PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka na powrotach z grzejników???



joan
22-11-2005, 10:58
Hydraulik/insatalor zaproponował nam założenie podłogówki na powrotach z grzejników. Chcemy założyc piec konsendacyjny, więc takie rozwiązanie wydaje mi sie bezsensu. A może czegoś nie wiem?

echo
22-11-2005, 11:29
W poprzednim domu mieliśmy 2 małe podłogówki zasilane z powrotów z grzejników (piec węglowy) i całkiem dobrze to działało.
Teraz pewnie większość fachowców napisze, że jest to niepoprawne rozwiązanie, ale cóż.
W obecnym domku (piec kondensacyjny) mamy 3 małe podłogówki zasilane równolegle z grzejnikami z rozdzielaczy. Sterowanie odbywa sie za pomoca zaworów RTL montowanych w skrzynkach rozdzielaczowych na powrocie z pętli.
Tez dzial OK.

sebo8877
22-11-2005, 11:39
To ja zapytam o to samo - Mam piec węglowy niskotemperaturowy - logano Buderusa ok 2.5 mwysokości od pieca do rozdzielacza i stad na grzejniki - czy lepiej dac podłogowke na powrocie czy niezaleznie.
podłogówka jest tylko pod terakota w przedsionku, łazience i kuchni w lazience i kuchni dodatkowo zamontowane sa grzejniki scienne - podłogowka ma sprawic tylko znik wrażenia zimnej podlogi
Wydaje mi się że może na powrocie - zimniej - bezpieczniej??!!
Jezeli będziecie mogli pomóc wielkie dzieki.
sebo8877

godul1
22-11-2005, 11:56
Taki układ moze sie sprawdzisc tylko w małych pomieszczeniach typu łazienka, które z załozenia sa przegrzewane. W wiekszych pomieszczeniach układ tego typu jest nie do wyregulowania.

22-11-2005, 12:13
godul1 masz rację też to zaobserwowałem.

JoShi
22-11-2005, 12:16
Taki układ moze sie sprawdzisc tylko w małych pomieszczeniach typu łazienka, które z załozenia sa przegrzewane. W wiekszych pomieszczeniach układ tego typu jest nie do wyregulowania.
Co masz na mysli ? Ja mam takie min podlogowki w kuchni i w jadalni. Kazde pomieszczenie po 12-13 mkw. Juz trzecia zime dziala.

pokerzysta
22-11-2005, 12:23
podobnie u mnie
łazienka 9m2 - uczucie zimnej podłogi zniesione
kuchnia i holl w sumie ok 20m2 na chwile obecna zrezygnowałem z kaloryfera i w podłogę leci bezposrednio z pominieciem grzejnika - podłoga przyjem,nie ciepla w kuchni ok na piecu do 60st.c (miałowiec)
jest super

joan
22-11-2005, 12:24
Nie twierdzę że może nie działac - patrzę na to pod kątem ekonomicznym - po babsku :po grzejnikach i podłogówce wraca do pieca bardziej wychłodzona woda - czyli musi on pracować z wiekszą mocą - dodatkowo tak ciepła podłoga nie jest najzdrowsza...

JoShi
22-11-2005, 12:31
Nie twierdzę że może nie działac - patrzę na to pod kątem ekonomicznym - po babsku :po grzejnikach i podłogówce wraca do pieca bardziej wychłodzona woda - czyli musi on pracować z wiekszą mocą
No i co z tego ? Za komfort, za cieplo trzeba placic i juz...


dodatkowo tak ciepła podłoga nie jest najzdrowsza...
Taaaak ??? Porozmawiaj z tymi co maja wylacznie podlogowki. Ja na przyklad sie przeziebiam jak stoje w lazience na zimnej podlodze. Dla mnie ciepla jest zdrowsza niz zimna...

godul1
22-11-2005, 12:33
Miałem na mysli zasilanie podłogówki w duzych pomieszczeniach szeregowo, z powrotu grzejnika.

