PDA

Zobacz pełną wersję : PROJEKT INDYWIDUALNY - wymiana doświadczeń, pytania, dyskusja nad planami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-08-2016, 22:25
Dawno nie był dyskutowany rzut projektu indywidualnego.
Zapraszam do konstruktywnej krytyki i porad. Dzięki.
Parterówka bez garażu. Rodzina 2+2.

- jeżeli to dom parterowy, to po co schody stałe? w ich miejsce spokojnie mogłaby zaistnieć garderoba, tym samym i pokój 6,7 miałby szanse na normalne gabaryty - kuchnie od PN rozumiem, ale stołu jadalnego od PN już nie. - do kuchni jest dostęp tylko z pokoju dziennego, a można polepszyć jej dostępność. - wanna bezpośrednio przy muszli ustępowej nie jest dobrym rozwiązaniem w domach. - biurko w pomieszczeniu 4.1 blokuje dostęp do szaf i TO mówi wszystko ... Nieprzemyślane rozwiązania projektowe. - kompletną porażką jest wg mnie brak dostępu światła dziennego do pokoju " dziennego ", niestety okno malutkie w ścianie zachodniej jest w głębokim podcieniu dachu nad tarasem.

agao_83
10-08-2016, 06:59
znacie jakiegoś dobrego architekta z okolic wrocławia??? mam póki co propozycję na 7,5tys netto bez projektu przyłączy :/ i wolałabym coś taniej znaleźć, jeśli jest taka możliwość :0

Elfir
10-08-2016, 12:46
forumowy Łukasz Ładziński i Robert Skitek ? :D
Ale podejrzewam, ze za cenę która cię satysfakcjonuje nie będą pracować.

agao_83
10-08-2016, 12:48
no mam póki co ofertę na trochę wyższą kwotę, bo niecałe 10tys. ale już ze wszystkim - geologiem, geodetą, projektami instalacji, przyłączy i uzyskaniem pnb. Kusi mnie :)

moniss
10-08-2016, 13:04
Dawno nie był dyskutowany rzut projektu indywidualnego.
Zapraszam do konstruktywnej krytyki i porad. Dzięki.
Parterówka bez garażu. Rodzina 2+2.

Zamieniłabym miejscami maleński gabinet z kotłownią (pom. ze schodami). Chyba, że to pomieszczenia ma służyć innym celom, nam jeszcze nie znanym (np. biuro z pomieszczeniami na poddaszu).
Wejście do kuchni zrobiłabym z korytarza, nie z pokoju dziennego. W spiżarni zlikwidowałabym okno aby mieć całą ścianę do zabudowy.
Chyba też zlikwidowałabym garderobę przy sypialni, przesunęła drzwi i zrobiła szafę wnękową na całą szerokość pokoju (od drzwi do okna). W miejscu garderoby wolałabym mieć przeszklenie doświetlające korytarz (okno z komodą pod nim lub drzwi tarasowe, aby z części sypialnianej moc wyjść do ogrodu).
Taras mógłby być niezły otoczony z dwóch stron ścianami domu. Można by wtedy zrobić na niego wyjścia z dwóch sypialni.
Nie ma podanych wymiarów salonu, ale "na oko" wydaje mi się, że może być troche za krótki aby wygodnie zmieścić stół i część wypoczynkową (uszczkęłabym w tym celu część obecnego zadaszonego tarasu).
Obecnie zaprojektowany zadaszony taras może spowodować, ze pokój dzienny będzie dość mroczny.
Czy umieszczenie dużego przeszklenia w jadalni podyktowane jest szczególnie ładnym widokiem w tamtym kierunku?

giman
12-08-2016, 08:33
Dzięki za szczegółowe porady. Co do likwidacji dachu nad tarasem to już myśleliśmy o tym.
Sporo cennych waszych rad zastosujemy, dzięki za otworzenie oczu :)


- jeżeli to dom parterowy, to po co schody stałe? w ich miejsce spokojnie mogłaby zaistnieć garderoba, tym samym i pokój 6,7 miałby szanse na normalne gabaryty
Tak to parterówka, ale strych w funkcji graciarnio-przechowalni wymaga schodów. Drabinka chowana w stropie to dla mnie jakieś piramidalna afunkcjonalność. Tam będą stałe schody, ale nie pełnoprawne tylko taka schodo-drabinka (przykładowe zdjęcie poniżej).



- kuchnie od PN rozumiem, ale stołu jadalnego od PN już nie.
Wiem, że to nie podręcznikowo, ale dom się robi pod mieszkańców a nam taki układ pasuje (sprawdzony w realnym domu, który odwiedzaliśmy wielokrotnie).


- do kuchni jest dostęp tylko z pokoju dziennego, a można polepszyć jej dostępność.
Dzięki to bardzo ważna zmiana którą wdrożymy. Co prawda trochę mamy problem z ciągami roboczymi i układem szafek, ale jakos się to ogarnie.


- wanna bezpośrednio przy muszli ustępowej nie jest dobrym rozwiązaniem w domach.
Jeszcze nie postanowione i nieprzedyskutowane. Może jakaś ścianka, może muszla na drugą stronę hmmm...


- biurko w pomieszczeniu 4.1 blokuje dostęp do szaf i TO mówi wszystko ... Nieprzemyślane rozwiązania projektowe.
Garderba była po prostu źle narysowana. To biurko to stanowisko z maszyną do szycia. Tam po wejściu będą pasy szaf po lewej i po prawej. Zarówno okno jak i maszynę do szycia chcemy wkomponować w jedna z takich szaf.


- kompletną porażką jest wg mnie brak dostępu światła dziennego do pokoju " dziennego ", niestety okno malutkie w ścianie zachodniej jest w głębokim podcieniu dachu nad tarasem.
Racja, przadłuzony dach do likwidacji drzwi balkonowe zamieniane na większe tarasowe.


Zamieniłabym miejscami maleńki gabinet z kotłownią (pom. ze schodami). Chyba, że to pomieszczenia ma służyć innym celom, nam jeszcze nie znanym (np. biuro z pomieszczeniami na poddaszu).
Racja warto zamienić biuro z pom. technicznych. Do biura teraz będzie dostęp z domu a z technicznego wyjście wprost w okolice wiaty samochodowej.


Wejście do kuchni zrobiłabym z korytarza, nie z pokoju dziennego. W spiżarni zlikwidowałabym okno aby mieć całą ścianę do zabudowy.
Obie kwestie racja. Teraz tylko musimy zaplanować meble w tej poszatkowanej drzwiami kuchni:)


Chyba też zlikwidowałabym garderobę przy sypialni, przesunęła drzwi i zrobiła szafę wnękową na całą szerokość pokoju (od drzwi do okna). W miejscu garderoby wolałabym mieć przeszklenie doświetlające korytarz (okno z komodą pod nim lub drzwi tarasowe, aby z części sypialnianej moc wyjść do ogrodu).
Co prawda taka garderoba ze stanowiskiem do szycia wymarzyła się mojej żonie, ale dostrzegamy dużo plusów jej likwidacji - doświetlenie korytarza, wyrównanie pokoi dzieci. Fakt szafa od drzwi do okna będzie potężna a toaletkę i maszynę do szycia da się zmieścić na ścianie w miejscu obecnej garderoby. Temat jeszcze świeży i dyskutowany, wielkie dzięki za wskazówki.


Taras mógłby być niezły otoczony z dwóch stron ścianami domu. Można by wtedy zrobić na niego wyjścia z dwóch sypialni.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale taras w zagłębieniu "L-ki" domu byłby tarasem południowo-zachodnim odpada całkowicie, latem będzie smażalnia. Część północna tarasu to bardzo ważna sprawa.


Nie ma podanych wymiarów salonu, ale "na oko" wydaje mi się, że może być trochę za krótki aby wygodnie zmieścić stół i część wypoczynkową (uszczkęłabym w tym celu część obecnego zadaszonego tarasu).
Salon ma ok. 5,15 x 5,30 [m]


Obecnie zaprojektowany zadaszony taras może spowodować, ze pokój dzienny będzie dość mroczny.
Zgadza się, zadaszenie do likwidacji okno do powiększenia.


Czy umieszczenie dużego przeszklenia w jadalni podyktowane jest szczególnie ładnym widokiem w tamtym kierunku?
Nie, widok taki sam jak w pozostałych kierunkach, jakiś sąsiad.
Wiem, że przeszklenia od północy niektórych rażą, ale to przemyślana decyzja.

Sam jeszcze zorientowałem się, że komin do kominka wypada w dość niskim punkcie dachu i może być problem z jego przepisową wysokością. Do przemyślunku.

Marcin34_Śl
12-08-2016, 10:45
Mały salon, rogówka tam nie wejdzie, bo przecież do ściany nie dostawisz jej, wejdzie kanapa na 2,2 m około - bardzo mała, 3 osobowa.
Ciąg komunikacyjny na taras będzie przed telewizorem. Ja bym zrobił wyjście na taras tam gdzie TV, a TV a ścianie PN z kanapą zwróconą tyłem to kuchni.

Elfir
12-08-2016, 12:05
a taras - po co wam ludzie ogrody, skoro jedyne miejsce wypoczynku w ogrodzie lokujecie na tarasie?

giman
12-08-2016, 13:18
Mały salon, rogówka tam nie wejdzie, bo przecież do ściany nie dostawisz jej, wejdzie kanapa na 2,2 m około - bardzo mała, 3 osobowa.
Ciąg komunikacyjny na taras będzie przed telewizorem. Ja bym zrobił wyjście na taras tam gdzie TV, a TV a ścianie PN z kanapą zwróconą tyłem to kuchni.
Zależy nam na tarasie północnym (na upalne dni). TV będzie używany sporadycznie (dziś nie mamy TV w domu będzie TV bez telewizji).
Ale sam rozmiar salonu i umeblowanie przemyślimy, pomierzymy.


a taras - po co wam ludzie ogrody, skoro jedyne miejsce wypoczynku w ogrodzie lokujecie na tarasie?
Fakt nie napisałem nic o rozmiarze działki i ogrodzie, ale po co w takiej sytuacji przyjmować założenia negatywne zamiast pozytywnych?
Licząc od linii tarasu od zachodu do końca działki będzie 5-5,5 ara ogrodu. Zamierzam tam zmieścić paręnaście drzew owocowych, jakieś krzewy, szopę na sprzęt ogrodowy, kącik zabaw dla dzieci i nie będzie tam ścisku.

Elfir
12-08-2016, 13:21
chodziło mi o to, że taras nie musi być przylepiony do budynku

giman
12-08-2016, 14:00
Garderba była po prostu źle narysowana. To biurko to stanowisko z maszyną do szycia. Tam po wejściu będą pasy szaf po lewej i po prawej. Zarówno okno jak i maszynę do szycia chcemy wkomponować w jedna z takich szaf.

Co prawda taka garderoba ze stanowiskiem do szycia wymarzyła się mojej żonie, ale dostrzegamy dużo plusów jej likwidacji - doświetlenie korytarza, wyrównanie pokoi dzieci. Fakt szafa od drzwi do okna będzie potężna a toaletkę i maszynę do szycia da się zmieścić na ścianie w miejscu obecnej garderoby. Temat jeszcze świeży i dyskutowany, wielkie dzięki za wskazówki.


Widzę, że nawet w jednym poście piszę dwie rózne rzeczy o tej garderobie. Temat jest dyskutowany i nie ma jeszcze decyzji. Będzie jedno z dwóch wspomnianych rozwiązań albo i 3 rozwiązanie, czyli w obu pokojach sąsiadujące wnęki, ale nie pełnej wysokości tylko tak 2-2,2m a pod sufitem będzie okno fix doświetlające korytarz.


chodziło mi o to, że taras nie musi być przylepiony do budynku
OK, rozumiem. Na chwilę obecną nasza koncepcja wygląda tak, że ten taras jest przedłużeniem salonu na szeroko-rodzinne imprezy przy stole. Na co dzień myślę, że tyle samo lub więcej czasu spędzimy w ogrodzie właściwym. Koncepcje możemy jeszcze wielokrotnie zmienić. Po to zasięgam tu opinii i pomocy:)

stellina
12-08-2016, 16:01
Witam
W przyszłym roku planujemy rozpoczęcie budowy domu na podstawie projektu indywidualnego, żaden z gotowych projektów nie spełnia do końca naszych wymagań. Jesteśmy rodziną 2+2, dodatkowo pracujemy w domu, więc niezbędne jest dla nas osobne miejsce do pracy. Kotłownia połączona jest z pralnią.
W planie mamy projekt domu parterowego o zwartej bryle z dwuspadowym dachem (30 st) i dwoma zadaszeniami od strony tarasu i nad wejściem, mam nadzieję, że tym razem uda mi się wstawić większe zdjęcie.
Dom powinien być energooszczędny, ekonomiczny w budowie i funkcjonalny, proszę o uwagi i opinie. Gdzie zaplanować wejście na strych i wygospodarować miejsce na ewentualne schody w razie adaptacji poddasza?

Jeśli chodzi o wcześniejszą dyskusję nt tarasu, to jednak wygodnie jest aby był jak najbliżej domu, nie chciałabym wylać całej kawy zanim dojdę do gości 50 m od kuchni ;)

http://images75.fotosik.pl/812/078129467b707b33gen.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/078129467b707b33)

Elfir
12-08-2016, 17:06
Teraz ją wylejesz w salonie, bo z kuchni na taras musisz omijać stół i kanapę. :)

stellina
12-08-2016, 18:47
Nie, tak źle to nie będzie, no chyba, że zamiast kawki będzie winko ;)

moniss
12-08-2016, 20:14
giman, a może najlepszym rozwiązaniem będzie lustrzane odbicie? :)
364327
W L-ce byłby duży taras od strony północnej. W pokoju dziennym można zrobić przeszklenia na wszystkich 3 ścianach zewnętrznych. Na rysunku wydłużyłam pokój o jakieś 2m (powiedzmy, że tak jest ;) ), ponieważ 5m z małym kawałkiem to za mało aby wygodnie rozmieścić i stół i wypoczynek.
Kominek (jeśli musi być) można dać na ścianie kuchennej (komin nad paleniskiem) - można tu zrobić część wypoczynkową lub stołową.
Jeśli kominek ma być tylko do ozdoby, to lepszym rozwiązaniem (i tańszym) byłby wiszący na ścianie biokominek.

Gabinet, to idealne miejsce do pracy przy maszynie do szycia. Jeśli małżonka lubi szyć, to zmieszczą się tam też wszelakie tkaniny i dodatki (w szafie na szer. ściany)
W pom. gospodarczm schody młynarskie z zabiegiem (nie chciało mi się go rysować, więc go sobie wyobraź ;) )

Masz pom. gospodarcze/ kotłownię z wejściem z zewnątrz. Czyżbyś planował piec na paliwo stałe? :P

giman
13-08-2016, 10:15
stellina widzę, że macie założenia dość podobne, fajnie, że wam się wszystko zmieściło w prostokącie.
Na naszej działce (~24,3m szerokości) coś nie mogę wszystkiego upchać do prostokąta.

moniss Dzięki za pomoc i poświęcony czas na przerobienie rysunku :)


giman, a może najlepszym rozwiązaniem będzie lustrzane odbicie? :)
364327
W L-ce byłby duży taras od strony północnej. W pokoju dziennym można zrobić przeszklenia na wszystkich 3 ścianach zewnętrznych. Na rysunku wydłużyłam pokój o jakieś 2m (powiedzmy, że tak jest ;) ), ponieważ 5m z małym kawałkiem to za mało aby wygodnie rozmieścić i stół i wypoczynek.
Tak wiem to klasyczny układ, taki też nam proponowano. Sęk w tym, że my zimnolubni i kuchnio-jadalnio-salon od północy bardzo nam się podoba.
Wiem, że to gwałt na zasadach pt. jak usytuować dom, ale bywam w domu o podobnym układzie i myślę, że będziemy zadowoleni.
Fakt, że taras byłby dużo lepszy w lustrze, ale pokój między sypialnią a łazienką mógłby być zbyt zacieniony (tak mi się wydaje).


Kominek (jeśli musi być) można dać na ścianie kuchennej (komin nad paleniskiem) - można tu zrobić część wypoczynkową lub stołową.
Jeśli kominek ma być tylko do ozdoby, to lepszym rozwiązaniem (i tańszym) byłby wiszący na ścianie biokominek.
Z kominkiem to jest tak, że bardzo często jego funkcja zmienia sie z czasem albo nawet tuż po wprowadzeniu :)
Tak czy inczaj na dziś to ma być używany kominek a nie tylko do ozdoby.


Gabinet, to idealne miejsce do pracy przy maszynie do szycia. Jeśli małżonka lubi szyć, to zmieszczą się tam też wszelakie tkaniny i dodatki (w szafie na szer. ściany)
Stanowisko do szycia w moim gabinecie, no co to to to nie ;)


W pom. gospodarczm schody młynarskie z zabiegiem (nie chciało mi się go rysować, więc go sobie wyobraź ;) )
Wyobraźnie mam słabą, ale Google pomaga, zanotowane jako możliwość.


Masz pom. gospodarcze/ kotłownię z wejściem z zewnątrz. Czyżbyś planował piec na paliwo stałe? :P
Nie, paliwo będzie bardzo nowoczesne - pompa ciepła. Zmieszane z kompletnym przeciwieństwem czyli kominek.
Drzwi są po to, żeby wyjść np. prosto pod wiatę samochodową lub przynieść drwa do kominka.

Cały czas nie wiem czy likwidować tą garderobę przy sypialni a jeśli tak to na co zamienić hmmm.

stellina
13-08-2016, 16:20
U nas niewiele więcej (27 m szerokości), ale mam w warunkach max 11 m szerokości frontowej, dlatego dom będzie prostopadle do drogi 10 x 16 m, Bardzo zależy nam na parterówce, więc wszedł nam prostokąt.
Z czego budujecie? Masz już pomysł jaką pompę ciepła zamontujesz?

giman
13-08-2016, 17:23
27m to jest dużo więcej, czasem kilkadziesiąt centymetrów to jest być albo nie być jakiegoś projektu.
Ja na swoje projekty prostokątne potrzebowałbym właśnie około 26,5-27 m. Ale działkę mam jaką mam i nie mogę narzekać :)

Co do materiału to jeszcze nie zdecydowane. Chyba popełniłem błąd zbyt szczegółowej analizy, już od ponad roku dyskutujemy, planujemy, ja czytam i "doktoryzuję" się z budownictwa. Powoli zmierzam do etapu, w którym na wszystko macha się ręką byleby bliżej końca.

Ale tak na poważnie na chwilę obecną materiały prezentują się następująco (kolejność istotna):
- silikat,
- prefabrykat keramzytobetonowy,
- obojętnie byleby nie beton komórkowy.

Co do pompy ciepła to będzie powietrze-woda a firma jeszcze nie wiem, ale zamierzam trzymać się zasady, że powietrzną to od firmy co zęby zjadła na klimatyzacji i chłodnictwie.

stellina
13-08-2016, 21:17
No to myslimy podobnie. Silikat najpewniej 18 cm + 20 cm styropianu. Powietrzna pompa, chyba, że w przyszłym roku ceny gruntowych poważnie spadną, ale na cuda za bardzo nie liczę. A ponieważ budować się będziemy 100 m od drogi, będzie też studnia glebinowa i POŚ (drenazowa).
Odnośnie studiowania to chyba lepiej, że się go tego zabrałeś wystarczająco wcześnie, bo to temat rzeka. A wentylacja? I dlaczego ta, a nie inną?

