PDA

Zobacz pełną wersję : Możliwie najmniejszy odpad



synkopa
24-11-2005, 07:43
Witam wszystkich serdecznie.
Jestem nowy na tym forum. Budowę zaczęliśmy 15-go października br. Staramy się z żoną prowadzić ją bardzo oszczędnie, dlatego zwracam się z prośbą do forumowiczów o programik lub jakieś makro do Excela do wyliczania materiału (konkretnie stali) pod kątem najmniejszego odpadu. Wiadomo, że stal jest w 12m odcinkach, a długości mam 35 różnych rozmiarów... Prosze o pomoc.

ppp.j
24-11-2005, 07:57
Wydaje mi się że „gra nie warta świeczki”. Po prostu jak coś odcinasz to składaj na boku. Stal zbrojeniowa będzie potrzebna w nadproża, schody, podciągi, wieńce i wiele innych miejsc. Jak dobry murarz to te odcinki wykorzysta jak partacz to go zmień. Mnie zostało kilka ca 20 cm kawałków i te też wykorzystam przy wykończeniówce.

synkopa
24-11-2005, 08:08
Niby tak, ale chcę zakupić materiał w hurtowni i już teraz nie chcę brać duużej nadwyżki. Poza tym zostały mi jedynie stropy.

inwestor
24-11-2005, 08:16
Niby tak, ale chcę zakupić materiał w hurtowni i już teraz nie chcę brać duużej nadwyżki. Poza tym zostały mi jedynie stropy.
Przy stropach możesz sam policzyć prety co do sztuki. Usiądź nad rysunkami powinieneś mieć rozrysowane zbrojenia. Jeśli masz stropy typowe to poczytaj dokładnie instrukcję ich wykonania rozrysuj belki, żebra rozdzielcze i wszystko bedzie jasne.
Pozdrawiam

synkopa
24-11-2005, 08:31
Przy stropach możesz sam policzyć prety co do sztuki. Usiądź nad rysunkami powinieneś mieć rozrysowane zbrojenia. Jeśli masz stropy typowe to poczytaj dokładnie instrukcję ich wykonania rozrysuj belki, żebra rozdzielcze i wszystko bedzie jasne.
Pozdrawiam
Zrobiłem już dawno to wszystko o czym piszesz. Teraz chcę umieścić te odcinki w 12m sztangach, tak aby odpad był jak najmniejszy. Czyli chcę wiedzieć ile 12m sztang mam zakupić. Chciałbym oszczędzić sobie żmudnego wyliczania korzystając z odpowiedniego programu lub makra.

inwestor
24-11-2005, 08:55
Przy stropach możesz sam policzyć prety co do sztuki. Usiądź nad rysunkami powinieneś mieć rozrysowane zbrojenia. Jeśli masz stropy typowe to poczytaj dokładnie instrukcję ich wykonania rozrysuj belki, żebra rozdzielcze i wszystko bedzie jasne.
Pozdrawiam
Zrobiłem już dawno to wszystko o czym piszesz. Teraz chcę umieścić te odcinki w 12m sztangach, tak aby odpad był jak najmniejszy. Czyli chcę wiedzieć ile 12m sztang mam zakupić. Chciałbym oszczędzić sobie żmudnego wyliczania korzystając z odpowiedniego programu lub makra.
Nie sądze aby takie uniwersalne makro istniało. Prawie kazdy budynek jest inny. Im dokładniej policzysz tym mniejsze bedą spady materiałowe. Przy stali jak wszystko dokładnie policzysz to na wszelki wypadek możesz zamówić jeszcze dodatkowo jeden pręt albo 1/2. Jak się okaże że jest zbedny to zawsze możesz go dorzucic gdzieś do zbrojenia aby później po budowie nie "gnił" gdzieś w krzakach . Cena tego preta to opłata za ryzyko zwiazane z "wszelkim wypadkiem" :wink: . Zawsze też możesz zamówic prety na styk a jak zbraknie to przy nastepnym transporcie z hurtowni budowlanej go dowieźć. Nie musi być 12m tylko 2 x po 6m zmieści się na mniejszy samochód. Acha jeszcze jedno jak rozrysujesz te prety do daj ten rysunek wykonawcy bo jak sam bedzie chciał rozplanować to napewno zabraknie :wink:
Pozdrawiam