PDA

Zobacz pełną wersję : Dziennik Jokera



Joker_28
23-11-2005, 01:49
No więc zdecydowaliśmy się! Wczoraj wieczorem oboje patrząc sobie w oczy powiedzieliśmy sobie TAK :)
Nie, nie było ołtarza. Będzie budowa !
A że od czegoś trzeba zacząć, zaczynam od założenia tegoż dziennika :wink:

Raz kozie śmierć ! A właściwie czterem kozom - tyle nas już jest, stan ostatnio się powiększył dwa miesiące temu :D

Co mamy:
- mnóstwoooooo obaw czy podołamy,
- działkę 1000 m2 pod Tarnowem kupioną w 2004, a formalnie w 2005.


Czego nie mamy:
- nadmiaru pieniędzy,
- nadmiaru czasu.

Skoro decyzja zapadła czas zacząć papierologię. Wkrótce wystąpię do gminy o wydanie WZiZT.
Oprócz wniosku potrzebuję mapkę do celów opiniodawczych i wypisy z rejestru działek sąsiadujących.
To cała moja dotychczasowa wiedza nt. budowania :wink:

Naprędki plan na 2006 jest taki:
- papierologia,
- wybór projektu,
- kredyt ok. 100.000 PLN,
- budowa stanu surowego zamkniętego (budynek z dachem z oknami lub bez)

Choć realistycznie patrząc na budowę mnie nie stać, jeśli teraz zacznę to przecież kiedyś skończę. Tak muszę myśleć !

Joker_28
23-11-2005, 13:17
Hmmm ... już pierwsze schody :( Okazuje się, że nie tak łatwo zaciągnąć kredyt w banku na start budowy - tzn. stan surowy.

Plan był taki:
- 20.000 oszczędności + 100.000 kredytu = stan surowy w 2006
- 150.000 ze sprzedaży mieszkania na wykończenie w 2007 lub 2008

Bank chętnie udziela kredytu, ale tylko gdy środki własne + kredyt gwarantują zakończenie budowy i ustanowienie hipoteki :(

Wprawdzie istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki hipotecznej (zabezpieczonej inną nieruchomością np. mieszkaniem),
ale wtedy oprocentowanie jest prawie podwójne i okres tylko 15 lat.
I tak w BPH dla CHF - kredyt hipoteczny 2,82 %, a pożyczka hipoteczna 5,12 % :o

I co tu robić? Wprawdzie możnaby wziąć kredyt 200.000-250.000 PLN na całość, a później kaską ze sprzedaży mieszkania nadpłacić,
nie uśmiecha mi się jednak tak duży kredyt (prowizja), jak też wiązanie się z bankiem terminami zakończenia prac.

Wolałbym pożyczyć te 100.000 i powolutku sobie dłubać ...

Joker_28
26-11-2005, 12:51
Powoli czas zacząć się przyglądać projektom. :-? Niesamowicie trudny wybór, do tego czasochłonny. Zdefiniowanie swoich potrzeb, setki projektów do przeglądnięcia, osiołkowi w żłoby dano. :o
Wjazd na działkę będzie od strony południowej co dodatkowo komplikuje wybór projektu. I co ważne - optymalne usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata, co też nie jest najłatwiejszym zadaniem, jeśli drogę ma się od południa ... :roll:

Już wstępnie mamy określone parametry domu. Dom o powierzchni 130-150 m2, z użytkowym poddaszem. Ze względu na koszty prosta bryła, dach najchętniej dwuspadowy, bez wodotrysków :wink: , ale ma być ciekawy, urozmaicony jakimiś detalami architektonicznymi :)
Teraz garaż, czy w bryle domu czy oddzielny budynek gospodarczy ?

Mnóstwo pytań ! Szczęśliwi ci, którzy już wybrali .....

Joker_28
04-12-2005, 22:56
Początek grudnia początkiem papierologii !!! :wink: Pierwszy urlopowy dzień w urzędach minął nadzwyczaj gładko.
Ze starostwa odebrałem mapki w skali 1:1000 do celów opiniodawczych oraz wypisy z rejestru działek sąsiadujących.
Z jeszcze ciepłymi papierkami pognałem do gminy i złożyłem wniosek o WZiZT. Na wszelki wypadek uwzględniłem garaż wolnostojący (dodatkowo odpłatny).
Gotowe WZiZT jest przewidziane na początek stycznia. Zobaczymy!
Złożone wnioski o przyłącz prądu, gazu i wody także już czekają w kolejce.

W tym tygodniu będąc w Belgii, po raz kolejny zwróciłem uwagę na ichniejsze budownictwo. To co rzuca się w oczy to duże przeszklone powierzchnie, czasami całe ściany na kondygnacjach wykonane są ze szkła. Pomieszczenia na pewno doświetlone :) Mają tam też niesamowitą różnorodność żaluzji, rolet etc.

