PDA

Zobacz pełną wersję : Nieruchomo?? w spadku



24-01-2002, 19:54
Dowiedziałem się, że zmarł mój krewny i zostawił własnoręcznie spisany testament.Zadysponował swoim majątkiem na rzecz kilku spadkobierców. W śród nich ja.
Pozostawił:
- nieduży kawałek gruntów rolnych,
- zabudowania gopodarskie w bardzo złym stanie,
- kawałek przedwojennego sadu.
Poza rozmowami między sobą nikt ze spadkobierców nie wykazał inicjatywy aby uwierzytelnić testament i roztrzygnąć co robimy z majątkiem. Przed śmiercią krewny miał ustną umowę z sąsiadem, który od niego dzierżawił grunty rolne.
Ja osobiście nie czuję się ani zawodowo, ani finansowo przygotowany aby zająć się gospodarką.
Nie mam się kogo poradzić co zrobić w takiej sytuacji. Ponieważ majatek jest do podziału, nie spodziewam się dużych korzyści, lecz oczywiście przyjmę co mi krewny zapisał.
Mam poza tym różne wątpliwości natury prawnej.
1) Na kim spoczywa obowiązek podatkowy, skoro testament nie jest uwierzytelniony?
2) Kto odpowiada za warunki bezpieczeństwa na terenie posesji?
3) Czy dzierżawca (dzierżawiący od dwóch lat) ma jakieś prawa do przedłużenia dzierżawy?
4) Kiedy będę zobowiązany wykazać do Urzędu Skarbowego, że "uzyskuję" przychody z gospodarstwa rolnego?
5) Nie wiemy, czy krewny miał jakieś długi. Jakiego typu długi obciążają spadkobierców?
Oczywiście wiem, że musimy zacząć od notariusza, ale tam chciałbym ić przygotowany. Chciałbym się również przygotować do dyskusji z innymi spadkobiercami.
Może moglibyście odpowiedzieć na niektóre z moich pytań. Z góry dziękuję.

25-01-2002, 09:03
Mam podobny problem, tylko umowa dzierzawy była na piśmie.

Agnicha1704
25-01-2002, 09:29
Postaram się odpowiedzieć - należy przejrzeć przepisy Kodeksu Cywilnego tam jest wszystko o spadkobraniu i testamencie.
@ Art. 945. § 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3) pod wpływem groźby.
Testament we wszystkich innych wypadkach jest ważny.
Co do faormy testamentu to:
Art. 949. § 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.
§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Art. 950. Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Art. 951. § 1. (241) Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
§ 2. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.
§ 3. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w artykule niniejszym.
W razie wątpliwości zo do ważności testamentu można zapytać prawnika.
@ Za bezpieczeństwo na posesji odpowiada jej zarządca lub spadkobiercy solidarnie
@ Jeśli spadkobierca przyjmuje spadek to przyjmuje na siebie również długi - wszelkiego typu nie ma wyłączeń. Aby nie być obciążonym długiem spadkodawcy należy zrzec się spadku. W przypadku kilku spadkowbierców odpowiadają oni za długi solidarnie
@ Wykazanie dochodów z gospodarstwa rozpoczyna się chyba (tu nie jestem na 100% pewna) z momentem przyjęcia spadku gdyż wtedy przyjmuje sie na siebie wszelkie prawa i obowiązki zmarłego - również podatkowe. US musi być zawiadomiony o otrzymaniu spadku i stopniu pokrewieństwa gdyż w niektórych wypadka należy zapłacić podatek od spadku (ustawa o podatku od spadków i darowizn dokładnie wymienia kto i kiedy płaci ten podatek)
@ W sprawie dzierżawcy - trudno jest mi odpowiedzieć - to zależy czy miał zawartą umowę wcześniej, jaką i na jakich zasadach.
Mam nadzieję, że pomogłam w razie wątpliwości proszę poczytać Kodeks Cywilny Księga czwarta pt.: SPADKI
pozdrowienia
Agnicha

25-01-2002, 10:22
Dziękuję za udzielone informację. Wyjaśnienia są barzdzo obszerne, co świadczy, że bardzo się zaangażowałaś i zajęło ci to dużo czasu. Za to Ci bardzo dziękuję Agnicha. Jestem świadomy, że nie da się wszystkiego przekazać za pośrednictwem forum. Dziękuję.