JoShi
22-11-2005, 12:41
Miałem na mysli zasilanie podłogówki w duzych pomieszczeniach szeregowo, z powrotu grzejnika.
Ale co masz na mysli piszac 'Trudno wyregulowac'

joan
22-11-2005, 12:42
[No i co z tego ? Za komfort, za cieplo trzeba placic i juz...}

zawsze mozna mniej - do tego zmierzam - nie chę przepłacać jesli nie muszę - mam milion pomysłów na co wydać zaoszczędzone pieniążki :wink:


{Taaaak ??? Porozmawiaj z tymi co maja wylacznie podlogowki. Ja na przyklad sie przeziebiam jak stoje w lazience na zimnej podlodze. Dla mnie ciepla jest zdrowsza niz zimna...}
Podłogówka o temperaturze 30o nie jest zimna - takie jest jej założenie - zbyt ciepła podłoga może być niezdrowa dla osób z problemami krażeniowymi :-?

sebo8877
22-11-2005, 12:45
Nie twierdzę że może nie działac - patrzę na to pod kątem ekonomicznym - po babsku :po grzejnikach i podłogówce wraca do pieca bardziej wychłodzona woda - czyli musi on pracować z wiekszą mocą - dodatkowo tak ciepła podłoga nie jest najzdrowsza...
mi własnie się wydaje że udalo się z niej wyciągnąc tyle ile się da tak więc to po co został pogrzana - zeby oddac to ciepło domowi a nie piecowi - uważam że co do energetycznego punktu widzenia wyjdzie na to samo - krócej bedziesz grzać ale za to intensywniej - a nie długo i pomalutku
yoshi napisz jak to podłaczyłeś ???
Czyli potwierdzacie że takie podłaczenia ma sens ???
sebo8877

JoShi
22-11-2005, 13:14
Podłogówka o temperaturze 30o nie jest zimna - takie jest jej założenie - zbyt ciepła podłoga może być niezdrowa dla osób z problemami krażeniowymi :-?
A skad wiesz jaka temperature ma moja podloga ? ;)

JoShi
22-11-2005, 13:20
Yosi napisz jak to podłaczyłeś ???
Czyli potwierdzacie że takie podłaczenia ma sens ???

Zupelnie niezgodnie z wszelkimi fachowymi poradami jakie udalo mi sie zdobyc. Mam instalacje z rurek PexAl na rozdzielaczach. Rurki zasilajace ida w podlodze w otulinie wzdluz sciany. Rurki powrotne tez PexAl sa rozlozone po calej podlodze podobnie jak to sie robi w przypadku ogrzewania podlogowego, ale troche zadziej (tak z poltora raza). Podloga nie jest goraca, ale przyjemnie sie na niej stoi.

sebo8877
22-11-2005, 13:24
yoshi napisz jak to podłaczyłeś ???

JoShi
22-11-2005, 13:32
no juz napisalam ;)

sebo8877
22-11-2005, 13:40
dzieki bardzo
U mnie chodzi własnie o cos takiego nie o to by to grzało lecz o to by było to przyjemnie ciepłe jak sie po tym chodzi, badź jak zasuwa po tym taki 1,5-2 latek :) (mój siostrzeniec)
sebo8877

godul1
22-11-2005, 14:53
Dżołzi- pogratulowac że wszystko działa choc nie powinno.

RTL działa w ten sposób że odcina dopływ jezeli temp przekroczy zadana temp. (max 55C). pół biedy jeśli jest pogodówka i piec chodzi niemal na okragło. W przypadku regulatora typu włacz wyłacz sa "schody" bo rtl odcina grzejnki i podłogówke chociaż w pokoju jest wciaz zbyt zimno. No ale jak widac u niektórych sie sprawdza taka prowizorka. U mnie zreszta w łazience tez tak działa ale mam dodatkowy grzejnik nie blokowany Rtl-em i grzeje on do momentu aż w łazience jest zadana temp.

JoShi
22-11-2005, 15:04
Dżołzi- pogratulowac że wszystko działa choc nie powinno.

