PDA

Zobacz pełną wersję : Poddasze raz jeszcze!!!



zarluk
22-11-2005, 20:55
Witam!Wiem, że na forum było już mnóstwo wątków i wyjaśnień na ten temat , ale mam kilka pytań dotyczących rozwiązania, z którym spotkałem się 1. raz.
Rozmawiałem kilka dni temu z gosciem, który pracuje dla firmy SKANSKA ( chyba tak to się pisze:) przy wykończaniu poddaszy użytkowych w domach jednorodzinnych!Oto jak przedstawił mi problematykę ocieplania i wykańczania poddaszy:
1. pod folię paroprzepuszczalną - między krokwie - układana jest wełna i tu uwaga! na luźno tzn. nie 1, 2 cm więcej wełny niż odległość między krowkwiami tylko dokładnie tyle ile jest odstępu; wełna zabezpieczona sznurkiem
2. do krokwi przykręcane są drewniane kantówki 5x5
3. na kantówki robiona jest dopiero konstrukacja z metalowych profili
4. jako ocieplenie między profile używają ! styropianu ! (nie zapamiętałem dobrze ale chyba ok 5-7 cm.)
5. na to wszystko idą płyty g-k
W związku z takim rozwiązaniem mam do szanownych forumowiczów kilka pytań!:
-czy ktoś spotkał się już z takimi rozwiązaniami (a w szczególności zastosowanie wełny i styropianu )
-czy na styropian nie powinna być położona folia paroprzepuszczalna?
- po co drewniane kantówki przed całą konstrukcją ( czyżby służyły niwelowaniu "pracy" więźby dachowej??
Bardzo proszę o komentarze...pierwszy raz spotakłem się z czymś takim??

pokerzysta
23-11-2005, 06:50
faktycznie metoda zasługuje na uwagę chociazby z tego tytułu że sam szukam sposobu wykorzystania pozostałego po budowie styropianu
myslałem nad tego typu ociepleniem strychu ale ktos gdzies mnie straszył ze u mnie gddzie jest blachodachówka styropian wyparuje z powodu wysokiej temp. w lecie. ale spóbowac warto.
co do kantówek przypuszcam ze antówki mają na celu wzmocnienie sznurka poza tym podobnie jak na dachu - konstrukcja pod styropain spełniają rolę łat i kontrłat i ma te same zadania
no ale wtedy krokwie maja cholerne obciążenie - z góry raz i od dołu dwa
ale co porządnie ocieplone to twoje

invx
23-11-2005, 11:58
wszytsko dobrze, ale styropian na poddaszu to mi sie z definicji nie podoba. pogarsza on akustke, jest poddatny na gryzonie, a niech sie tak zapali ... ?

am00
23-11-2005, 12:38
Ja mam taką kombinację, wełna 15cm i krokwie podbite styropianem 5cm z felcem. Na to (przez styropian) montuję profile i jeśli płyta G-K, to jeszcze między profile dodatkowo 3cm styropianu, jeśli panele, to pustka. W łazience między wełną i styropianem dałem folię.
Nie polecam jednak takiego rozwiązania, bo wystarczy jeden owad tłukący się w nocy po styropianie i co bardziej wrażliwi i z dużą wyobraźnią mają kłopoty ze snem. Taką kombinację wybrałem, bo chciałem wszędzie dać panele. Jednak doświadczenia z owadami sprawiły, że w pozostałych mi do wykończenia pokojach będą płyty g-k.

pokerzysta
23-11-2005, 12:50
wszytsko dobrze, ale styropian na poddaszu to mi sie z definicji nie podoba. pogarsza on akustke, jest poddatny na gryzonie, a niech sie tak zapali ... ?
co do gryzoni moze ale jak bedzie połączenie wełny ze styropianem bez wyraxnej granicy ni cholera w to nie wejdzie
co do akustyki wełna
co do palności - przecież styropian nie jest materiałem łatwopalnym topi sie to fakt ale zeby tak sam sie zapalał - a jak drzewo sie zapali to i wełna nic nie pomoze

invx
23-11-2005, 17:16
co do gryzoni moze ale jak bedzie połączenie wełny ze styropianem bez wyraxnej granicy ni cholera w to nie wejdzie
co do akustyki wełna
co do palności - przecież styropian nie jest materiałem łatwopalnym topi sie to fakt ale zeby tak sam sie zapalał - a jak drzewo sie zapali to i wełna nic nie pomoze

a jak moze byc polaczenie welny bez wyraznej granicy ... ? :roll:

styropian nie podtrzymuje paenia, jednak gdy sie przylozy ogien to sie pali, iwydziela cholernie trujace zwiazki, i wlasnie w tych zwiazkach caly problem.

pokerzysta
24-11-2005, 08:14
bez wyraxnej granicy wg mnie to wełna/styropna/wełna i nic pomiedzy
co do palenia to raczej topi - związki fakt - ale jak sie pali mi chata to jesli mam ja oseplona styropianem tez mi sie to jarzy (chodzi o fakt ze styropian nie nalezy do materiałów łatwopalnych

invx
24-11-2005, 12:38
to ze nie ma nic pomiedzy styropianem a welna nie ma nc do rzeczy. Mysz czy inny szczur wgryzie sie w styropian, tak jak jest to z elewacjami. Gryzon styropianem potrafi przejsc kilka pieter.

A z paleniem, to jest tak, ze jak Ci sie zapali, a masz ocieplone welna, masz czas uciekac, czy nawet gasic, jak Ci sie zapali styropian to mozesz niezdazyc uciec ... Wiekszosc wypadkow smiertelnych w pozarach, to nie spalenie zywcem, a utrata przytomnosci, na skutek wdychania najrozniejszych zwiazkow.

zaga
24-11-2005, 13:03
Swięte słowa invx. Słuchajcie Go bo wie co mówi! Agata

pokerzysta
25-11-2005, 06:34
co do połaczenia wełan/styropian/wełna
to prosze mi podać przykład z doświadczenia kiedy jakikolwiek gryzoń przegryzł sie przez wełne - to cholerstwo jest tak trujace że z doświadzcenia powiem ze omijaja ja z dlaeka

Franek Dolas
25-11-2005, 15:29
Te "kantowki" to chyba po to, zeby bylo wiecej miejsca na ocieplenie (mozna wlozyc wiecej welny lub jak ktos lubi styropianu miedzy pokrycie dachu a plyte GK). Dopiero do kantowki mocuje sie plyte (cy to na "wieszakach" czy bezposrednio do kantowki.
A propo gryzoni? W welne mi nie wejda? Tego sie troche boje.

Pozdrawiam

invx
25-11-2005, 18:09
gryzon welny nie przegryzie, ale do niej wejdzie poprzez jakas szpare, np. kolo krokwi, czy tez na laczeniu plyt (a jesli uzyjemy maty to nie ma zadnego problemu dla gryzonia, znam przypadki ze w welnie gryzonie robily sobie, cieple, przytulne gniazdka :wink: )