PDA

Zobacz pełną wersję : PROJEKT INDYWIDUALNY - wymiana doświadczeń, pytania, dyskusja nad planami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]

Pablo_11
14-05-2018, 20:32
I chyba tu popełniasz błąd. Nie Ty jeden, nie pierwszy, nie ostatni. Ćwiczyłem to na sobie.
Jest multum stron z gotowcami pozwalające wyszukać wg kryteriów. Poświęć parę dni, przejrzyj kilkaset projektów, może trafisz choć na "bazę" do dalszych prac. Albo i to, czego szukasz. Nawet jeśli zlecisz projekt indywidualny, to też musisz jakąś koncepcję przedstawić. Albo płacić za kolejne koncepcje.
PS. Sam chyba już zauważyłeś, że to co zaprojektowałeś ma dużo minusów.
Chcesz zrobić siłownię w pomieszczeniu technicznym, które z czasem stanie się rupieciarnią i składzikiem? Nie chciałbym ćwiczyć w takim pomieszczeniu....


I warto też zdradzić, w jakim budżecie chcesz się zmieścić. To dość niedyskretna, ale bardzo istotna informacja rzutująca zasadniczo na dalsze rozważania.

martingg
14-05-2018, 21:56
Dlatego jestem na etapie wstępnej koncepcji która się zmieni pewnie jeszcze 10 razy .... Gotówce oglądam codziennie ;) Budynek ma być funkcjonalny bez wodotrysków wolę mieć lepsze wykończenie czy też materiał na budowę ;) budżet na razie nieokreślony, interesuje mnie tylko do stanu developerskiego obecnie dalej to jak wiadomo miliony monet można wkładać (wykończenie mam za free od ojca). Ogólnie mamy mieszkanie warte jakieś 250 tysi które raczej pójdzie na wynajem z którego będziemy spłacać większość kredytu ...

Elfir
14-05-2018, 21:57
to architekt ma przedstawiać koncepcje a nie inwestor.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-05-2018, 22:47
Nawet jeśli zlecisz projekt indywidualny, to też musisz jakąś koncepcję przedstawić.

nieprawda ! to co faktycznie jest potrzebne przed spotkaniem z architektem to :
1.) sprecyzowany, kompletny i spisany ( na kartce A4 lub dwóch kartkach A4 ) program funkcjonalno użytkowy budynku : spis pomieszczeń z ich krótką charakterystyką
2.) Warunki Zabudowy lub Wypis z Planu Miejscowego - bez tego mamy rozważania bardziej filozoficzne niż realne ( mające odniesienie do działki )
3.) Mapa do celów projektowych - ( lub choćby zasadnicza ) pokazująca główne elementy zagospodarowania i infrastruktury technicznej
równolegle do jw :
Opinia geotechniczna oraz Zapewnienia, Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci

" koncepcja " rysunkowa Inwestora jest w stanie mocno ograniczać projektowanie nawet "prostego" budynku i zagospodarowania

martingg
15-05-2018, 06:31
Osobiście od architekta raczej oczekiwałbym tylko przeniesienia tego co chcę na papier w formie projektu ;) idąc do niego chciałbym znać układ pomieszczeń jaki chce, który to będzie mocno przemyślany

co do projektu bardzo sie nam podobał https://z500.pl/projekt/173/Z196,komfortowy-dom-parterowy-z-garazem-dwustanowiskowym-i-dachem-kopertowym.html?mirror=1 ;) brakuje tylko blisko wejscia gabinetu no i miejsca na siłownie ;)

i na jego podstawie zrobiłem coś takiego :P proszę nie strzelać :D


wersja v1
https://images82.fotosik.pl/1071/4d6386bcc98e2be7.png (https://images82.fotosik.pl/1071/4d6386bcc98e2be7.png)


wersja v2 zmieniony układ pokojów dla młodocianych tak aby byli blisko siebie co jest raczej plusem ;)

https://images83.fotosik.pl/1069/ce40ae76936f2c8a.png (https://images83.fotosik.pl/1069/ce40ae76936f2c8a.png)


- minusy jak dla mnie to pokoje dzieciaków z oknami głownie na wschód.
- brak gabinetu blisko wejścia


wersja v3 ;) chyba najbliższa ideałowi na dzień dzisiejszy ....

https://images81.fotosik.pl/1071/7f735502dc207035.png (https://images81.fotosik.pl/1071/7f735502dc207035.png)

- wyleciał duży gabinet który poleciał na dół w jego miejsce sypialnia
- powiększona łazienka 2 żeby wjechał prysznic (nie jesteśmy przekonani czy potrzebujemy łazienki przy sypialni)
- wjechała spiżarnia
- pomniejszone dwa pokoje o 1m, moim zdaniem 14m2 jest nadal bardzo ok.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-05-2018, 10:02
Osobiście od architekta raczej oczekiwałbym tylko przeniesienia tego co chcę na papier w formie projektu ;)

to raczej szukaj Kreślarza, nie Architekta

martingg
15-05-2018, 10:06
szczerze powiedziawszy terminologia jest mi obca ;) co kto robi ...

sandwitch
15-05-2018, 12:09
Osobiście od architekta raczej oczekiwałbym tylko przeniesienia tego co chcę na papier w formie projektu ;) idąc do niego chciałbym znać układ pomieszczeń jaki chce, który to będzie mocno przemyślany
Nie potrafię zrozumieć dlaczego tak wielu osobom wydaje się, że są w stanie lepiej zaprojektować własny dom niż człowiek, który skończył w tym kierunku studia i do tego ma X lat doświadczenia. Sama lubię się bawić układem przestrzennym i też sobie coś bazgram po kartkach w kierunku projektów, ale jednak kiedy płaci się architektowi to dobrze pozwolić mu wykonywać swoją pracę. Do restauracji też przychodzisz z własnymi przepisami?
Na przeczuciu własnego geniuszu i nieomylności można się nieźle przejechać. A przy budowaniu domu to naprawdę kosztowna nauczka.

Co nie gra w najnowszym projekcie na pierwszy rzut oka: ciasny przedsionek w którym naraz rozebrać mogą się maksymalnie 2 osoby, brak miejsca na szafę, co najwyżej na szafkę na buty i stołek, absurdalnie wąska spiżarnia - czy tam da się w ogóle wstawić jakiekolwiek regały i jeszcze obrócić?, mała kuchnia i bardzo duży salon - wrysuj jak widzisz tam układ mebli bo chwilowo nie jestem przekonana że masz sensowny plan na te 40 metrów, OGROMNA komunikacja (25 metrów samych korytarzy! więcej niż jakakolwiek sypialnia w tym domu), złudnie "przestronna" sypialnia główna, w której cały dolny odcinek to komunikacja.
I do tego antypatie osobiste, czyli kuchnia z wystawą południowo-zachodnią, w której ma się ochotę umrzeć a nie gotować od czerwca do końca września, gabinet od zachodu - ciemno wiosną i jesienią, pokoje dziecięce od wschodu - raczej ciemne, sypialnia główna od południa - dla mnie jednak za ciepła.

martingg
15-05-2018, 12:55
Źle się wypowiedziałem chciałbym iść do architekta z gotowym pomysłem, a co on zasugeruje i co pokaże to jak najbardziej jesteśmy otwarci na sugestie jednak chcielibyśmy być świadomi czego chcemy ... tak to z architektem możemy się bujać i pół roku.

w przedsionku ma być mała szafa, miejsce żeby usiąść i założyć buty wieszaki na kurki na to jest 190cm około wiec chyba ok? Poza tym dokładne szerokością są robione na oko jeszcze, bardziej chodzi o układ.
Spiżarnia ma 120cm szerokości 300długości dając tam na długości 300cm regał 40cm zostaje 80cm na przejście raczej wystarcza żeby swobodnie przejść nie będzie tam skrzynki 300l na same ziemniaki. Kuchnia ma 10m2 jak dla mnie wystarczy na 2 osoby.
Główny korytarz ma 15m2 dom jest spory więc nie da się uniknąć wielkości korytarza z tego co przeglądałem to parterówki koło 170m2 de facto mają znacznie więcej korytarzy ... dorysowałem szafę, która byłaby w głownym przejściu zabrała parę m2.
W sypialni nie potrzebujemy 30m2 rodem ze stanów zjednoczonych ;) nie jestem fanem posiadania w sypialni biurka może być co najwyżej wygodny fotel do czytania w odosobnieniu. Odliczając mały korytarz w wejściu do garderoby zostaje 370cm szerokośći na 450cm długości. Odliczajac długośc łóżka 220cm zostaje na ten fotel wolnej przestrzeni 370x220cm moim zdaniem wystarcza w zupełności.
Założeniem było odseparowanie dzieci od części dziennej tak żeby można było swobodnie rozmawiać i spędzać czas samemu/ze znajomymi i ich nie budzić dzieci. Równie dobrze mogę zrobić odbicie lustrzane wschodniej części sypialnianej ale wiele to nie zmieni i minus w postaci utraty wyżej wymienionego komfortu.
Kuchnia ma być otwarta na salon to ze jest od ciepłej strony cóż ... nie można mieć wszystkiego na szczęście jest klimatyzacja i rolety.


v4.

https://images83.fotosik.pl/1069/9cc81ac64094681d.png (https://images83.fotosik.pl/1069/9cc81ac64094681d.png)

v4 z meblami jakimiś
https://images84.fotosik.pl/1070/2d861c74de309df7.png (https://images84.fotosik.pl/1070/2d861c74de309df7.png)

sandwitch
15-05-2018, 13:32
Źle się wypowiedziałem chciałbym iść do architekta z gotowym pomysłem, a co on zasugeruje i co pokaże to jak najbardziej jesteśmy otwarci na sugestie jednak chcielibyśmy być świadomi czego chcemy ... tak to z architektem możemy się bujać i pół roku.
Uważam, że jak na razie nie jesteście świadomi czego chcecie. Pomieszczenia zmieniają metraż i rozkład, latają sobie po całym domu, kuchnia raz jest wydzielona, raz nie, spiżarki nie było ale jest, sypialnia raz jest z łazienką, raz nie...
Nie widzę u ciebie jasnych założeń, zmieniają się w zależności od tego czy pasują ci do danej bryły i układu czy też nie. Projektowanie powinno odbywać się odwrotnie: najpierw dokładne określenie tego, czego chcemy, później zaprojektowanie bryły najbardziej optymalnej dla tych założeń.

nie można mieć wszystkiego na szczęście jest klimatyzacja i rolety.
Wszystkiego mieć nie można, ale projektowanie polega na maksymalizacji pozytywów i minimalizacji negatywów. Nie chodzi o to, żeby usiąść z poczuciem "narysowałem już 8 rzutów i więcej się zmienić już nie da, patrzcie jakie piękne zrobiłem", bo jeśli coś ma być niewygodne, to może da się to obejść zmianą bryły, rozkładu funkcjonalnego, komunikacji... To nie jest łatwe, ale nikt nie obiecywał przecież, że będzie.
W budowę domu ładujemy swoje własne pieniądze, jakoś trudno w takiej sytuacji pogodzić ze stwierdzeniami "trudno, to już musi tak być, nawet jeśli jest do kitu".

Podoba mi się powiększenie przedsionka ale po wstawieniu tam mebli będzie to właściwie korytarz z szafą, spiżarnia nie wiem czemu ma służyć - jest to dla mnie niejasne, czy ma być na przetwory, na zapasową mąkę czy na wodę mineralną, bo dodatkowa zamrażarka czy rzeczy trudne w przechowywaniu w zwykłych szafkach tam nie wejdą. Ciągle jestem ciekawa rozplanowania salonu, bo nie umiem go sobie racjonalnie wyobrazić, ciągle nie podoba mi się takie "korytarzykowe" wejście do sypialni i do salonu.
Ale przede wszystkim zamiast rysować na ślepo radzę usiąść i zastanowić się: po co spiżarnia, po co garderoba, jak duże, co tam trzymać, jaki będzie rozkład w siłowni (to jest 22 metry, całkiem dużo - co tam ma stać?), jak duża kuchnia, bardzo otwarta czy jednak tak schowana jak teraz, z układem w L, U czy H, czy mała szafa na kurtki w przedpokoju starczy i będzie się wam chciało z niej co sezon wynosić niepotrzebne kurtki. Poważne przemyślenie założeń, może i z rysunkami, ale z głową.

martingg
15-05-2018, 14:04
Uważam, że jak na razie nie jesteście świadomi czego chcecie. Pomieszczenia zmieniają metraż i rozkład, latają sobie po całym domu, kuchnia raz jest wydzielona, raz nie, spiżarki nie było ale jest, sypialnia raz jest z łazienką, raz nie...


A czy nie na tym polega „projektowanie” domu? Na metodzie prób i błędów? Po to tu wrzucam te projekty żeby poznać opinie ludzi którzy się już wybudwali/buduja się może pomyśleli o czymś o czym ja jeszcze nie wiem/czego nie przemyslałem jak ktoś chociażby trafnie zauważył przejscie przez całą strefę prywatną z garażu do kuchni stąd zmiana na dach 4 spadowy bo ciężko będzie to uzyskać przy dachu 2 spadowym (aczkolwiek mam jeszcze 1 pomysł) i zmiana bryły na kwadratową. Założenia są stałe jednak dochodzą pewne zmiany jednakże „rdzeń” jest ten sam, 2 pokoje, gabinet, sypialnia z garderobą, otwarta kuchnia z salonem, garaż 2 stanowiskowy, siłownia. To się jak na razie nie zmieniło… ale kto wie.
Kuchnia zawsze jest otwarta  niektóre ściany są „przezroczyste” maja pomóc w określeniu powierzchni bez dodatkowego przejścia.



Nie widzę u ciebie jasnych założeń, zmieniają się w zależności od tego czy pasują ci do danej bryły i układu czy też nie. Projektowanie powinno odbywać się odwrotnie: najpierw dokładne określenie tego, czego chcemy, później zaprojektowanie bryły najbardziej optymalnej dla tych założeń.
Wydaje mi się iż próbuje to robić? Już pisałem że założenia są sztywne co do ilości/przeznaczenia pomieszczeń ;) są jakieś małe odstępstwa/rozterki tak jak łazienka prywatna przy sypialni i parę innych.



Podoba mi się powiększenie przedsionka ale po wstawieniu tam mebli będzie to właściwie korytarz z szafą, spiżarnia nie wiem czemu ma służyć - jest to dla mnie niejasne, czy ma być na przetwory, na zapasową mąkę czy na wodę mineralną, bo dodatkowa zamrażarka czy rzeczy trudne w przechowywaniu w zwykłych szafkach tam nie wejdą.


