PDA

Zobacz pełną wersję : dopuszczalne zmiany projektu



smutna lidka
24-11-2005, 13:15
czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co mozna zmianiać w trakcie budowy?

nic nie rozumiem z tych istotnych i nieistotnych odstępstw :(

troszkę pozmieniałam :( [okna dachowe i zwykłe i troszke elewacje i nieznacznie wymiary]

mimi31
24-11-2005, 13:36
No to pozmieniałaś prawie wszystko co się dało. Jeśli zmieniłaś w trakcie budowy, to czarno to widzę.

Heath
24-11-2005, 13:43
przyłączam się do pytania. Był niedawno podobny wątek w "dokumentach własnych" ale umarł śmiercią naturalną.
Podczas gdy architekt robił mi adaptację projektu i załatwiał pozwolenie na budowę ja zastanawiałem się nad likwidacją jednego okna. Kłopot w tym że faciowi zajęło to tydzień i jak się do niego zgłosiłem to już miałem załatwione pozwolenie :D . Inspektor w starostwie powiedział że to okno można "wykasować" wpisem kierbuda w dzienniku budowy. Co innego jednak przeczytałem na forum - że jest potrzebne nowe pozwolenie na budowę i zgoda projektanta. W muratorze znowu napisali że za zmianę nieistotną uważa się zmianę elewacji - ale czy likwidacja okna zalicza się do zmiany elewacji? Czy ktoś orientuje się w sprawie?

mmmad
24-11-2005, 14:03
Od wrzesnia zmienilo sie prawo budowlane i teraz tez sam nie wiem, jak to wyglada. Wczesneij robilem projekt zamienny.
Moj kierownik budowy mowil wczesniej, zeby nic nie zmieniac w elewacji, a teraz (po wrzesniu) zgodzil sie na zmiany wymiarow okien, okna polaciowe itp. Oczywiscie, po zatwierdzeniu zmian w projekcie przez architekta adaptujacego projekt.

mww
24-11-2005, 15:15
Ja też dużo pozmieniałam (m.in. też okna i nieznacznie wymiary), większość zmian (te grubsze) miałam wpisane do dziennika i podbite przez autora projektu. Tak przeszło przez PIB. Co nie znaczy, że nie możnaby się przyczepić. Wydaje mi się, że obecnie okna i elewacje nie są istotne, ale wymiary niestety tak :( .

smutna lidka
24-11-2005, 15:46
ja nic nie zgłaszałam

wymiary o jakies 20 cm - ekipa bez uzgodnienia ze mnš - tzn inaczej : oni po prostu nie zostawili miejsca na ocieplenie, a ja zamierzam ocieplic

jak ocieple to nie bedzie 3 m

bingo-ada
24-11-2005, 18:12
Jestem zainteresowana tematem. Kupiliśmy projekt gotowy, autor projektu robił nam adaptację. Powiedziałam mu o zmianach, które planujemy wprowadzić - m.in. inne ścianki działowe, ale również przesunięcie ściany zewnętrznej o 90 cm, co pociąga za sobą zmianę okien. Architekt stwierdził, że nic nie będzie nanosił na projekt, mamy to zgłosić u kierownika budowy i załatwić wpisem do dziennika. Planuję również pozmieniać wymiary i ilość okien. I co mam zrobić? W projekcie jedyną zmianą na czerwono była zamiana okien garażowych na luksfery - chodziło o 3m od granicy. Czy rzeczywiście kierownik budowy może moje pomysły wpisywać w dziennik? Aha, wszystkie moje zmiany nie mają wpływu na nośność czy konstrukcję budynku.

mmmad
24-11-2005, 18:55
Jestem zainteresowana tematem. Kupiliśmy projekt gotowy, autor projektu robił nam adaptację. Powiedziałam mu o zmianach, które planujemy wprowadzić - m.in. inne ścianki działowe, ale również przesunięcie ściany zewnętrznej o 90 cm, co pociąga za sobą zmianę okien. Architekt stwierdził, że nic nie będzie nanosił na projekt, mamy to zgłosić u kierownika budowy i załatwić wpisem do dziennika. Planuję również pozmieniać wymiary i ilość okien. I co mam zrobić? W projekcie jedyną zmianą na czerwono była zamiana okien garażowych na luksfery - chodziło o 3m od granicy. Czy rzeczywiście kierownik budowy może moje pomysły wpisywać w dziennik? Aha, wszystkie moje zmiany nie mają wpływu na nośność czy konstrukcję budynku.

Przesuniecie scainy zewn. nie wplywa na konstrukcje budynku?

Ja tez mialem projekt gotowy. Autor projektu wykonal wszystkie zmiany, o jakie poprosilem. I stosownie za to policzyl. A kierownik mowi, ze zmiany w trakcie budowy musze i tak miec naniesione przez architekta na kopii projektu, wiec moim zdaniem, niech Twoj architekt zrobi je od razu.

jabko
24-11-2005, 18:56
...Architekt stwierdził, że nic nie będzie nanosił na projekt, mamy to zgłosić u kierownika budowy i załatwić wpisem do dziennika...