Agnicha1704
25-01-2002, 11:29
Nie ma sprawy - mam nadzieję, że pomogłam :smile:
pozdrowienia
Agnicha

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-01-25 12:30 ]</font>

26-01-2002, 10:46
Agnicha pisze,że za bezpieczeństwo na posesji odpowiada jej zarządca lub spadkobiercy solidarnie, ale jeżeli testament nie został uwierzytelniony i tak naprawdę nie wiadomo kto jest spadkobiercą? Przypuszczam, że autor pytania to miał na myśli.

26-01-2002, 20:06
nie chodzi o to aby byl uwierzytelniony. on jest wazny-jesli nie zachodzi zadna z przeslanek wymienionych wczesniej, jesli ktos go nie podwazy. teraz potzrebne jest przyjecie lub odrzucenie spadku przez kazdego ze spadkobiercow. kazdy sie musi wypowiedziec co z tym robi.

Agnicha1704
28-01-2002, 09:37
Jest dokładnie tak jak pisze opal.
Jeśli chodzi o zarządcę nieruchomości to nie ma to nic wspólnego ze spadkiem. Jest to osoba faktycznie sprawująca pieczę nad majątkiem do momentu przejęcia go przez upoważnione osoby. Może to być osoba zamieszkująca w domu spokrewniona lub niespokrewniona ze zmarłym (np. najemca, wujek, dziecko, żona, współwłaściciel nieruchomości itp.) lub specjalnie w tym celu wynajęta. Taka osoba jest zarządcą bnieruchomości i odpowada za jej utrzymanie (wszystko to wynika z Kodeksu Cywilnego)
pozdrowienia
Agnicha

30-01-2002, 10:45
Jeżeli obecnie nikt nie zarząda nieruchomością, to możecie się (spadkobiercy) wpakować w kanał gdyby doszło do wypadku. Trzeba jaknajszybciej ustalić kto ma prawo do spadku. Teraz chyba nie opłaca sie uprawiać roli, więc najlepiej chyba sprzedać.

01-02-2002, 18:40
W sprawie sprzedaży gruntu lepiej się zastanowić. Cena ziemi napewno wzrośnie jak wejdziemy do Unii Europejskiej.

Agnicha1704
04-02-2002, 12:15
Anonimowy ma 100% racji - ja też wstrzymałabym się ze sprzedażą działki. Ceny gruntu na pewno wzrosną po wejściu do UE
Agnicha

05-02-2002, 16:13
Jeżeli nikt nie przyznaje się, że zmarły pozostawił testament, jak należy rozpatrywać obowišzki spadkobierców. Nie wiedzš, że sš spadkobiercami, lub ukrywajš to. Sš rownież podatki do opłacenia, czy tego nie regulujš żadne przepisy? O ile wiem sš przypadki, ze ostani zapis w księdze wieczystej jest z XIX wieku.

Agnicha1704
06-02-2002, 22:53
Jeśli nie ma ujawnionego testamentu to w zakresie spadków stosuje się regulacje ustawowe - w tym wypadku - Kodeks Cywilny.
Sa tam wszelkie zapisy dotyczące spadków
pozdrowienia
Agnicha

09-02-2002, 14:19
Jeżeli macie taki stary sad, to on nie przynosi żadnego zyku. Należy sad zlikwidować lub odmłodzić.

Agnicha1704
09-02-2002, 22:55
Jaki stary sąd? :eek: - a co to ma do rzeczy???

09-02-2002, 23:13
Pozostawił:
- nieduży kawałek gruntów rolnych,
- zabudowania gopodarskie w bardzo złym stanie,
- kawałek przedwojennego sadu.

11-02-2002, 09:59
Z torami już sie wyjaśniło:
Nasz ostatni dyżurny ruchu odszedł na emeryturę i szukamy nowego.
Był jeden kandydat na dyżurnego ruchu.
Zrobiliśmy mu egzamin.
Było tak:
- Co by pan zrobił widząc pękniętą szynę i nadjeżdżający pociąg?
- Dawałbym sygnały.
- Czym?
- Chorągiewką
- Nie ma pan chorągiewki...
- To latarką.
- Latarka jest zepsuta...
- Rozpaliłbym ognisko przy torze.
- Nie ma pan zapałek...
- Więc pobiegnę naprzeciw pociągu, zdejmę but i rzucę nim w kabinę lokomotywy.
- Nie ma pan butów...
- Taaak? To ja p.....ę, dziękuję za taką pracę!
Teraz funcję dyżyrnego ruchu w zastępstwie pełni jakiś Vakat.