W sumie do tego ma być przedsionek do niczego więcej po to jest szafa w długim korytarzu żeby w przedsionku stały buty uzywane na co dzień i kurtki raczej nic wiecej. Szafa w nim to tez kwestia dyskusyjna. Przenosić 10 kurtek 2x w roku ? Nie widze w tym problemu teraz tak robie zajmuje to jakies 10 minut rocznie
W spiżarni mleko, woda, puszki, mąka itp. itd. Nie ma być tam żadnej zamrażarki. Ogólnie spiżarnia jest również tematem otwartym robić czy nie robić.


Plan bez scian „niewidocznych”
https://images84.fotosik.pl/1070/3c1cd44fe64cab13.png (https://images84.fotosik.pl/1070/3c1cd44fe64cab13.png)

jajmar
15-05-2018, 15:00
A czy nie na tym polega „projektowanie” domu? Na metodzie prób i błędów?

Zdecydowanie nie. Ale kto bogatemu zabroni zlecać 100 koncepcji?

To co pokazujesz jest nie do zrealizowania. Dach 4 spadowy na takim kolosie? 70 m2 salon i 13 metrowe pokoje, do tego jedna łazienka i ponad 70 m2 kwadratowych pow technicznej. to wszystko połączone metrowej szerokości korytarzem. Zdecydowanie zleć komuś projekt.

martingg
15-05-2018, 15:33
Odnoszę wrażenie że niektórzy czytają tylko ostatni post i ci drugie zdanie ....

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-05-2018, 17:23
Odnoszę wrażenie że niektórzy czytają tylko ostatni post i ci drugie zdanie ....

"plany" wszystko mówią, nie trzeba czytać ... a trudno komentować kwadratowe koła.
Gdy zachorujesz masz 3 drogi do wyboru :
1 - próba samowyleczenia, 2 - idziesz do szamana , 3 - idziesz do lekarza. Na razie jesteś ze swoimi planami na drodze nr. 1 wierząc, że to co robisz zastąpi pracę "lekarza". Niestety nie zastąpi, a co lepsze może jeszcze bardziej zaszkodzić.

busy_beaver
15-05-2018, 19:53
Pytałem w innym wątku ale tu będzie chyba odpowiednie miejsce.
Dom z garażem
413072
Wizualnie waszym zdaniem lepszy będzie efekt z cokołem czy bez ?

jajmar
15-05-2018, 20:25
Pytałem w innym wątku ale tu będzie chyba odpowiednie miejsce.
Dom z garażem
413072
Wizualnie waszym zdaniem lepszy będzie efekt z cokołem czy bez ?

Zdecydowanie dobry będzie efekt. Będzie czad !!!!!!!!!!!

Elfir
15-05-2018, 20:50
Odnoszę wrażenie że niektórzy czytają tylko ostatni post i ci drugie zdanie ....

Wiesz, ja też lubię sobie rysować plany :)

Ale w tej chwili bardzo oddaliłaś się od pierwotnych założeń.
Nie dość, że to nie jest stodoła, to garaż zamiast dostawianego jest w bryle budynku, co ma wpływ na ostateczną charakterystykę energetyczną i koszty budowy.

Ponawiam pytanie - jakie macie fundusze na budowę? Jaka szeroka i długa jest działka? Czy MPZP pozwala na dowolnośc dachów, ustawień kalenicy, szerokości elewacji?

Kamila.
15-05-2018, 21:11
Zdecydowanie nie. Ale kto bogatemu zabroni zlecać 100 koncepcji?

To co pokazujesz jest nie do zrealizowania. Dach 4 spadowy na takim kolosie? 70 m2 salon i 13 metrowe pokoje, do tego jedna łazienka i ponad 70 m2 kwadratowych pow technicznej. to wszystko połączone metrowej szerokości korytarzem. Zdecydowanie zleć komuś projekt.
Dokładnie tak.
Słuchaj tego o czym mówią forumowicze, tu nikt nie chce zrobić Ci kuku martinie :)
O dachu kopertowym przy tak ogromnej bryle zapomnij :yes:

Nasz dom po obrysie ma 15,8 x 11,5 i robimy dwa dachy. W tym jeden oparty na konstrukcji stalowej, która podwyższa koszt wykonania o ładnych kilka tysięcy zł.
No i przede wszystkim zapoznaj się dokładnie z mpzp, bo może się okazać że na działce możesz wybudować zupełnie coś innego niż masz w planach :P

martingg
15-05-2018, 21:24
W mpzp jest 12m w kalenicy dach dwuspadadowy lub cztero więc luz.

Działka już pisałem 70m szerokości 28.9m głębokości

Co do dachu zerknijcie z196 tam budynek ma 15,4x15,4 i ma dach kopertowy mój wyszedł 15,6x15,5 więc prawie identyczny.

Budżet na dom 500tyś przyjmijmy.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-05-2018, 21:34
.. to jeszcze napisz, jaki ( minimalny / max ) kąt dachu dopuszcza Plan Miejscowy

martingg
15-05-2018, 21:38
Mpzp.


a) przeznaczenie terenu - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z dopuszczeniem
dolesienia w obrębie działki,
b) zasady i warunki zagospodarowania:
- realizacja zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej,
- plan dopuszcza realizację zabudowy gospodarczej, garażowej, usługowej (usługi
nieuciążliwe) jako samodzielnych obiektów,
- wysokość projektowanych budynków mieszkalnych określa się na max. 12m w kalenicy
dachu - 3 kondygnacje (w tym poddasze użytkowe i podpiwniczenie) lub max. 2
kondygnacje ( w tym poddasze użytkowe), dach budynków mieszkalnych dwuspadowy
lub wielospadowy o nachyleniu połaci 15° - 45°, wysokość posadowienia parteru
budynków mieszkalnych , w przypadku podpiwniczenia wynosi max.1,4 m.n.p.t., a w
przypadku jego braku max. 0.8 m. n.p.t.
- w przypadku istniejącej zabudowy mieszkaniowej i gospodarczej na tym terenie
dopuszcza się rozbiórkę, rozbudowę, modernizację lub adaptację nie wpływającą na
zmianę przeznaczenia terenu,
- wysokość projektowanych budynków gospodarczych, garażowych, usługowych
określa się na jedną kondygnację; maksymalna wysokość tych budynków w kalenicy
dachu wynosi 4.0m, dach dwuspadowy lub wielospadowy o nachyleniu połaci 15° - 45° .
- maksymalna łączna powierzchnia zabudowy budynków gospodarczych, garażowych,
wolnostojących wynosi 80 m2,
- plan ustala obowiązek zachowania powierzchni biologicznej czynnej, w tym dolesienia, na
poziomie min. 60 % powierzchni działki,
- maksymalna powierzchnia zabudowy dla poszczególnych działek wynosi 30 %
powierzchni działki,
- dopuszcza się użytkowanie parterów budynków mieszkalnych jako części
usługowych – usługi nieuciążliwe,
- plan ustala, ze funkcja usługowa może powstać i być użytkowana jedynie jako
funkcja uzupełniająca w stosunku do funkcji mieszkaniowej,
- dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie terenów do czasu ich zagospodarowania
zgodnie z przeznaczeniem określonym niniejszą Uchwałą,
- przez tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przebiegają linie energetyczne
15 KV, w korytarzu oddziaływania obowiązują ustalenia § 15, pkt 9 ppkt b,
- dopuszcza się lokalizacje stacji transformatorowej, w zależności od zapotrzebowania i
na warunkach właściwego Zakładu Energetycznego.

Elfir
15-05-2018, 22:38
dlaczego nie ustawisz domu w sztorc, otwartego na południe?
Coś w tym kierunku:
https://pracownia-projekty.dom.pl/reflect_img.php?address=images/402/rzut_1_dzw_ekonomiczny_4_ce.png

martingg
16-05-2018, 05:50
Właśnie obecnie takowy rysuje ;) bo to chyba jedyna opcja na stodołę i garażem obok salonu od południa

zrobione 2 bazgroły nawet ciekawie to wychodzi...

https://images81.fotosik.pl/1071/734d8d097d526158.png (https://images81.fotosik.pl/1071/734d8d097d526158.png)

pierwszy założenie pokoje ważniejsze od południa wiec maksymalne nasłonecznienie, minus przy jakiejś większej imprezie bedzię tam dosyć głośno ale można dać grubszy mur + drzwi do części prywatnej, wywieźć do dziadków wiec nie wydaje mi sie jakoś to dużym problemem ...

w drugim sypialnia główna graniczy z salonem co da troche lepsza akustykę w dwóch pokojach minus to okna od wschodu ...

Siłownia leci do garażu inaczej się raczej nie da chyba, garaż poszerzony tak aby z prawej strony było z 1,5m głębokości na jakies regały kosiarki itp itd ...

chyba bardziej mimo wszystko podoba mi się plan pierwszy ;) nie, nie przywiązywałem wagi do dokładnych powierzchni, nie nie bawie sie w architekta tylko rozważam możliwości usytuowania domu na działce i ewentualnego rozkładu pomieszczeń :)

busy_beaver
16-05-2018, 10:52
Zdecydowanie dobry będzie efekt. Będzie czad !!!!!!!!!!!

tzn. ? bez cokołu

Elfir
16-05-2018, 11:38
zrobiłabym gabinet w miejscu kuchni a kuchnię gabinetu

martingg
16-05-2018, 12:34
też o tym myślałem jednak mam troche zastrzeżeń, dodałem też sciany "niewidoczne" aby przyblizyć wielkości

https://images81.fotosik.pl/1072/b58853ce8991d451.png (https://images81.fotosik.pl/1072/b58853ce8991d451.png)

- kuchnia wydaje sie ok, wleci najwyżej wyspa ;) to nie problem plus bardziej ustawna spiżarnia
- gabinet po lewej wydaje się być trochę za duży a średnio widzę sens powiększania jeszcze łazienki i przedsionka sypialni na górze również.
- zmniejsza mi się ustawność salonu 19,55m2 obecnie mam podobny w mieszkaniu wymiary samego salonu i jak moge odsunąć obecnie narożnik na maxa czyli te 4,5m i jest ok to tutaj ograniczy mnie kuchnia i odsune go na 2,5?3m? trochę blisko ;) a jak tv nam do szczescia nie jest potrzebne tak filmy bardzo lubimy oglądać
- na plus mozna na scianie gabinetu od strony salonu zrobic jakąś duża szafę na pierdolety i moze tam dać stół? tylko to troche daleko od kuchni więc słabo praktyczne
- wejście do gabinetu byłoby od strony salonu, moja dziewczyna udziela korepetycji, ja obecnie pracuje mniej w naszym małym gabinecie aczkolwiek może się zdarzyć iż również zacznę z niego dużo więcej korzystać (branża IT) ale obecnie jest to siedziba głownie mojej drugiej połówki więc zależałoby nam aby go odseparować od części dziennej więc pierwotny plan gdzie wychodzimy z przedsionka wprost do gabinetu bez zachaczania o salon jest jak najbardziej fajną opcją ;)
- dodatkowo zostaje te 16,5 metra "pseudoprzestrzeni" ktora jest taka troche przejsciowa .... ewentualnie mozna tam doprojektować małą ubikację w rogu ...
-

to tak na szybko ... dzięki Elfir za konstruktywne opinie :wave:

sandwitch
16-05-2018, 13:05
zrobiłabym gabinet w miejscu kuchni a kuchnię gabinetu
A mnie się chyba bardziej podoba ta kuchnia tam gdzie jest, po pierwsze może mieć wtedy wystawę północną (bardzo cenię w kuchni), po drugie ta łączona przestrzeń jest bardzo ustawna, pozwala na dowolne manipulowanie rozmiarem jadalni i salonu. No i jest to dosyć nowoczesne i aktualnie modne rozwiązanie, żeby mieć jedną długą przestrzeń w której liniowo mamy kuchnię, jadalnię, salon.
Natomiast widzę minusy w fakcie, że trzeba przejść przez cały salon i dojść do sypialni (dzieci z kolegami a później sympatiami będą defilować) i to, że w pierwszym projekcie przejście jest na skos - wyklucza to ogromną powierzchnię gdzie nie można nic postawić, bo będzie kolidować przy przechodzeniu.

martingg
16-05-2018, 13:28
słuszna uwaga sandwitch :) odnośnie przechodzenia latorośli o której już kiedyś czytałem i uważam ją za słuszny argument

a tak by the way ...... zacząłem szukać projektu gotowego i znalazłem prawie ideał :D dla mnie wysłany drugiej połówce ;)

https://www.tooba.pl/projekt-domu-038-Signum-II-TXC-337

sandwitch
16-05-2018, 13:44
a tak by the way ...... zacząłem szukać projektu gotowego i znalazłem prawie ideał :D dla mnie wysłany drugiej połówce ;)

https://www.tooba.pl/projekt-domu-038-Signum-II-TXC-337
Uważam ten projekt za bardzo udany przy waszych założeniach co do rozkładu funkcji. Podoba mi się wyizolowanie strefy dziennej od nocnej i "nieinwazyjne" dojście do gabinetu.
NA pewno powiększyłabym przedsionek kosztem kotłowni, bo jest mikroskopijny i po prostu niewygodny przy takiej ilości drzwi. No i nie macie tam klasycznej jadalni wrysowanej, ale tu musicie rozważyć czy zapraszacie do siebie ludzi na kolację, czy jecie zazwyczaj sami i wystarczy wam stół w kuchni.
I tylko uważajcie żeby nie powiesić telewizora naprzeciwko zachodniego okna, bo może was trafiać szlag co wieczór.

Elfir
16-05-2018, 13:51
ja myślałam o takim kierunku:
https://images82.fotosik.pl/1072/02a0e6c3059e34a2gen.png



przejście z garażu do wiatrołapu przez strefę kotłowni do wiatrołapu lub spiżarni (z samochodu można szybko wyładować zakupy).
Okno kuchni zacienić pergolą lub kuchnię cofnąć względem linii elewacji i zrobić zadaszony taras.

Obok wiatrołapu gabinet (jeśli mają być przyjmowani interesanci) lub siłownia (blisko łazienki, żeby szybko można było wziąć prysznic).
Podobnie przy sypialni rodziców można zrobić albo gabinet albo miejsce do ćwiczeń (znów blisko łazienki).

