ma taką samą, lub lepszą funkcjonalność oraz znacznie ciekawszą bryłę i układ pomieszczeń.
Zmniejszenie pow. zabudowy domu pozwoliło powiększyć garaż więc dodałem pom. techniczne - razem może być 230m2 pow. zabudowy dla całości, czyli jest dobrze.
Najfajniejsza jest jednak pow. biologicznie czynna - wg WZ musi wynosić minimum 700m2 :D

Co do rozbudowy o garaż czy podatku od nieruchomości. Podatek to nie takie znowu wielkie pieniądze, choć wiem, że za garaż wychodzi sporo.
Ale ja wolę mieć garaż osobno, bo jak razem to tylko w jednej bryle - nie podobają mi się "doklejanki", a jak w jednej bryle to koszty od razu, na które po prostu mnie nie stać.
Poza tym mam maksymalną szerokość elewacji frontowej 14m - z garażem na 2 samochody bym się nie zmieścił.
Tak czy siak bardzo dziękuję za pomoc.

moniss
09-01-2014, 15:30
Przemek Kardyś, jakie wymiary przyjąłeś dla rodzicielskiej sypialni? Na rysunku coś ciasnawo to wygląda. Pamiętaj, że z jednej i drugiej strony łóżka powinno być dojście o szerokości min.70cm aby było w miarę wygodnie. Do tego potrzeba jeszcze trochę miejsca przed szafą.

Przemek Kardyś
09-01-2014, 18:48
Przemek Kardyś, jakie wymiary przyjąłeś dla rodzicielskiej sypialni? Na rysunku coś ciasnawo to wygląda. Pamiętaj, że z jednej i drugiej strony łóżka powinno być dojście o szerokości min.70cm aby było w miarę wygodnie. Do tego potrzeba jeszcze trochę miejsca przed szafą.

Spokojnie, wszystko jest w sam raz. Zostaje po 83cm na przejście, przy szafie wnękowej 80cm i łóżku 2x1,6m.
Wymiary sypialni to 3,56x4,06 - bez szaleństw, ale to nie jest wielki dom, tylko przytulny i tani w budowie.

moniss
09-01-2014, 22:42
To spoko :)
Ale i tak, gdy pójdziecie do architekta, to pozwólcie mu na jego włąsną inwencję twórczą w pierwszej koncepcji. Niektórzy mają ciekawe pomysły, inni...no niestety, mogą nawet na wszystkie (2-3) wstępne koncepcje dać to co pokażecie z jakimiś niewielkimi modyfikacjami. Sama tak niestety zrobiłam podczas poszukiwań architekta. Kolejnemgo za to zarzuciłam tyloma różnymi ulubionymi fragmentami różnych projektów, ze aż się pogubił i we wszystkich wstępnych koncepcjach dostaliśmy antresole chociaż ich nie chcieliśmy :D, za to niektóre jego pomysły były całkiem niezłe (on też pozostał)

Elfir
11-01-2014, 22:03
Membi - obejrzyj sobie dom Imrahila - ma na froncie dobudowany wielki garaż z częscią warsztatową:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211279-Ciep%C5%82y-dom-pi%C4%99trowy-z-tarasem

membi
13-01-2014, 23:12
Dzięki Elfir
dalej "rysujemy", zmniejszamy, zastanawiamy się wlasnie nad warsztatem połączonym z domem
albo oddzielnie

maksimini
18-01-2014, 13:46
Kupiliśmy działkę budowlaną o powierzchni ok. 670 m, szerokość 22 m i długość 30 m. Chcemy mieć projekt indywidualny, gdyż nie mogliśmy jakoś znaleźć czegoś co nam odpowiada w przeglądanych projektach. Założenia jakie przekazaliśmy architektowi to:.
Typ budynku: wolnostojący
Dom piętrowy – dla 5-os. rodziny
Bez piwnicy
Garaż: jedno lub dwustanowiskowy
Wjazd: Od północy
Wielkość domu: ok. 200m2 powierzchni użytkowej.
Pomieszczenia: parter - salon z kominkiem, jadalnia, kuchnia (dobrze jak ze spiżarnią), pokój gościnny/gabinet, łazienka, duży hol. Piętro: sypialnia rodziców z garderobą i łazienką (może być mniejsza od pokoi dzieci) oraz 3 sypialnie dla dzieci, 1 większa łazienka ogólnodostępna, pralnia/schowek/garderoba.
Ogrzewanie podłogowe w całości budynku, kocioł gazowy kondensacyjny. Wentylacja może być grawitacyjna bądź mechaniczna.
Otrzymaliśmy bardzo wstępne koncepcje układu funkcjonalnego pomieszczeń. Wersja I z garażem jednostanowiskowym i wersja II z garażem dwustanowiskowym.
Co sądzicie o tych układach.
235883235884235885235886

moniss
20-01-2014, 11:16
Co bym zmieniła w Twoim projekcie to:
- poszerzenie łazienki na dole, bo na ok.145cm szerokości zmieścisz tylko kabinę 70-tkę i na wc zostanie już tylko 70-cio centymetrowa kliteczka (wygodniej by byo brać prysznic w kabinie min. 80cm i drugie tyle mieć miejsca na wc)
- szerszy garaż: jednostanowiskowy na 3,4m, a dwustanowiskowy na 6m
cytat z Muratora:
Superwygodny garaż to taki, w którym zachowana jest – przynajmniej z jednej strony – odległość 1,2 m między parkującym autem a przegrodami budowlanymi (ścianami). Przejście o szerokości 1,2 m umożliwia samodzielne poruszanie się osobie na wózku inwalidzkim, spakowanie wózka, przeprowadzenie i odstawienie roweru, przeciągnięcie kosiarki.
http://muratordom.pl/budowa/drzwi-bramy-garazowe/wygodny-garaz,113_4646.html

- doświetlenie garażu i pomieszczenia obok oknami od wschodu
- czy w kuchni nie będzie zbyt mrocznie i ponuro, gdy będzie tylko okno od północy?
- doświetlenie światłem naturalnym garderoby i łazienki na piętrze.

Czy zastanawialiście się może nad zamianą wspólnej garderoby dzieci na ich wspólną łazienkę? Bo obawiam się, że dzieci w wielku lat nastu mogą przeprowadzać wojny o "pożyczanie" ubrań drugiego.
Przy małżeńskiej sypialni zrobiłabym też większą łazienkę z wanną, aby można było się zrelaksować wieczorem (nawet we dwoje). Gdy dzieci będą nastolatkami dopchać się do łazienki wspólnej aby skorzystać z wanny lub bidetu, to będzie graniczyło z cudem.
To takie moje spostrzeżenia gdy odwiedzam rodzinę i znajomych (a mają oni tylko po 2 dzieci)

Duża pralnia z suszarnią i prasowalnią, to bardzo dobry pomysł.

Łukasz87.
20-02-2014, 19:36
Witam:)

Jestem tu nowy i chciałbym poddać opinii nasz wymarzony projekt. Po obejrzeniu setek gotowych projektów doszliśmy do wniosku, że lepszym rozwiązaniem dla nas będzie projekt indywidualny. Głównie ze względu na fakt, że chcemy dom ogrzewać paliwem stałym(eko-groszek) i ilość projektów dostosowanych dla takiego typu ogrzewania jest ograniczona. Jako, że nie dysponujemy dużymi zasobami, chcemy wybudować dom w miarę tani i taki abyśmy mogli jak najwięcej wykonać własnymi rękami. Cechami priorytetowymi jest dla nas: kotłownia przystosowana do ogrzewania węglem, wygodny salon i możliwość wyjścia z niego bezpośrednio na taras, brak zbędnych pokoi, ale za to możliwości zwiększenia ich ilości w przyszłości(poprzez adaptację poddasza). Z uwagi na koszty, chcieliśmy także projekt bez garażu, a całkowita powierzchnia domu nie powinna przekraczać 125m2. I tak powstał stworzony przez nas projekt. Teraz chcielibyśmy zestawić go z rzeczywistością i poznać opinie innych. Także bardzo proszę o wszelkie uwagi, opinie i rady. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)


244172244173244174

gabione
20-02-2014, 22:20
Witam:)

Także bardzo proszę o wszelkie uwagi, opinie i rady. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)


244172244173244174
Też zmagam się z wyborem projektu, i podobnie bede robił indywidualny pisałem w wątku JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami niestety nie za bardzo chce ktoś pomóc, a Elfir chyba się na mnie obraził. Jeśli chodzi o wasz projekt to Ja bym nie robił takiego holu- dlaczego ponieważ mam obecnie taki w domu gdzie jest 6 drzwi i praktycznie zawsze każdy z gości się gubi:-) po prostu nie wiedzą gdzie mają iść, co prawda mój hol jest dosyć mniejszy powiedzmy o połowę, więc może u was będzie to lepiej wyglądało. Jeśli chodzi o połaczenie kuchni salonu i jadalni jak dla mnie rewelacja sam bym tak chciał, taras w pełni słońca to już jak kto lubi, osobiście zawsze uciekam od słońca i chce mieć u siebie taras od północnego zachodu, może dlatego że spedzam wiekszą część dnia w pracy na słońcu. No i kotłownia z tym jest najwiekszy problem u was widze że zrobiliście to bardzo fajnie palenisko oddzielone od składu opału, bardzo mądre posuniecie od strony ppoż. niestety u mnie nie możemy sobie pozwolić na takie luksusy ogranicza nas powierzchnia domu, wiadomo kasa.Dodam, że nie jestem żadnym ekspertem budowlanym i piszę tylko swoje odczucia. W jakim programie robiliście swoje wizualizacje?

moniss
20-02-2014, 22:54
Łukasz87.
Po pierwsze zrezygnowałabym z tak wielkiego i niustawnego holu. Jeśli projektujesz sobie niewielki wiatrołam, to w holu powinieneś mieć miejsce na obszerne szafy lub osobną garderobę.
Jeśli chodzi o II etap budowy (adaptacja poddasza), to schody kręcone są najmniej wygodne ze wszystkich mozliwychn nie tylko w codziennym użytkowaniu, lecz także podczas adaptacji i meblowania poddasza.
Osobną mikro-pralnię bym zlikwidowała wraz z tym korytarzykiem, który do niej prowadzi - nie wiem jak wyobrażasz sobie wniesienie pralki przez ten korytarzyk, czy mebli do sypialni (nawet złożonych w paczki jak z IKEA). Poza tym taka klitka, to za mało na porządną pralnię, a przecież masz duze pomieszczenie gospodarcze, gzie zmieści się nie tylko pralka ale i suszarka.
Co do małżeńskiej sypialni w obecnym kształcie, to po wstawieniu szafy już nieiwele wiecej tam się zmieści.
Jeśli ta druga/mała sypialnia ma być dla dziecka, to jest zdecydowanie za mała - dziecko musi mieć miejsce nie tylko do spania, ale też do zabawy, a w późniejszych latach do przyjmowania gości.

Jeśli myślisz o późniejszej adaptacji poddasza, to lepszym rozwiązaniem byłby dom z dachem dwuspadowym - tańsza więźba, mniej odpadów pokrycia i (co chyba najważniejsze) wiecej miejsca do mieszkanai niż pod dachem cztero-spadowym. Nie zapominajmy też o tańszych i wygodniejszych niz połaciówki, oknach w ścianach szczytowych.

Inne uwagi:
- zaburzone proporcje pomieszczeń (np. wielki nieustawny hol i klitkowata pralnia, do której nawet pralki się nie wniesie)zaburzone proporcje kuchnia-salon. Klaustrofobiczny aneks kuchenny przy wielkim salonie
- komin w centralnej części domu będzie mógł służyć w awaryjnych przypadkach, do celów grzewczych
- krzywe ściany częst sprawiają dużo kłopotów podczas budowy i meblowania ;)
- brak konsekwencji w doborze okien (na jednej z elewacji każde okno z innej parafii, co uchodzi w domach nowoczesnych o prostych bryłach a nie tradycyjnych)

Zwykle dom tani w budowie ma prosty kształt i przejrzysty układ wnętrz. Jeśli u Ciebie pierwszy punkt można jeszcze od biedy uzanć za spełniony, to juz drugi absolutnie nie.

Elfir
21-02-2014, 12:44
Na nikogo się nie obrażam, nie mam internetu w domu po przeprowadzce. Piszę krótko i szybko, bo korzystam gościnnie z komputera u znajomych czy teściów. Nie mogę siedzieć za długo kontemplując plany :)

moniss
21-02-2014, 15:09
Łukasz, jeszcze jedna sprawa, nie wiem czy nie najważniejsza :)
Zadaj sobie pytania i na nie odpowiedz:
- jak teraz mieszkasz i czego Ci obecnie brakuje
- co Ci się podoba w obecnym mieszkaniu/domu
- w jakich pomieszczeniach przebywacie najczęściej, a gdzie najmniej
- czego potrzebujesz Ty i Twoja rodzina do wygodnego życia (spizarki, garderoby, osobnej małżeńskiej łazienki, oddzielnej kuchni z dużym stołem?) - jakie są Wasze marzenia
- jakie macie wizje co do wyglądu własnego domu tak na zewnątrz jak i wewnątrz (z Twojego rysunku widać, że macie konkretny plan jak ma wyglądać salon - ścięte narożniki :)

Bardzo ważną sprawą jest też ustawienie domu względem stron świata oraz ulicy.