Marcin34_Śl
14-08-2016, 08:35
STellina, jak masz dużą działkę?

POŚ musi być 15 m od studni i 30 od drenażu??? Zmieścisz się?

Poczytaj o zmianie w prawie, bo były informacje o zakazie POŚ Drenażowych, w wielu krajach już zostały całkowicie zabronione.

http://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Niepewna-przyszlosc-przydomowych-oczyszczalni-sciekow-993.html

stellina
14-08-2016, 13:23
STellina, jak masz dużą działkę?

POŚ musi być 15 m od studni i 30 od drenażu??? Zmieścisz się?

Poczytaj o zmianie w prawie, bo były informacje o zakazie POŚ Drenażowych, w wielu krajach już zostały całkowicie zabronione.

http://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Niepewna-przyszlosc-przydomowych-oczyszczalni-sciekow-993.html

Marcin działka jest duża, ok. 3400 metrów, więc spokojnie się zmieszczę, co zatem proponujesz? Nie chce podłączać się pod ścieki miejskie, po pierwsze to ogromne koszty (odległość ok 120 m), a po drugie również mają własną wodę ze studni głębinowej to mało opłacalne w eksploatacji.

W artykule, który podajesz jest napisane o zmianach, które miały wejść w tym roku, jednak nie weszły. I mowa jest o aglomeracjach, moja działka leży na peryferiach miasta.

Marcin34_Śl
14-08-2016, 17:50
jak się zmieścisz to ok, ja bym raczej szedł w POŚ biologiczną, w większości krajów UE POŚ Drenazowe są zakazane.

Sprawdż czy weszły w życie te zmiany w prawie. Jeszcze znalazłem takie wytyczne

http://www.zieloneoczyszczalnie.pl/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow-a-zmiany-w-prawie-ochrony-srodowiska/

stellina
14-08-2016, 18:59
Dzięki, poczytam jeszcze na ten temat.

giman
14-08-2016, 20:04
A wentylacja? I dlaczego ta, a nie inną?

Decyzja była wiele razy zmieniania.
Jak zacząłem analizować temat ze dwa lata temu to zachłysnąłem się rożnymi nowoczesnymi rozwiązaniami - chciałem mieć wszystko.
Potem przyszła chłodna analiza plus obserwowanie domów znajomych/rodziny i zdecydowałem się na grawitacyjną (ok. rok temu).
Jakiś miesiąc temu postanowiłem, że robimy jednak mechaniczną, bez szczególnie mocnego przekonania - ma być świeżej, czyściej, ciszej.

Elfir
14-08-2016, 21:14
zrób mechaniczną, ale niekoniecznie z rekuperacją, jak nie jesteś przekonany.

stellina
15-08-2016, 11:22
Elfir orientujesz się jakie to koszty?
Giman, też tak miałam, ale z czasem zaczęłam o tym myśleć, wiem że jest wiele nowinek tylko po to, aby ludzie je kupowali, bo panuje na nie moda i strasznie cisną reklamy i zachwalają sprzedający, a czy rzeczywiście są potrzebne? to już nie tak oczywista kwestia...

Marcin34_Śl
15-08-2016, 11:53
WM to nie nowinka, funkcjonuje już jakis czas, najlepiej się popytać osoby, które mają WM. Wszyscy moji znajmoi którzy mają WM nie wyobrażają Sobie domu bez WM. Domy pasywne muszą posiadać WM. WM z rekuperacją to też mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Koszty, jest dużo zmiennych ale od 10-20 tyś, w zależności od rodzaju domu, liczby pomieszczeń, rekuperatora. Pamiętaj, że WM nie wymaga kominów wentylacyjnych (koszty kominów, zabierają miejsce, obróbka komina itp)

Elfir
15-08-2016, 19:59
ja sobie już nie wyobrażam domu bez WM.

edit: Marcin, widzę, że napisałeś to samo :)

giman
15-08-2016, 23:18
Tak jak pisałem planuje zrobić mechaniczną, zapewne z rekuperacją. Pisałem tylko (taka moja opinia), że mechaniczna jest lepsza, ale nie miażdżąco lepsza. Mimo wszystko myślę, że to nowinka. Oczywiście nie jako technologia ale jako jej implementacja w domach jednorodzinnych.

Co do naszego projektu to już zaczynamy wariować wałkowanie każdej ściany i pomieszczenia codziennie przez 2-3 godziny.
Ten plik co wcześniej zamieściłem nazwaliśmy wersja D, były oczywiście wcześniejsze. Ostatnio zerknęliśmy na nasza wersje B i nas naszło, że może niepotrzebnie ją odrzuciliśmy. Salono-jadalnio-kuchnia zyskuje okna z trzech stron świata. Łazienka traci okno. Każda wersja ma plusy i minusy.

Dzięki za sugestie co jest dziwne/kiepskie/nieprzemyślane.

Zamieszczam obie wersje (D z poprawkami po waszych sugestiach oraz B).

Elfir
16-08-2016, 11:03
garderoba jest za wąska na dwie szafy naprzeciw siebie. Przejście powinno mieć min. 80 cm.

Dlaczego upieracie się na osobny gabinet o mikroskopijnych wymiarach (jak się będzie pracowało w pomieszczeniu wielkości garderoby?) i osoby pokój gościnny/zapasowy, który praktycznie będzie wykorzystywany sporadycznie? Dlaczego nie połączycie gabinetu z pokojem gościnnym?

giman
16-08-2016, 15:19
Garderobę policzymy, fakt teraz tam jest 200 (lub 210cm), czyli na przejście jakieś 60-70cm zostaje (to dla wersji D, w wersji B są już w analogicznym miejscu dwie wnęki).

Myślę, że w takim gabinecie będzie się całkiem dobrze pracowało - duże okno i powinno być sympatycznie.
Regał na papiery plus biurko i to wszystko. Co prawda nie pracuję na stałe w domu, ale z racji mojej pracy mogę jej część wykonywać z domu. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób taki metraż na gabinet to abstrakcja, ale dla mnie większą abstrakcją byłoby posiadanie 150-metrowego domu bez miejsca do spokojnej pracy. Gdzie miałbym postawić komputer w salonie? w sypialni? gdzie popadnie?

Co do trzeciego pokoju to załóżmy, że to dla rodziny 2+3 i tematu nie ma :)

Elfir
16-08-2016, 15:26
Większość ludzi urządza gabinet w pokoju gościnnym po prostu. Przecież w czasie, kiedy ma się gości i tak rzadko pracuje się na komputerze. A jak będziecie mieli trzecie dziecko, to gdzie będzie spała teściowa/goście?

giman
17-08-2016, 13:41
Jasne, że lepiej mieć pełnowymiarowe te 4 pokoje, salon z 5m2 większy i tak dalej, ale wtedy dom robi się dom ~180m2 a już obecne 150m2 to dla nas sporo (finansowo) i gdzieś trzeba szukać kompromisów.

Elfir
17-08-2016, 14:37
owszem, kompromisy. Ale czy postanowiliście zainwestować w "co byłoby gdyby" zamiast aktualne potrzeby - miejsce do wygodnego szycia na maszynie i pracy przy komputerze?

Pokój trzeciego dziecka wypadnie wówczas od północy.

może zamiast tworzyć ciasne pomieszczenia, po prostu połączyć funkcje w jednym?
Na przykład w przestronnej garderobie wydzielić kącik przy oknie na prace przy maszynie i laptopie z półkami na dokumenty przy ścianie?

http://images78.fotosik.pl/824/79d96106ea6ef550gen.jpg

giman
23-08-2016, 16:12
Dzięki za świeże spojrzenie.
Żonie szczególnie spodobała się Twoja propozycja dotycząca łazienek i pralni, dużo wygodniejsze.

Fakt jest przestrzeń wielofunkcyjna, ale tracimy osobny pokój. Rozważamy plusy jednego i drugiego rozwiązania.
Decyzja jeszcze nie podjęta. Twoja propozycja na pewno bardzo przydatna.

daniAG
02-09-2016, 11:21
Witam.
Mam do Was ogromną prośbę o ocenę projektu.

Wraz z Żoną postanowiliśmy o budowie domu (jesteśmy rodziną 2+2), działkę już posiadamy (kwadrat o wymiarach 30x30). Jesteśmy w trakcie tworzenia projektu indywidualnego. Chcemy prosty dom podpiwniczony, z użytkowym poddaszem, dwuspadowy dach z dostawionym dwustanowiskowym garażem. Nad garażem planujemy dodatkowe mieszkanie dla rodziców (z oddzielnym wejściem). Wstępny projekt:

366227

366228

Nasze początkowe wymagania co do układu pomieszczeń są widoczne na powyższych zdjęciach. Dokładnie planujemy:
- dodatkowy pokój na parterze (gabinet, gościnny)
- piwnicę z uwagi na użytkowanie domu przez dwie rodziny (pralnio-suszarnia, kuchnia na zaprawy, pomieszczenie gospodarcze na kosiarki, rowery, meble ogrodowe oraz najprawdopodobniej kotłownię na paliwo stałe)
- ogrzewanie na paliwo stałe (ekogroszek lub pellet) - chociaż tutaj zastanawiam się jeszcze nad pompą PW tylko, że w tym wypadku dochodzą już dodatkowe koszty podczas budowy
- wentylację mechaniczną (przyszłościowo rekuperator)
- położenie instalacji do centralnego odkurzacza (tak już przyszłościowo)
- zsyp na bieliznę do pralni w piwnicy
- materiał na budowę to silka 24 plus styropian grafitowy 15-20, strop monolityczny, dachówka ceramiczna
- dodatkowe przejście od nas do mieszkania rodziców

Bardzo proszę o opinię o sugestie odnośnie powyższego projektu.

Elfir
02-09-2016, 13:02
senioratkę polecam robić na parterze. Schody dla starszych ludzi to mordęga. A jak któreś złamie nogę (o co nietrudno u starszych ludzi) lub zacznie jeździć na wózku, to odetniecie go od dostępu do ogrodu i pozbawicie samodzielności (będzie uzależniony od znoszenia go po schodach).

Przy wyborze PC odliczasz koszt budowy kotłowni na paliwo stałe, komina dymowego, wentylacji grawitacyjnej.

pralnia w piwnicy - seniorzy będą musieli zejść dwie kondygnacje po pranie? Pralnię robi się przy sypialniach.

Rowery i kosiarkę będziesz targał z piwnicy po schodach?

daniAG
02-09-2016, 17:42
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Odnośnie senioratki to rodzice powiedzieli, że zawsze marzyło im się mieszkanie ze skosami a jak nie pójdą z nami mieszkac to i tak do końca życia będą wchodzili po schodach.W razie wystąpienia poważnej choroby lub też konieczności korzystania z wózka to dla tego planujemy awaryjny pokój u nas na parterze. Ponadto nie mam pojęcia jak zorganizować dla Nich miejsce na parterze przy zachowaniu garażu (nie mam możliwości zrobienia jego w piwnicy z uwagi na obowiązek usytuowania przodu domu 5 metrów od drogi).
Jeżeli chodzi o pralnię to rodzice napewno będą mieli pralkę u siebie w łazience a tylko przy większym praniu (pościel, koce, kołdry) będą korzystali z piwnicy.
Odnośnie tych rowerów, kosiarek itp. to majac juz piwnicę nie chcę budowac na działce dodatkowego budynku gospodarczego.
Dziękuję bardzo za cenne rady i informację i proszę tez o opinię dotyczącą układu pomieszczeń na załączonych przeze mnie zdjeciach. Nadmieniam, że nigdy nie mieszkałem w domu a powyższy plan stworzyłem przeglądając setki projektów.

Elfir
03-09-2016, 13:43
myślałeś o półkondygnacji?
Wówczas garaż byłby o pół kondygnacji poniżej terenu - wówczas 5 m starczy na zjazd a senioratka pół kondygnacji nad ziemią i mozna wówczas w razie potrzeby w przyszłości zrobić rampę.

paczo
03-09-2016, 16:22
Dostaliśmy od projektanta koncepcję projektu i w sumie jesteśmy zadowoleni. Kilka rzeczy do zmiany ale chętnie przyjmiemy rady od tych co juz wybudowali i więdzą na co zwracać uwagę.
http://i.imgur.com/RUvaOJ3.png
Żeby powiększyć obrazek klikamy prawym przyciskiem myszy i otwieramy w nowej karcie.

Dom to parterówka, ze strychem zamiast poddasza, możliwie mała, prosta konstrukcja z dachem kopertowym.
Ma być w miare tania w budowie i późniejszym utrzymaniu.

Elfir
03-09-2016, 22:32
masz duże okno od południa w sypialni.

Jak będą doświetlone zimą pokoje dzieci? Pokoje nie są za małe? Pełnią rolę biura, sypialni i bawialni.

nie za daleko od kanapy do ściany z tv?

trochę daleka droga od wejścia do kuchni. trzeba latać z zakupami.

daniAG
05-09-2016, 07:14
myślałeś o półkondygnacji?
Wówczas garaż byłby o pół kondygnacji poniżej terenu - wówczas 5 m starczy na zjazd a senioratka pół kondygnacji nad ziemią i mozna wówczas w razie potrzeby w przyszłości zrobić rampę.

Szczerze powiem, że nie wyobrażam sobie wizualnie budynku z dołączoną pół kondygnacją.

Proszę jeszcze o opnie na temat rozkładu pomieszczeń w budynku?
Czy tak jak na załączonych zdjęciach będzie funkcjonalnie, czy można byłoby coś jeszcze zmienić?

Elfir
05-09-2016, 11:43
tak wygląda dom z półkondygnacjami:
http://www.archigra.pl/files/dom%20na%20stoku%20(_1%20st.nasycenia%20kolorow)%2 0(Small).jpg

Wiktor1111
05-09-2016, 14:21
PP

moniss
08-09-2016, 10:19
Pytanie,
dotyczy pomieszczenia ,przeznaczonego do obsługi
Spiżarnia, Pralnia, Kotłownia,Strychu


Która z tych trzech opcja, będzie najlepsza, uwzględniając za i przeciw?

1. A. Czy warto zastosować opcje, dwa wejścia i wyjścia tracąc powierzchnie na rzecz przejścia .
http://images76.fotosik.pl/868/3964c6bfb9314912.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimages76.fotosik.p l%2F868%2F3964c6bfb9314912.jpg)

http://przeklej.org/file/Gh7DIM/DOM.6.A.185m.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprzeklej.org%2Ffil e%2FGh7DIM%2FDOM.6.A.185m.pdf)

2. A A. Wejście i wyjście od wiatrołapu dobra komunikacja do spiżarni, pralni, strychu.
http://images75.fotosik.pl/867/087244ed8f3a174f.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimages75.fotosik.p l%2F867%2F087244ed8f3a174f.jpg)

http://przeklej.org/file/TojNt8/DOM.6.A.A.185m.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprzeklej.org%2Ffil e%2FTojNt8%2FDOM.6.A.A.185m.pdf)


3. A A A. Wejście od garażu cała ścianka od strony wiatrołapu, można przeznaczyć na szafkę czy wieszaki na kurki
http://images75.fotosik.pl/867/66be0ed1d3216f43.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimages75.fotosik.p l%2F867%2F66be0ed1d3216f43.jpg)

http://przeklej.org/file/JeIEQf/DOM.6.A.A.A.185m.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprzeklej.org%2Ffil e%2FJeIEQf%2FDOM.6.A.A.A.185m.pdf)


Zamiast linków lepiej wklej obrazki bezpośrednio na serwery Muratora

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-09-2016, 23:01
Dostaliśmy od projektanta koncepcję projektu i w sumie jesteśmy zadowoleni. Kilka rzeczy do zmiany ale chętnie przyjmiemy rady od tych co juz wybudowali i więdzą na co zwracać uwagę.
http://i.imgur.com/RUvaOJ3.png
Żeby powiększyć obrazek klikamy prawym przyciskiem myszy i otwieramy w nowej karcie.

Dom to parterówka, ze strychem zamiast poddasza, możliwie mała, prosta konstrukcja z dachem kopertowym.
Ma być w miare tania w budowie i późniejszym utrzymaniu.

- garderoba przy sypialni oraz spiżarka przy kuchni to pomieszczenia pułapki, jeśli ktoś wejdzie do środka i zasłabnie ( oby nie ! ale należy pewne sytuacje przewidywać ), to osoba z zewnątrz nie dostanie się do środka. Niby szczegół, ale ...
- byłoby fajnie gdyby ktoś wrysował szafy i ( choćby małe ) biurko w pokojach jednoosobowych z drzwiami na wprost pokoju dziennego.
- taras ( prawdopodobnie w podcieniu dachu ) ma metraż zbliżony do metrażu pokoju dziennego, co przy wciśniętej sofie w narożnik nie do końca chyba jest przemyślane

Elfir
09-09-2016, 12:41
może zmiany w tym kierunku:
http://images75.fotosik.pl/878/cc3078fede833546gen.png

Wiktor1111
09-09-2016, 15:29
P

Elfir
09-09-2016, 16:43
wiktor - jeśli zrobić dwoje drzwi, to robi ci się z tego długi wąski korytarz - gdzie będziesz miał miejsce na przechowywanie czegokolwiek?

Wiktor1111
09-09-2016, 18:53
P

moniss
13-09-2016, 07:38
Przemyśl ustawienie szaf w sypialniach. Proponuję wnęki: w głównej w miejscu, gdzie stoi łóżko, a w pojedyńczej obok aby zmieścić szafę, tzreba będzie przesunąć okno.
Jeśli nie planujesz dodatkowego prysznica w wc, to warto je zmniejszyć na rzecz pomieszczenia gospodarczego.
Wiatrołap pomimo że duży, sprawia wrażenie nieustawnego. Ma się wrażenie, że zmieści się tam tylko wieszak na kurtki/płaszcze oraz szafka na buty. Trzeba by na etapie wykańczania część drzwi zakamuflować.

Strych cały ocieplasz, czy tylko tę część na osprzęt wentylacji mechanicznej?
Ja bym strych sobie darowała (mógłby być w całości nieocieploną graciarnią) a sprzęty WM umieściła w pomieszczeniu gospodarczym.
Sezonową garderobę spokojnie upchniesz w garderobie na parterze.

Zlikwiduj komin do okapu kuchennego - zwykły pochłaniacz wystarczy.
Rozplanuj też kuchnię, bo na razie nie wygląda na zbyt funkcjonalną. Poza tym taka w pełni odsłonięta mnie przeraża (widzę już ten bałagan na szafkach) - teraz taką mam i nigdy więcej.

"Umebluj" też całą strefę dzienną. Tyłem do wejścia wypoczywa się raczej mało komfortowo.

PRALNIA
Gdyby pomieszczenie gospodarcze nie służyło też jako spiżarka, to wejście można by zrobić przez główną łazienkę. W wiatrołapie byłoby miejsce na szafę na wasze okrycia wierzchnie i ewentyalnie jakieś mopy, a nie tylko wieszaki.
Może pomyśl nad reorganizacją części kuchennej tak, aby zmieścić tam spiżarkę?

