PDA

Zobacz pełną wersję : PROJEKT INDYWIDUALNY - wymiana doświadczeń, pytania, dyskusja nad planami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20

paella
21-02-2017, 16:18
Załączam jeszcze raz rzut parteru.
382048
na żółto oznaczyłam gdzie jest północ. Założenie jest takie ze mamy okno 300x240 - duże przesuwne z wyjściem na taras (podzielone 180x240+120x240). Miedzy jadalnią a salonem jest fix 180x240, no i myślimy jeszcze o jednym fixie w jadalni 150x240 cm. Od ulicy jest 9 metrów - ulica boczna , prowadząca do naszego osiedla domków.
Myślę że wyglądałoby to całkiem ok, spójnie - czyli same duże przeszklenia w salonie, tak jak i na poddaszu... Natomiast zastanawiam się czy fix naprzeciwko tarasowego okna nie będzie błędem... ;)

Elfir
21-02-2017, 17:29
czyli w zasadzie największe przeszklenie macie w miejscu które będzie najsłabiej oświetlone :)

Ja bym zmniejszyła okno od północnego zachodu tylko do drzwi tarasowych a powiększyła okno między stołem a kanapą (chyba, że akurat jest tam kiepski widok?)

Okna przy stole nie trzeba powiększać. Natomiast wyrównałabym krawędzie względem okna tarasowego.

Zasadniczo nie rozumiem twoich obiekcji.

hermik
22-02-2017, 10:29
382109

Witam, możecie rzucić okiem na to rozmieszczenie planu. Dom 100m2.
U góry północ. Z lewej zachód.
Sypialnie 6 chcę zamienić z 4 i pomniejszyć do 13m2.
Garderoba do likwidacji
Łazienke, pomieszcenie gosp. i wiatrłap powiększyć

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-02-2017, 12:38
hermik
- jeżeli PN jest od str. wejścia głównego do budynku to Pokój dzienny powinien być od ZACH
- jeżeli likwidujesz garderobę ( co jest zasadne bo wcina się w obrys Pokoju dziennego ), to warto tym samym pomyśleć o powiększeniu wiatrołapu i toalety
- a gdzie pralka ?

hermik
22-02-2017, 12:48
hermik
- jeżeli PN jest od str. wejścia głównego do budynku to Pokój dzienny powinien być od ZACH
- jeżeli likwidujesz garderobę ( co jest zasadne bo wcina się w obrys Pokoju dziennego ), to warto tym samym pomyśleć o powiększeniu wiatrołapu i toalety
- a gdzie pralka ?

- czemu od zachodu? tam mam drogę dojazdową a od wschodu mam ogród i widok
-pralka w pomieszceniu nr 10 pom. gospodarcze

Elfir
22-02-2017, 13:05
Osobiście robiłabym dwie łazienki (jedna z wanna a druga z prysznicem) a nie łazienkę i toaletę.
Na pewno chcecie tak mocno otwartą kuchnię?

hermik
22-02-2017, 13:10
Osobiście robiłabym dwie łazienki (jedna z wanna a druga z prysznicem) a nie łazienkę i toaletę.
Na pewno chcecie tak mocno otwartą kuchnię?

Chcemy łazienkę mieć tylko dla siebie a wc dla gości. Co do kuchni to trochę bardziej schowana byłaby lepsza.

Elfir
22-02-2017, 13:19
tylko jak dzieciaki położą się we wannie na dwie godziny to nijak wziąć prysznic.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-02-2017, 13:20
- czemu od zachodu? tam mam drogę dojazdową a od wschodu mam ogród i widok
-pralka w pomieszceniu nr 10 pom. gospodarcze

- pomieszczenia nie opisane, sądziłem, że nr.10 to garderoba
- z rysunku również nie wynika, gdzie masz drogę dojazdową, gdzie ogród, itd, ... a lokalizacja Pokoju dziennego z doświetleniem od PD , czy PD/ZACH właśnie podyktowana doświetleniem tego pomieszczenia po południu, nie do południa.
Jeśli macie ogród od str WSCH - to próbowałbym pogodzić dostęp do ogrodu z doświetleniem tego pomieszczenia.

hermik
22-02-2017, 13:27
tylko jak dzieciaki położą się we wannie na dwie godziny to nijak wziąć prysznic.

do rozważenia. Masz jakiś pomysł na kuchnię?


- pomieszczenia nie opisane, sądziłem, że nr.10 to garderoba
- z rysunku również nie wynika, gdzie masz drogę dojazdową, gdzie ogród, itd, ... a lokalizacja Pokoju dziennego z doświetleniem od PD , czy PD/ZACH właśnie podyktowana doświetleniem tego pomieszczenia po południu, nie do południa.
Jeśli macie ogród od str WSCH - to próbowałbym pogodzić dostęp do ogrodu z doświetleniem tego pomieszczenia.

Mój błąd nie opisałem tego wcześniej. W dziennym mają byc dwa duże okna tarasowe + zastaniawiam się na podłużnym oknem fix nad blatem w kuchni . Więc nie powinno być problemu z doświetleniem

Co sądzicie o takiej wersji

382126

DenyLTD_89
24-02-2017, 11:51
Po zaznaczeniu uwag otrzymaliśmy kolejną koncepcję. Pierwsze co mi się nie podoba to układ kuchni i strasznie duża komunikacja na dole (moim zdaniem zdecydowanie za duża), kolejna rzecz to ulokowanie jadali i salonu - bez sensu, żeby zjeść w jadalni trzeba iść przez salon lub korytarzem. Druga sprawa porównując nasz projekt do projektów różnych innych wychodzi strasznie duża powierzchnia.

382297382299

DenyLTD_89
24-02-2017, 11:52
382303382304

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-02-2017, 14:54
" bez sensu, żeby zjeść w jadalni trzeba iść przez salon lub korytarzem "
- masz rację. Funkcjonalny układ to ciąg :
kuchnia - aneks jadalny - pokój dzienny
lub aneks jadalny - kuchnia - pokój dzienny ( tj. kuchnia na obsługę bezpośrednio stołu jadalnego i aneksu wypoczynkowego w pokoju dziennym )
... widzę, że schody zmieniły pozycję i teraz widać, jaki wpływ ma ich lokalizacja na pozostałe pomieszczenia :)
pozdrawiam

DenyLTD_89
24-02-2017, 16:33
" bez sensu, żeby zjeść w jadalni trzeba iść przez salon lub korytarzem "
- masz rację. Funkcjonalny układ to ciąg :
kuchnia - aneks jadalny - pokój dzienny
lub aneks jadalny - kuchnia - pokój dzienny ( tj. kuchnia na obsługę bezpośrednio stołu jadalnego i aneksu wypoczynkowego w pokoju dziennym )
... widzę, że schody zmieniły pozycję i teraz widać, jaki wpływ ma ich lokalizacja na pozostałe pomieszczenia :)
pozdrawiam

Masz jakiś pomysł co z tym zrobić? Przede wszystkim strasznie nam się rozrósł projekt co nie było do końca naszą ideą. Owszem liczyliśmy się z rozmiarami użytkowej powierzchni 180-200m ale tutaj jest ponad i to sporo bo aż 229m2 a z garażem, kotłownią 277 gdzie domy o podobnej ilości pomieszczeń mają 190m użytkowej i 250 całkowitej. Druga sprawa przeraża mnie gabaryt komunikacji na dole ponad 20m i efekt wejścia na kuchnię z wiatrołapu... dłuuugi korytarz i na końcu kuchnia. Trochę dziwnie. Co do góry mam chyba najmniej zastrzeżeń.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-02-2017, 17:02
- nie gniewaj się, ale nie projektuję na FM, nie mogę tak po prostu ingerować w czyjeś "dzieło" bez jego zgody
- uwagi ( jeśli mają logiczne uzasadnienie ) - jak najbardziej, jeśli "odkopię się" choć trochę ze swoich projektów i znajdę chwilkę.

DenyLTD_89
24-02-2017, 17:40
- nie gniewaj się, ale nie projektuję na FM, nie mogę tak po prostu ingerować w czyjeś "dzieło" bez jego zgody
- uwagi ( jeśli mają logiczne uzasadnienie ) - jak najbardziej, jeśli "odkopię się" choć trochę ze swoich projektów i znajdę chwilkę.

Nie no :) pewnie, że się nie gniewam i wiem o co chodzi :) Miałem na myśli jakieś uwagi, sugestie, spostrzeżenia :)

Elfir
24-02-2017, 17:59
do rozważenia. Masz jakiś pomysł na kuchnię?


Jedno z dzieci ma pokój od wschodu a drugie od południa i od ogrodu?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-02-2017, 19:26
Nie no :) pewnie, że się nie gniewam i wiem o co chodzi :) Miałem na myśli jakieś uwagi, sugestie, spostrzeżenia :)

:)
- nie wiem, czy garaż nie jest za wąski w tym brama garażowa. Mam wrażenie, że każdy z samochodów musi zrobić manewr skrętu, aby wjechać / wyjechać ...
- na pewno przećwiczyłbym zmianę lokalizacji gabinet/kuchnia i zobaczył co z tego wynika :) , na pewno lokalizacja kuchni przy garażu dałaby ten prawidłowy ciąg funkcjonalny : kuchnia - jadalnia - pokój dzienny, jak również bardziej dostępnej kuchni od strony wejścia do budynku, garażu, czy też lokalizacji spiżarki od str garażu, czyli tam, gdzie wnosimy zakupy, produkty, ...
- schody OK, ale również próbowałbym maksymalnie przesunąć je w dół, aby poszerzyć maksymalnie pokój dzienny
- lokalizacja kominka będzie moim zdaniem skutecznie zadymiać okna dachowe pomieszczeń na poddaszu, można by tym samym szukać innej lokalizacji kominka ( może z kominem bliżej kalenicy by uzyskać lepszy ciąg ? i nie zadymiać okienek na poddaszu )
- brakuje przekroju przez budynek, wówczas dopiero można zobaczyć jakie są faktyczne gabaryty mebli wbudowanych / wolno stojących ( np. zabudowy garderoby przy sypialni 2-u osobowej )
- brakuje izolacji termicznej garaż / cz. dzienna - powinna być, bo w garażu będzie duża wymiana powietrza, a pomieszczenie nie będzie miało +20 stopni C
- z każdej łazieneczki PODDASZA będą "schodzić" piony kanalizacji sanitarnej - warto również o tym pomyśleć, aby nie "przestrzeliły" cz. dziennej lub aby prawidłowo je zabezpieczyć akustycznie, ogólnie - wrysować na PARTERZE

Wiktor1111
25-02-2017, 12:00
P

Przemek&A
27-02-2017, 09:30
Witam ponownie,

Na wizualizacji elewacja południowa z podcieniem szerokości 1,5 m w części dziennej oraz 0,6 m (pokoje).
Otrzymaliśmy poglądowe wizualizacje zawierajace wpływ słońca w zależności od miesięcy w roku - i wydaje się, że będzie poprawnie tj. ochrona przed słońcem w lato i nasłonecznienie w zimie.
Niemniej jednak chciałby spytać o Wasze zdanie - w szczególności osób, które już mieszkają - czy tak wykrojony podcień nie będzie za szeroki, a może za wąski?

https://images82.fotosik.pl/392/1b0a9fd6a53d71bc.jpg

Elfir
27-02-2017, 12:49
ja mam kostkę bez podcienia, wiec nie pomogę.

sebastianbb
03-03-2017, 20:52
Witam,

Jestem na etapie koncepcji projektu indywidualnego. Biuro architektoniczne aktualnie przygotowuje projekt koncepcyjny na bazie szkiców które wykonałem w programie https://pl.kazaplan.com

Główne założenia:

Budynek piętrowy
Powierzchnia użytkowa ok 180m2
Duża kuchnią połączona z Jadalnią
Jadalnia połączona z Salonem
Kuchnia oraz jadalnia od południa
Wejscie od wschodu
Pomieszczenie techniczne na parterze
Mała spiżarka
Łazienka z prysznicem na parterze
Pokój pełniący funkcje biura na parterze
Trzy pokoję na piętrze w tym jedna sypialnia z łazienką
Garderoba, pralnia na piętrze
Mała sauna na pietrze w głównej łazience
Wygodne schody ze spocznikiem


Mam sporo wątpliwości co do przeszkleń, ich wielkości, lokalizacji.

Wszystkie rzuty i wizualizacje w pełnej rozdzielczości można znaleźć tutaj: https://www.dropbox.com/sh/oj99qgrv3clq3qm/AABUqFaN8lcDCtnvzCxgvPJBa?dl=0


Parter - https://www.dropbox.com/s/1hz7exeags5isk9/1-Parter.png?dl=0
Piętro - https://www.dropbox.com/s/gimnmbmua3rclvr/2-Pietro.png?dl=0
Elewacja - https://www.dropbox.com/s/kpootz65q3atd5j/Pd-Wsch.png?dl=0


Z góry dziękuje za zainteresowanie i komentarze.

Pozdrawiam.
382819
382820
382821

Elfir
04-03-2017, 12:57
Jeśli pokój na parterze ma być sypialnią, gdzie ustawisz duża szafę na ubrania?
Aby zmienić ustawienia w kotłowni będziesz wychodził na dwór i obiegał cały dom? sypialnia na parterze ma gorszy widok (na podjazd) niż kotłownia (na ogród).
Chyba, że działka jest jakaś nietypowa?

https://images81.fotosik.pl/405/b1133fc09bfb79e3.png
niebieskie linie to oś w której dobrze byłoby umieścić drzwi i okna.

Dziwi mnie to robienie garderoby poza sypialnią. Biegać po spodnie czy bluzkę z sypialni przez korytarz?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-03-2017, 17:45
Dziwi mnie to robienie garderoby poza sypialnią. Biegać po spodnie czy bluzkę z sypialni przez korytarz?
- takie dodatkowe pomieszczenie ( przy braku np. strychu ) nie jest złym pomysłem :)
- ... a nie dziwi Cię "wąskie gardło" przejścia do natrysku miedzy miską ustępową, a ścianą ? czy też wejście do pokoju dziennego na tył sofy - przesuniętej do przodu tylko po to, aby było jakiekolwiek wejście do tego najbardziej uczęszczanego przez wszystkich pokoju ? czy też komin z kotłowni Parteru, który pewnie "przestrzeli" pomieszczenie Piętra lub wzbogaci estetykę jednej z elewacji ...

Elfir
04-03-2017, 17:55
myślę, że główne wejście na salon ma być między kuchnią a jadalnią. A to tylko dodatkowe drzwi doświetlające hol.

Dodatkowe pomieszczenie na "przydasie" można nazwać magazynkiem, pom. gospodarczym. Ale nie garderobą. A jak patrzę na plan sypialni to garderoba jest garderobą sypialni rodziców, bo u nich w sypialni szafy nie ma.

qbaiana
07-03-2017, 08:43
Witam po raz kolejny,

W międzyczasie troszkę nam się zmieniła koncepcja domku.
Ponieważ działka jest na lekkim spadzie (droga jest wyżej) , zmieniliśmy układ domu - garaż będzie dobudowany z boku domu , a nie przed domem jak było pierwotnie zakładane.

Obecnie wygląda to tak:
-działka 20,5x 40m.
- wjazd od północy,
-rodzina 2+2malutkie +trzeci Bebok w planach ;)
-domek z pełnym piętrem,

Wstępnie wygląda to tak:
383184
383185


układ pomieszczeń - wersja A:
383188
383191


lub wersja B:
383190


W wersji B zyskujemy - większą część wypoczynkową w salonie,
ale tracimy:
-schowek pod schodami,
-i jest jeden podciąg więcej -w przedpokoju.

Proszę o uwagi , komentarze i pomysły jak coś ulepszyć ;)

PS. nie patrzcie puki co na okna... na szybcika rozrysowałem bez patrzenia na wygląd elewacji

pozdrawiamy
Ania i Kuba

Elfir
07-03-2017, 09:08
wersja A - kanapa wchodzi w światło przejścia do salonu.

może coś w tym kierunku:
https://images82.fotosik.pl/413/06f33a87bd290f3agen.jpg

Marcin34_Śl
07-03-2017, 09:50
Kuba,

wersja B lepsza. Olej schowek, zrób max szeroki garaż.

Nie chcesz kibelka w łazience na piętrze?

Pamiętaj, że będziesz musiał zrobić w pomieszczeniu gospodarczym pion kanalizacyjny, który trzeba zabudować i zabierze ci trochę ściany a sa tam jeszcze drzwi do garażu. U góry w łazience od prysznica do pionu (zakładam za WC) jest chyba z 5 m i trzeba zachować spadek. To długi odcinek.

qbaiana
07-03-2017, 11:22
wersja A - kanapa wchodzi w światło przejścia do salonu.

może coś w tym kierunku:
https://images82.fotosik.pl/413/06f33a87bd290f3agen.jpg

Cześć Elfir,
Dzięki za odpowiedz.
Tą ściankę przy której stoi kanapa można wydłużyć o 40-50cm . Będziemy mieli wtedy 2,9 metra szerokości na sofę w wersji A.

Co do Twojej koncepcji:
1. taras (podcień) - ma być po po wschodniej stronie domu - żeby w lecie dało się tam wysiedzieć.
2. zależy nam na pomieszczeniu gospodarczym koło garażu - oprócz pieca, zbiornika CWU i REKU - będzie tam zlew i kilka szafek.
3. w naszej wersji była ściana nośna w osi budynku na parterze i piętrze - czyli będzie na czym oprzeć dach bez kombinowania.

czyli nasza wersja bardziej nam odpowiada tylko trzeba ułożyć jakoś sensownie schody i kibelek na dole :)

pozdrawiamy
Ania i Kuba

alicyja
07-03-2017, 11:39
Mnie się bardziej podoba wersja A - na wprost wyjścia z wiatrołapu wejście do salonu a nie drzwi do toalety (którymi można uderzyć kogoś schodzącego z piętra). Może inaczej rozplanować ustawienie mebli w salonie?

383193

Elfir
07-03-2017, 12:12
tylko schody są zabiegowe :(

stellina
07-03-2017, 14:27
Cześć, po 3 miesiącach zmian w końcu mamy (chyba) ostateczną wersję projektu. Czy poprawilibyście coś jeszcze? A jeżeli tak to dlaczego?
Przypomnę może, że na razie robimy sam parter, poddasze zostaje w stanie surowym (bez ścianek działowych).

http://imge.pl/p/33888/n/338889703180.jpg
http://imge.pl/p/33888/n/338889703181.png

DenyLTD_89
07-03-2017, 14:44
Kolejna wersja. Co sądzicie?

383205383206


wizualizacja:
383207383208383209

Elfir
07-03-2017, 15:16
sellina - zdecydowanie zamieniłabym miejscami wejście i pom. gospodarcze.
Macie wentylacje grawitacyjną? Dom będzie spełniał współczynniki zapotrzebowania na ciepło na 2017 rok?
***

Dentyl - dlaczego schody mają przerwę miedzy dwoma biegami?
Nie lepiej o ta wyższą część schodów powiększyć spiżarkę lub wc?

Dlaczego okna szczytowe takie małe? Okna połaciowe to "mniejsze zło" (z dużą liczba wad) a nie alternatywa. Dlatego powinno się je ograniczać w projekcie a nie mnożyć.

DenyLTD_89
07-03-2017, 16:21
Dentyl - dlaczego schody mają przerwę miedzy dwoma biegami?
Nie lepiej o ta wyższą część schodów powiększyć spiżarkę lub wc?

Dlaczego okna szczytowe takie małe? Okna połaciowe to "mniejsze zło" (z dużą liczba wad) a nie alternatywa. Dlatego powinno się je ograniczać w projekcie a nie mnożyć.

nie Denytl tylko DENY :D ale powiem szczerze uśmiałem się :D
Co do okien szczytowe oczywiście można powiększyć i to pewnie zrobimy. Zdecydowaliśmy się na brak lukarn w związku z tym taka ilość okien dachowych. Przestrzeń między schodami bez sensu faktycznie.