P.S.
Osobne wc tuż przy łazience z kibelkiem jest moim zdaniem zbędne - co innego gdyby łazienka była dostępna tylko z jednej sypialni, wówczas można by zrobic oddzielne wc z prysznicem dostępne z holu.

gabione
21-02-2014, 19:13
Na nikogo się nie obrażam, nie mam internetu w domu po przeprowadzce. Piszę krótko i szybko, bo korzystam gościnnie z komputera u znajomych czy teściów. Nie mogę siedzieć za długo kontemplując plany :)
Przepraszam, mam nadzieję że neta szybko założysz:-)
Przenoszę moją wypowiedź do tego tematu bo tamten chyba całkiem umarł.
A więc:
244297
244298
Na razie udało mi się zrobić coś takiego, minusy jakich się dopatrzyłem to za wąski korytarz-na razie nie wiem jak to naprawić.
Nie wiem czy wejście z holu od razu do salonu to dobre rozwiązanie?
Powiedzcie mi czy te pokoje w takim wymiarze nie są za wąskie (1,2), pokój nr 3 jest trochę za mały( pokój 1,2 będą pokojami dzieci-może kłótni nie będzie)
Spiżarka jest tak jakby śluzą wejścia do kotłowni, która będzie wyposażona w piec na węgiel, drzewo, magazynować opał będę w garażu-dla mnie to nie problem przejść się z wiaderkiem węgla dwa razy na dzień.
Dom w obecnym kształcie i wymiarze ma 108 m2 jeśli zajdzie taka potrzeba przy projektowaniu przez architekta mogą go powiekszyć do maxymalnie 115m2-ogranicznik to kasa.
Łukasz87 podaj nazwę programu do wizualizacji, bo aż mi wstyd że jaz czymś takim...:-)
Rodacy pomóżcie, doradźcie, krytykujcie itd aby coś z tego wynikło.
P.S. okien na razie brak

moniss
21-02-2014, 20:46
gabione, umebluj sobie pokoje na kartce, wtedy zobaczysz czy wszystko się zmieści i czy są wystarczającej wielkości.
Co to za kiszkowata wnęka w spiżarce (za ścianą wc)?
Wejście z wiatrołapu/przedsionka do otwartej części dziennej, bez holu/przedpokoju/sieni po drodze, często występuje w małych domach

Piece na węgiel strasznie brudzą - po sezonie grzewczym w całej piwnicy u moich teściów widoczna jest warstwa czarnego pyłu. Tak więc drzwi do spiżarki muszą być bardzo szczelne.

Jeśli chodzi o programy do projektowania domów, to kiedyś bawiłam się ARCON'em

Zapomniałam o korytarzu: 1,2m to całkiem wygodna szerokość.

Łukasz87.
22-02-2014, 12:09
Dziękuję za opinię i rady. Już się tłumaczę z paru uwag;) Co do holu do rzeczywiście jest proporcjonalnie za duży, ale sprawa wyglądała tak. W pierwszej wersji (z uwagi na to że chcemy mieć możliwość w przyszłości wykorzystać poddasze) na środku holu była klatka schodowa. W konsekwencji nie dość, że byłaby ona kosztowna i musiałaby być murowana od razu to powstały by wąskie korytarzyki dookoła niej(załączam rys.). Więc mimo wielu minusów schodów kręconych zdecydowaliśmy, że będą one dobrym rozwiązaniem dla nas. A te minusy dla nas nie są zbyt istotne, bo na piętrze w przyszłości znalazłby się tylko jeden lub dwa pokoje dla dzieci(jak już podrosną);)- póki co nie mamy w ogóle, za rok planujemy ślub;)). Co do wnoszenia mebli na piętro to, w pomieszczeniu gospodarczym nie zrobiłbym stropu, ale za to na połowie podest, i drzwi na piętro. Więc na strych wchodzilibyśmy z pomieszczenia gospodarczego(nie robiąc włazu w holu do póki nie będzie schodów kręconych). Wejście to przydałoby się awaryjnie podczas meblowania poddasza.
Pralnia faktycznie jest mała, ale szkoda nam powierzchni na większą... A pomieszczenie gospodarcze, służyłoby na przechowywanie kosiarki, rowerów itp.
Co do dachu, to moniss też masz rację i szczerze to cały czas mam obawy co do dachu czterospadowego. Tym bardziej, że chciałbym jak najwięcej wykonać samemu... i nie wiem czy dam radę. Dach dwu spadowy jest o wiele prostszy w wykonaniu. Problem w tym, że nam się dachy dwu spadowe po prostu nie podobają hehe;) Co do komina, to dlatego wyprowadziłem go na pomieszczenie gospodarcze, bo po co ma grzać kotłownie. Lepiej jak trochę podgrzeje temp. w pomieszczeniu gospodarczym. Salon, faktycznie może być mało ustawny, ale za to powinna tam fajnie pasować półokrągła kanapa- takie nam się podobają. Jeśli chodzi o okna, to w 100% się zgodzę. To bym zostawił w rękach projektanta, albo do przemyślenia przez nas ale już na etapie projektowania domu przez projektanta. Póki co okna wstawiłem, tak tylko orientacyjnie:) Pokoik dziecka i sypialnia faktycznie nie zbyt duża, ale co do drugiego Twojego postu, to własnie mieszkam i całe życie wychowałem się w pokoiku 9m2 i nie narzekam, więc mam nadzieję, że moje dziecko też nie będzie;) A jak urośnie to będzie miało większy pokój na poddaszu. Co nie zmienia faktu, że gdyby nie kasa to zrobiłbym większe oby dwie sypialnie na dole... Podsumowując. Cieszę się, że mam możliwość usłyszenia opinii innych, bo nawet jeśli nie z każdą wadą będę w stanie coś zmienić, to będę jej świadomy i na pewno przemyślę na ile będą te wady dla nas istotne w przyszłości.

P.S.
gabione - Też kiedyś rysowałem na kartce;) Ale w programie wygodniej. Sweet Home 3D.
244402

wierka
22-02-2014, 15:43
Pralnia faktycznie jest mała, ale szkoda nam powierzchni na większą... A pomieszczenie gospodarcze, służyłoby na przechowywanie kosiarki, rowerów itp.

zastanów się, gdzie będziecie wieszać pranie?? w tak małej pralni nie da się. Wędrowanie z praniem do innego pomieszczenia (w Waszym przypadku - którego??) mało komfortowe. Rozkładanie przenośnych suszarek po pokojach, w holu - nie przystoi w takim domku.
tak, wiem, wiem... może się wydawać, że nie będzie problemu z przenoszeniem prania do innego pomieszczenia.
wiele osób tak myśli, a potem pluje sobie w brodę.

w ubiegłym roku robiłam remont i pralkę wyrzuciłam z łazienki do kuchni, reszta - kosz z brudnymi ubraniami, proszki zostały w łazience... czasem z tego powodu, że mi nie chce się wędrować w 'tę i spowrotem' po ubrania, proszki, odwlekam w nieskończoność włączenie prania. :P

Łukasz87.
22-02-2014, 16:04
Wierka Pomysle nad tych, chociaż wydaje mi się, że jak porozciągam sznurki nad pralką albo wzdłuż pralni albo zrobie jakiś stelarz pod sufitem który będzie się opuszczać na doł to będzie ok:)

Łukasz87.
22-02-2014, 16:13
Chociaż mam wątpliwości, bo może być kłopot z pościelą... bo na nią dużo miejsca potrzeba. Muszę to jeszcze przemyśleć. Kłopot w tym, że nie bardzo da się tutaj już coś z tą pralnią poprawić. Musiałbym zwiększyć rozmiary całego domu a to nie wchodzi w grę...

moniss
24-02-2014, 01:01
Łukasz, po prostu zlikwiduj pralnię - pralnia nich będzie częścią pom. gospodarczego.
I na litość Boską! zrób coś z tym przejściem do sypialni i pralni - tam nie da się przejść - co najwyżej przecisnąć.
Na Twoim miejscu ten cały projekt wyrzuciłabym do kosza i zabrała się od nowa do roboty.
Sama przez jakieś 2 lata rysowałam przeróżne domki i powiem Ci, że zdecydowana większość nadawała się do kosza.

Pooglądaj jakieś gotowe projekty niedużych parterówek. Jest ich naprawdę dużo i może się okazać, że znajdziesz dokładnie to co Cię interesuje.
Z polskich stron z projektami, to nie licząc Muratora oraz stron pracowni projektowych, to bardzo popularna jest tooba.pl, extradom.pl, wybieramydom.pl
Tu z kolei kilka adresów stron zagranicznych (to akurat miałam pod ręką, czyli na kompie):
http://www.gservis.cz/projekty-rodinnych-domu/bungalovy/
http://www.drummondhouseplans.com/house-plan-search.html
http://projekty-rd.bydleniprokazdeho.cz/

MadziulaPM
24-02-2014, 08:38
244297
244298
Powiedzcie mi czy te pokoje w takim wymiarze nie są za wąskie (1,2), pokój nr 3 jest trochę za mały( pokój 1,2 będą pokojami dzieci-może kłótni nie będzie)
Spiżarka jest tak jakby śluzą wejścia do kotłowni, która będzie wyposażona w piec na węgiel, drzewo, magazynować opał będę w garażu-dla mnie to nie problem przejść się z wiaderkiem węgla dwa razy na dzień.


Wiesz, my teraz mieszkamy w pokoiku 3x4 we 4 osoby ( z dwójką dzieciaczków) z czego lwią część- około 2m2 zabierają nam zabiegowe schody do garderóbki na stryszku. Pokój Twój (nr3) jest podobny- całkiem wygodny dla jednej osóbki wręcz idealny:) choć nam troszkę jest przyciasno, bo to nasza sypialnia/bawialnia/salon / jadalnia w jednym :)

Popieram Moniss:)
My na szczęście budujemy niedługo - też mnóstwo projektów powstawało na papierze milimetrowym:)
Ale ostatecznie przeszperalismy internet, tonę gazet z projektami i trafiliśmy na niemal idealny domek- teraz albo przeróbki, albo architekt zdecyduje sie narysować od podstaw inspirując się tym projektem- czekamy na opinie:)
Też ten sposób polecam- najłatwiej można wówczas się zorientować jak taki domek będzie wyglądał:)


W Twoim projekcie ja bym jedno zmieniła- spiżareczkę przerzuciłabym obok kuchni- 2 m miedzy szafkami to dużo- trzeba będzie się nabiegać przy gotowaniu. Idealna opcja moim skromnym zdaniem jest taka,że odległość ta powinna wynosić 1,6-1,8m w takich kuchniach najwygodniej mi się gotowało ( potwierdza moja mama która ma odległość miedzy szafkami troszkę większą niż 1,8m i teraz gdy ma chore kolana i kręgosłup narzeka,że to za dużo, że jedną ręką nie da się odstawić miski/ talerza/salaterki tylko trzeba dreptać.

Osobiście spiżarkę przeniosłabym na ścianę w kuchni- tą przy holu- wówczas kuchnia będzie wygodniejsza, niewiele mebli stracicie w niej, do tego można by zwiększyć pomieszczenie gospodarcze:)

Dodatkowo spiżarka nie powinna być ogrzewana- sucho i chłodno to najlepsze warunki do przechowywania produktów żywnościowych. Przy kotłowni ten warunek będzie niespełniony. Dodatkowo z doświadczenia mego wynika( obecnie w mikro kotłowience przechowuję warzywka okopowe po przywiezieniu od teściowej) jedzonko może przejść "aromatem" dymu:( Mąka potrafi przejść aromat niestety.

Elfir
25-02-2014, 21:22
Przepraszam, mam nadzieję że neta szybko założysz:-)


sciana nosna oddzielająca pokój od kotłowni powinna być przedłużona jako ściana między wiatrołapem (holem) a łazienką.

Może tak:
http://images65.fotosik.pl/696/8cc553d899d57ec6.jpg

Elfir
25-02-2014, 21:23
Dziękuję za opinię i rady. ]

Moja opinia - przekombinowane, drogie i na dodatek niewygodne.
Wynajmij architekta i po kłopocie :)

Reinka
25-02-2014, 22:17
Dzisiaj trafiłam na to forum. Bardzo dobre porady. To plan naszego domu. Wjazd od południa, ale wejście do budynku od północy. Dom obrócony aby najwięcej okien było od południowo-zachodniej strony. Działka nie jest szeroka ma około 21 m. Taki układ podoba mi się. Oglądnęłam bardzo dużo projektów i zawsze było coś nie tak. Zastanawiam się co mogłabym zmienić aby był jak najbardziej funkcjonalny.. Poddasze do zagospodarowania w późniejszym czasie chociaż już rozrysowane.

Elfir
25-02-2014, 22:43
dla ilu to osób?
Bo tyle sypialni a w wiatrołapie maleńka szafeczka na kurtki.

Ściana sypialni z kotłownią musiałaby być wygłuszona.

Reinka
26-02-2014, 12:52
Rodzina 4 osobowa. W założeniu był dom parterowy i te wszystkie pomieszczenia, które są na dole. Poddasze jest tak rozrysowane, ale zawsze można zmienić. Chciałam aby dzieci w przyszłości miały miejsce na górze a z małego pokoju zrobić pokój- gabinet. Wiatrołap mały, ale jakoś nie mam pomysłu jak go powiększyć i nie chciałam mieć wejścia do kotłowni z bezpośrednio z pomieszczen mieszkalnych.. Nie ma tez za bardzo miejsca aby wstawić szafę w holu. Schody zajmują miejsce. Chcialam kuchnie mieć większą i salon taki średni. Wejście do salonu tak od razu z wejścia i wejście do kuchni aby nie przechodzić przez salon. Szerokość domu jest maksymalna. Niezbyt jest gdzie zmieścić też wc i spiżarkę (jakąś szafkę na przetwory)

Elfir
26-02-2014, 13:44
może jednak dom z niewielkim poddaszem użytkowym na dwa pokoje dzieci + łazienka?
Albo zrezygnować z poddasza i zyskać powierzchnię, którą teraz traci się na klatkę schodową?

Reinka
26-02-2014, 15:52
Własnie cały czas się zastanawiam nad tym poddaszem. Wyszło duże i może to jest pomysł aby je trochę zmniejszyć tylko nie wiem jak to rozrysować aby było mniejsze. Z poddasza nie chce rezygnować (schodów).

