PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt instalacji grzewczej i sanitarnej ?



10-01-2003, 10:30
Moje pytanie dotyczy dlaczego inwestorzy tak nieufnie lub z niechęcią podchodzą do projektu instalacji grzewczej lub sanitarnej?
Przecież dobrze i fachowo wykonany projekt instalacji pozwala inwestorowi między innymi na oszczędności finansowe w stosunku do tego gdy określa się szacunkowo zapotrzebowanie ciepła, moc grzejników itp. Gdy zamierza wybudować się dom wymagany jest projekt, gdy wykonujemy wewnętrzną instalację gazową potrzebny jest projekt, to dlaczego nie jest tak samo z instalacjami?

PS. Nie jestem projektantem

Instalator

Wladek
10-01-2003, 11:26
A ja kupiłem za 750PLN, bo będę miał podłogowe wodne.

niezły
11-01-2003, 19:24
Jestem zaaa
instalator 2

am
11-01-2003, 20:14
Ja dostałem projekt za darmo przy zakupie materiału i jestem baardzo zadowolony. Między innymi oszczędziłem właśnie na materiale. Jestem za projektem - tylko za rozsądne pieniądze. Jak mi projektant (Warszawa) zawołał 3500 PLN to mu się zaśmiałem w oczy. Myślę że 500-1000PLN (zależy od instalacji) warto dać - zwróci się na materiałach i eksploatacji

VPS
12-01-2003, 11:02
Równiez jestem za projektem. Zgadzam się z ANONIMEM że większość inwestorów nieufnie lub z niechęcią podchodzą do projektu instalacji grzewczej lub sanitarnej. Czemu nie wiem.
Inwestorzy sądzą że jak zlecą instalatorowi wykonanie instalacji to ma on wszystko wiedzieć nie zawsze jednak tak jest.
Moje zdanie jast takie:
- projektant ma za zadanie dokładnie obliczyć parametry danej
instalacji, dobrać optymalnie moc grzejników, kotła itd...
- instalator ma to wszystko zmontować fachowo.
- inwestor spać spokojnie że ma dobrze wykonaną instalację
Rację ma AM projekt za rozsądną cenę.

radex
12-01-2003, 15:56
A ja wam powiem, dlaczego inwestorzy są niechętni. Otóż dlatego, że brak jest wykwalifikowanych projektantów tego typu instalcji, którzy za rozsądne pieniądze (około 500 zł) zrobiliby solidny projekt. Albo mamy do czynienia z fachowcami, którzy żądają kilka tysięcy (co jest nieekonomiczne) albo chcą 500 zł i przyjmują standardowe parametry, np. zapotrzebowanie 70 W/m2 dla nowych domów bez żadnych obliczeń. I gdzie jest tu sens ekonomiczny?

12-01-2003, 16:05
W naszym projekcie domu są projekty -wszystkiego.
W cenie projektu (gotowego.

13-01-2003, 16:40
Projekt po co ?
Są od tego instalatorzy. Przecierz się uczyli.

am
13-01-2003, 17:30
Instalatorzy się uczyli... w większości przypadków tylko instalacji (i to też z różnym skutkiem). Jak mi "instalator" policzył zapotrzebowanie na moc cieplną i moc kotła, to wyszedł kocioł 24kW - "ale lepiej dać 28kW i mieć spokój". Teraz wiem, że 18kW na pewno wystarczy.
Inny przykład: rurki do podłogówki. Zdaniem wykonawcy dać co 10-15cm i mieć spokój. W projekcie od 10cm (łazienki) do nawet 25-30cm, oczywiście przy uwzględnieniu różnego wykończenia (glazura i panele) w różnych pomieszczeniach

13-01-2003, 17:56
Na forum jestem nowy, lecz na co dzień pracuję od kilku lat w firmie zajmującą się sprzedażą instalacji grzewczych (duża znana firma-producent). Zgadzam się z przedmówcami, że projekt za przystępną cenę jak najbardziej, za ponieważ zauważyłem, że co instalator to inna szkoła 1.Obliczając moc grzejników lepiej dodać niż żeby było za mało 2. Kupując towar instalator otrzymuje rabat, który od wyższej ceny jest większy, więc zysk zostaje w jego kieszeni. Ja jako osoba, która powinna doradzić kupującemu mam kilkanaście szkoleń rocznie na temat ciągle zmieniającego się asortymentu (instalator pozostaje przy starych sprawdzonych metodach) lub przy tym, co MY mu wciśniemy(słowo samokrytyki).Ktoś zapytał, po co projekt? Instalator przecież wie to odpowiem murarz też wie, więc, po co robimy projekt domu. Na koniec dodam, że dla mnie lepiej jak dobiera instalator (premia od obrotów,)ale żal mi przyszłych właścicieli domków przecież sam nim będę kiedyś (koszt wykonania + koszt eksploatacji).Przepraszam, że kogoś mogłem urazić swoją wypowiedzią, ale poparłem to siedmioletnim doświadczeniem.

Bartt
13-01-2003, 18:25
Szczery, choć sprzedawca - to lubię. Szkoda, że nam się Anonim nie przedstawiłeś, bo tak zginiesz w tłumie i dalej będziesz anomimowy, a miałbyś już plus za wiarygodność wypowiedzi.

jarko
13-01-2003, 19:04
Przepraszam brak przyzwyczajenia do logowania ten anonim to ja

niezły
14-01-2003, 07:28
Powodem braku projektu jest tez te 500 zł, bo instalatora Szukocie też najtańszego a nie sprawdzonego czego dowodem sa Wasze pytania na forum

agnes
14-01-2003, 08:25
On 2003-01-12 17:05, opal wrote:
W naszym projekcie domu są projekty -wszystkiego.
W cenie projektu (gotowego.


W moim projekcie również zawarte są projekty wszystkich wewn.instalacji./ w cenie projektu gotowego/ projekt z Archonu.

Arek99
14-01-2003, 10:45
zgadzam się tutaj z Radex'em - sam chętnie bym wydał pieniądze na projekt instalacji, ale musiałbym mieć pewność , że instalator się do tego przyłoży - przeliczy parametry, obejrzy dom, projekt, itd., a nie weźmie wskażniki książkowe lub producentów. Warto wydać pieniądze za coś co ma dużą jakość i jest zrobione przez prawdziwego fachowca!!