Wiktor1111
13-09-2016, 21:11
P

Elfir
13-09-2016, 21:35
dla mnie w ogóle dziwne są te rozplanowania w tym domu. Ale w końcu robisz pod siebie.

Wiktor1111
13-09-2016, 23:11
TO jest następny post, który nic nie wnosi do mojego zapytania, dziękuje367347 proszę oszczędzić mnie, tą swą radosną twórczością.

moniss
16-09-2016, 09:11
Przeszklone wiatrołapy/przedsionki zawsze mi się podobały. Świetne miejsce na przezimowanie roślin :)
Sama o czymś takim myślałam, ale nie byłoby zamykane na klucz, aby móc wejść gdy deszcz i plucha i już spokojnie otwierać zamki w drzwiach do domu.

A dlaczego komin do okapu kuchennego chcesz zostawić? Jeśli chcesz zwykły okap, to równie dobrze możesz zrobić "wyrzutnię" przez ścianę. Pochłaniacz przy WM sprawdza się rewelacyjnie. Ktoś ostatnio pisał na w jednym z dzienników budwy na FM, że trochę szkoda, że WM i pochłaniacz tak dobrze współpracują, gdyż nie czuć na pokojach zapachu pieczonego ciasta czy chleba :D


WM na strychu cała instalacja rury będą na strychu to, po co pchać na parter.
Żeby nie robić sobie kłopotu z dodatkowym ocieplanym pomieszczeniem strychowym? Żeby nie biegać na strych wymianiać filtrów? :)

giman
08-10-2016, 07:52
Jakiś miesiąc temu wrzucałem tu koncepcje mojego domu, otrzymałem sporo pomocnych rad.
Po kilku perturbacjach, burzliwych dyskusjach i decyzjach ówczesne 150m2 w kształcie "L" zamieniło się w prostokąt 130m2.

Będę wdzięczny za podzielenie się refleksjami, wskazaniem słabych stron, może propozycja usprawnienia. Dzięki.

Nie ma wrysowanych okien, ale okna będę na dłuższych ścianach czyli wsch-zach. Na południu tylko w w łazience a na północy wrysowane już drzwi.

To ma być parterówka dlatego pewnie mogą dziwić tak rozbudowane schody, ale strych ma być aktywnie wykorzystywany jako magazyn i zostawiać możliwość adaptacji w przyszłości.

369651

Elfir
08-10-2016, 11:36
nieciekawe ustawienie kominka względem pozostałych mebli w pokoju.
Brak odseparowania części nocnej i dziennej

gp69
08-10-2016, 12:13
Salon od północy, to celowe ?

giman
08-10-2016, 14:54
Brak odseparowania części nocnej i dziennej
Zgadza się to duży problem, wejście do domu wprost na ścianę w środku domu jest słaby. Dlatego jeszcze myślimy.
Ale to trudna układanka jak poprawimy jedna rzecz to psuje się coś innego.


Salon od północy, to celowe ?
Celowe, planowe, głęboko przemyślane :)
Poza tym to jest północny-zachód, więc ciepła i światła nie zabraknie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-10-2016, 10:36
... Ale to trudna układanka jak poprawimy jedna rzecz to psuje się coś innego ...
dlaczego nie zwrócicie się do projektanta ? - program funkcjonalny macie sprecyzowany i jest bardzo czytelny.

qbaiana
09-10-2016, 19:26
witamy tu Ania i Kuba , chyba w końcu trafiliśmy na odpowiedni dla nas wątek.

Mamy działeczkę i zaczynamy kreślić koncepcję domku. Mamy dość ograniczony budżet, więc będzie raczej skromnie.
Domek ma być prosty, tani, ciepły, jasny i funkcjonalny :)

otoczenia : nowo powstające osiedle na zboczu górki, której szczyt znajduje się na wschodniej linii działek, a zbocze opada w kierunku zachodnim.
Na północnej stronie strefa działalności gospodarczej (będą ją zasłaniać szeregówki) , a na południowej stronie park.
Nasza działka zaznaczona na żółto:
369806


działka (20,5m x 40m - wjazd od północy - odchylona o 24 stopnie od osi Północ-Południe.
369817


My i nasze plany:
Rodzina 2 + 2malutkie dzieciaczki + trzeci dzidziol w planach;
Domek max 140m powierzchni liczonej po podłogach. + Garaż jednostanowiskowy.
Ogrzewanie pewnie gaz. Wentylacja mechaniczna z reku.
Parter + pełne piętro . Dach dwuspadowy - żeby okap zacienił okna na południowej stronie oraz, żeby można było schować parę gratów takich jak choinka na poddaszu (MPZP zezwala na 2 pełne kondygnacje + poddasze. Dachy płaskie lub powyżej 25stopni)

Wstępnie wyrysowaliśmy takie coś:
369805


Od razu zaznaczam:
1. Drzwi , okna i aranżacje pomieszczeń do przemyślenia - na szybko tylko pozaznaczałem,
2. Schody zabiegowe nam nie przeszkadzają - mamy takie obecnie i jest OK,
3. W pomieszczeniu technicznym na piętrze chcielibyśmy zmieścić : piecyk gazowy, zbiornik na wodę użytkową, rekuperator i pralkę z suszarką. Zmieści się ? Na terrivie można postawić zbiornik na CWU ?
4. Czy w toalecie na pietrze o szerokości 1m zmieści się WC + MALUTKA umywalka, żeby dało się swobodnie korzystać ?
5. Tarasy: Można zrobić po wschodniej stronie domku - taras LETNI (zacieniony popołudniami) , a po południowej stronie taras na pozostałe dni - gdy upał już nie przeszkadza.
6. Przy odchyleniu budynku o 24stopnie od osi północ-południe chyba pojawi się mały problem z zacienieniem okien przez okap dachu i mały tarasik/antresole na południowej ścianie domu. Musze się pobawić w symulacje...


Jakie widzicie błędy ? Na pewno ten domek będzie sztuką kompromisu - tego co byśmy chcieli, a tego na co nas stać i tego z czego jesteśmy w stanie zrezygnować.



pozdrawiamy
Ania i Kuba

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-10-2016, 21:42
- a jaka będzie wysokość podłogi PIĘTRA względem podłogi PARTERU ? ( uwzględniając wysokość minimalną pomieszczeń PARTERU, jakiś sufit z WM, grubość stropu+warstw wykończeniowych podłogi ). Moim zdaniem nie ma szans, aby pokonać tą wynikową wysokość schodami w obrysie 2x2m ( nawet zabiegowymi ), a to w znacznym stopniu zmienia 1/4 budynku na dwóch kondygnacjach.
- pokoje na PIĘTRZE z natury rzeczy duże, ale nieustawne - co wyjdzie, gdy pojawią się mebelki podstawowe
- głębokość pokoju dziennego na ścisk, pokój na pewno będzie niefunkcjonalny zwłaszcza dla 4-ch, 5-u osób.
- jeżeli szerokość toalety na Piętrze = 1m, dodaj płytki i wykończeniówkę + umywalkę ...
- dach dwuspadowy ! - pytanie które pomieszczenia na Piętrze, gdzie i jak będą ścinane dachem ? ( co przełoży się wprost proporcjonalnie na aranżację i funkcjonowanie pomieszczeń )
- natomiast sam układ pomieszczeń ( przy tych założeniach ) jest OK - rozwojowy ;) z dobrym, klasycznym połączeniem kuchni / aneksu jadalnego / aneksu wypoczynkowego

qbaiana
09-10-2016, 21:55
Panie Łukaszu, dziękuję za uwagę, trzeba to przeanalizować.
Myślę, że wysokość parteru : 2,55- 2,6 wystarczy (na gotowo od podłogi do suiftu) .
Tak jak Pan pisze sufit podwieszany , żeby kanały powietrza WM umieścić.

Wydaje mi się , że na parterze schodki mogą zaczynać się 1 stopień wcześniej niż narysowałem, czyli byłoby jakieś 2,2-2,3m długości na parterze, i 2m na piętrze. Ewentualnie (w ostateczności) można uzyskać jeszcze 1 stopień na długości na piętrze, łamiąc ściankę działową miedzy dwoma pokojami dziecięcymi na piętrze i przesuwając drzwi wejściowe do pierwszego pokoju.

giman
09-10-2016, 22:00
dlaczego nie zwrócicie się do projektanta ? - program funkcjonalny macie sprecyzowany i jest bardzo czytelny.
Ależ my jesteśmy w kontakcie z naszą architekt.
To jedna z propozycji. Mamy swoje przemyślenia i potrzeby.
Ale zaczerpnięcie opinii postronnych osób ze świeżym spojrzeniem jest bardzo przydatne.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-10-2016, 22:07
to że macie swoje przemyślenia i potrzeby - to jest jak najbardziej zrozumiałe ! ale czy to jest propozycja projektanta ?
a jakie są inne ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-10-2016, 22:11
Panie Łukaszu, dziękuję za uwagę, trzeba to przeanalizować.
Myślę, że wysokość parteru : 2,55- 2,6 wystarczy (na gotowo od podłogi do suiftu) .
Tak jak Pan pisze sufit podwieszany , żeby kanały powietrza WM umieścić.

Wydaje mi się , że na parterze schodki mogą zaczynać się 1 stopień wcześniej niż narysowałem, czyli byłoby jakieś 2,2-2,3m długości na parterze, i 2m na piętrze. Ewentualnie (w ostateczności) można uzyskać jeszcze 1 stopień na długości na piętrze, łamiąc ściankę działową miedzy dwoma pokojami dziecięcymi na piętrze i przesuwając drzwi wejściowe do pierwszego pokoju.

2h+s = 60-65cm ... proponuje przeanalizować i dokładnie wrysować schody ! ( co do stopnia i z ich wysokościami, szerokościami choćby minimalnymi, w tym na zabiegu )

qbaiana
09-10-2016, 22:43
Parter + pełno piętro, a nad tym dach dwuspadowy (kalenica w osi budynku, tak jak ściana nośna) , a na poddaszu schowek na choinkę i inne pierdołki rzadko wyciągane :)


-
- dach dwuspadowy ! - pytanie które pomieszczenia na Piętrze, gdzie i jak będą ścinane dachem ? ( co przełoży się wprost proporcjonalnie na aranżację i funkcjonowanie pomieszczeń )


Jaką przyjąć sumaryczną wysokość na strop (sufit podwieszany + kanał powietrzne + strop terriva + izolacja pod podłogówkę, + wylewka + wykończenie) ? 50 cm?

Schodki przykład: Na dole wydłużone o 1 stopień.
stopień długość 25cm, wysokość 19 cm - ilość stopni 15 + szesnastym stopniem jest podłoga na piętrze = 3,04 m wysokości . Starczy ?
369835

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-10-2016, 21:40
... pytasz o grubość stropu, robiąc jednocześnie szkolne błędy na " zabiegu schodów " ( niezgodność z Warunkami Technicznymi )
proponuje zapukać do architekta

Elfir
11-10-2016, 10:35
Tak jak Pan pisze sufit podwieszany , żeby kanały powietrza WM umieścić.
.


Mam kanały WM i praktycznie bez podwieszanych sufitów*. Po co robicie sobie dodatkowe koszty?

*W salonie kanał ukryty jest w zabudowie szyn do zasłon. Główne rury znajdują się nad centralnie położoną łazienką gościnną i tam jedynie sufit jest obniżony. W sypialni rura idzie wzdłuż narożnika pokoju, gdzie zabudowa jednocześnie osłania listwę LED do oświetlenia nastrojowego, a w drugim pokoju jest schowana szafie wnękowej.

qbaiana
11-10-2016, 12:25
... pytasz o grubość stropu, robiąc jednocześnie szkolne błędy na " zabiegu schodów " ( niezgodność z Warunkami Technicznymi )
proponuje zapukać do architekta

Panie Łukaszu, dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Co do projektu - na pewno projekt będzie robił architekt. Te nasze rysuneczki to tylko wstępna koncepcja, która nam się podoba i na jej podstawie chcielibyśmy zrobić projekt indywidualny. Dlatego chcemy, wiedzieć czy nasza koncepcja jest "możliwa do wykonania" zgodnie z obowiązującymi przepisami i sztuką budowlaną i stąd właśnie nasze laickie pytania o schody i strop.
Szukamy architekta, a w międzyczasie staramy się trochę dopracować nasz plan.

giman
12-10-2016, 21:03
to że macie swoje przemyślenia i potrzeby - to jest jak najbardziej zrozumiałe ! ale czy to jest propozycja projektanta ?
a jakie są inne ?
Tak to była jedna z propozycji projektanta po naszych uwagach. Koncepcji było więcej. Tak naprawdę to po spotkaniu, które dopiero się odbędzie będę mógł podjąć decyzje i mam nadzieje być bliżej końca.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-10-2016, 21:47
im więcej opinii tym lepiej ;) jak najbardziej, .... choć ( pisząc szczerze ) niektóre rzuty, które pojawiają się na FM są poprawne, rozwojowe, ale i zdarzają się dramatyczne lub kompletnie bez sensu ( nieprzemyślane ). Oby tych ostatnich było jak najmniej.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-10-2016, 21:57
Panie Łukaszu, dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Co do projektu - na pewno projekt będzie robił architekt. Te nasze rysuneczki to tylko wstępna koncepcja, która nam się podoba i na jej podstawie chcielibyśmy zrobić projekt indywidualny. Dlatego chcemy, wiedzieć czy nasza koncepcja jest "możliwa do wykonania" zgodnie z obowiązującymi przepisami i sztuką budowlaną i stąd właśnie nasze laickie pytania o schody i strop.
Szukamy architekta, a w międzyczasie staramy się trochę dopracować nasz plan.

to w zasadzie macie ( moim zdaniem ) skończoną ze swojej strony pracę.
Architekt 40 razy prze-edytuje te założenia i powinien dać najlepszą odpowiedz koncepcyjną zgodną z Waszymi oczekiwaniami. W końcu za to płacicie - nie za przerysowywanie rzutów, bo do tego to i technik byłby dobry, niestety nie odpowie, czy schody są dobrze oświetlone lub wygodne, a takie właśnie mają być.

Po co wam wiedza jaki gruby strop, czy ile powinny "wynosić " schody na zabiegu ?
- grubość stropu wynika z obliczeń konstrukcyjnych, a przepisy podstawowe dot. schodów znajdują się w Warunkach Technicznych :
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690

Ely90
13-10-2016, 08:47
Dzień dobry,

Proszę o Waszą opinię na temat projektu indywidualnego. Garaz od PN, Salon Pd-zach. Projekt jest na etapie tworzenia, za każda podpowiedz dziękuje.

370060

370061

370059

Elfir
13-10-2016, 11:23
nie planujecie WM?

Nie dałoby się jednak tych drzwi łazienki na parterze bardziej zamaskować? Łazienka na parterze jest ogromna - porównywalna wielkością z wypoczynkową częścią salonu. Pokój na dole będzie na stałe zamieszkany, że taka jest potrzebna?

Jeden z pokoi na piętrze ma okna na północ?

Ely90
13-10-2016, 12:57
Planujemy WM, nie rozmawialiśmy o tym jeszcze z projektantem...

Pokój na dole bedzie zamieszkany na stałe. U góry pokój z oknami tylko na PN bedzie naszą sypialnią. Nie mam pomysłu jak powiększyć salon. Można było by pomniejszyć zadaszony taras, ale nie chce zwiększać powierzchni domu.

moniss
13-10-2016, 14:57
Planujemy WM, nie rozmawialiśmy o tym jeszcze z projektantem...

Pokój na dole bedzie zamieszkany na stałe. U góry pokój z oknami tylko na PN bedzie naszą sypialnią. Nie mam pomysłu jak powiększyć salon. Można było by pomniejszyć zadaszony taras, ale nie chce zwiększać powierzchni domu.
To może ten pokój na parterze połączyć bezpośrednim przejściem z łazienką (łazienkę można nieco zmniejszyć na rzecz pokoju).
Wc ogólnodostępne, zrobić z tego kawałka garażu, przy kominach (wejście byłoby naprzeciw schodów na poddasze).
A co sądzisz o zabiegu zwężenia jadalni z 342cm do 300? Wydłużyłaby się ściana salonu oraz zadaszony taras. A do tego można by też nieco salon poszerzyć (np. z 402 na 420-430 cm) kosztem zwężenia tarasu.

Ely90
13-10-2016, 15:39
Moniss super pomysł z salonem :) dzięki ! Na pewno go wykorzystam :yes:
Co do łazienki połączonej z pokojem i oddzielnym wc - taki projekt przedstawił nam poczatkowo projektant. Obecna wersja bardziej nam odpowiada. Zależało nam na pomieszczeniu w garażu i nie chcieliśmy łazienki dedykowanej jednemu pomieszczeniu.

Elfir
13-10-2016, 23:13
Wasz architekt zaproponował kompletnie niefunkcjonalną kuchnię. A przecież ona jest duża!
Lodówka przy barku, zlew w narożniku, a płyta grzejna przy wejściu do spiżarki i też w zasadzie w narożniku.
Piekarnika w słupku nie chcecie? Bo gdzie go wstawicie?

W waszej sypialni zmieści się szafa? Bo okno tarasowe od północy przylega do ściany.
Swoją drogą -będziecie wychodzić na taras od frontu? Bo taras to element bardzo kosztowny w prawidłowym wykonaniu a w większości przypadków kompletnie niewykorzystany. Chyba, że tylko z tego miejsca rozciąga się widok na Tatry? :)

moniss
14-10-2016, 00:47
Moniss super pomysł z salonem :) dzięki ! Na pewno go wykorzystam :yes:
Co do łazienki połączonej z pokojem i oddzielnym wc - taki projekt przedstawił nam poczatkowo projektant. Obecna wersja bardziej nam odpowiada. Zależało nam na pomieszczeniu w garażu i nie chcieliśmy łazienki dedykowanej jednemu pomieszczeniu.


Osoba mieszkająca na stałe w tym pokoju będzie musiała przemykać się do łazienki, gdy "na salonach" będą przyjmowani goście, czy wtedy, gdy dzieci wraz z przyjaciółmi będą biegać schodami. Takie dwa przykłady, bo nie wiem jaki macie stan osobowy czy wiekowy.

Moim zdaniem okno za oparciem kanapy jest niepotrzebne. Salon i tak będzie wystarczająco jasny a likwidując je zyskasz ścianę na obrazy, kinkiety, czy naścienne oświetlenie tarasu.

Czy wszystkie pokoje na piętrze będą zasiedlonymi sypialniami? Jeśli tak, to zamiast jednej dużej łazienki przydałyby się raczej dwie mniejsze.