Elfir
07-03-2017, 17:30
przepraszam za pomyłkę.

Marcin34_Śl
07-03-2017, 18:30
Deny - popraw schody, powiększ okna szczytowe na jednej ze ścian.

Masz dużo okien dachowych i jak widzę wysoką ściankę kolankową. Musisz mieć świadomość, że raczej nic nie zobaczysz przez te okna. Będę służyć jako doświetle

Ja mam ściankę kolankową 105 cm i okno dachowe się zaczyna na wysokości 155 cm. Okna dachowe zaczynają się gdzieś 50 cm powyżej ścianki kolankowej

DenyLTD_89
07-03-2017, 18:44
przepraszam za pomyłkę.

Nie no luz ja się o takie rzeczy nie obrażam :D swoją drogą DENTYL mnie rozbawił i to mocno :D

DenyLTD_89
08-03-2017, 10:57
Z moich pierwszych uwag co do projektu:

1. Likwidacja przerwy pomiędzy schodami
2. Zabudowa części spiżarni pod schodami
3. Przesuniecie i poszerzenie szafki TV na wprost kanapy
4. Poszerzenie garażu do 7m
5. Przeniesienie drzwi z pokoju dodatkowego na parterze do wiatrołapu
6. Wydłużenie budynku o 0,5m
7. Wstawienie okna do WC na parterze
8. Wstawienie okna na półpiętrze schodów + likwidacja okna dachowego
9. Poszerzenie łazienki kosztem pralni na piętrze
10. Wstawienie pralni w pokój naprzeciwko pralni i powiększenie pokoju przesuwając ściankę w głąb pokoju obok
11. Przeniesienie garderoby i łazienki na drugą stronę sypialni i poszerzenie sypialni o 0,5m tym samym powiększenie garderoby

Z rzeczy które mnie nurtują to:
1. Wielkość jadalni czy da radę zrobić tam imprezę bez ingerencji w salon na 12-14 osób?
2. Lokalizacja komina pomiędzy oknami dachowymi


Jak myślicie?

DenyLTD_89
08-03-2017, 11:18
tak mniej więcej to wyglada

383261383262

Elfir
08-03-2017, 12:27
Jak do wiatrołapu wstawisz kolejne drzwi to już nie widzę miejsca na szafę.
Stołu na 14 osób na pewno nie rozstawisz

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-03-2017, 12:28
Z moich pierwszych uwag co do projektu:

1. Likwidacja przerwy pomiędzy schodami
2. Zabudowa części spiżarni pod schodami
3. Przesuniecie i poszerzenie szafki TV na wprost kanapy
4. Poszerzenie garażu do 7m
5. Przeniesienie drzwi z pokoju dodatkowego na parterze do wiatrołapu
6. Wydłużenie budynku o 0,5m
7. Wstawienie okna do WC na parterze
8. Wstawienie okna na półpiętrze schodów + likwidacja okna dachowego
9. Poszerzenie łazienki kosztem pralni na piętrze
10. Wstawienie pralni w pokój naprzeciwko pralni i powiększenie pokoju przesuwając ściankę w głąb pokoju obok
11. Przeniesienie garderoby i łazienki na drugą stronę sypialni i poszerzenie sypialni o 0,5m tym samym powiększenie garderoby

Z rzeczy które mnie nurtują to:
1. Wielkość jadalni czy da radę zrobić tam imprezę bez ingerencji w salon na 12-14 osób?
2. Lokalizacja komina pomiędzy oknami dachowymi

Jak myślicie?

Depeche Mode ostatnio śpiewa : " Gdzie ta rewolucja ", a tu proszę rewolucja na rzutach w 100% ;)

1. - słusznie ! niby nic, ale zawsze powiększy się szerokość biegu
2. - no nie wiem ( ? ) lepsza jest zabudowa od podłogi po sufit, a niżeli od podłogi po spocznik, czy skos biegu schodów. Na pewno gdyby symetrycznie odwrócić bieg, można powalczyć o natrysk ( pod górnym biegiem ) przy toalecie Parteru
3. - słusznie ! ściany "medialnej" to tu w zasadzie nie ma ( jest taka "szczątkowa" ). Nie rozumiem za bardzo skąd tak olbrzymi kominek na szer. chyba 180cm ? Wkłady mają zazwyczaj 50-60cm głębokości + odstęp od ściany 10cm i niepalna część podłogi 60cm to daje 130cm, tj. co najmniej 50-60cm na powiększenie ściany "medialnej" z TV
4. - tylko sobie polepszasz ! :) tym bardziej, że warto w garażu wrysować szafki na obsługę samochodów / ogrodu / ...
5. - jeżeli to jest funkcja "biurowa" z osobami przychodzącymi z zewnątrz, to faktycznie nie ma sensu wprowadzać ich do pokoju dziennego !
6. - tu znów sobie polepszasz :)
7. - bez znaczenia
8. - a to ma sens
9. - faktycznie łazienka jest standardowa - można kombinować z abordażem pralni, ale i ona musi być wygodna
10 - można i tak
11 - a co da ta zamiana miejsc ?

- przy tych manewrach z drzwiami w wiatrołapie, pamiętaj, że przydaje się szafa ubraniowa na 60cm głębokości.
pozdrawiam

Elfir
08-03-2017, 12:42
Może schować kominek pod górny bieg schodów (będzie zlicowany ze ścianą), komin w spiżarce - a na pietrze wypadnie za drzwiami do pokoju dziecka.
https://images84.fotosik.pl/415/0e6dc78a771d4a05gen.jpg

na rysunku ten kominek jest bardzo duży. Ma mieć płaszcz wodny?

Z drzwiami do toalety praktycznie w salonie to niewiele da się zrobić :(

DenyLTD_89
08-03-2017, 12:45
Może schować kominek pod górny bieg schodów (będzie zlicowany ze ścianą), komin w spiżarce - a na pietrze wypadnie za drzwiami do pokoju dziecka.
https://images84.fotosik.pl/415/0e6dc78a771d4a05gen.jpg

na rysunku ten kominek jest bardzo duży. Ma mieć płaszcz wodny?

Z drzwiami do toalety praktycznie w salonie to niewiele da się zrobić :(


Zdecydowanie bez płaszcza wodnego. Też zastanawia mnie ilość miejsca jaką zajmuje kominek i tutaj będę musiał poważnie pogadać z projektantem - chyba, że on liczy jaką obudowę/zabudowę dodatkową?

Czy od komina w spiżarce nie będzie się grzało?

Elfir
08-03-2017, 12:50
wrysowałam ci stół na 8 osób, zobacz ile miejsca zajmuje. A ty chcesz zmieścić jeszcze 4-6 osób więcej.
Jak zmniejszysz głębokość półwyspy do linii ściany nośnej to wejdzie stół na 10 osób

DenyLTD_89
08-03-2017, 13:04
a od kominka i komina nie będzie w spiżarce za ciepło?
Co do jadalni to faktycznie mamy problem :(

Elfir
08-03-2017, 13:42
czy to ma być zimna spiżarnia do trzymania ziemniaków i marchwi czy po prostu pomieszczenie do zapasowych zgrzewek, konserw, zapraw, miotły, odkurzacza, mopa i wiadra?

DenyLTD_89
08-03-2017, 13:46
może to nie będzie aż tak typowa zimna spiżarnia ale na pewno ziemniaczki i warzywa się tam znajdą jak i różnego rodzaju przetwory, zgrzewki itp itd

Elfir
08-03-2017, 13:59
Bo przetwory i zgrzewki mogą stać w temperaturze pokojowej. Ziemniakom dwa dni w cieple też nie zrobi różnicy (gorzej, jak kupisz 200 kg do zużycia przez zimę)

DenyLTD_89
08-03-2017, 14:01
hmmm monżna by niby zrobić dodatkową wentylację tylko czy jest sens. Z drugiej strony czy ten kominek faktycznie będzie tak grzał spiżarkę?

Elfir
08-03-2017, 16:22
będzie grzał. Dlatego robi się izolacje z wełny mineralnej.

stellina
08-03-2017, 18:04
Elfir, będzie WM z odzyskiem ciepła, Ściany mają 18 cm + 20 styropian, dom będzie energooszczędny, zapotrzebowanie na ciepło 40 kWh/m2/rok. Wiem, że jest zaprojektowana grawitacyjna, ale jej nie będzie.
Zamiana kotłowni z wiatrołapem jest podyktowana tym, że będzie inwerter od ściany kotłowni który może trochę hałasować, więc tam gdzie jest teraz, czyli od kuchni po pierwsze nie będzie go za bardzo widać (będzie ustawiony prostopadle do wejścia), ani słychać. Drugi powód, to centrala WM też będzie wisieć w kotłowni, unikamy hałasu w sypialniach, przez odsunięcie jej w róg domu. Nie mogę zmniejszyć kotłowni, bo wg przepisów, kotłownia, w której ma być hydrofor do wody ze studni, musi mieć min. 5m2.

Elfir
08-03-2017, 20:04
stellina - projektant wrysowuje ci kominy wentylacyjne do projektu, czy to jest coś innego przy kuchni?
Wejście z wiatrołapu na schody mało reprezentacyjne. lepiej byłoby na wprost

sebastianbb
08-03-2017, 20:18
Jeśli pokój na parterze ma być sypialnią, gdzie ustawisz duża szafę na ubrania?
Aby zmienić ustawienia w kotłowni będziesz wychodził na dwór i obiegał cały dom? sypialnia na parterze ma gorszy widok (na podjazd) niż kotłownia (na ogród).
Chyba, że działka jest jakaś nietypowa?

https://images81.fotosik.pl/405/b1133fc09bfb79e3.png
niebieskie linie to oś w której dobrze byłoby umieścić drzwi i okna.

Dziwi mnie to robienie garderoby poza sypialnią. Biegać po spodnie czy bluzkę z sypialni przez korytarz?

Sypialnia na dole na razie ma służyć głównie jako biuro, to pomieszczenie byłoby od ulicy/wejścia gdzie jest też ładny widok na góry. Na ulicy jest bardzo małe natężenie ruchu. Za kilkanaście/dziesiąt lat pokój/biuro może pełnic role sypialni. Dziękuje za uwage dotyczącej szafy i doświetlenia holu.

Kotłownia to pomieszczenie techniczne, nie zamierzam tam często zaglądac (automatyka).

Garderoba ma być wspólna, dla wszystkich domowników, służyć głównie jako: miejsce na rzeczy posezonowe, lub rzadko używane. Tam mamy zamiar również przymierzac ubrania (lustra) jak i prasować (blisko pralnia). Taka garderoba sprawdza sie u moich rodziców. Fakt, żę po niektóre rzeczy trzeba podejść ale wiekszość najbardizej potrzebnych rzeczy trzymana jest w komodach w sypialniach.

Pozdrawiam.

sebastianbb
08-03-2017, 20:27
Przejscie z holu do salonu ma ok 75cm, czy to za mało? jakie byłoby wygodne? Jakaś propozycja rozwiązania tego wąskiego gardła? Ostatecznie likwidacja kanapy w przejściu? ;) To przejscie zasadniczo dla gości dlatego że komunikacja bedzie głownie odbywać sie, wiatrołap -> kuchnia <-> jadalania <-> salon.

Co do komina to planowałem usytuowanie go na zewnętrzenej scianie kotłowni od ogrodu, więc nie powinien szpecic elewacji, co najwyżej widok od strony sąsiąda będzie mniej estetyczny, od ulicy powinno ok :)

Dziękuje za uwagi!

sebastianbb
08-03-2017, 20:31
myślę, że główne wejście na salon ma być między kuchnią a jadalnią. A to tylko dodatkowe drzwi doświetlające hol.

Dodatkowe pomieszczenie na "przydasie" można nazwać magazynkiem, pom. gospodarczym. Ale nie garderobą. A jak patrzę na plan sypialni to garderoba jest garderobą sypialni rodziców, bo u nich w sypialni szafy nie ma.

Właściwie wejście do salonu z holu jest głównie dla gości, domownicy raczej będą wchodzić do salonu przez jadalnie.

Garderoba to taki magazyn ubrań, współdzielony z dziećmi, zabudowa do sufitu, lustra, deska do prasowania, W sypialni komody na najbardziej potrzebne ubrania/bielizne, czy to nie wystarczy?

Pozdrawiam

Elfir
08-03-2017, 21:58
ja nie chciałabym w bieliźnie latać po spodnie czy bluzkę do innego pomieszczenia.
Dla mnie garderoba winna być dostępna z sypialni.

sebastianbb
08-03-2017, 22:15
Przedyskutuje z małżonką :)

stellina
09-03-2017, 17:22
stellina - projektant wrysowuje ci kominy wentylacyjne do projektu, czy to jest coś innego przy kuchni?
Wejście z wiatrołapu na schody mało reprezentacyjne. lepiej byłoby na wprost

Tak, wrysowana jest grawitacyjna, ale jest do usunięcia.
Wiem, dlatego będę mieć ładne schody ;) bardzo mi się podobają wspornikowe.

Vaire
12-03-2017, 19:25
Witajcie!

Z góry przepraszam za długi post i wielkie zdjęcia - nie udało mi się jeszcze dojść do tego, jak wrzucać miniaturki, które powiększą się do odpowiedniego rozmiaru. Po kliknięciu można przejść do zdjęcia w lepszej jakości.

Przeczytałam w tym wątku tak wiele celnych porad, że sama postanowiłam skonsultować z Wami mój projekt domu. Póki co jest to szkic nie konsultowany z profesjonalistami i daleko mu do ostatecznej wersji.
Zależy mi żeby na tym etapie zidentyfikować problemy, które przeoczyliśmy podczas rysowania, a które Wam mogą rzucić się od razu w oczy.

Załączam zdjęcia planu każdego z pięter oraz rzut działki z opisem.

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie konstruktywne opinie!


Bazowe założenia:
- dom z piwnicą i poddaszem użytkowym (działka jest na stoku południowym, a chcemy żeby od południa było wyjście na trawę, więc piwnica prawdopodobnie wyjdzie sama z siebie)
- dach prawdopodobnie dwuspadowy z dwiema dużymi lukarnami od południa i północy (ew. czterospadowy z czterema dużymi lukarnami)
- ogrzewanie - prawdopodobnie pompa ciepła z podłogówką i rekuperacja, ewentualnie gaz + podłogówka
- rodzina 2+(w planach 2-3)
- garaż w oddzielnym budynku
- od północy najbrzydszy widok - sypialnie mają wychodzić na pozostałe strony świata
- kuchnia i jadalnia od wschodu - będzie jaśniej na śniadanie
- pokój dzienny od południowego zachodu
- kuchnia połączona z jadalnią, ale oddzielona od pokoju dziennego podwójnymi przeszklonymi drzwiami (teraz mam otwartą kuchnię i często brakuje mi drzwi)
- na parterze biuro (praca z domu 1-2 dni w tygodniu) i mały pokój gościnny
- główna sypialnia z WC i garderobą


Minusy, których jesteśmy świadomi, ale nie mamy pomysłu na zmianę:
- pralnia w piwnicy - na dół zsyp, ale będzie trzeba wynosić pranie do góry; jednocześnie szkoda nam na nią przeznaczać tak dużo miejsca na piętrze + pranie robi się w czasie kiedy wszyscy przebywają na dole, więc tak samo trzeba by biegać na górę jak i do piwnicy; rachunek plusów i minusów wygrała piwnica
- minimalne rozmiary biura i pokoju gościnnego (materiały związane z pracą muszą być niedostępne dla gości, więc nie chcemy łączyć pokoi w jeden; pokój gościnny można by poszerzyć o część oranżerii, ale nie wiemy, jak wtedy z kominkiem)
- garderoby przy sypialniach na piętrze nie są przemyślane, nie przeliczaliśmy wysokości sufitu - może zamiast osobnych pomieszczeń lepsze będą szafy wnękowe - do przeliczenia i przemyślenia


Elementy, które chcielibyśmy zachować mimo że mogą sprawiać problemy związane z funkcjonalnością/aranżacją/kosztami budowy:
- reprezentacyjne łukowe schody z antresolą (+ w przyszłości zabudowanie części antresoli jeśli pojawi się potrzeba wygospodarowania dodatkowego pokoju na poddaszu)
- oranżeria z kominkiem zewnętrznym (“wyszła” nam przypadkiem, bo nie pasował nam siedmiometrowej długości pokój gościnny, ale pomysł nam się spodobał)
- piwnica
- podwójne drzwi między jadalnią a pokojem dziennym

Spośród gotowych projektów, które do tej pory obejrzeliśmy, najbardziej zbliżony jest:
http://www.mgprojekt.com.pl/ofelia
ale prawdopodobnie jego modyfikacja wymagałaby i tak zbyt wielu przeróbek i skończy się na projekcie indywidualnym.

Położenie działki:
http://i.imgur.com/xY7Y14r.png (http://i.imgur.com/Rny9dpU.png)

Parter:
http://i.imgur.com/SibORRq.png (http://i.imgur.com/V7J7A0V.png)

Piętro:
http://i.imgur.com/uBDUuCq.png (http://i.imgur.com/7wDcODR.png)

Piwnica:
http://i.imgur.com/xxj8bAL.png (http://i.imgur.com/xxj8bAL.png)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-03-2017, 19:34
... a co mówią Warunki Zabudowy, czy też zapisy Planu Miejscowego ?
- pytanie pod kątem lokalizacji obiektu na działce i o klasyfikację działki zalesionej od Zachodu

Elfir
12-03-2017, 20:06
hol jest ogromny!

Piekna działka, piekne widoki a kanapa tyłem do panoramicznego okna :(

Zrób przed domem miejsce na zawrócenie samochodem i miejsce do zaparkowania dla gości.

Vaire
12-03-2017, 20:17
@ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Zalesiona działka przylegająca od zachodu to:
- 1/3 od północy (góra) to działka rolna, 2/3 (dół) to las.
Plan zagospodarowania mówi o 12m odległości budynku od granicy lasu (16 - jeśli z materiałów łatwopalnych).

Działka ma szerokość 36 metrów, jej 2/3 od północy to część budowlana, na samym dole jest rolna.

Dom według naszej dotychczasowej wiedzy się spokojnie zmieści, garaż*też uda się według moich wyliczeń przysunąć do zachodniej granicy działki na odległość ok. 5m (zachowując odległość od sąsiada 4m i od granicy lasu 12m).

WZ mówią też o kącie nachylenia dachu - 35-45 stopni, max. wysokość budynku to bodajże 8m lub 9m.

O ile czegoś nie przeoczyłam, powinno być w porządku :)

@Elfir
Celna uwaga z kanapą - pomyślimy, co z tym zrobić :)

moniss
13-03-2017, 23:35
Vaire,
Przyglądając się Twoim rysunkom sądzę, że pralnię dałoby się umieścić na poddaszu.
Przy głównej sypialni lepiej byłoby zrobić łazienkę z wanną (dla długiego relaksu) a nie samo wc.

Kuchnia jest bardzo duża, ale brakuje mi tam podręcznej spiżarki. Zamiast półwyspu, lepiej by tu wyglądała wyspa czy nawet zwykły stół.
Jeśli macie zamiar urządzać większe imprezy przy stole (kilkanaście osób), to można by zmniejszyć kuchnię na rzecz jadalni - stół długi na 3,6 m pomieści 6- 7 osób przy dłuższym boku.

DenyLTD_89
14-03-2017, 12:27
Co sądzicie o zmianach? Pierwsza uwaga ale to czeski błąd z 4,6m zrobiło się 4,1m a miało być 5,1 :)

383879383880383881

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-03-2017, 12:42
Vaire
... moim zdaniem jest to tak ogólna koncepcja ( a w zasadzie bardzo ogólne założenia programowe ), że trudno się do niej odnieść, począwszy od schodów piwnicznych po których może zejść jedynie ... chyba dziecko ( ??? ), bo stojąc na spoczniku tych schodów trafiamy na ścianę wiatrołapu ! a kończąc na schodach wachlarzowych w centrum rzutu.
Podoba mi się natomiast to, że wg tych założeń, każda sypialnia ma swoją wydzieloną garderobę. Komfortowe rozwiązanie ! ale ma się ono nijak do mega małej łazienki na Piętrze rodem z M2. Kuchnia projektowana pierwszy raz ! lepiej, aby zostawić dla niej "wolny plan", a niżeli "projektować" przestrzeń jadalną pomiędzy ścianą a przedłużeniem blatu kuchennego na 66cm - nikt nie ma szans aby tam usiąść, chyba że się mocno "spręży" , ale to bez sensu przy założeniach ( wg rys. ) dużego programu funkcjonalnego i zakładanej powierzchni użytkowej ponad 300m2.

