PDA

Zobacz pełną wersję : Nastawy na piecu i kaloryferach , a koszty ogrzewania?



robertb
22-11-2005, 10:47
Czy wiecie jak jest taniej:
1. Dac wieksza temp ogrzewania na piecu i mniejsza na kaloryferach za pomoca termostatu , czy odwrotnie tzn
2. Zmniejszyc grzanie pokretlem na piecu, a zwiekszym termostatem na kaloryferach.
Na pewno szybciej ogrzeje wariantem 1, ale czy taniej?

windcracker
22-11-2005, 10:59
termostaty na kaloryferach ustawiasz w zależności jaką chcesz mieć temp. w pomieszczeniu. Jak nastawisz na 2. to choćby woda w piecu wrzątkiem była to i tak ci chałupy nie nagrzeje. I na odwrót, gdy będzie 5. a woda w układzie letnia to musisz mieć duzy zapas w mocy kaloryferów, czyli odpowiednio wieksze, a na to to już chyba wpływu nie masz. :wink: Tak to jakoś widzę

robertb
22-11-2005, 11:04
No nie do konca chyba masz racje. Przy tym samym nastawie na kaloryferze, a innym na piecu, mam zdecydowanie cieplejszy kaloryfer.

m.dworek
22-11-2005, 11:14
No nie do konca chyba masz racje. Przy tym samym nastawie na kaloryferze, a innym na piecu, mam zdecydowanie cieplejszy kaloryfer.
to znaczy ze masz zle pracujace termostaty
chyba ze one z reguly nie dzialaja ;)
ma ktos doswiadczenie?

windcracker
22-11-2005, 11:30
zgadza się! ale do pewnego momentu.
Jeżeli są oba kaloryfery na maxa nastawione to grzeją do bólu - tyle ile pozwala piec i mozna powiedzieć, że nie działają i po co je było kupować :wink:
Jeżeli natomiast ustawi sie je na np. 3ipół, co odpowiada mniej więcej temp 24st C w pomieszczeniu, to poczatkowo jest taki sam przepływ wody: cieplejsza - cieplejszy kaloryfer, chłodniejsza - chłodniejszy , ale w miare czasu ( po osiągnięciu tych 24 st w pom) zawory się zamkną i nic już nie popłynie , a nastąpi to w pierszym przypadku szybciej, a wdrugim wolniej. Temp spadnie i znów temostaty puszczą. Jerzeli wrzątek szybko nagrzeje to potem piec pali, a kaloryfery nie są zasilane bo blok na temostatach( chba ,że masz pokojowy regulator)
Można przeprowadzkę zrobić jednym kursem TIR-a, albo po trochu wozić busem, co taniej? rzecz kalkulacji. Ale gdy mało klamotów, to może po co TIR?

m.dworek
22-11-2005, 12:01
OK
ale podsumowujac nalezalob stwierdzic, chyba ze im nizsza temperatura powrotu tym lepiej bo mamy duza roznice temperatur Piec- woda
chociaz to tez raptem pare procent daje
ale skoro ktos pyta to czemu nie?

z jeszcze innej beczki- duzo wieksze znaczeie ma rodzaj pieca, no i oczywiscie ocieplenie budynku ;)

robertb
29-01-2007, 11:51
Czy ktos moze cos dodac na ten temat? Caly czas nie wiem ktory wariant grzania jest tanszy.PZDR

hes
30-01-2007, 08:47
Jestem za drugim wariantem z powodu lepszej, bardziej ekonomicznej pracy kotla przy utrzymywaniu nizszej temperatury.

ans
30-01-2007, 11:03
Podnosze temat bo tez zastanawian sie co jest bardziej ekonomiczne
Mam piec Vitopend 100 z otwarta komora spalania do ogrzania ok.160 mk i przy oststnich dodatnich temeperaturach na zewnatrz spalal ok 10m3/dobe gazu GZ 50 w tym ciepla woda i gotowanie tylko w weekendy. Teraz przy minusowych temeperaturach ok 15m3/dobe.
Wydaje nie sie ze to troche za duzo
Jaka powinna byc wstepna nastawa wkladek termostatycznych w ukladzie rozdzielaczowym - czy ona tez moze nmec jakis wplyw na zuzycie gazu