PDA

Zobacz pełną wersję : Pokój na piętrze - wilgoć w rogach



wobio
23-11-2005, 11:09
Wiatam. Chciałbym się poradzić szanownych forumowiczów w w/w temacie.
Problem mój polega na tym, że w pokoju, który jest na pierwszym piętrze i który jest wysunięty względem parteru na zewnątrz o jakieś 70cm (typowa architektura amerykaniki) w rogach gromadzi się wilgoć.
Z profilu mniej więcej to tak wygląda:

________I
I 70cm
I
I
I

Wilgoć ta jest największa w samych rogach oraz cienki pasek (5 cm) na dole całej ściany tuż przy listwach przypodłogowych, która jest właśnie wysunięta względem parteru na zewnątrz.
Próbowałem już wentylacji i nic nie pomaga. Acha, dodam że w tym pokoju mam jeden kaloryfer usytuowany pod oknem w sąśiedniej ścianie tego pokoju. Na opisywanej wyżej ścianie nie ma kaloryfera a jest tam też drugie okno.
Proszę poradźcie jak sobie z tą wilgocią poradzić.
Tak sobie myślę, że muszę dom docieplić (styropianem) przynajmniej 1 piętro (na parterze jest gorąco) bo dom jest budowany w latach 70-tych i nie jest ocieplony. Chyba, że się mylę.
Tyle tylko, że już trochę jest chyba trochę za zimno na ocieplanie wg. specyfiakcji producentów systemów dociepleń. Może jest jakiś sposób na ocieplenie ścian od zewnątrz w dni kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni?

Leszek
23-11-2005, 11:15
Nie jestem fachowcem, ale myślę, że nieocieplony, wystający strop jest powodem wilgoci. Może w pierwszym podejściu ocieplić tylko dół tego występu.

1950
23-11-2005, 11:31
spróbuj narazie, przymocować styropian na samych kołkach

rafallogi
23-11-2005, 14:17
Leszek dobrze pisze, ale na płcie balkonu też by się zdało.

wobio
23-11-2005, 15:15
Nie jestem fachowcem, ale myślę, że nieocieplony, wystający strop jest powodem wilgoci. Może w pierwszym podejściu ocieplić tylko dół tego występu.

Właśnie tak myślałem. Czy inni też się z tym zgadzają? W sumie to nie wielki koszt a pozwoli mi sprawdzić czy tu leży problem.



spróbuj narazie, przymocować styropian na samych kołkach

Czy da się potem taki styropian zdjąć, gdy zdecyduję się na przyklejenie go na stałe? Słyszałem że taki kołek ciężko spowrotem wyjąć, chyba że poprze jego destrukcję.

izat
23-11-2005, 15:28
zaplanuj tą pracę na okres paru ciepłych dni, które się właśnie zbliżają ponoć ;)
ja mam u siebie 40 m2 styropianu do zamocowania nad tarasem na stropie i zamierzam to właśnie teraz zrobić, łącznie z siatką i naciągnięciem klejem
wystarczy żeby przez 24 godziny nie chwycił ostry mróz, bo może odpaść
trzeba po prostu zapolować na ciepłą noc :) i brać się do roboty
ociepl od razu wszystko, to przecież mały skrawek
powinno być dobrze
pozdrawiam
iza

wobio
23-11-2005, 15:35
Właśnie obserwuję cały czas prognozy i poluję na dodatnie temperatury, też słyszałem, że zbliża się niewielkie ocieplenie.
Myślicie, że ocieplenie tylko poziomej powierzchni stropu wystarczy i będzie czuć różnicę w temperaturze (na +) w pokoju (bo jak na razie jest to najzimniejsze pomieszczenie w moim domu)? Od kawałka podłogi który wystaje ponad parter bije straszne zimno. Czy może pomyśleć też od razu o ociepleniu całej ściany nad tym stropem?

izat
23-11-2005, 15:41
wobio,
to polujemy razem ;)

ja ociepliłabym też ścianę
ale niech się wypowiedzą eksperci :)

wobio
06-12-2005, 04:35
No więc dzisiaj mi się udało wykonać docieplenie samego stropu. Temperatura nie spadła poniżej 3 stopni.
Ociepliłem go 10-tką Austrothermy na kleju SKAŁ-a i umocniłem kołkami. Zobaczę jaki będzie efekt. Dzisiaj nie poczułem jeszcze znacznej różnicy jeśli chodzi o temperaturę przy podłodze nad stropem. Myślę, że musi trochę minąc czasu. Chyba, że powinno od razu być lepiej?

izat
06-12-2005, 08:21
u mnie też panowie dzisiaj ocieplają :)
mam nadzieję, że zdążą w te kilka ciepłych dni
pozdrawiam

Kasia/Marek
06-12-2005, 19:36
Mam podobny problem z wilgocia z tym, ze moje wysuniecie to 170cm ale mam na tej scianie grzejnik. W jego okolicy sucho ale reszta sciany to wilgotny łuk wznoszacy sie na 20-30cm od podlogi. Mam juz styropian 8cm i czekam na chwile wolnego :) Daj znac wobio jak sie sprawdza docieplenie.
Pozdrawiam

wobio
09-12-2005, 05:55
Więc muszę powiedzieć, że osiągnałem zamierzony efekt w 90%-ach. Po ociepleniu samego stropu jest znaczna poprawa. Zobaczę jeszcze jak przyjdą bardziej zimniejsze dni, bo na razie od paru dni jest dosyć ciepło, ale za to bardzo wilgotno. Więc zobaczymy gdy będzie bardziej sucho na zewnątrz. Myślę też, że w przyszłym roku jak będzie cieplej, wykonam jeszcze ocieplenie całej ściany i balkonu, który "sąsiaduje" z problematyczną ścianą. Robota jest bardzo prosta, szybka no i jak na razie skuteczna. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tym tematem i życzę ciepłych dni :wink:

wiaterwiater
09-12-2005, 13:39
Piękny mostek termiczny. Styropian. Dużo styropianu.

wobio
12-12-2005, 11:14
Piękny mostek termiczny. Styropian. Dużo styropianu.

O co chodzi z tym pięknym mostkiem termicznym? Bo nie rozumię.