PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie prądu



Kulin
22-11-2005, 20:06
Witam.

Chcemy zrobić przyłącze z elektrowni ziemią. ZE z tego co się orientuje wykona wykop i podłączy do licznika, który będzie w linii ogrodzenia. Czy dalszy etap prac, czyli od licznika do domku musi być wykonany przez fachowca, dokładnie chodzi mi o wykopanie rowu i położenia tak przewodów zasilających, nie mówię tu o podłączeniu pod bezpieczniki, tylko o sam kabel od licznika do domu.

Dzięki za info.

siwy z gosławic
22-11-2005, 20:24
Dogadaj się z elektrykiem ile chce za podłączenie w domu i kabel a ile bez kabla. Z reguły jest tak że położysz sam czy nie to i tak zapłacisz tyle samo. Oni już tak mają.

Ja kabel u siebie kładłem sam i nikt się nie czepiał. Tylko pamiętaj że musisz do wykopu dać piasek i niebieską folie.

jacekj
22-11-2005, 20:40
witam :)
Oraz ułożyć kabel na odpowiedniej głębokości a na skrzyżowaniu z uzbrojeniem terenu założyć na kabel rury ochronne. W wykopie można ułożyć bednarkę dla uziemienia GSU jeżeli nie wykonano uziomu fundamentowego.

pokerzysta
23-11-2005, 06:51
faktycznie - kabel od skrzynki do domu jak i całą instalacje w domu mozesz sam ułożyć
ale najwazniejszy jest papierek i stempelek na nim uprawnionej osoby do tego typu instalacji żeby energetyka odebrała instalacje i pusciła prąd

Krzysiek_3miasto
23-11-2005, 07:11
sam zakopalem kabel....sam go wprowadzilem do skrzynki....sam podlaczylem....ZE tylko zacisnal plombe....koszt przylacza= koszt kabla....

Yanek
23-11-2005, 07:32
Tak samo: sam kopałem, sam ułożyłem kabel w peszlu, podłączyłem do swojej skrzynki wew domu. Znajomy elektryk podłączył tylko do skrzynki licznikowej w ogrodzeniu. W domu sam rozprowadzam obwody a przy odbiorze, od tego samego znajomego uzyskam pieczątkę.

Agnieszka1
23-11-2005, 12:41
Witam.

Chcemy zrobić przyłącze z elektrowni ziemią. ZE z tego co się orientuje wykona wykop i podłączy do licznika, który będzie w linii ogrodzenia. Czy dalszy etap prac, czyli od licznika do domku musi być wykonany przez fachowca, dokładnie chodzi mi o wykopanie rowu i położenia tak przewodów zasilających, nie mówię tu o podłączeniu pod bezpieczniki, tylko o sam kabel od licznika do domu.

Dzięki za info.

my row wykopalismy sami i pozniej sami zakopalismy kabel - kosztowalo nas to 30 zl podczas gdy elektryk chcial 200.
Reszte robil on.
pozdr. :P

siwy z gosławic
23-11-2005, 12:51
Dlatego piszę żebyś najpierw obgadał z elektykiem.
Ja sam położyłem kabel a on mi tylko podłączył w skrzynkach i załatwił papiery za 300 zł. A u znajomego ten sam elekrtyk zrobił to samo i położył kabel sam i też wzioł 300 zł.
Czyli ja bez sensu się nakopałem.

jacekj
23-11-2005, 13:07
witam :)
Tak dla ochłody zapałów.
Znajomy chciał zaoszczędzić i sam położył sobie kabel. Po kilku miesiącach "znikła" jedna faza w kablu. Woła elektryka który mu firmował robotę a ten powiedział, że tego nie obejmuje gwarancja. Musiał zapłacić za lokalizację przerwy i naprawę uszkodzenia. Tak więc sumarycznie to sporo przepłacił chcąc zaoszczędzić.

Agnieszka1
23-11-2005, 14:02
Dlatego piszę żebyś najpierw obgadał z elektykiem.
Ja sam położyłem kabel a on mi tylko podłączył w skrzynkach i załatwił papiery za 300 zł. A u znajomego ten sam elekrtyk zrobił to samo i położył kabel sam i też wzioł 300 zł.
Czyli ja bez sensu się nakopałem.

co ci zrobil za 300? i czemu mowisz tylko o kablu , a gdzie inne materialy ? skrzynka z licznikiem, bezpieczniki, cos tam przeciw piorunowi :P ( nie znam sie ale cos takiego mialam montowane) i inne pierdoly.
U mnie montaz z materialami + papiery 2100. Mielismy kilka ofert rozkladaly sie od 2000 do 3000.

izat
23-11-2005, 15:58
jakie macie papiery na instalację od skrzynki w ogrodzeniu do budynku????? :)
ja nie mam żadnych a prund lata :D

GREG.M
23-11-2005, 16:03
Czy mógłby ktoś podać w skrócie jakie są wymogi/ograniczenia w kwestii ciągnięcia kabla od skrzynki do domu w ziemi?