Elfir
16-05-2018, 13:53
ten Signum fajny - jeśli dopuszczasz układ w literę L

martingg
16-05-2018, 13:53
kominy out, przeniesienie pieca z 15 do 13 i w 15 moja siłownia :p poszerzyć trochę garaż, pomyśleć nad przedsionkiem, tv pewnie na scianie gdzie jest kominek ... :) ogólnie dzisiaj szukałem inspiracji właśnie w tej koncepcji gdzie garaż jest z boku po środku budynku i trafiłem na to gdzie mi odpowiada większość ustawienia ;)

@Elfir
tak dopuszczam ;) jesteśmy na etapie poszukiwań rozwiązań które nam pasują a takie "oszukane L" również wchodzi w gre

sandwitch
16-05-2018, 13:55
tv pewnie na scianie gdzie jest kominek ... :)
To jest właśnie ściana naprzeciwko zachodniego okna, gdzie niskie słońce będzie się wam odbijało w ekranie. Więc jeśli tak to tylko z roletą zaciemniającą na tym oknie, która pewnie będzie zaciągnięta 80% waszego czasu w salonie.

martingg
16-05-2018, 14:05
nie jesteśmy fanami TV obydwoje ;) (ja tylko meczyk/meczyki w weekend ;) albo jakis national geo/discovery) najczęściej u nas gra radio z głośników ;) bardziej fajni muzyki + oglądanie filmów więc nie wiem czy nie zdecydowalibyśmy sie po prostu na rzutnik a wtedy i tak trzeba wszystko zaciemniać. Okno można zmniejszyć / przenieść :) to już sa detale, ogólnie projekt spełnia nasze wymagania :)

@ Elfir
bardzo fajny projekt stworzyłaś :) motyw z pergolą bardzo pozytywny

martingg
16-05-2018, 14:10
.

Elfir
16-05-2018, 14:54
do projektu to mu całkiem daleko :)

Przy domu w L-kę to możesz przerobić mnóstwo różnych projektów bo starczy dorysować garaż. .
Przykład:
https://projekty.muratordom.pl/projekt_nowatorski-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja,3400,0%2C0.htm?c=53

I przeróbka:
https://images82.fotosik.pl/1072/817f393601fceadegen.jpg

Albo https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-oszczedny-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja,2825,0%2C0.htm?c=48

i przeróbka:
https://images83.fotosik.pl/1070/5eb76c14962f7b2fgen.jpg

Elfir
16-05-2018, 14:58
Zaletą takiego dostawianego garażu jest to, że może być wykonany w lekkiej, taniej technologii. Przecież garażu nie trzeba jakoś specjalnie ocieplać.

martingg
16-05-2018, 19:47
Pomyślimy drugiej połówce podoba się również Signum wiec jest jakiś progress :) tymczasem dzisiaj zadatkowana działka teraz podział i za 3 msc pewnie będzie już nasza :)

moniss
17-05-2018, 07:29
Pomyślimy drugiej połówce podoba się również Signum wiec jest jakiś progress :) tymczasem dzisiaj zadatkowana działka teraz podział i za 3 msc pewnie będzie już nasza :)

Z tego co napisałeś wynika, że ten projekt powinien być odpowiednim dla Waszych potrzeb, zwłaszcza gdy będziecie ogrzewać prądem lub gazem (siłownia w miejscu kotłowni) :)

martingg
17-05-2018, 08:26
Tak signum wydaje sie być bardzo dobrą bazą ;) z której jak wcześniej wspominała @Elfir można chociażby odłączyć garaż oraz kotłownie jesli chcielibyśmy obciąć koszta np. ale to już są nasze ewentualne rozterki :) tak czy siak signum spełnia praktycznie każde założenie jakie mieliśmy ;) na pewno wyleciałby kominy, oraz zadaszenie nad tarasem aby uprościć jego konstrucje i oddać światło do salonu

W grę wchodzi tylko gaz lub pompa ciepła to są dalekosiężne plany :) na razie jak pisałem wyżej zapłaciliśmy zadatek za działkę, czekamy na geodetę i jej podział, obecny właściciel podpisał zgodę na wycinkę wszystkiego co dozwolone, którą to przekazałem sąsiadowi :D ma się zająć krzewami/drzewami bo jest tam tego pełno + załatwił tanią koparkę żeby usunąć potem korzenie :) potem z rok ogarniania działki podnoszenia, kopania, płoty itp itd ... także trochę pracy przed nami w przyszłym roku.

jak na razie wysłałem do kazdego z wątku o signum PW z pytaniem czy sie wybudowali/budują ;) może sie uda złapać do kogoś kontakt

https://www.youtube.com/watch?v=PegtZR2S3XU&feature=youtu.be krótki filmik z działki ... trochę roboty jest :) ale damy rade


jak na razie poprosiłem o wycene przybliżona z extradom myślicie że to realne koszta?

Stan zero - 53.400,00 zł. - tutaj na bank więcej ze względu na płytę fundamentową która zamierzam zrobić.
Stan surowy otwarty - 113.300,00 zł.
Stan surowy zamknięty - 58.900,00 zł.
Instalacje sanitarne - 38.000,00 zł.
Instalacje elektryczne - 11.500,00 zł.
Wykończenie zewnętrzne - 47.200,00 zł. - elewacje bede robił sam wiec tylko materiał
RAZEM: 332.300,00 zł.

Elfir
17-05-2018, 12:06
Dodaj do tego VAT, geodetę, przyłącza
Bardzo kosztowna jest stolarka - warto przemyśleć okna i drzwi.

martingg
17-05-2018, 12:20
To takie szacunkowe koszta z extradom ;) to że się gdzieś doda gdzieś MOŻE odejmie biorą pod uwagę :) ogólnie liczę tylko do developerskiego resztę poza meblami/materiałami będę miał za free więc kilkadziesiąt tysi zostaje w kieszeni, elektryka również sam materiał, ocieplenie również tylko materiał. Drzwi i okna pewnie też będę sam wstawiał.

martingg
17-05-2018, 23:11
signum moja dziewczyna określiła jako "ideał" :) takze szukam kogos kto zbudował i ma może szczegółowe ryunki bo nigdzie ich znaleźć nie moge :/

Elfir
17-05-2018, 23:41
Ja bym naniosła takie poprawki:
https://images82.fotosik.pl/1074/7933a566094289d2gen.png

martingg
17-05-2018, 23:43
własnie chciałem od kogos uzyskac rysunek techniczny i go sobie nanieść do programu i sie pobawic ukladem pomieszczen :)

Pablo_11
18-05-2018, 09:32
Żebyś znowu nie wyważał otwartych drzwi (a tak było z radami, abyś dał sobie spokój z malunkami), to podpowiem. Za rysunki w Cadzie (a takie są najlepsze) zwykle trzeba dodatkowo zapłacić, więc czy od kogoś je dostaniesz gratis.... może?. Kserowanie projektów też zdaje się legalne nie jest...
Ale podzwoń albo popisz do firm, które ten projekt sprzedają i na 99% dostaniesz rzut w pdf-ie i się nim baw.
Osobiście odradzał bym ten, którego obecnie używasz (z LeroyM chyba?) i jeśli poważnie myślisz o wspomaganiu się jakimś narzędziem, poszukał darmowego typu CAD.

martingg
18-05-2018, 09:56
wysłałem kilka maili tam gdzie je sprzedają signum 036 czekam na odpowiedz :) tak z leroy kazan chyba sie nazywa, jak już pisałem nie chodzi mi o dokładne projekty co do milimetra tylko o "rzucanie" pomieszczeniami nic więcej, tak jak chociazby wrzuciła tutaj Elfir nic poza tym. Moja dziewczyna ma "problem" z wyobrażeniem sobie czegoś czego nie widzi a najlepiej jakbysmy pojechali na działke i powbijali paliki i wymierzyli :D :stirthepot::stirthepot:

martingg
18-05-2018, 10:39
dokumenty sa jednak ogolnodostepne :P

http://docs.extradom.pl/extradom-036-signum-GDB1018-przekroj-pionowy-267647.pdf
http://docs.extradom.pl/extradom-036-signum-GDB1018-rzut-parteru-2-267646.pdf
http://docs.extradom.pl/extradom-036-signum-GDB1018-rzut-parteru-267645.pdf

martingg
18-05-2018, 10:41
https://images83.fotosik.pl/1071/c897ffd40b805077.png (https://images83.fotosik.pl/1071/c897ffd40b805077.png)

Pablo_11
18-05-2018, 10:55
No właśnie, wszystko jest, tylko trzeba poszukać albo zapytać :)
Koncepcja wytyczenia w terenie bardzo słuszna (panowie McDonald's właśnie tak optymalizowali pracę swoich barów).
Sam żałowałem, że wcześniej tego nie zrobiłem i spiżarnię wyrzuciłem już po zamontowaniu okna w kuchni, a mogło być większe. Finalnie i tak jest jasno, ale....
Szczegółowe rzuty przydają się bardzo, bo widać co można zmienić bez większych komplikacji.

martingg
18-05-2018, 11:49
Ostatecznie pewnie i tak zrobimy ;) ale do tego jeszcze kupa czasu z posprzataniem działki itp itd a wstępna wizje mamy, sam projekt nam bardzo odpowiada zostaje ewentualna zmiana pomieszczeń no i ewentualne wydłużenie garażu.

Pytanie bo na nie jeszcze nie znalazłem odpowiedzi, ogrzewanie będzie gazowie na 75% lub pompy ciepła. Jak duże musi być pomieszczenie gospodarcze na pompy i na gaz? Gaz to tylko sobie stoi w konciku wiec nie potrzeba duzo miejsca z pompa ciepła średnio sie orientuje.

Czy kotłownia z pralnia to dobry pomysł? Mógłbym bez problemu wyrzucic kotłownie do garażu w jakies małe pomieszczenie, czy nie jest to lepsza opcja ze względu chociażby na ewentualną nieszczelność gazu (ekstremalny przypadek ale biore kazda ewentualność pod uwage) wydobywanie się zapachów, wygode itp itd? Jak uważacie :)

Kamila.
18-05-2018, 12:03
Drzwi i okna pewnie też będę sam wstawiał.
:jawdrop:
Serio?
Za okna zapłacisz wtedy 23% vat.
Jeśli kupisz okna z montażem, 15% kwoty zostanie Ci w kieszeni.

Przemyśl to :P

Elfir
18-05-2018, 12:10
Czy kotłownia z pralnia to dobry pomysł? Mógłbym bez problemu wyrzucic kotłownie do garażu w jakies małe pomieszczenie, czy nie jest to lepsza opcja ze względu chociażby na ewentualną nieszczelność gazu (ekstremalny przypadek ale biore kazda ewentualność pod uwage) wydobywanie się zapachów, wygode itp itd? Jak uważacie :)


Mój kocioł na gaz ma jakieś 40x60 cm. Większy jest zasobnik na wodę. Ja mam 120 l. A przy dzieciach trzeba większy.
Podobną wielkość co zasobnik ma mój rekuperator.
Sa piece zintegrowane z zasobnikiem, które wyglądają jak wysoka lodówka.
Podobnie ma się z PC. Tak naprawdę ustawisz to w większej szafie w korytarzu.

Ja mam graciarnio-pralnio-suszarnię kotłownię razem. Szkoda miejsca na tworzenie jakiś osobnych pomieszczeń. Chyba, ze komuś zależy na wysokiej estetyce pralni to wówczas niech bierze pod uwagę, że w kotłowni jest plątanina rur

Elfir
18-05-2018, 12:11
:jawdrop:
Serio?
Za okna zapłacisz wtedy 23% vat.
Jeśli kupisz okna z montażem, 15% kwoty zostanie Ci w kieszeni.

Przemyśl to :P

Pytanie ile kosztuje robocizna?

Natomiast nie bardzo widzę jak jedna osoba wstawia duże okno bez pomocy.

martingg
18-05-2018, 12:18
Po prostu co się znajomy buduje to narzeka na wstawienie okien i drzwi ... Ojciec ma wykończeniówkę więc wstawiał nie raz i nie dwa okna/drzwi ... u nas w mieszkaniu problem jest tylko z 1 oknem które wstawiała właśnie ekipa a nie ojciec bo nie miał czasu i jest ch... opiankowane. Tutaj nie chodzi o koszta akurat tylko o zrobienie tego dobrze, a stać nad ekipa przez dzień czy dwa i sprawdzać wszystko dokładnie to chyba wole to zrobić z ojcem, najnowszy przykład jak ojciec robił u znajomej cały dom i wstawiał m.in drzwi ppoz do kotlownia zrobił elegancko ze chodza paluszkiem, a wejściowe to po prostu trzeba jeb@#$ ...... porażka. Znajoma mi powiedziała, że żałuje iż nie dała ich obsadzić mojemu ojcu ... teraz muszą się bujać z firmą która je montowała żeby poprawiali. Także może po prostu w okolicy ciężko o sensowną ekipę i tutaj moje "zboczenie" ale to już jest detal że tak powiem.

Co do pralni to jak dla mnie nie ma znaczenia ... najtańsze płytki, sznurki czy inne suszarki, nie musi być, a nawet nie powinno być złotych kranów i klamek tam ;) estety ma w ogóle poboczne znaczenie, bardziej chodzi o bezpieczeństwo przy pompie to nas to lotto bo ty "tylko" prąd a gaz cóż ... wiadomo może być bum :)

Elfir
18-05-2018, 12:51
Teraz to okna wstawia się na ciepłym montażu.
Na konsolach, z taśmami paroszczelnymi.

Jak ekipa chce wstawiać tylko na piankę to nadaje się do natychmiastowego wyrzucenia.
***
Gaz - jak masz takie obawy zamontuj czujkę.

martingg
18-05-2018, 13:06
Obaw nie mam za bardzo żadnych :P jeszcze :) po prostu zbieram wiedzę i wyszukuję plusów i minusów różnych rozwiązań ;) większość z was tutaj ma juz domy i wiecie co byscie zrobili inaczej ... :)

Elfir
18-05-2018, 13:16
Zastanów się nad wielkością tego domu, w sytuacji kiedy nawet nie macie dzieci.
Odpukać, ale nie wiesz, co przyniesie życie.
To bardzo duży dom i już pal licho koszty grzania, ale to trzeba będzie sprzątać. Myć okna.
Sprzęt do ćwiczeń można ustawić w sypialni jednego z dzieci (póki ich wcale nie macie). A dopiero jak będzie dwójka zastanowić się czy domu nie rozbudować o kolejne pomieszczenie.

martingg
18-05-2018, 13:23
mamy obecnie rocznego potwora ;)
co do sprzątania właśnie myślę nad zakupem do testów Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2 aby sprawdzić jak sie sprawuje w mieszkaniu 65m2 :D zawsze to jakaś pomoc bo młody to nam ostatnio mocno daje w kość :D

martingg
18-05-2018, 15:24
aczkolwiek dodam iz jest to również brana jest opcja mniejszego domu ;) signum 036 to dla nas juz taka full opcja rzekłbym :)

przykład mniejszego https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-galach-g-mc6e21f20bc5b0 bez garazu, schody na strych gdzie moze byc silownia wiec potrzebna nam sporo mniejsza powierzchnia parteru = mniejsza płyta fundamenta ... ogólnie przekonujemy sie do typu domu L bardzo ustawna bryła

TangoPapa
18-05-2018, 17:31
Cześć,

Mam nadzieję, że dobrze wybrałem podgrupę;) Planuję budowę domu na działce ok 1000m2, poniżej rzuty parteru i piętra.
Dajcie znać co o tej koncepcji myślicie, chętnie posłucham/poczytam konstruktywnej krytyki;)

413311

413312

Elfir
18-05-2018, 18:45
jak na tak wielki dom to wiatrołap za mały.
Stół też dziwnie umiejscowiony, przeszkadza w komunikacji do kuchni.
Stopień skomplikowania piętra i ilość sian nośnych jest...zdumiewająca.

