PDA

Zobacz pełną wersję : komin nad kominkiem



bogus
10-01-2003, 07:59
Sprobuje i ja "pogadac" na Forum. Moze problem byl poruszany ale nie moge znalezc.
Dom parterowy 120m2, strop zelbetowy. Czy mozna zrezygnowac z budowania komina od fundamentu (plyta grzewcza)? Kominkarz radzi postawic komin systemowy od stropu nad parterem, a kominek polaczyc rura stalowa z kominem. Co na to przepisy? Poniewaz w domku bedzie wentylacja mechaniczna, komin kominka bedzie jedynym kominem. Pozdrawiam
Bogus

Roose
10-01-2003, 09:04
komin powinien zaczynać się od fundamentu i mieć ów fundament

kodi_gdynia
10-01-2003, 09:09
mimo wszystko myśle, iż jeśli masz dobrą podstawę na stropie /mam na myśli usadowinie kominka na ścianie nośnej, bądź na belce żelbetowej to nie widzę problemu. Nie potrzebujesz wyczystki bo sadza spada prosto do komory spalania. Nie jestem fachowcem, ale widziałem już takie rozwiązania.
Pozdrawiam

januszek
10-01-2003, 09:09
z tym kominem to bym się nie zgodził że na fundamencie można i na płycie ale jest inny problem a mianowićie wyszystka którą trzeba mieć żeby sadza z czyszczenia nie leciała do kominka jakoś to powinno być rozwiązane porozmawiaj ze swoim miejscowym kominiarzem.

pitbull
10-01-2003, 09:12
Jesli to ma byc przewod dymowy to moze byc taka sytuacja jak pisze kodi.
Komin z Schiedla nie potrzebuje fundamentu ale dobrze jest przyjac jego obciazenie przy projektowaniu stropu.

aziel
10-01-2003, 09:18
W instrukcji montażu dołączonej do wkładu był rysunek, z którego wynikało że komin do kominka stoi na stropie nad kominkiem, rura dymowa przechodzi przez przepust stropowy wprost do komina. Bardzo żałuję, że nie znałem wcześniej tego rozwiązania - komin wystaje mi teraz do salonu i miałem problem z jego estetycznym zintegrowaniem z obudową kominka. Problem sadzy spadającej wprost do paleniska wydaje mi się marginalny.
A dzięki prostemu przewodowi kominowemu Święty Mikołaj może wskoczyć wprost do kominka :wink:

januszek
10-01-2003, 09:23
argument ze św mikołajem jest nie do pobicia też bym zrobił na stropie

pitbull
10-01-2003, 09:35
Pamietajcie tylko zeby nie palic gdy Mikolaj bedzie spadal ... moglyby sie prezenty spalic :grin:

andrzej K.
10-01-2003, 09:47
Czołówka,
Ja mam trochę inaczej - na środku salonu/jadalni/holu (taka duża połączona przestrzeń) stoi dumnie komin (zintegrowany ze słupem podpierającym strop). Jak kominek dobuduję z przodu, w głąb salonu, to a) mam kominek prawie na środku salonu b) patrząc z tyłu poza obrys komina wystają "skrzydła" kominka c) mam nieestetyczną kolubrynę.
Czy da się w istniejącym kominie (przewód went. i dymowy) wykuć dziurę i wstawić wkład?
Czy ktoś robił kominek samemu? Na co zwrócić uwagę?
Pzdr, AK

jesion
10-01-2003, 09:53
wykuc dziury to juz sie chyba nie da, a na pewno nie jest to prosta operacja. ja mam podobnie jak ty, wklad postawilem obok komina. calosc jest obudowana plyta gk, wiec nie przypomina trafycyjnego kominka. laczac to z polkami z plyty gk obok wyglada calkiem fajnie.

pitbull
10-01-2003, 11:04
Lepiej zostawic istniejacy komin bez wykuwania. O tym trzeba bylo myskec na etapie projektowania i wykonawstwa.

Majka
10-01-2003, 11:21
Hm. dom parterowy, czyli nie wysoki, komin tylko od stropu, krótki, a może będzie dużo wystawał nad dach :eek: A co z ciągiem przy takim rozwiązaniu?

andrzej K.
10-01-2003, 11:40
Dzięki za odpo, chyba sie zastosuje i zostawie komin w spokoju a wkład dam z boku.

bogus
10-01-2003, 13:25
wlasnie rozmawialem z kominkarzem w sprawie tego komina od stropu. Zadne przepisy tego nie zabraniaja wprost, wiec postawie go na stropie, wysokosc komina nie przekroczy 3m tj od stropu do wylotu spalin. Bedzie taniej.
Dziekuje za zainteresowanie.
Przy okazji bytnosci w sklepie z kominkami dowiedzialem sie ze sa rekuperatory z tzw 5-tym kanalem, podlaczonym do kominka. Takie polaczenie rekuperatora z DGP. Nie znam szczegolow jeszcze, materialy beda dopiero po niedzieli. A moze temat jest znany forumowiczom?
Pozdrawiam Bogus

Majka
10-01-2003, 13:28
Oj, krótki ten komin, krótki. A jaka planowana moc kominka?

kodi_gdynia
10-01-2003, 14:31
oj bardzo krótki. Np. w papierach Spartherma kocioł o mocy 11kW powinnien mieć komin min. 6,5m wys. Z drugiej strony są różne bajery nakładane na komin w celu polepszenia ciągu, choć pewnie wyjdzie to drożej niż wybudowanie jeszcze raz takie dł. komina. A może się mylę. Oby.
Pozdrawiam

bogus
10-01-2003, 17:52
Wkradla sie pewna niescislosc. Calkowita wysokosc komina wg projektu jest 6.6m. Ok 3.8m nad stropem bedzie kominem systemowym. Przepraszam za zamieszanie
Pozdrawiam Bogus

bogus
10-01-2003, 17:56
moc kominka wystarczylaby 8kW ale ciezko o takie male.
Bogus

kodi_gdynia
10-01-2003, 18:11
są, takie małe. Poczytaj inne wątki. Np Spartherm seria mini. Moc 7-9kW. Jak poszukasz to znajdziesz.
Pozdrawiam

stefanb
10-01-2003, 18:31
W moim projekcie (D52 Cieply) tez jest komin od stropu. Jest to komin wentylacyjno - spalinowy. Piec gazowy w lazience na poddaszu, a wentylacja schodzi na parter przez przewody. Strop jest wzmocniony pod kominem
Pzdr
Stefan