Czemu tak na mnie mowisz ?


RTL działa w ten sposób że odcina dopływ jezeli temp przekroczy zadana temp. (max 55C). pół biedy jeśli jest pogodówka i piec chodzi niemal na okragło. W przypadku regulatora typu włacz wyłacz sa "schody" bo rtl odcina grzejnki i podłogówke chociaż w pokoju jest wciaz zbyt zimno. No ale jak widac u niektórych sie sprawdza taka prowizorka. U mnie zreszta w łazience tez tak działa ale mam dodatkowy grzejnik nie blokowany Rtl-em i grzeje on do momentu aż w łazience jest zadana temp.
No bo ja nie mam RTL to po pierwsze. Po drugie pewnie by i tak nie zamykal przeplywu bo mam dosc niska temperature wody na powrocie :)

Mały
22-11-2005, 19:07
Nie ma to jak polskie prowizorki ...
A wystarczy jak sie kociołek węglowy kiedyś za mocno nagrzeje...bo rodzinka (jak będzie im za ciepło) pozakręca grzejniki...a potem się okaże że na podłogę w temp. 70 stc ciężko wejść na boso (np),albo kafeli sie "podniosą"...
Na dom to stać ,a na zaworek za jakieś 100 zł to już nie???
W sensie - domek byleby piękny był na zewnątrz (dla sąsiadów) ,a w środku...eb...ł to pies. Aha no i jeszcze dobra fura na podjeździe.

godul1
23-11-2005, 09:12
Dżołzi- pogratulowac że wszystko działa choc nie powinno.

Czemu tak na mnie mowisz ?


Srry JoShi, Jakoś tak mi sie strasznie kojarzy twój nick z pewna postacia z serialu "Miasteczko Twin Peaks"

A wracając do podłogówki to Mały jest fachowcem i wie co pisze.

Z drugiej strony podłoga nie powinna miec wiecej niz 26-27 C. We wszystkich instrukcjach instalacyjnych o tym pisza. Tylko w łazience dopuszcza się wyzsza temp-o ile pamietam do 33C. Nie wiem jaki masz w swojej instalacji wpływ na temperaturę podłogi i zasilania podłogówki bo nic o tym nie piszesz poza tym ze działa.
Z wyjatkiem kondensatów żaden inny, nie zabezpieczony kocioł na takim parametrze nie pożyje długo.

rafałek
23-11-2005, 09:51
Mam podłogówki z powrotów grzejników i...
1. Działąją bardzo ładnie
2. Podłoga się nie podnosi, ale mam na wyjściach z grzejników RTL'ki. Z tłumaczeń hudraulika przyjąłem do wiadomości, że właśnie one mają zapobiegać sytuacji jaką opisuje Mały.
3. Co do temperatury. W kuchni i łazience jest tak ustawiona, że podłoga jest cieła nie neutralna i żona mnie przestrzega, żebym się nie ważył to zmieniać. Tak jest dobrze i koniec :wink: . Inna sprawa, że w kuchni się dużo nie stoi, przy blatach się końcy więc tam tak ciepło nie jest, ale żona lubi ciepło i nie mam zamiaru jej tego odbierać :wink: . Obserwuję kota który to też sobie chwali. W łązience to ciepła podłoga to już sam luxus :D . Co do podłogóki w salonie, tam gako główne ogrzewanie są grzejniki, a podłogówka która tam jest jest zasilana z grzejnika z wykuszu i tu mam tak ustawione, że podłoga jest neutralna (ani ciepła, ani zimna).

