PDA

Zobacz pełną wersję : OCIEPLIĆ ŚCIANĘ-POMOCY!!!



delfinm
20-11-2005, 13:14
Witam!
Potrzebuje dobrej rady:-) Mam mieszkanie zbudowane na poddaszu-jedna sciana granicze ze nieogrzewanym strychem co mi strasznie wychladza pokoik.Roznica w temperaturze jest straszna-nawet o kilka stopni:-? Chce ja ocieplic ale nie wiem jak sie za to zabrac i czym?
Bede wdzieczna za podpowiedz
Pozdrawiam!

m.dworek
20-11-2005, 13:20
normalnie styropianem od wewnatrz
lub lepiej jesli by sie dalo to od strony tego strychu
ale to nie problem
wez normalnie styriopian przyklej do sciany ladnei go wyszpachluj jakims klejem, poloz na niego folie i na to dawaj plyty kartonowo gipsowe
moze tez byc welna

to co piszesz ne jewst takie zle
gorzej jak by to byl parter
bo wtedy ewnentualne zawilgacanie sciany mogloby oslabic konstrukcje ale na strychu to nie ma sprawy ;)

Wakmen
20-11-2005, 18:03
normalnie styropianem od wewnatrz
lub lepiej jesli by sie dalo to od strony tego strychu
ale to nie problem
wez normalnie styriopian przyklej do sciany ladnei go wyszpachluj jakims klejem, poloz na niego folie i na to dawaj plyty kartonowo gipsowe
moze tez byc welna

to co piszesz ne jewst takie zle
gorzej jak by to byl parter
bo wtedy ewnentualne zawilgacanie sciany mogloby oslabic konstrukcje ale na strychu to nie ma sprawy ;)
Nie proponowałbym od wewnątrz. Jest zasada, że ociepla sie od strony chłodniejszej i to nawet w przypadku struchów.

invx
20-11-2005, 18:05
wez normalnie styriopian przyklej do sciany ladnei go wyszpachluj jakims klejem, poloz na niego folie i na to dawaj plyty kartonowo gipsowe
moze tez byc welna

a jak ty chcesz polozyc folie na styropian i do tego potem plyty GK montowac ? :roll:

najlepiej docieplic od zewnatrz welna. Welna dlatego ze dodatkowo poprawi akustyke, i nie zjeda jej chocby myszy. Nie wiem z czego masz ta scianke, czy murowana, czy drewniana, jak murowana to mozna welne w plytach nakleic i potem metoda lekka mokra; czyli siatka i tynk. Jesli drewniana to mozna zastosowac troszke inna welne, poltwarda w plytach, i nia oblozyc scianke. W tym wypadku trzeba tez zainwestowac w paroizolacja i dac ja przed welna, od wewnatrz.

Inna mozliwoscia (w zasadzie podobna do tej poprzedniej) to zrobic nowa scianke w szkielecie (drewnianym albo stalowym), od wewnatrz plyta GK, paroizolacja, i welna.

zezo
20-11-2005, 18:34
invx
popieram, ja bym zrobił tak jak ty proponujesz.

zrobic nowa scianke w szkielecie (drewnianym albo stalowym), od wewnatrz plyta GK, paroizolacja, i welna.

m.dworek
21-11-2005, 08:55
normalnie styropianem od wewnatrz
lub lepiej jesli by sie dalo to od strony tego strychu
ale to nie problem
wez normalnie styriopian przyklej do sciany ladnei go wyszpachluj jakims klejem, poloz na niego folie i na to dawaj plyty kartonowo gipsowe
moze tez byc welna

to co piszesz ne jewst takie zle
gorzej jak by to byl parter
bo wtedy ewnentualne zawilgacanie sciany mogloby oslabic konstrukcje ale na strychu to nie ma sprawy ;)
Nie proponowałbym od wewnątrz. Jest zasada, że ociepla sie od strony chłodniejszej i to nawet w przypadku struchów.
zasada zasada- ja pisalem, ze jesli nie ma dojscia to niech ociepli od wewnatrz
esli moze uzywac tego strychu lub cos tam majstrowac to jak najbardziej

invx
21-11-2005, 18:57
mozna od wewnatrz, ale roszke innymi metodamia - najlepiej szkelet i welna. Bo naprawde nie wiem jak do styropianu przykrytego paroizolacja i zamocowac plyty bez szkieletu ?