TangoPapa
18-05-2018, 18:56
hmm a co podpowiadasz z tym wiatrołapem? Co do stołu to wiem, że tam nie może stanąć - to raczej na zasadzie przypominania, że stół gdzieś będzie musiał być;) Dodasz coś więcej odnośnie piętra? Zamysł był taki, aby układ był funkcjonalny no ale funkcjonalność to jedno, technologia wykonania to drugie;) dlatego chętnie poczytam co by tu zmienić;)

martingg
18-05-2018, 19:43
tak z ciekawości jest racjonalne wytłumaczenie na kolejne drzwi z przedsionka do przedsionka garazu"? Czy chodzi tu o to aby cieplo nie uciekało do garażu?

TangoPapa
18-05-2018, 19:53
Hey, myślę że jest:) to pomieszczenie między wiatrolapem a garażem to garderoba:)

martingg
18-05-2018, 21:40
No dobra signum przerysowany do zabawy ... w oryginale wygląda tak wzorowałem się wewnetrzynimi wymiarami i wyszło dobrze nawet :)

https://images82.fotosik.pl/1075/fc2f38c8dff346a7.png (https://images82.fotosik.pl/1075/fc2f38c8dff346a7.png)

a teraz zmiany ...
https://images84.fotosik.pl/1073/e0bb97980500fdd4.png (https://images84.fotosik.pl/1073/e0bb97980500fdd4.png)

garaż rozszerzył się do góry i na dół o jakies 120cm ~~ przez co zmniejszyły się okna w łazienkach nie wiem czy nie lepiej "rozszerzyc" go tylko w dol kosztem okna w malej lazience mniej roboty dla architekta i w glownej lazience bedzie wieksze okno aczkolwiek beda wychodzic na polnoc wiec slonca tam nie bedzie tak czy siak ...
- kuchnia troche zmniejszona aby lazienka mniejsza byla wieksza
- glowna sypialnia wywedrowala na gore, dwa pokoje na prawo na południe.
- wejscie do pralnio/kotlowni z lazienki glownej
- przedsionek sie zwiekszył pewnie po wejsciu po prawej byłaby jakas "ławka" na ktorej mozna usiasc i zalozyc buty a nad kurtki naprzeciwko drzwi wejsciowych po lewej moze szafa?
- siłownia troche wieksza


reszta bez zmian

moniss
18-05-2018, 22:31
martingg, pamiętaj, że więcej metrów domu, to większe koszty... Czy jest sens powiększania części garażowej? A może zamiast garażu mogłaby być wiata na 2 auta? Poza tym, już na etapie przeprojektowywania tej części pójdziesz w koszty, bo będzie trzeba dodatkowo przeliczyć u konstruktora więźbę (przy wydłużaniu tego by nie było).
Szerokość łazienki w części dziennej, moim zdaniem była w porządku, zwłaszcza gdyby ustawić kibelek stelażem pod oknem.
Nie rób wejścia do pralnio-kotłowni przez łazienkę, bo:
- łazienka będzie dużo mniej ustawna, gdyż dużą jej część zajmie komunikacja
- trudno będzie dostać się/wydostać z pralni, gdy ktoś będzie dłużej korzystał z łazienki
- masz przecież spokojny dostęp do tego pomieszczenia z korytarza, więc po co sobie i domownikom życie utrudniać?

Staraj się nie robić drzwi tuż przy ścianie, bo zwykle ta ściana później jest już mało ustawna - jeśli w ogóle (wyjątek można zrobić dla obszaru wiatrołap-siłownia aby zmieścić jak największą szafę w wiatrołapie).

Jeśli chodzi o oświetlenie łazienek, to obecnie mam okno od północy, które duże może i nie jest, ale robi dobrą robotę cały dzień oświetlając łazienkę, przez co nie trzeba za każdym razem włączać światła. Dlatego też, im dalej od okna będą ściany części garażowej, tym do łazienek będzie wpadało więcej światła dziennego.

Elfir
18-05-2018, 23:37
hmm a co podpowiadasz z tym wiatrołapem? Co do stołu to wiem, że tam nie może stanąć - to raczej na zasadzie przypominania, że stół gdzieś będzie musiał być;) Dodasz coś więcej odnośnie piętra? Zamysł był taki, aby układ był funkcjonalny no ale funkcjonalność to jedno, technologia wykonania to drugie;) dlatego chętnie poczytam co by tu zmienić;)

podpowiadać to powinien ci architekt.

Czy jest jakieś wytłumaczenie tych ścian nośnych na piętrze?
Z reszta konstrukcja bardzo skomplikowana, to dom za 800 tyś.
I do tych pomysłów architekta proponuję od razu wziąć architekta wnętrz, bo tam jest sporo przestrzeni, za której budowę płacisz, ale nie da się wykorzystać i okien. Jak nie chcesz mieć pogłosu w salonie to trzeba pomyśleć o tym, jak rozbić fale dźwiękowe.
Zastanów się jak urządzić kuchnię. Czy wysoka zabudowa (lodówka, piekarnik) wkomponuje się w te narożne okna.
Dlaczego łazienka przy sypialnie nie ma wejścia z sypialni lub garderoby?

I co z tego, że salon wielki jak reszta pomieszczeń mikroskopijna? Toaleta pod schodami jak w maleńkich domkach, spiżarka symboliczna i jeszcze te drzwi otwierające się do środka. W pomieszczeniu między garażem a wiatrołapem nie wejdzie szafa normalnej głębokości (60 cm).

Ile masz styropianu na ścianie?
Dlaczego garaż nie ma izolacji między domem?


Ja bym poszła w tym kierunku:
https://images81.fotosik.pl/1074/12f1c52bbbbab42dgen.jpg

w salonie kanapa przodem do okna, by było widać ogród.

martingg
19-05-2018, 10:57
martingg, pamiętaj, że więcej metrów domu, to większe koszty... Czy jest sens powiększania części garażowej? A może zamiast garażu mogłaby być wiata na 2 auta? Poza tym, już na etapie przeprojektowywania tej części pójdziesz w koszty, bo będzie trzeba dodatkowo przeliczyć u konstruktora więźbę (przy wydłużaniu tego by nie było).
Szerokość łazienki w części dziennej, moim zdaniem była w porządku, zwłaszcza gdyby ustawić kibelek stelażem pod oknem.
Nie rób wejścia do pralnio-kotłowni przez łazienkę, bo:
- łazienka będzie dużo mniej ustawna, gdyż dużą jej część zajmie komunikacja
- trudno będzie dostać się/wydostać z pralni, gdy ktoś będzie dłużej korzystał z łazienki
- masz przecież spokojny dostęp do tego pomieszczenia z korytarza, więc po co sobie i domownikom życie utrudniać?

Staraj się nie robić drzwi tuż przy ścianie, bo zwykle ta ściana później jest już mało ustawna - jeśli w ogóle (wyjątek można zrobić dla obszaru wiatrołap-siłownia aby zmieścić jak największą szafę w wiatrołapie).

Jeśli chodzi o oświetlenie łazienek, to obecnie mam okno od północy, które duże może i nie jest, ale robi dobrą robotę cały dzień oświetlając łazienkę, przez co nie trzeba za każdym razem włączać światła. Dlatego też, im dalej od okna będą ściany części garażowej, tym do łazienek będzie wpadało więcej światła dziennego.

wiem ze wyższe koszta ale buduje sie na 20-25 ~~ lat wiec 10 tys w ta czy w tą poza tym jak orientacyjnie patrzyłem to tam wchodza 2 samochody i nie zostaje za duzo luzu, a wolałbym ten 1m ekstra długości na rower, kosiarke, łopat itp itd... tak wiem łatwo się mówi potem się robi 50 tyś w tą czy w tą :D
Wolałbym garaż, jakbym miał robić wiatę to bym chyba postawił gdzieś z boku blaszaka ...

Mój plan to umieścić tam bidet + wc więc te 20cm głębokości by się trochę przydało ;) a kuchnia zamiast 445 ~~ miałaby 425cm długości także dużo moim zdaniem.

Drzwi są rzucone od czapy raczej ;)

Iscra
19-05-2018, 20:03
poza tym jak orientacyjnie patrzyłem to tam wchodza 2 samochody i nie zostaje za duzo luzu, a wolałbym ten 1m ekstra długości na rower, kosiarke, łopat itp itd...

Też tak chciałam. Poszerzyłam garaż, żeby zmieścić inne bzdety, ale za to w ramach cięcia kosztów zrobiłam go na 1 stanowisko, a nie 2. Plus wiata.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-05-2018, 21:22
Dajcie znać co o tej koncepcji myślicie, chętnie posłucham/poczytam konstruktywnej krytyki;)

- głęboki garaż i co dalej ?
- toaleta pod schodami … poczytaj o instalacjach
- dół biegu schodów kontra drzwi – jak dwa razy wpadniesz na skrzydło, przemyślisz to „rozwiązanie”
- lokalizacja ścian nośnych piętra ma się nijak w ½ do lokalizacji ścian parteru
- kominek w centrum – co z doprowadzeniem powietrza do komory i gdzie jest komin dymowy ? gdzie wyczystka ? … w kominku ?
- lokalizacja stołu najgorsza z możliwych ! – wrysuj go w prawidłowych odległościach od ściany i zobaczysz, że wejścia do kuchni brak !!! i tak są traktowane wszystkie przestrzenie wewnętrzne tego planu
- kuchnia z wyspą nie ergonomiczna … odległość kuchenka / zlewozmywak dramatyczna podobnie jak odległość wyspy od zabudowy meblowej wzdłuż ścian

… to jest usilna, amatorska próba projektowania, a w zasadzie jakaś bardzo ogólna wizja czegoś, co mocno zaboli użytkownika, jeśli w takiej formie by pozostała

konstruktywnie poleciłbym np. " Ład przestrzeni " - Bolesława Szmidta.

Elfir
20-05-2018, 12:33
… to jest usilna, amatorska próba projektowania, a w zasadzie jakaś bardzo ogólna wizja czegoś, co mocno zaboli użytkownika, jeśli w takiej formie by pozostała

.

Mam podejrzenia, że to jest rysunek od architekta (i to po weryfikacji przez konstruktora), sadząc ze sposobu rozrysowania osi ścian.


Tango Papa poniósł już pewnie koszty zlecenia wykonania projektu, ale moim zdaniem to powinien zmienić architekta.

martingg
20-05-2018, 22:29
Z ciekawości wysłałem zapytanie o Singum 036 w stanie developerski dostałem wycenę na 500 tys bez wnikania w detale jak materiał itp itd

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-05-2018, 10:26
Mam podejrzenia, że to jest rysunek od architekta (i to po weryfikacji przez konstruktora), sadząc ze sposobu rozrysowania osi ścian.
nie wiadomo, czy te rysunki pochodzą od architekta ( wątpię ), konstruktora, instalatora, a może Inwestora, który nauczył się jakiegoś programiku. Tak czy nie jest dramat.

Elfir
21-05-2018, 12:50
załozymy się? :D

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-05-2018, 12:56
chętnie ( o prawdę :) ) tylko kto to rozstrzygnie ?

TangoPapa
21-05-2018, 13:14
Cześć,

Dzięki za konstruktywne uwagi:) rysunek jest od architekta:) generalnie podział pomieszczeń jest zrobiona przeze mnie na zasadzie szkicu i podana architektowi.

Co do garażu - głęboki bo na końcu ma być warsztat do majsterkowania, a drzwi tylne szersze, aby mieć swobodę wchodzenia z większymi gabarytami.

Co do stołu to został po prostu tak postawiony jako przypominacz raczej, że taki mebel musi gdzieś stać:) na pewno w tamtym miejscu nie będzie stal.

Co do wyspy to wymiar konsultowane z paroma osobami z salonów kuchennych także wydaje mi sie, że są ok.

Reszta uwag jak najbardziej cenna:) koncepcja dołu z łazienką razem z gabinetem bardzo ciekawa.

Elfir
21-05-2018, 13:35
Ten wielki pokój z łożem to miał być gabinet? Po co w gabinecie garderoba?
Myślałam, że to master bedroom.

Skoro to projekt indywidualny to meble MUSZĄ zostać wstępne rozplanowane, bo między innymi pod nie dobiera się układ i wielkość pomieszczeń.
Wstawianie stołu byle gdzie na planie to proszenie się o kłopoty.


Jak pisał Łukasz - prace należałoby zacząć od początku.

TangoPapa
21-05-2018, 13:46
Pełna zgodność - moje nie dopatrzenie z tymi meblami. Co do gabinetu to w sumie miało być tak, że na teraz kiedy człowiek młody to miał być gabinet z garderobą:) natomiast łazienka ogólnodostępna dla gości i normalnego uzytkowania. Z czasem gdy człowiekowi parę wiosen przybędzie, gabinet miał się stać master bedroom czyli łazienka wtedy miała zostać połączona z pokojem, a odcięta od ogólnego użytku.
Trochę to pokrecone - moje myślenie, ale to co piszecie ma sens:)

Elfir
21-05-2018, 13:58
Po co łazienka dla gości, skoro pod schodami była toaleta?

Może gabinet/pokój gościnny po prostu zrób na piętrze w mniejszym pokoju a na parterze jak planowałeś docelowo sypialnię rodzicielską?

TangoPapa
21-05-2018, 14:04
No chyba tak będzie lepiej:) wiecie do wszystkiego trzeba dojrzeć:) i niektóre tematy muszą się ulezec, aby wypracować odpowiednią decyzję.