DenyLTD_89
14-03-2017, 13:49
Aha i co do wysokości na poddaszu to też będziemy to weryfikować bo coś mi się nie podoba.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-03-2017, 15:42
DenyLTD_89
... zaczyna się to dobrze układać w porównaniu do pierwszych koncepcji ;)
- można by wyrównać ściankę gabinet / pokój dzienny z ścianką schody / toaleta
- może drzwi przesuwne do gabinetu ?
- może pomyśleć o wejściu do toalety parteru od strony wiatrołapu ? ( na pewno będzie ogrzewany )
- zweryfikowałbym wszystkie okienka na poddaszu, aby światło równomiernie oświetlało pokoje i aby powierzchnia przeszklenia miała minimum 1/8 powierzchni podłogi. Ciekawe czy tak jest ?

DenyLTD_89
14-03-2017, 16:31
DenyLTD_89
... zaczyna się to dobrze układać w porównaniu do pierwszych koncepcji ;)
- można by wyrównać ściankę gabinet / pokój dzienny z ścianką schody / toaleta
- może drzwi przesuwne do gabinetu ?
- może pomyśleć o wejściu do toalety parteru od strony wiatrołapu ? ( na pewno będzie ogrzewany )
- zweryfikowałbym wszystkie okienka na poddaszu, aby światło równomiernie oświetlało pokoje i aby powierzchnia przeszklenia miała minimum 1/8 powierzchni podłogi. Ciekawe czy tak jest ?

Ad.1 pokój jest wystarczająco duży i wydaje mi się, że te parę cm wolę mieć w salonie :)
Ad.2 raczej będą normalne... chociaż kto wie co 2 połowa wymyśli :D
Ad.3 będzie ogrzewany ale wolę toaletę z wejściem od powiedzmy salonu - prostsza komunikacja
Ad.4 tutaj pozwolę sobie zacytować:


Witam, przesyłam koncepcje po zmianach wraz z bardzo roboczym rzutem na ktorym widać wysokosci pomieszczen. prosze zeknąc, czy takie wysokości Państwu odpowiadają, Przy takiej rozpietosci stropu nie mogę dać niżej stropu poddasza ponieważ okna dachowe by sie nie zmieściły. Obecnie sa wstawione 70 x 120. Te spełniaja warunek stosunku okien do stosunku podłogi praktycznie na styk.

znalazłem też taki przekrój i kurcze nie widzę dlaczego u mnie piętro musi mieć AŻ 306cm wysokości...
383893

DenyLTD_89
16-03-2017, 12:36
Patrząc na rzuty zastanawiam się też co z wyłazem dachowym. Czy nie lepiej umieścić go na strychu?

Elfir
16-03-2017, 12:57
Nadal nie wstawisz stołu na 10 osób

Wiktor1111
16-03-2017, 13:29
Po zmianach są dwie wersje A i B

Co sadzicie o tych koncepcjach?




https://images81.fotosik.pl/435/ad2c1ddc564b7976.jpg (https://images81.fotosik.pl/435/ad2c1ddc564b7976.jpg)


Wersja A.
https://images84.fotosik.pl/435/5a7691a76ad58c00.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/5a7691a76ad58c00.jpg)

Wersja B.
https://images84.fotosik.pl/435/e85225c280320ccc.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/e85225c280320ccc.jpg)




https://images84.fotosik.pl/435/65a337afd44b951a.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/65a337afd44b951a.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/25ab0dbdb4ee2297.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/25ab0dbdb4ee2297.jpg)

https://images81.fotosik.pl/435/6ec28b51029ce979.jpg (https://images81.fotosik.pl/435/6ec28b51029ce979.jpg)

https://images82.fotosik.pl/435/613e601f983c6184.jpg (https://images82.fotosik.pl/435/613e601f983c6184.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/85257febd05fa0cb.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/85257febd05fa0cb.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/5f8dde93f855fc23.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/5f8dde93f855fc23.jpg)



https://images81.fotosik.pl/435/fa26c09e13dc58e0.jpg (https://images81.fotosik.pl/435/fa26c09e13dc58e0.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/68528e321efa665a.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/68528e321efa665a.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/9d9adef91ca05d45.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/9d9adef91ca05d45.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/1637810975cded56.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/1637810975cded56.jpg)


https://images81.fotosik.pl/435/5aee373685b9e152.jpg (https://images81.fotosik.pl/435/5aee373685b9e152.jpg)

https://images83.fotosik.pl/435/fa52135ab1d88d7d.jpg (https://images83.fotosik.pl/435/fa52135ab1d88d7d.jpg)


https://images83.fotosik.pl/435/0491d9574993c48c.jpg (https://images83.fotosik.pl/435/0491d9574993c48c.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/02d464b198b9e12d.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/02d464b198b9e12d.jpg)

https://images84.fotosik.pl/435/64034e794a2183ff.jpg (https://images84.fotosik.pl/435/64034e794a2183ff.jpg)

https://images83.fotosik.pl/435/5f2abdfc1fa2de0d.jpg (https://images83.fotosik.pl/435/5f2abdfc1fa2de0d.jpg)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-03-2017, 13:59
... znalazłem też taki przekrój i kurcze nie widzę dlaczego u mnie piętro musi mieć AŻ 306cm wysokości...
383893
... nooo, wysokość ścianki kolankowej ma swoje plusy i minusy
plusy : pomieszczenia na poddaszu użytkowym są bardziej ustawne
minusy : osoby przebywające na poddaszu, zobaczą przez okienka doświetlające w połaci dachu tylko niebo :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-03-2017, 14:05
Wiktor1111
... jeżeli nie masz potrzeb przebywania w dobrze " skrojonej " przestrzeni, to myślę, że każdy z tych rzutów jest OK, w każdym da się "przeżyć" nawet wchodząc w zygzakowaty ciemny korytarz części "nocnej" i przechodząc po drodze przez wiatrołap, a co ( !? )

DenyLTD_89
16-03-2017, 14:37
Wiktor1111
... jeżeli nie masz potrzeb przebywania w dobrze " skrojonej " przestrzeni, to myślę, że każdy z tych rzutów jest OK, w każdym da się "przeżyć" nawet wchodząc w zygzakowaty ciemny korytarz części "nocnej" i przechodząc po drodze przez wiatrołap, a co ( !? )

Pytanie czy idzie to jakoś wyważyć żeby poddasze było ustawne a okna nie przypominały świetlików?


Nadal nie wstawisz stołu na 10 osób

Salon na rzucie ma mieć 5,1m a nie 4,1m tak jak jest pokazane - błąd projektanta, się nie zrozumieliśmy :)

Oglądałem stoły i np. taki:
http://allegro.pl/rozkladany-stol-z-litego-drewna-240-360-cm-14-os-i6739121100.html

ma max długości 360cm czyli jeszcze sporo zostaje mi w zapasie

Elfir
16-03-2017, 15:15
tylko potrzebne jest miejsce na rozłożenie

Elfir
16-03-2017, 15:16
Wiktor - to ty projektujesz czy architekt? Bo jak architekt to kopnęłabym go i poszukała nowego.

Wiktor1111
16-03-2017, 16:31
No dobra, to, co byście polecili na wzór, przyszłego projektu.
1.Uwzględniając następujące zapotrzebowane
Parter z garażem , powierzchnia od 170 do 180m2
Dach 25stopni
Kształt domu - propozycje
Tak, aby to wkomponować w działkę 34x49 uwzględniając jej atrybuty

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-03-2017, 19:22
Wiktor1111
- nie miej mi za złe, ale niekiedy bardziej warto doprecyzować to - JAKIE SIĘ MA FAKTYCZNE POTRZEBY ? związane między innymi z pomieszczeniami, a niżeli próbować na siłę coś z nich sklecić.
- masz w miarę ustawną działkę, " program funkcjonalno użytkowy " w zasadzie dopięty, Warunki Zabudowy pewnie masz, a Mapa do celów projektowych określa jakie masz sieci "w działce", ... jak do tego doda się sąsiedztwo, otoczenie, to masz dobrą podstawę, aby zapukać do architekta.

DenyLTD_89
" ... czy idzie to jakoś wyważyć żeby poddasze było ustawne a okna nie przypominały świetlików ? "
na tym polega ( między innymi ) sztuka projektowania, aby wyważyć, co jest istotne, a co nie ... jak w szachach, można stracić dwa pionki i zyskać królową ;)

franek89
16-03-2017, 21:28
Co powiecie na taki projekt?

https://ft9fwg.by3301.livefilestore.com/y3mMyTrAQRDVyQqN9veUdLQaGRsDBIezzc3YoddcbvRuXNEZSc VoITEtiptNgB8i3ygzt7hdEwTJM7HsshCQzN-iGdpA1ERgkTXwrok0vw1Xo7sZow6M_rC_4-UV5PVcWt5kV7359RFOh1rTBwFQFMG8ct5sN4iwKBGm3JG9Wala ss?width=1024&height=640&cropmode=none

Jest to wariacja projektu Z98 (https://z500.pl/projekt/92/Z98,parterowy-dom-tani-w-budowie-z-duzym-pg-oraz-z-opcja-zagospodarowania-poddasza/dane-ogolne.html) z pracowni Z500, rysunek wykonałem sam wiec wymiary są plus/minus... Czy nie ma w nim jakiś rażących błędów funkcjonalnych?
Założenia dla domu: w miarę prosta i tania parterówka do 130mkw, 3 sypialnie, salon ok 30mkw, kuchnia z spiżarnią, łazienka i osobny WC z prysznicem, pomieszczenie gospodarcze pełniące też rolę pralni. Z technicznych rzeczy: ściany silka 18cm, brak kominka i kominów, wentylacja mechaniczna, jakiś bezobsługowy system co, podłogówka w całym domu, myślę nad wiązarami i podwieszanym sufitem, część poddasza jako strych/graciarnia.

Elfir
16-03-2017, 22:35
kolor czerwony ściana nośna. Schody na strych w garderobie-graciarni lub kotłownio-pralni:

https://images84.fotosik.pl/436/9a0c4226386a7441gen.jpg

DenyLTD_89
17-03-2017, 07:38
tylko potrzebne jest miejsce na rozłożenie

ale chyba będzie dość stół po rozłożeniu 3,6m powiedzmy po 0,7m przestrzeni z przodu i z tyłu co akurat powinno się zmieścić

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-03-2017, 09:53
... takie podstawowe wymiary :)

http://bi.gazeta.pl/im/6/11025/z11025246Q.jpg

- choć zmieniłbym wymiar 60cm przy stole na 60-70cm/osobę oraz wydłużył bym blat o co najmniej po 20-30cm obustronnie na długości stołu, skoro i tam mały by być miejsca przy stole.
- 90cm szerokości stołu w zasadzie jest wystarczające, ale już "schodzenie" z tego wymiaru może się żle skończyć przy większej ilości osób i stole zastawionym potrawami na jego środku
- sprawdzają się stoły rozsuwane, ale " z automatu " warto pomyśleć o miejscu "składowania" / magazynowania dodatkowych siedzisk

gino21
17-03-2017, 11:37
Proszę o ocenę projektu.

384313

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-03-2017, 11:45
... myślę, że w tej formie, z uwagi na wrysowaną wentylację grawitacyjną " projekt " nie ma szans uzyskać zakładaną projektowaną charakterystykę energetyczna budynku i tym samym otrzymania PnB. To jakiś strasznie historyczny rzut ...

gino21
17-03-2017, 11:53
PnB odebrane tydzień temu...
Co masz na myśli pisząc, że ,,to jakiś strasznie historyczny rzut,, ?

Elfir
17-03-2017, 12:17
przecież już wklejałeś ten rzut na forum

gino21
17-03-2017, 12:24
Tak, wklejałem, jednak nie było żadnego odzewu dlatego odnowiłem temat.

Bejaro
17-03-2017, 12:28
Tak, wklejałem, jednak nie było żadnego odzewu dlatego odnowiłem temat.

Pamiętam było to kilka dni przed końcem roku, w dwa miesiące powstał projekt indywidualny i, z uprawomocnionym PnB....

Elfir
17-03-2017, 12:35
dla mnie kotłownia węglowa i wentylacja grawitacyjna to taki przeżytek, że nawet się nie odzywałam.

gino21
17-03-2017, 12:37
Projekt powstał w ok 1,5 miesiąca, PnB otrzymałem po dwóch tygodniach od złożenia wniosku, obecnie czekam na uprawomocnienie (powinno być najpóźniej w przyszłym tygodniu).


Elfir, kotłownie zrobiłem taką żeby być przygotowanym na każdy rodzaj opału, jeszcze nie postanowiłem co nim będzie. Przy składaniu wniosku o prąd dostałem informację, iż w miejscu gdzie mam działkę muszę się liczyć ze spadkami napięcia więc grzanie prądem chyba jest mocno dyskusyjne, gazu niestety nie ma.

mamik
17-03-2017, 13:17
Projekt ok., ja zmienilabym drobiazgi:
- wejścia do pokoi na środku ściany - warto wrysowac meble, żeby się nie okazało, że wystarczyło przesunąć drzwi o 10 cm i pokój dałoby się lepiej umeblować,
- spiżarka z tak usytuowanym wejściem jest niewygodna i dużo miejsca traci się na przejście, zauważ, że lokalizując wejście na długiej ścianie masz dużo lepszy dostęp do półek na wprost wejścia, do tego zabudowujesz dwie krótsze ściany (okno w spiżarni nie jest niezbędne),
- wejście pod kątem do wc - ja zrobiłabym prostą ścianę równo ze ścianą z wiatrolapu, jeśli to za mało, to można powiększyć wiatrołap o parę cm - takie skośne wejścia zawsze kojarzą mi się z prowizorką, ponadto jeśli kładziesz na podłodze kafle, to przy tych skośnych ścianach zawsze brzydko to wygląda, jakieś docinanie pod kątem, ja bym unikała takiego rozwiązania

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-03-2017, 13:27
gino21
... bardzo ciekawe rzeczy piszesz !
- pochwalisz się na FM jaka wartość wyszła wskaźnika EP H+W na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w projektowanej charakterystyce energetycznej ( wymaganej do Projektu Budowlanego ) - przy zastosowanej wentylacji grawitacyjnej ?
- czy też ta wartość tak po prostu jest wpisana w projekt i tyle ( !? )

gino21
17-03-2017, 13:38
- wejście do pokoju na środku ściany wydawało mi się ok ale tak jak piszesz, wyrysuje sobie jakieś mebel i zobaczę jak to będzie wygladało
- spiżarka to duży problem, tzn, wejście do niej, ja chcę zrobić wejście od strony kuchni jednak ma wybranka się upiera przy tym rozwiązaniu które jest obecnie, ja jednak nie powiedziałem ostatniego słowa w tej sprawie :)
- problem skosu do wc już ktoś mi zasugerował, tutaj chyba jednak zostanie tak jak jest
Dziekuję za opinie.

gino21
17-03-2017, 13:45
Łukasz sprawdzę i napiszę.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-03-2017, 15:38
OK

gino21
17-03-2017, 20:22
O to chodziło ?

384362

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-03-2017, 20:56
... tak, o to ! dzięki ;)
choć trudno mi uwierzyć w ten wynik przy "grawitacji"
pozdrawiam

franek89
18-03-2017, 18:23
kolor czerwony ściana nośna. Schody na strych w garderobie-graciarni lub kotłownio-pralni:

Czy przy stropie z dolnego pasa wiązarów potrzebne są ściany nośne wewnątrz budynku?
Twoja propozycja jest ciekawa i na pewno zostanie rozważona

Mam jeszcze pytanie odnośnie kuchni, dziewczynie podoba się (nie wiem jak to nazwać) miejsce do siedzenia i szybkiego posiłku z wysokimi krzesłami, coś takiego jak w projekcie archon dom w renklodach 2 (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-renklodach-2-mb50226033832e)

384459

Dwie pierwsze rzeczy jakie zauważyłem to kolizja z drzwiami balkonowymi, i piekarnika z drzwiami od spiżarni... no i jest to wrysowane bez proporcji i nie wiem czy się zmieści i czy będzie funkcjonalne?

Elfir
18-03-2017, 22:10
Czy przy stropie z dolnego pasa wiązarów potrzebne są ściany nośne wewnątrz budynku?


Nie mam pojęcia. Ale na twoim rysunku były szersze ściany w poprzek domu, więc założyłam, że je planujesz. Zmieniłam tylko na szerszą ścianę wzdłuż zamiast w poprzek.


Jeśli chcecie barek to trzeba zlikwidować drzwi tarasowe przy kuchni lub zrobić suwane, bo kolidują z krzesłami. Twój barek na rysunku ma ok. 40 cm głębokości, to nie musi być problemem o ile to nie jest miejsce codziennego jedzenia.

http://bi.gazeta.pl/im/9/11332/z11332389Q,W-prezentowanym-wnetrzu-rozwiazaniem-okazal-sie-ni.jpg

http://cdn17.urzadzamy.smcloud.net/t/photos/t/59274/barek-kuchenny-jako-przedluzenie-blatu-kuchennego_2703457.jpg

http://www.inventive-interiors.com/wp-content/uploads/2015/12/Inspiracje_barek-w-kuchni-otwartej_04.jpg

DenyLTD_89
21-03-2017, 12:27
Poprawki w projekcie. Jeszcze dojdzie okno na spoczniku. Jak to widzicie?

384752384753384754384755

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-03-2017, 12:29
... zobacz na jakiej wysokości masz ( przykładowo ) wysokość blatu biurka, czy też wysokość wanny - mam obawy, że ( wg rzutu ) raczej się w niej nie wykąpiesz ponieważ do niej nie wejdziesz pod skosem ! a przyjdą na pewno wykończenia np. łazienki płyta + możliwe płytki. Jeśli korytarz jest na poddaszu "po długości" budynku - należy sprawdzić, czy drzwi wewnętrzne do pokoi po ich otwarciu nie będą uderzać o wewnętrzną połać dachu. Część elementów aranżacji może być dostępna tylko od strony osi symetrii budynku - ja bym szukał " złotego środka " i sprawdzał pomieszczenie po pomieszczeniu pod katem ich użytkowania i różnej wysokości ścianki kolankowej

Elfir
21-03-2017, 12:33
ścianka w części dziecięcej ma chyba 84 cm a blat biurka zwykle jest w zakresie 73-75 cm

Za to sypialnia rodziców, ich garderoba i łazienka wypada pod bardzo niskimi skosami (garderoba będzie mało pojemna) - niby duża powierzchnia, ale z tego połowa wymaga chodzenia schylonym.

DenyLTD_89
21-03-2017, 12:47
Sypialnia nasza ścianka + murłata 31+14cm
Część dzieci ścianka + murłata 84+14cm

zastanawiam się czy nie podnieść części dziecięcej do 110-120cm a części rodziców do 70-90cm

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-03-2017, 15:43
ścianka w części dziecięcej ma chyba 84 cm a blat biurka zwykle jest w zakresie 73-75 cm

ale biurko czemuś służy: to postawmy na nim standardowy monitor komputera o wysokości 45cm ...
zmieści się ? / nie zmieści pod tym skosem ? :)
i w którym miejscu od ściany ? ile zostanie tego blatu biurka ?

DenyLTD_89
21-03-2017, 21:31
wydaje mi się, że podniesienie ścianki do docelowej wysokości 110-120cm będzie najlepszym wyjściem i proporcjonalnie podniesienie ścianki w części sypialni rodziców

DenyLTD_89
28-03-2017, 12:13
Praktycznie jesteśmy na finiszu.
Jak uważacie na co jeszcze zwrócić uwagę, co nam mogło umknąć?