Wakmen
26-11-2005, 08:14
mozna od wewnatrz, ale roszke innymi metodamia - najlepiej szkelet i welna. Bo naprawde nie wiem jak do styropianu przykrytego paroizolacja i zamocowac plyty bez szkieletu ?
Najpierw zatrzeć styropian a potem na placki kleju bez żadnego szkieletu czy konstrukcji.

Jeżeli na poddaszu nieogrzewanym będzie temperatura ujemna to w przypadku przyklejenia styropiany od strony cieplejszej na styku ściany i styropianu może (ale nie musi) wykroplić się para wodna.
Jedna pani ociepliła w bloku ścianę szczytową od strony pokoju a po pół roku wszystko ściągała bo grzybki się rozrosły. W w/w przypadku może to nie nastąpić ze względu na temperaturę panującą na strychu.

invx
26-11-2005, 19:06
jakos mi sie niewidzi przyklejac plyt GK do styropianu, i to jeszcze punktowo :-? to droga do klopotow

cezak
26-11-2005, 20:29
Jestem za pomysłem wełny mineralnej na szkielecie stalowym od wewnątrz, ze względów akustyki, mozliwosci wykonania poprzeczek, wzmocnień do mocowania półek i innych,
od strony pokoju na ruszcie wypełnionym wełną należy wykonać szczelną paroizolację min. 1 dna warstwa foli PE 0,2mm grub., klejoną na zakład z dużym rygorem wykonania szczelnie wszelkich otworów np. na puszki elektryczne.
W ten sposób zatrzymasz parę wodną przed przegrodą od strony pokoju, i zawilgocenie ściany ci nie grozi. Na to płyty GK pod warunkiem, że pomieszczenie ogrzewane będzie cały rok.

Jeśli masz dostep od strony zewnętrznej pokoju do ściany (od strony strychu) polecam klejenie styropianu plus tynk cienkowarstwowy (1 raz klej na siatce wystarczy).

Powodzenia

Wakmen
26-11-2005, 20:39
jakos mi sie niewidzi przyklejac plyt GK do styropianu, i to jeszcze punktowo :-? to droga do klopotow
A to jak sie robi suche tynki?????

lajkonikk
27-11-2005, 11:08
mozna ocieplić od wewnątrz!! tylko trzeba przeliczyć grubość warst.Mam do tego programChętni moga otrzymac

invx
27-11-2005, 11:29
@wakmen - suche tynki to sie albo robi na szkielecie - albo owszem przykleja sie plyty GK, ale nie do styropianu !!

@lajkonikk - ocieplania od wewnatrz nalezy unikac - bo jest to i nie ekonomiczne (liczne mostki termiczne), jak i jest powazne ryzyko zawilgacania sciany.

Wakmen
02-12-2005, 15:34
@wakmen - suche tynki to sie albo robi na szkielecie - albo owszem przykleja sie plyty GK, ale nie do styropianu !!...
A czemu nie???? Bo może ma zbyt słabą wytrzyałość na rozrywanie i płyta sie przewróci???? Nikt nie musi wieszać ciężkich szafek na takiej ścianie ale do postawienia suchych tynków na styropianie nie ma teoretycznych przeciwskazań.

invx
02-12-2005, 18:31
... wlasnie o wytrzymalosc mi chodzi ... na scinanie i rozrywanie. Jak by nie bylo plyta bedzie tylko punktowo przyklejona ! a plyta w cale lekka nie jest. To bez szafek sie moze nie utrzymac. Albo odejdzie warstwa zbrojaca od styropiany, albo cale plyty.

Wakmen
02-12-2005, 18:47
... wlasnie o wytrzymalosc mi chodzi ... na scinanie i rozrywanie. Jak by nie bylo plyta bedzie tylko punktowo przyklejona ! a plyta w cale lekka nie jest. To bez szafek sie moze nie utrzymac. Albo odejdzie warstwa zbrojaca od styropiany, albo cale plyty.
No nie przesadzaj. Współczasne kleje np. Maxit'a (dawny Optiroc) mają wytrzymałość wyższą od rozrywalności styropianu czyli szybciej styropian rozerwiesz jak klej odpadnie.

invx
02-12-2005, 19:36
kleje oczywisice, jednak chodi tutaj o przyczepnosc kleju do styropianu !, a styropian tez jest najczesciej plackowo klejony :wink: