PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawić kocioł Vaillant?



inż. Mamoń
21-11-2005, 12:55
Niestety mam dość zimno w chacie i na dodatek wychodzi 15 m3 gazu na dobę. Temperatury nie są jeszcze niskie, a powierzchnia ogrzewana to jakieś 130 m kw.
Przeczytałem już cały wątek:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=16881&postdays=0&postorder=asc&start=0
i podobne, ale nie mam wciąż odpowiedzi na pytanie jakie w Vaillancie jednofunkcyjnym 24kW powinno być ustawienie w funkcji d.00? U mnie instalator zrobił na oko "6" podczas gdy wartości są od 1 do 15, a 15 oznacza maksymalną moc.

echo
22-11-2005, 06:12
Mam podobne dylematy.
Mamy razem z sąsiadem kocioł Vaillanta Eco Tec 196/2 + zasobnik + pogodówka VRC410, a ustawienia przez 2 różnych serwisantów różne:
Ja mam ustawiona moc na 14 kW, krzywa grzewcza 0,8
Sasiad ma ustawione na 9 kW a krzywa na 1,2.

Zastanawiam sie, które rozwiązanie jest lepsze, wygodniejsze i oszczędniejsze, tzn:
1) wyzsza moc i niższa krzywa
2) niższa moc i wyższa krzywa
Kubatura budynków jest podobna, powierzchnia ok 120m2, ściany takie same, tzn Pth 44.
Dodatkowo można jeszcze korygować +/- wartość temp dziennej.
Co sądzicie o tych ustawieniach.

Ew-ka
23-11-2005, 12:21
Również ogrzewamy nasz domek Vaillantem z zasobnikiem i jak do tej pory zużycie gazu kształtuje sie na poziomie 10m3 na dobę ( temp. w dzień 22 st. noc-18 st. na piecu temp.63 st grzejniki na 3 z termostatem)
Jeśli rozpalamy ok godz.16 kominek to dzienne zużycie gazu spada do 5m3.....Nadmieniam ,że domek ocieplony wełną.
czyli 1 m3 = ok 1 zł ....10m3 = ok 10zł x 30 dni = 300 zł ogrzewamy powierzchnie ok 180m2 i jeśli co miesiąc będziemy tyle płacić przez powiedzmy 6 m-cy to ogrzewanie będzie nas kosztowało 1800zł.... a w spółdzielni płaciliśmy przez cały rok za ogrzanie 63 m -160zł/m-c czyli 1920 zł.

może jednak ten gaz nie będzie taki zły ????

RYDZU
23-11-2005, 13:02
No dobra - to ja też mam Vaillanta :) Ecotec 246 + zasobnik 140l + pogodówka.
Budynek z silikatów ocieplony 15 cm styropianu. Powierzchnia 240m2. Podzielony na dwie
"strefy" - mieszkalna ok 140m2 z usatwioną temperaturą 20 stopni i techniczna
ok 100 m2 z temperaturą ok 17 stopni.
Temperatura na piecu 55 stopni. Krzywa grzewcza ustawiona na 1.5.

Przy obecnej aurze zużycie gazu oscyluje w okolicach 9 m3/dobę - w tym około 2 m3 to cwu.
Za ostatnie 30 dni średnie zuzycie wyszło około 6,7 m3 / dobę.
Gdy palimy w kominku zużycie spada o około 1/3 względem tych wartości.

Bardziej spaść nie chce bo pogodówka i tak załącza piec by grzał na dole - a co nagrzeje na dole
to wędruje na górę. W efekcie jak napalimy w kominku to się robi 24 - 25 stopni.

Ew-ka jaką masz taryfę za gaz - bo mnie wychodzi że jakieś 1.3 pln za m3 będę płacił
po zsumowaniu wszystkich opłat przesyłowych stałych, zmiennych i cholera wie jeszcze jakich.
Swoją drogą to gazownia trochę przegina z "przejżystością" tabel opłat :evil:

Pozdrawiam Vaillantowców (i nie tylko)!

Ew-ka
23-11-2005, 20:04
Rydzu- moj gaz kosztuje mnie 1,16zł (dopytalam męża) za m3 + stała opłata niezależna od zużycia ....coś koło 23zł.

RYDZU
23-11-2005, 20:16
Rydzu- moj gaz kosztuje mnie 1,16zł (dopytalam męża) za m3 + stała opłata niezależna od zużycia ....coś koło 23zł.