Zastanawiamy się jeszcze czy zamiast rolet nie dać żaluzji fasadowych? Jak myślicie? Albo tylko od frontu rolety a od strony ogrodu żaluzje?

385310385311385312385313

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
28-03-2017, 12:41
... na pewno konstruktor będzie miał nie lada wyzwanie, ponieważ ściana zewnętrzna sypialni jest dokładnie w świetle bramy garażowej Parteru. Jest to " do przeskoczenia ", ale warto zrobić przekrój podłużny, aby zobaczyć co się dzieje w stropie nad garażem, gdzie jest uskok stropu i ile wezmą warstwy stropodachu nad częścią budynku.

DenyLTD_89
28-03-2017, 13:56
... na pewno konstruktor będzie miał nie lada wyzwanie, ponieważ ściana zewnętrzna sypialni jest dokładnie w świetle bramy garażowej Parteru. Jest to " do przeskoczenia ", ale warto zrobić przekrój podłużny, aby zobaczyć co się dzieje w stropie nad garażem, gdzie jest uskok stropu i ile wezmą warstwy stropodachu nad częścią budynku.

To coś pomoże? :)

385332

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
28-03-2017, 15:32
... na pewno pojawi się beleczka konstrukcyjna o wysokości wg obliczeń statycznych. Na pewno miałaby mniejszą wysokość ( może udałoby się ją schować w obniżonym suficie ), jeżeli ściana pomiędzy pomieszczeniem technicznym, a kotłownią była dokładnie w jej osi ... ale faktycznie trzeba poczekać na obliczenia, opracowania branżowe, które nieznacznie mogą korygować tą Koncepcję na etapie opracowywania Projektu Budowlanego.
Pozdrawiam :)

golly
30-03-2017, 23:08
Witam,

Szukam architekta który mógłby mi zaprojektować mały domek w stylu podlaskim, drewniany.
Czy moglibyście mi polecić kogoś ?

pozdrawiam
Tomek

Wiktor1111
03-04-2017, 14:26
Po zmianach
Co sadzicie ?

https://images82.fotosik.pl/480/173be982d915cf58.jpg (https://images82.fotosik.pl/480/173be982d915cf58.jpg)

https://images83.fotosik.pl/479/86617f9efd94e405.jpg (https://images83.fotosik.pl/479/86617f9efd94e405.jpg)

https://images81.fotosik.pl/480/4919cb16dac99a7a.jpg (https://images81.fotosik.pl/480/4919cb16dac99a7a.jpg)

https://images81.fotosik.pl/480/01b57a35b127c277.jpg (https://images81.fotosik.pl/480/01b57a35b127c277.jpg)

https://images82.fotosik.pl/480/7efeb8035806a06a.jpg (https://images82.fotosik.pl/480/7efeb8035806a06a.jpg)

https://images82.fotosik.pl/480/a3ceb8f22f378344.jpg (https://images82.fotosik.pl/480/a3ceb8f22f378344.jpg)

Elfir
03-04-2017, 19:07
Moim zdaniem telewizor będzie musiał miec ogromną przekątną, by zapewnić dobry obraz z takiej odległości.

moniss
04-04-2017, 20:20
Wiktor1111, a może coś takiego, z prostokątnym holem i schodami a strych z korytarza?
385833
Salon z nieco zmienionymi wymarami i z wyjściem na kuchenny taras śniadaniowy.
Zmieniona lokalizacja głównej sypialni, z której jest przejście do prywatnej niedużej łazienki.
Okna w szczytowych sypialniach zamienione na węższe np. fixy do samej podłogi.

Czy kominek jest konieczny, czy może wystarczy biokominek?

Wiktor1111
05-04-2017, 12:33
Dziękuje za sugestie.

Elfir,
TV to ja bym nie brał, ale pozostali domownicy wykluczają taka ewentualność, TV 60 cali.

monis,

Dokonamy korekty z lokalizacja kuchni według Twojej propozycji, ale nie zmienimy ustawień mebli i drzwi tarasowych.


Salon i jadalna,
Kominek funkcja relaks, tak żona jest za, to ja też, nie ma innej opcji.
Zwężenie i wydłużenie salonu do zastanowienia się analizy.
Drzwi dwuskrzydłowe z salonu z wyjściem na taras śniadaniowy trochę to koliduje z TV , nie przekonuje nas takiego rozwiązania, powiększymy okno
Fix do 140cm.

Drzwi podwójne 160cm do S. J. z korytarza holu, ale trzeba przeanalizować, uwzględnić kominek i oddziaływanie na komunikacje, są
jeszcze dwie opcje drzwi 100cm otwierane na ściankę z kominkiem, drzwi przesuwane 130cm w ścianę.

Cześć nocna, sypialne - pokoje - garderoba - łażenia.
Pozostano bez zmian, tak jak na samym początku zasugerowała to Elfir, aby pokoje dzieci miały więcej słońca, dlatego główna sypialnia raczej będzie
tak jak jest.




Cześć komunikacyjna - techniczna - WC, pozostaną tak jak jest.
Zmiana lokalizacji schodów młynarskich na strych, następstwa zmiany wchodzący na ten strych uderzałby głowo w dach lub musiał by się schylać, przy
tych założeniach konstrukcyjnych strychu i dachu.


Łazienka łazienki, wychodzimy z założenia, że nie powinna kolidować z kuchnio, pokojami, jak się da to jak najdalej od wymienionych pomieszczeń



https://images81.fotosik.pl/486/e254021c7b6a91ef.jpg (https://images81.fotosik.pl/486/e254021c7b6a91ef.jpg)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-04-2017, 15:10
... nie przeszkadza Wam, że aby dostać się do stołu jadalnego w pokoju dziennym, należy przejść przez holl / wiatrołap i "pokonać" drzwi wejściowe do pokoju + pokonać odległość około 5 - 6m do tego stołu ( ? ). Nie lepiej w miejscu kominka ( który blokuje wszystko ) zrobić normalne przejście kuchnia / aneks jadalny, w miejscu stołu - sofa, w miejscu sofy ściana medialna .... jest wiele możliwości, a ten układ blokuje się nie wiadomo z jakiego powodu, tworząc go kompletnie niefunkcjonalnym !!!
- komin dymowy w świetle ściany nośnej ?
- co to za pomieszczenie ze ściętym narożnikiem za ścianą pok. dziennego ?

Wiktor1111
05-04-2017, 16:10
Na dzień dzisiejszy nie przeszkadza.
Kuchnia miała być odseparowana od pokoju dziennego .
Pokonane kilku metrów czy drzwi nie mamy z tym problemu .

Najchętniej to ja bym kominek wywalił, może żona da się przekonać , jak przeczyta ten Twój post.

Pomieszczenie, kotłownia gaz, pralnia, spiżarnia, WM, wejście na strych.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-04-2017, 18:29
... nie neguje kominka jako takiego, ba ! nawet często stosuję w projektach :yes: ale piszę o jego lokalizacji.
Tu niestety działa system " zero / jedynkowy " , jest kominek ( w tej lokalizacji ) / nie ma przejścia bezpośredniego kuchnia/pokój dzienny ( lub aneks jadalny ),
które ZAWSZE jest przejściem komfortowym

Wiktor1111
06-04-2017, 15:56
Mamy dwa pytania ,
po propozycji monis pokój został wydłużony.
Jak można waszym zdaniem urządzić w dwóch wariantach, bez kominka i z kominkiem, zachowując obecne wymiary i ustawienia okien i drzwi?

Lub według waszej wizji ,urządzić

Stół składany 180cm + 2x60 = 300cm
TV 60 cali
Wypoczynek może narożny , pojedynczy
Ach ten kominek szerokość 120 do 150cm, narożny, prosty





https://images82.fotosik.pl/488/55f0bcc54eea146b.jpg (https://images82.fotosik.pl/488/55f0bcc54eea146b.jpg)

Wiktor1111
07-04-2017, 16:40
Stół składany 180cm + 2x60 = 300cm


https://images84.fotosik.pl/491/111920c679bbe41a.jpg (https://images84.fotosik.pl/491/111920c679bbe41a.jpg)

Wiktor1111
12-04-2017, 10:55
Mam pytania dotyczące pomieszczenia, salon - jadalna ustawienia mebli, lokalizacja kominka ,przeszklenia.

1. Przeszklenia, czy takie powierzchnie przeszkleń ,wpłynie istotnie na termikę pomieszczenia i komfort w zimę.
2. Wersja z lokalizacją kominka a ustawienie mebli, aranżacja pomieszczenia.
3. Wersja bez kominka, ustawienie mebli aranżacja pomieszczenia.
4. Jakie drzwi do salonu, podwójne 160cm czy jednak pojedyncze 100cm.

Wersje
A,B,C,D


https://images83.fotosik.pl/502/9c69f9333c965b24.jpg (https://images83.fotosik.pl/502/9c69f9333c965b24.jpg)

Elfir
12-04-2017, 15:39
https://images83.fotosik.pl/503/0a6fd99d50e9daffgen.jpg

Wiktor1111
12-04-2017, 18:04
Elfir ,
dziękuje za poświęcony czas, oraz propozycje zmian.
Tak jak wczesnej napisałem żona chciałaby kominek ,ale nie upiera się ze ma być,
Gdzie by go nie wcisnąć to pojawia się problem, który rozkłada na łopatki całą koncepcje.
Przeczytałem ze kminek powinien być odsunięty od stolarki okienne , elektronik 80-90cm


https://images82.fotosik.pl/503/2d55c6c1e83bc8c4.jpg (https://images82.fotosik.pl/503/2d55c6c1e83bc8c4.jpg)

DenyLTD_89
18-04-2017, 11:43
W zasadzie jesteśmy na finiszu. Czy macie może jakieś uwagi, które mogły nam umknąć? O WZ wystąpiliśmy przed świętami także czekamy teraz na papierki :)
Ale zmiany w środku można jeszcze dokonywać bez ograniczeń :)

386848386849386850386851

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-04-2017, 14:54
Mam pytania dotyczące pomieszczenia, salon - jadalna ustawienia mebli, lokalizacja kominka ,przeszklenia.
1. Przeszklenia, czy takie powierzchnie przeszkleń ,wpłynie istotnie na termikę pomieszczenia i komfort w zimę.
2. Wersja z lokalizacją kominka a ustawienie mebli, aranżacja pomieszczenia.
3. Wersja bez kominka, ustawienie mebli aranżacja pomieszczenia.
4. Jakie drzwi do salonu, podwójne 160cm czy jednak pojedyncze 100cm.
Wersje A,B,C,D ...

... zawsze można "przećwiczyć" jeszcze np. taką wersję, gdzie kominek pojawia się na ścianie wejściowej do pokoju, +/- w osi kalenicy, a jego forma może stanowić część zabudowy "medialnej" z TV. Na wprost tej ściany sofa i stół w lokalizacji +/- prostopadle w stosunku do wejścia do pokoju.

DenyLTD_89
20-04-2017, 15:57
Jak myślicie korytarz na piętrze 120cm to wystarczająca odległość czy lepiej go jakoś poszerzyć?

Elfir
20-04-2017, 16:27
wystarczy

lukaszu
21-04-2017, 10:24
Witam, co myślicie o takim projekcie. Wejście od południowego-zachodu więc wiele kompromisów.

Sypialnia okno na północny-wschód, biuro z oknem rogowym oświetlone do południa, pokoje dziecięce od zachodu, salon oświetlony od rana do popołudnia do momentu zajścia słońca za garaż. Zimą natomiast salon maksymalnie oświetlony.

Od początku do końca sami go zaplanowaliśmy i stanowi spełnienie naszych marzeń natomiast pytanie czy są tutaj jakieś kluczowe błędy?

387134

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-04-2017, 14:43
- na pewno powalczyłbym o wydzielenie pomieszczenia pralni
- łózko 2-u osobowe z oknem "za głowami" nie jest moim zdaniem dobrym pomysłem
- schodki garaż / kotłownia - niepotrzebne
- schody wiatrołap garaż - są potrzebne, ale tak wrysowane blokują długość użytkową garażu ( brak wymiaru, - może długość jest wystarczająca ? )
- wrysowana wentylacja grawitacyjna - nie daje szans temu budynkowi na spełnienie wymaganej charakterystyki energetycznej ...
- taras od PN - nietrafiony. Ale są różne opinie na ten temat ! - w tym przypadku : lepiej od PN niż wcale ... zastanawiałbym się nad tym

Elfir
21-04-2017, 19:08
A po co w ogóle schodki w garażu w domu parterowym?

W sypialni zrób dwa okna po obu stronach łóżka

Łukaszu - tarasy są dwa. Z boku salonu i od kuchni. Ja bym ten projekt odwróciła lustrem.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-04-2017, 19:32
A po co w ogóle schodki w garażu w domu parterowym?
- pewnie dlatego, że poziom 0.00 części dziennej jest +30 od poz. terenu (?)
- ... ale faktycznie można przecież zastosować lekką pochylnię do garażu i "wytracić" jeden schodek lub obydwa ( o ile zagospodarowanie pozwoli )


W sypialni zrób dwa okna po obu stronach łóżka
- pomysł jest, ale równie dobrze można lokalizować łóżko na wprost okna (!?)


Łukaszu - tarasy są dwa. Z boku salonu i od kuchni. Ja bym ten projekt odwróciła lustrem.
- tak : duży fajny taras od PN ( ! ), mniejszy niefunkcjonalny od WSCH - tam się stołu nie postawi, to pytanie po co on jest ? chyba tylko tworzy podcień i urozmaica bryłę dość zwartego budynku, ale jest słabo użytkowy

Elfir
21-04-2017, 19:51
Dla mnie wejście do domu parterowego po schodach jest kuriozum. Jak jest wysoki poziom wód gruntowych i trzeba wysoko sadowić dom, to zrobić pochylnię.

Łóżko na wprost okna nie bardzo, bo jedna ze stron będzie spać tuż przy drzwiach - brak miejsca na szafkę nocną i ogólnie nie zaleca się z przyczyn psychologicznych, nie stwarza poczucia bezpieczeństwa.

Taras jest w narożniku budynku więc jest południowo-wschodni.
Ja mam stół też na północno-wschodnim tarasie, bo na południowym nie da się latem wysiedzieć. Południowy jest do opalania i grzania się w okresie przejściowym.
Druga kwestia to sens wrysowywania tarasów w projekcie. Taras lepiej zrobić po budowie w wygodnej wielkości, kształcie i lokalizacji

lukaszu
21-04-2017, 21:41
Więc odpowiadając za kolejnością...

- z pralnią dobry pomysł, tylko nie ma gdzie, a nie chcę juz powiększać budynku

- łóżko w sypialni ot tak zamarkowane. Wymierzaliśmy i na przeciwko okna chcemy żeby było, szafeczki wejdą z boku. Bardziej zastanawiam się gdzie tv ulokować, pewnie obok okna.

- z tymi schodkami dobra uwaga. Planuję z tyłu garażu dać 2-3 regały, zrobić jakieś półki z boku, tam tez będzie wyjście na strych (graciarnie). Faktycznie samo wyjście nieco blokuje regały, schodki nie są problemem myślę.

- wentylacja będzie mechaniczna, strychem rozprowadzenie

- taras od północy nietrafiony? Obecnie w domu mamy taras od północy. Latem śniadanko w słońcu, dobry kąt padania światła, od południowych godzin cień i przyjemnie. A i tak w upalne dni jest gorąco, ale 100% lepiej niż od południa. Z tarasu korzysta się latem, grila robi się popołudniu i nie wyobrażam sobie z drugiej strony. Dodatkowo mam piękny widok na północ na zalesioną część działki. Swoja drogą jak można dyskwalifikować taras od północy :)

- myślałem nad odwróceniem projektu lustrem ale... jesienią i zimą słońce nigdy nie zaświeci do salonu. A przecież z salonu korzysta się popołudniem po pracy. Idąc dalej oświetlone pokoje od wschodu są do południa, dzieci ze szkoły wracają popołudniu i wtedy maja jasny pokój. Biuro... pracuję w nim od 8 do 16 - nic przyjemniejszego niż jasność z rana. Fakt będę spuszczał rolety, żeby ekranu nie oświetlało. Tak czy owak, poranne słońce daje chęć do życia zwłaszcza w pracy. W tym układzie zarówno latem jak i zimą salon jest jasny w maksymalnym zakresie.

- Dlaczego na tarasie południowo wschodnim nie postawie stołu? 220x420 to bardzo duża przestrzeń. Oczywiście nie chodzi mi o jakiś wielki stół, preferujemy te meble tarasowe, małe 4 osobowe z małym stoliczkiem. Po co ten taras? A po to, że można siedzieć w cieniu a można wyjść 3m na wschód i leżeć na leżaku w słońcu. Mamy dużą działkę 40x40m, jak będziemy chcieli słońca pójdziemy na trawkę, albo powstanie taras w innym fajnym miejscu. Wiosną ten taras da dużo przyjemności w południowych godzinach.

- ułożenie sypialni, chyba najsłabszy punkt ale ciężko to inaczej rozplanować z oknem i szafą.

- elfir, tak jak napisałaś ciężko wysiedzieć na południowym tarasie. Nawet w salonie od południa latem słońce daje w kość, markizy, rolety itd. to po co salony robić od południa? Ja to rozwiązałem wysuniętym garażem, nieco wcześniej będzie latem cień.

Elfir
21-04-2017, 21:59
Ja mam salon od południa, bo duże przeszklenia służą dogrzewaniu pasywnemu :d

I mam okno nad łóżkiem, wysoko, coś jak tu:
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/a9/24/8e/a9248e8e01c678425871fcef4a075cfa.jpg


Ale można tak:
http://farm6.staticflickr.com/5481/10967781596_5bbd2be187_z.jpg

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-04-2017, 07:53
jedno jest pewne : łóżko najlepiej tak zlokalizować w sypialni, aby leżąc na nim widzieć drzwi na przeciwległej ścianie lub po jej lewej / prawej stronie ( jak w Feng Shui ), dlatego ta wersja pierwotna mocno się broni :) ( pod warunkiem, że łóżko nie jest w osi drzwi wejściowych i bez okna za nim ).

http://bezsennosc.info.pl/img/zle-ustawienie.jpg
http://bezsennosc.info.pl/feng-shui-w-sypialni.php

z tych schematów jw, w zasadzie jedynie p.3 - jest do zaakceptowania, ale bez okna za łóżkiem !

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-04-2017, 07:56
... to są dobre lokalizacje :

http://www.domhome.pl/pliki/ustawienie-lozka-feng-shui.jpg
http://www.domhome.pl/wnetrzameble1854/feng-shui-w-sypialn/

lukaszu
23-04-2017, 12:04
Jeszcze wykombinowaliśmy inną opcje, sypialnia na tyle długa, że można zrobić garderobę z wejściem z obu stron. Półeczki nam nie są potrzebne, chyba żeby jeszcze powiększyć dom w tę stronę o jakiś 1m. Co o tym myślicie?

387323

Elfir
23-04-2017, 14:39
jak cię stać na powiększanie domu i jego dalsze utrzymanie, to zawsze fajniej mieć większe pomieszczenia :)

Nie czytacie w łóżku? Nie pijecie kawy rano w łóżku? :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-04-2017, 14:43
Jeszcze wykombinowaliśmy inną opcje, sypialnia na tyle długa, że można zrobić garderobę z wejściem z obu stron. Półeczki nam nie są potrzebne, chyba żeby jeszcze powiększyć dom w tę stronę o jakiś 1m. Co o tym myślicie?

387323

.. bardzo fajne rozwiązanie, choć lepiej ( przy tej szerokości pomieszczenia ) mieć jedno szersze wejście do garderoby, a niżeli dwa wąskie. Poza tym można też fajnie doświetlić tą garderobę dodatkowym wąskim oknem.

Wiktor1111
24-04-2017, 08:48
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Dziękuję za sugestie


Co sadzicie ?