Zastanawiam się, czy garaż nie będzie nieco niewygodny, na 2 auta od biedy wystarczy, ale inne pojazdy np. rowery, już się nie bardzo zmieszczą.
370144

Elfir
14-10-2016, 10:43
schody też przydałyby się bliżej wejścia, żeby dzieciaki z kolegami nie latały po salonie

Elfir
14-10-2016, 10:46
Tutaj moim zdaniem to jest lepiej rozwiązane:
http://www.kreodom.pl/projekt/projekt-domu-pietrowego-dn-052-8933.html

Ely90
14-10-2016, 12:12
Swoją drogą -będziecie wychodzić na taras od frontu? Bo taras to element bardzo kosztowny w prawidłowym wykonaniu a w większości przypadków kompletnie niewykorzystany. Chyba, że tylko z tego miejsca rozciąga się widok na Tatry? :)

Widok nie na Tatry, ale okolica b. ładna. Początkowo zastanawiałam sie nad tym żeby zrezygnować z wyjścia na taras. Jednak to nie zmienia faktu ze musimy wylozyc kasę na zabezpieczenie wysuniętego garażu żeby nam nie przeciekał - czy to jest dużo mniejszy koszt niż w przypadku wykonania tarasu - nie wiem. Po rozmowach z projektantem i z wykonawca doradzono nam pozostawienie tarasu. Jeśli nasuwa Ci sie inny pomysł proszę o podpowiedz.

Za resztę pomysłów Elfir i Moniss bardzo dziękuje! Wszystko przemyśle jeszcze raz...
:)

Elfir
14-10-2016, 12:20
Wielu ludzi na forum ludzi narzeka na tarasy.

Masz taras na froncie - wyjdziesz na dymka czy spojrzeć na okolicę, ok. Ale rozstawisz tam meble tarasowe, żeby napawać się widokiem? Przecież kawę wygodniej wypić na tarasie na parterze, przy kuchni, niż nosić na górę.

Można zrobić dach po prostu.

tak jesczze patrze - w sumie ten dom jest mało otwarty na południe, poza salonem. Na poddaszu tylko jeden pokój i klatka schodowa mają tam okno. Bo światła z powodu zadaszenia balkonu mało wpadnie do drugiego pokoju.

giman
06-11-2016, 08:35
Chyba trzeci raz proszę Was o pomoc zamieszczając kolejne wariacje na temat mojej koncepcji :)
Nie podejrzewałem, że etap koncepcji projektu zajmie nam czas liczony w miesiącach ehh.

Każda z tych czterech koncepcji ma jakiś minus, który dostrzegam a to za małe techniczne, a to obie łazienki w części nocnej, a to łazienka blisko salonu.

Z perspektywy osób zamieszkujących swoje domy poradźcie, które minusy są mniej lub bardziej do zaakceptowania.
Napiszcie co jeszcze dostrzegacie w tych projektach - mocne słabe strony. Dzięki wielkie za pomoc.

372198
372199
372200
372201

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-11-2016, 09:55
... żadne " minusy " nie są do zaakceptowania !
jasne, że pewne rozwiązania projektowe wymuszają kompromisy, ale na pewno nie na zasadzie : skoro się nie da WC zlokalizować gdzie indziej, to pozostaje lokalizacja miedzy pokojem dziennym, a kuchnią ( przykład ). Z tej przykładowej lokalizacji nie ma zysków przestrzennych w innych częściach budynku.
Na razie widzę " misz masz " funkcjonalny, pomieszanie stref, funkcji obsługujących / obsługiwanych i tak jak napisałeś wariacje na temat.
- plus za " walkę " , ale bez udziału architekta masz to co masz.
powodzenia

giman
06-11-2016, 11:57
... żadne " minusy " nie są do zaakceptowania !

Tak myślałem kilka tygodni (miesięcy) temu.
Teraz wiem, że przy ograniczeniach działki i finansów.
A to drugie implikuje kształt (prostokąt+dwuspad) oraz maksymalną powierzchnię domu to nie da się tam wcisnąć wszystkiego idealnie i kompromisy są niezbędne. Drogi, którymi możemy podążyć sa trzy:
1. Budujemy większy dom.
2. Luzujemy wymagania (co do ilości i rodzaju pomieszczeń).
3. Godzimy się na pewne kompromisy, minusy docelowych rozwiązań.

Wybraliśmy drogę trzecią.
Dlatego pytam praktyków swoich domów, którzy być może na co dzień żyją w podobnych "kompromisowych domach" jak to jest.

moniss
06-11-2016, 14:49
giman, a może coś takiego:
372258

A schody konieczie muszą być takie wielkie?
Co ma być na górze?

giman
07-11-2016, 22:30
Dzięki moniss. Twoja propozycja zainteresowała moją żonę (to wyczyn ;))
Wymaga drobnych dostosowań, ale to naprawdę ciekawa propozycja spośród naszych wersji "B".

Na górze ma być na początku strych/magazyn, centrala wentylacyjna.
W perspektywie 10-12 lat możliwa adaptacja na cele mieszkaniowe.

Elfir
07-11-2016, 23:02
zrób strome schody - i tak będziecie chodzić sporadycznie.

giman
12-11-2016, 17:45
Niby teraz sporadycznie (1-2/ tydzień), ale po adaptacji już normalnie będzie użytkowane.
A wtedy pewnych rzeczy się już nie da zrobić.

moniss
12-11-2016, 20:07
Niby teraz sporadycznie (1-2/ tydzień), ale po adaptacji już normalnie będzie użytkowane.
A wtedy pewnych rzeczy się już nie da zrobić.

Ale możliwe jest, że strych nigdy nie będzie zaadaptowany na cele mieszkaniowe, prawda?
Trochę przeszkadzać może górny bieg schodów widoczny w korytarzu (przynajmniej wizualnie). Zwłaszcza, że są w przejściu do salonu. Dlatego też bym była za bardziej stromymi - bo te obecne wydają się być nie tylko wygodne ale nawet przewygodne ;), tak aby kończyły się na ścianie sień-korytarz.

A gdzie planowane są ściany nośne?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-11-2016, 20:52
:o
... ale pytanie zadałeś !

giman
13-11-2016, 08:36
Co do schodów to są one już obecnie najgorsze z palety wygodnych tzn. podrzędne 19/25 cm.

wysokość stopni
h=14-19 cm (schody bardzo wygodne – 15 cm, wygodne – 16 cm, przeciętne – 17 cm, podrzędne – 19 cm);
szerokość stopni
s=25-32 cm (schody bardzo wygodne – 32 cm, wygodne – 30 cm, przeciętne – 29 cm, podrzędne – 25 cm);

Ściany nośne są po obwodzie i ten metr w środku pod schody.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-11-2016, 13:23
... to chyba większość ma " przeciętne " h+/-17 x s+/-28cm co wcale nie znaczy że są ( lub mogą być ) niewygodne.

giman
13-11-2016, 23:03
Ależ ja chętnie po "przeciętnych" będę chodził.
Sęk w tym, że obecnie wyrysowane mam "podrzędne" a dołożenie stromości sprawi, że schody wyjdą poza "normę" i będę w najlepszym wypadku schodami młynarskimi (~20cm/20cm) w najgorszym jakąś drabiną.

gp69
13-12-2016, 09:52
Dzień dobry,

ciekaw jestem waszych opinii (szczególnie tych krytycznych) na temat projektu nad którym pracowaliśmy najpierw z architektem, a potem, kiedy nasze drogi się "rozeszły", już sami.
Dom ma być parterową "stodołą" o powierzchni ok. 160 m2 przeznaczoną dla dwóch osób.

Wejście jest od północy, od południa spora przestrzeń, w oddali las.

Pozdrawiam,
Grzegorz

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-12-2016, 10:35
- zdecydowanie lepiej by było, gdyby garderobę przy sypialni głównej zamienić z łazienką. Wówczas " pomieszczenia mokre byłyby w jednym ciągu instalacyjnym z wyrażnym podziałem na część obsługującą / obsługiwaną
- trochę bez sensu lokalizacja spiżarki. Jest duża i wygodna, ale z zakupami i tak trzeba przy tym układzie pokonywać długość kuchni idąc od wiatrołapu / garderoby
- brak pralni / suszarni, a "wkładanie" jej w ogólnodostępną łazienkę ( przy braku wydzielonej toalety ) będzie powodować, że goście chcąc skorzystać z ustępu, chcąc nie chcąc zetkną się z praniem domowników - nie jest to fajne
- jw - brak wydzielonej toalety
- okna spiżarki w linii wrysowanej w niej zabudowy ( ? )
- lokalizacja okienek doświetlających łazienki - chyba nie do końca przemyślana

gp69
13-12-2016, 11:07
- zdecydowanie lepiej by było, gdyby garderobę przy sypialni głównej zamienić z łazienką. Wówczas " pomieszczenia mokre byłyby w jednym ciągu instalacyjnym z wyrażnym podziałem na część obsługującą / obsługiwaną
Wybór świadomy - wolimy mieć łazienkę od południa a garderobę od północy niż odwrotnie, nawet kosztem komplikacji instalacyjnych.


- trochę bez sensu lokalizacja spiżarki. Jest duża i wygodna, ale z zakupami i tak trzeba przy tym układzie pokonywać długość kuchni idąc od wiatrołapu / garderoby
Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Zależało nam by pierwszym pomieszczeniem po wejściu do domu była kuchnia i jadalnia (jak to na wsi :-)). Umieszczając spiżarnię bliżej wejścia (nawet można się było pokusić o wejście bezpośrednie z wiatrołapu), rozwalało to cały układ.


- brak pralni / suszarni, a "wkładanie" jej w ogólnodostępną łazienkę ( przy braku wydzielonej toalety ) będzie powodować, że goście chcąc skorzystać z ustępu, chcąc nie chcąc zetkną się z praniem domowników - nie jest to fajne
Słuszna uwaga. Zastanowimy się, czy nie powiększyć łazienki "prywatnej" i nie umieścić tam pralki.


- jw - brak wydzielonej toalety
Celowo.



- okna spiżarki w linii wrysowanej w niej zabudowy ( ? )
Jedna z tych okien będzie "zaślepione", to znaczy będzie tylko jego kształt na elewacji, by zachować symetrię.



- lokalizacja okienek doświetlających łazienki - chyba nie do końca przemyślana

Priorytetem była estetyka elewacji, co wiązało się z narzuceniem pewnego "rytmu" okien na elewacji. Przy tym układzie pomieszczeń nie ma wiele możliwości manewru.

Dziękuję za uwagi :-)

stellina
24-12-2016, 09:25
Witam wszystkich,
Od jakiegoś czasu poczytuję aktywnie forum, na razie mało się udzielam, ale mam nadzieję, że to się zmieni.
W przyszłym roku startujemy z budową naszego domu, który z założenia będzie domem głównie parterowym, przynajmniej na ten moment, w przyszłości planujemy wykończyć poddasze, które na razie zostanie tylko w koncepcji projektu architektonicznego.
Dom w założeniach będzie energooszczędny. Planujemy budowę z silikatów 18 cm i działowe 24 cm + 20 ocieplenia styropianem, również 20 cm styropianu w podłodze. Dach prawdopodobnie pianka poliuretanowa, bo naczytałam się o zamokniętej wełnie, poza tym pianka dokładnie izoluje wszelkie szczeliny. Okna - największe 300 cm szerokości na południe z antresolą i dodatkowym oknie w szczycie antresoli, resztę staram się dobrać w standardowych wymiarach, żeby przy wycenie nie było niespodzianek.
Ze względu na brak odpowiedniego projektu gotowego, a przejrzałam ich chyba z 10 000 w ciągu tego roku, musieliśmy się zdecydować na projekt indywidualny. Największe ograniczenie, to szerokość elewacji frontowej, która nie może przekraczać 11 m. Dodatkowo chcieliśmy dach ustawiony w kierunku pł-płd, za jakiś czas (jak stanieją), planujemy fotowoltaikę na dachu. Kąt dachu 35 stopni.
Ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła, skłaniamy się ku Panasonic T-CAP, Ozc jeszcze nie mam, ale aby ogrzać dół i górę w przyszłości to możliwe, że 9kw wystarczy. Dodatkowo jako źródło ciepła, a raczej do dekoracji kominek. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
To na razie tyle na początek, będę wdzięczna za uwagi na temat rozmieszczenia pomieszczeń. Pod schodami na ścianie południowej są schody dwubiegowe o szerokości 90 + 90 cm, pod nimi będzie garderoba. Kotłownia jest trochę większa niż potrzeba, ponieważ będzie tam również pralnia.
Wesołych Świąt :wiggle:376617
http://imge.pl/p/33888/n/338888810645.png

Elfir
27-12-2016, 21:10
gdzie będzie klatka schodowa?
Czy nie lepiej pokój dzieci zrobić od południa?
Czy kominek nie będzie za daleko od kanapy?

To co widzę, to wasz amatorski rysunek.
Rozumiem, że nie macie nawet koncepcji od architekta?

stellina
29-12-2016, 15:53
Cześć Elfir,
Mamy koncepcję od architekta, ale pokoje były malutkie po 10 m2 i w tej chwili robią się zmiany, dlatego nie wklejałam,
klatka schodowa jest na ścianie południowej, dwubiegowe schody (na rysunku brązowy prostokąt), pod chodami, będzie mała garderoba, Wejście na schody od prawej strony, od lewej będzie wejście do sypialni.
Kominek do narożnika, będzie w odległości 4,4 m, ale tam gdzie stoi pełni też funkcję odgradzającą kuchnię od części jadalni i salonu.
Jeśli pokój dzieci miałby być od południa nie zmieszczą się schody, chyba, że ty to inaczej widzisz, chętnie zobaczę ;)
Jeszcze zastanawiam się nad pokryciem dachu, ponieważ mój plan zagospodarowania terenu nic o tym nie wspomina, mam wolną rękę. Co polecacie?
Niedrogo, a dobrze, ładnie i na lata.
Będzie też własna woda ze studni głębinowej i jakaś własna oczyszczalnia, ale jeszcze nie wiem jaka i jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to proszę o informacje. Skłaniałam się ku drenażowej, ale mamy glinę na działce i choć miejsce jest, bo działka ma ponad 3600 m2 to nie wiem czy po zwiększeniu długości drenażu sprawdzi się na tej ciężkiej ziemi.
A taka będzie góra, choć na tym etapie zostawimy stan surowy, tylko wyprowadzimy instalacje na poddasze.
http://imge.pl/p/33888/n/338888836144.png

Elfir
29-12-2016, 17:02
klatka schodowa wymaga podparcia na ścianach nośnych górnego podestu. Poczekam na poprawki architekta.

Toaleta otwiera wam się na salon.

Skoro nie planujecie na dziś robić poddasza, dlaczego nie zrobicie przyszłych schodów w salonie?

Jak chcecie antresolę to jak sobie wyobrażacie wykończenie poddasza później?

Osobiście uprościłabym układ parteru:
http://images84.fotosik.pl/258/1b32189e2b2c0144gen.png

stellina
29-12-2016, 21:26
Dzięki, fajna ta propozycja tylko jest parę szczegółów, które mogą być problematyczne. Po pierwsze jednobiegowe schody które nie będą mogły być tak ze względu na dach ustawiony na płn-pd o kącie 35 stopni. Ściana kolankowa będzie 1 m lub 1,2 m, więc nie będzie jak wejść na poddasze przy południowej ścianie. Drugie to sypialnie obok siebie zapewniają mało intymności. Choć ekonomicznie dobre rozwiązanie, że kotłownia jest koło łazienki. Liczę, że ponad 3 m odległości od stołu i silikatowe ścianki działowe 12 cm zagłuszą niepożądane odgłosy z łazienki ;)
Trzecie, to brak miejsca w kuchni na wysoką zabudowę, którą przewidziałam na wschodniej ścianie kuchni. I ostatnie to mały wykusz od strony południowej, który jest wymuszony dachem, jaskółką jak w projekcie domu na kos: http://duda.info.pl/projekt/projekt-domu-dom-na-kos
W międzyczasie poddasze na antresoli będzie oddzielone od reszty domu ścianą z karton gipsu. Dobrze ocieplony dach planujemy zrobić od razu.

Elfir
29-12-2016, 22:15
Chcecie oszczędzać budując dom, mieszkając na parterze, a bawicie się w robienie jaskółek?
Nie rozumiem tej filozofii...

Jeśli w otwartej przestrzeni bez drzwi, gdzie niesie się echo, liczysz, że ściana zatrzyma odgłos z toalety, to chyba tym bardziej w sypialniach?

stellina
30-12-2016, 13:35
Znajdujemy kompromis pomiędzy tym co się nam podoba i tym na co nas stać w danym momencie. Chyba też w trakcie budowy i wykańczania miałaś takie dylematy..
Może dobrym rozwiązaniem byłoby przedłużenie ścianki od schodów z stronę drzwi wejściowych o około 1,4 - 1,5 m, tak aby ze stołu drzwi od łazienki nie były widoczne.

agb
30-12-2016, 14:13
Nie rozumiem dlaczego ściany zewn. 18cm a wewn. 24cm?

stellina
30-12-2016, 14:21
Agb, dlatego, dlatego że ściany zewnętrzne muszą mieć minimalną niezbędną szerokość, 24 cm to za dużo, lepiej mieć cieńszą ścianę i więcej ocieplenia niż na odwrót. A wewnętrzna ściana nośna to ta, która musi dźwigać ciężar stropu i dachu, więc jest ona solidniejsza.

agb
30-12-2016, 14:38
Czyli tylko nośna wewn. będzie miała 24cm, czy wszystkie? Bo piszesz, że działowe będą miały 24cm.