Elfir
26-02-2014, 16:10
to przenieś dzieci na poddasze i o pokoje dzieci na parterze zmniejsz projekt domu. Wówczas automatycznie masz mniejszą powierzchnię poddasza.

bowess
26-02-2014, 16:26
Zależy w jakim wieku dzieci. Małe dzieci zbliżone wiekiem dużo lepiej "ogarniać" w jednym pokoju. Kładzenie spać za jednym zamachem, razem się bawią, razem wstają. Jak podrosną, to sio na poddasze, a pokój na parterze awansuje na gabinet lub gościnny.

gabione
26-02-2014, 18:10
[QUOTE=Elfir;6384523]sciana nosna oddzielająca pokój od kotłowni powinna być przedłużona jako ściana między wiatrołapem (holem) a łazienką.



Faktycznie chyba z tą ścianą masz rację. Twoja propozycja jest warta uwagi.
Łukasz87 dzieki za podpowiedź co do programu. Wklejam pierwsze wypociny.
245133
245131245134
A to zdjęcia działki i rowu na mojej działce od strony zachodniej, dlatego min nie chce aby był taras od strony zachodniej
245135 245136
Słup oczywiście będzie zlikwidowany :-)

gabione
26-02-2014, 19:43
W Twoim projekcie ja bym jedno zmieniła- spiżareczkę przerzuciłabym obok kuchni- 2 m miedzy szafkami to dużo- trzeba będzie się nabiegać przy gotowaniu. Idealna opcja moim skromnym zdaniem jest taka,że odległość ta powinna wynosić 1,6-1,8m w takich kuchniach najwygodniej mi się gotowało ( potwierdza moja mama która ma odległość miedzy szafkami troszkę większą niż 1,8m i teraz gdy ma chore kolana i kręgosłup narzeka,że to za dużo, że jedną ręką nie da się odstawić miski/ talerza/salaterki tylko trzeba dreptać.

Osobiście spiżarkę przeniosłabym na ścianę w kuchni- tą przy holu- wówczas kuchnia będzie wygodniejsza, niewiele mebli stracicie w niej, do tego można by zwiększyć pomieszczenie gospodarcze:)

Dodatkowo spiżarka nie powinna być ogrzewana- sucho i chłodno to najlepsze warunki do przechowywania produktów żywnościowych. Przy kotłowni ten warunek będzie niespełniony. Dodatkowo z doświadczenia mego wynika( obecnie w mikro kotłowience przechowuję warzywka okopowe po przywiezieniu od teściowej) jedzonko może przejść "aromatem" dymu:( Mąka potrafi przejść aromat niestety.
Wiem, że w spiżarce powinna być niska temperatura, teraz w domu tak mam około 10 stopni. Jednak chciałbym mieć spiżarkę i małą garderobę. W tym miejscu co jest obecnie spiżarka nie zrobiłbym garderoby z wiadomych przyczyn trochę kurzu na pewno się wydostanie z kotłowni. Kartofle, marchewki i inne wspaniałości będę w przyszłości myślał nad ich przechowywaniem, na razie będę miał gdzie je trzymać-bliska odległość od rodziców.
Zastanawiam się w którym miejscu mógłbym zaplanować ewentualne wejście na strych i w razie powiększenia rodziny zrobienia tam 1 lub 2 małych pokoi?

Łukasz87.
26-02-2014, 20:01
Elfir,

Dlaczego drogi?

moniss,
tam jest 70cm w najciaśniejszym punkcie. Mogłoby być więcej, ale przejść się da. Całego projektu nie chcę zmieniać. Myślę jakby tu zwiększyć trochę to przejście, nie zmniejszając salonu heh.

Elfir
26-02-2014, 20:18
Drogi w sensie - jak na takie małe klitki, jakie sobie fundujesz to przelicznik powierzchni efektywnie użytkowanej wypada bardzo niekorzystnie. Pewnie wygodniej i taniej byłoby w mieszkaniu z bloku a nawet będzie sobie mógł pobiegać po wielkiej klatce schodowej i korytarzykach :)

Elfir
26-02-2014, 20:44
Uprość projekt:
http://images65.fotosik.pl/700/66f731c491bc23d3.jpg

- wyjście z pom. gospodarczego pod najwyższym biegiem schodów

Swoją drogą - robisz mnóstwo okazji złodziejowi mnożąc drzwi w elewacji. Mostków cieplnych też.

Hrabia13
26-02-2014, 21:57
Jeśli chodzi o rodzinę to na dzień dzisiejszy 2+2 z możliwością "rozbudowy". Rozwijając mój wcześniejszy wpis w związku z tym projektem - planujemy z żoną następujące zmiany:
- częściowe podpiwniczenie w części północnej
- usunięcie 1 lub 2 balkonów
- zmiana okna od strony północnej (wykusz) na zwykłe kwadratowe lub prostokątne
- zmiany wewn ścianek działowych ( głównie w rejonie kuchni)
- przeniesienie kotłowni do piwnicy (adaptacja pod kocioł na paliwo stałe) oraz górnej łazienki do pokoju nr 3.

Czy powyższe zmiany mają sens?

Projekt wybraliśmy z żoną pod kątem:
- otwarcia domu na 3 strony świata gdyż działka jest położona w bardzo widokowym miejscu w górach
- dużej otwartej przestrzeni dziennej
- ogólnego zewn wyglądu domu - jednakże cały czas rozważamy inne opcje - spełniające w/w wymagania a jeśli to możliwe tańsze w realizacji
np.

Projekt LK 706
http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/lk-984/lk-706
245172

245173245174

OLCHOWO 31

245175245176

z góry przepraszam jesli zdjęcia zamieszczą się w niepoprawny sposób.

Który z wymienionych projektów wydaje się najtańszy w budowie?

Na pewno nie wybieramy projektu pod kątem jednorożców, kwiatków i innych nie znaczących szczegółów, ale bardziej pod kątem funkcjonalności, odpowiedniego doświetlenia domu, urokliwej prostoty.

gabione
03-03-2014, 19:30
[QUOTE=Elfir;6384523]sciana nosna oddzielająca pokój od kotłowni powinna być przedłużona jako ściana między wiatrołapem (holem) a łazienką.



Faktycznie chyba z tą ścianą masz rację. Twoja propozycja jest warta uwagi.
Łukasz87 dzieki za podpowiedź co do programu. Wklejam pierwsze wypociny.
245133
245131245134
A to zdjęcia działki i rowu na mojej działce od strony zachodniej, dlatego min nie chce aby był taras od strony zachodniej
245135 245136
Słup oczywiście będzie zlikwidowany :-)

Elfir, bowess i inni oczywiście podpowiedzcie jeszcze co można by było jeszcze tu zmienić.

Elfir
03-03-2014, 19:35
Który z wymienionych projektów wydaje się najtańszy w budowie?
.

Obydwa na podobnym poziomie bo mają ryzality, lukarny, balkony - czyli elementy podnoszące cenę.

Zasadniczo dyskusja o projektach gotowych jest gdzie indziej.
Byłoby miło, gdybyś naniósł zmiany na plan domu i wrzucił do oceny.

Łukasz87.
22-03-2014, 20:14
Cześć,
Elfir, w pierwszej kolejności bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc. Przerobiłem projekt według Twoich wskazówek i wyszło na to, że salon jest za mały a inne pomieszczenia też nie zyskały, prócz pralni. Ale z drugiej strony, wejście z łazienki też nie byłoby do końca wygodne. Przesyłam rys. projektu z wymiarami pomieszczeń zgodnie z Twoim szkicem. P.S. Przepraszam, że tak późno odpisuję, ale miałem ostatnio ciężki okres w pracy i nie było kiedy usiąść przy komputerze i odpisać. 250055

Elfir
22-03-2014, 20:54
łukasz - nanosiłam poprawki na twój skomplikowany układ. Rozpoczęcie rysowania od początku pewnie uprościłoby plan jeszcze bardziej

romanek1914
13-04-2014, 15:13
zastanawiam się nad tym projektem:
254531
Zmiany jakie chciałem wprowadzić to powiększenie kotłowni-dom będzie ogrzewany eko, albo drzewem(zlikwidowałem wc i spiżarkę), delikatnie powiększyłem pokój który oryginalnie ma 9,5m2, niestety kosztem wiatrołapu w którym nie mam pojęcia czy będzie trochę miejsca aby coś tam powiesić.
Spiżarkę przeniosłem na drugą stronę. Niestety brakuje jeszcze gdzieś miejsca na małą szafę wnękową lub malutką garderobę:-(
Strop chciałbym terriva, oryginał ma drewniany, przerobiłem ściany nośne.
Co sądzicie o tych zmianach?
254535

Liwko
13-04-2014, 15:24
zastanawiam się nad tym projektem:
254531
Zmiany jakie chciałem wprowadzić to powiększenie kotłowni-dom będzie ogrzewany eko, albo drzewem(zlikwidowałem wc i spiżarkę), delikatnie powiększyłem pokój który oryginalnie ma 9,5m2, niestety kosztem wiatrołapu w którym nie mam pojęcia czy będzie trochę miejsca aby coś tam powiesić.
Spiżarkę przeniosłem na drugą stronę. Niestety brakuje jeszcze gdzieś miejsca na małą szafę wnękową lub malutką garderobę:-(
Strop chciałbym terriva, oryginał ma drewniany, przerobiłem ściany nośne.
Co sądzicie o tych zmianach?
254535

Brakuje ci miejsca a wstawiasz kocioł na węgiel czy drzewo. Nie rozumiem kompletnie takiego podejścia.
Policz sobie ile pieniędzy kosztowały cię te metry kotłowni i pomyśl czy warto?
Ociepl dobrze dom i grzej prądem, gazem czy PC. Wszystkim byle nie paliwami stałymi.

romanek1914
13-04-2014, 15:45
Brakuje ci miejsca a wstawiasz kocioł na węgiel czy drzewo. Nie rozumiem kompletnie takiego podejścia.
Policz sobie ile pieniędzy kosztowały cię te metry kotłowni i pomyśl czy warto?
Ociepl dobrze dom i grzej prądem, gazem czy PC. Wszystkim byle nie paliwami stałymi.
Wybrałem taki sposób ogrzewania ponieważ mam kawałek swojego lasu i chciałbym to jakoś w przyszłości wykorzystać.
Gazu w mojej okolicy nie ma i nie będzie.

Liwko
13-04-2014, 15:53
Wybrałem taki sposób ogrzewania ponieważ mam kawałek swojego lasu i chciałbym to jakoś w przyszłości wykorzystać.
Gazu w mojej okolicy nie ma i nie będzie.

Są jeszcze butle, jest prąd i PC. A ile cię będzie rocznie to kosztować to tylko zależy od ocieplenia.
Drewno z lasu ma swoją cenę, sprzedasz i będziesz się cieszył że masz kasę, miejsce na szafę i bezobsługowy system :)

Elfir
13-04-2014, 16:05
ja bym się zastanawiała jak ekogroszek wnosić do domu a wynosić popiół? Przez wiatrolap? Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć osobne wejście z zewnątrz.

romanek1914
13-04-2014, 16:33
ja bym się zastanawiała jak ekogroszek wnosić do domu a wynosić popiół? Przez wiatrolap? Kotłownia na paliwo stałe powinna mieć osobne wejście z zewnątrz.
Masz rację Elfir! Zastanawiałem się nad tym długo, ale muszę iść na kompromisy dom ma tylko 110m2. Myślałem nad zmianą miejscami łazienki z kotłownią i wstawienie drzwi na zewnątrz, ale wtedy wychodzi kotłownia na środku :-) Myślałem także nad piwnicą ale koszt dużo większy i wysoki poziom wód gruntowych.

romanek1914
13-04-2014, 16:37
Są jeszcze butle, jest prąd i PC. A ile cię będzie rocznie to kosztować to tylko zależy od ocieplenia.
Drewno z lasu ma swoją cenę, sprzedasz i będziesz się cieszył że masz kasę, miejsce na szafę i bezobsługowy system :)
PC w moim rejonie raczej się nie sprawdzi temperatury prawie jak Kamczatce, często dochodzi do awarii linii energ.
Ale obiecuje, że jeszcze doczytam o tych pompach.
Główne kryterium którym się kieruje to cena początkowa, wiadomo że PC będzie tańsze w eksploatacji, ale....nie wiadomo czy człowiek dożyje tych oszczędności ;-)

Liwko
13-04-2014, 16:44
PC w moim rejonie raczej się nie sprawdzi temperatury prawie jak Kamczatce, często dochodzi do awarii linii energ.
Ale obiecuje, że jeszcze doczytam o tych pompach.
Główne kryterium którym się kieruje to cena początkowa, wiadomo że PC będzie tańsze w eksploatacji, ale....nie wiadomo czy człowiek dożyje tych oszczędności ;-)

m2 domu to jakieś 2,5tyś. Ty na tą kotłownie będziesz ich kilka potrzebował. Do tego komin, kocioł, armatura. Jak to wszystko podliczysz robi się już nie mała sumka. Przemyśl to jeszcze.

romanek1914
13-04-2014, 17:11
m2 domu to jakieś 2,5tyś. Ty na tą kotłownie będziesz ich kilka potrzebował. Do tego komin, kocioł, armatura. Jak to wszystko podliczysz robi się już nie mała sumka. Przemyśl to jeszcze.
Tak jak pisałem poczytam jeszcze na pewno.
Ale na PC też potrzeba miejsca, większe koszty ocieplenia aby to w ogóle miało sens itd. Dom będzie finansowany z kredytu. Różnica cenowa poniesiona przy PC względem CO będzie trzeba pomnożyć przez dwa, czyli ewentualne zaoszczędzone pieniądze na ogrzewaniu i tak pójdą na kredyt. Inaczej by było gdyby na starcie PC wychodziłaby taniej to już by nie było w ogóle o czym dyskutować.