Tak mamy i jesteśmy z tego zadowoleni. Na dzień dzisiejszy jedyne co byśmy zmienili do dołożyli podłogówkę w holu, ale może kiedyś przy większym remoncie... :roll:

Pozdrawiam

JoShi
23-11-2005, 10:06
Nie ma to jak polskie prowizorki ...
A wystarczy jak sie kociołek węglowy kiedyś za mocno nagrzeje...bo rodzinka (jak będzie im za ciepło) pozakręca grzejniki...a potem się okaże że na podłogę w temp. 70 stc ciężko wejść na boso (np),albo kafeli sie "podniosą"...
Sie nie nagrzeje bo sie ma na gaz z pozadnym sterowaniem ;)

JoShi
23-11-2005, 10:09
Z drugiej strony podłoga nie powinna miec wiecej niz 26-27 C.
No i nie ma bo rurki kladzie sie zadziej niz w podlogowce.


Z wyjatkiem kondensatów żaden inny, nie zabezpieczony kocioł na takim parametrze nie pożyje długo.
Co masz na mysli piszac "takim parametrze" ?

godul1
23-11-2005, 10:14
Temperaturę

JoShi
23-11-2005, 10:23
Temperaturę

1.To ze podloga ma 25 stobni nie oznacza, ze na powrocie jest 25 stopni. Woda oddaje czesc ciepla ale na pewno nie wychaldza sie az do stanu rownowagi termicznej z podloga.

2. Pseudopodlogowke mam tylko na niektorych powrotach. Spotykaja sie one w rozdzielaczu z innymi, gdzie temperatura powrotu jest wyzsza i do kotla wraca wcale nie taka wychlodzona woda.

Naprawde to nie wiem o co Ci chodzi...

godul1
23-11-2005, 10:29
O nic mi nie chodzi- przeciez u Ciebie to działa i jestes zadowolona.
;-)

Marek30022
23-11-2005, 10:51
według mnie podłogówkę robi się także dlatego aby nie mieć w pomieszczeniu kaloryferów.

JoShi
23-11-2005, 11:00
według mnie podłogówkę robi się także dlatego aby nie mieć w pomieszczeniu kaloryferów.
Miedzy innymi ale nie tylko ;)

JoShi
23-11-2005, 11:01
O nic mi nie chodzi- przeciez u Ciebie to działa i jestes zadowolona.
;-)
No bo mnie straszysz a ja nie bardzo rozumiem czym...

godul1
23-11-2005, 12:25
Ja nie strasze tylko pisze ze jest to rozwiazanie prowizoryczne i z regóły generuje problemy. POza tym pytanie było o sytuacje gdy podłogówka jest zasilana z powrotu grzejnika, a u Ciebie jest inaczej.

JoShi
23-11-2005, 12:38
POza tym pytanie było o sytuacje gdy podłogówka jest zasilana z powrotu grzejnika, a u Ciebie jest inaczej.
Skad to wywnioskowales. U mnie wlasnie jest zasilana z grzejnika tylko bez specjalnego zaworu...

Ty wogole czytasz co jest napisane czy tak sobie odpowiadasz co Ci slina na jezyk przyniesie ?

godul1
23-11-2005, 12:51
JoShi,
Masz najwyraźniej farta i super wysterowany piecyk-najprawdopodobniej z regulacja pogodową. Ciekawe czy twoi fachowcy z takim samym polotem podeszli do kwesti dylatacji.:-)

JoShi
23-11-2005, 13:02
JoShi,
Masz najwyraźniej farta i super wysterowany piecyk-najprawdopodobniej z regulacja pogodową. Ciekawe czy twoi fachowcy z takim samym polotem podeszli do kwesti dylatacji.:-)
Owszem dylaracje sa tak jak przy normalnej podlogowce... I popatrze, ze nawet spelnia swoje zadanie, bo ju trzecia zima a tu panie nic nie trzaska ;)... A piecyk mam z regulacja pogodowa..

jabko
23-11-2005, 13:56
Ja sie skłaniam do podłączenia podłogówki z wyjscia grzejników ale z RTL-ami.
Jak woda przekroczy np:50 stopni to RTL zamknie i woda wróci normalnie rurką powrotną.
Jak będzie poniżej 50 stopni to popłynie w podłoge i wróci do pieca.