Elfir
30-12-2016, 15:06
Mnie szkoda byłoby wywalać kasę na budowę pomieszczeń na parterze, kiedy w przyszłości planuję być na piętrze.
W dodatku piętro robi się drogie, a tak naprawdę na parterze brakuje wam tylko jednego pokoju dla drugiego dziecka i małej toalety gościnnej.
Więc czy nie lepiej od razu prosta, tania parterówka?
Albo od razu mniejszy dom z poddaszem, bez dwóch pokoi na parterze?
Cena wyjdzie taka sama.
Przecież i tak musicie zapłacić za poddasze praktycznie do stanu deweloperskiego. Jedyna oszczędność to k-g na skosach i wykończenie (okładziny podłogowe, wyposażenie łazienki)

stellina
30-12-2016, 17:53
Elfir, poddasze nie będzie w stanie deweloperskim, nie będzie ani wylewek, ani instalacji, ani ścianek działowych.
Popatrz na to z innej strony, to będzie taka trochę wyższa parterówka, na razie nic nie będzie tam robione tylko zamkniemy karton gipsem antresole, aby ciepło nie uciekało za bardzo na piętro i żeby nie kurzyło się z góry. Pokoje na parterze będą nam potrzebne też później, jeden docelowo będzie gabinetem, drugi gościnnym, a na stare lata naszą sypialnią, bo po schodach biegać będzie ciężko,
Poza tym 55m2 strefy dziennej nam jak najbardziej wystarczy.
Adb, jeśli tak się wysłowiłam to poprawiam, tylko nośne 24 cm, działówki 12 cm ;)

Elfir
30-12-2016, 18:18
Chcesz robić wylewki i tynki w zamieszkałym domu? To są mokre prace. Wiesz ile wody trzeba do miksokreta? Do tego brud, kręcąca się ekipa w brudnym ubraniu, kurz cementu, betonu.

stellina
30-12-2016, 21:17
Góra będzie odcięta o dołu, do momentu wykończenia poddasza. Panowie od wylewki i tynków wejdą na poddasze, zrobią swoje i pójdą, raczej maratonu na dole nie będą robić. Tak, wyobrażam sobie, że będzie po nich dużo sprzątania, ale ten system daje mi możliwość powiększenia domu za kilka lat o ponad 50% powierzchni użytkowej, a przede wszystkim pozwoli uniknąć brania kredytu na x lat. Dlatego warto to przecierpieć.

ojojoj
30-12-2016, 22:00
a taki gotowiec z antresolą, z tych 10000, też Wam nie przypadł do gustu? Ma kilka wariantów i moim zdaniem jest o niebo fajniejszy niż koncepcja Waszego architekta, którą ulepszacie na forum - bez urazy :)
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2b

Elfir
30-12-2016, 22:06
przecież ten "ekonomiczny" jest drogi w budowie a antresola jest tam tylko dekoracją :D

stellina
31-12-2016, 10:50
ojojoj też go oglądaliśmy, ale okna na wschód i na północ w części dziennej odpadają, zależy mi na dużym oknie na południe, głównie ze względu na położenie działki, która ma szerokości 27 m ale jest długa, ogród rozciąga się właśnie na południe. Aż szkoda byłoby zamykać piękne widoki na staw i dzikie zwierzęta, które często są naszymi gośćmi.
Druga sprawa to po co dziurawić dach wstawiając drogie okna dachowe, w mojej wersji są tylko okna w ścianach szczytowych.
I projekt ten nie daje możliwości dużego powiększenia poddasza, te dodatkowe 28 m2 to bardziej wersja wypoczynkowa + niewielki stryszek vs ok 70 m2 w naszym projekcie.

stellina
01-01-2017, 15:45
Trochę stuningowaliśmy projekt, stał się bardziej przejrzysty z większą ilością miejsca na przechowywanie. Zmieniliśmy położenie schodów oraz ich rodzaj, teraz są z zabiegiem na zachodniej ścianie. Zamieniliśmy też i powiększyliśmy sypialnie. No i usunęliśmy kominek.
Co o tym myślicie?

http://imge.pl/p/33888/n/338888851468.png


http://imge.pl/p/33888/n/338888851468.png

Kamila.
06-01-2017, 18:52
Będziecie mieli jakieś ciągi komunikacyjne?
Komunikacja nie wygląda na przemyślaną aczkolwiek rozkład pomieszczeń jest bardzo podobny do naszego :)

Monika2017
07-01-2017, 10:47
moje rady :
Przede wszystkim znajdź sprawdzonego projektanta. Dziwna to branża ale na 4 rech z którymi miałam styczność 3 to totalna porażka, przeciąganie pół roku z głupią adaptacją projektu i nic nie zrobione po zwieńczenie wszystkich partaczy kłamców i niekompetentnych projektantów to kobieta z Rumi która miała nam zrobić projekt przyłącza wody. Pół roku przeciągania kłamania prosto w oczy że już wszystko gotowe, ze w urzędach utknęło itp, po pół roku kłamstwa wyszły na jaw i okazało się że nic kompletnie nic nie ruszone !!!!!
Zastanowić się dokładnie jaka wielkość pomieszczeń jest dla was komfortowa, nie ma co przesadzać ale też robić zbyt małych, zrobić tyle pomieszczeń ile faktycznie będzie użytkowanych po co mają stać się graciarniami, mocno zastanowić się nad piwnicą ( my żałujemy że nie podjęliśmy tej decyzji ) i spiżarnią oraz garderobami jako osobnymi pomieszczeniami
Jesli poddasze nie użytkowe to po co robić duży dach , kopertowy, itp może pomyśleć o płaskim
jeśli nieużytkowe to nie robić stropu betonowego.
To tyle co przychodzi mi do głowy.
pozdrawiam
Monika

stellina
07-01-2017, 16:07
Witaj tutaj Kamilo :)
Ciągów komunikacyjnych celowo unikamy, nie lubimy korytarzy ;)
A tak na serio, sprawdziliśmy już kilka układów domów i mieszkań te, które są dla nas wygodne i to są właśnie takie otwarte przestrzenie. To kwestia raczej indywidualna, we Włoszech zazwyczaj wchodzi się prosto do salonu i nam takie rozwiązania pasują.
Z wiatrołapu wchodzimy od razu do jadani, która jest otwarta na kuchnie i salon z antresolą.
Z salonu będą schody ażurowe z zabiegiem, z których wchodzi się na otwarty salonik/biblioteczkę i z niego wchodzi się do 2 sypialni, łazienki i styszku/pralni na poddaszu i tu znów udało się uniknąć korytarzy ;)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-01-2017, 22:18
co Ty powiesz :)
- jeśli na projekt ( wielobranżowy ) masz przygotowane 5,3 to nie spodziewaj się "lasu rąk ",
- zwróć również uwagę, że ten wątek dotyczy PROJEKTU INDYWIDUALNEGO, nie adaptacji gotowca o którym piszesz.
- jak kiedyś świetnie napisała Elfir : " nie ten target "

DenyLTD_89
16-01-2017, 17:55
Cześć,

Przede wszystkim WITAJCIE! Bo to mój pierwszy post na forum :) Na razie przebywałem tutaj tylko w formie czytacza ale teraz się to zmieni gdyż ruszamy z tematem budowy domu :D

Otóż działka jest :) Urokliwa, blisko lasu, nie za mała nie za duża. Wszystkie formalności gotowe związane z jej zakupem.
Teraz jesteśmy na etapie projektu indywidualnego. Dziś odebraliśmy pierwszą koncepcje i powiedzcie proszę co Wy na to :)

378686378687378688378689

DenyLTD_89
16-01-2017, 18:00
A tutaj rzuty378692378693

Rex_Kos
16-01-2017, 18:05
Podobać to się ma przede wszystkim Tobie :-)

Od strony praktycznej to połączenie okna dachowego ze ściennym na piętrze to moim zdaniem kiepski pomysł.
Mało użytkowe i element trudny do wykonania.

Poza tym te okna dzielą okap na 3 części z jednej i 4 z drugiej strony.
Jak będziesz odprowadzał wodę? Schowana rynna? Ile rur spustowych - 7 ?

Elfir
16-01-2017, 18:12
Teraz jesteśmy na etapie projektu indywidualnego. Dziś odebraliśmy pierwszą koncepcje i powiedzcie proszę co Wy na to :)


1. Kominek za plecami kanapy?
2. Brak oddzielenia termicznego zimnego garażu od domu. Chyba, że planujecie grzać w garażu?
3. Jaka jest odległość między krawędzią sedesu a umywalką w wc na parterze?

Fakt, że architekt okien nie żałował. Okna pewnie będą tyle kosztowały co cały SSO u niektórych forumowiczów :D

Zdradzisz jaki budżet planujesz na ten dom?

Nie chcieliście parterowego? W tym domu jest spora powierzchnia stracona na komunikację.

DenyLTD_89
16-01-2017, 19:56
Cześć :)

Dzięki za odpowiedzi. Jest to pierwsza koncepcja, która nas mega zaskoczyła chociaż mamy mieszane uczucia. Z jednej strony podoba nam się nowoczesność z drugiej budujemy dom raz w życiu i chcemy wszystko przemyśleć i też nie wydać milionów.

1. Kominek za plecami też nas zastanawia i chyba trzeba będzie przerobić nieco
2. Garaż będzie izolowany termicznie
3. Jakiś metr ale to muszę sprawdzić
4. Okna najbardziej mnie zastanawiają czy to nie będzie zbyt duży koszt. Odprowadzenie wody ma być ukrytymi rynnami coś ala galeco
5. Nie chcemy parterowego. Bardzo chcieliśmy właśnie domek z poddaszem między innymi po to aby zachować duży ogród.

Co do budżetu to wciąż szacujemy. Optymistycznym planem za całą budowę + papiery + urządzenie + ogarnięcie wokół chciałbym wydać ok 800 000zł

Elfir
16-01-2017, 20:12
WC na parterze - na pewno nie ma tam 1 m, bowiem drzwi (80 cm) są szersze od przestrzeni między sedesem a umywalką. Obawiam się, że obrócenie się w środku będzie niewykonalne bez zawadzania o sprzęty.

Garaż owszem, jest izolowany (nie ma to sensu o ile nie będzie grzany), ale chodziło mi o izolację między ciepłym domem a garażem. Nie wiem czy planujecie stawiać na nowoczesne rozwiązania energooszczędne - jeśli tak, to brak tej izolacji jest babolem w przedstawionej koncepcji.
Prawidłowo powinno to wyglądać tak:
http://4.bp.blogspot.com/-XwnGdkQTSOQ/UZvRYz0_sdI/AAAAAAAAAJs/LDftt2OsNJ8/s1600/Dom_rzut_parter_blog.png

Marcin34_Śl
16-01-2017, 20:28
Deny,

bardzo fajny projekt, na pierwszy rzut oka faktycznie okna to majątek i ten kominek za plecami.

Zrezygnuj z tych okien kolankowych (połaczenie normalnych i dachowych), kupę kasy to kosztuje, trudne w wykonaniu (trzeba przerywać wieniec itp) i jak pisał REX-KOS będziesz miał zrobić 7 rur spustowych w systmie Galeco. Okna poszerz do 100 cm i będzie ok.

Troche ten salon dziwny, komienek za plecami, jaka odległość od kanapy do TV?

Garaż - trzeba odizolować termiczne. To garaż jedno czy dwustanowiskowy? Bo szerokość drzwi tylko 420 a szerokość garażu 575 cm. Ja dwustanowiskowy to zrób bramę 5 m i poszerz garaż do 6m przynajmniej.

DenyLTD_89
16-01-2017, 20:46
Jeśli chodzi o energooszczędność to stawiamy na pompę ciepła gruntową + rekuperacja a jak starczy funduszy to i fotowoltaika się znajdzie.
Garaż poszerzyliśmy na spotkaniu do 6m ale i tak bym chciał 6,5m, także został ciut wydłużony.

Odległość od kanapy do TV to jakieś 180cm jeśli dobrze liczę i patrzę.

Elfir
16-01-2017, 20:52
Energooszczędność domu nie polega na wyborze nowoczesnych źródeł ciepła :bash:

180 cm? Będziecie siedzieć z nosem w ekranie.

Marcin34_Śl
16-01-2017, 20:55
180 cm to mało, powinno być z 3 m. Trochę ten salon z kanapą mało ustawny.

Liczyłeś opłacalność fotowoltaniki? Jakie masz dom ustawiony względem stron świata?

Ja zrezygnowałem z kominka na rzecz biokominka i wybrałem pompę powietrze woda (mam 145 m użytkowej)

Elfir
16-01-2017, 21:00
też mam wrażenie, że najbardziej reprezentacyjnym i przestronnym pomieszczeniem będzie kuchnia

DenyLTD_89
16-01-2017, 22:03
Przepraszam z tą energooszczędnością ale jestem po całym dniu pracy i całym dniu pisaniu prac :P Dom planuję ocieplić 20cm styropianem grafitowym, na poddasze prawdopodobnie piana PUR. Ogrzewanie podłogowe w całości. A dom będę budować (i tutaj się zastanawiam) silikat lub porotherm.

Elfir
16-01-2017, 22:34
Przede wszystkim w jaki współczynnik Eu celujesz?

O co chodzi z garażem.
Jak zimą otworzysz garaż to całe ciepłe powietrze z niego wypuścisz, naleci zimne. Jak nie będzie ocieplenia między domem a garażem, ciepłem domu będziesz grzał garaż - co równa się stratom ciepła. Więc po co ci grube ocieplenie, skoro i tak wpuszczasz zimno?
Dlatego takie rozwiązanie jakie masz w swoim projekcie nie stosuje sie w domach energooszczędnych.

Energooszczędność powstaje na etapie mądrego projektu.

DenyLTD_89
16-01-2017, 23:06
Dziękuję za wszystkie rady i proszę o więcej :) Jest to jak mówiłem pierwsza koncepcja i już drugiej połówce oznajmiłem, że czeka nas sporo zmian :D
Jeśli chodzi o działkę to tak wygląda (widać także ułożenie względem stron świata):

378736

885/12 tutaj stanie dom a 1524/4 to będzie ogród. Te dwie działki są moje.
Jeśli chodzi o media to w drodze jest woda, kanalizacja, kanalizacja deszczowa (co mnie zaskoczyło), gaz. Prąd idzie sobie napowietrznie wraz ze światłowodem.

Elfir
17-01-2017, 10:21
Mimo wszystko zrobiłabym parterówkę w L-kę :D

Marcin34_Śl
17-01-2017, 11:19
Deny,

masz działkę ze spadkiem od 0,5- 0,9 m od drogi. Nie podnoś zbytnio budynku bo się okaże że taras masz metr nad poziomiem i będziesz schodził z tarasu po schodkach...

DenyLTD_89
17-01-2017, 11:29
Marcin,

Słuszna uwaga :) na pewno chce zniwelować trochę teren ale też nie będę obstawał przy budowaniu wysokiego tarasu. Także mam nadzieję, że uda się to wypośrodkować. Zastanawia mnie jak rozwiązać zjazd do domu, czy woda z ulicy nie będzie naturalnie się dostawać do nas. Na chwilę obecną takiego zjawiska nie zaobserwowałem.

Elfir
17-01-2017, 11:43
jaka masz glebę?

DenyLTD_89
17-01-2017, 12:23
Wycinka z opinii geotechnicznej :)

378815378816

Elfir
17-01-2017, 12:31
piaszczyste gliny - teoretycznie może zalać gdy grunt będzie zamarznięty i napada dużo deszczu albo nagle stopnieje śnieg.
Można sobie oczywiście poradzić odpowiednio kształtując spadki nawierzchni i ogrodu:
https://images84.fotosik.pl/295/d57774ad47ef0a0bgen.jpg

DenyLTD_89
19-01-2017, 18:09
a co powiecie na to? Druga połowa narysowała jak by to mogło wyglądać379045379046

Marcin34_Śl
19-01-2017, 20:56
Przekombinowałeś:rolleyes:
Poprzedni miał prostą bryłę prostokąta, teraz chcesz dom piętrowy z płaskim dachem?
Kuchnia na drugim końcu domu, będziecie z zakupami musieli przejść cały dom do kuchni, to nie jest dobre rozwiązanie.
Schody/komunikacja też w nieciekawym miejscu, bo siedząc na kanapia będziesz widział każdego kto wchodzi na górę, schodi itp.
Jak do dzieci przyjdą znajomi to nie będziesz mógł siedzieć w gaciach na kanapie:rolleyes:
Poprzednia wersja była fajna, wchodzi do domu i od razu po schodach na górę. Nawet nie będziesz wiedział czy ktoś wchodzi na piętro.

Najlepiej zobaczyć na żywo kilka domów, to na pewno pomoże.

Elfir
19-01-2017, 21:23
bardzo daleko kuchnia od wejścia, żeby biegać z zakupami

DenyLTD_89
19-01-2017, 21:40
Drobne zmiany kosmetyczne oczywiście wszystko jest do ustalenia. Na razie cały czas myślimy i kombinujemy :) Sorki za jakoś ale jestem miszczam painta na szybko :P Jeśli chodzi o schody to może faktycznie macie rację z komunikacją w innej części domu. Co do kuchni z jednej strony racja z drugiej jest blisko tarsu co też ma plus. Ale chyba Wasza koncepcja mnie bardziej przekonuje. Chodziło mi o oddzielenie salonu od części kuchennej ale można zamienić jadalnię z salonem
379067379068

Elfir
19-01-2017, 22:25
a może w tym kierunku:
https://images82.fotosik.pl/302/b30878924a1206abgen.jpg

I zrobić sobie przy kuchni zacieniony taras, przyjemny do spożywania posiłków latem. A przy salonie drugi taras, do opalania.

DenyLTD_89
20-01-2017, 20:28
też ciekawe :)

pawoou
30-01-2017, 17:39
Witam odwiedzających,
Razem z Drugą Połową podjęliśmy decyzję o budowie domu. Jakiś czas temu zostaliśmy posiadaczami działki 25mx 50m, usytuowanej 3 km od centrum miasta, w okolicy lasów. Po kilku miesiącach poszukiwania projektu zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny.
Jest to pierwsza, robocza koncepcja stworzona we współpracy z naszym projektantem. Z grubsza wpasowaliśmy się w zakładany przez nas metraż i rozkład pomieszczeń. Wydaje się nam być ok ale to pewnie pierwsze złudzenie podekscytowanych :sick:
Proszę o opinię co do rozkładu pomieszczeń i ogólnej koncepcji:

Piętrowy dom z płaskim dachem o powierzchni użytkowej ok 180 m2 (+ garaż), w miarę możliwości energooszczędny o nieskomplikowanej bryle, dobrze ocieplony (24 silka + 20 grafitowy?) na płycie fundamentowej, podłogówka po całości zasilana PC PW (gaz pod wielkim znakiem zapytania, nadal rozważają czy go dociągnąć bo mało zabudowań w okolicy), wentylacja mechaniczna + rekuperacja. Okna 90% fixy 3 szybowe. Strefa dzienna z dużymi przeszkleniami od południa a pomieszczenia gospodarcze, garaż, garderoba od północy w miarę możliwości. Brak okien od północnej strony, brak balkonów.
Konstruktywna krytyka mile widziana
Pozdrawiamy :bye::bye:

380154
380155

Linki jeśli się nie załadowało:
http://www.tinypic.pl/unb9ffysfnta
http://www.tinypic.pl/tlsgpi8i58ub

Elfir
30-01-2017, 17:49
garaż ma być grzany?
Jeśli nie, to niestety wasz architekt ideę energooszczędności rozumie wyłącznie jako pogrubianie styropianu na elewacji.

Jak na tak duży dom sypialnie dzieci bardzo małe i słabo doświetlone małymi oknami.

pawoou
30-01-2017, 18:17
Garaż ma być oczywiście ogrzewany. Nie rozpisałem się w tym temacie ale zarówno okno w jadalni jak i w obu pokojach na gorze maja być pionowe. Nie orientuje się jeszcze dokładnie co do rozmiarów ale pewnie blisko 190x70 cm. Rozwiniesz trochę myśl?

Elfir
30-01-2017, 18:39
Okno 70 cm wąskie w pokoju 10 m2 to trochę mało. 120 cm moim zdaniem to minimum.
Ja na taki dom przeznaczenie dzieciom 10 m pokoju to mało. Dla dzieci ich pokój to sypialnia + biuro + pokój zabaw + pokój gościnny - wiele różnych funkcji.
Przecież dziecko nie zaprosi kolegów do waszego salonu i nie będziecie siedzieć razem. Zaprosi do swojego pokoju. Fajnie byłoby gdyby w pokoju zmieścił się dodatkowy fotel, stoliczek, jakaś komoda a nie tylko szafa, łóżko i biurko.

niech wasz architekt wrysuje meble do tej koncepcji

Ogrzewanie garażu w zasadzie ogranicza ideę energooszczędności.
W domach energooszczędnych garaż jest zawsze oddylatowany izolacją od domu.
Jedno otwarcie drzwi garażowych i całe zgromadzone ciepło wypuszczasz. Przy okazji wychładzasz wnętrze a tym samym ściany pomieszczeń sąsiadujących z garażem. I całą kubaturę trzeba grzać na nowo.
Na dodatek musiałbyś zainwestować w szczelne, ocieplane drzwi do garażu. Zwykłe drzwi garażowe będą jednym ogromnym mostkiem cieplnym.

pawoou
31-01-2017, 07:51
Dzięki za trafne uwagi! Kwestia oddylatowania garażu jeszcze nie została poruszona ale na pewno zwrócę na nią szczególną uwagę. Rzuty dostaliśmy aby poddać ocenie proponowany przez projektantam rozkład, wielkość i funkcjonalność pomieszczeń.
Pokoje rzeczywiście nie są specjalnie duże patrząc na wymiary całości. Będzie trzeba dobrze pomyśleć jak dodać im parę metrów. Co do garażu: drzwi garaż - wiatrołap nie mają w takim wypadku racji bytu. Dobrym pomysłem będzie zrobić je wychodzące na zewnątrz na lewej ścianie garażu obok drzwi wejściowych?