Liwko
13-04-2014, 17:14
Tak jak pisałem poczytam jeszcze na pewno.
Ale na PC też potrzeba miejsca, większe koszty ocieplenia aby to w ogóle miało sens itd. Dom będzie finansowany z kredytu. Różnica cenowa poniesiona przy PC względem CO będzie trzeba pomnożyć przez dwa, czyli ewentualne zaoszczędzone pieniądze na ogrzewaniu i tak pójdą na kredyt. Inaczej by było gdyby na starcie PC wychodziłaby taniej to już by nie było w ogóle o czym dyskutować.

Ceny są różne, ale w 20tyś. możesz się już zmieścić. Na ocieplenie nie żałuj, to dobrze wydane pieniądze.
Aha, zrób wszędzie ogrzewanie podłogowe.

Elfir
13-04-2014, 17:27
Moim zdaniem nie ma sensu iśc w ekogroszek tylko w kominek, skoro masz własne drewno.

romanek1914
13-04-2014, 17:53
No tak tylko wtedy z salonu robię kotłownię.
Przypuśćmy, że akceptuje wnoszenie i wynoszenie opału i popiołu przez przedsionek. Co myślicie o moich zmianach czy w takim układzie da rade położyć terrive? Czy w tak małej łazience zmieszczę prysznic, pralkę, sedes, umywalkę? czy lepiej zrezygnować ze spiżarki i zrobić tam wc i prysznic?

Elfir
13-04-2014, 18:23
Można zrobić kominek dwustronny, sasiadujący z kotlownią i wówczas ładowanie do kominka poprzez kotłownię :D

romanek1914
13-04-2014, 18:53
Można zrobić kominek dwustronny, sasiadujący z kotlownią i wówczas ładowanie do kominka poprzez kotłownię :D
:P
Wracamy do tematu.please

Liwko
13-04-2014, 20:59
:P
Wracamy do tematu.please

To nie to że my chcemy ci komplikować system, my chcemy na prawdę ci pomóc :yes:

romanek1914
15-04-2014, 18:06
zastanawiam się nad tym projektem:
254531
Zmiany jakie chciałem wprowadzić to powiększenie kotłowni-dom będzie ogrzewany eko, albo drzewem(zlikwidowałem wc i spiżarkę), delikatnie powiększyłem pokój który oryginalnie ma 9,5m2, niestety kosztem wiatrołapu w którym nie mam pojęcia czy będzie trochę miejsca aby coś tam powiesić.
Spiżarkę przeniosłem na drugą stronę. Niestety brakuje jeszcze gdzieś miejsca na małą szafę wnękową lub malutką garderobę:-(
Strop chciałbym terriva, oryginał ma drewniany, przerobiłem ściany nośne.
Co sądzicie o tych zmianach?
254535
Wiem że nie powinienem cyt siebie ale...
A co Państwo myślą o tym projekcie.
Sytuacja na działce to wjazd od południa garaż na tyłach działki od północy czy ten projekt byłby tańszy i lepszy od poprzedniego.
Dach w tym projekcie jest dwuspadowy i tu jest problem ponieważ mi się one nie podobają a żonie tak
254937
link do projektu:
http://pracownia-projekty.dom.pl/da_lena_3_ps_.htm

romanek1914
16-04-2014, 09:16
Dzisiaj mam umówioną wizytę u architekta może jednak ktoś doradzi bo mam niezły mętlik w głowie od tych projektów.
Ten drugi projekt w środku bardzo nam się podoba, czy jest szansa na urozmaicenie tego dachu aby nie wyglądał jak typowa stodoła?

Liwko
16-04-2014, 09:31
Co ty chcesz od tego dachu? Projekt wygląda na dość energooszczędny jeżeli chodzi o CO, niestety z CWU to projektant poszedł po bandzie (zbyt bardzo oddalone od siebie odbiorniki wody). Nie ma w nim nawet pomieszczenia gospodarczego a co dopiero kotłowni, jak chcesz grzać?
Osobiście bardzo dobrze bym go ocieplił, pokombinował coś z CWU i grzał jakąś tańszą PC. Oczywiście w całym domu ogrzewanie podłogowe.

Edit:
Dopiero teraz zauważyłem to pomieszczenie gospodarcze.
Zbiornik na CWU postawiłbym przy ścianie z łazienką, poprowadził jak najkrótsze odcinki rur na ciepłą wodę i zrobiłbym bez cyrkulacji. W kuchni dałbym przepływowy podgrzewacz wody.
Przy tym domu na pewno nie pchałbym się w paliwa stałe. Po prostu nie ma kotłów tak małej mocy.

romanek1914
16-04-2014, 09:47
Co ty chcesz od tego dachu? Projekt wygląda na dość energooszczędny jeżeli chodzi o CO, niestety z CWU to projektant poszedł po bandzie (zbyt bardzo oddalone od siebie odbiorniki wody). Nie ma w nim nawet pomieszczenia gospodarczego a co dopiero kotłowni, jak chcesz grzać?
Osobiście bardzo dobrze bym go ocieplił, pokombinował coś z CWU i grzał jakąś tańszą PC. Oczywiście w całym domu ogrzewanie podłogowe.
Kotłownia byłaby w pomiszczeniu 11.Dodałbym tam drugie drzwi tzn zrobiłbym taką śluzę. Ogrzewanie piecem na paliwo stałe. To fakt grzejniki oddalone od kotłowni dość sporo.
Z tym dachem po prostu wydaje mi się, że będzie wyglądał jak stodoła:-(

Liwko
16-04-2014, 09:54
Kotłownia byłaby w pomiszczeniu 11.Dodałbym tam drugie drzwi tzn zrobiłbym taką śluzę. Ogrzewanie piecem na paliwo stałe. To fakt grzejniki oddalone od kotłowni dość sporo.
Z tym dachem po prostu wydaje mi się, że będzie wyglądał jak stodoła:-(

Dopisałem ci w poprzednim poście. Dobrze ocieplić, podłogówka, mała PC i śmiejesz się z rachunków.

bowess
16-04-2014, 10:02
A jak widzisz gdzieś wybudowany nowy dom parterowy z dwuspadem to też odbierasz go jako nieatrakcyjny, stodołę?
Z normalnej perspektywy stojącego człowieka dach, zwłaszcza na parterówce, z niewielkim kątem nachylenia, to nie jest element jakoś bardzo rzucający się w oczy.

Z innej beczki. Moim zdaniem na działce z wjazdem od południa lepiej dać mniejsze okna od północy. W salonie dalabym duże okno na zimną stronę tylko pod warunkiem posiadania widoku zapierającego dech w piersiach.
Czy znasz projekt Dom w Luizjanie 2 (http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_luizjanie_2.htm)? Jest to dom dedykowany typowo na działki południowe.
Układ kotłownia - spiżarnia - mniejsza łazienka można lekko przeprojektować (zrobić większą kotłownię, wc bez prysznica, jak komu pasuje). Zauważ jak w tym projekcie fajnie skupiono całą instalację wodną.
Tych domów w Luizjanie jest więcej wersji. Prosta i tania w budowie wydaje się być "czwórka" z dachem dwuspadowym. W nim jednak zrobiłabym też salon od słonecznej strony a kuchnię od podwórka - analogicznie jak w dwójce. Ma dużą kotłownię typowo pod paliwa stałe.
http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_luizjanie_4.htm

romanek1914
16-04-2014, 10:04
Ą żeby uniknąć tego podgrzewacza wody w kuchni to rozumiem że musiałaby by być cyrkulacja w całym domu aby była szybko ciepła woda w kuchni po odkręceniu kurka?
Szukam cały czas zdjęcia z realizacji podobnego projektu w necie bardzo bym chciał zobaczyć jak to by w rzeczywistości wyglądało, może ktoś zna podobny projekt z realizacją?

Liwko
16-04-2014, 10:09
Ą żeby uniknąć tego podgrzewacza wody w kuchni to rozumiem że musiałaby by być cyrkulacja w całym domu aby była szybko ciepła woda w kuchni po odkręceniu kurka?


Tak, tyle że cyrkulacja to nie jest moim zdaniem dobre panaceum na ciepłą wodę w domu jednorodzinnym. Nawet jak ją bardzo dobrze zaizolujesz w warstwie ocieplenia to i tak straty będą i na ciepła wodę trzeba będzie czekać. Najlepiej jak punkty poboru są bardzo blisko zbiornika. W kuchni możesz też zamontować mały zbiorniczek ładowany w drugiej taryfie.

Liwko
16-04-2014, 10:12
Czy znasz projekt Dom w Luizjanie 2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpracownia-projekty.dom.pl%2Fza_dom_w_luizjanie_2.htm)?

Mądry projekt mądrego projektanta.

romanek1914
16-04-2014, 10:15
Zaczynam powoli kapować o co chodzi:-) W kuchni i tak zazwyczaj się myję zmywarką. A czy istnieją takie rozwiązania aby umieścić gdzieś pod meblami jakiś zbiorniczek np 20 l elektryczny który będzie też wspomagany ciepłą wodą z pieca?

romanek1914
16-04-2014, 10:23
Mądry projekt mądrego projektanta.

Liwko ten projekt jest ekstra na pierwszy rzut oka. Ciekawe czy dałoby się go trochę powiększyć.

Liwko
16-04-2014, 10:26
Zaczynam powoli kapować o co chodzi:-) W kuchni i tak zazwyczaj się myję zmywarką.

:yes:



A czy istnieją takie rozwiązania aby umieścić gdzieś pod meblami jakiś zbiorniczek np 20 l elektryczny który będzie też wspomagany ciepłą wodą z pieca?

Nie komplikuj i nie mów o piecu, a jak już to o kotle. Kocioł grzeje wodę do ogrzewania domu, piec zazwyczaj piecze :)

Do małych, dobrze ocieplonych domów nie ma kotłów, bo nie ma tak małych mocy (no chyba że wstawimy duży i drogi bufor, który zabiera miejsce, którego i tak jest mało). Nie idź tą drogą.

Liwko
16-04-2014, 10:29
Liwko ten projekt jest ekstra na pierwszy rzut oka. Ciekawe czy dałoby się go trochę powiększyć.

Wszystko się da, gadaj z architektem. Ten drugi projekt co wrzucił bowess też jest fajny.

romanek1914
16-04-2014, 10:35
A jak widzisz gdzieś wybudowany nowy dom parterowy z dwuspadem to też odbierasz go jako nieatrakcyjny, stodołę?
Z normalnej perspektywy stojącego człowieka dach, zwłaszcza na parterówce, z niewielkim kątem nachylenia, to nie jest element jakoś bardzo rzucający się w oczy.

Z innej beczki. Moim zdaniem na działce z wjazdem od południa lepiej dać mniejsze okna od północy. W salonie dalabym duże okno na zimną stronę tylko pod warunkiem posiadania widoku zapierającego dech w piersiach.
Czy znasz projekt Dom w Luizjanie 2 (http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_luizjanie_2.htm)? Jest to dom dedykowany typowo na działki południowe.
Układ kotłownia - spiżarnia - mniejsza łazienka można lekko przeprojektować (zrobić większą kotłownię, wc bez prysznica, jak komu pasuje). Zauważ jak w tym projekcie fajnie skupiono całą instalację wodną.
Tych domów w Luizjanie jest więcej wersji. Prosta i tania w budowie wydaje się być "czwórka" z dachem dwuspadowym. W nim jednak zrobiłabym też salon od słonecznej strony a kuchnię od podwórka - analogicznie jak w dwójce. Ma dużą kotłownię typowo pod paliwa stałe.
http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_luizjanie_4.htm
Nie zauważyłem twojego wpisu wcześniej-sorry
Tak działka jest od południa niestety działka jest szeroka a wgłąb nie mogę za bardzo iść z powodu braku miejsca, dlatego ten projekt co podałeś musiałbym odkręcić w prawo. Czyli wychodziłoby że wejście mam od południa ale taki układ wydaje mi się bardzo dobry szczególnie ten drugi co podałeś dom w luzjanie 4 ale z dachem czterospadowym :wiggle:

moniss
16-04-2014, 10:42
Zaczynam powoli kapować o co chodzi:-) W kuchni i tak zazwyczaj się myję zmywarką. A czy istnieją takie rozwiązania aby umieścić gdzieś pod meblami jakiś zbiorniczek np 20 l elektryczny który będzie też wspomagany ciepłą wodą z pieca?
Po co Ci w kuchni aż 20L, zwłąszcza gdy masz jeszcze zmywarkę. Wystarczy mały bojlerek 5L (z nierdzewki ok. 300zł) w szafce pod zlewem. Sama tak mam i nie bierze to dużo prądu, gdy zużywasz mało wody.

Liwko
16-04-2014, 10:45
Po co Ci w kuchni aż 20L, zwłąszcza gdy masz jeszcze zmywarkę. Wystarczy mały bojlerek 5L (z nierdzewki ok. 300zł) w szafce pod zlewem. Sama tak mam i nie bierze to dużo prądu, gdy zużywasz mało wody.