I tu właśnie nie wiem jak w takim przypadku dobrać moc grzejników i podłogi.

godul1
23-11-2005, 15:21
A jak chcesz zmusic wodę do płynięcia przez rtl kiedy będzie otwarty? :-)

qrt69
23-11-2005, 16:02
Witam.
a nie wystarczy odpowiedznio zkryzować zaworu na grzejniku aby się zabezpieczyć przez przegrzaniem podłogi.
Osobiście sma coś takiego załozyłem w łazienkach i wiatrołapie. Sterowanie CO mam z pogodówki. Na razie jest ok, akiedy wtdaje mi się że podłoga jest zaciepła przykręcam zawór na kalafiorze.

jabko
23-11-2005, 16:55
No właśnie godul mam zamiar puscić prosto z grzejnika na RTL a wolne odejscie pod kątem 90 stopni.
Jak RTL będzie otwarty to mimo mniejszego przekroju woda popłynie prosto.
Przynajniej taką mam nadzieję.
Buduje po zimie wiec mam jeszcze kupę czasu na opracowanie tej metody.

jabko
23-11-2005, 16:59
Witam.
a nie wystarczy odpowiedznio zkryzować zaworu na grzejniku aby się zabezpieczyć przez przegrzaniem podłogi.
...
...Na razie jest ok, akiedy wtdaje mi się że podłoga jest zaciepła przykręcam zawór na kalafiorze.

Ja chce zrobićtak aby to było w pełni automatyczne bez ręcznego kręcenia.
A do tego "kryzowanie" czyli zwiększanie oporów przepływu nie wchodzi w grę.
Instalację tak ustawie coby jak RTL się zamyka to przepływ był inną drogą

jabko
24-11-2005, 16:07
Podciagam temat i pytam:

Co załozyć na wyjściu z dwóch grzejników aby puścić wodę na podłogę.
Ale pełny automat musi byc.
Są zawory trójdrogowe z termostatem takie samostarowalne ?? Jak temp. wyjscia z grzejnika ma do 50 st. to zawór puszcza ją na podłogą a jak ma powyzej to puszcza ją rurką powrotną prosto do pieca ??
Czy są takie zawory i ile kosztują ??

godul1
24-11-2005, 16:17
Jabko- spytaj Yoshi - u niej jakoś to działa. Moim zdaniem to może funkcjonowac tylko w małych pomieszczeniach z krótka weżownicą. Montuje sie wtedy box z rtl-em i jest szansa że bedzie dobrze działać.

Skoro jeszcze nie zbudowałeś to po co kombinujesz jak koń pod góre zamiast dac wszedzie podłogówke. Będzie łatwiej i bez problemów.

zasilanie z powrotu grzejnika to prowizorka która mozna zrobic jak sie ktos uprze na podłogówke przy istniejacej juz instalacji, a nie ma mozliwości obnizyć parametrów ogrzewanie tak aby nie przegrzewać podłogi bo np grzejniki sa wyliczone bez zapasu albo w piecu na paliwo stałe nie ma możliwości dokładnego kontrolowania temperatury.
PO co w nowym domu robic prowizorkę??

jabko
24-11-2005, 18:45
hmmm
Powiem tak.
Byłem przekonany do podłogówki na całym parterze ale architekt stwierdził że w każdym domu w którym projektował instalację podłogową trzeba było dodatkowo wieszać grzejniki.
Domy ocieplone, nowe a podłogówka nie wystarcza sama w sobie.

Nie wiem czy ma to coś do tego że miaszkam w dość zimnym i śniegowym miejscu.

I tu nasunęły się wnioski:
Jak ja i tak mam wieszać grzejniki (i całe orurowanie ich) to podłogówka (z mieszaczem itd) staje się nadzwyczaj drogim dodatkiem.
Jak by nie było w ogóle grzejników to wtedy podłogówka wyjdzie "troche" drozej i to było do zaakceptowania.

godul1
25-11-2005, 18:19
Może zamiast 6 cma styro powinien ten architekt zaczac projektowac 12-15

jabko
25-11-2005, 18:25
Nie wiem ale teraz standard to 10cm i nie podejrzewam że robił mniej.