Elfir
21-05-2018, 14:20
no to teraz porozmawiaj z architektem dlaczego piętro ma same ściany nośne?
Do czego służy ściana nad tarasem?
Po co ci wąskie balkony w domu jednorodzinnym? Masz jakiś super widok?


Możesz uprościć piętro i nieco zmniejszyć (koszty budowy!), nie robić tarasów tylko normalnie płaskie dachy (wysypane żwirem):
https://images81.fotosik.pl/1076/006c11025eb139dd.jpg

TangoPapa
21-05-2018, 14:32
Chodzi o walory estetyczne bez balkonu brakuje czegoś bryle budynku. Wrzucę za chwile wizualizacje z zewnątrz.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-05-2018, 15:58
Co do wyspy to wymiar konsultowane z paroma osobami z salonów kuchennych także wydaje mi sie, że są ok..
- to "salony" raczej nie mają pojęcia o ergonomii pracy w kuchni ( ? ) , natomiast co do ilości "wrzucanej" ilości mebli ( kosztem minimum normatywnych odległości ) i ich wyceny pewnie mają pojęcie. Jeśli obecnie masz kuchnię ( zakładam że masz ! ) przysuń cokolwiek na odległość 60cm od szafek dolnych i spróbuj z nich korzystać - nie ma szans, a tak właśnie masz. Wyspa - fajna rzecz !, ale gdzie zamrażarka / lodówka, gdzie faktyczny blat roboczy ? i ta odległość zlewozmywak / kuchenka - 60cm? wyobrażasz sobie sytuację, gdy "mycie" koliduje z "gotowaniem" potraw na tych 60-u cm ?
- dla mnie ta koncepcja jest bez pojęcia ! nanosisz podziały miedzy pomieszczeniami, trafia to ( jak piszesz ) do architekta, który co ? boi się wprowadzać uwagi do tego nieszczęścia? przyjmuje wszystko bezkrytycznie ? a może wychodzi z założenia : klient tak chce, to tak będzie miał, choćby przez resztę życia wpadał na te ( przykładowo ) drzwi u dołu biegu schodów. Ta bezkrytyczność jest chyba jeszcze większym nieszczęściem !
- nie rozumiem również skąd jakaś dziwna tendencja ? aby do architekta przyjść z planami ?
Tak jak pisałem wcześniej, lepiej doprecyzować swój planowany " program użytkowy " budynku ( na kartce A4 ), pokłonić się nad faktycznymi swoimi potrzebami, a niżeli szkicować coś, co i tak nie ma szans zaistnieć, jest mocno oderwane od rzeczywistości.

TangoPapa
21-05-2018, 16:11
Łukaszu dzięki za podjęcie tematu. Tylko nie wiem o jakich 6ocm mówisz?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-05-2018, 16:18
- między kuchenką, a zlewozmywakiem
- odległość między wyspą, a pozostałą zabudową powinna wynosić minimum 90cm - 100cm, a komfortowa odległość to 120cm pozwalająca na korzystanie z szafek dolnych ( pod wyspą i w zabudowie dolnej wzdłuż ścian. )

Elfir
21-05-2018, 16:48
i tam chyba jest te minimum 90 cm między szafkami na wyspie a szafkami przy ścianach. Niemniej jak na tak dużą kuchnię to zdecydowanie za mało a wysoka zabudowa może wyglądać źle przy tych narożnych oknach.

TangoPapa
21-05-2018, 16:58
Wyspa ma ok 3,5m i jest oddalona od ścian o 160cm czyli prześwitu jest 1m

Elfir
21-05-2018, 20:47
czyli ciasno.

TangoPapa
21-05-2018, 20:51
Czyli trzeba zmienić:)

martingg
22-05-2018, 09:14
Wracając do Signuma pasuje idealnie, a teraz wariant bardziej "budżetowy" który również rozważamy.

Ta sama pracownia, ten sam projektant zdaje się wersja po prostu bez garażu/dużej kotłowni :)
https://projekty.muratordom.pl/projekt_jaskolka,240,0%2C0.htm

w oryiginale wygląda tak
https://images81.fotosik.pl/1077/a7a5383b4f356a05.png (https://images81.fotosik.pl/1077/a7a5383b4f356a05.png)

a po przeróbce:
https://images84.fotosik.pl/1076/5c93ac6b852c25ab.png (https://images84.fotosik.pl/1076/5c93ac6b852c25ab.png)

- zmieniony układ
- powiększona garderoba przy sypialni
- zmniejszona spiżarnia, powiększona kuchnia w kuchni zmniejszone ściany od salonu. W spiżarni pewnie byłby zamurowane"drzwi" na zewnatrz tak by mozna było je kiedyś zrobić
- zmieniony układ wejsciowy/przedsionek/garderoba/łazienka
- pokój 2 robiłby pewnie teraz za siłownię, pokój 1 dla młodego, nie mam za bardzo pomysłu jak je mniej więcej zrównać wielkością na około 15m2 jakiś pomysł?
- przed gabinetem zrobione miejsce na szafę wnękową
- brak kominów oczywiście

Mógłbym trochę powiększyć łazienkę kosztem kotłownio/pralnii tylko czy jest sens? w Łazience wanna + 1 umywalka + wc oraz bidet nie wiem czy jest sens? 9m2 to i tak sporo. Przedsionek trochę powiększyć? kosztem łazienki? Można przesunąć scianę od przedsionka w łazienkę, i łazienkową przesunać zmniejszając kotłownie, zrobiłaby się pewnie wnęka w łazienca z 60cm ~~ coś by się tam upchnęło może jakieś szafki na ręczniki itp itd?

https://images84.fotosik.pl/1076/aa307c9db068ae0f.png (https://images84.fotosik.pl/1076/aa307c9db068ae0f.png)

w przyszłości pewnie doszedłby garaż tak jak w wersji jaskółki z garażem
https://projekty.muratordom.pl/projekt_jaskolka-wariant-i,379,0%2C0.htm

martingg
22-05-2018, 10:11
Po konsultacji z użytkownikiem Jaskółki podsunął moim zdaniem bardzo fajny pomysł :)
Wywalić spiżarnie i zrobić kuchnie+jadalnie wtedy jest 20m2 do aranżacji :)
W miejsce garderoby wlatuje spiżarnia
Zmienił się układ na końcu korytarza przy pokoju 1 oraz 2 teraz są prawie równe dodatkow powiększył się tam Hol co pozwoli na wrzucenie tam dodatkowej szafy.
W Przedsionku z prawej szfa po lewej jakaś "ławka" ładna do siadania i zakładania butów + wieszaki


https://images83.fotosik.pl/1075/4430f3cf2ec0b7fb.png (https://images83.fotosik.pl/1075/4430f3cf2ec0b7fb.png)

Elfir
22-05-2018, 11:14
nie ma garażu.

Gabinet daj od najmniej nasłonecznionej strony - podczas pracy na kompie przeszkadzać będzie światło słońca.

Łazienka gościnna z wejściem z salonu - NIE!

Przy 2+2 powinny być dwie łazienki z programem kąpielowym (chociażby prysznicem)

To duży dom - jego wykończenie będzie kosztować. Bo w tak dużym salonie nie można wstawić trzyosobowej kanapy za 3 tyś. Aby wypełnić sensownie przestrzeń trzeba kupić rozłożysty narożnik za 10 tyś. Podobnie stół - nie na 4-6 osób ale na 8-10 osób.

martingg
22-05-2018, 11:42
Dlatego napisałem iż jest to wersja "budzetowa" z planowanym dobudowaniem garażu na końcu inwestycji jak juz bedziemy wiedzieli ile czego itp itd w najgorszym wypadku beton + blaszak na 2 stanowiska.

tutaj wersja z garażem https://projekty.muratordom.pl/projekt_jaskolka-wariant-i,379,0,0.htm zawsze mozna go dokleic dlatego napisalem o 'zrobieniu" drzwi ze spiżarni/jadalni do garażu.
W mniejszej łazience wejdzie prysznic bez problemu na końcu + toaleta.

Obecnie mamy narożnik od 2 lat 350x320cm zapłaciliśmy całe 2800pln ... zrobiony na zamówienie tzn powiększony obudowany z każdej strony wiec spokojnie siada na nim 6 osób, kwestia chęci i unikania popularnych sieciówek gdzie ceny są kosmiczne :) stół 90x100 rozkładany do 350cm.

Elfir
22-05-2018, 11:53
chcesz przez jadalnię/kuchnię chodzić do garażu?
Bo w Signum garaż też można dobudować później.

martingg
22-05-2018, 12:22
tylko w signumie nie bedzie wiecej zabawy (kosztów?) dla architekta/konstruktora ze zmiana dachu na kompletnie 2 spadowy?

sandwitch
22-05-2018, 16:41
Po konsultacji z użytkownikiem Jaskółki podsunął moim zdaniem bardzo fajny pomysł :)
Nie podoba mi się ten projekt ze względu na umiejscowienie gabinetu - skoro ma być do korepetycji to mamy obcych ludzi w głębi strefy prywatnej. Jak już to zamieniłabym go miejscem z łazienką.
Jak widzisz w ogóle dobudowanie tam garażu? Narysuj koncepcję przebudowy. Bo dobudowanie się do jadalni lub salonu, zabranie całej ściany okien, absurdalna komunikacja - to wszystko przemawia na niekorzyść pomysłu. Signum było rozsądniej zaplanowane i do budowy z garażem i do budowy bez garażu.
A co do kosztów konstruktora - dom 160-200 m2, a zaoszczędzenie na konstruktorze, żeby projekt może był kłopotliwy i niewygodny, ale za to tańszy... No nie wiem, ja nie widzę logiki w takim działaniu, kiedy się stawia chatę za pół bańki.

martingg
23-05-2018, 08:24
Racja, po prostu początkowe założenia były inne, zróbmy prostą stodołę jakieś 120-130m2 ~~ o garażu się kiedyś pomyśli ... tak żeby się nie zawalić kredytem liczyliśmy ze wystarczy nam 150-200 tyś kredytu ~~ a teraz signum w full opcji to co najmniej 350-400 tyś kredytu dlatego ciągle są wahania ;) szczególnie jak wczoraj zacząłem liczyć płyta fundamentowa to z 70-80 tyś co najmniej około 260m2, dachu 380m2 to kolejne 70-80, jeszcze ściany i robota za nie to kolejne 60? strzelam. Potem podłogówka, piec, tynki, okna kolejna 100 i się robi 320 a pewnie 350 bo nie pamietam o milionie pierdół i w naszej prostej stodole liczylismy 220-240 developerski ~~ także 100ka więcej ale cóż domu się nie buduje na 5 lat ... Czyli de facto stoimy przed standardowym wyborem inwestora :) wziąć więcej kredytu czy zejść trochę na ziemie z wymaganiami :D

signum bez garażu i siłowni

[URL=https://images84.fotosik.pl/1077/f61cb0c5592de5fd.png]https://images84.fotosik.pl/1077/f61cb0c5592de5fd.png[/URL

sandwitch
23-05-2018, 09:11
signum bez garażu i siłowni
Zgrabny ten projekcik, nie widzę w nim właściwie wad. Jedyne co to usunąć okno z garderoby (można wtedy mieć otwarte szafy i ubrania nie płowieją), przearanżować tę dziwną wyspę w kuchni i jest bardzo dobrze.

martingg
23-05-2018, 09:41
wyspa była rzucona tak żeby mniej więcej wyobrazić sobie kuchnie, nie wiadomo może będzie w L może z wyspa ... detale obecnie tak jak i okno

No Signum bez garażu, przedsionka i siłowni jest to rozwiązanie pośrednie które nas zadowala pod względem metrażu, rozkładu dosyć wdzięczny projekt jeśli chodzi o obcięcie go, a wywalenie tych 3 pomieszczeń pewnie pozwoli zaoszczędzić około 100 tyś .

Elfir
23-05-2018, 14:56
Signum można skrócić o jakieś 1,5 m bez większej utraty funkcjonalności. Zlikwidować okno w garderobie. Poza wyjściem tarasowym w kuchni i salonie fixy.
https://images83.fotosik.pl/1076/f710734f5b03f1d0gen.png

na czerwono zaznaczyłam drogę z zakupami.

martingg
24-05-2018, 07:40
raczej bym nie chciał go skracać te 1,5m zmniejszyłoby o około14m2 więc całkiem juz sporo ;) jak mółwiłem okna i drzwi były od czapy teraz chwile nad tym posiedziałem

https://images82.fotosik.pl/1079/feb3b3145c0c2758.png (https://images82.fotosik.pl/1079/feb3b3145c0c2758.png)

nie wiem czy bym nie wolał normalnego otwieranego okna w kuchni jednak reszta w salonie fixy poza balkonowymi

Elfir
24-05-2018, 11:18
na moim rysunku widzisz jakoś stratę tego 1,5 m?

martingg
28-06-2018, 13:54
Tak trochę dzisiaj się nudziłem w pracy i pomyślałem o wersji "Eco"

jakieś opinie? schody są rzucone "umownie" powiedzmy gdzies tam będą ...

https://images83.fotosik.pl/1104/44796c4f04aac8ab.png (https://images83.fotosik.pl/1104/44796c4f04aac8ab.png)

Elfir
01-07-2018, 23:49
raczej zamień miejscami łazienkę i wejście do domu.
Małe wc (domyslam się, że gościnne) w części sypialnej a duża (w domyśle prywatna) łazienka w części publicznej?

martingg
02-07-2018, 12:55
tak, w sumie prawda wjescie na prawo, aczkolwiek licząc wszystko raczej zostaniemy przy parterówce, oszczędności na płycie i dachu pójdą w stropy + dach także wyjdzie na jedno ...

martingg
12-08-2018, 18:52
https://images89.fotosik.pl/16/9811a560f02de26f.png (https://images89.fotosik.pl/16/9811a560f02de26f.png)

Opinie? ;)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-08-2018, 13:05
martingg
tą „dyskusję” jaką starasz się prowadzić na FM, powinieneś prowadzić z projektantem obiektu ! ( jak najbardziej pochwalić się efektem tej współpracy nad projektem indywidualnym ) i może to uchroniłoby Cię przed ciemnym korytarzem, spiżarką w której mieszczą się dwie szafki, czy też odległością do pokonania między „siłownią”, a najbliższym natryskiem ( zakładam, że pocisz się jak wszyscy ), czy też innymi „ ciekawostkami ”.
Póki co nie ma tu Architektury, Konstrukcji, Instalacji, brak choćby podstawowej aranżacji pomieszczeń, nie ma NIC poza hobbistycznym podziałem przestrzeni prostokąta i zapytaniem co z tego wynika? wynika zakładany program użytkowy budynku, który można i spisać na kartce A4 ( albo mniejszej ). Weź ( przykładowo ) Koncepcję z #4534 , tam jest o czym dyskutować i porównaj ją ze swoją.