Wersje z lokalizacją kominka,
https://images83.fotosik.pl/527/4b69bd886b772d11.jpg (https://images83.fotosik.pl/527/4b69bd886b772d11.jpg)

https://images83.fotosik.pl/527/5895fa3f0073e3cc.jpg (https://images83.fotosik.pl/527/5895fa3f0073e3cc.jpg)



Zmiana powierzchni salonu+kominek

https://images81.fotosik.pl/527/4795340a87f383bf.jpg (https://images81.fotosik.pl/527/4795340a87f383bf.jpg)

https://images83.fotosik.pl/527/d5d67fe89f2921f3.jpg (https://images83.fotosik.pl/527/d5d67fe89f2921f3.jpg)



Ponawiam pytanie
Jakie drzwi do salonu, podwójne 160cm czy pojedyncze 100cm ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-04-2017, 11:12
ja osobiście "rozwijałbym" wariant nr.4
- sensowne powiększenie pokoju dziennego / więcej miejsca na aneks jadalny i wypoczynkowy
- drzwi wejściowe do pokoju - zdecydowanie 100-tki ! przeszklone, jednoskrzydłowe
- max. przesunięcie kominka w stronę tych drzwi
- zrezygnowałbym z drzwi kuchnia / pokój dzienny - niepotrzebne ( lub będą otwarte cały czas )
- komin od kominka wyrzuciłbym na drugą stronę ściany nośnej ! ( i tak będzie musiał mieć wyczystkę, a lepiej by była w kotłowni lub ewentualnie w holu ). Tym samym sam wkład kominkowy nie będzie "wypychany" kominem o te około 36cm
- komin oczywiście nie może kolidować z kalenicą / innymi elementami konstrukcji dachu z minimalną odległością minimum 15cm od wnętrza komina, do osłoniętej konstrukcji drewnianej

Wiktor1111
04-05-2017, 19:08
1K.Rzut całości, bez kominka z drzwiami przesuwnymi w salonu, dodano okno w kuchni, zmiana rozmieszczenia mebli kuchennych i sprzętu kuchennego
https://images82.fotosik.pl/548/8974933c28f78bac.jpg (https://images82.fotosik.pl/548/8974933c28f78bac.jpg)
2Kk. Kuchnia dodano okno, zmiana rozmieszczenia mebli kuchennych i sprzętu kuchennego
https://images81.fotosik.pl/549/80f231332010bd5c.jpg (https://images81.fotosik.pl/549/80f231332010bd5c.jpg)
2kka.
https://images82.fotosik.pl/549/873eb3ae1e55fdb5.jpg (https://images82.fotosik.pl/549/873eb3ae1e55fdb5.jpg)
3kkk.Kuchnia dodano okno, zmiana rozmieszczenia mebli kuchennych i sprzętu kuchennego
https://images81.fotosik.pl/549/f80f03c4e4371d90.jpg (https://images81.fotosik.pl/549/f80f03c4e4371d90.jpg)
4kkkk.Kuchnia dodano okno, zmiana rozmieszczenia mebli kuchennych i sprzętu kuchennego
https://images84.fotosik.pl/548/e35fe3b16e9584ae.jpg (https://images84.fotosik.pl/548/e35fe3b16e9584ae.jpg)
5kkkkk. Salon z kominkiem , komin w holu, drzwi uchylne
https://images83.fotosik.pl/549/b2bd20ff172c8aca.jpg (https://images83.fotosik.pl/549/b2bd20ff172c8aca.jpg)
6kkkkkk.Salon z kominkiem , komin w holu, drzwi przesuwane
https://images84.fotosik.pl/548/f3360fc02fa93d9c.jpg (https://images84.fotosik.pl/548/f3360fc02fa93d9c.jpg)
7kkkkkkk. Salon z kominkiem, komin w holu, drzwi uchylne, kuchnia jedno okno
https://images82.fotosik.pl/548/01098878098309f4.jpg (https://images82.fotosik.pl/548/01098878098309f4.jpg)

Elfir
04-05-2017, 22:46
wersja nr 4 - ogromna kuchnia z ciasnym układem jak w bloku.

Ja ci wcześniej radziłam konsultację z projektantem wnętrz, bo mam wrażenie, ze kompletnie nie czujesz ogromu przestrzeni. Nachodzicie się kilometrów w tej kuchni zanim coś ugotujecie.
Tak samo kanapa ustawiona pod ścianą w tak ogromnej przestrzeni będzie wyglądać nieproporcjonalnie. W takich wnętrzach kanapy stoją pośrodku.

Nie chodzi o dobranie konkretnej płytki tylko właśnie pomoc w rozplanowaniu wnętrza.

Wiktor1111
05-05-2017, 18:17
Dzięki za pomoc
Kuchnia ,
ta opcja najbardziej nam obecnie odpowiada

https://images83.fotosik.pl/550/651971c73d9aaefa.jpg (https://images83.fotosik.pl/550/651971c73d9aaefa.jpg)


https://images82.fotosik.pl/551/dad842d693308b93.jpg (https://images82.fotosik.pl/551/dad842d693308b93.jpg)

Elfir
05-05-2017, 22:09
ok, skoro jesteście zadowoleni to i tak nie ma sensu wypisywać niezgodności z ergonomią...

moniss
06-05-2017, 10:30
Dzięki za pomoc
Kuchnia ,
ta opcja najbardziej nam obecnie odpowiada

https://images83.fotosik.pl/550/651971c73d9aaefa.jpg (https://images83.fotosik.pl/550/651971c73d9aaefa.jpg)


https://images82.fotosik.pl/551/dad842d693308b93.jpg (https://images82.fotosik.pl/551/dad842d693308b93.jpg)
Zwykle ludzie narzekają, gdy na każdej ścianie w kuchni jest okno/drzwi i nie można powiesić szafek wiszących :)
A przy takim układzie jak powyżej, będzie mało miejsca do przechowywania rzeczy, chociaż kuchnia jest duża.
Najlepiej będzie jeśli już teraz rozmieścicie wszystko w szafkach:
- naczynia stołowe codzienne i świąteczne,
- kubki, filiżanki, szklanki, kieliszki,
- garnki i patelnie,
- sprzęty kuchenne używane codziennie (krajalnica, czajnik, ekspres do kawy) i okresowo (blender, robot kuchenny, frytownica, wypiekacz chleba itp.),
- blachy do pieczenia, miski plastikowe,
- sztućce kuchenne i stołowe (pamiętajcie też o tych świątecznych),
- produkty spożywcze (pieczywo, mąki, kasze, makarony, sól, cukier, kawy, herbaty, przyprawy, słodycze itp)
- chemię kuchenną (np. nabłyszczacze i sól do zmywarki),
- ściereczki, zmywaki, ręczniki kuchenne.
W ten sposób będzie można już teraz dobrać odpowiednią ilość i rodzaj szafek i ewentualnie zmienić wielkość czy rozmieszczenie okien.

Wiktor1111
17-05-2017, 10:37
moniss dziękuję



Po niewielkich zmianach


Korekta w kuchni, wydaje się ze w tej wersji pogodzi się nasze zapotrzebowane z ergonomią
https://images82.fotosik.pl/576/1af7e9b7a35f2316.jpg (https://images82.fotosik.pl/576/1af7e9b7a35f2316.jpg)

1. Z kominkiem
https://images82.fotosik.pl/576/d52c344bbfe14633.jpg (https://images82.fotosik.pl/576/d52c344bbfe14633.jpg)

2. Bez kominka
https://images82.fotosik.pl/576/7ea2590af2529f64.jpg (https://images82.fotosik.pl/576/7ea2590af2529f64.jpg)

Zastanawiamy się czy warto zastosować drzwi tarasowe(2,700) od strony stołu tak jak na rysunku ,zamiast okna fix

moniss
20-05-2017, 11:55
A może nawiąż oknem kuchennym do okien przy wejściu. Czyli zamiast jednego większego z widokiem na wejście daj dwa wąskie: jedno przy słupku, drugie bliżej narożnika. Pomiędzy nimi ładnie będzie się prezentowała kuchenka z okapem, a wszystkie szafki wiszące tworzyłyby jeden ciąg na ścianie przy dużym oknie. Na tej ścianie, obok lodówki można wstawić dużą szafkę magazynową (sprzęty, gary, misy, zapasy). W tej konfiguracji można, jeśli chcesz, zamienić miejscami zlewozmywak ze zmywarką.
389581

W wc zlikwiduj jedno okno (najlepiej północne).
Na taras przy kuchni, jak najbardziej, dałabym drzwi przesuwne z jadalni.

Wiktor1111
23-05-2017, 09:38
Po zmianach





https://images84.fotosik.pl/587/c18c3a403d652a61.jpg (https://images84.fotosik.pl/587/c18c3a403d652a61.jpg)

1.
https://images81.fotosik.pl/589/a027121faa5e31e2.jpg (https://images81.fotosik.pl/589/a027121faa5e31e2.jpg)

https://images84.fotosik.pl/587/fb4560e269d86c32.jpg (https://images84.fotosik.pl/587/fb4560e269d86c32.jpg)

https://images84.fotosik.pl/587/d0b72e8181acadae.jpg (https://images84.fotosik.pl/587/d0b72e8181acadae.jpg)


2.
https://images83.fotosik.pl/588/7f956849e2b684d9.jpg (https://images83.fotosik.pl/588/7f956849e2b684d9.jpg)

https://images81.fotosik.pl/589/859a9b143fb1a897.jpg (https://images81.fotosik.pl/589/859a9b143fb1a897.jpg)

https://images82.fotosik.pl/588/9588e2dc0b9c8f09.jpg (https://images82.fotosik.pl/588/9588e2dc0b9c8f09.jpg)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-05-2017, 10:02
Wiktor1111
... strasznie się "miotasz" w tej Koncepcji. Są rysowane szafki kuchenne ze szczeblinkami, a podstawowy " kręgosłup " użytkowy, funkcjonalny tego budynku jest ( pisząc ogólnie ) bez pomysłu. Proponuje Ci zapukać do architekta, aby całość poukładać " jak Bóg przykazał ". Brnięcie dalej i przestawianie sofy o " 2cm " w prawo w lewo jest bez sensu. Sorry za krytykę, ale INDYWIDUALNOŚĆ tego obiektu kończy się na tym, że indywidualnie próbujesz go sklecić, a efekt końcowy jest żaden i tylko narasta "efekt motyla" po nie do końca przemyślanych rozwiązaniach projektowych. Naprawdę w takiej przestrzeni chcesz funkcjonować ???

Lew2
30-05-2017, 09:32
Proszę o ocenę projektu aranżacji poddasza ze skosami. Strony świata jak na mapie, czyli północ u góry, południe na dole. Ściany szczytowe od południa i północy. Ściana kolankowa: 140 cm. Przy klatce schodowej garderoba ze ściankami zaokrąglonymi.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-05-2017, 12:34
- pomieszczenia od PN - nie będą miały światła dziennego NIGDY !
- pomieszczenia od PD - również nie mają "wesoło" - może dostaną 15 miniut nasłonecznienia padającego pod ostrym kątem
- najlepiej się ma toaleta - bo posiada okno dachowe od WSCH oraz kuchnia z doświetleniem od ZACH
... jednym słowem : gdyby cały układ obrócić o 90 stopni to mógłby może się obronić
- "ścianki zaokrąglone" może są fajne od strony komunikacji ogólnej, ale już szafa garderobiana z ściętymi w łuk narożnikami jest nie funkcjonalna
- ogólnie porażka, chyba że traktować tą przestrzeń jako wybitnie "nocną"

moniss
30-05-2017, 13:51
Proszę o ocenę projektu aranżacji poddasza ze skosami. Strony świata jak na mapie, czyli północ u góry, południe na dole. Ściany szczytowe od południa i północy. Ściana kolankowa: 140 cm. Przy klatce schodowej garderoba ze ściankami zaokrąglonymi.

To ma być osobne mieszkanie, czy 3 sypialnie z kuchnią? Dla kogo przeznaczone?
Co to za pokoik przy łazience?
Zamiast garderoby zdecydowanie lepiej (wygodniej i przestronniej) byłoby zrobić szafy wzdłuż ściany schodowej.

Lew2
30-05-2017, 14:31
To ma być osobne mieszkanie, czy 3 sypialnie z kuchnią? Dla kogo przeznaczone?
3 sypialnie dla dzieci (nastolatków), kuchnia tak na wszelki wypadek, bo wypadła nad kuchnią na parterze, więc instalacje tylko do góry podciągnąć.



Co to za pokoik przy łazience?
Taki wyszedł, więc może być jakiś gabinet do pracy.



Zamiast garderoby zdecydowanie lepiej (wygodniej i przestronniej) byłoby zrobić szafy wzdłuż ściany schodowej.
Czyli w tym samym miejscu? Tylko zamiast zamkniętej garderoby po prostu szafę? Ale to nie to samo?

moniss
30-05-2017, 15:15
390237
Po przedłużeniu ścianki od wejścia na schody, można w tak powstałej wnęce zrobić pojemną szafę.
Drzwi na piętro też bym zlikwidowała, bo nastolatki zwykle "mieszkają w tramwaju" i o zamykaniu drzwi zapominają (a jeśli zamykają to zwykle z trzaskiem), a otwarte kolidują z wejściem do łazienki. Poza tym bardzo niewygodnie otwiera się drzwi stojąc na schodach.

W rodzinie mam kilku nastolatków i wejście jednego do łazienki, to zwykle godzina albo dłużej. Przydało by się jeszcze jedno pomieszczenie z umywalką i prysznicem lub wanną.

Czy to jest dom już gotowy? Pytam ze względu na bardzo szerokie schody, które gdyby były węższe pozwoliłyby powiększyć o kilkadziesiąt centymetrów szafę w sypialni obok.

Lew2
30-05-2017, 15:36
Przydało by się jeszcze jedno pomieszczenie z umywalką i prysznicem lub wanną.

Jest na parterze druga, większa łazienka + osobne WC.



Czy to jest dom już gotowy? Pytam ze względu na bardzo szerokie schody, które gdyby były węższe pozwoliłyby powiększyć o kilkadziesiąt centymetrów szafę w sypialni obok.
Końcówka etapu koncepcji projektu. Lada chwila pójdzie do projektanta konstrukcji. Schody z założenia miały być szerokie, aby wnieść meble na to poddasze.

Elfir
30-05-2017, 18:18
biegac w nocy po schodach, żeby się wysikać? Zły pomysł.

moniss
30-05-2017, 19:10
Raczej w nocy nie będą biegali na siusiu na dół. No chyba, że któreś z nich wróci późno z imprezy i będzie okupywało łazienkę ;) Martwiłam się raczej po poranki albo wspólne wyjścia, gdzie wszyscy o tej samej porze chcą skorzystać z łazienki.

Lew2, ja bym jednak zwęziła schody do 210 cm. Większość mebli da się łatwo rozłożyć i ponownie złożyć, co ostatnio widziałam przetestowane na starej trzydrzwiowej szafie po mojej babci :)

I jeszcze jedno pytanie.
Czy te nastolatki wolą mieć każde własny telewizor w pokoju, czy może wspólną salkę telewizyjną (oczywiście nie z rodzicami)

Elfir
30-05-2017, 21:17
chyba jestem dziwna, bo korzystałam z toalety po nocy jako nastolatka, jak za dużo piłam przed snem.

moniss
30-05-2017, 23:36
No tak, ale na górze też jest łazienka :)

Elfir
31-05-2017, 16:24
aaa...Tam było tyle propozycji zmian, ze zrozumiałam, że maja zostać tylko pokoje.

Lew2
01-06-2017, 10:01
- pomieszczenia od PN - nie będą miały światła dziennego NIGDY !
- pomieszczenia od PD - również nie mają "wesoło" - może dostaną 15 miniut nasłonecznienia padającego pod ostrym kątem

Dziękuję za uwagi.
Północne pokoje mają duże okna balkonowe. Ale dorabiamy otwory okienne na okna dachowe w skosach w stropie betonowym. Rozmawiałem z potencjalnym wykonawcą i mówił, że nie ma problemów, żeby zrobić te okna lub zaślepić je dachem.
Analiza nasłonecznienia pokazuje, że północne pokoje mają rano chwilę światła słonecznego w miesiącach letnich (zaraz po wschodzie słońca).
Południowe pokoje mają słońce cały dzień. Tylko klika dni w grudniu jest przysłanianie okna pokoju pd-zach przez wysuniętą połać dachową nad ścianą szczytową. Od północy jest łąka-ogród i drzewa. Załączam widok cienia 21 III (równonoc wiosenna) o godz. 17:00.


ja bym jednak zwęziła schody do 210 cm. Większość mebli da się łatwo rozłożyć i ponownie złożyć, co ostatnio widziałam przetestowane na starej trzydrzwiowej szafie po mojej babci :)

Meble skręcane są jednorazowe i po kilklu latach się rozlatują. Owszem mam w rodzinie przedwojenną szafę dębową. Potrzeba czterech atletów, aby ją przenieść. Prawdziwe, grube deski. Trzyma się zdrowo i pewnie nas przeżyje. I ona tu nie weszła by na górę w całości z powodu zakrętu po wyjściu z klatki schodowej na piętro. Schodów nie chcemy zwężać, bo na parterze mamy ścianę schodów która prosto przedłuża się do sypialni na parterze. Załączam projekt parteru.



I jeszcze jedno pytanie.
Czy te nastolatki wolą mieć każde własny telewizor w pokoju, czy może wspólną salkę telewizyjną (oczywiście nie z rodzicami)
Nastolatki oglądają jutuby i fejsbóki na swoich laptopach. TV to chyba w ubiegłym wieku?

Wejście do domu jest po prawej stronie, czyli od wschodu i od razu mówię, że nie da się inaczej, ponieważ od pewnego momentu idąć wzdłuż ściany w kierunku północnym przekraczamy linię 3 m od granicy. Dlatego są tam z klatki schodowej "okna" ppoż nieotwieralne.

Lew2
10-06-2017, 10:13
A jakieś uwagi do tego parteru powyżej?

moniss
10-06-2017, 12:24
Podobnie jak na górze: drzwi bezpośrednio przy stopniach schodów, bez spocznika na którym można by stanąć. Teściowie tak mają zrobione drzwi do piwnicy i wchodząc na parter jest to dość uciążliwe kiedy sięga się wysoko do klamki ze schodka.
W kuchni wejście zrobiłabym bliżej wejścia z korytarza, zamiast okna - wyjście na taras, dwurzędowe ustawienie szafek i oczywiście całkiem inne rozmieszczenie sprzętów.
Czy koniecznie w sypialni na parterze musi być balkon? Mając na tym samym poziomie wyjście na taras, z balkonu nie będzie się korzystać. U moich rodziców nawet z balkonu na piętrze nigdy się nie korzysta.

Co jeszcze rzuca się w oczy, to to, że dom ten jest budowany z postanowieniem, że w przyszłości co najmniej jedno z dzieci zamieszka ze swoją rodziną na piętrze (duży balkon, kuchnia na piętrze, schody przy wejściu). Można jednak to zaprojektować nieco lepiej.
Oglądając oba rzuty, mam wrażenie, że najpierw powstała skorupa domu, a później starano się jakoś wpasować pomieszczenia. Ja bym wszystko zmazała i zaczęła od początku.

Niezbyt ładnie wygląda to szerokie okno na poddaszu. Myślę, że można je zamienić na węższe. Zmieniłabym też wszystkie zestawy "drzwi balkonowe + okno", na podwójne drzwi balkonowe, co jest opcją bardziej nowoczesną.