Joker_28
10-12-2005, 18:11
Dziś odwiedziliśmy Stałą Wystawę Budownictwa w Krakowie. W liczbie sztuk 4. :) Powoli się przyzwyczajam do tej cyferki. :)

Przyniesione około 3 kilo katalogów z projektami nie wprowadziło nic nowego w nasze wybieranie - znaczy wciąż brak naszego projektu Osiołkowi w żłoby dano! Ale jedynie pozornie...
My będziemy mieć garaż wolnostojący. Kiedyśtam ... No właśnie - prawie wszystkie projekty domów są z garażem w bryle. Czy dziś nikt nie buduje dom i garaż osobno ???
Zapowiada się dłuuga zima. :-?

A ceny mieszkań w Krakowie zwariowały! My kupiliśmy mieszkanie na początku 2003 roku płacąc 2450 PLN/m2. Osiedle się rozrasta.
Metr mieszkania w podobnym bloku i identycznym standardzie kosztuje teraz 4300 PLN ! :o :o :o
Choć w miejscu najświeższego bloku łopata jeszcze nie wbita, wszystkie mieszkania już sprzedane!

Nie powiem - nie zmartwiłem się zbytnio. W końcu za rok, dwa będę sprzedawał, a nie kupował. :)

Joker_28
31-12-2005, 14:07
Choć nic ciekawego się nie dzieje postanowiłem w ostatnim dniu roku skrobnąć nieco w swoim wątku.

Czekam wciąż na WZiZT, powinno być na początku stycznia. W międzyczasie otrzymałem warunki przyłączy prądu, gazu i wody.
Intensywnie przeglądamy projekty w katalogach i w internecie, przyszedł czas gdy jestem już zmęczony tym ciągłym wypatrywaniem tego jedynego.

Stan na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o faworytów:

1. Dom w truskawkach 2 z Archonu - 138 m2 pu.

Dużo za dużo przeróbek - najważniejsza:
- w domu w truskawkach 2:
http://www.archon.com.pl/index.php?act=33&sid=m42b173f9c6592&rodzaj=rzuty4&intra=e8ef3df83fa7f2214b6b758e775a2f8c&crc=2d38bc64945d6c0dff613dfc8ae11549&lang=pl
- zrobić wewnątrz poddasze z domu w truskawkach:
http://www.archon.com.pl/index.php?act=33&sid=m42a6ef8c7d00c&rodzaj=rzuty4&intra=7a3549b7402e449834176bb399c1615c&crc=ae4e460c7e3b9b08cb69b5634b8ab1d3&lang=pl

Wciąż jednak 27m pokój dzienny i 3m łazienka na parterze wydają się przyciasne. Stąd alternatywa - większy brat jeśli chodzi o układ wnętrz:

2. LMP 94b z pracowni M&L Lipińscy - 147 m2 pu.
http://www.ciepledomy.pl/24234.xml?page=1

Wstępnie "widzę" już kilka zmian: balkony w lukarnie, zamiana rzygadełek na balkon lub okna etc. - w skrócie upodobnienie do truskawek.

Nadal jednak mam poczucie, że to nie to w 100% :-? Stąd dalsze poszukiwania.

W 2006 cdn ... :wink:

Joker_28
01-02-2006, 13:35
Jest ! Jest ! Jest ! :)
Wczoraj dostałem WZiZT! Wprawdzie z blisko miesięcznym opóźnieniem, ale w końcu jest. Miało być na początku stycznia ...
Chyba czas się powoli przyzwyczajać do przesunięć terminów. :evil:

Projekt dalej nie wybrany, kiepsko nam to idzie. Widziałem już chyba wszystkie projekty, żaden nie jest idealny dla nas, albo mi się tak tylko wydaje. :wink:
Teraz czas wołać geodetę, by swą czynił powinność - mapka do celów projektowych ceni się na 450 PLN.

Chciałbym przebrnąć przez papierologię do kwietnia, maja, lecz zaczynam powoli wątpić czy zdążę ...

Najgorsze, że projekt jeszcze w szczerym polu. :oops:

Joker_28
03-02-2006, 13:01
Dziś zamówiłem geodetę, by sporządził mapkę do celów projektowych. Na szczęście nie muszę być na działce, kiedy będą mierzyli. Bo chyba będą? :wink:

Odbiór obiecany do 2 tygodni, cena 400 PLN.

Ciekawe jak toto wygląda ...

Joker_28
04-03-2006, 06:21
Przedwczoraj odebrałem od geodety mapkę do celów projektowych. Niepozornie wygląda - 3 mapki w skali 1:1000.
Mam już więc warunki zabudowy, mapkę, pozwolenia na media, a projektu jak nie widać tak nie widać. Chciałem zacząć na wiosnę i w tym roku stan surowy, ale początkowy plan się oddala :( , może tylko stan zero :oops: - zobaczymy.

Mea culpa - nie znalazłem jeszcze tego "swojego" projektu ...