martingg
14-08-2018, 10:09
Chodzi mi o wymianę spostrzeżeń co do układów pomieszczeń, a nie wymiarów drzwi czy okien ... jeśli chodzi o spiżarnie po otworzeniu drzwi z prawej strony wchodzi szafka 50 głęboka 70 szeroka z lewej strony szafka 30cm głęboka 200cm długa, na końcu będzie L 90cm szerokie 60cm głębokie jak dla mnie to w zupełności wystarcza nie będzie tam zamrażarek na ludzkie szczątki tylko półki/szafki na mleko wode i inne puszki czy też jakieś sprzęty mało używane w kuchni ... przejście 10m do łazienki problem? nie sądze ...

urządzane .

https://images92.fotosik.pl/19/52261461953854bf.png (https://images92.fotosik.pl/19/52261461953854bf.png)

sandwitch
15-08-2018, 21:32
Po co ci prywatna łazienka w master bedroom, jeśli pod natryskiem mieści się tylko jedna osoba? Żeby mieć blisko do toalety rano?
Pytam, bo fascynuje mnie to na gruncie prywatnym, a widzę takich projektów coraz więcej.

martingg
16-08-2018, 07:20
tam jest wnęka 180cm x 120cm więc raczej zmieszczą się dwie :) to chyba wygoda lub moda na prywatną łazienkę, amerykański styl ;) tylko brakuje mi jeszcze z 300m2 do ich standardów :) dla mnie to raczej wygoda i kawałek prywatności ;) może będzie tam wanna kto to wie ...

https://images89.fotosik.pl/19/2bd5ef40daf51f4b.png (https://images89.fotosik.pl/19/2bd5ef40daf51f4b.png)

garage1
13-10-2019, 21:21
Witam. Chciałbym prosić Was o ocenę koncepcji pomieszczen w domu. Dom dla 2 osob. ogrzewanie pompa ciepla + rekuperacja.Wjazd od polnocy ze wzgledu na polozenie dzialki i widok. Podpowiedzcie czy rozkład pomieszczeń jest funkcjonalny i przeznaczony na nie metraż wystarczający. Dziękuje za wszelkie sugestie
Pozdrawiam Arek
to moja pierwsza zabawa z kazplanem i prosze o wyrozumialosc :)

https://images91.fotosik.pl/264/3cca0d938625f559med.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/3cca0d938625f559)

Elfir
13-10-2019, 22:10
duża odległość kanapa - tv, za to ciasno między stołem a kanapą.
Dużo okien w kuchni - gdzie będzie płyta?
Po co schody w garażu?

ciężkiprzypadek
13-10-2019, 22:27
Oprócz tego co napisała Elfir, to jeszcze zrobiłabym drzwi na zewnątrz z pralni, by swobodnie wychodzić z praniem na dwór. Oraz powiększyła garderobę o ten wycięty kawałek. Wtedy garderoba będzie bardziej funkcjonalna a sypialni i tak to nie zaszkodzi.
Razi mnie też ubikacja w drzwiach w małej łazience. Zamieniłabym miejscami toaletę z umywalką.

garage1
14-10-2019, 06:59
Witam ponownie, bardzo dziękuje za uwagi. Elfir może poszerzyć sypialnie i pokój o 0,5m każdy i zmiejszyc salon o ten 1 m ? Cały czas myślimy gdzie dać płytę w kuchni, żona chce na wyspie. Ściana w salonie ma 6,1m wiec powinien wejsc stoł, narożnik ok 3m i zostaje 3m. Chciałem obniżyć garaż o 0.5m stad te schody w garażu.
ciężkiprzypadek tak zrobię z garderobą jak radzisz czyli powiększę o ten wycięty kawałek. Żeby zrobić drzwi i okno w pralni będę musiał zrobić ja o 0,5m szerszą warto ? Ubikacja tak ustawiona też mnie razi, trzeba to zmienić
Tak to jest jak sie pisze posty w nocy, miało byc ze wjazd jest od południa a nie od północy jak napisałem
Pozdrawiam Arek

https://images91.fotosik.pl/264/d396cdf13a36a349med.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/d396cdf13a36a349)

ciężkiprzypadek
14-10-2019, 08:36
Zamiast okna wstaw drzwi z szybą. Wtedy nie będziesz musiał poszerzać .

Ta kanapa na wizualizacji to jakaś bardzo duża, może to tylko wina planu. Sądzę, że na 6 m wejdzie Ci stół z 6 krzesłami i kanapa bez problemu.
Można dać też narożnik bardziej na środku salonu, wtedy odległość od telewizora będzie w porządku .
A płytę chyba możesz zrobić na półwyspie, tylko pamiętajcie o wymaganych odległościach od brzegów blatu. W takim przypadku polecam okap wpuszczany w blat od strony stołu.

Odnośnie toalety, to może trzeba pomyśleć o zmniejszeniu prysznica w dużej łazience na 80cm.
wtedy prysznic by miał 80x180 a toaleta powiększona o 42 cm mogła by zostać tak jak jest , czyli wc przy drzwiach a umywalka na wprost.
Albo powiększyć toaletę o ten kawałeczek z korytarza obok wiatrolapu i wtedy umieścić tam wc, z drugiej strony co jest.

Dlaczego chcesz garaż na innym poziomie co dom?

My też wybudowaliśmy i kończymy domek dla 2 osób, to troszkę patrzę pod naszym kątem.

moniss
14-10-2019, 10:22
Arku,
Śmiało możesz zmniejszyć łazienkę z tych 2,5 m na 2,3 m i nadal będzie wygodnie chociaż już nie aż tak przestrzennie (jeśli planujesz raczej standardową wannę). W ten sposób nieco powiększysz pralnię dzięki czemu na ścianie z garażem można ustawić pralkę, suszarkę, deskę do prasowania itp. i będzie miejsce na poruszanie się w tym pomieszczeniu. Proponowałabym też zmienić lokalizację drzwi do pralni na bardziej centralną (tuż za wanną). Pomyśl też, czy drzwi przesuwne nie byłyby wygodniejsze. Czy nie planujecie bidetu w łazience?

Pomysł z powiększeniem pokoi w celu zmniejszenia szerokości salonu - popieram :) Po takim zabiegu nie będzie się wchodziło od razu na salon (salon zyska nieco na przytulności). Ale czy potrzebujecie aż tak dużych dodatkowych pokoi?
I tu nasuwa mi się jedno pytanie. Dlaczego akurat taki projekt/koncepcja? Wygląda mi to bardziej na dostosowanie jakiegoś gotowca (z trzema sypialniami) do waszych potrzeb, niż na prawdziwie indywidualne do nich podejście.

A co do stołu, to 80 cm szerokości blatu to takie minimum i sprawdza się przy codziennym użytkowaniu. Na imprezy w większym gronie, przy stole zastawionym półmiskami i dekoracjami (kwiaty, świeczniki) może być już za mało.

Elfir
14-10-2019, 20:53
I nie zapomnij o ścianie nośnej. Bo teraz ci się urywa w środku domu i nie wiadomo na czym miałby się opierać strop w salonie i wiatrołapie.

Spiżarnia wyszła za mała by była funkcjonalna

nowa7
14-10-2019, 21:28
To bez sensu robić 1 dużą łazienke z prysznicem i wanną i wc zamiast dwóch w 1 prysznic w drugiej wanna, tym bardziej, że są przez ścianę. Twoje rozwiazanie bedzie generować kolejki.

garage1
14-10-2019, 21:29
ciężkiprzypadek,moniss, Elfir bardzo dziękuje za Wasze cenne uwagi. Widziałem te pochłaniacze chowane w blat są mega, jednak ta cena ok 10k trochę mnie przeraża :)
Przeniosłem toaletę tak jak tak jak poradziliście zabierając kawałek wiatrołapu. Zmniejszyłem łazienkę o 20 cm, powinno sie teraz wszystko zmieścić. Pokój jest tylko jeden gabinet/gościnny i sypialnia dla nas wystarczy ew. dla gości będzie łózko w gabinecie. Cały czas sie zastanawiam czy obniżyć garaż o 0,5m bo dom będzie na malej górce.Dom będzie to typowa stodoła z zadaszonym tarasem od strony jeziora..Dziaka duża ale wąska ok 25-26m szerokości dlatego dom ma 14m szerokości i ciężko znaleźć taki gotowiec.
Elfir spiżarnia na 2 osoby wystarczy, Jak zrobić ściany nośne niech sie głowi projektant :)
nowa7 nie będzie kolejek bo to dom dla 2 osób ew w wakacje wnuki wpadną o ile syn planuje dzieci :)
Jeszcze raz dziękuje za pomoc :)

https://images92.fotosik.pl/266/96a42435723aa34cmed.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/96a42435723aa34c)

https://images92.fotosik.pl/266/6fdb253ba09d8c21med.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6fdb253ba09d8c21)

ciężkiprzypadek
14-10-2019, 22:30
ciężkiprzypadek,moniss, Elfir bardzo dziękuje za Wasze cenne uwagi. Widziałem te pochłaniacze chowane w blat są mega, jednak ta cena ok 10k trochę mnie przeraża :)
Przeniosłem toaletę tak jak tak jak poradziliście zabierając kawałek wiatrołapu. Zmniejszyłem łazienkę o 20 cm, powinno sie teraz wszystko zmieścić. Pokój jest tylko jeden gabinet/gościnny i sypialnia dla nas wystarczy ew. dla gości będzie łózko w gabinecie. Cały czas sie zastanawiam czy obniżyć garaż o 0,5m bo dom będzie na malej górce.Dom będzie to typowa stodoła z zadaszonym tarasem od strony jeziora..Dziaka duża ale wąska ok 25-26m szerokości dlatego dom ma 14m szerokości i ciężko znaleźć taki gotowiec.
Elfir spiżarnia na 2 osoby wystarczy, Jak zrobić ściany nośne niech sie głowi projektant :)
nowa7 nie będzie kolejek bo to dom dla 2 osób ew w wakacje wnuki wpadną o ile syn planuje dzieci :)
Jeszcze raz dziękuje za pomoc :)

https://images92.fotosik.pl/266/96a42435723aa34cmed.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/96a42435723aa34c)

https://images92.fotosik.pl/266/6fdb253ba09d8c21med.png (https://www.fotosik.pl/zdjecie/6fdb253ba09d8c21)

Też mamy podobne założenia i chciejstwa domu tylko dla nas. Natomiast dzieci i wnuki będziemy przyjmować z radością, ale już jako gości :)
Zazdroszczę bliskości jeziora.

Życzę by domek okazał się dla Was idealnym. Teraz tylko projektant i będziecie mogli zaczynać budowę.
Tylko pamiętajcie, że etap projektu jest najważniejszy i czasami warto go kilkakrotnie przemyśleć i przeanalizować w drobnych szczegółach bez pośpiechu.
Bo jak sobie pościelicie, tak się wyśpicie...czy coś podobnego:rolleyes:

Okap można już kupić za ok 2000 zł.

Elfir
15-10-2019, 09:36
w twojej spiżarni nie ma gdzie ustawić półek. Jest po prostu ciasnym korytarzykiem z małą wnęka.

Wejscie do pralni zrób na środku ściany- pralnia będzie bardziej ustawna.

Elfir
15-10-2019, 10:05
tutaj na bazie gotowca:
https://images90.fotosik.pl/265/2e9c8236b894a26d.jpg

garage1
15-10-2019, 18:47
Dziękuje Elfir za cenne uwagi, przestawię drzwi miedzy łazienką a pralnią na środek. Może całkowicie zlikwidować przejscie z wiatrołapu do kuchni, zrobi się odrobine większa spiżarnia ?
Elfir możesz mi powiedzieć co to za projekt ten który wkleiłaś? Bardzo ciekawe ma rozwiązania.
Pozdrawiam Arek

Elfir
15-10-2019, 20:39
ten projekt jest przerobiony i to mocno (np. zwężony, zlikwidowane podcienia, przesunięta ściana nośna).
Nie pamiętam co to, wzięłam z google po wpisaniu "dom parterowy dwie sypialnie" :)

Cziiko
07-12-2019, 18:10
Cześć!
Jesteśmy na etapie koncepcji projektu indywidualnego domu parterowego bez poddasza użytkowego. Mamy już swój pomysł ale będę wdzięczna za rzucenie na niego okiem, może zauważycie jakieś problemy lub lepsze rozwiązania :) Założenia są następujące:

1) Prosty dom z dachem dwuspadowym i przedłużonym zadaszeniem nad tarasem, powierzchnia ~120m^2
2) Orientacja domu: "górna" ściana rzutu skierowana na południe z niewielkim odchyleniem na zachód
3) 3 sypialnie + mały gabinet
4) Pomieszczenie gospodarcze połączone z pralnią
5) 2 łazienki z prysznicem


https://i.imgur.com/elNFdTQ.jpg

Kaizen
07-12-2019, 18:18
2) Orientacja domu: "górna" ściana rzutu skierowana na południe z niewielkim odchyleniem na zachód
3) 3 sypialnie + mały gabinet
4) Pomieszczenie gospodarcze połączone z pralnią
5) 2 łazienki z prysznicem

Czemu od zachodu brak okien, za to masa od północy? Coś stoi na przeszkodzie, żeby obrócić go o 90* zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara?
Jak przedłużysz zadaszenie nad tarasem, to jaka tam będzie wysokość?
Spiżarka i garderoba pomieszczą mniej, niż gdyby to były szafy - więcej miejsca tu zmarnujesz na komunikację.
Popatrz na Arosa II.

Cziiko
07-12-2019, 19:11
Dzięki za odpowiedź :)
Od zachodu brak okien bo chcielibyśmy do tej ściany przykleić wiatę na auto. Jeżeli obrócimy dom bokiem to stracimy salon od południa i dach na południe gdybyśmy chcieli robić panel fotowoltaiczne, takie umieszczenie domu na działce bardziej nam odpowiada, widok w załączniku. W tej chwili od północy jest kuchnia - która jest też doświetlona oknami z salonu, łazienka i kotłownia której nie powinno to przeszkadzać no i pokój, który faktycznie mógłby mieć okno z innej strony, tylko nie widzę jak to zrobić bez ruszania ściany zachodniej.
Spiżarka musi zostać, nawet taka mała, ale co do garderoby możesz mieć rację - ma ktoś może doświadczenie z tak małymi pomieszczeniami?
Po przedłużeniu zadaszenia nad tarasem do ok. 3m dolna krawędź będzie ok 215cm od powierzchni tarasu - widziałam coś takiego na żywo i jest ok.
Arosę widziałam, ale jej przeróbka wyniesie więcej niż indywidualny.

https://i.imgur.com/E3IW9Vb.png

Kaizen
07-12-2019, 19:18
Po przedłużeniu zadaszenia nad tarasem do ok. 3m dolna krawędź będzie ok 215cm od powierzchni tarasu - widziałam coś takiego na żywo i jest ok.