Elfir
10-06-2017, 18:38
weź nie rób tych uskoków na wanne w łazience a zamiast tego zrób normalną toaletę gościnną, w której mozna zdjąc normalnie spodnie bez obijania się łokciami o sciany. masz sporo miejsca a ta toaleta pod krasnoludki projektowana :)

moniss
10-06-2017, 19:16
weź nie rób tych uskoków na wanne w łazience a zamiast tego zrób normalną toaletę gościnną, w której mozna zdjąc normalnie spodnie bez obijania się łokciami o sciany. masz sporo miejsca a ta toaleta pod krasnoludki projektowana :)

popieram:yes:

Lew2
10-06-2017, 19:45
weź nie rób tych uskoków na wanne w łazience a zamiast tego zrób normalną toaletę gościnną, w której mozna zdjąc normalnie spodnie bez obijania się łokciami o sciany. masz sporo miejsca a ta toaleta pod krasnoludki projektowana :)

Tzn. poszerzyć toaletę, a zwęzić wnękę na wannę?

Elfir
10-06-2017, 20:55
https://images83.fotosik.pl/627/e6e8e7e5c97eccc0gen.jpg

dodatkowe drzwi w spiżarce skracają drogę do kuchni. Przecież musisz cały dom naookoło oblecieć z zakupami!

Elfir
10-06-2017, 21:32
Mozna też zrobić salon bliżej wejścia, by goście nie biegali po korytarzach:
https://images81.fotosik.pl/628/128f84d0ddc9dd18gen.jpg

Lew2
11-06-2017, 17:59
https://images83.fotosik.pl/627/e6e8e7e5c97eccc0gen.jpg
dodatkowe drzwi w spiżarce skracają drogę do kuchni. Przecież musisz cały dom naookoło oblecieć z zakupami!
Dziękuję za komentarze. Na zakupy mam okienko podawcze na południowej ściance - prosto do spiżarni. Nad pozostałymi uwagami myślę...

Elfir
11-06-2017, 20:40
https://images84.fotosik.pl/629/b22dfdce92d1708fgen.jpg

https://images82.fotosik.pl/630/2297330ba988572fgen.jpg

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-07-2017, 08:38
... rzut do bólu przypomina X planów gotowców. Nie wiem dlaczego jest w dziale PROJEKT INDYWIDUALNY ( ? ). Z '' indywidualnością '' ma tyle wspólnego, że indywidualnie próbujesz go rozrysować. Powodzenia

franek89
17-07-2017, 12:23
... rzut do bólu przypomina X planów gotowców. Nie wiem dlaczego jest w dziale PROJEKT INDYWIDUALNY ( ? ). Z '' indywidualnością '' ma tyle wspólnego, że indywidualnie próbujesz go rozrysować. Powodzenia

Tak, zgadza się. Próbuje indywidualnie rozrysować projekt domu Z98... Nie chciałem zakładać nowego tematu wiec post zamieściłem tutaj, licząc na jakieś cenne rady, które pomogą w aranżacji lub zmianie układu pomieszczeń.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-07-2017, 18:05
... to potrzebny jest nowy wątek w FM - " jak indywidualnie zaprojektować sobie dom ", albo " jak w prostokąt wpisać prawidłowo zakładaną ilość pomieszczeń ", ... lub coś w tym stylu. Ale jest wątek "Jaki projekt domu wybrać" gdzie gotowce ( co by to nie znaczyło ) są analizowane w lepszy i gorszy sposób, ale głównie pod kątem funkcjonalności. Tam powinieneś wrzucić Z...

franek89
17-07-2017, 19:13
Ok, w takim razie prosiłbym moderatora o przeniesienie postu do tematu "Jaki projekt domu wybrać" i skasowanie powyższych.

aniutaJ
10-08-2017, 11:00
Dzien dobry
Chcialam was poprosic o opinie i konstruktywna krytyke :yes: 2 koncepcji projektu mojego domu. Dzialka jest z wjazdem od poludnia, prawie kwadrat ok 39x39m. Dom bedzie parterowy, z czesciowo wykorzystanym poddaszem (na pracownie + garderoba/pokoj goscinny).

Załozenia jakie mamy:
- prosta bryla, mozliwa do przykrycia dwuspadowym dachem,
- bez garazu,
- ok 150m pow. uzytkowej w parterze.
- salon, jadalnia, kuchnia, spizarnia razem ok 55-60m, 2 lazienki, spore pom gospodarcze - pralnia + kotlownia
- dobrze oswietlona czesc dzienna (światłem od poludnia i zachodu), pokoje dzieciece od poludnia.
- główny taras od północy, wyjscie do ogrodu rowniez na zachod.
- na wprost wejscia duze okno z widokiem na ogrod

Zostały mi dwie wersje projektu rozmieszczenia parteru, juz do ostatecznej decyzji. Z kuchnia od wejscia (poludnie):
https://www.dropbox.com/s/ya60ri0jzcret4b/3.p.A.Przybylska.01.08.17-Model%20od%20poludnia.pdf?dl=0 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.dropbox.com%2 Fs%2Fya60ri0jzcret4b%2F3.p.A.Przybylska.01.08.17-Model%2520od%2520poludnia.pdf%3Fdl%3D0)

lub z salonem od wejscia, a kuchnia od polnocy.
https://www.dropbox.com/s/6dsedzfn7hkq8fi/PARTER.p.A.Przybylska.08.08.17-Model.pdf?dl=0 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.dropbox.com%2 Fs%2F6dsedzfn7hkq8fi%2FPARTER.p.A.Przybylska.08.08 .17-Model.pdf%3Fdl%3D0)
Ta wersja jest o pare metrow wieksza (w czesci dziennej) i jadalnia jest nieco dalej od kuchni.
W obu mam duze okno na wejsciu, wyjscie na taras na polnoc i zachod.

Jeszcze maly komentarz, w wersji z kuchnia od wejscia zalezalo mi na doswietleniu salonu/jadalni od poludnia. Stad wysuniecie tej czesci domu w stosunku do kuchni. Rozmieszczenie okien w czesci dziennej nie jest jeszcze docelowe. W jednej z koncepcji brakuje okna w sypialni i pralni, ale to z pospiechu chyba ;)

Ktora koncepcja jest wedlug was lepsza? I lepiej rozplanowana? Mnie prostsza wydaje sie ta z kuchnia od wejscia. Niestety :( Poniewaz wolalabym salon od poludnia.
Bardzo jestem ciekawa waszych opinii. I z góry za nie bardzo dziekuję.

PS. Nie udalo mi sie wstawic rysunkow, stad linki do projektu. Moze ktos z was pomoc?

Pozdrawiam
Ania

Mr A
10-08-2017, 11:36
To tak naprawdę zależy od Ciebie. Osobiście nie rozumiem pomysłu, w wersji z kuchnią od południa, pomieszczenia gospodarczego przyklejonego do pokoju do tego z wejściem tylko z zewnątrz.

Co do kuchni - też wg mnie nie powinna być od południa, bo bez tego już jest w niej ciepło. Z drugiej strony, jeżeli coś pichcimy lubimy mieć widok z kuchni na wejście ;)

aniutaJ
10-08-2017, 12:03
MrA, dziekuje za komentarz. Tego pomieszczenia gospod. przyklejonego do domu ostatecznie nie bedzie. Nie mam wersji rysunku bez tego pomieszczenia.
Ja nie potrzebuje miec widoku z kuchni na wejscie, raczej na ogrod wole - stad moje preferencje do ustawienia kuchni od pólnocy czyli naprzeciwko wejscia. Ale chcąc miec do tego ladny widok na ogrod w osi wejscia, troche sie to zaczyna komplikowac. Łatwiej narysowac kuchnie od wejscia :( (u mnie poludnie) i zrobic ladny widok na salon, dalej ogrod.
Ania

Elfir
10-08-2017, 12:47
1 - do czego są te schody?

aniutaJ
10-08-2017, 13:01
chyba uda mi sie wstawic zdjecia rzutu parteru. Wersja z kuchnia od frontu (poludnie):

394624

I salon od frontu:
394622
Schody sa na poddasze, ktore w czesci (troche mniej niz polowa) bedzie wykorzystywane jako pracownia/garderoba. Co do schodow, wolalabym jednobiegowe (tak zeby wychodzily mniej wiecej w polowie dlugosci poddasza), lub jakos inaczej zaplanowane zabiegowe. Pod schodami ma byc maly schowek/garderoba. Moze jakies podpowiedzi?
Ktora z wersji projektu (szczegolnie jesli chodzi o czesc dzienna) bardziej wam sie podoba?
Ania

Elfir
10-08-2017, 15:36
Może tak:
https://images84.fotosik.pl/741/6b0feb2d5bbc19ab.png

lub tak:

aniutaJ
10-08-2017, 17:32
Elfir, dziekuję za ciekawy pomysł. Jak ty to tak szybko zrobiłas? :oAle drugi rysunek chyba się nie wkleił. :(

PS> Poprawilam ten rysunek z kuchnia od wejscia, bo sie chyba nie wyswietlal dobrze.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-08-2017, 17:39
Elfir

pogarszasz rzut !!!
- z kwadratowych pokoi proponujesz mniej ustawne prostokątne
- w kuchnię "wbijana jest" wyspa - na siłę i nie wiadomo po co ?
- w części "nocnej" do dziennej wchodzimy wprost na kominek ( ? )
- pomieszczenie pralni / suszarni " po długości ściany blokuje dostęp światła do środkowej cz. budynku
- łazienka cz. nocnej z dwoma drzwiami to nieporozumienie
... przegadane, niefunkcjonalne, " rysowane na kolanie " bez pomysłu
misz / masz gotowców

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-08-2017, 17:42
aniutaJ

w obu koncepcjach wejście jest od PD ?

aniutaJ
10-08-2017, 19:17
tak w obu wejscie jest od poludnia, niestety :( Myslalam poczatkowo zeby dom postawic "pionowo", z wejsciem od wschodu. Ale z roznych wzgledow jednak bardziej pasuje wejscie do domu od poludnia, budynek wydluzony w linii wsch-zach.
Dla mnie najtrudniejsza decyzja to - czy zrobic klasycznie kuchnie przy wejsciu, czy jednak blizej ogrodu. W tym drugim wariancie chcac miec ladny widok na ogrod w osi wejscia robi dosc duza czesc jadalniana. Mam wrazenie ze jest za duza. W wariancie z kuchnia od wejscia wysuwam salon w lewo zeby zlapac w nim troche slonca od poludnia. Tak mi sie przynajmniej wydaje, ze to sie uda :rolleyes: Ale moze sie myle i dach zasloni to swiatlo? Juz sama nie wiem. Ot dylematy budujacego...

Elfir
10-08-2017, 19:59
[QUOTE=ŁUKASZ ŁADZIŃSKI;7509465]


- z kwadratowych pokoi proponujesz mniej ustawne prostokątne

Dla mnie ustawniejsze są prostokątne. W kwadratowym masz jedynie pusty środek

- w kuchnię "wbijana jest" wyspa - na siłę i nie wiadomo po co ?

Bo jest za szeroka gdyby ustawić meble tylko pod ścianą.

- w części "nocnej" do dziennej wchodzimy wprost na kominek ( ? )

Dokładnie tak - kominek trójstronny, jako główny element osi widokowej widoczny z wielu miejsc w domu:
https://www.hoog.design/wp-content/uploads/2015/12/Kabaz-Villa-Aan-De-Vecht-03.jpg
Irytują mnie kominki upychane po kątach, ledwo widoczne we wnętrzu.

- pomieszczenie pralni / suszarni " po długości ściany blokuje dostęp światła do środkowej cz. budynku

Dlatego okno jest na szczycie korytarza, by je doświetlić.
Z resztą nie rozumiem zarzutu - gdyby był pokój z zamykanymi drzwiami, to by nie blokował?

- łazienka cz. nocnej z dwoma drzwiami to nieporozumienie

Mam tak w swoim domu i nie ma żadnego problemu - wejście do pralni bezpośrednio z łazienki jest bardzo wygodnym rozwiązaniem: zdejmuję ciuchy przy wejściu pod prysznic, uchylam drzwi i wrzucam do pralni, do pojemnika na pranie.

aniutaJ
10-08-2017, 21:17
Inspiracja kominkowa piękna, ale nie chciałabym tak na środku ustawionego kominka. Poza tym u nas w planach "koza" Jotul. "Przytulimy" ją do ceglanej ściany i też będzie pięknie. :D

lukaszu
12-08-2017, 11:48
Witam ponownie,

poniżej nasz projekt który dopracowywaliśmy od kilku miesięcy. Pokoje ergonomiczne pod względem wymiarów, nacisk na ułożenie względem stron świata. Niestety wejście od południa (lekko południowy zachód) - część dzienna od południowego wschodu. Zimą salon maksymalnie oświetlony, latem około 17-18 słońce chowa się za garażem, pokoje dziecięce oświetlone późnym popołudniem. Sypialnia z porannym słońcem, podobnie jak biuro. Łazienka i pom. gospodarcze najbardziej nieoświetlone miejsca. Taras duży na północ, widok na lasek, taras wschodni na popołudniowe słońce z odrobiną cienia. W tym temacie wiem, że to niezgodne z założeniami wszechświata ale po co mi taras na który latem nie wyjdę bo słońce na nim dokucza. Jadalnia z założeniem na stół około 160-170cm - 6 osób w porywach po rozłożeniu 9, max 10 osób.

Pytanie czy wymieszczę się w 420k zł.

Pompa ciepła i wentylacja mechaniczna poza tą kwotą.

Jak to oceniacie?


394726

394725

Elfir
12-08-2017, 15:24
1. Dlaczego schody do garażu? Przecież to niewygodne?

2. Mała garderoba na końcu korytarza - cofnij drzwi łazienki i zrób drzwi garderoby otwierane na zewnątrz. Będzie to wygodniejsze w używaniu

3. Trochę ciasna jadalnia, jeśli trzeba obchodzić stół, by wyjść na taras.

4. Trochę szkoda by mi było południowej elewacji straconej na garaż.

lukaszu
13-08-2017, 09:18
1. Dlaczego schody do garażu? Przecież to niewygodne?

2. Mała garderoba na końcu korytarza - cofnij drzwi łazienki i zrób drzwi garderoby otwierane na zewnątrz. Będzie to wygodniejsze w używaniu

3. Trochę ciasna jadalnia, jeśli trzeba obchodzić stół, by wyjść na taras.

4. Trochę szkoda by mi było południowej elewacji straconej na garaż.

1 - cały dom jest o 2 schody wyżej, więc do garażu musi być zejście. Chyba, że można to inaczej rozwiązać?

2 - to graciarnia na odkurzacz itd. Pozostałe graty na strychu. Przemyślę jeszcze, ale będzie za dużo holu.

3 - czy ciasna jadalnia? Teraz mamy stół 80x120 i 4 krzesła. Wymiar który jest pozwala na 4x60cm + 1 osoba na boku czyli jest na 9 osób i swobodne wstanie i przejście.Szerokośc stołu 80 + 2x75cm (wstanie) = 230cm... za osobą wstającą pozostaje jeszcze 70 cm. Po co nam jadalnie większa od pokojów? 99% czasu nie ma imprez i urodzin a wtedy każda jadalnia za mała. 1-koszt, 2- ogrzewanie, 3- akwarium by z tego było ze złożonym stołem.

4 - mam teraz salon na południu, nie da się tam wytrzymać a jest lato. Przecież to czas pokoju dziennego i tarasów prawda?

Elfir
13-08-2017, 11:59
Można po prostu zrobić garaż 2 schody wyżej (podjazd), co za problem?
70 cm na przejście na taras? To dla was jest wygodnie? Ok, skoro tak twierdzicie...
Zimą pokoje dzieci lepiej by miały światło południowe niż wschodnie czy zachodnie. Inaczej w zasadzie będą pół roku skazane na sztuczne doświetlanie pokoi, bo światła dziennego będzie jak na lekarstwo.

Nie zamierzam z Tobą dyskutować, bo to w końcu twój dom i twoje wybory. Ja po prostu wypisałam co MOIM zdaniem jest wadą w tym projekcie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-08-2017, 09:04
Elfir " Mam tak w swoim domu i nie ma żadnego problemu - wejście do pralni bezpośrednio z łazienki jest bardzo wygodnym rozwiązaniem: zdejmuję ciuchy przy wejściu pod prysznic, uchylam drzwi i wrzucam do pralni, do pojemnika na pranie. "

- z łazienki nie korzysta się tylko po to, aby "wchodzić pod prysznic" pomieszczonko spełnia jeszcze inne funkcje, i co ( ? ) .... każdorazowo osoba wchodząca jednymi drzwiami będzie się zastanawiać ( lub sprawdzać ) , czy drugie drzwi są otwarte / zamknięte.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-08-2017, 09:18
czy ciasna jadalnia? Teraz mamy stół 80x120 i 4 krzesła. Wymiar który jest pozwala na 4x60cm + 1 osoba na boku czyli jest na 9 osób i swobodne wstanie i przejście.Szerokośc stołu 80 + 2x75cm (wstanie) = 230cm... za osobą wstającą pozostaje jeszcze 70 cm. Po co nam jadalnie większa od pokojów? 99% czasu nie ma imprez i urodzin a wtedy każda jadalnia za mała. 1-koszt, 2- ogrzewanie, 3- akwarium by z tego było ze złożonym stołem.

- jadalnia ciasna i tyle ! - stół po minimach, a przecież stół w domach jednorodzinnych nie pełni tylko i wyłącznie funkcji podstawowej ... jedzenia posiłków.
- zastanawia mnie natomiast ta wentylacja grawitacyjna ( ? ). Trudno uwierzyć, aby dom podziurawiony kominami grawitacyjnymi spełniał zakładaną projektowaną charakterystykę energetyczną - raczej nie ma na to szans.

lukaszu
14-08-2017, 14:29
- jadalnia ciasna i tyle ! - stół po minimach, a przecież stół w domach jednorodzinnych nie pełni tylko i wyłącznie funkcji podstawowej ... jedzenia posiłków.
- zastanawia mnie natomiast ta wentylacja grawitacyjna ( ? ). Trudno uwierzyć, aby dom podziurawiony kominami grawitacyjnymi spełniał zakładaną projektowaną charakterystykę energetyczną - raczej nie ma na to szans.

Wentylacja będzie mechaniczna, to wstępny projekt.

Co do jadalni, teraz mam kuchnie wraz ze stołem wielkości tej jadalni w projekcie. Naprawdę, nie odczuwam potrzeby wielkiej jadalni z małym stołem w którym przez 99% czasu nic się nie dzieje. Nie potrzebuję tego i tyle.

Zgodnie ze stroną:
https://www.houseloves.com/blog/2016/6/8/stol-do-jadalni-wymiary-stolu

przy stole PROSTOKĄTNYM potrzebujemy:

2 osoby - optymalnie 60cm x 90cm
4 osoby - min. 120x90cm - optymalnie 150cm x 125cm
6 osób - min. 200x90cm - optymalnie 245cm x 125cm
8 osób - min. 260x90cm - optymalnie 320cm x 125cm
10 osób - min. 320x90cm - optymalnie 350cm x 130cm
12 osób - min. 320x125cm - optymalnie 350cm x 150cm

i zgodnie z tym:
http://www.domplusdom.pl/mebel/wygodnie-przy-stole

1 osoba 40cm, czyli 4x4 osoby mamy 240cm i 1 na skraju wygodnie z przejściem 110cm = 350cm, czyli tak na 9 osób ze swobodą przejścia z każdej strony.

Zakładam, że na szerokość 300cm wystarcza 80cm+2x110cm = 300cm.

Pytanie, ile powinna mieć taka jadalnia? Jest nas 3. Mógłbym zrezygnować z tarasu i stół miałby znacznie większe możliwości rozłożenia - ale ten taras byłby przyjemny. 9 osób teraz nam tam wejdzie, a większa ilość wtedy impreza w salonie po przemeblowaniu.

Optymalnie patrząc 4x60cm + załóżmy 65cm na końcu i 110cm od wejścia z kuchni mamy 415cm. Czy tyle powinna wynosić długość? czy warto o tyle powiększać dla opcji max 10 osób. Będzie 12 osób i znowu braknie miejsca.

