PDA

Zobacz pełną wersję : Filar drewniany do podtrzymania belki nośnej



krzysig
23-11-2005, 13:49
Witam
Wpadłem na pomysł podparcia belki nośnej drewnianym filarem (dom budowany ok 14 lat temu - aktualnie adaptowany i wykańczany - materiały w owym czasie były jakie były i ....), wiem że nie będzie to zbyt "eleganckie" ale chodzi mi o kwestię bezpieczeństwa. Filar miał by podpierać Belkę nośną mniej więcej po środku pokoju, mam zamiar zastosować belkę drewnianą srednicy ok 30 cm , może udałoby się wykożystać ją jako elenent dekoracyjny (przy okazji). Na owej belce spoczywają krokwie dość spadzistego dachu, obawiam się że gdy będę chodził po strychu, belka będzie znacznie się uginać (co może powodować nie wskazaną pracę sufitu podwieszanego K/G i w efekcie jego pękanie na laczeniach. Proszę o Wasze uwagi a może doświadczenia w tym temacie może znacie firmę posiadającą owe filary drewniane w okolicach konstancina.

pozdrawiam
krzysig

robert skitek
23-11-2005, 13:59
weż Ty chłopie jakiegos konstruktora a nie zmieniaj układów statycznych samemu. A na czym ten drewniany slup bedzie stał co? znaczy na co będzie przenosil obciążenia? na wylewkę (pewnie jeszcze na styropianie)? na pewno wtedy duzo pomoze...
adaptację poddasza też robisz bez zadnego projektu?
lepiej pomysl głębiej zanim sam coś zrobisz jesli martwisz się "kwestią bezpieczeństwa"

krzysig
23-11-2005, 14:10
Dzięki chłopie, jesteś konstruktorem? robisz projekty prostych sufitów podwieszanych? a ile to kosztuje?

robert skitek
23-11-2005, 14:23
nie, nie jestem konstruktorem - chociaż elementy o których piszesz mam prawo projektować.
piszesz o belce nośnej - a to nie proste sufity podwieszane.
zleceń na forum nie szukam
pozdrawiam

Sp5es
23-11-2005, 17:15
Oj chyba temperatura się podnosi...
Chyba nie ma się co oburzać na wyjątkowo rzeczowe uwagi - na temat statyki muszą się wypowiadać fachowcy, a domorosłe działania, nawet w dobrej wierze nie muszą być odpowiedzialne.

Geno
23-11-2005, 17:36
Belce to nie powinno zaszkodzic (w końcu to drewno) - 30 cm przekroju na słup to tez sporo - jednak jak zauważył Robert trzeba się zastanowić na możliwością przebicia stropu przez słup., odpowiednie połączenia elementów itd.- w każdym razie ogólnie nie poleca się zabaw w dmorosłych konstruktorów. Dlatego też dobrze by było gdyby rzucił na to kijem jakis konstruktor.

Geno
23-11-2005, 18:16
nie, nie jestem konstruktorem - chociaż elementy o których piszesz mam prawo projektować.
piszesz o belce nośnej - a to nie proste sufity podwieszane.
zleceń na forum nie szukam
pozdrawiam

A propos sufitów podwieszanych - słyszałem o katastrofie takiego nie z winy wwykonawcy właściwie - wykonano zgodnie z zaleceniami producenta z tym,że.... była to sala gimnastyczna z dużymi otworami dzrzwiowymi - pewnego razu wszytkie były akurat rozwarte a pogoda nieco wietrzna - ze względu na nieuwzględnienie ssania wiatru sufit zawalił się. Także nie zawsze taka prosta sprawa jest :wink:

jabko
23-11-2005, 19:01
...na temat statyki muszą się wypowiadać fachowcy...

A dynamika ?? Mechanika Lagrange'a ??
Układy statycznie niewyznaczalne ??????
Zmęczeniówka ?? Drgania ??

Nie róbmy cudów z rzeczy prostych.
Chocakurat tu Robert ma rację i jeśli legary leżą na belce która oparta jest na ścianie i słupie to ten słup powinien być porządnie podparty. Czyli np: na beleczku leżącym na ścianie konstrukcyjnej.

Ale akurat taka rzecz powinna być logiczna i naturalna nawet dla doktora czy historyka. W końcu to statyka - pierwsza najłatwiejsza podstawowa częśc mechaniki.

Geno
23-11-2005, 19:09
...na temat statyki muszą się wypowiadać fachowcy...

A dynamika ?? Mechanika Lagrange'a ??
Układy statycznie niewyznaczalne ??????
Zmęczeniówka ?? Drgania ??

Nie róbmy cudów z rzeczy prostych.
Chocakurat tu Robert ma rację i jeśli legary leżą na belce która oparta jest na ścianie i słupie to ten słup powinien być porządnie podparty. Czyli np: na beleczku leżącym na ścianie konstrukcyjnej.

Ale akurat taka rzecz powinna być logiczna i naturalna nawet dla doktora czy historyka. W końcu to statyka - pierwsza najłatwiejsza podstawowa częśc mechaniki.

Czasem niektóre rzeczy wydają się logiczne tylko nie wszystkim :wink: Nie zawsze jest aż tak łatwo zidentyfikowac prawidłowy schemat statyczny konstrukcji oraz wyznaczyś dobrze siły wewnętrzne - chociaż to raczej nie dotyczy tego przypadku :wink:

jabko
23-11-2005, 19:15
he he
Statyka - 5.0
Dynamika -5.0
Równania Lagrange'a I i II - 3.5
Wydymałki I i II oraz Metody Energetyczne - 5.0

Polibudka Wrocław. Wydź. Mech. - Dr.Szata,PiesiakDąbrowski,Stasieńko

Wnioski:
Wszystko co się wzniesie musi spaść. Kwestia czasu :lol:

Geno
23-11-2005, 19:20
he he
Statyka - 5.0
Dynamika -5.0
Równania Lagrange'a I i II - 3.5
Wydymałki I i II oraz Metody Energetyczne - 5.0

Polibudka Wrocław. Wydź. Mech. - Dr.Szata,PiesiakDąbrowski,Stasieńko

Wnioski:
Wszystko co się wzniesie musi spaść. Kwestia czasu :lol:

Ja też PWr :wink: i też nie narzekam na wpisy w indeksie tylko to niczego nie dowodzi. To tylko papierek.

jabko
23-11-2005, 19:30
Nie no masz rację.
Sam przechadzając się po swoim małym miasteczku nieraz widziałem wybite otwory na okno bez nadproża. Albo geniusz robienia samemu zamknietej instalacji grzewczej przy kotle na paliwo stałe (bez naczynia przeponowego - dosłownie nic)
Niektórzy mają siano w głowie - to fakt.