To robicie ścianę kolankową? Inaczej już okap będzie się kończył jakieś 2,4m powyżej p.p.

Jak nie chcecie obracać domu, to przeniósłbym okna z północy na wschód/zachód gdzie się da.
Ale PV bym szybciej montował na wiacie i/lub domku narzędziowym. Albo obrócił i zrobił dach kopertowy. IMO ważniejsza wizyta słońca w pokojach wschód/zachód (gdy już za mocno nie przypieka) niż PV.

Taras od południa to co najmniej średni pomysł. Będziecie latem z niego uciekać, a w zimie i tak niewiele czasu na nim spędzicie.

Strasznie taniego macie projektanta, jak przerobienie bardzo podobnej Arosy II nie wychodzi drastycznie taniej. U mnie indywidualny wychodził jakieś 10K drożej od gotowca z przeróbkami. Przesunięcie okna, drzwi czy ścianki działowej to drobiazg.

Elfir
07-12-2019, 19:34
nie rób gabinetu od południa. O wiele lepszy jest od wschodu lub północy, bo słońce nie świeci w monitor.

Cziiko
07-12-2019, 20:16
Zadaszenie nad tarasem byłoby pod innym kątem niż dach, stąd ta wysokość. Przerobiłam rzut uwzględniając wasze uwagi, trochę zmniejszyły się powierzchnie pokoi, ale za to garderoba wyszła trochę większa. Obawiam się jedynie tego, że wszystkie pokoje ze sobą graniczą - nie wpłynie to negatywnie na przenoszenie dźwięków między ścianami? Nie jestem do końca przekonana do takiego układu pomieszczeń, ale argument o słońcu na monitorze jak najbardziej trafny :)
Taras od południa chcemy rozwiązać zawijając go w Lkę wzdłuż wschodniej ściany domu.

https://i.imgur.com/qe3R91I.png

Elfir
07-12-2019, 21:01
to pom. na końcu korytarza zamień na garderobę dostępną z sypialni.
korytarz może być spokojnie węższy - 125-130 cm

https://images90.fotosik.pl/290/3e91869e11c865dagen.png

Kaizen
07-12-2019, 21:14
Zadaszenie nad tarasem byłoby pod innym kątem niż dach, stąd ta wysokość.

To na jakiej wysokości skończy się okap? U mnie jest na 2,5m do płyty betonowej (jeszcze nie wiem, czy w końcu będzie taras wentylowany, czy drewniany) i docelowo może będzie nawet z 10cm mniej.


Obawiam się jedynie tego, że wszystkie pokoje ze sobą graniczą - nie wpłynie to negatywnie na przenoszenie dźwięków między ścianami?

Jak się obawiasz, to daj silkę na ściany działowe.
Ja bym się nie przejmował oknem od południa w gabinecie. Latem, jak dasz większy okap to słońce nie będzie zaglądało. Zimą raczej ucieszy. A jakby jednak stanowiło problem, to wystarczy roleta wewnętrzna. I masz sypialnie rozdzielone. A rodzicielska może być po drugiej stronie korytarza.


Taras od południa chcemy rozwiązać zawijając go w Lkę wzdłuż wschodniej ściany domu.

Latem to pewnie największym powodzeniem cieszyłby się od północy.
Zależy jeszcze, jaki cień rzucają sąsiednie budynki drzewa.

Elfir
08-12-2019, 13:21
Kaizen - zima własnie przeszkadza, bo daje promienie prosto na monitor. Mam od południa i praktycznie poza pochmurnym dniem zasłony musza byc zaciągnięte.

Kaizen
08-12-2019, 13:53
Kaizen - zima własnie przeszkadza, bo daje promienie prosto na monitor. Mam od południa i praktycznie poza pochmurnym dniem zasłony musza byc zaciągnięte.

Zimą słońca niewiele. A jak akurat pada na monitor gdy ktoś przy nim siedzi (jaki to % czasu przez zimę?) to taki kłopot zasłonić okno?

Elfir
08-12-2019, 16:05
taki, że bez sensu robić okna od południa aby je zasłaniać (zimą bo słońce wpada pod ostrym kątem, latem, bo jest za jasno i słaby kontrast na monitorze). Dlatego o wiele sensowniej jest robić gabinety od wschodu lub północy.

Kaizen
08-12-2019, 16:14
taki, że bez sensu robić okna od południa aby je zasłaniać (zimą bo słońce wpada pod ostrym kątem, latem, bo jest za jasno i słaby kontrast na monitorze). Dlatego o wiele sensowniej jest robić gabinety od wschodu lub północy.

Naprawdę jak słońce nie operuje po oknie to masz od południa jaśniej, niż od północy? Przecież wpada tak samo rozproszone światło.

Elfir
08-12-2019, 20:06
tak. latem okno jest zasłonięte praktycznie non stop, bo jest za jasno. Ma to znaczenie zwłaszcza w grach.

Kaizen
08-12-2019, 20:24
tak. latem okno jest zasłonięte praktycznie non stop, bo jest za jasno. Ma to znaczenie zwłaszcza w grach.

U mnie nie. A praktycznie całe lato przesiadywałem w jadalni z laptopem przy samym oknie południowym, bo gabinet był jeszcze nieumeblowany. Słońce nie operowało bezpośrednio po oknie. Za to wiosną i jesienią owszem, jak się trafiały słoneczne dni i akurat byłem w okolicach południa w domu - wtedy zasłaniałem okno roletą (długo jedyną w domu). Ale to nie było często.

lightintunnel
09-12-2019, 19:18
Witam forumowiczów. Pisze po raz pierwszy po wielu latach marzenia o własnych domu i przeglądania forum. W ubiegłym roku zakupiona działka a teraz w końcu podjęliśmy konkretne działania w kwestii budowy. Z uwagi na chorobę jednego z domowników chcemy budować parterówkę. Mamy wstępny wariant projektu, próbuję go wkleić nie wiem czy dobrze widać? Czy moge prosić o konstruktywną krytykę? Etap początkowy, zarys pracy architekta. W budynku jeszcze nie ma nawet okien, na razie zastanawiamy się nad rozplanowaniem pomieszczeń. Układ stron świata jest dokładnie jak patrzycie na projekt, północ u góry. Garaż wysuniety, gdyż działka w kształcie trapezu 900 m2. Część gdzie jest garaż ma dość szpiczasty kształt. Mieszkamy w bloku więc naprawdę ciężko funkcjonalnie odnieść się do układu pomieszczeń w domu i jego funkcjonalnosci. Nie chcemy kominka, jedyną ekstrawagancją- marzeniem jest sauna. Wszystkie pomieszczenia wskazane w projekcie zostały architektowi wskazane przez nas. 2 wersje projektu oraz działka.

438001

Elfir
09-12-2019, 20:22
jak na razie bardzo chaotycznie. Do czego ma służyć garderoba wielkości większego kartonu przy wiatrołapie?
Garaż od południa kosztem pokoi dzieci (które przecież służą nie tylko za sypialnię ale bawialnie i pokój pracy)?
W zasadzie tylko jedna łazienka łapie się na światło dzienne.
Aby dojść z zakupami do kuchni trzeba obejść salon.

Nie podoba mi się. I nie chodzi tu o drobne poprawki, tylko o podstawowe założenia.

lightintunnel
09-12-2019, 20:37
Miałam nadzieję, że się odezwiesz Elfir:) Czytając forum Twoje posty są racjonalne i bardzo pomocne. Dodałam drugi wariant i kształt działki. Nam też nie podoba się przejście przez salon, będziemy starali się żeby architekt to zmienił. W naszym przypadku nie da się nic zrobić żeby kuchnia była od strony drogi (dookoła zabudowane już działki),ale nie mamy na to ciśnienia. Niestety z garażem ciężko- zerknij na plan działki. Jeżeli nie będzie wypuszczony to trochę będzie zmarnowanego miejsca z przodu. Garderoba przy wiatrołapie- do poprawy, prawdopodobnie zrobimy jako całość. Czy łazienka musi mieć światło dzienne? Jak to wygląda w użytkowaniu? Jesteśmy blokowcami od pokoleń:) stąd też ciężko nam się odnaleźć w takiej przestrzeni, ale z uwagi na sytuację zdrowotną po prostu musimy się przenieść. Rozważaliśmy zmianę mieszkania, ale kosztowo nie wychodzi dużo taniej. Dziękuję i proszę o wyrozumiałość.

moniss
09-12-2019, 20:40
Najmniejszy pokój (9 m2) bym powiększyła w kierunku pralni, tak aby zmieściły się tam szafy. Pralnię z kolei bym przesunęła w kierunku wejścia, likwidując obie maleńkie garderoby, a w wiatrołapie poszerzając wnękę o kolejną szafę.
I zmiana największa - zamieniłabym miejscami łazienkę z pralnią, dzięki czemu ta pierwsza będzie miała okno oraz możliwość skorzystania z wc przez gości bez wchodzenia do "serca" strefy prywatnej.
Z chęcią zlikwidowałabym też maleńką garderobę (właściwie to schowek) przy największej sypialni.
Czyli pralnia + szafy wnękowe w części prywatnej zamiast mini-schowków zwanych garderobami:
438017

Wejście do spiżarki lepiej zlokalizować bliżej narożnika kuchennego, dzięki temu pozbyć się można szafek narożnych a przy lodówce będzie można ustawić cała wysoką zabudowę. Tak swoja drogą, to wys. zabudowę wraz z lodówką, od jadalni przesłoniłabym ścianką.

Zlikwidować jedne drzwi w pomieszczeniu gospodarczym.

DOPISEK:
A czym planujecie ogrzewać?

moniss
09-12-2019, 20:49
Drugi wariant lepszy, ale zlikwidowałabym mini garderobę przy największej sypialni na rzecz powiększenia mini-pralni
Moim zdaniem w drugiej opcji, kuchnio-jadalnia w stosunku do salonu jest nieproporcjonalnie mała.
Czy koniecznie musi być garaż, czy wystarczyłaby może sama wiata?

lightintunnel
09-12-2019, 20:54
Dzięki Moniss, planujemy ogrzewanie gazem (wszystkie media na działce), ale też zapytam o koszt pompy, żeby mieć świadomość cen i zrobienia kalkulacji za/przeciw. Kwestię garażu rozważaliśmy i stanęliśmy na garażu w bryle. Bardzo zależy nam na garderobie przy sypialni. A dlaczego jadalnia jest mała? Będzie służyć dla 3-4 osób? Może pytam jak laik, ale naprawdę to wszystko jest dla mnie novum. Co innego czytać posty innych a co innego zająć się swoim domem...

moniss
09-12-2019, 21:05
Kilka m-cy temu na alledrogo ;) były oferty nowych pomp ciepła powietrze-woda z montażem poniżej 20 tys. (np LG 9 kW za 17tys.). Do tego oczywiście trzeba doliczyć jeszcze koszt montażu osprzętu w kotłowni i dolnego źródła ciepła (np. podłogówka).

A co do gazu, to zamiast robienia komina aż nad dach (jak w projekcie), lepiej wybrać komin dwupłaszczowy , który ma ok. 1 m długości i przechodzi bezpośrednio z kotła kondensacyjnego przez ścianę na zewnątrz.

I jeszcze zadania dla całej Twojej rodziny. Przejrzyjcie kilka katalogów z projektami domów, albo też kilka różnych stron z projektami, zwracając uwagę wyłącznie na rozplanowanie wnętrz. Porównajcie pokoje z wymiarami pomieszczeń Waszego mieszkania (czy za duże, czy może za małe). Postawcie sobie pytanie, jak byście się czuli mieszkając w takich wnętrzach. Wyobraźcie to sobie :)
Kilka pytań pomocniczych:
Jak duży macie salon obecnie? Do czego Wam służy (jadalnia, wypoczynek, oglądanie TV, bawialnia itp.). Jak dużą macie kuchnię? Jak dużo spędzacie w niej czasu... Czy w nowym domu często będą u Was goście? Czy będą to nasiadówki przy stoliku kawowym, stole jadalnianym, czy może potańcówki...?


EDIT:
Poza tym jest też kilka różnic pomiędzy mieszkaniem w domu i w mieszkaniu.
W domu potrzebne jest pomieszczenie techniczno-gospodarcze i pomieszczenie ogrodowe na np. kosiarkę do trawy (często garaż przejmuje tą funkcję). Dobrym rozwiązaniem jest też pralnia i spiżarnia. Jeśli pomieszczenie gospodarcze jest bardzo małe, to potrzebne są też schowki (wiadro, mop, odkurzacz, szczotki, drabinka, chemia gospodarcza, choinka, ozdoby świąteczne itp.)

Sensowna garderoba powinna mieć ok. 4 m2, aby spełniała podstawowe funkcje (przechowywanie ubrań, łatwe ich odnajdywanie + swobodne przemieszczanie się w niej). Jeszcze lepiej, jeśli można się w niej swobodnie przebierać.

Zwykle na wygodną sypialnię przyjmuje się powierzchnię 13 -16 m2. Przez kilka lat korzystałam z ponad 13 metrowej sypialni i poza dużą szafą i łóżkiem, zmieściły się tam także szafki nocne, komoda i toaletka.

Z własnego doświadczenia przyznaję, że łazienka bez okna albo z małym okienkiem nie jest najprzyjemniejsza. Najprzyjemniej mi się zawsze korzystało z łazienek z dużymi oknami.

Elfir
09-12-2019, 21:33
na tej działce pasowałoby coś w kierunku ekonomiczny (domy z Wizją) z garażem.

czy dom może stać równolegle do drogi?

lightintunnel
09-12-2019, 22:21
Moniss, mierzymy, mierzymy i mierzymy:) Sypialnia będzie bez szafy gdyż robimy garderobę więc metrążowo wyjdzie jak piszesz. Najwięcej czasu spędzamy w salonie. Nawet pracujemy gdy ktoś oglada tv lub słucha muzyki, tacy stadni jesteśmy:) Gości najchętniej przyjmujemy w salonie na kanapie. W jadalni przy dużym stole może byśmy mieli nasiadówki 2-3 razy w roku. Lubimy kanapę i stolik kawiarniany. Fajnie, że piszesz o odczuciach w łazience ze światłem, ale drugiej z oknem chyba nie wykombinujemy.