Elfir
31-01-2017, 10:45
dlaczego nie można połączyć garażu z wiatrołapem? Zewnętrzne drzwi (a takie dasz miedzy garażem a domem) nawet przeciętnej jakości są wielokrotnie cieplejsze do przeciętnej bramy garażowej.

Raczej kotłowni nie łączyłabym z garażem, bo kotłownia to pomieszczenie najcieplejsze a garaż najzimniejsze

Masz 50 m2 salonu, z czego tylko połowa może zostać umeblowana, bo reszta pełni rolę holu. Może na parterze zróbcie swoją sypialnie, a mały pokój gościnny i kotłownię na piętrze?

aniakicia
31-01-2017, 11:08
Drzwi w wiatrołapie do garażu jak najbardziej są potrzebne, mam i nie żałuję a małżonek się nie wścieka że nie musi co chwila wychodzić i wchodzić przez bramę garażową. Te drzwi są w kolorze takim jak pozostałe wszystkie drzwi w domu, i mimo że w garażu zimno to tego nie czuć w wiatrołapie.

Po kija Ci tyle okien w garażu, jedno albo nawet w cale... i w pomieszczeniu gospodarczym też, po co, i w garderobie, jak będziesz mieć rekuperacje i wentylację

Kotłownię mam akurat za garażem oddzieloną drzwiami ale jest na gaz i no i nie jest tam tak ciepło

a pokoje możesz powiększyć na piętrze masz przecież miejsce nad garażem i pomieszczeniem gospodarczym.
To okno w kuchni?(pomieszczenie nr2) od wejścia bym wywaliła, i powiększyła to małe okienko z lewej wtedy tu masz fajna "elkę" na meble kuchenne

pawoou
31-01-2017, 11:50
Chodzi mi poniekąd o estetykę - nie chcę aby gości w wiatrołapie witały wielkie, masywne drzwi do garażu.
Co do salonu to prawda, że zostaje spory hol ale przyda się na wypadek dostawienia drugiego stołu na większe imprezy rodzinne i te inne :)
Zdecydowaliśmy się na piętrowy dom po to aby mieć sypialnie na górze więc ten pomysł odpada. Dobra izolacja ściany między garażem a pom. gosp i przeniesienie drzwi pomieszczenia gospodarczego do części mieszkalnej (np. vis a vis drzwi gabinetu) pomoże urzymać te różnice temperatur garaż/ pom. gosp?

pawoou
31-01-2017, 11:59
Dzięki za rady aniakicia.
W garażu to są luksfery żeby było tam jakieś światło, myślę, że jedna centralna wystarczy. W pom. gospodarczym to prawda - na pewno z niego zrezygnuje (daje mi to dodatkową ścianę na sprzęty).
Okno miało być z założenia z widokiem na podjazd i furtkę, która będzie na przeciwko.
Przeniesienie pokoi na prawo oczywiście rozwiązałoby sprawę z automatu ale zastanawia mnie kwestia robienia pokoi nad garażem (czyli zimnym pomieszczeniem) i do tego od północnej strony..

stellina
31-01-2017, 19:38
No i mamy chyba końcową wersję projektu, oto i ona.
Musiałam gdzieś wrzucić małe WC i naprzeciwko schodów trochę kosztem kotłowni zmieściła się. Ile miejsca potrzebuję w kotłowni na pompę ciepła, 300l zbiornik CWU, wentylację mechaniczną, hydrofor itd?
Nie patrzcie na ustawienie mebli w sypialni dzieci, biurka będą pod oknem, a szafa na przeciwległej ścianie.
W kuchni nie będzie półwyspu, kuchni będzie domknięta ściankami i planowane są podwójne drzwi zasuwane.
http://imge.pl/p/33888/n/338889227303.jpg
Czekam teraz na wycenę stanu surowego otwartego, mam nadzieję, że do czerwca zdążymy z pozwoleniami i będziemy mogli ruszać z budową.

aniakicia
02-02-2017, 08:12
mam dwa pokoje w ciągu bezpośrednio nad garażem i pomieszczeniem gospodarczym, nie jest zimno a jestem z tych ciepłolubnych. Okien nie mam od północy tylko wschód-południe-zachód.
jeśli chodzi o drzwi między garażowe w wiatrołapie, nie wyglądają na masywne, oczywiście jak je otwierasz to czuć ich wagę ale lekko chodzą, zresztą są ogniotrwałe więc muszą swoją wagę mieć, zrobię dziś zdjęcie i wrzucę

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-02-2017, 08:29
pawoou
- dom jest dobrze zaprojektowany, choć osobiście nie lubię, gdy drzwi wewnętrzne " ślizgają się po ścianie ", tj. gdy ich skrzydło po otwarciu bezpośrednio dotyka ściany bocznej. Efektem takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj wchodząc do pomieszczenia prawie zawsze wchodzimy na jakiś bok mebla, zabudowy, ... co nie jest fajne. Niekiedy nie można uniknąć takiego rozwiązania, ale zawsze można mocniej "powalczyć" przesuwając drzwi choćby te 60-70cm od ściany. To oczywiście tylko sugestia.
- na pewno zrezygnowałbym z takiego doświetlenia garażu ( uruchamiając ścianę pod zabudowę meblową / szafki / regały ), chyba, że okienka byłyby zlokalizowane wyżej "linii" możliwej takiej zabudowy, która zawsze się przydaje.
- skoro "wyskoczył" taras nad garażem od strony ZACH to można zawsze pomyśleć o nim jako tarasie użytkowym, dostępnym od strony PIĘTRA. I tak przecież musi być do niego jakieś dojście ( ??? ). Teraz taras jest skutecznie blokowany przez pomieszczenie Pralni.
- jeżeli ma być to dom z płaskim dachem - to trochę nie rozumiem tych wrysowanych rur spustowych zewnętrznych odwodnienia dachu. Przecież można projektować wpusty wewnętrzne ! i pozbyć się tego "orurowania" zewnętrznego.

Elfir
02-02-2017, 10:28
luksfery sa zimne - dodatkowa strata ciepła, jak chcecie ogrzewać garaż.

pawoou
02-02-2017, 16:57
Dziękuje Wam bardzo za podpowiedzi. W poniedziałek zasiadam z Architektem i będziemy próbować przenieść wszystko, co przez ten tydzień zbiorę. Obecne rzuty pewnie znacznie się zmienią. Na ten moment wiem już na pewno, że:
- oddylatowanie izolacją garażu od domu i dobre, szczelne drzwi z niego do wiatrołapu (ponadto myślę, że wyłączymy bardziej garaż z bryły i „przesuniemy” go na dół)
- luksfery w garażu będą go wychładzać, jedna go i tak dobrze nie oświetli i zabierze mi ścianę na zabudowę meblową więc ostatecznie chyba z nich zrezygnuje
- odwodnienie dachu na pewno wpusty wewnętrze (dzięki Łukasz Ładziński), wcześniej o tym myślałem ale zgłębiłem temat i rzeczywiście lepiej bez tego całego orurowania zewnętrznego
- powiększenie pokoi dla dzieci (zobaczymy o ile się zwiększą gdy powiększymy obszar jadalni na dole a jeśli nieznacznie spróbujemy przenieść je nad garaż) oraz większe okna w obu pokojach
- co do tarasu, który moglibyśmy zrobić od zachodu to już naście razy zmienialiśmy tak na nie i nie na tak i tak w kółko, ostatecznie stanęło na NIE z dwóch powodów:
1. Na tej ścianie działki sąsiad ma duże okno sypialni więc dla Niego i dla nas (mało intymne miejsce) lepiej, że tarasu nie będzie
2. Większość czasu będziemy spędzać na dole gdzie planujemy zrobić większy taras, ponieważ na stronę południową będzie fajny widok na lasy (wrzucam zdjęcie dla potwierdzenia :))
W pralni robimy drzwi tarasowe aby w razie potrzeby wyciągnąć pranie do suszenia oraz żeby w razie W mieć możliwość łatwo się dostać na dach.

Jeszcze pytanie: z salonu, który jest duży będzie widać jeden bieg schodów więc uważam, że powinien być on proporcjonalnie duży/ szeroki żeby nie było wrażenia malutkiej klatki schodowej. Czy uważacie, że 140 cm to dużo/ mało/ wystarczająco?

380502

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-02-2017, 17:06
- może mało popularnie, ale nie robiłbym dylatacji pomiędzy garażem, a pozostałą resztą ( w sensie szczeliny wypełnionej izolacją termiczną ), raczej nie jest uzasadniona konstrukcyjnie ( ? ), natomiast przewidywałbym jak najbardziej dodatkową izolację termiczną w poziomie PARTERU na ścianie garażu ( patrząc od jego środka ) wraz z izolacją pomieszczenia, które znajduje się za garażem od reszty pomieszczeń mieszkalnych.

Elfir
02-02-2017, 18:55
może między garażem a wiatrołapem garderoba jako dodatkowy bufor?
Coś jak w tym projekcie:
https://images81.fotosik.pl/334/09f7ddb85bbc6e21.jpg

W tarasy nad garażem bym się nie pchała, ale piszę to jako inwestor, który dba o portfel a nie architekt, który dba o wygląd bryły budynku.
Nie wykorzystasz sensownie takiego tarasu (bo przyjemniej siedzieć na tarasie na wysokości ogrodu a nie na piętrze, gdzie jest się widocznym z połowy osiedla) a koszty wykończenia spore. Chyba, że z dachu akurat rozciąga ci się widok na jezioro :) A kilka tysięcy na budowę więcej tylko po to by wieszać pranie na świeżym powietrzu to zbytek - chyba, że cię na niego stać.

Za to można zrobić taras/balkon nad zadaszeniem tarasu (bo to chyba jest w załamaniu ścian między salonem a jadalnią? Ale tu też trzeba zwrócić uwagę na potencjalne mostki.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-02-2017, 19:30
... nie za dużo tych " buforów " ? :)
- poza tym drzwi przesuwne raczej nie są szczelne ( ? ), a wiadomo ( chyba ) po co oddziela się garaż "śluzą" od pozostałej części domu !? ( poza akustyką oczywiście )
- trochę nie rozumiem Twojego toku myślenia : taras przy tym domu "wychodzi" z automatu ponieważ powierzchnia użytkowa PARTERU, jest inna ( większa ) od PIĘTRA. Lepiej tym samym mieć taras, a niżeli dokładać sobie kubaturę ( bardziej lub mniej wykorzystaną i grzaną ) pod dachem. Nie uważasz ?

Elfir
02-02-2017, 20:02
Dlaczego pod dachem w przypadku dachu płaskiego?
Wykończenie papą dachu płaskiego jest o wiele tańsze niż robienie tarasu.
Sama mam powierzchnię parteru większą od piętra - tylko po kiego licha mi tarasy na piętrze, kiedy mam dom z ogrodem?

Powyższy rzut miał być rysunkiem orientacyjnym, obrazującym pewną ideę. Uwalnia wiatrołap od szafy, ukrywa drzwi do innych pomieszczeń.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2017, 07:03
- ... ja już dawno nie używam słowa "papa" ;), a myśląc o stropodachu myślę o stropodachu "odwróconym" gdzie warstwa izolacji wodochronnej jest pod izolacją termiczną i odpowiednio dociśnięta żwirkiem, W tym przypadku nie ma problemu, aby na tą warstwę ułożyć płyty betonowe i stworzyć taras użytkowy. W tym przypadku, jeśli stropodach jest mały - nie musi być od razu użytkowy, ale jeśli obejmuje 1/2 , 1/3 rzutu to dlaczego tego nie wykorzystać ? skoro są takie możliwości.
- z wiatrołapem i wydzieloną garderobą OK - tylko te drzwi przesuwne wiatrołap/garderoba tylko optycznie oddzielają garderobę od wiatrołau, mogą być / nie muszą.

pawoou
03-02-2017, 09:20
Jeśli się okaże, że muszę przenieść górne pokoje nad garaż bo nie uda się ich inaczej powiększyć to temat tarasu umrze śmiercią naturalną.
Dodatkowe pomieszczenie - garderoba to fajny pomysł. Ukrywam szafę i drzwi do garażu.
Zapraszam ponownie w przyszłym tygodniu kiedy to mam nadzieję dostanę nowe rzuty.
PS. Możecie odnieść się do wymiaru biegu schodów? (140cm)

Elfir
03-02-2017, 12:18
- ... ja już dawno nie używam słowa "papa" ;),.

Zauważyłam, ze architekci rzadko interesują się portfelem inwestorów. Dlatego nie używają wielu słów, które kojarzą się z ekonomicznością.

Na ów "taras" nad garażem wychodzi jedno okno - pomieszczenia gospodarczego. Na pewno papa będzie wielkim estetycznym faux pas, który będzie dręczył inwestora...
:)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2017, 13:29
Zauważyłam, ze architekci rzadko interesują się portfelem inwestorów. Dlatego nie używają wielu słów, które kojarzą się z ekonomicznością.

ja zauważyłem, że niekiedy Inwestorzy porywają się na projekt ( i realizację budynku ) z " nadmuchanym " programem funkcjonalno użytkowym nie mając funduszy na jego pełna realizację.
Nie wiem z czego to wynika ? z braku oszacowanych nawet wstępnie kosztów realizacji budynku i zagospodarowania ( o projekcie nie wspominając ).
Nawet gdybyśmy założyli ( choćby to była kwota z kosmosu i nie wchodząc w szczegóły ), że koszt wybudowania 1m2, to szacunkowo, około +/- 3000,-zł - to już daje do myślenia ;)
- ... wiem, wiem, ... może być i 2600,- i 3200,- i więcej za 1m2

Elfir
03-02-2017, 20:25
Pisałam o tarasie: "zbytek - chyba, że cię na niego stać."
Bo faktycznie, do portfela autorowi nie zaglądam i może dla niego to żaden finansowy problem.
Ale ten stropodach nad garażem w obecnym kształcie projektu jest praktycznie niewidoczny z domu i z zewnątrz.
Dlatego odradzałam przekształcanie go w taras. Byłby wykorzystany jedynie na letnią suszarnię na pranie. Nowoczesny dom z praniem na dachu.
W temacie "czego więcej nie robiłbym w domu" kwestia balkonów i tarasów pojawia się często: drogie, problematyczne i niewykorzystane.

***

Ja obserwowałam eksperyment RAW Studio z ich domkiem "w cenie mieszkania".
Widząc projekt myślałam sobie: nie ma szans na postawienie go za 150 tyś.
I okazało się, że architekci faktycznie się pomylili w wycenie i to o spora kwotę (faktyczna cena realizacji wyglądała już realnie).

Dlatego jestem uczulona na wszystkie ekstrawaganckie pomysły.
Bo inwestor często jest nieświadomy ile kosztują. Zakochuje się w wizualizacji, daje architektowi zielone światło.
Dlatego wolę ostrzec a inwestor niech sam podejmie decyzję, czy go na coś stać, z czego korzystać będzie mało lub wcale.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2017, 22:38
Pisałam o tarasie: "zbytek - chyba, że cię na niego stać."
Bo faktycznie, do portfela autorowi nie zaglądam i może dla niego to żaden finansowy problem.
Ale ten stropodach nad garażem w obecnym kształcie projektu jest praktycznie niewidoczny z domu i z zewnątrz.
Dlatego odradzałam przekształcanie go w taras. Byłby wykorzystany jedynie na letnią suszarnię na pranie. Nowoczesny dom z praniem na dachu.
W temacie "czego więcej nie robiłbym w domu" kwestia balkonów i tarasów pojawia się często: drogie, problematyczne i niewykorzystane.

- a ja pisałem o tarasie / storpodachu, który "wyskakuje" niejako z automatu, gdy powierzchnia użytkowa PARTERU jest większa od powierzchni użytkowej PIĘTRA ( co się bardzo często zdarza zwłaszcza gdy mamy stanowiska postojowe w Parterze ), a skoro pojawia się, to jest dla mnie logiczne, aby go wykorzystać w sposób użytkowy, niekoniecznie tylko i wyłącznie ( jak piszesz ) na " letnią suszarnię na pranie "

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2017, 23:14
Ja obserwowałam eksperyment RAW Studio z ich domkiem "w cenie mieszkania".
Widząc projekt myślałam sobie: nie ma szans na postawienie go za 150 tyś. ...
- zakładany budżet RAW w 2013r. ( z tego co czytam ) to 100tys.zł, a wyszło za 98m2 powierzchni użytkowej "148tys.,-zł" - "stan developerski" ( co by to nie znaczyło ). Gdy dorzuci się wykończeniówkę wychodzi 2600,- 3200,- i więcej za 1m2 w zależności od zakładanego ( lub możliwego do osiągnięcia ) "standardu".

Elfir
03-02-2017, 23:49
nie uważasz, że pomyłka o 50% na kosztorysie to sporo?
Ja czytałam, że zakładali 150 tyś a im wyszło 200 tyś.

***
Stropodach wyskakuje automatycznie, ale nie oznacza to z automatu robienie na nim odwróconych warstw, które są droższe w realizacji od tradycyjnego układu (chociażby XPS vs zwykły styropian), skoro i tak nic nie zachęca do korzystania z niego, ani nikt tego żwiru podziwiać nie będzie.

Ale jeden pomył mógłby być na taki stropodach :)
U jednego z klientów zaprojektowałam na takim tarasie, do którego wchodziło się z korytarza a nie z pokoi, ogród warzywny. Taras był najbardziej nasłonecznionym miejscem w całym ogrodzie, więc pod warzywa idealny. A warzywnik nie kolidował wizualnie z ozdobnym ogrodem na poziomie gruntu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-02-2017, 07:05
nie uważasz, że pomyłka o 50% na kosztorysie to sporo?
Ja czytałam, że zakładali 150 tyś a im wyszło 200 tyś.

to może mamy różne dostępne dane dot. kosztów realizacji budynku ?
- ja czytałem artykuł ze strony :
http://autarkiapl.blogspot.com/2015/02/dom-w-cenie-mieszkania-czy-to-mozliwe.html
gdzie napisano, że :
" Można by spierać się o to, czy inwestorom i projektantom udało się w pełni wykonać to co sobie założyli. Przecież nie zmieścili się w zakładanych budżecie 100 tysięcy złotych " oraz ( wcześniej ) " Po podliczeniu kosztów stanu deweloperskiego wyszło nam 145.000 ". Nie podano kosztów zagospodarowania, przyłączy, ... itd
- pomyłka " na kosztorysie " 50% ... ( czy też 1/3 założonej kwoty jw ) to bardzo dużo !

