PDA

Zobacz pełną wersję : Okna w projekcie - sposoby otwierania okna (typy)



Kris_1999
22-11-2005, 14:25
Witam, pytanko o oznaczenie (na rzucie elewacji, nie na przekroju czy rzucie z góry) sposobu otwierania lub inaczej typu okna w projekcie. Inaczej się oznacza okna rozwierane na boki, inaczej otwierane i uchylne, inaczej stałe. Goglowałem, ale nic nie znalazłem. Czy ktoś mógłby mi to opisać? Lub podać jakiś link.

Dominik!
22-11-2005, 17:55
Ja nie mam zaznaczonego w projekcie sposobu otwierania okien, mogę Ci jedynie powiedzieć jak zaznaczają w katalogach producenci (a bynajmniej ja się z takim oznaczeniem spotkałem).
Otóż na skrzydle naniesiony jest trójkąt: jeśli bok tego trójkąta jest pionowo - skrzydło jest rozwierne, jesli poziomo - uchylne. Mogą na jednym skrzydle być 2 trójkąty - wtedy okno jest ucylno-rozwiene.
Brzmi zawile, ale jaśniej wytłumaczyć nie umiem :wink:

budulec
22-11-2005, 18:01
Ja nie mam zaznaczonego w projekcie sposobu otwierania okien, mogę Ci jedynie powiedzieć jak zaznaczają w katalogach producenci (a bynajmniej ja się z takim oznaczeniem spotkałem).
Otóż na skrzydle naniesiony jest trójkąt: jeśli bok tego trójkąta jest pionowo - skrzydło jest rozwierne, jesli poziomo - uchylne. Mogą na jednym skrzydle być 2 trójkąty - wtedy okno jest ucylno-rozwiene.
Brzmi zawile, ale jaśniej wytłumaczyć nie umiem :wink:

można byłoby do tego dodać jeszcze okna wychylne, uchylne, obrotowe, piwotowe itp. oznaczenia analogicznie.
warto jeszcze dodac, że patrząc na elewację otwierane na zewnątrz powinny być oznaczone linią ciągłą, do wewnątrz - przerywaną.
pzdr

tatko
22-11-2005, 20:39
Zdecydowana większośc produkcji okien to okna otwierane do wewnątrz. Okna otwierane na zewnątrz to przede wszystkim rynek skandynawski.
Pozdrawiam

budulec
22-11-2005, 20:43
Zdecydowana większośc produkcji okien to okna otwierane do wewnątrz. Okna otwierane na zewnątrz to przede wszystkim rynek skandynawski.
Pozdrawiam
Również zdecydowana większość to rozawierno-uchylne :D
pozdrawiam

tomeczek
23-11-2005, 07:41
To jak jest oznaczone okna na zestawieniu stolarki dołączonym do projektu to czysty przypadek wynikający z tego iż projekty drukowane są z szablonu. Opis stolarki w projekcie służy jedynie wykonaniu odpowiednich otworów w murach. Sposób otwierania oraz inne funkcje powinien ustalić z tobą człowiek który będzie wykonywał ci tą stolarkę, powinien on również ustalić z tobą wszystkie szczegóły, rodzaj szkła, kolor okien, sposób montażu i wiele innych np. wygląd i wymiar okien w kuchni gdzie często później okna nie można otworzyć bo przeszkadza stojąca bateria umywalkowa która jest osadzona na blacie mebli.

Pozdrawiam

pchelek
23-11-2005, 07:59
okien piwotowych odchylnych, obrotowych to jest niestety w Polsce jak na lekarstwo. tak samo przesuwnych. Nie ma tradycji i nie przyjely sie. Okien otweiranych za zewnątrz nie ma praktycznie bo przepisy budowlane praktycznie wykluczaja te okna ze stosowania.
Okna oznaczone sa tak jak opisal przedmowca - trojkatami. Z tym ze dla Ciebie to nie ma zadnego znaczenia w fazie projektowania domu bo sobie w fabryce okien zamowisz jakie chcesz - stale, uchylno-rozwierane, rozwierane. Rada moja taka - duzo okien stalych tam gdzie moze to byc i to z duzymi przeszkleniami - oczywiscie tam gdzie bedzie dostep od zewnatrz by je umyc. Co do drzwi balkonowych to jak juz budujesz to raczej nie dwudzielne ze slupkiem ruchomym [jak beda kolorowe to sie takie drzwi zachowuja paskudnie - kleszcza sie, i sa problemy z zamykaniem, ponadto ewentualne zlodzieje takie drzwi otwieraja bez trudu wielkeigo] ale odchylno-przesuwne - takie drzwi moga byc bardzo duze.

Kris_1999
23-11-2005, 08:07
Dziękuję Koledze "Dominik!" - takiego wytłumaczenia mi było trzeba. A co do meritum sprawy - projekt wg którego budowany jest mój dom zakupiłem od developera, który też mój dom buduje. I w oknach dwuskrzydłowych tylko jedno skrzydło sie rozwiera, a chcę by było rozwierane w całości. I tak jest w projekcie - oba skrzydła mają pionowe trójkąty.