Natomiast nie obawiaj się Asfata. On nie przyjedzie na spotkanie, ponieważ boi się Andrzeja Gołoty.
Wasz sołtys.

Agnicha1704
11-02-2002, 10:17
:???: zboczenie zawodowe
:grin:

11-02-2002, 12:18
Hej soltys! Po tłustym czwartku nie możesz trafić do domu. Patrz na drogowskaz: "KLUB BUDUJĄCY"

11-02-2002, 13:38
Tu spadkobierca!
Dziękuję Agnicha za zaangażowanie. Ważne jest dla mnie wskaznie właściwego kierunku działania. Wiem, że nie wszystko można przekazać na forum. Oczywiście dziekuję pozostałym osobom, które udzieliły mi rad. W tej chwili zastanawiam się jak długo możemy (spadkobiercy) zwlekać w ogłoszeniu testamentu, i jakie wynikają z tego skutki. Wiem już, że ustawa z 11.05.2001 wprowadziła zmiany do przepisów dotyczących kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o ks. wieczstych i hipotece, w prawie notarialnym. Muszę jednak przestudiować i sprawdzić jakie ma to znaczenie w moim przypadku. Jak mi wiadomo, dotychczasowe przepisy dotyczący dziedziczenia zostały uznane przez trybunał konstytucyjny jako niezgodne z Konstytucją RP (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. sygn. akt P. 4/99). Wynika z tego, że przed wydaniem wyroku przez TK nie mógłbym dziedziczyć, bo nie mam wykształcenia rolniczego. Jednak dochodzą do mnie informacje, że ma wrócić stare, że jest w przygotowaniu jakiś przepis (możliwe, że to jest projekt ustawy o nabyciu ziemi), który wyklucza dziedziczenie przez spadkobiercę nie posiadającego kwalifikacji rolniczych.
Z poważaniem spadkobierca.

14-02-2002, 13:46
Nie słyszałem o takim przepisie.

16-02-2002, 16:02
Przepisu takiego nie ma. Możliwe, że jest taki projekt.

23-02-2002, 14:33
Trzeba śledzić co się mówi w związku z integracją z UE. Może PSL coś przygotowuje?

28-02-2002, 12:15
anonimie jest taki przepis zajrzyj do k.c.

28-02-2002, 14:10
Jak pisał SPADKOBIERCA Trybunał Konstytucyjny w dniu 31.1.2001 r., orzekając w pełnym składzie, stwierdził, że przepisy dotyczące ustawowego dziedziczenia gospodarstw rolnych tracą moc, ponieważ są niezgodne z Konstytucją. Wydane wcześniej na ich podstawie orzeczenia nie będą wzruszane. Wniosek do Trybunału został złożony przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Do TK wpłynęły również 3 pytania prawne dotyczące przepisów o ustawowym dziedziczeniu gospodarstw rolnych. Do tej pory przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczały dziedziczenie gospodarstw rolnych po spełnieniu przez spadkobiercę przynajmniej jednego z 4 warunków:

stała praca bezpośrednio przy produkcji rolnej,
przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej,
małoletniość, uczęszczanie do szkoły lub uczenie się zawodu,
trwała niezdolność do pracy.
Jeśli więc dzieci rolnika, który nie zostawił testamentu, nie spełniają takich warunków, gospodarstwo może przypaść wnukom lub dalszym zstępnym, a w następnej kolejności rodzeństwu albo zstępnym rodzeństwa spełniającym te warunki. Jeśli i takich osób w rodzinie nie ma, gospodarstwo przechodzi na Skarb Państwa.
Wszyscy uczestnicy postępowania byli przekonani o niekonstytucyjności przepisów. Problemem była więc nie ocena przepisu, lecz znalezienie trafnej formuły rozwiązania problemu. Obawiano się skutków prawnych ewentualnego wyroku TK stwierdzającego niekonstytucyjność kwestionowanych przepisów. Trudnością było pogodzenie zasady sprawiedliwości społecznej z zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zastanawiano się czy sądy powinny odbierać spadki objęte w dobrej wierze na podstawie przepisów KC, unieważniać działy spadkowe i wszelkie inne działania prawne z tym związane. TK stwierdził, że żadna z tych zasad nie obowiązuje absolutnie i wszystkie godne są ochrony. Przyjął więc datę publikacji wyroku jako cezurę czasową i przyznał pełną ochronę własności i dziedziczenia na przyszłość. Pozwala to sądom odmawiać wznowienia spraw spadków otwartych przed tą datą. Wyrok jest ostateczny.