Dokładnie

bowess
16-04-2014, 10:56
Nie zauważyłem twojego wpisu wcześniej-sorry
Tak działka jest od południa niestety działka jest szeroka a wgłąb nie mogę za bardzo iść z powodu braku miejsca, dlatego ten projekt co podałeś musiałbym odkręcić w prawo. Czyli wychodziłoby że wejście mam od południa ale taki układ wydaje mi się bardzo dobry szczególnie ten drugi co podałeś dom w luzjanie 4 ale z dachem czterospadowym :wiggle:

Te projekty są na niezbyt głębokie działki. Tylko rzut dwójki wrzucono przekręcony.
Powiększanie byłoby łatwiejsze przy dachu dwuspadowym. Na przykład wydłużasz nieco prawą część domu i masz większe dwie sypialnie. Przy dachu kopertowym wiąże się to z przeprojektowaniem całej konstrukcji dachu, więc chyba nie ma sensu wówczas kupno gotowca, tylko lepiej zaprojektować indywidualny na wzór i podobieństwo. :)

Tak czy owak optowałabym zdecydowanie za salonem z przodu domu a kuchnią w głębi, w sąsiedztwie kotłowni. Wówczas nie bawisz się w cyrkulacje, podgrzewacze, bo kran w kuchni będzie może ze 2 metry od kotłowni.

romanek1914
16-04-2014, 11:37
Te projekty są na niezbyt głębokie działki. Tylko rzut dwójki wrzucono przekręcony.
Powiększanie byłoby łatwiejsze przy dachu dwuspadowym. Na przykład wydłużasz nieco prawą część domu i masz większe dwie sypialnie. Przy dachu kopertowym wiąże się to z przeprojektowaniem całej konstrukcji dachu, więc chyba nie ma sensu wówczas kupno gotowca, tylko lepiej zaprojektować indywidualny na wzór i podobieństwo. :)

Tak czy owak optowałabym zdecydowanie za salonem z przodu domu a kuchnią w głębi, w sąsiedztwie kotłowni. Wówczas nie bawisz się w cyrkulacje, podgrzewacze, bo kran w kuchni będzie może ze 2 metry od kotłowni.
Jeśli chodzi o kuchnie to faktycznie byłoby by lepiej jesli byłaby od połnocy ale chce mieć jakiś mały taras od strony północnej z wyjsciem z domu.
Taras nie wchodzi w grę od strony południowej ruchliwa droga i dużo gapiów(centrum miejscowości).
Jeszcze nie wiem czy bede brał gotowca czy indywidualny dzisiaj pogadam z projektantem.
Będę jeszcze szukał coś w tym stylu tylko trochę z większym metrażem do 120m2.

bowess
16-04-2014, 11:51
Co do tarasu, to można zrobić mniejszą część z boku domu - aby ją osłonić od frontu wystraczy krata z pnączem albo jedna czy dwie donice z wyższą rośliną. To byłaby część bardziej słoneczna, szybciej się nagrzewająca no i drzwi tarasowe byłby na ciepłą stronę świata. A z części słonecznej można tarasem skręcić za dom i tu dać bardziej prywatny kącik na przykład jadalny. Mały plusik taki, że podając posiłek na świeżym powietrzu nie trzeba wtedy nosić jadła i napoju przez drzwi robiąc metry jako kelner, a wystaczy wystawić tacę czy filiżanki z kawą na parapet kuchni. :)

halszka1938
16-04-2014, 12:07
Zobacz ten projekt
http://z500.pl/projekt/132/Z140,parterowy-dom-z-3-duzymi-pokojami-i-salonem-od-frontu-mozliwosc-adaptacji-strychu/dane-ogolne.html?mirror=1
sypialnie mogą mieć okna od wschodu, salon od zach i pd, a kuchnia i spiżarnia od północy. Taras można zrobić od północy i zachodu. Pkt poboru wody też nie są bardzo daleko. Jako wspomaganie ogrzewania można zrobić kominek z załadunkiem od strony kotłowni (coby salon został czyściutki).

romanek1914
22-04-2014, 20:17
Witam ponownie.
Po wizycie u architekta mam jeszcze wiekszy mętlik w głowie jak przed:-)
Na razie kombinuje z pierwszym projektem, największą bolączką jest kotłownia oddalona daleko od kuchni.
Powiedzmy ze zakładam sobie mały bojlerek w kuchni. A jak sprawa wygląda z tak dużą odległościa pieca od grzejników, podłogówki w kuchni? Czy bardzo to podroży inwestycje?
Drugi minus jaki nam się nasunął po naszych zmianach to brak spiżarki. Czy ktoś z Państwa ma spiżarke wydzieloną w meblach kuchennych i jak to się sprawuje.
Trzecia bolączka to szerokość holu w projekcie ma 180 cm, chcielibyśmy zrobić w nim szafę wnękową czyli zostaje 120 cm czy będzie to wygodne w użytkowaniu?
Z góry bardzo dziękuje za cenne uwagi
256069

romanek1914
25-04-2014, 20:56
Jeszcze raz proszę wszystkich o jakieś cenne uwagi.

moniss
26-04-2014, 00:23
romanek1914, ja mam długi wiatrołap o szer. 120cm i nie ma problemu aby zdjąć czy założyć kurtkę. Nawet zmieściła się ławo-szafka, gdzie można przysiąść przy zakładaniu butów.

Kilka pytań... i propozycji:
1. Z tego co zrozumiałam masz wjazd na działkę od strony południowej, czy dobrze pamiętam?
2. Gdzie planujesz taras? Może w szczycie domu (od zachodu) z drzwiami przesuwanymi o szerokości 3m?
3. Czy zostawiasz kominek, tak jak w oryginalnym projekcie Leny?
Jeśli tak, to warto "przytulić" kotłownię do salonu,aby wykorzystać jeden komin (ale nie ciąg kominowy).
Obecna łazienka zostałaby zmniejszona (na korzyść pokojów dzieci) i ewentualnie zamieniona na np. garderobę.
Wc można powiększyć i zrobić tam ok. 5-metrową łazienkę.
Do kotłowni, poza drzwiami z zewnątrz, prowadziłaby śluza, w której można zrobić spiżarnię (płytki półki po obu stronach przejścia).

Coś takiego:
256594

romanek1914
26-04-2014, 13:09
romanek1914, ja mam długi wiatrołap o szer. 120cm i nie ma problemu aby zdjąć czy założyć kurtkę. Nawet zmieściła się ławo-szafka, gdzie można przysiąść przy zakładaniu butów.

Kilka pytań... i propozycji:
1. Z tego co zrozumiałam masz wjazd na działkę od strony południowej, czy dobrze pamiętam?
2. Gdzie planujesz taras? Może w szczycie domu (od zachodu) z drzwiami przesuwanymi o szerokości 3m?
3. Czy zostawiasz kominek, tak jak w oryginalnym projekcie Leny?
Jeśli tak, to warto "przytulić" kotłownię do salonu,aby wykorzystać jeden komin (ale nie ciąg kominowy).
Obecna łazienka zostałaby zmniejszona (na korzyść pokojów dzieci) i ewentualnie zamieniona na np. garderobę.
Wc można powiększyć i zrobić tam ok. 5-metrową łazienkę.
Do kotłowni, poza drzwiami z zewnątrz, prowadziłaby śluza, w której można zrobić spiżarnię (płytki półki po obu stronach przejścia).

Coś takiego:
256594

Dziękuje za odzew.
Wjazd mam od południa.
Taras planuje od strony północnej, wiem, że to nie najlepsze wyjście, ale takie mam warunki na działce i tylko z tej strony będę miał zapewniona odrobinę prywatnosci od sąsiadów. Zastanawiam się tylko czy przedłużać zadaszenie dachu czy zrobić oddzielne.
Kominka nie planuje.
W oryginalnym projekcie dach jest dwu spadowy, czy w takim rzucie byłaby możliwość zrobienia czterospadowego z zadaszonym wejściem i jak waszym zdaniem by to wyglądało?

Elfir
01-05-2014, 16:54
Romanek - nie sil się na rysowanie, szczerze ci radzę.
Architekci nienawidzą takich klientów i się z nich śmieją. I to jest bardzo łagodne okreslenie tego, kim jesteś dla architekta, jako inwestor.
Twój rysunek najprawdpodobniej trafi na fanpage "Na chuj mi architekt" na FB :(


Co do tarasu - niekoniecznie taras blisko granicy nie zapewni ci prywatności, bo są rozwiązania architektoniczne, które sobie z tym problemem radzą.
Na pewno nie ograniczaj swojej wyobraźni do jednego tarasu i jednego miejsca wypoczynku w ogrodzie. Taras nie musi być ogromny. Zajrzyj do dziennika Mooreli - ona ma wyjście z salonu od pólnocy i zobacz jak w projekcie ogrodu rozwiązałam kwestię wypoczywania w ogrodzie.
Z powodu ułomności prawa budowlanego namawiam cię goraco, byś nie wrysowywał tarasu i podestu przed drzwiami do projektu domu. Tylko w projekcie ogrodu.
Zmiana kształtu tarasu (gdybyś się np. rozmyślił) jest zmiana istotną i wymaga zmiany projektu i PnB.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-05-2014, 07:48
" zastanawiam się nad tym projektem : "

No tak – ale tematem jest PROJEKT INDYWIDUALNY, a nie dostosowanie „projektu gotowego” do własnych potrzeb funkcjonalnych.
Zasadnicza różnica pomiędzy jednym i drugim projektem polega na tym, że PROJEKT INDYWIDUALNY powstaje w oparciu o PK_PROJEKT KONCEPCYJNY, który uwzględnia nie tylko wytyczne Inwestora ( potrzeby funkcjonalne , aspiracje lub ich brak … ), ale przede wszystkim dane wynikające z konkretnej działki budowlanej, jak : geometria działki / sąsiedztwo / strony świata / lokalizacja i dostęp do drogi i infrastruktury technicznej / Warunki Zabudowy / … inne, na podstawie których powstaje układ funkcjonalny pomieszczeń oraz bryła zewnętrzna budynku.

nika1k
08-05-2014, 15:29
Witam! Mnie i mojego mężczyznę czeka wybór: albo projekt gotowy do adaptacji albo projekt indywidualny. Jest nad czym myśleć. Chodzi o koszty :) Wstępnie się orientowaliśmy ile kosztowałby projekt indywidualny jednak pewnie są jakieś uwarunkowania. Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami w tej sferze? Planujemy dom ok 200m, dwuspadowym dachem, z użytkowym poddaszem, z pustką nad salonem, w tym garaż dwustanowiskowy + dodatkowo podpiwniczenie częściowe pod tym garażem przeznaczone na kotłownię i skład na paliwo stałe / nie chcemy kotłowni na poziomie mieszkalnym /. Czy ktoś rzuci przyblizoną ceną za taki projekt? Zdaję sobie sprawę, że może okazać się to trudne do sprecyzowania, jednak zaryzykuję pytanie : ile?

Elfir
08-05-2014, 16:04
przybliżona cena za dobry projekt do domu o takiej powierzchni (200 m2 pow. całkowitej) to ok. 12-20 tyś. Cena rośnie wraz z renomą biura i zakresem prac (np. załatwianie całej papierologii).
Z tym, że w cenie masz adaptację, często projekt zjazdu z drogi publicznej, projekt zagospodarowania działki, projekty przyłączy, opinię geologiczną - czyli wszystko to, za co musisz dodatkowo dopłacić w gotowcu. Jak podliczysz wszytsko to cena już tak nie szokuje.
Dodatkowo pamiętaj, że dom jest skrojony na miarę, a tym samym jest szansa na oszczędzenie kosztów na samym procesie budowy.

Do projektowania domu indywidualnego wybierz architekta, który z zasady nie zajmuje się adaptacjami gotowców.
Ja wybrałam taniego architekta, który robi też adaptacje i niestety przepłacilam podczas budowy na sztampowych rozwiązaniach.

Liwko
08-05-2014, 16:50
Specjalnie budowana piwnica na kotłownie i paliwo stałe!!! Ludzie, gdzie wy żyjecie!?!
I niech ktoś mi powie, że nie stać go na PC!

Elfir
08-05-2014, 17:04
pewnie nigdy się nie zwróci w rozsadnym terminie :D

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-05-2014, 20:35
nika1k

PROJEKT GOTOWY z Adaptacją, a PROJEKT INDYWIDUALNY, to są dwa różne typy opracowań :
- „GOTOWY” – adresowany jest do anonimowego odbiorcy i opracowywany dla „wirtualnej” nieistniejącej działki budowlanej, tj. w oderwaniu od wszystkich uwarunkowań zewnętrznych, które tak naprawdę powinny tworzyć Architekturę budynku i jego otoczenia oraz w oderwaniu od indywidualnych potrzeb Inwestora / przyszłego użytkownika obiektu.
tzw. „Adaptacja” Projektu Gotowego nie stworzy z niego Projektu Indywidualnego !
- „INDYWIDUALNY” – opracowywany jest ściśle wg potrzeb Inwestora ( na etapie Projektu Koncepcyjnego ) z uwzględnieniem WSZYSTKICH danych wynikających z konkretnej działki budowlanej ( lokalizacja / Warunki Zabudowy / posadowienie / strony świata / droga / instalacje zewnętrzne / krajobraz / sąsiedztwo … itd )
„ile ?”
- szacunkowy koszt wykonania Projektu Indywidualnego dobrze podała Elfir
- dla PROJEKTU INDYWIDUALNEGO jest on wyższy w stosunku do Projektu Gotowego + Adaptacja ze względu na
większy zakresu pracy, dodatkowe analizy / warianty rozwiązań projektowych ( Architektury / Konstrukcji / Instalacji ), które określają jakość przestrzeni i zapewniają maksymalny komfort użytkowania obiektu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

moniss
08-05-2014, 21:40
nika1k, proponuję abyście na początku skupili się na poszukiwaniach projektu gotowego. Jest ich tak dużo, że możecie akurat trafić na ten dla Was idealny, lub bliski ideału.
Ja szukałam przez kilka lat, jednak miałam zbyt "trudną" działkę i chyba zbyt duże wymagania aby cokolwiek gotowego dopasować ;)
Stanęło więc na indywidualnym. Architekt trafił się raczej nie od adaptacji gotowców, ale z myśleniem sztampowym i to z lat 90. Rzut budynku wyszedł całkiem niezły, ale jeśli chodzi o dach, stropy, nadmiar ścian nośnych i niektóre instalacje to mieliśmy już "trudną" współpracę z serii "to zmienicie sobie na budowie". To po cholercie robię indywidualny skoro połowę rzeczy mam zmienić podczas budowy?!? A niestety w mojej okolicy nikt ze znajomych nie znalazł tak dobrego architekta, o których to piszą niektórzy forumowicze.
Jeśli do końca nie wiesz co Ci się podoba, to też proponuję przeszukać katalogi projektów gotowych.
Możesz sie też zwrócić do architekta z biura adaptującego projekty, po poradę w sprawie wyboru projektu (dopasowanie do działki, warunków zabudowy i Waszego stylu życia). Tylko też nie wiadomo na kogo się trafi... WIęc najlepiej pytaj tutaj na forum ;)

Co jeszcze...
Do gotowca często dołączone są rysunki detali, których w projekcie indywidualnym nie uświadczysz, no chyba że zamówisz także projekt wykonawczy, a który często kosztuje drugie tyle co projekt, który składasz w urzędzie.
W indywidualnym często podczas budowy wyskakują jakieś "kwiatki", które w popularnych gotowcach są już poprawione (zdarzać się mogą w tych nowych).