Elfir
14-08-2017, 21:02
Elfir " Mam tak w swoim domu i nie ma żadnego problemu - wejście do pralni bezpośrednio z łazienki jest bardzo wygodnym rozwiązaniem: zdejmuję ciuchy przy wejściu pod prysznic, uchylam drzwi i wrzucam do pralni, do pojemnika na pranie. "

- z łazienki nie korzysta się tylko po to, aby "wchodzić pod prysznic" pomieszczonko spełnia jeszcze inne funkcje, i co ( ? ) .... każdorazowo osoba wchodząca jednymi drzwiami będzie się zastanawiać ( lub sprawdzać ) , czy drugie drzwi są otwarte / zamknięte.

starczy zamontować samozamykacz...
Ale jak ktoś się boi takiego przechodzenia, to dzieli pomieszczenie i ma spiżarkę przy kuchni i pom. gospodarcze od strony łazienki. A do gospodarczego można zrobić dodatkowo wejście z ogrodu, by wywiesić pranie czy na zimę schować meble ogrodowe.

Elfir
14-08-2017, 21:05
lukaszu - podane przez ciebie wymiary są minimalne i dotyczą stołu, wokół którego nie ma traktu komunikacyjnego. A u ciebie jest trakt, więc przynajmniej z jednej strony - do drzwi tarasowych powinno być szersze przejście.

Elfir
14-08-2017, 22:17
Elfir, dziekuję za ciekawy pomysł. Jak ty to tak szybko zrobiłas? :oAle drugi rysunek chyba się nie wkleił. :(

PS> Poprawilam ten rysunek z kuchnia od wejscia, bo sie chyba nie wyswietlal dobrze.

albo:

https://images81.fotosik.pl/747/aee7a1d132af042bgen.jpg

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-08-2017, 14:27
Wentylacja będzie mechaniczna, to wstępny projekt.

Co do jadalni, teraz mam kuchnie wraz ze stołem wielkości tej jadalni w projekcie. Naprawdę, nie odczuwam potrzeby wielkiej jadalni z małym stołem w którym przez 99% czasu nic się nie dzieje. Nie potrzebuję tego i tyle.

Zgodnie ze stroną:
https://www.houseloves.com/blog/2016/6/8/stol-do-jadalni-wymiary-stolu

przy stole PROSTOKĄTNYM potrzebujemy:

2 osoby - optymalnie 60cm x 90cm
4 osoby - min. 120x90cm - optymalnie 150cm x 125cm
6 osób - min. 200x90cm - optymalnie 245cm x 125cm
8 osób - min. 260x90cm - optymalnie 320cm x 125cm
10 osób - min. 320x90cm - optymalnie 350cm x 130cm
12 osób - min. 320x125cm - optymalnie 350cm x 150cm

i zgodnie z tym:
http://www.domplusdom.pl/mebel/wygodnie-przy-stole

1 osoba 40cm, czyli 4x4 osoby mamy 240cm i 1 na skraju wygodnie z przejściem 110cm = 350cm, czyli tak na 9 osób ze swobodą przejścia z każdej strony.

Zakładam, że na szerokość 300cm wystarcza 80cm+2x110cm = 300cm.

Pytanie, ile powinna mieć taka jadalnia? Jest nas 3. Mógłbym zrezygnować z tarasu i stół miałby znacznie większe możliwości rozłożenia - ale ten taras byłby przyjemny. 9 osób teraz nam tam wejdzie, a większa ilość wtedy impreza w salonie po przemeblowaniu.

Optymalnie patrząc 4x60cm + załóżmy 65cm na końcu i 110cm od wejścia z kuchni mamy 415cm. Czy tyle powinna wynosić długość? czy warto o tyle powiększać dla opcji max 10 osób. Będzie 12 osób i znowu braknie miejsca.

:no:
- usiądź przy stole, połóż na nim ręce i zmierz odległość po zewnętrznej między nimi - wyjdzie dł. 70cm ( nie 60cm, nie 40cm ! ) - i to jest to minimum komfortu na długości ( czy też szerokości przy stole ) dla jednej osoby. W drugą stronę ( w głąb stołu ) mamy faktycznie minimum 40cm + miejsce na różności które będą po jego środku - przyjmijmy minimum 40cm. Wychodzi, że stół ( przykładowo ) dla 4-ch osób powinien mieć 120 x 140 ( dla dwóch osób ) przy czym dł. 140cm powinna być powiększona obustronnie po 10cm. Sumarycznie mamy stół 160 x 120cm wygodny dla 4-ch osób.
- czy można jeść posiłki przy mniejszym stole - oczywiście. Fiat125p też kiedyś był wygodnym samochodem dla 4-ch osób.
- obejście takiego stołu 110cm jest wystarczające.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-08-2017, 14:29
wstarczy zamontować samozamykacz....
.. no proszę Cię :no: ... i systemy kontroli dostepu ...

Elfir
15-08-2017, 15:43
no proszę cię, samozamykacz to nie jest jakiś problematyczny, drogi i niespotykany element.
;)

lukaszu
15-08-2017, 21:08
:no:
- usiądź przy stole, połóż na nim ręce i zmierz odległość po zewnętrznej między nimi - wyjdzie dł. 70cm ( nie 60cm, nie 40cm ! ) - i to jest to minimum komfortu na długości ( czy też szerokości przy stole ) dla jednej osoby. W drugą stronę ( w głąb stołu ) mamy faktycznie minimum 40cm + miejsce na różności które będą po jego środku - przyjmijmy minimum 40cm. Wychodzi, że stół ( przykładowo ) dla 4-ch osób powinien mieć 120 x 140 ( dla dwóch osób ) przy czym dł. 140cm powinna być powiększona obustronnie po 10cm. Sumarycznie mamy stół 160 x 120cm wygodny dla 4-ch osób.
- czy można jeść posiłki przy mniejszym stole - oczywiście. Fiat125p też kiedyś był wygodnym samochodem dla 4-ch osób.
- obejście takiego stołu 110cm jest wystarczające.

Widzisz, mam teraz stół 120x80, może faktycznie nie jest arystokratycznie wygodnie, ale nie jest to mój największy życiowy problem. Wręcz przez 10 lat używania go, nawet tego problemu nie zauważyłem i nie byłem świadomy, że tak mi źle :)

Napisz proszę jaki wymiar powinna mieć jadalnia? Celowo nie podaję liczby osób bo ona jest zmienna i zależna od...chwili.

Elfir
15-08-2017, 21:54
Przecież napisał...
Stół + 110 cm na przejście dookoła.
Ja bym dodała jeszcze jakieś min. 120 cm między kuchnią-salonem a wyjściem na taras.
Pokaż na twoim rzucie, gdzie człowiek ma na ten taras wyjść nie obijając się o krzesła czy narożnik stołu.


ŁUKASZ ŁADZIŃSKI - pokaż mi stół, który ma 120 cm szerokości (z modeli powszechnych a nie ekskluzywnych). Z reguły szerokość stołu mieści się od 80 cm do 100 cm.
Nie widziałam jeszcze 120 cm (poza kwadratowymi) a szukam akurat właśnie bardzo szerokiego.

Elfir
15-08-2017, 22:14
Przy okazji - bidet i sedes w łazience nie są obok siebie. Jak wyciągnąć rzeczy z pralki? Jak się będzie wchodzić pod prysznic?

https://images83.fotosik.pl/748/a8c4c2f2455fd689gen.jpg

lukaszu
16-08-2017, 06:14
Elfir, dziękuję bo rzuciłaś mi pomysł na to, aby zmniejszyć kuchnie. My obecnie mamy kuchnię 400x270 przy czym jeszcze w tym mamy stół 120x80. Faktycznie kuchnia może być 350cm. Powiększymy przez to jadalnie. Wziąłem przykładowy rozkładany stół https://www.ceneo.pl/41798122#tab=spec i zrobiłem symulację.

394897

lukaszu
16-08-2017, 13:32
Elfir, a może to tak przerobić? Tylko wąskie drzwi balkonowe na taras i w salonie mniej światła.

394943

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-08-2017, 14:01
no proszę cię, samozamykacz to nie jest jakiś problematyczny, drogi i niespotykany element.
;)

nie załatwia problemu "drugich drzwi" poza tym, że je domyka !

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-08-2017, 14:19
Widzisz, mam teraz stół 120x80, może faktycznie nie jest arystokratycznie wygodnie, ale nie jest to mój największy życiowy problem. Wręcz przez 10 lat używania go, nawet tego problemu nie zauważyłem i nie byłem świadomy, że tak mi źle :)

Napisz proszę jaki wymiar powinna mieć jadalnia? Celowo nie podaję liczby osób bo ona jest zmienna i zależna od...chwili.

... większość stołów dostępnych na rynku to małe stoły o wymiarach dedykowanych do małych / średnich mieszkań
" jadalnia " , a " aneks jadalny " przy kuchni to dwie różne rzeczy, natomiast wg mnie wygodny stół w domu jednorodzinnym powinien być dostosowany do ilości użytkowników, zazwyczaj dla 2+2, tj. dla 4-ch osób + powinien być rozkładany blatem obustronnie zapewniając po 2-3 dodatkowe miejsca, tj. dla sumarycznie 8 - 10 osób. Trudno uwierzyć, aby nie było takiego przypadku aby stół był docelowo "eksploatowany" przez tylko i wyłącznie 3 - 4 osoby, chyba, że z założenia ( dla większej ilości osób ) będziemy przesuwać sofę w "aneksie wypoczynkowym" pokoju dziennego stawiając tam stół i " z braku laku " dostawiając do niego blaty - blaciki zapewniające to, co w określonej lokalizacji stół nie mógłby zapewnić. Drugim rozwiązaniem jest nie przyjmowanie gości / rodziny / ... i wynajmowanie miejsca poza budynkiem, skoro ten nie zapewnia odpowiedniej powierzchni.

Elfir
16-08-2017, 18:02
Elfir, a może to tak przerobić? Tylko wąskie drzwi balkonowe na taras i w salonie mniej światła.

394943

ściana nośna nie pozwala.

Elfir
16-08-2017, 18:03
nie załatwia problemu "drugich drzwi" poza tym, że je domyka !

Ale to jest problem - że ktoś zostawi otwarte drzwi. Przecież to nie służy jako korytarz.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-08-2017, 19:56
... to chyba piszemy o dwóch różnych sprawach. Ja piszę o proponowanych przez Ciebie drugich drzwiach łazienki - jako rozwiązania bez sensu i tworzącego łazienkę przechodnią ( !? ), gdzie samozamykacz nie załatwia problemu ( drzwi nie znikają ) i nie mają one większego sensu. Ale faktycznie możesz mieć odmienne zdanie oparte o własne doświadczenia, ale historii bym do tego nie dokładał bo to rozwiązanie ma marne szanse, aby się obroniło.

Elfir
16-08-2017, 20:59
ale te drzwi akurat się przydają, więc nie muszą znikać :)
A jeśli komuś przechodniość przeszkadza, to sobie dzieli na spiżarkę dostępną z kuchni i pralnię dostępną z łazienki (co dla mnie jest jednym z bardziej optymalnych rozwiązań obok wejścia do pralni z garderoby).

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-08-2017, 10:40
... to ciekawy jestem, komu ( poza Tobą ) przechodniość łazienki by nie przeszkadzała ?

Elfir
17-08-2017, 11:40
Mojemu mężowi.
Mojej matce, której to rozwiązanie się bardzo podoba. Kuzynce, która żałuje, że tak nie ma u siebie.

aniutaJ
18-08-2017, 18:45
Ale się dyskusja na temat przechodniości łazienki zrobiła ;) Dla mnie przechodnia łazienka odpada, także nie ma problemu. Bardziej mnie martwi czy jak wybiore wersje projektu z kuchnia od fronu (poludnie), czy to okno w podcieniu oświetli mi salon swiatlem poludniowym (dach bylby dwuspadowy nad caloscia). Jak myslicie eksperci? :rolleyes:

395050

aniutaJ
18-08-2017, 18:46
Lukaszu, ja też walczę z projektem na działkę z wjazdem od południa. Moje 2 wersje projektu są wklejone 1-2 strony wczesniej. Tak się zastawiam, a gdybyś zamienił miejscami kuchnie i jadalnie? Miałbyś fajną, połączoną część dzienną. Teraz ta jadalnia jest taka odseparowana od salonu.
Ania

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-08-2017, 12:50
chyba uda mi sie wstawic zdjecia rzutu parteru. Wersja z kuchnia od frontu (poludnie):

394624

I salon od frontu:
394622
Schody sa na poddasze, ktore w czesci (troche mniej niz polowa) bedzie wykorzystywane jako pracownia/garderoba. Co do schodow, wolalabym jednobiegowe (tak zeby wychodzily mniej wiecej w polowie dlugosci poddasza), lub jakos inaczej zaplanowane zabiegowe. Pod schodami ma byc maly schowek/garderoba. Moze jakies podpowiedzi?
Ktora z wersji projektu (szczegolnie jesli chodzi o czesc dzienna) bardziej wam sie podoba?
Ania

... szczerze mówiąc, każda z tych wersji moim zdaniem ma więcej wad niż zalet ( ale to moje osobiste zdanie ). Wydaje mi się, że o wiele lepiej wyglądałby rzut, gdyby zdecydowanie podzielić / oddzielić : część nocną ( od WSCH z łazienką od PN ) + strefę wejściową ( w Osi budynku ... może na przestrzał budynku z lokalizacją schodów od str. PN ) + część dzienną ( z pokojem dziennym od str PD - PD/ZACH i kuchnią z jadalnią od PN I PN/WSCH ).
- druga wersja ( z pokojem dziennym od frontu ) jest " bliższa prawdy ", ale rozwiązanie jest mało przestrzenne i nie do końca przemyślane, skoro wielkość pokoju dziennego zbliżona jest do wymiarów kuchni ( pokój dzienny wypchnięty przez garderobę i dodatkowo uszczuplony o gabaryty kominka ).

lukaszu
19-08-2017, 14:37
Lukaszu, ja też walczę z projektem na działkę z wjazdem od południa. Moje 2 wersje projektu są wklejone 1-2 strony wczesniej. Tak się zastawiam, a gdybyś zamienił miejscami kuchnie i jadalnie? Miałbyś fajną, połączoną część dzienną. Teraz ta jadalnia jest taka odseparowana od salonu.
Ania

Może też byłoby ciekawie, tylko szkoda kuchni na ścianie południowo-wschodniej.Ja tą kuchnie zmniejszę o 50cm kosztem jadalni, będzie większe przejście.

Victorious
18-10-2017, 14:50
Witam wszystkich,

ja mam szybkie pytanie...
Ponieważ przymierzamy się z moją drugą połówką do projektu indywidualnego i spotykamy się z różnymi opiniami - jaki dom będzie tańszy w budowie?
Parterowy czy z poddaszem użytkowym? Zakładając budowę domu o powierzchni ok 100m2 + garaż, z dwuspadowym dachem.

Z góry dzięki za opinię.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-10-2017, 19:30
- moim zdaniem koszty realizacji budynku z poddaszem użytkowym, czy parterowego o zakładanej powierzchni ( 100m2 + garaż ) mogą być identyczne lub nieco drożej może wyjść parterówka, z uwagi na zajmowaną powierzchnię zabudowy, która przekłada się na wielkość fundamentów, podłogi na gruncie, powierzchni dachu, konstrukcję dachu, itd ...
- ale też są różnice jakościowe w użytkowaniu obu typów budynków. Przy Parterówce możemy wykluczyć " życie pod skosami ", ale też mamy wygenerowane X bardziej i mniej potrzebnej kubatury konstrukcji dachu, strych ... dla budynku z poddaszem użytkowym, jakby nie było, mamy ściankę kolankową i skosy dachu do których należy dobrze dostosować wnętrze obiektu, no i mamy schody

Victorious
19-10-2017, 10:20
Dzięki za fachową odpowiedz ;)
Parterówki są ładniejsze, ale jeśli koszty mają być mniejsze, to jednak będziemy budować z poddaszem.
A czy dużymi kosztami są takie elementy jak wcięty taras w bryłę budynku czy pomieszczenie na półpiętrze, nad garażem? (zakładam tu doczepiony garaż do bryły budynku).

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-10-2017, 10:56
.. im bardziej zwarta bryła budynku, bez podcieni, balkonów, gzymsów, gzymsików .... tym bardziej ekonomiczna budowa
... im bardziej rozłożysta bryła, z podcieniami, balkonami, ... tym bardziej koszty budowy rosną

Elfir
22-10-2017, 20:55
dom do 100 m2 - ile m2 stracisz na korytarze i klatkę schodową?
Schody to 10 tyś.
Jeśli postanowisz zbudować parterówkę ze stropem podwieszanym, zużyjesz mniej wełny do ocieplenia i koszt robocizny będzie niższy. Tańsze będzie też układanie płyty GK.
Drogie i kłopotliwe w wykończeniu są okna połaciowe.
Więc to, czy dom parterowy jest droższy od takiego z poddaszem, jest kwestią dyskusyjną i bardzo dużo tu zależy od MPZP i ostatecznego projektu. Bo parterówka ze stromym dachem faktycznie może być droższa. Ale przy nachyleniu połaci 20-30 stopni tylko parterówka.

SzmaragdDJ
28-10-2017, 21:04
Cześć,
witam się na forum po raz kolejny.
Zrobiliśmy wspólnie z architektem (po kilku naszych zmianach) wersję, którą chciałbym poddać Waszym uwagom.

Kilka szczegółów:
- wjazd na działkę od wschodu
- wymiary: 35,88 x 21,44
- domownicy: 2 dorosłych + dwójka dzieci (9 i 5)
- jedyna rzecz, która nie była jeszcze "głębiej" dyskutowana to okna - np. salon - ściana od zachodu - tam chcielibyśmy jak największe przeszklenia (oczywiście kwestia kosztów), :
- tzw. ciepły montaż
- rekuperacja
- zależy nam na kwestiach energooszczędności - położenie działki względem stron świata jest idealne, do tego dobre okna, dobre ocieplenie
- pełne piętro
- garaż raczej nie ogrzewany
- ogrzewanie gazowe
- brak kominka
- podłogówka dół i góra

Bardzo mile widziane Wasze uwagi, konkretne porady, pytania.
Poniżej projekt parteru i piętra oraz położenie na działce.

http://i3.fmix.pl/fmi2492/0ef8113c0018475a59f4dbee/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/5277276/parter)

http://i3.fmix.pl/fmi1404/5f4eec4400122a3159f4dbf5/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/5277277/pietro)

http://i2.fmix.pl/fmi2951/829c9ba000170c3b59f4dbdd/zdjecie.jpg (http://www.fmix.pl/zdjecie/5277275/dzialka)

Victorious
30-10-2017, 16:17
Witam wszystkich.
Po wielu analizach, konsultacjach i namowach architekta przystąpiliśmy do realizacji projektu indywidualnego.
Jeszcze dobrze nie zaczęliśmy, a już mamy problem - z architektem.
Przedstawiliśmy naszemu architektowi swoje pomysły, a on przygotował inną koncepcję twierdząc, że na takiej małej powierzchni nie da się tego zrobić.
Proszę, czy może mi ktoś wytłumaczyć logicznie dlaczego? lub naszkicować coś szybkiego dla Pana architekta jeśli się da ?

Chodzi o mały, prosty domek z poddaszem użytkowym, z dwuspadowym dachem o pow. ok. 110m + garaż jednostanowiskowy z miejscem na rowery, kosiarkę i zlew.
Zobrazowałem to na tym rysunku... (który też dostał nasz architekt).
399789
Istotne w tym szkicu jest tylko:
- bryła i aby dom miał szer 8m (wąska działka),
- strefa dzienna (kuchnia ze spiżarnią i bezpośrednim wyjściem na taras)
- bezpośrednie wejście z holu do garażu (najlepiej przez kotłownię, ale niekoniecznie)

Reszta była losowym rozmieszczeniem. Poradzcie proszę, czy to w ogóle dobry kierunek myślenia.

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

Mr A
30-10-2017, 16:35
Czegoś nie rozumiem. Płacicie architektowi? Zadaliście mu te same pytania? Co powiedział? Jakie było jego logiczne wytłumaczenie?
Bo teraz to wygląda tak: my chcemy taki dom, architekt powiedział nie - możecie postawić taki. A przy takiej wersji bez żalu pożegnałbym się z architektem.