Elfir, ekonomiczne z wizją są długie i zajęłyby całą działkę- tak patrząc na te projekty. Na naszym terenie zostały pokreślone WZ, ale wszyscy je zmieniają i gmina wyraża zgodę. Miały być tylko dachy dwuspadowe, teraz są koperty a nawet płaskie. Robilismy rozeznanie w UM i powiedzieli żeby pisać o zmianę. Myślę więc, że dało by radę, ale chyba działka za wąska na taki myk... Tylko, co by to zmieniło?

EDIT:
Wysłaliśmy propozycje zmian architektce, czekamy

Elfir
10-12-2019, 10:36
długie ale wąskie - cały ogród byłby od południa.

Cziiko
10-12-2019, 11:06
To na jakiej wysokości skończy się okap? U mnie jest na 2,5m do płyty betonowej (jeszcze nie wiem, czy w końcu będzie taras wentylowany, czy drewniany) i docelowo może będzie nawet z 10cm mniej.



Jak się obawiasz, to daj silkę na ściany działowe.
Ja bym się nie przejmował oknem od południa w gabinecie. Latem, jak dasz większy okap to słońce nie będzie zaglądało. Zimą raczej ucieszy. A jakby jednak stanowiło problem, to wystarczy roleta wewnętrzna. I masz sypialnie rozdzielone. A rodzicielska może być po drugiej stronie korytarza.



Latem to pewnie największym powodzeniem cieszyłby się od północy.
Zależy jeszcze, jaki cień rzucają sąsiednie budynki drzewa.

Zadaszenie miałoby się rozpoczynać już od murów, jak na obrazku poniżej. Jeżeli będzie ono miało kąt 14 stopni to na 3 metrach zejdzie w dół ~75cm, czyli wysokość 210-220cm powinna być osiągalna.
438037

Ściany działowe zamierzamy zrobić właśnie z silki.
Od północy nie ma szans zrobić tarasu, a dookoła póki co żadne budynki i drzewa nie dają cienia.

Aktualnie skłaniamy się ku gabinetowi od północy, tak, by trzy sypialnie były od południa. Zastanawiamy się nad dwoma rzutami: w jednym jest trochę większa garderoba, kosztem mniejszych sypialni, ale wydaje się, że powinno w niej być całkiem sporo miejsca do przechowywania. W drugim z kolei wywalamy garderobę, ale robimy na korytarzu dużą, trzymetrową szafę.
438038
438039

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-12-2019, 11:15
długie ale wąskie - cały ogród byłby od południa.

fakt - o słoneczny ogród się walczy, o pomieszczenia dzienne doświetlone od tej strony również :yes:

huba&aga
31-12-2019, 09:17
Witam,

poszukuję godnego polecenia biura architektonicznego na terenie województwa Mazowieckiego.
Z góry dziękuję za pomoc.

franek89
11-09-2020, 22:04
Witam,

Piszę ponieważ czytając forum od kilku lat wielokrotnie przekonałem się, że są tutaj użytkownicy którzy potrafią pomóc i wyprowadzić z błędu/doradzić lub rzucić nowe spojrzenie na coś co wydawało się najlepszą koncepcją.

Przechodząc do sedna, wraz z narzeczoną posiadam działkę 1334m2 (34*39), południe odchylone o 17⁰ w kierunku wschodnim. Planujemy dom parterowy w stylu stodoły plus w przyszłości garaż. Na załączonych zdjęciach jest koncepcja którą są sobie wymyśliliśmy (w sumie jest to efekt czytania forum i „zlepek” różnych ciekawych naszym zdaniem rozwiązań z forum i projektów gotowych).
Czy nie ma w tym błędów logicznych/funkcjonalnych? Wątpliwości mam do ściany wschodniej tzn. do wyglądu – podłużnego okna w kuchni i okna tarasowego obok (wygląda trochę dziwnie, ale funkcje powinno spełnić).
Dwa pomieszczenia na północnej ścianie pomiędzy łazienkami to pomieszczenie gospodarcze i gabinet/dodatkowy pokój.

Założenia techniczne:
• dom posadowiony na płycie fundamentowej (10cm XPS pod płytą, 10cm EPS na płycie),
• ściany zewnętrzne/nośne silkat 18cm, ocieplenie minimum 20cm styropian, ściany wewnętrzne/działowe silkat 12/18cm,
• wysokość pomieszczeń ok 2,75m,
• dwuspadowy dach kryty blachą na rąbek (40⁰, bezokapowiec, blacha na rąbek)
• prefabrykowana więźba dachowa (wiązary), strop tworzy dolny pas wiązarów, sufit podwieszany na ruszcie, 40cm celulozy,
• pompa ciepła lub kable,
• wentylacja mechaniczna z rekuperacją,
• ogrzewanie podłogowe w całym domu.

Elfir
11-09-2020, 23:13
wejscie do sypialni mozna zrobić nieco wcześniej, skracając korytarz.
Przy dzieciach nie chcecie wanny w łazience ogólnej?
I czy wanna w łazience małżeńskiej wystarczy do korzystania na co dzień?
Nie chcecie połączyć domu z garażem? można zrobić szklaną werandę.

Zacienienie okien salonu pergolą - czy zimą nie będzie za ciemno w salonie?
Nie macie okapów - jak zapewnicie latem zacienienie okien sypialni?

Kaizen
12-09-2020, 00:03
Czy nie ma w tym błędów logicznych/funkcjonalnych?


IMO taka orientacja domu to błąd. Ustaw tak, żeby okna były wschód/zachód a nie północ/południe.
Zwłaszcza bez okapu okna od południa będą bolały latem.
Jak chcesz akumulację ciepła - całe ocieplenie daj pod płytę i płytę zrób grzewczą.
Silikaty mają swoich miłośników - głównie ze względu na akumulację (przy płycie grzewczej bez znaczenia) i akustykę. Tylko że całą akustykę zaprzepaszczasz stropem. Chcesz się odizolować akustycznie od świata zewnętrznego - dołóż strop monolityczny. Inaczej zaprzepaścisz wszelkie zalety silki a pozostaniesz z wadą w postaci marnej termoizolacji (zwłaszcza, jak marnie odizolujesz płytę od gruntu).

Pościągaj pomysły z Arosa II (ja bym w niej zmienił dach na kopertowy z na tyle dużym okapem, żeby latem słońce nie wpadało do wnętrza przez południowe okna, a zimą jak najdalej).

moniss
12-09-2020, 09:06
Wnioskując z tego, że garaż nie jest połączony z domem, to nie potrzebujesz go do niczego więcej niż do trzymania aut... To może lepsza (i tańsza) byłaby wiata? Za garaż wolnostojący płacisz ok. 10 x wyższy podatek za m2 niż za m2 budynku mieszkalnego (za garaż połączony z domem płaci się stawkę jak za dom).
Poza tym, domek dla aut można by zlokalizować nieco bliżej wjazdu (mniej odśnieżania zimą), a dom też ustawić jako lustrzane odbicie - okno kuchni w kierunku drogi dojazdowej.


Podobne gotowce też są, np. Dom Oszczędny:
448042
Zaglądałeś tutaj: https://projekty.muratordom.pl/ikolekcja_projekty-domow-w-stylu-nowoczesnej-stodoly,200.htm

franek89
12-09-2020, 21:59
Elfir – wejście do sypialnie faktycznie można zrobić trochę wcześniej. Z wanną i prysznicem to decyzja narzeczonej, zauważyłem że na większości projektów wanna jest w ogólnej łazience, a przy sypialni jest łazienka z prysznicem – mi takie rozwiązanie bardziej pasuje. Na pewno do dyskusji (ale czasem trzeba iść na kompromis).
Z tym garażem to jest tak że, w pierwszej kolejności chcemy wybudować dom, a garaż kiedyś w przyszłości (jak będą środki, czas i chęci). Uwzględniamy go już teraz ponieważ podczas poszukiwań architekta gdy pokazywaliśmy inspiracje i mówiliśmy co nas interesuje jedna pani architekt zasugerowała by zrobić jeden projekt na dom i garaż połączony zadaszeniem. Twierdziła, że często po kilku latach wracają do niej klienci którzy wybudowali sam dom, a teraz chcieli by jeszcze garaż i są zdziwieni że projekt garażu jest tak drogi (ponowne mapki, geodeta, urzędy itp. Itd.) Na jednym projekcie domu i garażu wybudujemy sam dom i zrobimy odbiór częściowy, następnie trzeba pamiętać o wpisach do dziennika budowy co trzy lata i można kontynuować budowę garażu (musiałbym się tylko jeszcze dowiedzieć jak na to patrzą banki). Połączenie domu z garażem czerpaliśmy z tych zdjęć.

448061
448062

Pergola jest często polecana do tarasów od południowej strony. Wydaje się, że w zimie powinno być wystarczająco dużo słońca wewnątrz salonu. Symulacja 9 grudnia godzina 11:00 (widać jak słońce wpada do wnętrza)

448064

Wszystkie pionowe okna będą posiadać rolety (kuszą żaluzje, ale finalna decyzja zapadnie jak projekt będzie gotowy i będzie można dokładniej określić budżet i koszty budowy).

Kaizen – dla mnie orientacja północ południe jest lepsza. Przy wschód zachód pokoje będą na wschód i tylko latem będzie tam docierać słońce i to wcześnie rano. Jeśli będą żaluzje lub rolety to słońce latem nie będzie problemem. Myślę jeszcze czy nie zrobić okapu tylko od południa:


448063
Tylko, że dom staje się szerszy (+1m okapu czyli jakieś 9,5m) i trochę zmienia się bryła.

Sylikaty na ściany zewnętrzne są również do przemyślenia, może będzie beton komórkowy (ale wszystkie wewnętrzne już silka). Stropu monolitycznego na pewno nie będzie – koszty. Płyta z warstwą ocieplenia na i pod będzie trochę tańsza, no i przed wszystkim w styropianie na płycie łatwiej będzie ukryć wszystkie instalacje.

Moniss – wiata odpada, obecnie mamy z narzeczoną tylko dwa samochody, które służą do codziennej jazdy ale w przyszłości na pewno będą jakieś rowery i inne graty (KTM Duke 690 xD). Z tym podatkiem – nie planuję budowy hali targowej, jeśli kogoś stać na budowę domu to powinno być również stać na podatek od nieruchomości. Ale jeśli by zakombinować z projektem i dom z garażem połączyć zadaszeniem to może stawka podatku byłaby niższa – dzięki za podpowiedź

Elfir
12-09-2020, 22:47
Zrobisz okna a potem je zasłonisz roletami? :)

Zrób płytką pergolę na długość budynku

Kaizen
13-09-2020, 11:34
Kaizen – dla mnie orientacja północ południe jest lepsza. Przy wschód zachód pokoje będą na wschód i tylko latem będzie tam docierać słońce i to wcześnie rano.

A od północy słońce będzie wpadało tylko bladym świtem i o zmroku w okolicach przesilenia wiosennego. Sumarycznie będziesz miał więcej światła przy obróceniu domu o 90*.
Okno od południa - klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?228998-Bud%C5%BCetowy-(TCO)-z-przyci%C4%99tym-bud%C5%BCetem-przy-stacji-PKP-z-widokiem-na-las&p=7570636&viewfull=1#post7570636)
Jak nie dasz okapu, to słońce nie będzie bezpośrednio operowało ani przez wschodnie, ani przez zachodnie okna tylko w samo południe (czasu słonecznego).
Robienie okien żeby je zasłaniać roletami jest jakoś mało logiczne. Nie wpuszczasz wtedy nawet światła odbitego - lepiej zadbać o to, żeby latem bezpośrednio nie wpadało dużo bezpośredniego światła (zimą przeciwnie) a cały rok żeby wpadało jak najwięcej odbitego.

Jak dasz okna do samego dołu, to okap/pergola musiałyby być ogromne. Lepiej od południa okna standardowej wysokości + jakieś zadaszenie żeby latem słońce nie przypiekało, a zimą wpadało głęboko do domu.

Co do podatku - nie przywiązywałbym się do obecnych zasad. W bloku z garażem w bryle, ale jako wydzielony lokal, już jest stawka jak od wolnostojącego. W domach pewnie wcześniej czy później też tak zrobią. A różnica w kosztach budowy wolnostojącego jest taka, że na ładnych kilka dekad płacenia podatku wg obecnych zasad zostanie. Ale wiata nie musi być kompletnie bez ścian - i to sensowna opcja.

Piotr Grabowski
13-09-2020, 12:38
Ten okap od południa, lub jakaś inna forma daszka czy pergoli to bardzo dobry pomysł. Przy wysokich oknach głębokość takiego zadaszenia ok 1m powinna zacienić okna latem i wpuścić słońce zimą. Oczywiście można zrobić odpowiednią symulację żeby sprawdzić to dokładnie.
Zastanowiłbym się jeszcze nad tymi oknami od północy. To w łazience przy sypialni wolałbym mieć na zachód. I mam wątpliwości co do tego dodatkowego pokoju / gabinetu. Z takim niskim i szerokim oknem na północ będzie to ciemne i niefajne pomieszczenie. Rozumiem że to dodatkowy pokój, więc pewnie bardzo Wam nie zależy na jego walorach. Może jednak warto jeszcze pokombinować nad całością i spróbować umieścić ten pokój w miejscu łazienki przy sypialni i złapać światło zachodnie?
Przesunięcie drzwi sypialni jak proponuje Elfir też bardzo dobre. Korytarz krótszy i sypialnie dużo ładniejsza będzie.

Kaizen
13-09-2020, 13:10
Ten okap od południa, lub jakaś inna forma daszka czy pergoli to bardzo dobry pomysł. Przy wysokich oknach głębokość takiego zadaszenia ok 1m powinna zacienić okna latem i wpuścić słońce zimą.

U mnie okap zaczyna się kilkanaście centymetrów nad oknem (czyli znacząco poniżej poziomu sufitu wewnątrz) i ma razem z rynną 100 cm - a efekt jak w linku. Przy oknach do podłogi to pergola musiałaby mieć ze 2m.

Elfir
13-09-2020, 15:35
Ja bym robiła gabinet od wschodu lub północy. W ciągu dnia w pokoju od południa i zachodu jest za jasno do pracy przy komputerze.