W każdym bądź razie dał mi troszke do myślenia a po rozeznaniu stwierdziłem tylko dwa znane mi i znajomym przypadki samej podłogówki na parterze.
U jednych rzeczywiscie jest nienajcieplej a drugi nie narzeka.
Dalej nic nie wiem więc zassałem oprogramowanie PURMO i poświęce trochę dni coby to w miarę jak najdokladniej policzyć.

inwestor
25-11-2005, 19:56
Z tego co się orientuję standard jest taki aby przez podlogę nie uciekało wiecej niż 10% ciepła. Czyli 90% do pomieszczenia a 10% ogrzewa matke ziemię :wink: . Do takich wytycznych dobiera się grubośc izolacji. Czyli grubośc izolacji pod rurami jest bardzo mocno uzalezniona od tego jakie mają być warstwy nad rurkami. Jesli dywan + np. mozaika to wtedy styropianu dużo, jeśli tylko gres lub terakota to może być znacznie mniej styropianu pod rurkami. Ale tak czy siak nie zaleca się cieniej niż ok.8cm.
Pozdrawiam

pozeracz
25-11-2005, 21:45
Są zawory trójdrogowe z termostatem takie samostarowalne ??
Czy są takie zawory i ile kosztują ??

Zaloz czujnik pt-100 albo pt-1000 zaprogramuj pixysa czy co tam bedziesz mial zeby zawor sie zamykal jesli temperatura wody w obiegu przekroczy 50 stopni, a druga wartosc do regulacji to zakres temperatury powietrza.
A ogolnie rzecz biorac nie wydaje mi sie zeby zasilanie podlogowki z powrotu od kaloryfera bylo bardzo dobrym pomyslem. Bedzie ograniczona mozliwosc ustawienia sobie na przyklad samego grzania podlogi bez wlaczania kaloryferow, a roznica w cenie? Policz.)))
No i jak zawor zamkniety to co z pompa? co bedzie powodowalo cyrkulacje wody w samej podlogowce?
Jak wplynie temperatura wody z powrotu z podlogowki na zywotnosc kotla?

jabko
26-11-2005, 09:41
Ależ jak juzpisałem ja bardzo chce założyć tylko podłogówkę na całym parterze.

A architekt stwierdził ze przy normalnie ocieplonym domu z BK24 + 10 styropianu takie ogrzewanie nie wystarcza i trzeba na dole wieszać grzejniki.

Nie wie, nie znam sie ale nie chce robic czegos i potem narzekać na zimno.
Więc policze ile potrafię z pomocą programów.
Poczytam, popytam i zdecyduje.
Mam na to cała zime.

rafałek
26-11-2005, 09:44
Ja taką małą złośliwość do Jabko (przepraszam, ale po wymianie zdań w innym wątku nie mogę się opanować) - Czy Ty nie boisz się takich NOWYCH rozwiązań. W wątku o kominach wychodzisz na konserwatystę a tu takie eksperymenty? Jakoś nie widzę konsekwencji w tych wypowiedziach.

jabko
26-11-2005, 09:57
No właśnie boje sie.
Tutaj każdy jest zadowolony z podłogówki ale właśnie słyszę też głosy narzekające.
Dlatego musze dokładnie rozważyć i policzyc.

Żey nie było tak że po pierwszej zimie będę wieszał dodatkowe grzejniki i w sumie instalacja wyjdzie mnie dwa razy drożej.

A co do zgryźlwosci z kominem to komin baaaaardzo cięzko wymienić wiec jeszcze bardziej się o niego boję niz o ogrzewanie.