Marcin34_Śl
30-10-2017, 16:52
Ale na tym Twoim rzucie parter ma około 70 m2 (8m na 9m) wiec moze uznał, ze 110m2 jes zbytm mała powierzchnia na Wasze wymagania.Wasza koncepcja nie jest zła ale bardziej na 130-140 m2

Victorious
30-10-2017, 20:57
Właśnie mamy ochotę tak zrobić, lecz wszystkie formalności lecą przez to biuro i mamy już pewne zobowiązania. Wybór padł na niego ze względu na najtańszą
ofertę (nigdy więcej). Trochę musimy go jeszcze pomęczyć, ale jak się nie uda to będziemy kombinować :(

Victorious
30-10-2017, 20:59
130m z garażem będzie ok. Z resztą, mnóstwo jest gotowych projektów o mniejszych powierzchniach.

Elfir
03-11-2017, 18:29
ale czy spełniających wasze wymagania? Chyba nie, skoro zdecydowaliście się na indywidualny.

Być może taki układ parteru uniemożliwia sensowne rozplanowanie poddasza?
Na szybki rzut oka widzę że schody są zdecydowanie za krótkie. Przy wysokości parteru 2,7 m + grubość stropu powinno wyjść +/-18 stopni. Czyli w rzeczywistości klatka schodowa zajmie więcej miejsca.
Jest też problem z podparciem górnej płyty schodów na ścianie nośnej w waszej propozycji.
Zmieniałbym też miejscami łazienkę i schody a wyjście z łazienki zrobiła pod wyższym poziomem schodów.

Czy koncepcja architekta aż tak bardzo odbiega od tego, co chcieliście, że ją natychmiast skreśliliście?

Kemotxb
13-05-2018, 18:07
Tak w sprawach technicznych to jakoś mogę pomóc ... ale gdzie ten kominek dać ? nie mam pojęcia. Może ktoś się inny wypowie. Z forumowiczów (forumowiczek) to Elfir ma dobre pomysły.

WiolciaO
13-05-2018, 18:57
Może w spawie kominka mi nie pomożesz, ale za techniczną pomoc jestem wdzięczna. Co prawda forum czytam od kilku lat, ale dopiero teraz przyszedł czas na czynny udział w nim i nie bardzo wiedziałam jak się do tego zabrać. Tym bardziej dziękuję za szybką reakcję i cenne wskazówki, a co do pomysłów, to tak jak piszesz może znajdą się inni forumowicze czy forumowiczki, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem już zdobytym chętnie się podzielą.

WiolciaO
14-05-2018, 10:34
Witam,
co prawda pierwotnie założyłam oddzielny wątek, ale chyba nie potrzebnie, ponieważ wydaje mi się, że ten jest odpowiednim na uzyskanie pomocy odnośnie naszego projektu. Jest to projekt indywidualny. Mamy już wstępną koncepcję od architekta i nie mam do niej większych zastrzeżeń, albo nie wiem jeszcze do czego powinnam mieć zastrzeżenia. Może ktoś z forumowiczów lub forumowiczek podpowie na co powinnam zwrócić szczególną uwagę lub nad czym się zastanowić żeby jeszcze go ulepszyć. Jednak na ten moment największym problemem jest salon. Niestety nie bardzo wiem jak usytuować kominek. Założenie było takie, że po otwarciu drzwi na jadalnię miał być widoczny z kuchni i jadalni. Niestety jeśli będzie na przeciwko drzwi, to nie wiem w którym miejscu postawić telewizor, bo przecież nie na ścianie na przeciwko okna. Problem mam również z ustawieniem kanap. Nie chciałbym kanapy rogowej i nie chciałabym również stawiać kanap tyłem do okna. Właściwie to nie mam na niego żadnego pomysłu. W związku z tym będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi. Oczywiście mile widziane opinie i uwagi odnośnie całej koncepcji projektu. Dziękuję.
412991

Elfir
14-05-2018, 11:12
dla mnie ten projekt jest dziwny, więc prosiłabym o wytłumaczenie jego podstaw, bo może takie były wasze oczekiwania?
1. toaleta z wejściem z kuchni?
2. długi korytarz przez cały budynek
3. Sypialnie od frontu
4. ciemna kuchnia? Chyba że od jadalni jest półścianka?
5. Salon kompletnie nieustawny i schowany w głębi domu.

martingg
14-05-2018, 12:17
Co powiecie? :) obecnie ogarniam zakup działki.... rodzina 2+1 obecnie kiedyś pewnie 2+2 ;) ale kto wie co będzie ...

założenia:
- prosta parterowa stodoła
- ściany zewnętrzne silka 18, działowe 10 + 15cm/20cm styro
- piętro nieużytkowe
- płyta fundamentowa
- garaż 2 stanowiskowy
- kotłownia GAZ połączona z siłownią
- sypialnia z garderobą + ewentualnie łazienka/ubikacja
- łazienka oddzielnie z ubikacją
- 2 pokoje dla młodzieży / znajomych
- gabinet
- na użytkowej ogrzewanie podłogowe

rozterki;
- wywalenie łazienki/ubikacji przy głównej sypialni i powiększenie garderoby

reszta na etapie pomysłów :)

okna i drzwi raczej przypadkowo bardziej chodzi mi o układ pomieszczeń


https://images83.fotosik.pl/1068/ee08fdaf64e946a4med.png (https://images83.fotosik.pl/1068/ee08fdaf64e946a4.png)

Elfir
14-05-2018, 13:21
odpada układ, kiedy trzeba przejść przez część sypialną (prywatną) do salonu.
Pokoje dzieci od zachodu też trzeba przemyslec, bo słońce latem będzie utrudniać zasypianie.

jak duża jest działka?

martingg
14-05-2018, 13:24
Duża. 2000m2x 30 głęboka 70 szeroka. Salon musi byc od strony południowej chcemy maksymalnie wykorzystać jego nasłonecznienie

WiolciaO
14-05-2018, 13:28
Bardzo dziękuję za zainteresowanie i postaram się jakoś zrozumiale odpowiedzieć na poniższe pytania.
dla mnie ten projekt jest dziwny, więc prosiłabym o wytłumaczenie jego podstaw, bo może takie były wasze oczekiwania?
1. toaleta z wejściem z kuchni?
Pomieszczenie to właściwie jest przeznaczone na pralnię z której wychodzi się na zewnątrz. Z racji tego, że mamy zwykle sporo gości to chcieliśmy mieć dodatkową toaletę, ale do której również można wchodzić z zewnątrz. Pozwoli to uniknąć wędrówek przez cały dom, szczególnie w letnich miesiącach, ale i tych wiosennych czy jesiennych (sporą część naszych odwiedzających gości stanowią dzieci, które bardzo dużo spędzają czasu na dworze i te wycieczki są częste, a to siusiu, a to kupka, a to rączki umyć, a i my dorośli też częste wędrówki robimy), a tym samym pozwoli na utrzymanie jako takiego porządku. Tylko nie było jakoś pomysłu, gdzie ten dodatkowy kibelek wstawić, żeby taki cel osiągnąć.
2. długi korytarz przez cały budynek
Ten korytarz jest raczej wypadkową wynikający z rozmieszczenia pomieszczeń. Dom ma być klasyczną stodołą z dachem dwuspadowym i
3. Sypialnie od frontu
Działkę otrzymaliśmy od rodziców i niestety jest jaka jest, a położona jest przy ulicy. Na przeciwko zaprojektowanych sypialni stoi też bardzo duży budynek gospodarczy na który nie chciałam mieć widoku z salonu. Celem naszym jest zaprojektowanie części dziennej umożliwiającej zamknięcie salonu, tak aby stał się odrębnym pomieszczeniem, ale po jego otwarciu łączył się z jadalnią i kuchnią. Mamy nastoletnią córkę i jej pokój miał się znajdować blisko wejścia, natomiast nasza sypialnia miała być oddalona od wszystkich pomieszczeń jak najdalej się da.
4. ciemna kuchnia? Chyba że od jadalni jest półścianka?
Kuchnia i jadalni to jedno pomieszczenie, które dzieli jedynie wyspa.
5. Salon kompletnie nieustawny i schowany w głębi domu.
Dodam tylko, że dom miał być nie większy niż 130 m2, ale jak widać trochę się rozciągnął, jest to do zaakceptowania, ponieważ chcieliśmy mieć właśnie taką ilość pomieszczeń jaka jest obecnie w projekcie, a w zakładanym pierwotnie metrażu pewnie trudno by się było zmieścić, zachowując taką bryłę budynku. Jest to nasza pierwsza budowa i pewnie ostatnia (chociaż nigdy nic nie wiadomo), dlatego chcielibyśmy dopasować projekt do naszych potrzeb na tyle na ile to będzie możliwe. Dlatego też cieszę się, jeśli ktoś inny obiektywnie może się wypowiedzieć i zwrócić uwagę na coś, na co ja mogłabym nie zwrócić uwagi.

WiolciaO
14-05-2018, 13:34
Z pkt 5 całkowicie się zgadzam.

martingg
14-05-2018, 14:46
mały updejt :) działka 2000m2, 30 głębokości na 70 długości jak się uda wjazd od zachodu czyli od strony 70m. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie południowej strony o nasłonecznienie salonu oraz kuchni.

rodzina 2+1 obecnie kiedyś pewnie 2+2 ale kto wie co będzie ...

założenia:
- prosta parterowa stodoła
- ściany zewnętrzne silka 18, działowe 10 + 15cm/20cm styro
- piętro nieużytkowe
- płyta fundamentowa
- garaż 2 stanowiskowy
- kotłownia GAZ połączona z siłownią
- sypialnia z garderobą + ewentualnie łazienka/ubikacja
- łazienka oddzielnie z ubikacją
- 2 pokoje dla młodzieży / znajomych
- gabinet
- na użytkowej ogrzewanie podłogowe

up1.
- zmniejszyłem toaletę przy sypialni głównej wleciał prysznic "wnękowy" w łazience.
- zmniejszony przedsionek, przez co wleciała szafa zaraz na nim w holu
- doszły orientacyjnie meble

reszta na etapie pomysłów

okna i drzwi raczej przypadkowo bardziej chodzi mi o układ pomieszczeń


https://images82.fotosik.pl/1070/d86e61986261aed5med.png (https://images82.fotosik.pl/1070/d86e61986261aed5.png)

martingg
14-05-2018, 15:22
odpada układ, kiedy trzeba przejść przez część sypialną (prywatną) do salonu.
Pokoje dzieci od zachodu też trzeba przemyslec, bo słońce latem będzie utrudniać zasypianie.

jak duża jest działka?

Właśnie to przemyślałem i masz rację jutro poprawie wejście będzie przy salonie następnie gabinet i dwa pokoje :)

moniss
14-05-2018, 16:14
Witam,
co prawda pierwotnie założyłam oddzielny wątek, ale chyba nie potrzebnie, ponieważ wydaje mi się, że ten jest odpowiednim na uzyskanie pomocy odnośnie naszego projektu. Jest to projekt indywidualny. Mamy już wstępną koncepcję od architekta i nie mam do niej większych zastrzeżeń, albo nie wiem jeszcze do czego powinnam mieć zastrzeżenia. Może ktoś z forumowiczów lub forumowiczek podpowie na co powinnam zwrócić szczególną uwagę lub nad czym się zastanowić żeby jeszcze go ulepszyć. Jednak na ten moment największym problemem jest salon. Niestety nie bardzo wiem jak usytuować kominek. Założenie było takie, że po otwarciu drzwi na jadalnię miał być widoczny z kuchni i jadalni. Niestety jeśli będzie na przeciwko drzwi, to nie wiem w którym miejscu postawić telewizor, bo przecież nie na ścianie na przeciwko okna. Problem mam również z ustawieniem kanap. Nie chciałbym kanapy rogowej i nie chciałabym również stawiać kanap tyłem do okna. Właściwie to nie mam na niego żadnego pomysłu. W związku z tym będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi. Oczywiście mile widziane opinie i uwagi odnośnie całej koncepcji projektu. Dziękuję.
412991

Ja bym połączyła salon z jadalnią, a całkowicie oddzieliła od nich kuchnię. Pomiędzy stół a wypoczynek wstawiłabym kominek z tunelowym wkładem (ogień widoczny od strony salonu jak i jadalni).

Kibelka nie dawałabym w pralni, lecz zrobiłabym dużą sień ciągnącą się od wejścia do domu aż po wyjście do ogrodu - wydzieliłabym jedynie osobny wiatrołap. Po obu stronach tego pomieszczenia byłyby drzwi do innych pomieszczeń w tym do wc, które byłoby łatwo dostępne tak dla osób przebywających w domu jak i dla tych w ogrodzie
Przykład: 413001
Kilka lat temu widziałam zdjęcia domu z sienią na przestrzał, w której po jednej stronie traktu była część dzienna, a po drugiej część nocna z wejściem ukrytym wśród zabudowanych na całej ścianie szaf. Z tej sieni, pośród szaf było też wejście do kibelka. Niestety nie potrafię teraz odnaleźć strony z tym artykułem. A dom, jeśli dobrze pamiętam, znajdował się chyba u naszych południowych sąsiadów.


Albo Twój rzut nieco skorygowany:
413002

- sypialnia powiększona kosztem salonu (zmieści się duża szafa)
- częściowo zachowana ściana pomiędzy salonem i jadalnią
- przeniesiona łazienka
- garderoba zamieniona na gabinet (można zamienić miejscami z łazienką)
- wydzielone z pralni osobne wc z wejściem przy kuchni - chociaż to nie jest najlepsze miejsce

A dlaczego zrobiono na tym rzucie ścianę nośną pomiędzy wiatrołapem i garderobą i dalej aż po ogród...?
- połączenie spiżarni i pralni (zamieniłabym je jeszcze miejscami)

Pablo_11
14-05-2018, 17:01
Właśnie to przemyślałemA przemyślałeś sprawę piętra?
W tej chwili ten projekt wygląda nie jak mieszkanie ale siedziba małej firmy. Sypialnię zamieniamy na pokój prezesa, a salon na salę konferencyjną i gotowe.
Miało być 130 m2 a zrobiło się 220.... Ok, papier wszystko przyjmie, a Twój portfel?
Może warto przejrzeć gotowce i wybrać odpowiedni, albo najbardziej odpowiedni i na jego bazie dokonywać zmian?

WiolciaO
14-05-2018, 18:20
Moniss dzięki za propozycje. Jeśli chodzi o salon i jadalnię to celowo nie chciałam ich łączyć, żeby były jednym pomieszczeniem, bo z reguły jest tak, że wszyscy siedzą przy stole, a ja sama w kuchni jestem i ciągle coś przygotowuję i biegam w to i z powrotem i tak naprawdę z nikim nie mogę słowa zamienić, a jeśli już jesteśmy w kuchni, to jestem zawsze tyłem do wszystkich, a to mnie denerwuje. Dlatego też pomysł połączenia kuchni z jadalnią przedzieloną wyspą. Wówczas mogę przygotowywać posiłki i mieć kontakt z gośćmi. Sypialnia wystarczy nam takiej wielkości, ponieważ będziemy w niej tylko spać. Dlatego też została zaprojektowana garderoba, w której będzie umieszczona toaletka. Nie chciałam garderoby w sypialni, ani szaf, bo wstajemy o różnych porach i strasznie nam przeszkadza jak każde z nas ubiera się i robi zamieszanie, szczególnie zimą, kiedy jest jeszcze ciemno i światło trzeba zapalać. A garderoba na przeciwko załatwia sprawę. Możemy spokojnie szykować się do pracy nie przeszkadzając sobie. Pełnowymiarowego gabinetu nie potrzebujemy. Chodziło o to, żeby komputera ani drukarki wciąż nie przenosić z miejsca na miejsce albo nie trzymać na kolanach. Wystarczy miejsce na blat, a nad nim szafki w których będziemy przechowywać dokumenty, których jak w każdym domu trochę mamy. Największy problem to tak jak piszesz ten nieszczęsny kibelek no i oczywiście salon.
Jeśli chodzi o tą ścianę działową to zapytam architekta, bo sama nie wiem dlaczego tak jest i czym to jest podyktowane.

martingg
14-05-2018, 18:37
A przemyślałeś sprawę piętra?
W tej chwili ten projekt wygląda nie jak mieszkanie ale siedziba małej firmy. Sypialnię zamieniamy na pokój prezesa, a salon na salę konferencyjną i gotowe.
Miało być 130 m2 a zrobiło się 220.... Ok, papier wszystko przyjmie, a Twój portfel?
Może warto przejrzeć gotowce i wybrać odpowiedni, albo najbardziej odpowiedni i na jego bazie dokonywać zmian?

miało być około 130m2 użytkowej jest 145m2, garaż miał być tak czy siak doprojektowany więc był liczony z boku, doszło duze pomieszczenie gospodarcze które bedzie siłownią i miejscem na piec gazowy ... co do pietra jest brane pod uwage jednak osobiscie chce sypialnie i gabinet na parterze wiec nie wiem czy sie opłaca wywalac 2 pokoje na piętro tylko i łazienkę, ale fakt jest to ciagle w planach odseparowanie młodego od parteru, wywalenie silowni nad garaż

jajmar
14-05-2018, 19:25
https://images82.fotosik.pl/1071/c0234f9a3bc0ce6c.png (https://images82.fotosik.pl/1071/c0234f9a3bc0ce6c.png)

Strasznie "prosty" ten środek. Podoba mi się że nie planujesz klitek jak większość na FM.
Skośna ściana z wejscia, ja bym jej wcale nie robił, kawałek ściany od salonu ze 2,5-3m i tyle wchodzisz do sporej otwartej przestrzeni. Wiatrołapy wyszły z mody.
Obok to chyba gabinet a nie garderoba?

Ja bym przemyślał czy faktycznie potrzebujesz połączenie domu z garażem?

Toaleta z sypialani, hmm. Łazienka 11m2 na 4 osoby. I kolejne WC. Ja bym z tej sporej łazienki i toalety sypialnianej zrobił dwie łazienki. Jedna z dostepem tylko z sypialni. Druga dla dzieci -pewnie pralnia. I osobne WC przy salonie.

moniss
14-05-2018, 19:26
martingg, niestety Twoja propozycja nie jest w zbyt funkcjonalna, ale tak to już bywa z pierwszymi pomysłami :) Proponuję na początek znaleźć jakiegoś zbliżonego programem gotowca i przerobić wg potrzeb, bo tutaj masz:
- mało ustawny przedsionek
- przejście z garażu do holu (przechodzimy cały hol aby dojść do wiatrołapu zdjąć buty i kurtkę)
- przejście przez garaż do siłowni (pomyśl o zrobieniu siłowni z przejściem z sypialni czy pomieszczeń przysypialnianych: garderoby czy łazienki - oba pomieszczenia byłyby przy ścianie obecnego pom.technicznego)
- przy sypialni powinna być łazienka z wanną i/lub prysznicem (kto co woli) a nie tylko sama toaleta. Łazienkę powiększyłabym kosztem dużej łazienki oraz garderoby, gdzie wystarczy 2m szerokości zamiast 2,5m.
- lepszym rozwiązaniem są dwie mniejsze łazienki (jedna z wanną druga z prysznicem) niż jedna duża z pełnym programem
- przydała by się pralnia z suszarnią

Elfir
14-05-2018, 19:27
przejście do garażu przez strefę sypialni - nie.
Moim zdaniem złe są założenia początkowe.

martingg
14-05-2018, 19:41
Każde z was wniosło coś nowego :) dzięki jutro pokombinuje ;) chyba że macie jakieś pomysły :) 2 pokoje salon z kuchnią gabinet sypialna z garderobą ... Myślałem o klasycznej stodole ale nie wiem czy to realne teraz hmmm

Elfir
14-05-2018, 19:49
nie lepiej by zrobił to architekt?

martingg
14-05-2018, 20:05
Taki jest plan docelowy :) ale chce pokombinować sam najpierw ;)