Chodzi mi o odległości od gazu, szamba, linii rozgraniczających etc....

jacekj
23-11-2005, 16:11
witam:)

Czy mógłby ktoś podać w skrócie jakie są wymogi/ograniczenia w kwestii ciągnięcia kabla od skrzynki do domu w ziemi?
Chodzi mi o odległości od gazu, szamba, linii rozgraniczających etc....
Gaz n/c 0.5m
śr/c 1.0m
granica 0.5m
szambo 1,0m
Praktycznie w przypadku gazu jeżeli jest to przed pomiarem to należy uzgodnić z RG.
Zresztą na kabel powinien być ZUD i pozwolenie na budowę.

Agnieszka1
23-11-2005, 17:22
jakie macie papiery na instalację od skrzynki w ogrodzeniu do budynku????? :)
ja nie mam żadnych a prund lata :D

chodzi o papiery odbiorowe
musialas miec odbior zrobiony bo inaczej prund by nie latal :P

siwy z gosławic
23-11-2005, 22:23
Dlatego piszę żebyś najpierw obgadał z elektykiem.
Ja sam położyłem kabel a on mi tylko podłączył w skrzynkach i załatwił papiery za 300 zł. A u znajomego ten sam elekrtyk zrobił to samo i położył kabel sam i też wzioł 300 zł.
Czyli ja bez sensu się nakopałem.

co ci zrobil za 300? i czemu mowisz tylko o kablu , a gdzie inne materialy ? skrzynka z licznikiem, bezpieczniki, cos tam przeciw piorunowi :P ( nie znam sie ale cos takiego mialam montowane) i inne pierdoly.
U mnie montaz z materialami + papiery 2100. Mielismy kilka ofert rozkladaly sie od 2000 do 3000.
Więc odpowiadam.
W energetyce załatwiłem wszystko i założyli mi skrzynkę na granicy działki. Kosztowało to 2750 zł. ale to wszyscy płacą. Teraz żeby mieć prąd na budowie trzeba poprowadzić kabel i mieć minimum 1 gniazdko siłowe i na 220V. Więc elektryk przyjechał i zamontował mi skrzynkę bezpiecznikową i te wymagane gniazdka do tego podłączył bezpiecznik różnicowoprądowy i bezpieczniki do gniazdek (dodatkowy uziom nie był wtedy wymagany). Wzioł odemnie papiery i pojechał z tym do ZE. Po tygodniu zadzwoniłem na pogotowie energetyczne i przyjechali założyć mi licznik (więc prąd na budowie jest). I to wszystko kosztowało mnie 300zł.
Matariały kupowałem sam, sam kabel ze skrzynki do domu kosztował wtedy 900 zł ale 100m.

Resztę instalacji zrobiłem sobie sam :)

A teraz czeka mnie czarna magia :x
W energetyce powiedzieli mi że jak przyniosę im papierek z odbiorem domu to zmienią mi taryfę z budowlanej na normalną.
Elektryk mówi że jak będę potrzebował odbiór instalacji to żebym mu powiedział to mi załatwi (oczywiście za kasę) I dodaje że do odbioru instalacji będę musiał robić ten dodatkowy uziom, który nie był wtedy wymagany.
Teraz dostałem taki wypis co potrzeba do odbioru domu i tam wyczytałem że potrzebuję projekt instalacji i zezwolenie na to. Co już jest całkie chore.

W projekcie domu mam projekty wszystkich instalacji ale okazuje się że muszę robić dodatkowe. Dla mnie to jest chore. A ile kasy to już nie liczę. Ta biurokracja w polsce wykończy nie jednego.
Więc to wszystko mam w d......... i wystąpię do gminy o zezwolenie a zamieszkanie bo znam wielu co mieszkają w nie wykończonych domach i są tam zameldowani.

Kulin
27-11-2005, 14:13
Ok, czyli kabel od skrzynki z licznkiem jaka będzie stała w ogrodzeniu mogę pociągnąć sam, tylko jakie są wymogi:

piasek - ile cm nad i po
niebieska folia - na piasku ?
no i jak głęboko kopać ?
Kabel puścić w peszlu ?

Musze tego mieć około 27m.

Pozdrawiam

jacekj
27-11-2005, 17:58
witam :)

piasek - ile cm nad i po
10cm pod i 10 cm nad


niebieska folia - na piasku ?
folia oznacznikowa około 30 cm pod powierzchnią terenu


no i jak głęboko kopać ?
kabel do 1 kV poza terenami rolnymi na głębokości 70 cm a wykop na 80 cm


Kabel puścić w peszlu ?
Kabel układa się w rurze nie peszlu na skrzyżowaniu z uzbrojeniem terenu, drogami