Podsumowując
Gdybym drugi raz miała się budować (i to na mniej wymagającej działce), to szukałabym gotowca, w którym co najwyżej zmieniłabym ścianki działowe i ewentualnie wielkość/rodzaj przeszkleń.

EDIT:
PIWNICA - czy warto?
Na początek warto zadać sobie kilka pytań:
Czy działka jest ze spadkiem?
Jak wysoko jest poziom wód gruntowych?
W jakim gruncie będzie piwnica?
Czy stać nas na dodatkową kondygnację(lub pół)?
Czy lepiej podpiwniczyć cały dom czy tylko część?
Czy piwnica ma być całkiem w ziemi, czy tylko częściowo? A może lepsze będzie tzw. przyziemie?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-05-2014, 22:48
Moniss
skąd taka opinia ?, że :
„ w indywidualnym często podczas budowy wyskakują jakieś "kwiatki", które w popularnych gotowcach są już poprawione ”
Projektuje domy indywidualne, są realizowane i nie wyskakują mi żadne „kwiatki”.
Nie ma takiej opcji ! projektanci ( Architekt / Konstruktor / projektant instalacji sanitarnej / elektrycznej ) biorą na siebie odpowiedzialność zawodową za rozwiązania projektowe w zakresie poszczególnych branż.
Dodatkowo zgodnie z wymaganiami, Projekt Budowlany posiada „ Oświadczenie o zgodności z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej ”, czego nie posiadają „Projekty Gotowe” ponieważ osoby opracowujące je nie są ich PROJEKTANTAMI, tylko AUTORAMI. ( taka drobna, acz zasadnicza uwaga ).
ŁUKASZ ŁADZINSKI ARCHITEKT

Elfir
08-05-2014, 23:08
w moim indywidualnym nie popisali się branżyści - konstruktor i ktoś od wentylacji/ogrzewania - przewiamiarowana konstrukcja, przewymiarowany piec i idiotyczny nawiew grawitacyjny przy piecu kondensacyjnym i wentylacji mechanicznej.
Prócz konstrukcji , reszta przeprojektowana na miejscu - zamiast pieca 24 kW (tyle zaprojektowano do niezbyt dużego domu w standarcie NF40 :mad:) mamy 3-14kW (tej zimy prawie wcale nie pracował), oczywiście bez nawiewu grawitacyjnego, jest wentylacja mechaniczna zrównoważona.
Nie mam za wiele pretensji, bo i cena za dokumentację była poniżej opłacalnosci i układ domu z elewacjami narzucony z góry (chociaż dostali wolną rękę własnie na etapie branżystów) i z niektórymi rzeczami wiedziałam, co zmienić.
Być moze gdybym zdecydowała się na bardziej znane biuro, specjalizujące się w tylko w indywidualnych, nie byłoby problemów. Ale wówczas 12 tyś to wydawało mi się strasznie dużo. Zapłaciłam połowę, ale też połowa satysfakcji.

Skąd klient ma wiedzieć, czy współpracuje z dobrym architektem? Luklad - wasza Izba architektów broni interesów zarówno papudroków jak i dobrych architektów, wiec przynaleźność do izby nie jest żadną wskazówką..

Elfir
08-05-2014, 23:36
Dodatkowo zgodnie z wymaganiami, Projekt Budowlany posiada „ Oświadczenie o zgodności z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej ”, czego nie posiadają „Projekty Gotowe” ponieważ osoby opracowujące je nie są ich PROJEKTANTAMI, tylko AUTORAMI. ( taka drobna, acz zasadnicza uwaga ).



To nie jest zasadnicza uwaga tylko lawirowanie architektów w przepisach prawa. Tak samo to nie są projekty gotowe, tylko "wydawnictwa".

moniss
08-05-2014, 23:48
Elfir, u mnie branżowcy też dali ciała. Na razie w oczy rzuca się przewymiarowana PC i brak zagęszczenia rurek podłogówki przy przeszkleniach. Co z pozostałymi instalacjami, to się dopiero okaże, bo jeszce się dokładnie nie przyglądałam.

LUKLAND, ja nie twierdzę, że owe "kwiatki" są niezgodne z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej itp., przynajmniej w założeniach. Ale architektowi czasami "zapomni się" czegoś wstawić na którymś rzucie, albo coś sobie gdzieś doda, czego miało nie być już od którejś wcześniejszej wersji projektu. Przykład: jedna z galerii handlowych w moim mieście ma słup niczego nie podpierający a znajdujący się tylko na jednej kondygnacji, bo architektowi "zapomniało się" go wymazać. A w projekcie mojego domu są m.in. takie "kwiatki" jak: różna wysokość otworów okiennych na przekrojach i rzutach, inne położenie okien w ścianie szczytowej na rzucie a inne na przekroju. O rzeczach, które miały być, a ich nie ma już nawet nie będę pisać. Kilka "kwiatków wesołej twórczości" (niezgodne z wcześniejszymi wytycznymi) wyłapaliśmy jeszcze przed oddaniem projektu do konstruktora, ale wszystkich od razu się nie wyłapie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-05-2014, 09:55
Elfir
- „ Zapłaciłam połowę, ale też połowa satysfakcji ” – dokładanie tak to jest i przekłada się rykoszetem przez cały budynek, od funkcji, po formę, konstrukcję i instalacje wewnętrzne.
- przynależność uprawnionych architektów do IARP jest obligatoryjna, ale dobrze że jest Izba Architektów, ponieważ poza statusowymi działaniami, wprowadza STANDARDY pracy architekta, w tym etyczne i dot. odpowiedzialności zawodowej.
- „ Skąd klient ma wiedzieć, czy współpracuje z dobrym architektem? ” :
1. IARP – w Polsce projekty mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające uprawnienia zawodowe do projektowania i będące w Izbie. Łatwo to sprawdzić wchodząc na stronę : www.izbaarchitektow.pl/
do zakładki „Wyszukiwanie czynnych architektów” i wpisując nazwisko architekta. Albo ktoś ma uprawnienia, albo nie. Z automatu są wykluczani „pseudo architekci” ( jakieś 60 – 70% „projektantów” ).
2. praktyka zawodowa i doświadczenie – gdzie pracował zawodowo? co projektował? co zostało zrealizowane?
ogólie : portfolio , które określa również styl, podejście do Architektury.
3. DIALOG Architekt / Inwestor – uważam go za kluczowy ! - podstawę dobrego projektowania i dalszej realizacji inwestycji.
jw. dot. „projektów gotowych” ( PG ) :
Ad 1. – brak odpowiedzi : Autorzy PG nie są PROJEKTANTAMI ( w rozumieniu Ustawy Prawo Budowlane ), nawet jeśli są Architektami ( IARP lub nie ) – nie ponoszą żadnej odpowiedzialności zawodowej za opracowanie.
Ad 2. – nie dotyczy ! – „ projekt gotowy„ nie jest Projektem Budowlanym.
Ja go określam jako nie uzgodniony Projekt Koncepcyjny budynku.
Ad.3 – mamy tzw. „ architekta adaptującego” ( wykonującego Projekt Budowlany na podstawie PG dla konkretnej działki w jej konkretnej lokalizacji ) + „ projektantów adaptujących branżowych ”. Nie wiem czy można wymagać od architekta adaptującego, aby traktował PG jako swoje „dzieło” skoro nie jest jego Autorem ? w tym momencie DIALOG raczej się rozmywa.

Moniss
„ różna wysokość otworów okiennych na przekrojach i rzutach ” – współczuje, aczkolwiek uważam, że nie powinno się uogólniać i wydawać opinii dot. całego środowiska projektantów.
„ Kilka "kwiatków wesołej twórczości" (niezgodne z wcześniejszymi wytycznymi) wyłapaliśmy jeszcze przed oddaniem projektu do konstruktora ” – to w ogóle jest coś nie tak z tym projektem ! to PROJEKTANT ( nie Inwestor ) powinien wyłapywać ewentualne błędy projektowe i skoordynować wszystkie branże !

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-05-2014, 10:13
Elfir
„ To nie jest zasadnicza uwaga tylko lawirowanie architektów w przepisach prawa. ” - ???
„ Tak samo to nie są projekty gotowe, tylko "wydawnictwa".”
- można tak „projekty gotowe” określić, nie są to Projekty Budowlane !
Podstawowy zakres „Adaptacji” „wydawnictwa” ( opracowania Projektu Budowlanego na podstawie PG ) jest podany np. tutaj : http://archon.pl/adaptacje-projektow/616,art
przy czym do podanych 14-u punktów należałoby dodać punkt 15. – dot. energooszczędności obiektu.
Zgodnie z zmianą przepisów budowlanych od stycznia 2014r. ( p.15) likwiduje z rynku wszystkie „Projekty Gotowe” posiadające wentylację grawitacyjną.
jw dotyczy również Projektów Indywidualnych.

moniss
09-05-2014, 13:29
Moniss
„ różna wysokość otworów okiennych na przekrojach i rzutach ” – współczuje, aczkolwiek uważam, że nie powinno się uogólniać i wydawać opinii dot. całego środowiska projektantów.
„ Kilka "kwiatków wesołej twórczości" (niezgodne z wcześniejszymi wytycznymi) wyłapaliśmy jeszcze przed oddaniem projektu do konstruktora ” – to w ogóle jest coś nie tak z tym projektem ! to PROJEKTANT ( nie Inwestor ) powinien wyłapywać ewentualne błędy projektowe i skoordynować wszystkie branże !

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

Nie uogólniam, tylko piszę, że ciężko jest znaleźć dobrego architekta:

A niestety w mojej okolicy nikt ze znajomych nie znalazł tak dobrego architekta, o których to piszą niektórzy forumowicze.
Znajomi (5 różnych osób) mieszkający w okręgu Żywiec - Bielsko - Skoczów - Goczałkowice, swoich architektów nie polecali, bo
1. albo takowy wykazywał się nadmierną inwencją własną np. u kolegi miał być gibel o szer.4 m, a architekt zrobił na 1,5m i tak oddał do konstruktora (pomni tego, sprawdziliśmy nasz projekt zanim trafił do wyliczeń i okazało się, że nasz arch. poszerzył dom o kilkanaście centymetrów, nie pamiętając już o tym, że nie chciał nam zwiększyć grubości styropianu na elewacji, "bo przekroczy się powierzchnię zabudowy") -
2. albo robił dom dla siebie, a nie dla inwestora, "bo mnie się podobają:...gible, szerokie okapy, ryzality, balkony z każdej strony... (niepotrzebne skreślić)", zapominając, że to inwestor będzie w tym domu mieszkał.

Gdy mieliśmy już projekt u konstruktora, do grona naszych znajomych dołączyła młoda architekt, z którą byśmy się prawdopodobnie dogadali, ale już było za późno...
W tym też czasie wpadłan tu na FM na kolejnego młodego architekta, a na necie znalazłam nowo powstałe biuro architektoniczne (od projektów indywidualnych) ze świetnymi, niesztampowymi pomysłami. Ale oni wszyscy spoza okręgu Bielsko-Żywieckim, bo od Tychów, poprzez Katowice aż do Gliwic, co dało mi podstawy do wyciągnięcia wniosku, że dobrego architekta należy szukać bardziej na zachód ;)

W internetowych/gazetowych poradach z serii "Jak wybrać dobrego architekta", pierwszy punkt (pomijając punkt o wpisach w odpoweidnich urzędach) zwykle brzmi: "idź do architekta polecanego przez znajomych" (u mnie znajomi mówili raczej "do tego nie idź"), a drugi, że "przy pierwszej wstępnej rozmowie będziesz wiedział, czy się będziecie dogadywać".
Niestety pierwsza rozmowa z architektem u którego chcemy zamówić projekt domu nie zawsze nam pokaże, czy będziemy ze sobą dobrze współpracować. Zwykle pierwsze zgrzyty pojawiają się przy poprawkach koncepcji projektu, albo i później.
W takim przypadku poradnik mówi "zmień architekta", lecz ile osób stać na to aby tracić czas i pieniądze na zaczynanie od początku?

Elfir
09-05-2014, 14:48
Elfir

- można tak „projekty gotowe” określić, nie są to Projekty Budowlane !

Lawirowanie wśród prawa - chodziło mi o to, że przy czytaniu ustawy wprost idea gotowców jest niemozliwa do realizacji. Dlatego też nikt nie nazwa ich projektami budowlanymi. Drobne zmiany w nazewnictwie , jak "autor" a nie "projektant' - to własnie omijanie niezbyt precyzyjnych zapisów ustawy


Przed wejściem ustawy w życie większość gotowców miała wersje z WM, a standard energetyczny domów o nieprzemyslanej konstrukcji uzyskiwano proponując 20 cm styropianu zamiast 12-15 cm. Ustawa niestety nie zlikwidowała największego upiora budownictwa jednorodzinnego - kotłowni węglowych. A one muszą być wentylowane grawitacyjnie.

bowess
09-05-2014, 20:14
nika1k takiego gotowca sobie nie przypominam. Te częściowo podpiwniczone mają piwnicę zawsze pod częścią mieszkalną a nie pod garażem.
Pomyśl, czy Twoja koncepcja będzie praktyczna. Czy z takiej kotłowni pod garażem nie wyjdą bardzo długie podprowadzenia ciepłej wody do punktów odbioru? Czy położenie kotłowni nie spowoduje, że potrzebne będą kolejne kominy w domu? Gdzie wypadną schody?
Jesteś w zasadzie "skazana" na projekt indywidualny, bo przerabianie gotowca jest kompletnie bez sensu, zwłasza, że koncepcję masz niestandardową. A koszty? Nie ma co oszczędzać na projekcie w sytuacji, gdy chcesz budować duży dom z paroma "podrażaczami".