Elfir
04-02-2017, 12:52
Tak sobie przemyślałam taras na stropodachu - ty piszesz, że to tylko ewentualnie płyty na żwirze. A to nie wszystko - dochodzi zamiana okna na balkonowe oraz zrobienie barierki - przynajmniej w projekcie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-02-2017, 13:32
Tak sobie przemyślałam taras na stropodachu - ty piszesz, że to tylko ewentualnie płyty na żwirze. A to nie wszystko - dochodzi zamiana okna na balkonowe oraz zrobienie barierki - przynajmniej w projekcie.

przede wszystkim dochodzi inny układ komunikacyjny na danej kondygnacji umożliwiający dojście do tarasu

Marcosii
14-02-2017, 11:11
witam,
na projektem siedzimy juz jakis czas, ale mam prosbe do Was zebyscie spojrzeli innym okiem na to co zostalo "splodzone". Dzialka 100 metrow od lasu, dosc duza ale dom raczej musi byc usytuawany w kierunku poludniowo /zachodnim, bo inaczej dziwnie by wygladal na tle d zialki i sasiednich domow ( 2).
Koncepcja:
381560
moga byc jeszcze male zmiany, np w kuchni chyba beda jednak drzwi a nie okno, ale to raczej kosmetyka, i na pewno nie bedzie okien polaciowych.
Prosba do Was o rady / krytyke czy ocene rzutu parteru, ogolnie dom bedzie parterowym, tylko w czesci nocnej beda schody systemowe do 1 pomieszczenia na pietrze ( pokoj corki) - beda tez raczej krotsze niz te ktore sa w projekcie. Nad czescia dzienna - jadalnia/salon, bedzie podniesiony czy tez otwarty dach, oparty symetrycznie na sciance dzialowej ( jak w projekcie Domow z Wizja - Ekonomiczny), nad kuchnia bedzie normalny strop.
381552
Macie jakies uwagi ?, prosze tylko nie patrzcie na lazienke, bedziemy nad nia jeszcze siedziec i planowac, chodzi mi o ogolnie nad praktycznoscia i logika tego projektu. Rodzina 3 osobowa i raczej sie nie powiekszy.

Elfir
14-02-2017, 11:40
Bardzo ciasna toaleta gościnna. Brak połączenia garażu z domem.
Macie łazienkę tylko dla siebie, więc dlaczego wejście z korytarzyka zamiast z sypialni?
Schody wyglądają na wciśnięte w przypadkowym miejscu.

może środek domu odwrócić w sposób lustrzany i połączyć garaż z wiatrołapem przez kotłownię oraz spiżarkę z wiatrołapem (wchodzisz do domu z zakupami i od razu ostawiasz do spiżarki bez chodzenia przez część dzienną). Kuchnia jest bliżej schodów na poddasze, wiec jeśli dzieciom zachce się pić wieczorem nie będą musiały biegać przez cały salon.

https://images82.fotosik.pl/361/502fc3ef423e2fa1gen.jpg

Marcosii
14-02-2017, 11:55
Toaleta wg mnie nie musi byc wieksza choc minimalnie powiekszyc ja oczywiscie mozemy., Tak mamy problem ze schodami, i szukamy dobrego wyjscia z tej sytuacji zeby nie zabierac corce metrow pokoju z dobra wysokoscia na gorze a i zeby czesc nocna pozostala wyraznie oddzielona od reszty. Lazienka bedzie 1 wiec musi miec wejscie z korytarza. Nie chcemy przejscia z garazu do domu - swiadomy wybor . W projekcie ktory wyslalem, kuchnia i spizarnia ( ktora chcemy koniecznie) jest blisko wejscia do domu. Swiadomie chcemy koze w "zaglebieniu" jakby kominkowym, rozbije nam to duza sciane. Telewizor ( malo ogladamy) bedzie ukryty za drzwiami przesuwnymi. Koza/kominek ze wzgledu na to ze jestesmy minimalistami bedzie glowa dekoracje salonu.

Elfir
14-02-2017, 12:08
Córka nie ma na poddaszu własnej łazienki?
Całe poddasze to jeden pokój?

Na moim rysunku spiżarka jest przy kuchni nadal, tyle, że połączona z wiatrołapem dodatkowo i większa.

Toaleta gościnna. Ciężko się w niej obrócić, zwłaszcza bardziej tęgiej osobie - ile jest między umywalką a sedesem? Wciskanie najmniejszej umywalki do toalety skutkuje zachlapaniem całej podłogi, bo wygodnie się myć rąk nie da.

Marcosii
14-02-2017, 12:37
Z ta toaleta pewnie masz racje, przysiade jeszcze przy niej, tym bardziej ze miejsce jest na to by byla szersza lub obrocona. Corka bedzie miala na poddaszu tylko swoj pokoj nie bedzie miala osobnej lazienki. Sufit tak jak w 1 poscie pisalem nad jadalnia i salonem jest podniesiony / otwarty ( jak w Ekonomicznych pracowni Projekty z Wizja), w kuchni na ten moment na zyczenie zony bedzie obnizony do normalnej wysokosci, ale to tez jeszcze mozemy w kazdej chwili zmienic ( ale to bedzie jej decyzja :) ) . W Twojej propozycji doszly 3 sztuki drzwi ( w tym bardzo konkretne z garazu do domu) a staramy sie zeby ich bylo jak najmniej, i zeby pozostaly tylko te ktore juz musza naprawde byc. Telewizor nie bedzie glowna 'atrakcja' salonu" wiec musi byc w innym miejscu ( tez mielismy z tym problem) a koza na ten moment " musi" byc we wnece wiec widze problem z garazem ( w tym z ociepleniem i dylatacja) jesli bysmy w ta strone go zrobili. Kuchnia na drugim koncu to nie problem, mamy tak samo teraz, prawie te same odleglosci no moze 2/3 metry mniej :) . Nasze zycie toczy sie jak jestesmy w domu w czesci dziennej wiec ono jest najwazniejsze. Spizarnia nie musi byc wieksza, bo kuchnia jest dosc duza, wiec i jej charakter bedzie troszke inny jak u wielu innych ludzi ( tak mysle ale moze sie myle)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-02-2017, 12:37
a co powiecie na to? Druga połowa narysowała jak by to mogło wyglądać379045379046

pokój dzienny skierowany na PN i w cieniu budynku - dlaczego ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-02-2017, 12:56
witam,
na projektem siedzimy juz jakis czas, ale mam prosbe do Was zebyscie spojrzeli innym okiem na to co zostalo "splodzone". Dzialka 100 metrow od lasu, dosc duza ale dom raczej musi byc usytuawany w kierunku poludniowo /zachodnim, bo inaczej dziwnie by wygladal na tle d zialki i sasiednich domow ( 2).
Koncepcja:
381560
moga byc jeszcze male zmiany, np w kuchni chyba beda jednak drzwi a nie okno, ale to raczej kosmetyka, i na pewno nie bedzie okien polaciowych.
Prosba do Was o rady / krytyke czy ocene rzutu parteru, ogolnie dom bedzie parterowym, tylko w czesci nocnej beda schody systemowe do 1 pomieszczenia na pietrze ( pokoj corki) - beda tez raczej krotsze niz te ktore sa w projekcie. Nad czescia dzienna - jadalnia/salon, bedzie podniesiony czy tez otwarty dach, oparty symetrycznie na sciance dzialowej ( jak w projekcie Domow z Wizja - Ekonomiczny), nad kuchnia bedzie normalny strop.
381552
Macie jakies uwagi ?, prosze tylko nie patrzcie na lazienke, bedziemy nad nia jeszcze siedziec i planowac, chodzi mi o ogolnie nad praktycznoscia i logika tego projektu. Rodzina 3 osobowa i raczej sie nie powiekszy.

- układ kuchnia - jadalnia - pokój dzienny jest klasyczny i świetny !, również z pomieszczeniami "obsługującymi" i wejścia do budynku w linii stołu jadalnego
- najsłabszy punkt to zarówno toaleta Parteru ( ogólnodostępna ) jak i schody , które nie spełniają obowiązujących przepisów budowlanych, jak również są a-komfortowe zarówno w lokalizacji, jak i dla użytkowników chcących dostać się na Piętro, chyba że to przejście techniczne, ale byłoby szkoda kubatury na Piętrze

Marcosii
14-02-2017, 13:06
Z ta toaleta chodzi Ci o wymiar czy usadowienie ? Bo co do wymiaru to faktycznie macie chyba racje i ja powieksze jesli chodzi o usadownie to nie bardzo mam pomysl gdzie.
Co do schodow to jest najwiekszy problem. Wiec mam 2 wyjscia i sie zastanawiamy:
1. to bedzie tylko "strych" wiec rozmiar schodow moze byc mniejszy ( "strych" :) )
2. przesuniemy schody na prawa czesc korytarza i pojda nad "kominkiem" ale wtedy zabraknie nam wysokosci na ich koncu ( skos) a i pokoj na gorze sie strasznie zmiejszy i to w miejscu gdzie jest najwygodniej ( najwyzej).
Przypominam te schoody beda tylko do pokoju corki ( nastolatka)
Wiec biorac pod uwage gdzie moga one byc, mamy "zagwozdke" zastanawiamy sie jeszcze nad okraglymi ale na ten moment sa one na samym koncu opcji. Dobrej lokalizacji na nie nie ma, wiec pozostanie wybor miedzy dzuma a cholera :)
Mysle jeszcze czy drzwi do salonu od strony wejscia nie przesunac zeby byly w jednej lini jak os drzwi balkonowych i srodka stolu ? Co poradzicie ?
A i male info do Elfir:
uklad pomieszzcen na dole pomyslany tak zeby kotlownia byla na srodku domu, wiec bez wzgledu na rodzaj zrodla grzania wszedzie jest tak samo daleko.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-02-2017, 13:23
jeżeli to tylko "strych" to i takie rozwiązanie jest możliwe :
http://www.fakro.pl/schody-strychowe/

a jeśli schody - kombinuj :
- zamiana toaleta / schody
- schody w osi 2
- schody między kuchnią, a garażem
- schody dwubiegowe z spocznikiem przy ścianie zewnętrznej i symetrycznie względem osi C i wejściem do pokoi po prawej i lewej stronie
- ... jest trochę możliwości ... :)

Elfir
14-02-2017, 13:31
Wydaje mi się, że Ekonomiczny jest niższy.
U nas wyjdzie sufit prawie na 7 m.
Nie lepiej zrobić 100% parterówkę bez stropu (otwartą po więźbę)?

Marcosii
14-02-2017, 13:37
warunki zabudowy powoduja, ze nie mozemy wydluzyc domu, a szerokosc juz raczej musi pozostac, Kalenica bedzie raptem 0,5 metra wyzej niz w Ekonomiczym. Musimy gdzies miec 1 pokoj dla corki dlatego bedzie w czesci sypialnianej na strychu i tylko tam bedzie strop, nad reszta moze oprocz kuchni bedzie mniej wiecej tak
381575 .
Ze schodami nie psujac reszty zalozen i "chciejstwa" musimy sie zmiescic w tym korytarzu stad jego rozmiary, nie chca miec drzwi lub widoku na korytarz po calosci domu - bo taka opcja tez wchodzila w rachube i drzwi/korytarz na scianie kolo " kominka".
Pewie troche z tym powalczymy, ale jakies pomysly sa wiec najwyzej beda to tylko schody "strychowe" .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-02-2017, 14:27
... równie dobrze można otworzyć część PARTERU pod kalenicę, w innej części zrobić i strych i pokój ... ale trudno lokalizować schody, jeśli jeśli nie doprecyzuje się tego. Ten dom dostałby ładnej przestrzeni " pod dach " nad częścią dzienną, nad garażem np. strych dostępny z garażu, nad pokojami Parteru - funkcja mieszkalna PIĘTRA ... i teraz np. można myśleć o schodach, które mogą wykorzystywać przestrzeń pokoju dziennego ... ale możliwości jest X

http://images.adsttc.com/media/images/5863/473c/e58e/ce88/2100/008b/slideshow/INTERIOR10.jpg?1482901298
Foto : Zhi Cheng

House Renovation in Xirongxian Hutong / OEU-ChaO
http://www.archdaily.com/802444/house-renovation-in-xirongxian-hutong-oeu-chao

Przemek&A
14-02-2017, 14:42
Witam,

Prośba o konstruktywne uwagi i przemyślenia odnośnie załączonego projektu.

W szczególności zależy nam na opiniach dotyczących operowania światła w części dziennej.

381577

Marcosii
14-02-2017, 14:44
Doprecyzuje, bo widze moze nie do konca jasno sie wypowiedzialem. Pokoj corki na "strychu" jest w takim a nie innym miejscu z kilku powodow:
1: bo ma byc otwarta przestrzen nad czescia dzienna
2: bo jest z tamtad blisko do lazienki i wc
3: bo nie chcemy schodow w czesci dziennej
5: bo nie chcemy okien polaciowych - okno corki bedzie na bocznej scianie.
6: bo garaz bedzie oddzielony od czesci domowej, a nad garazem i tak bedzie prawdziwy strych ( widac zreszta w elewacji okno na scianie :) ) ale wejscie do niego bedzie z garazu pewnie jakies schody strychowe, lub inne do zastanowienia.
7: Garaz jest po prawej bo kierunki swiata, a czesc nocna po lewej bo inaczej od garazu do drzwi wejsciowych by bylo kilka metrow dalej.
8: Mozna by inaczej otworzyc czesc dzienna ale na pewnym etapie przyjelismy zaloznia wymiarow domu ( co poniekad obligowaly tez WZ) ale i tez wzgledy estetyczne - koniecznie musiala byc "stodola" lub dom podobny do starych domow poniemieckich w Wlkp..

a i pisze o "strychu" w cudzyslowie bo wiem ze przepisy budowalne mi na cos nie pozwola, bedzie albo wysokosc pomieszczen albo wymiary schodow obligowaly ze to bedzie zamieszaly "strych" :)

Marcosii
14-02-2017, 15:21
co do czesci nocnej: ma ona sie wyraznie oddzielac od czesci dziennej i nie tylko np drzwiami, stad nie idzie korytarz pomiedzy osia C a D do konca tej czesci i tam schody tylko ucieklismy z nim w bok, co pozwolilo na to ze wc nie ma drzwi na salon lub nie znajduje sie w czesci nocnej do ktorej by musieli wchodzic goscie.

Elfir
14-02-2017, 15:44
Witam,

Prośba o konstruktywne uwagi i przemyślenia odnośnie załączonego projektu.

W szczególności zależy nam na opiniach dotyczących operowania światła w części dziennej.

381577

W części dziennej nie masz praktycznie miejsca na kanapę, bo ustawienie na planie jest niefunkcjonalne.
Operowanie światła można określić znając strony świata, głębokość okapu, sąsiednią zabudowę, elementy zacieniające (np. drzewa)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-02-2017, 16:04
Witam,
Prośba o konstruktywne uwagi i przemyślenia odnośnie załączonego projektu.
W szczególności zależy nam na opiniach dotyczących operowania światła w części dziennej.
381577

- a jak jest usytuowany dom względem stron świata ?
- moim skromnym zdaniem coś jest nie tak z powierzchniami cz. wejściowej i dziennej :
- "śluza" pomiędzy garażem, a wiatrołapem jest wielkości kuchni z spiżarką, a podcień wejścia i wiatrołap spycha ( a w zasadzie skraca ) do minimum pokóju dzienny, gdzie zaczyna być ścisk. Wielkość aneksu jadalnego jest prawidłowa, ale już z samego rysunku wynika, że sofy upchane pod ściany zewnętrzne, a tej głównej "ściany medialnej", czy możliwości fajnej zabudowy - brak.
- mam wrażenie, że wrysowany samochód w garażu ma niewłaściwe wymiary w stosunku do rzeczywistości ( ? ) - ale może to wrażenie, bo mały rysunek i są niewidoczne wymiary.

Elfir
14-02-2017, 16:48
w wiatrołapie nie ma gdzie ustawić szafy.

Wrzuć większy rzut

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-02-2017, 17:46
... pewnie ( domyślnie ) " śluza " pełni funkcję garderoby ... :)
ale to też nie fajnie, bo idąc z garażu rozbieramy się w garderobie i idziemy do części dziennej przez ( bardziej lub mniej ) zimny wiatrołap ... chyba, że będzie ogrzewany do +20 ... można i tak

Marcosii
14-02-2017, 17:59
przepraszam za literowki w poprzednich postach, Lukaszu i Elfir prosze o jedna mala podpowiedz jeszcze, czy faktycznie robic drzwi tarasowe, stol i drzwi wejsciowe ( ich srodki) w jednej osi ? Ma to sens zeby drzwi wejsciowe byly na wprost stolu ?

Elfir
14-02-2017, 18:34
najlepiej aby od drzwi wejściowych było widać ogród za dużym oknem.
Jeśli nie będziecie czuć się skrepowani jedząc na wprost drzwi to nie ma znaczenia

Bardzo podobało mi się rozwiązanie w tym stylu (spotkałam je w kilku już stodołach) - wejście przez szklany łącznik oddzielający garaż (lub biura) od domu, który w chłodniejsze dni służy za ogród zimowy.

Przemek&A
14-02-2017, 18:37
w wiatrołapie nie ma gdzie ustawić szafy.

Wrzuć większy rzut

Elfir, Łukasz,

Dzięki za przemyślenia.
Chętnie wrzucę powiększenie rzutu, ale niestety nie wiem jak.

Sama bryła budynku niestety nie może być większa - ograniczają nas wymiary działki i jej kształt - trapez.
Usytuowanie domu - salon - południe; jadalnia - zachód; wiatrołap - północ; sypialnia - wschód.

Salon jest otwarty na ogród oraz las - za granicą działki jest już tylko 1 dom.

Podcień od strony salonu ma 90 cm. Pomieszczenie gospodarcze jest duże, ale to celowy zabieg. Będzie to czyste pomieszczenie, które będzie również używane za składzik na wszelkiego rodzaju rzeczy, które nie będą mogły być przechowywane w nieogrzewanym garażu.

Garaż - 30m2 - dla nas w sam raz.
Garderoba przy sypialni.
Salon - jeżeli macie jakieś pomysły odnośnie zmiany ustawienia - chętnie przeczytam.

Dzięki

Elfir
14-02-2017, 18:52
chciałam wrysować propozycje zmian, ale na tak małym rysunku to źle wygląda.
Wrzuć przynajmniej na fotosika.

Marcosii
14-02-2017, 18:58
najlepiej aby od drzwi wejściowych było widać ogród za dużym oknem.
Jeśli nie będziecie czuć się skrepowani jedząc na wprost drzwi to nie ma znaczenia

Bardzo podobało mi się rozwiązanie w tym stylu (spotkałam je w kilku już stodołach) - wejście przez szklany łącznik oddzielający garaż (lub biura) od domu, który w chłodniejsze dni służy za ogród zimowy.
Dziekuje za sasiedzkie podpowiedzi ( my ze Środy jestesmy), myslelismy nad "sienia" o jakiej wspominasz, no ale wszystkiego miec nie mozna :)

Przemek&A
14-02-2017, 19:03
http://www.fotosik.pl/zdjecie/f1d5d38030a1a11a

Elfir
14-02-2017, 19:38
wkleja się tak:
https://images82.fotosik.pl/362/f1d5d38030a1a11a.png

Przemek&A
14-02-2017, 19:42
wkleja się tak:
https://images82.fotosik.pl/362/f1d5d38030a1a11a.png


Ok :confused:

Tylko jakbyś jeszcze napisała jak to zrobiłaś - będę wdzięczny.

