PDA

Zobacz pełną wersję : WLZ - ile powinno kosztować?



rafal9
21-11-2005, 10:16
Ile powinno kosztować wykonanie wewnętrznej linii energetycznej wraz ze skrzynką licznikową i pełną obsługą papierkologiczną, czyli na gotowo. Oczywiście bez ingerencji w instalację wewnętrzną - po prostu pozostawienie kabla w środku i to wszystko.
Odległość od budynku do skrzynki przyłączeniowej tak gdzieś 10m.

Gościu, który realizuje przyłącze prądu do granicy działki krzyknął 2 tys. zł twierdząc, że sama szafka licznikowa to koszt 750 zł.
Wydaje mi się, że trochę przesadził.

Będę rozmawiał z elektrykiem co robił inst. wew, ale chciałbym wiedzieć ile realnie powinno to kosztować.

Cypek
21-11-2005, 10:37
Hm, u mnie ZE zbudował przyłącze w ramach ryczałtowej opłaty około 1900 zł wraz zlicznikiem i skrzynką. Czyżby ZE miay różne praktyki w tym wzgledzie ??

rafal9
21-11-2005, 10:39
Hm, u mnie ZE zbudował przyłącze w ramach ryczałtowej opłaty około 1900 zł wraz zlicznikiem i skrzynką. Czyżby ZE miay różne praktyki w tym wzgledzie ??

Chyba tak.
Z tego co zdołałem wyczytać to Twój przypadek to wyjątek, bo zgodnie z prawem wszystko poza skrzynką przyłącza należy do inwestora, czyli skrzynka licznikowa też.

A poza skrzynką licznikową jakie są koszty tego całego wzl? Na pewno kabel, ale to 10m, więc grosze.
Czy jakieś koszty odbioru geodety, itp? No bo jeżeli 1200 wychodzi sama robocizna wykopania kawałka dołu to znaczna przesada ze strony tego elektryka. :o

A tak swoją drogą, ta budowa to pasmo ciągłych zaskoczeń. Zamiast się cieszyć, że już skrzynka stoi pod działką i możliwe, że jeszcze w tym roku będę mógł cieszyć się świeżutką energią, to elektryk nokautuje mnie kolejną kwotą, której wcześniej nie uwzględniałem. Podobnie było z gazem.
I jak tu się cieszyć budową? :( :o

mimi31
21-11-2005, 13:23
Nie możesz sięcieszyć budową skoro dajesz sięnaciągć. Tak jak napisał Cypek, ZE wykonuje przyłącze na swój koszt. Inwestor płaci za przyłączoną moc. Jeśli sięnie mylę to ja płaciłem 106 zł za kilowat. Kilowatów jest 13, więc łatwo obliczyć. Reszta Cię nie interesuje. Jeśli przyłącze robi Ci energetyka, to postrasz ich URE-m. Pomaga. Ostatnio też mówił na ten temat Pan Weiss w Radio Zet.

rafal9
21-11-2005, 13:30
Nie możesz sięcieszyć budową skoro dajesz sięnaciągć. Tak jak napisał Cypek, ZE wykonuje przyłącze na swój koszt. Inwestor płaci za przyłączoną moc. Jeśli sięnie mylę to ja płaciłem 106 zł za kilowat. Kilowatów jest 13, więc łatwo obliczyć. Reszta Cię nie interesuje. Jeśli przyłącze robi Ci energetyka, to postrasz ich URE-m. Pomaga. Ostatnio też mówił na ten temat Pan Weiss w Radio Zet.

Niestety nie masz racji.
Owszem ZE robi przyłącze na swój koszt, ale do skrzynki złącza kablowego.
Reszta jest w gestii inwestora.
Są przypadki, gdy ZE razem z ZK instaluje skrzynkę pomiarową, ale nie musi tego robić.
Tak samo jak nie robi WLZ, czyli wewnętrznej linii zasilającej biegnącej po terenie działki.

Jeżeli Tobie wszystko zrobili w cenie zryczałtowanej za przyłącze to można Ci tylko pozazdrościć :wink:

Arco
21-11-2005, 13:42
Mi Energa wykonała przyłącze czyli wybudowała skrzynkę licznikową i wstawiła po podpisaniu umowy licznik - wszystko kosztowłąo mnie ok. 1.600 PLN - 13KW.

Po podpisaniu umowy o wykonanie przyłącza Energa ogłasiła przetarg u siebie na wykonanie przyłacza - szef wygranej firmy zadzwonił do mnie gdzie chcę mieć skrzynkę przy ogrodzeniu (linia energetyczna biegnie wzdłuż granicy działki).