Elfir
09-05-2014, 22:18
podrażacze będą równowartością pompy ciepła.

moniss
09-05-2014, 22:21
Niekoniecznie jest skazana na indywidualny. Piwnicę zawsze można doprojektować.
Gdy budynek jest długi, wtedy można pokusić się o ławy schodkowe i częściowe podpiwniczenie. W innym wypadku ławy schodkowe mogą wyjść drożej niż te na jednym poziomie. A jak ławy na jednym poziomie, to szkoda zasypywać już niemal gotowe pomieszczenia, w których poza kotłownią można kiedyś zrobić spiżarnię, pranię, siłownię, salkę imprezową itp.

Liwko
09-05-2014, 23:53
Przed wejściem ustawy w życie większość gotowców miała wersje z WM, a standard energetyczny domów o nieprzemyslanej konstrukcji uzyskiwano proponując 20 cm styropianu zamiast 12-15 cm. Ustawa niestaty nie zlikwidowała największego upiora budownictwa jednorodzinnego - kotłowni węglowych. A one muszą być wentylowane grawitacyjnie.

B r a w u o, brawo brawo brawo :D

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-05-2014, 09:10
moniss
- „ nadmierna inwencja ” to raczej atut u Architekta ( !? ) przy projektach indywidualnych, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku, wykonalności i uzgodnień pomiędzy Architektem, a Inwestorem w ramach jego sprecyzowanych potrzeb.
- „ dobrego architekta należy szukać bardziej na … „ – w dobie Internetu i szybkiego przepływu informacji lokalizacja działka / architekt nie ma już takiego znaczenia dla projektowania i uzgadniania projektu.
Elfir
- „ Dlatego też nikt nie nazwa ich projektami budowlanymi ” ( Projekty Gotowe )
Ponieważ PG takimi nie są ! - Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy Projektu Budowlanego mówi wszystko o jw.
- „ izolacja termiczna ” – jej grubość powinna być dobierana w sposób optymalny dla przegrody budowlanej.
W Finlandii ( wg „Zawodu Architekt” ) – bardziej skupiają się na szczelności obiektu, a niżeli na grubości izolacji, a mają bardziej surowy klimat niż w Polsce.

Elfir
10-05-2014, 11:31
- „ Dlatego też nikt nie nazwa ich projektami budowlanymi ” ( Projekty Gotowe )
Ponieważ PG takimi nie są ! - Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy Projektu Budowlanego mówi wszystko o jw.
.

A o czym ja pisze cały czas?
Że architekci nie nazywają ich projektami (chociaż de facto tak wyglądają, różnią się brakiem np. formułki o której pisałeś), aby było to zgodne z prawem.
Ale w praktyce to jest projekt (chociaż nie wg. definicji ustawowej), bo da się na bazie takiego "wydawnictwa" zbudowac dom ( w sensie praktycznym a nie prawnym). Dlatego gotowce to lawirowanie w przepisach prawa.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-05-2014, 18:42
Niekoniecznie jest skazana na indywidualny. Piwnicę zawsze można doprojektować.
Gdy budynek jest długi, wtedy można pokusić się o ławy schodkowe i częściowe podpiwniczenie. W innym wypadku ławy schodkowe mogą wyjść drożej niż te na jednym poziomie. A jak ławy na jednym poziomie, to szkoda zasypywać już niemal gotowe pomieszczenia, w których poza kotłownią można kiedyś zrobić spiżarnię, pranię, siłownię, salkę imprezową itp.

Elfir
mówimy o tym samym !
- może zbyt mocno intryguje mnie fakt braku świadomości potencjalnych Inwestorów dot. „projektów gotowych”.
Moniss
- „ Piwnicę zawsze można doprojektować ” – do sprawdzenia ! : wszystko zależy od Warunki Zabudowy i Warunków posadowienia budynku, aby nie okazało się, że izolujemy wodochronnie nieckę basenu, a koszty są niewspółmierne z korzyściami wynikającymi z dodatkowych m2.
- jeśli rozmawiamy o nika1k to „Libiąż” – tj. do sprawdzenia czy mamy, czy też nie szkody górnicze / teren sejsmiczny ( !? ) na którym inaczej się projektuje, tym samym nie rozpędzałbym się tak z tym co można, a co nie, wszystko zależy od konkretnej działki i uwarunkowań na niej.

bowess
10-05-2014, 20:03
Niekoniecznie jest skazana na indywidualny. Piwnicę zawsze można doprojektować.

Dla mnie to "skazanie" byłoby akurat w sensie pozytywnym. :)
Jeżeli z gotowca inwestorom podoba się głównie wizualizacja i rzuty, a okazuje się, że potrzebne są duże jak by nie patrzeć zmiany konstrukcyjne (doprojektowanie, przeprojektowanie, piwnica, strop - na przykład nie ma pustki nad salonem a ma być, kominy, klatka schodowa) to przecież potrzebują tak naprawdę innego domu.
Nie wiem, czy architektowi, który ma dokonać tak daleko idących zmian w budynku, gotowiec nie jest bardziej utrudnieniem niż pomocą. Może lepiej, żeby zaprezentować mu rzuty dwóch, trzech podobających się gotowców, jakieś przykładowe wizualizacje czy zdjęcia zewnętrza w guście inwestora i niech pracuje po swojemu, zaczynając od podstaw?
LUKLAD, jak Ty, jako praktyk uważasz?
Ma inwestor wydać te 2-3k na gotowiec?

Elfir
10-05-2014, 20:19
bowess - architekt zyjący z indywidualnych nigdy nie przyzna, że gotowiec jest cokolwiek wart (nawet, jakby prezentował całkiem niezły poziom architektoniczny), bo to strzał sobie w kolano.

bowess
10-05-2014, 20:38
Gotowce też projektują architekci. :) Sama z ciekawości wygooglałam projektanta mojego i no, no, no - fajne rzeczy robi.

Nie dyskutujemy tu o sytuacji przygotowania projektu budowlanego z gotowca, gdy warunki temu sprzyjają (w gotowcu wszystko pasuje, działka płaska, z geologią wszystko ok, gotowiec dobrany do stron świata i widoków za oknem, typowe osiedle, gdzie media w drodze). Gotowców jest już tyle na rynku, że szansa trafienia na odpowiedni jest całkiem spora.
Chodzi o to, czy kupić gotowiec, w którym trzeba aż tyle przerysować i przeliczyć.

bowess
10-05-2014, 20:49
A to jeszcze jedno pytanie do LUKLADA. :)
Przygotowywałeś kiedyś projekt budowlany na podstawie gotowca?

moniss
10-05-2014, 20:57
Co do piwnicy to stronę wcześniej wypisałam kilka pytań, na które nika1k powinna sobie (a może także i nam) odpowiedzieć. Ale my tu gadu gadu, a nika1k się nie odzywa. Może już zrezygnowała :p

bowess - jeśli tych "grubszych" zmian w gotowcu byłoby dużo, to rzeczywiście lepiej byłoby zlecić zrobienie indywidualnego, lecz jeśli to tylko jedna taka zmiana, a poza tym wszystko gra, to moim zdaniem lepszy sprawdzony gotowiec.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-05-2014, 21:51
Dla mnie to "skazanie" byłoby akurat w sensie pozytywnym. :)
Jeżeli z gotowca inwestorom podoba się głównie wizualizacja i rzuty, a okazuje się, że potrzebne są duże jak by nie patrzeć zmiany konstrukcyjne (doprojektowanie, przeprojektowanie, piwnica, strop - na przykład nie ma pustki nad salonem a ma być, kominy, klatka schodowa) to przecież potrzebują tak naprawdę innego domu.
Nie wiem, czy architektowi, który ma dokonać tak daleko idących zmian w budynku, gotowiec nie jest bardziej utrudnieniem niż pomocą. Może lepiej, żeby zaprezentować mu rzuty dwóch, trzech podobających się gotowców, jakieś przykładowe wizualizacje czy zdjęcia zewnętrza w guście inwestora i niech pracuje po swojemu, zaczynając od podstaw?
LUKLAD, jak Ty, jako praktyk uważasz?
Ma inwestor wydać te 2-3k na gotowiec?

bowess
- z natury jestem przeciwnikiem „gotowców” – z wielu powodów. Głównym powodem jest ten, że :
„gotowce” spychają przyszłych użytkowników do schematów funkcjonalnych, braku możliwości pełnego kształtowania przestrzeni, posługiwania się szablonami, które dokładnie są przeciwieństwem tego, czym dla mnie jest Architektura, a jest ona również dobrem wspólnym.
- „ Przygotowywałeś kiedyś projekt budowlany na podstawie gotowca ? „ – tak, miałem Inwestorów z „gotowcami”, ale rozwiązania projektowe były w nich tak słabe, nie pasujące do działki, ich potrzeb, Warunków Zabudowy, … nie było sensu rozwijać tych myśli. Przeszliśmy na Projekt Indywidualny ( w tym NF40 z zeszłego roku ).
Dla projektu budynku energooszczędnego jw. przejście z wentylacji grawitacyjnej ( gotowiec ) na mechaniczną to praca od podstaw ! – od koncepcji, nie ma innej drogi. A na dzień dzisiejszy każdy projektowany budynek musi spełniać wymogi energooszczędności ( maks. EP120 kWh/(m2 · rok , określone Warunkami Technicznymi A.D.2014 ).
- jeśli komuś odpowiada „gotowiec” – proszę bardzo, ale ze świadomością, że tzw. Adaptacja obejmuje ( lub powinna obejmować ) wszystkie branże - pod kątem dostosowania do potrzeb użytkowników, kontekstu działki i „ warunków lokalnych”, optymalizacji rozwiązań projektowych, … charakterystyki energetycznej budynku, która jest ściśle związana z budynkiem, ale i konkretną lokalizacją działki i budynku na niej.
W pewnym momencie dochodzimy, że zakres Adaptacji ( wykonania Projektu Budowlanego na podstawie projektu gotowego ) jest analogiczny z zakresem wykonania Indywidualnego Projektu Budowlanego budynku. Oczywiście mam na myśli rzetelnie wykonany Projekt !
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

bowess
11-05-2014, 09:08
W lutym 2008r. kupiliśmy z mężem projekt gotowy posiadający wentylację mechaniczną. Instalacje w domu mamy wykonane dokładnie tak, jak przewidziano w gotowcu. Wszystkie punkty poboru wody, liczba obwodów el. instalacja CO, sprzęty w kuchni jak w gotowcu.
Zmieniliśmy umiejscowienie jednego okna, żeby nie wychodziło na nasz przydomowy parking, a w łazience na poddaszu mamy wannę zamiast prysznica (kran i odpływ zostały według projektu).
Zaznaczam, że jesteśmy posiadaczami totalnie banalnej działki - właśnie mniej więcej takiej, na jakie projektuje się gotowce (płasko, sucho, niecałe 12a, wjazd NE, zwykłe osiedle domków w małym miasteczku).
Możliwe, że mieliśmy potężnego fuksa, trafiając w taki projekt gotowy. Jak czytam forum, to odnoszę wrażenie, że była to dość wyjątkowa sytuacja, bo inni inwestorzy albo mają zmian całkiem sporo, albo tylko projekt indywidualny wchodzi w grę.

Piszesz, że miałeś klientów z gotowcami, które okazały się do niczego. Czyli ludzie wydali niemałą skąd inąd kwotę na kupkę papierów. Dlaczego zrobili tak bezsensowny ruch i kupili coś co nie pasuje do ich potrzeb? To na jakiej podstawie zdecydowali o zakupie? Po obrazku? Co takim ludziom da możliwość w pełni swobodnego kształtowania przestrzeni, jeżeli nawet gotowca nie potrafili ocenić pod kątem swoich potrzeb? Oni i tak muszą się całkowicie zdać na umiejętności i wiedzę architekta.
A schematy funkcjonalne? Przyzwyczajenie druga naturą człowieka. :) Osobiście wolę schematycznie wyjść z sypialni i po trzech krokach wejść w prawo do łazienki, niż po wyjściu z sypialni pokonać 12m i cztery zakręty, z jakim to rozwiązaniem spotkałam się w domu, w którym inwestorzy wprowadzili swoje pomysły.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-05-2014, 12:39
W lutym 2008r. kupiliśmy z mężem projekt gotowy posiadający wentylację mechaniczną. Instalacje w domu mamy wykonane dokładnie tak, jak przewidziano w gotowcu. Wszystkie punkty poboru wody, liczba obwodów el. instalacja CO, sprzęty w kuchni jak w gotowcu.
Zmieniliśmy umiejscowienie jednego okna, żeby nie wychodziło na nasz przydomowy parking, a w łazience na poddaszu mamy wannę zamiast prysznica (kran i odpływ zostały według projektu).
Zaznaczam, że jesteśmy posiadaczami totalnie banalnej działki - właśnie mniej więcej takiej, na jakie projektuje się gotowce (płasko, sucho, niecałe 12a, wjazd NE, zwykłe osiedle domków w małym miasteczku).
Możliwe, że mieliśmy potężnego fuksa, trafiając w taki projekt gotowy. Jak czytam forum, to odnoszę wrażenie, że była to dość wyjątkowa sytuacja, bo inni inwestorzy albo mają zmian całkiem sporo, albo tylko projekt indywidualny wchodzi w grę.