28-02-2002, 21:31
ale przepis jest.
tyle,ze nie obowiazuje :wink:

07-03-2002, 06:13
On 2002-02-28 22:31, opal wrote:
ale przepis jest.
tyle,ze nie obowiazuje :wink:

fux
11-03-2002, 21:23
Jak występuje kilku spadkobierców nie nalezy zwlekać z uwierzytelnirniem testamentu. Sprawy mogą się skomplikować z różnych względów.

05-04-2002, 21:06
On 2002-02-23 15:33, Anonymous wrote:
Trzeba śledzić co się mówi w związku z integracją z UE. Może PSL coś przygotowuje?

Właśnie PSL ogłosił projekt ustawy.

09-04-2002, 06:36
Więc jak to będzie? Jak ktoś nie będzie miał wykształenia rolniczego, to zgodnie z ustawą PSL grunt rolny skonfiskuje mu państwo? To przeciez już kiedyś było.

Wowka
09-04-2002, 07:25
We wczorajszej Gazecie Prawnej (8.04) jest artykuł o projekcie zmian w przepisach spadkowych. Masa spadkowa miała by być zwolniona z opodatkowania dotychczasowym podatkiem od spadków i darowizn. W zamian za to proponuje się znieść zapis w ustawie o powszechnym podatku dochodowym od osób fizycznych mówiący o zwolnieniu spadków od tego podatku (t.j. powszechnego).
Co z tego może wyniknąć? To, że wszystkie spadki będą opodatkowane na zasadach ogólnych i będzie trzeba zapłacić od nich podatek wg skali podatkowej 19, 30, 40%. Jako, że spadki maja to do siebie, że mają jakąś realną wartość (samochód, dom, mieszkanie itp.) To należy się przygotować na 40%.
Przepis ten nazwany już teraz przez "GP" PRZYSZŁYM BUBLEM ROKU miałby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
Winniśmy sobie tylko życzyć by ktoś go tego czasu "otrzeźwiał".
Pozdrawiam

sanipro
13-04-2002, 07:09
Ciekawi mnie jak PSL chce wprowadzić to co zostało uznane przez trybunał konstytucyjny jako niezgodne z Konstytucją RP (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. sygn. akt P. 4/99).

sanipro
18-04-2002, 07:07
Ada W. wniosła skargę konstytucyjną w poniższej sprawie: Odziedziczyła ona udział w nieruchomości. Wkrótce udała się do notariusza, by go sprzedać. Nie przedstawiła jednak zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o uiszczeniu należnego z tego tytułu podatku. Z tego powodu notariusz, powołując się na treść art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, odmówił sporządzenia aktu notarialnego. Z odmową tą nie zgodziła się Ada W. i zaskarżyła ją do Sądu Okręgowego. Ten zaś wydał postanowienie, w którym oddalił jej zażalenie. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zaskarżony przepis art. 19 ust. 6 ustawy z 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn jest zgodny z art. 21, art. 31 ust. 3 oraz art. 64 Konstytucji RP.

13-05-2003, 20:27
Czy prawdą jest, że chcąc sprzedać (lub przekazać członkowi rodziny w formie darowizny) nieruchomość, którą otrzymałem w spadku muszę zapłacić bardzo wysoki podatek, jeżeli od daty nabycia nie upłynęło 5 lat.

Żaba
14-05-2003, 07:15
Anonimowy,
Dotyczy to sytuacji, gdy podczas nabycia nieruchomości (spadek lub darowizna) korzystałeś z ulgi zmniejszającej podatek od spadku i darowizn. Wtedy przy sprzedaży musisz zapłacić pełny podatek.