Tutaj najwyzej dodam kilka grzejników i po ptokach a tam co ?? Rozbierac komin i stawiać nowy ?? Se ne da.

sebo8877
26-11-2005, 10:02
da se da ale tylko do poziomu poddasza :)
sebo8877

rafałek
26-11-2005, 18:34
Wydaje mi się Jabko, że powinieneś najpierw zadać sobie pytanie co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz mieć podłogówkę jako jedyne źródło ogrzewania, to ten wątek nie jest dla Ciebie. W takim przypadku powinieneś pomyśleć o dobrym wykonaniu muró zewnętrznych, el;iminacji mostków termicznych i dobrej izolacji. Potem powinieneś poszukać fachowca który wykona Ci podłogówkę z wszystkimi szykanami. Podłogówka to świetna sprawa, ale ma swoje wady które są tez jej zaletami. Głównie chodzi tu o bezwłądność. Tu nie możesz w przypadku gdy się okaże że masz nieszczelny dom lub wywieje ci ciepło wentylacją (u mnie tak ostatnio bywało, ale już temu zaradziłem :D ), bo w sytuacji kryzysowej nie podkręcisz zaworu i za chwilę uzupełnisz niedobór ciepłą. Zauważ co się tu pisze o typowej podłogówce, ona nie jest ciepłą - jest neutralna. Za to ta bezwłądność da Ci to co dobry piec akumulacyjny (?). Długo będzie oddawać ciepło. Warto przy tym zastanowić się nad rekuperatorem.
W tym wątku chodzi o hybrydę. Ja mam taką i jestem zadowolony. Niedobór ciepła reguluję zaworami na grzejnikach (tyko niektóre zasilają podłogówkę). Jeśli za bardzo wywietrzę dom to odkręcam grzejniki i za chwilę uzupełniam niedobór. Przegrzania podłogówki się nie boję, bo na wyjściach z grzejników mam RTL'ki które ograniczą mi temperaturę wody. Ogólnie jest świetnie, czyli w domu jest ciepło a tam gdzie zaplanowaliśmy mamy ciepłą podłogę bo taką lubimy. Jedyny minus to to, że nie zrobiliśmy podłogówki w holu, ale to już inna sprawa.
Co do tzw. nowości. Trzeba je traktować z pewną nieufnością, ale też nie można przesadzać. Wiele tak zwanych nowości to stary dobry materiał inaczej ubrany i z dodanym marketingiem. Nie oznacza to, że jest zły, ale też nie koniecznie będzie lepszy. Na forum i w zyciu można spotkać ludzi niezadowolonych, ale duży procent tego niezadowolenia wynika ze złego wykonania a nie z tego że materiał jest do bani.
Podłogówka jest świetną sprawą, ale dobrze wykonana i wyliczona na potrzeby domu o konkretnych parametrach. Jeśli coś będzie wykonane nie tak (np. ocieplenie to Inwestor może powiedzieć, że podłogówka jest do bani, bo ma w domu zimno, ale czy to zawsze będzie winą podłogówki - nie koniecznie. To samo tyczy się kominów. Moim subiektywnym zdaniem łatwiej przypilnować wznoszenie systemu (jeśli się wie czego pilnować) niż komina tradycyjnego, a to choćby z tego powodu, że idze to syzbciej, a wszystko masz gotowe od producenta. Przy wznoszeniu komina tradycyjnego jest więcej czynników które mogą być przyczyną porażki, i wykonanie jest dłuższe czyli i dłuższy nadzór. Do tego taki komin nie koniecznie będzie dobry do wszystkiego, a nawet jeśli będzie do odpowiedniego pieca lub kominka do w dzisiejszych czasach nagminne jest palenie byle czym i tu pojawia się problem zacieków i erozji komina mimo, że na początku był super.
No ale już za bardzo odbiegam od tematu. Mam nadzieję, że decyzje jakie podejmiesz będą trafne i ekipy które będą realizowały Twoje zamierzenia staną na poziomie.

Pozdrawiam

jabko
26-11-2005, 19:27
rafałek alez ten wątek jest jak najbardziej dla mnie bo zas ilanie połogi z grzejników przez RTLe właśnie rozważam.

Choć najbardziej pasowałby mi układ 100% podłogówka na parterze i jeszcze nie wiem na co konkretnie się zdecyduje.
Ale zastanawiam się nad wieloma rozwiazaniami.