Jak już się z gościem dogadałem gdzie ma być ta skrzynka spytałem o wykonanie przyłącza do budynku czyli WLZ. To było robione na początku budowy jeszcze przed fundamentami. Zapłaciłem za położenie 18m kabla i ładną prowizorkę (z bezpiecznikami, różnicówką, gniazdem siłowym i 2 230V) - 1350 PLN. Do tego elektryk załatwił mi cała papierologię w ZE - tylko podpisałem umowę.

mimi31
21-11-2005, 13:46
Pozwolę sięz Tobą nie zgodzić. O ile masz rację co do tego że WLZ finansuje inwestor, to całe przyłącze ma obowiązek zrobić na swój koszt ZE. W mojej umowie pisze że ZE finansuje całość inwestycji do miejsca dostarczenia energii. A miejscem tym są zaciski na listwie odbiorczej za licznikiem. Jutro postaram się to dokładnie zacytować z umowy. Wejdź na stronę internetową swojego ZE i sprawdź cennik. Za przyłącze płaciśz jedynie wtedy, gdy jego długość przekracza 200m. Płacisz za to co jest powyżej tych 200m.

rafal9
21-11-2005, 13:58
Pozwolę sięz Tobą nie zgodzić. O ile masz rację co do tego że WLZ finansuje inwestor, to całe przyłącze ma obowiązek zrobić na swój koszt ZE. W mojej umowie pisze że ZE finansuje całość inwestycji do miejsca dostarczenia energii. A miejscem tym są zaciski na listwie odbiorczej za licznikiem. Jutro postaram się to dokładnie zacytować z umowy. Wejdź na stronę internetową swojego ZE i sprawdź cennik. Za przyłącze płaciśz jedynie wtedy, gdy jego długość przekracza 200m. Płacisz za to co jest powyżej tych 200m.

Widać, że co kraj to obyczaj. :(
U stoenowych Niemców to jest tak:
8.5. Za przyłączenie podmiotów zakwalifikowanych do IV i V grupy
przyłączeniowej, innych niż określone w punkcie 8.3., pobiera się opłatę,
która stanowi iloczyn stawki opłaty za przyłączenie zawartej w punkcie 11
taryfy oraz wielkości mocy przyłączeniowej określonej w umowie o przyłączenie.
Stawki opłat za przyłączenie do sieci dla IV i V grupy przyłączeniowej
dla przyłącza kablowego uwzględniają koszty zakupu i montażu złącza
kablowego.
I nic o żadnym liczniku nie wspominają. :(

Arco
21-11-2005, 14:17
W Enerdze jest dokładnie taki sam zapis. Pogadaj w Stoenie z kimś kto wydawał ci warunki przyłączenia - na pewno jest tak jak piszemy to ZE stawia skrzynkę i daje licznik. Musisz tylko podpisac odpowiednie umowy bo z tego co pamietam licznik założyli mi po podpisaniu umowy o odbiór energii.


Gościu, który realizuje przyłącze prądu do granicy działki krzyknął 2 tys. zł twierdząc, że sama szafka licznikowa to koszt 750 zł.

Tzn gdzie on chce zakończyć to przyłącze??? Zostawić kabel w ziemii??? On ten kabel powinien zostawić własnie w skrzynce licznikowej - wszystko w ramach opłaty dla ZE 13KW (chyba ze zamawiasz inna moc) x cena za 1KW.

Potem podpiszesz umowe o odbiór energii, dostaniesz do zapłacenia chyba 170 PLN i przyjedzie ZE i ci wstawią licznik.

rafal9
21-11-2005, 14:36
W Enerdze jest dokładnie taki sam zapis. Pogadaj w Stoenie z kimś kto wydawał ci warunki przyłączenia - na pewno jest tak jak piszemy to ZE stawia skrzynkę i daje licznik. Musisz tylko podpisac odpowiednie umowy bo z tego co pamietam licznik założyli mi po podpisaniu umowy o odbiór energii.

Licznik oczywiście wstawia na swój koszt ZE.
Ale trzeba im postawić skrzynkę na ten licznik.


Tzn gdzie on chce zakończyć to przyłącze??? Zostawić kabel w ziemii??? On ten kabel powinien zostawić własnie w skrzynce licznikowej - wszystko w ramach opłaty dla ZE 13KW (chyba ze zamawiasz inna moc) x cena za 1KW.

Przyłącze jest zakończone w skrzynce. Ta skrzynka nie jest w ogrodzeniu, ale tam gdzie przewidywał projekt przyłącza realizowany przez ZE, dosłownie 0.5 m od działki i będzie służyła jako przyłącze do dwóch działek.
Tak więc będzie jedna skrzynka kończąca przyłącze, a druga pomiarowa.

Możliwe, że jak na etapie projektu przewidzieliby jedną skrzynkę na złącze i licznik to nic nie musiałbym dodatkowo robić. Ale widać, że mogą zrobić tak celowo, żeby przerzucić część kosztów na odbiorcę.