Piszesz, że miałeś klientów z gotowcami, które okazały się do niczego. Czyli ludzie wydali niemałą skąd inąd kwotę na kupkę papierów. Dlaczego zrobili tak bezsensowny ruch i kupili coś co nie pasuje do ich potrzeb? To na jakiej podstawie zdecydowali o zakupie? Po obrazku? Co takim ludziom da możliwość w pełni swobodnego kształtowania przestrzeni, jeżeli nawet gotowca nie potrafili ocenić pod kątem swoich potrzeb? Oni i tak muszą się całkowicie zdać na umiejętności i wiedzę architekta.
A schematy funkcjonalne? Przyzwyczajenie druga naturą człowieka. :) Osobiście wolę schematycznie wyjść z sypialni i po trzech krokach wejść w prawo do łazienki, niż po wyjściu z sypialni pokonać 12m i cztery zakręty, z jakim to rozwiązaniem spotkałam się w domu, w którym inwestorzy wprowadzili swoje pomysły.

„ mieliśmy potężnego fuksa, trafiając w taki projekt … ”
– zdecydowanie tak ! ale należy pamiętać, że to rok 2008, tj. zupełnie inne wymagania dot. budynków !
działka z tego co czytam bez niespodzianek i sprecyzowane potrzeby użytkowe.
„ Dlaczego zrobili tak bezsensowny ruch i kupili coś co nie pasuje do ich potrzeb ? ”
- „gotowce” do potrzeb pasowały częściowo ( może na 70% ), ale do działki, lokalizacji pomieszczeń wzgl. stron świata, dojazdu do budynku, lokalizacji istniejących sieci i Warunków podłączeń, zapisów Planu Miejscowego – już kompletnie NIE. Z czasem doszły trudne warunki posadowienia i sama geometria działki z znaczącymi spadkami oraz dodatkowo linie zabudowy, sąsiedztwo, … czyli wszystko to, co powinno być mocno przeanalizowane z wyciągnięciem logicznych wniosków.
„ schematy funkcjonalne ” :
„ schematycznie wyjść z sypialni i po trzech krokach wejść w prawo do łazienki ” to piszemy o bezspornym komforcie użytkownika dla takiego rozwiązania projektowego ! ( o ile nie mamy wydzielonej łazienki, niekiedy pomieszczenia garderoby bezpośrednio przy sypialni, wtedy w ogóle nie musimy z niej wychodzić w środku nocy – jeszcze większy komfort, ale i droższe rozwiązanie )

Pisząc o schematach funkcjonalnych, miałem na myśli takie projektowe rozwiązania funkcjonalne, które :
1 - spełniają oczekiwania użytkowników
2 - gabaryty ( w tym wysokość ) pomieszczeń są odpowiednie do ich funkcji i stanowią komfort ich użytkowania
3 - powiązania miedzy nimi nie wprowadzają kolizji funkcjonalnych
4 - lokalizacja pomieszczeń jest oparta na strefowaniu ( cz. nocna / dzienna / techniczna / inne )
5 - lokalizacja pomieszczeń jest adekwatna do Warunków zewnętrznych, otoczenia, sąsiedztwa, krajobrazu, geometrii, widoków kompozycyjnych, … co wynika z konkretnej działki budowlanej.

Ogólnie : „ projekt gotowy ” ( PG ) w zakresie rozwiązań funkcjonalnych ( stałego „schematu funkcjonalnego” ) może spełniać pierwsze 4 punkty, ale nie jest w stanie spełnić p.5 ( może „fuksem” ) – ten punkt jest charakterystyczny dla Projektu Indywidualnego i powiązania budynku z otoczeniem lub jego brakiem powiązań, wg Dialogu Architekt / Inwestor, który dla PG nie występuje.
Za funkcją idzie forma budynku i zgodzę się w 100%, że piękna wizualizacja z czterokrotnym odbiciem słońca w szybie i trawą śródziemnomorską w tle, mówi tak naprawdę bardzo mało o projektowanym budynku.
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ARCHITEKT

bowess
11-05-2014, 17:06
Wymagania narzucone odgórnie w 2008 były inne, ale my też mieliśmy pewne swoje wymagania. :)

Projekty gotowe, być może na zasadzie "szczęśliwego trafu" mogą nieźle pasować do działki. Na pewno można je dobrać do stron świata - niektóre wyszukiwarki projektów gotowych mają możliwość zaznaczenia strony wjazdu, albo przynajmniej wybór domów na działkę z wjazdem od południa. Projekt gotowy można kupić w wersji podstawowej, albo w odbiciu lustrzanym, a to często pozwala na lepsze wykorzystanie słońca i walorów krajobrazu.
Tak więc ten punkt 5 w przypadku projektu gotowego też można wypełnić, albo mając szczęście i świadomość tego, że dom musi pasować do otoczenia (no i przeciętną działkę - ani żadnych paskudztw w sąsiedztwie, ani też żadnych wybitnych atrakcji, nie wąska, nie płytka) albo z pomocą architekta adaptującego, który doradzi jak dostosować otwory okienne.

Na pewno projekty gotowe są tworzone pod sprzedaż. Ludzie chcą spiżarni i garderób? Są spiżarnie i garderoby, choć często idiotycznie ciasne i niefunkcjonalne, ale grunt, że na rzutach są. Sprzedają się wykusze? Są wykusze. Przypory ze styropianu, pseudodworki, balkony, a dziś coś co nazywam pseudonowoczesnością.
Przypomnę artykuł "Co się podoba Polakom" (http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127291,6979035,Co_sie_podoba_Polakom_Jesli_dom__ to_dworek_z_balkonem.html). Przez te parę lat pewnie jakieś nowe mody się pojawiły.

I jeszcze przypomniał mi się przykład z forum. Był tu kolega Dawid, który za pół miliona chciał zbudować pod klucz dom dla swojej licznej rodziny. Oczywiście projekt indywidualny, bo dom miał mieć 10-11 sypialni. Architekt wstępnie zaproponował mu 420m2 (parter i pełne piętro) + 210m2 piwnicy i uważał, że spokojnie można w tej kwocie się zmieścić. Ta historia, może na szczęście, nie ma dalszego ciągu.
W przypadku gotowców często koszty budowy są prezentowane w taki sposób, żeby dom na pierwszy rzut oka wydał się tańszy w budowie niż faktycznie jest. W przypadku projektów indywidualnych też czasem kosztorysanta brak.

nika1k
11-05-2014, 17:23
Witam ponownie!
[B]moniss[B]
Nie zrezygnowałam :) ciągle poszukuję architekta. Kupilibyśmy projekt gotowy bo go znaleźliśmy - z charakterem 1 - z pracowni Domy z wizją, odpowiada nam w całej rozciagłości, jedynie chcemy podpiwniczyć w części by cała strefa brudna znalazła się jak najdalej od części mieszkalnej. To będzie moja druga budowa, więc wiem czego chcę, a kotłowni na parterze nie, nie, nie!!! Juz to przerabiałam. Dochodzi jeszcze sprawa zmiany nachylenia kąta dachu, w otulinie Parku Tęczyńskiego wymagane jest 37-45 stopni, tego nie przeskoczymy.
[B]Liwko[B]
Może to niektórych śmieszyć, tak jak Ciebie, ale ja widzę plusy posiadania piwnicy w części przeznaczonej na kotłownię i skład na opał, a oprócz tego na pomieszczenia gdzie można zrobić słusznej wielkości spiżarnię lub warsztat.
[B]bowess[B]
W projekcie który wybraliśmy podpiwniczenie garażu i części sanitarnej na parterze jak najbardziej będzie ok. Komin zlokalizowany jest właśnie w tej okolicy, wszystkie ujęcia wody również. Żadnego dodatkowego komina nie trzeba doprojektowywać, bo kotławnia w gotowym projekcie jest właśnie nad projektowaną przez nas kotłownię w piwnicy.
[B]LUKLAD[B]
Mieszkam w Libiążu ale domek powstanie poza granicami tego miasta, w otulinie Parku Tenczyńskiego, na razie tam nie fedrują ;) i wzmocnione fundamenty nas ominą. Poprzedni domek miał wszystkie zabezpieczenia, tony stali i lepszego betony, krzyżaki a i tak popękał, na kopalnie nie na mocnych zabezpieczeń. Tam gdzie będziemy budować grunt jest stabilny a wody gruntowe bardzo niskie. Projekt 'z charakterem' jakby dla nas krojony i na naszą działeczkę. Widoki z okien będą cudowne, na porośnięte lasami wzgórza a przy dobrej pogodzie widać nawet Babią Górę :D

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za Wasze wypowiedzi, nie sądziłam że moje zapytanie wywoła taką dyskusję :)

nika1k
11-05-2014, 17:25
hahaha coś mi nie wyszły pogrubienia waszych nicków :bash:, sorki

Elfir
11-05-2014, 18:37
nika - Kocioł na paliwo stałe to anachronizm. Jeszcze chwila i gminy po kolei, wzorem Krakowa, będą wprowadzać zakazy, bo wymuszają to przepisy o redukcji ilości pyłów. Nie w tym roku, nie za dwa lata, ale musisz się liczyć z tą ewentualnością, bo domu nie budujesz na rok, tylko na dłuższy okres życia. Zwłaszcza, jak budujesz w okolicy chronionego krajobrazu.

Liwko proponował tobie bezobsługową pompę ciepła, która po prostu będzie kosztować tyle, co piwnica + kocioł + komin (ok 90 tyś z dolnym źródłem, może mniej). A będzie bezobsłughowa - zadnego czyszczenia kominów, usuwania popiołu, dosypywania do podajnika. Możesz wyjechać na miesiac zimą i ogrzewanie będzie działało.

Pomyśl też o tym, jak połączyć wentylację mechaniczną, która wynika z nowelizacji prawa budowlanego, z grawitacyjną, która jest niezbędna przy kotłach atmosferycznych.
Mieszanie rodzajów wnetylacji jest zawsze niewskazane.

Poza tym rozwijasz nadmiernie pow. budynku - piwnica nie jest za darmo. Wyjdzie ci spokojnie dom 300 m2 lub wiecej (dom z charkterem ma 200 m2 pow. użytkowej, czyli spokojnie 250 m2 całkowitej). Masz 500 tyś na budowę do stanu deweloperskiego (biuro deklaruje 415 tyś a ty masz jeszcze piwnicę) ? A jak okaże się, że trzeba sprzedać, to duży dom o wiele trudniej znajdzie nabywcę, niż nie za duży, energooszczędny, tani w utrzymaniu.

Pogrubienie nie wyszlo, bo ostatni tag musi mieć skośną kreskę [/b]

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-05-2014, 21:18
bowess
„ W przypadku gotowców często koszty budowy są prezentowane w taki sposób, żeby dom na pierwszy rzut oka wydał się tańszy w budowie ”
- ja wchodzę na dane GUS – „ Cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania” – i w zasadzie wiem wszystko. Dane dotyczą co prawda „nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych” , ale przekładają się szacunkowo i proporcjonalnie na budynek mieszkalny jednorodzinny.
nika1k
- czy zakupiony projekt gotowy posiada wentylację mechaniczną i Projektowaną Charakterystykę Energetyczną ? ( pytanie pod kątem wymaganego EP budynku )

Elfir
11-05-2014, 22:01
Luklad - nie rozśmieszaj mnie - po nowelizacji przepisów wszytskie gotowce lepszych biur to mają. Co wiecej sa nawet projekty NF 40 i NF15 z dokumentacją dostosowaną pod dofinansowania.

Spójrz na wyliczenia i zobacz opcje, jakie projekt posiada
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winogronach-pn-ver-2/m57f2079b31bae,2273

a tu projekty domów z dopłatą
http://archon.pl/projekty-domow/energooszczedne-nf40/3129/1

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-05-2014, 23:07
Luklad - nie rozśmieszaj mnie - po nowelizacji przepisów wszytskie gotowce lepszych biur to mają. Co wiecej sa nawet projekty NF 40 i NF15 z dokumentacją dostosowaną pod dofinansowania.

Spójrz na wyliczenia i zobacz opcje, jakie projekt posiada
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winogronach-pn-ver-2/m57f2079b31bae,2273

a tu projekty domów z dopłatą
http://archon.pl/projekty-domow/energooszczedne-nf40/3129/1

„po nowelizacji przepisów wszystkie gotowce lepszych biur to mają” (Projektowaną Charakterystykę Energetyczną)
- pytanie było zadane do nika1k dla tego konkretnego zakupionego projektu !
- Elfir – wejdz na stronę tego „gotowca” i zobacz jak jest podziurawiony przewodami grawitacji. Szczelności ZERO.
Przy wentylacji grawitacyjnej i zamiarach takiego, a nie innego typu ogrzewania – nie ma szans na spełnienie wymaganego
EP120. Można zapomnieć ! Nic tu śmiesznego, wierz mi. Stąd moje pytanie do Inwestora.
„ Co wiecej sa nawet projekty NF 40 i NF15 z dokumentacją dostosowaną pod dofinansowania.”
- „ dostosowaną pod dofinansowania ”, a z dofinansowaniem to dwie rózne rzeczy !
Koszt opracowania Projektu z dofinansowaniem, zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW przekracza wartość dotacji i temat dotacji się zamyka. Co nie znaczy, że takich budynków nie można projektować – można i to skutecznie !
Jeśli się mylę … może pojawi się Inwestor na forum i pochwali się dotacją do projektu gotowego ( np. NF40 ) i przybliży całościowy koszt opracowania projektu z weryfikatorem, projektami wykonawczymi wszystkich branż, udokumentowana zasadnością takich, a nie innych rozwiązań projektowych …

nika1k
12-05-2014, 12:17
Łukasz
Projektu jeszcze nie zakupiliśmy, więc nie wiem co i jak z wentylacją, cały czas szukamy architekta, myśląc o piwnicach. Jednak Wasza dyskusja skłoniła nas do rozważań nad pompą ciepła, musimy zgłębić temat i może okaże się tak, że piwnice nie będą potrzebne :)