Elfir
14-02-2017, 20:19
takie kombinowanie z tym co masz - zwężenie i spłycenie wcięcia ścian na wejściu, wydłużenie salonu do linii ścian sypialni:

https://images82.fotosik.pl/363/ab863dfe76b07452.png

Elfir
14-02-2017, 20:20
Ok :confused:

Tylko jakbyś jeszcze napisała jak to zrobiłaś - będę wdzięczny.

Jest taki watek na forum "jak wklejac zdjęcia" :D

We fotosiku klikasz tak długo na wgrany obrazek, aż będzie się wyświetlał tylko on. Potem prawym klawiszem myszki "kopiuj adres obrazka" i adres wklejasz między taki adres

Przemek&A
14-02-2017, 20:47
@Elfir

Dzięki.

Podoba mi się zmiana dotycząca części dziennej oraz zwężenie podcienia przy wiatrołapie. Będziemy szli w tym kierunku. Jedyne co musimy rozważyć to kwestia podcienia, który w tej formie się zmniejszy.

Wyrównanie linii ścian w korytarzu rozważaliśmy już wcześniej - hmm - muszę się z tym przespać.

Elfir
14-02-2017, 20:51
albo tak:
https://images83.fotosik.pl/362/36fa33977a04b268.png

Między wnęką na lodówkę a wnęką na telewizor jest mały schowek na mopa i odkurzacz, ale można go nie robić.
Zaleta - TV jest w bardziej zacienionej części salonu, wiec słońce nie przeszkadza. Z kanapy można oglądać ogród. Kuchnia ma światło dzienne.
Przy drzwiach tarasowych typu suwanka wyspa w kuchni może być większa.

Można też zaaranżować kuchnię w literę L, jeśli wolicie taki układ:
https://images81.fotosik.pl/363/24821ca5dd091578.png

Przemek&A
14-02-2017, 21:05
@Elfir,

Pierwsza wersja bardziej mi się podoba.

Mam natomiast pytanie odnośnie podcienia. Nie chcielibyśmy, aby bryła była "czystym" prostokątem - stąd wydłużony dach na część dzienną. Przy opcji, którą rozrysowałaś, podcień znacząco się zmniejsza - i teraz zastanawiam się czy nie wpłynie to niekorzystnie na architekturę z zewnątrz - może w jakiś sposób przedłużyć podcień na resztę ściany południowej ?

Elfir
14-02-2017, 21:09
podcień na pewno przyda się do zacienienia okien latem, aby się wnętrza nie nagrzewały. Nie znam bryły waszego budynku, więc trudno mówić jak wpływa na zewnętrzną architekturę. Natomiast nie wyobrażam sobie przeciskania się między stolikiem, TV, ścianą a kanapą jak jest na oryginalnym rysunku. Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić kuriozum tego rozwiązania, poproś architekta o wizualizację 3D tego fragmentu salonu z naniesioną postacią człowieka i bez "rybiego oka".

Pytanie do ciebie co jest dla ciebie ważniejsze - architektura z zewnątrz czy wygoda wewnątrz.
Poza tym salon możecie rozbudowywać chyba jeszcze w stronę garażu?

Przemek&A
14-02-2017, 21:18
Ważniejsza zdecydowanie wygoda wewnątrz.
Stąd na pewno wprowadzimy zaproponowane przez Ciebie zmiany odnośnie salonu.

Bryła jest maksymalnie prosta - parterówka z płaskim dachem. Poza garażem, podcień od strony południowej był jedyną "ekstrawagancją" od prostokątnej bryły.
Mam wstępne wizualizacje - załączę jutro.

Jeszcze raz dzięki

Elfir
14-02-2017, 21:25
może zmniejszcie tę kanapę? Albo kanapa i fotele zamiast potężnego narożnika?

Macie bardzo szerokie korytarze przez te uskoki ścian.
Powoduje to dysproporcję między ciasnym, nieustawnym salonem a resztą pomieszczeń.

Przemek&A
15-02-2017, 15:02
@Elfir

Propozycja z postu #4409 coraz bardziej nam się podoba.

Zastanawia nas tylko, czy są jakieś możliwości "ukrycia" drzwi do toalety, które teraz są na przestrzał z salonu ?

Do rozważenia byłoby również ustawienie kuchni od południa oraz generalnie rozkład szklenia w części dziennej.

Jakieś przemyślania ?

Elfir
15-02-2017, 16:18
zrobiłam ci tam od południa wąskie okno, w dodatku zacienione latem tym wysuniętym podcieniem.
Do części sypialnej mógłbyś mieć suwane drzwi, oddzielające od części dziennej i wówczas łazienki byłby za tymi drzwiami.

DenyLTD_89
15-02-2017, 19:46
Mała aktualizacja. Jak myślicie? Zgłosiliśmy dużo więcej zmian i tak pójdzie do poprawny to na pewno.
381650381651

+ wizualizacja

381652381653381654

Elfir
15-02-2017, 20:48
nadal okolice kanapy są ciasne, kanapa tyłem do kominka i chyba stół jest bardzo wąski wrysowany.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-02-2017, 21:28
Mała aktualizacja. Jak myślicie? Zgłosiliśmy dużo więcej zmian i tak pójdzie do poprawny to na pewno.
381650381651

+ wizualizacja

381652381653381654

a jaka jest wysokość między górnym spocznikiem schodów, a dachem ? nie za mało ?

Wiktor1111
16-02-2017, 10:58
P

DenyLTD_89
16-02-2017, 16:23
a jaka jest wysokość między górnym spocznikiem schodów, a dachem ? nie za mało ?

Ścianka kolankowa ma mieć 140cm. Jak myślicie będzie ok?
Co do telewizora, kanapy, komina zgoda jak najbardziej :) tutaj architekt dostanie burę bo mówiliśmy mu o tym

Iscra
16-02-2017, 19:12
No i schody wychodzą zaraz przy tej ściance. Więc idąc w górę ktoś wyższy niż 140 cm będzie musiał iść blisko lewej krawędzi schodów, a i tak może zawadzić o sufit. Tak jak to widzę. Pogadajcie z projektantem ;)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-02-2017, 09:05
Ścianka kolankowa ma mieć 140cm. Jak myślicie będzie ok?
Co do telewizora, kanapy, komina zgoda jak najbardziej :) tutaj architekt dostanie burę bo mówiliśmy mu o tym

- i staniesz na spoczniku mając nad sobą skos dachu zaczynający się od 140cm ?

Dikey0
19-02-2017, 12:14
Witam Bardzo bym prosił o ocenę projektu.
Chciałbym też prosić o pomoc tzn. Chciałbym doswietlic pomieszenie w piwnicy
0.3 i 0.7 nie rezygnując z tarasu.

Pozdrawiam

https://drive.google.com/folderview?id=0B1aEsn0s9vGqY1FDVjh4NXF4WW8

מרכבה
19-02-2017, 13:20
Przekrój by najwięcej powiedział, okna jakoś dziwnie wyrysowane, ogólnie masakra wymiarami,
ciekawe co by było na przekrojach ...

Dikey0
19-02-2017, 15:50
Dodałem przekroje do folderu proszę o opinie.

Elfir
19-02-2017, 16:18
nie możesz wrzucić bezpośrednio na forum zdjeć?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-02-2017, 16:36
Witam Bardzo bym prosił o ocenę projektu.
Chciałbym też prosić o pomoc tzn. Chciałbym doswietlic pomieszenie w piwnicy
0.3 i 0.7 nie rezygnując z tarasu.
Pozdrawiam
https://drive.google.com/folderview?id=0B1aEsn0s9vGqY1FDVjh4NXF4WW8

z pomieszczeniem 03 - nie będziesz miał problemu ( nie ma tam tarasu )
z pomieszczeniem 07 - trochę gorzej - pozostaje np. stopniowanie tarasu w miejscu możliwego doświetlenia tak, aby uzyskać przestrzeń dla okienka doświetlającego pomiędzy dołem stropu PARTERU, a poziomem przyległego terenu.

Dikey0
19-02-2017, 18:31
Przykro mi ale nie dam rady wrzucić bezpośrednio na forum ponieważ nie mam dostępu do komputera.
Łukasz dzięki za opinie :)
Każda opinia jest pomocna.
Pozdrawiam

Elfir
19-02-2017, 19:50
Parter - brak miejsca na sensowną szafę w wiatrołapie.

Przemek&A
20-02-2017, 08:34
Witam ponownie,

Spróbowaliśmy podejść do części dziennej, w wersji którą zaproponowała @Elfir,
Zrobiliśmy 2 wersje - 1 z mniejszą łazienką, ale toaletą bliżej pionów sanitarnych; oraz 2, gdzie toaleta została przeniesiona niżej, pomniejszając spiżarkę - w tej wersji dodatkową zaletą jest fakt, że drzwi do toalety można "ukryć" przed wzrokiem osób będących w salonie.

Pytanie również o szerkość pomiędzy wyspą, a ciągiem zabudowy kuchennej - czy nie będzie za duża - obecnie 1,6 m.
Zastanawia mnie również Wasze zdanie odnośnie podcienia przy wejści - czy nie wydaje Wam się za małe - może trochę je powiększyć kosztem pomieszczenia gospodarczego ?

https://images83.fotosik.pl/374/29d14ce4c44888c4.png

https://images81.fotosik.pl/374/0e7d8dd5c9123c4f.png

Z góry dzięki za info

Elfir
20-02-2017, 09:42
najwygodniej aby było 120 cm między dwoma rzędami zabudowy kuchennej.
W drugiej wersji zaczyna być dysproporcja wielkości między pokojami dzieci.
Prysznic polecam zrobić w toalecie. Wówczas gdy ktoś kąpie się w wannie (a dzieci lubią się moczyć godzinami) można się na szybko odświeżyć pod prysznicem.

Przemek&A
20-02-2017, 09:49
@Elfir,

Odnośnie pokoi - one z założenia nie mają być równe metrażowo - nie posiadamy dzieci (w przyszłości być może 1 - stąd dodatkowy pokój), a jeden z pokoi będzie użytkowany jako gabinet.
Też nam się wydawało, że odległość pomiędzy zabudową kuchenną, a wyspą powinna być mniejsza.

Jeszcze 2 pytania:
- podcień przy wejści - czy powiększyć kosztem pomieszczenia gospodarczego - albo "wyciągnąć" bardziej stropodach ?,
- oświetlenie części dziennej - jak myślicie - tak jak jest obecnie będzie optymalnie czy może powiększyć przeszklenia ?

Elfir
20-02-2017, 09:52
skoro nie macie dzieci to dlaczego waszą sypialnie robiliście z tyłu domu zamiast z widokiem na ogród? Ja bym gabinet zrobiła mniej nasłoneczniony, bo przy pracy na komputerze w dzień trzeba zasłaniać okna, aby słońce się nie odbijało.
W takiej sytuacji kompletnie inaczej planowałabym dom :D

Przemek&A
20-02-2017, 10:23
@Elfir,

A jakieś przemyślenia odnośnie przeszkleń i podcienia przy wejściu ?

DenyLTD_89
20-02-2017, 13:57
- i staniesz na spoczniku mając nad sobą skos dachu zaczynający się od 140cm ?


Oczywiście zwróciliśmy na to uwagę. Przypuszczam, że ktoś to mocno przeoczył... moim zdaniem wręcz niewybaczalne przeoczenie.

moniss
20-02-2017, 17:47
@Elfir,

A jakieś przemyślenia odnośnie przeszkleń i podcienia przy wejściu ?

Podcień wejściowy wydaje się w porządku. Zmieści się tam "klucznik", a drzwi chronione są przed opadami. Aby zmieściły się tam ze 3-4 osoby czekające na wpuszczenei do środka, to warto aby drzwi otwierały się nie na zewnątrz lecz do środka. Z kolei drzwi wiatrołap - mieszkanie można zrobić przesuwane (np. chowane w ścianie), po to aby nie zajmowały miejsca.

W pomieszczeniu gospodarczym zdecydowanie przyda się okno. Będzie to też dobre dla wyglądu elewacji wejściowej.

Jeśli kuchnia ma być dwurzędowa, to można zamiast okna zrobić drzwi na taras.

Drobne zmiany:
381977
- dwie łazienki: jedna z wanną, druga z prysznicem, tak jak na jednym z wcześniejszych rysunków Elfir.
- zmieniona lokalizacja drzwi do garderoby

busy_beaver
20-02-2017, 17:49
Witam,
jestem na etapie projektu swojego wymarzonego domu.
Dom ma być piętrowy z płaskim dachem (ok 5 stopni nachylenia) wraz z garażem połączonym wspólną wiatą.
Garaż wymiary ok 7x5 m, dom 8x13 m .
Nie chcę jednak typowego płaskiego dachu (tzn attyki z każdej strony).
Planuje wykonanie stropu żelbetowego później styropian (ocieplenie i spadki) oraz warstwa wierzchnia (papa)

Póki co mam dwie wizje wykonania dachu
1) Spadek jednostronny
381978\
2) spadek dwustronny
381975

Co o tym myślicie, może ktoś podpowie lepsze rozwiązanie ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
20-02-2017, 18:41
... a co mówią Warunki Zabudowy ? - dopuszczają każdy rodzaj dachu ( dwuspadowy, wielospadowy, płaski, ... ) ?
- jeśli prawidłowo wrysowałeś "strzałkę PN", to bryła garażu skutecznie przesłania możliwość doświetlenia budynku mieszkalnego od strony PD/ZACH

busy_beaver
20-02-2017, 18:48
Tak :D

Edycja:
Wstawiam rzuty samego domu, u góry kartki północ (trochę źle mi wyszły wcześniej te strzałki)
381984

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
20-02-2017, 19:18
... prosty czytelny układ, choć ( osobiście ) zamieniłbym aneks jadalny z wypoczynkowym z schodami od strony pokoju dziennego, nie wiatrołapu. Nie trzeba by było obchodzić całego biegu schodów ... ( ale to nie błąd )

busy_beaver
20-02-2017, 19:30
Wcześniej tak nawet było ale człowiek się starzeje dzieci rosną.
Wpadnie ktoś ze znajomych do dzieciaków a tu ojciec w gaciach przed telewizorem więc zostało jak jest.
Teraz tylko kombinuję nad dachem.

Elfir
20-02-2017, 19:30
dach jednospadowy to jedna rynna.

Ile jest przejścia za plecami kanapy? Da się przejść z taca do stołu jadalnianego nie lawirując z uwagą by nie zaczepić o kanapę?

Przemek&A
20-02-2017, 19:35
Jeśli kuchnia ma być dwurzędowa, to można zamiast okna zrobić drzwi na taras.



@Moniss

Myśleliśmy, aby w takim rozplanowaniu kuchni z okna zrobić drzwi tarasowe, wydaje się to interesującym pomysłem.

A czym podyktowana jest propozycja zmiany lokalizacji wejścia do garderoby ?

busy_beaver
20-02-2017, 19:44
dach jednospadowy to jedna rynna.

Ile jest przejścia za plecami kanapy? Da się przejść z taca do stołu jadalnianego nie lawirując z uwagą by nie zaczepić o kanapę?

Kuchnia jest zamknięta (nie ma tego przejścia)

Elfir
20-02-2017, 20:39
no to ok, chociaż robi się wielkie pomieszczenie i może warto zrobić spiżarkę oraz osobne wyjście na ogród, żeby nie latać naokoło, przez salon?

paella
20-02-2017, 20:44
Witam, jesteśmy w trakcie budowy domu i zastanawiamy się z mężem czy nie zmienić okna w jadalni na okno tarasowe (150x240 cm) (- zaznaczyłam je na czerwono) Co o tym sadzicie? Jest ono co prawda od strony ulicy, ale na działce przewidujemy jakieś zielone rośliny które trochę nas zasłonią.... Próbowałam znaleźć w sieci podobne projekty domu z trzema oknami tarasowymi - z tym z dwoma naprzeciwko siebie, bezskutecznie....
Czy to dobry pomysł ?
help ! :)

381999

busy_beaver
20-02-2017, 20:46
Nie mam wyjścia na ogród, w salonie i w kuchni są duże, nieotwierane okna ( parapety ok 50 cm od podłogi )
Spiżarkę także wyrzuciliśmy. W ciasnym mieszkaniu jej nie potrzebujemy to tym bardziej w domu (zrobiłaby się pewnie graciarnia)

moniss
20-02-2017, 23:15
@Moniss

Myśleliśmy, aby w takim rozplanowaniu kuchni z okna zrobić drzwi tarasowe, wydaje się to interesującym pomysłem.

A czym podyktowana jest propozycja zmiany lokalizacji wejścia do garderoby ?

Ja bym wolała mieć na wprost łóżka szafkę z TV (aby nie wyginać głowy na bok), czy jakieś dekoracje na/nad komodą, a nie drzwi do garderoby. A już zwłaszcza po obejrzeniu filmu o potworach wychodzących z szafy ;)

moniss
21-02-2017, 09:11
Witam, jesteśmy w trakcie budowy domu i zastanawiamy się z mężem czy nie zmienić okna w jadalni na okno tarasowe (150x240 cm) (- zaznaczyłam je na czerwono) Co o tym sadzicie? Jest ono co prawda od strony ulicy, ale na działce przewidujemy jakieś zielone rośliny które trochę nas zasłonią.... Próbowałam znaleźć w sieci podobne projekty domu z trzema oknami tarasowymi - z tym z dwoma naprzeciwko siebie, bezskutecznie....
Czy to dobry pomysł ?
help ! :)

381999
Czy dać w jadalni większe przeszklenie? To zależy od kilku rzeczy:
- odległość od ulicy
- ruchliwość ulicy
- kierunki świata (nasłonecznienie)
A czy dać tam drzwi tarasowe, czy tylko większą witrynę (fix) zależy z kolei czy potrzebne byłoby z tej strony wyjście do ogrodu np. na znajdujący się tam taras.

Wrzuć rysunek usytuowania domu na działce z odległościami od granic.

Elfir
21-02-2017, 09:48
Nie mam wyjścia na ogród, w salonie i w kuchni są duże, nieotwierane okna ( parapety ok 50 cm od podłogi )
Spiżarkę także wyrzuciliśmy. W ciasnym mieszkaniu jej nie potrzebujemy to tym bardziej w domu (zrobiłaby się pewnie graciarnia)

Tylko w tej chwili twoja kuchnia nie spełnia zasad ergonomii (odległość lodówki od zlewu).
W zamkniętej kuchni przydałby się stół, chyba, że z każda kanapką będziecie biegać do salonu?

busy_beaver
21-02-2017, 13:43
W zamkniętej kuchni przydałby się stół, chyba, że z każda kanapką będziecie biegać do salonu?
Dziękuję, słuszna uwaga.

Elfir
21-02-2017, 16:05
A drzwi balkonowe w kuchni polecam. U nas latem są częściej wykorzystywane niż drzwi wejściowe :) Szybko można skoczyć ze śmieciami, po zioła do obiadu, wyrzucić obierki na kompost.
Nawet goście nie pukają od frontu, tylko obiegają dom i wchodzą "od kuchni" :D