No to wszystko jasne - te 23 zł dzielone na zużyte metry gazu daje własnie okolice 1.3pln/m3.

Pozdrawiam

echo
24-11-2005, 06:04
Mam podobne dylematy.
Mamy razem z sąsiadem kocioł Vaillanta Eco Tec 196/2 + zasobnik + pogodówka VRC410, a ustawienia przez 2 różnych serwisantów różne:
Ja mam ustawiona moc na 14 kW, krzywa grzewcza 0,8
Sasiad ma ustawione na 9 kW a krzywa na 1,2.

Zastanawiam sie, które rozwiązanie jest lepsze, wygodniejsze i oszczędniejsze, tzn:
1) wyzsza moc i niższa krzywa
2) niższa moc i wyższa krzywa
Kubatura budynków jest podobna, powierzchnia ok 120m2, ściany takie same, tzn Pth 44.
Dodatkowo można jeszcze korygować +/- wartość temp dziennej.
Co sądzicie o tych ustawieniach.
Czy ktoś może coś podpowiedzieć w sprawie tych ustawień mocy i krzywych grzania?
Może panowie instalatorzy :wink:

VPS
24-11-2005, 06:21
Ustawienie krzywej grzewczej zależy od parametrów doboru grzejników, rodzaju instalacji, strefy klimatycznej.
Gdy wykonuję instalacje dobieram parametry doboru grzejników 70/55/20
Odpowiednie ustawienie krzywej w III strefie przy -20 to 1,1 na grzejniki, a na podłogówkę to 0,6. Na stronie 20 instrukcji reg VRC 420 jest wykres krzywych grzewczych.
Moc natomiast ustawiam wg potrzeb.

echo
25-11-2005, 07:50
Dzięki ale to troche zbyt ogólnie.
Może zapytam tak: jaka jest różnica między ustawieniami (co zyskujemy a co tracimy):
1) wyższa krzywa i niższa moc
2) niższa krzywa i wieksza moc
Czy można uzyskac te same efekty, czy też w konkretnym ustawieniu coś (np komfort) będzie na plus, a cos (np koszty) bedą na minus.

1) Czym sie charakteryzuja takie ustawienia?
2) Co otrzymujemy a co tracimy podnosząc i obniżając moc i krzywą
3) Jak ustawienie mocy ma sie do rzekomej modulacji palnika (w EcoTec 196/2)

inż. Mamoń
25-11-2005, 13:05
Widzę, żę wątek się trochę rozkręcił. O różnych rzeczach się tu dyskutuje np. o krzywych grzewczych, ale ja mam znacznie prostsze pytanie. Co należy w kotle ustawić na d.00 czyli tryb obciążenia częściowego przy ogrzewaniu??? Wartości dostępne to 0, 1, 2, ...15 gdzie 15 oznacza pełną moc i jest to ustawienie fabryczne. U mnie instalator zmienił na 6 i nie chciał (nie umiał) wytłumaczyć dlaczego i mnie właśnie wk#@wia :evil: :evil: :evil: . To ja mam płacić za ten gaz więc wolę wiedzieć o co chodzi. A może jak mam regulator pokojowy 390 to te ustawienie jest bez znaczenia ???

25-11-2005, 15:23
A mi instalator ustawił d.00 na 13.
Mam jednofunkcyjny VU202-5 turbo z sterownikiem calorMatic 330 (pokojowy).
Na razie używam tylko ogrzewania podłogowego 90m2 na parterze (nie mam grzejników, docelowo będą na piętrze), temepraturę zasilania ma ustawioną na 47stopni (około 1/3 na pokrętle) i temperaturę w godz. 5-21:30 na 21 stopni, w nocy na 19, na sterowniku pokojowym mam ustawione sterowanie ciągłe i to wszystko. Nie więcej już się chyba nie da tam ustawić, aha wybieg pompy mam na 10 minut (fabrycznie 5min).
Na razie mam zużycie gazu w listoadze około 8m3 (temp. zewnętrzna w granicach 2-10stopni, czasem w nocy około -2stopnie)

Mareks77
13-01-2016, 12:43
Również ogrzewamy nasz domek Vaillantem z zasobnikiem i jak do tej pory zużycie gazu kształtuje sie na poziomie 10m3 na dobę ( temp. w dzień 22 st. noc-18 st. na piecu temp.63 st grzejniki na 3 z termostatem)
Jeśli rozpalamy ok godz.16 kominek to dzienne zużycie gazu spada do 5m3.....Nadmieniam ,że domek ocieplony wełną.
czyli 1 m3 = ok 1 zł ....10m3 = ok 10zł x 30 dni = 300 zł ogrzewamy powierzchnie ok 180m2 i jeśli co miesiąc będziemy tyle płacić przez powiedzmy 6 m-cy to ogrzewanie będzie nas kosztowało 1800zł.... a w spółdzielni płaciliśmy przez cały rok za ogrzanie 63 m -160zł/m-c czyli 1920 zł.


