PDA

Zobacz pełną wersję : Modernizacja C.O.- filtroodmulnik czy filtry, co jeszcze?



darek63
20-11-2005, 17:53
Witam,

Może ktoś z doświadczeniami w tej materii doradzi jakie dać filtry do starej (15 lat) instalacji c.o. którą chcę trochę zmodernizować podczas wymiany kotła gazowego. Czy siatkowe filtry starczą ? Jeden sprzedawca doradzał filtr „sznurkowy”, ale nie wiem co to za jeden ten „sznurkowy” i czy nadaje się do c.o. (wkłady są chyba po 11,- zł). A może szarpnąć się na filtroodmulnik. Jeśli filtroodmulnik tak - to jaki, żeby nie za drogi był ? Bo zaczynają się chyba od 400,- do 900,- zł. Drogie to ustrojstwo ! Ale czy to ma sens, bo jeśli nie za bardzo - to po co ładować się w zbędne koszty. Czy filtry stwarzają opory w c.o.? Bo teraz mam układ bez filtrów i jest wariantowy: grawitacyjny węglowy oraz gazowy grawitacyjny lub wymuszony do wyboru. No i nie chciałbym coś namieszać. Czy filtry mogą zakłócić grawitację wody c.o.? Moja instalacja będzie następująca: układ otwarty z kotłem węglowym w grawitacyjnym oraz kotłem gazowym w ukł. wymuszonym (też otwartym). Tak to sobie wymyśliłem. Co poza filtrami można jeszcze dostawić do istniejącej instalacji c.o.? Może termometr na powrocie? Ale najbardziej to mnie ten pomysł z filtroodmulnikiem męczy.

niezły
20-11-2005, 20:57
Filtroodmulnik jak go nazwałeś nie jest zły wady to cena i miejsce jakie zajmuje
Ale jeśli byłby to piec stojący żeliwny to w zupełności wystarczy sam filtr Bez płukania instalacji się nie obejdzie



Drogi Darku nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak dużym zainteresowaniem cieszą się Twoje posty odnośnie zamontowania odpowiedniej kotłowni w twoim domu Niestety jest to bardzo rozsiane na forum Może za pomocą Moderatora lub osób biegłych w klawiaturze i życzliwych udało by się wrzucić to do jednego worka Łatwiej było by odpowiadać i wielu wiele by się nauczyło
Życzę wytrwałości w dążeniu do prawdy

darek63
20-11-2005, 21:10
Dzięki niezły. :D
A co z oporami czy "tłumieniem" (nie wiem jak to się fachowo nazywa).
Czy jak się chce grawitacyjnie, to czy filtry mogą "zaszkodzić przepływowi"?

I jeszcze odnośnie pompy. Czy jak mam 4 kondygnacje to pompa z Leszna 25POr40A ( wysok. 4 m; wydajność 3,5 m3/h) bedzie wystarczająca? Taka mam.

niezły
20-11-2005, 21:35
Filtr i pompka będą tylko do pieca gazowego a piec na opał stały będzie grzał grawitacyjnie ale musi być zawór różnicowy by w razie pracy kotła gazowego woda krążyła w instalacji a nie przez kocioł na opał stały
pompkę dałbym 25-60

darek63
20-11-2005, 21:50
Niezły - dzięki poraz kolejny.

Teraz mam zawory (zasuwy) na powrocie każdego z kotłów, tak więc chyba nie potrzebuję zaworu różnicowego.
Pyt. 1: Zastanawiam się natomiast nad wstawieniem zaworu trójdrożnego i zrobieniem "wzmieszania" na powrocie. Czy to ma sens i czy warto?

Pyt. 2: Czy wkłady z nierdzewki różnią się istotnie dla atmosferycznego i kondensata? A właściwie czy jak się ma w kominie wkład nierdzewny np. fi 130 mm to można go wykorzystać pod kondensaty?