Nie możesz porównywać przy kosztach utrzymania nieruchomości tylko i wyłącznie wydatków na ogrzewanie.
Przy gazie wydatki na samo ogrzewanie domu wraz z ciepłą wodą i gotowaniem zamkną się w okolicy 2 - 2,5 tyś w zależności od metrażu i ocieplenia. Natomiast przy mieszkaniu są to kwoty miesięczne ok 200 zł.
Licz natomiast iż w domku nie płacisz czynszu do spółdzielni 250 - 500 zł co miesiąc a tylko i wyłącznie podatek od nieruchomości, poza tym zimna woda i podgrzanie ciepłej, kanalizacja jakaś winda, składka remontowa i prąd.
Sumując wszystkie wydatki razem za rok z mieszkania i domku już masz zysk a jeszcze nie ujęłaś ze w domku nie masz 55 - 65 m2 tylko dwa lub 3 razy tyle.
Poza tym zima nie trwa pół roku tylko okres grzewczy od listopada do marca kwietnia więc 4 - 5 miesięcy maksymalnie w których zużycie ponad 10m3 zanotujesz tylko i wyłącznie przez 1 miesiąc.

Mareks77
13-01-2016, 12:54
Widzę, żę wątek się trochę rozkręcił. O różnych rzeczach się tu dyskutuje np. o krzywych grzewczych, ale ja mam znacznie prostsze pytanie. Co należy w kotle ustawić na d.00 czyli tryb obciążenia częściowego przy ogrzewaniu??? Wartości dostępne to 0, 1, 2, ...15 gdzie 15 oznacza pełną moc i jest to ustawienie fabryczne. U mnie instalator zmienił na 6 i nie chciał (nie umiał) wytłumaczyć dlaczego i mnie właśnie wk#@wia :evil: :evil: :evil: . To ja mam płacić za ten gaz więc wolę wiedzieć o co chodzi. A może jak mam regulator pokojowy 390 to te ustawienie jest bez znaczenia ???
w zależności jaki masz kocioł czy kondensat czy normalny oszczędności powstają z ograniczenia mocy maksymalnej używanej do CWU poprzez dłuższe podgrzewanie wody w zasobniku z mniejszą mocą, lub też ograniczenie mocy maksymalnej kotła D 00 do poziomu wystarczającego do zapotrzebowania budynku.
W kotłach kondensacyjnych z regulatorem pokojowym oszczędności tylko z podgrzewania CWU, bo dla CO kocioł sam dobiera odpowiednią moc aby uzyskać zadaną temperaturę wody i budynku.

Mareks77
13-01-2016, 13:04
Czy ktoś może coś podpowiedzieć w sprawie tych ustawień mocy i krzywych grzania?
Może panowie instalatorzy :wink:

Krzywe grzewcze ustala się w zależności od rodzaju instalacji, grzejnikowe lub podłogowe, oraz od potrzebnego komfortu cieplnego.
Niska KG to dłuższe grzanie z niską temperaturą i mocą to oszczędności powstałe na kondensacie.
Wszystko należy wypraktykować i ustawić w zależności od ocieplenia budynku i jego zapotrzebowania energetycznego.
Niestety nie uda się pogodzić komfortu z oszczędnościami na zużyciu gazu. Długa praca małą mocą przy przewymiarowanej instalacji i piecu przynieście niestety odwrotny skutek w postaci wyższych rachunków za gaz, tak samo jak krótkie okresy grzewcze z większą mocą dogrzewające wychłodzone podczas przerw pomieszczenia

niktspecjalny
13-01-2016, 13:19
Witam.

Przepraszam komu ty udzielasz odpowiedzi???

11 lat temu mogło tak być pomocne domniemam ,że i teraz także , tylko odpowiadasz ludziom którzy może już inaczej to poukładali.