To za co mu płacisz za adaptację jak wszystko ma zrobić kierownik budowy ??
Weźmie ponad tysiaka za to że wpisze "Nie zmieniam fundamentu bo grunt dobry, innych zmian też nie dokonuje" ??

bingo-ada
24-11-2005, 19:33
Rzeczywiście architekt wziął ponad tysiaka... W ramach tego wykonał projekt zagospodarowania działki, konstruktor przeliczył fundamenty, na podstawie badania geotechnicznego gruntu i kazał je poszerzyć o 10 cm z każdej strony, zrobił pełną dokumentację gotową do złożenia w starostwie w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Przesunięcie ściany o 90 cm nie wpłynie na konstrukcję, ponieważ chcemy to zrobić kosztem powierzchni zadaszonego tarasu - dach opiera się na słupie, a ściana naszej kuchni zabierze kawałek tarasu.

Nurtują mnie te okna, architekt wie o zmianie drzwi tarasowych z 90+90+90 na 90+90 - zgodnie ze zmianą opisywaną powyżej. Ja natomiast chciałabym zamienić ogromne okna 210x165 na 180x165, a zamiast dwóch mniejszych okien zrobić jedno większe. Jedno okno zawarte w projekcie chciałabym zlikwidować. Czy na te zmiany zgoda kier. budowy wystarczy?

pawelurb
24-11-2005, 23:57
ja zmieniłem, za zgodą kierownika budowy, bez zgłaszania nigdzie indziej następujące rzeczy:
1. poziom "0" o jeden bloczek w górę ( inaczej miałbym basenik wokół domu bo sąsiad obok jest wyżej)
2. sposób ocieplenie i izolacji ścian fundamentowych
3. nie robiłem wieńca na fundamencie
4. wysokość okien o 5 cm w górę bo byłyby za nisko i za mało izolacji na posadze by było ( podłogówka - też nie planowana w projekcie )
5. wysokość pomieszczeń na parterze +7 cm ( doszła nieplanowana w projekcie cegła jako oparcie belek stropowych )
6. nadproża nad wykuszem zamiast wylewanych prefabrykowane "L-ki"
7. układ i rodzaj kominów
8. rodzaj stropu zamiast monolitu Teriva - tu akurat miałem projekt zamienny na etapie adaptacji , ale zrobiliśmy go troche inaczej , dalismy więcej żeber rozdzielczych, uprościliśmy konstrukcję, projektant zrobił jakieś dziwne wypełnienia z betonu komórkowego , i wylewki np. wokół schodów , daliśmy poprostu po kilka belek stropowych więcej obok siebie i w innym kierunku..i jest ok
9. dach - kalenica wyżej o 10 cm - inaczej pomieszczenia na poddaszu pod jętkami byłyby za niskie
10. ogrzewanie - miało byc na gaz , robimy eko-groszek.
11. schody wejściowe - inne i ładniejsze niż w projekcie.
12. schody wewnętrzne zamiast wylewanych będą drewniane.
13. okna dachowe mniejsze niż w projekcie.
14. inny układ ścianek i materiał na scianki działowe.

te zmiany wyszły w trakcie budowy na gorąco , bo tak było prościej szybciej i lepiej niż w projekcie , jakbym miał do każdej z tych rzeczy robić projekty zamienne to bym zwariował, a uważam że są to zmiany nieistotne. Dom ma wymiary zewnętrzne , odległości zachowane, wygląda jak na obrazku w projekcie . Na początku też byłem napalony na robienie wszystkiego tak jak projekt pisze, ale nie da się, i można coś pozmieniać, w końcu to dom dla mnie a nie dla kogoś innego , więc robię jak uważam że jest lepiej. ( w granicach rozsądku )

smutna lidka
25-11-2005, 11:23
a no właœnie!!
przypominiałam sobie, że wewnštrz też bardzo dużo pozmieniałam - chyba z 8-10 scian
w tym el. konstrukcyjne

AGA44
25-11-2005, 20:03
Czy zmiana ścian nośnych z cegły pełnej gr.25 klasy 15 - na pustaka U gr.25 jest możliwa bez przeliczania u konstruktora?

Czy kierownik może to załatwić samym wpisem do dziennika i czy też musi to przeliczyć?

A co z projektantem czy musi tą zmianę zatwierdzić?

smutna lidka
25-11-2005, 20:19
i jeszcze dodałam kominki

izat
25-11-2005, 22:54
mi na wszelki wypadek mój Nadworny wykonał rysunki zamienne ze wszystkimi zmianami, zaniosłam je do starostwa i mam święty spokój

jeśli chodzi o odległość budynku od granicy jest to zmiana istotna
będziesz miała szczęście jeśli nie przyjda na kontrolę i nie zmierzą
w przeciwnym wypadku może być nie wesoło :(
chyba że się jakimś trafem nie spostrzegą tych 20 dodatkowych cm ;)

26-11-2005, 07:43
Czy zmiana ścian nośnych z cegły pełnej gr.25 klasy 15 - na pustaka U gr.25 jest możliwa bez przeliczania u konstruktora?

Czy kierownik może to załatwić samym wpisem do dziennika i czy też musi to przeliczyć?

A co z projektantem czy musi tą zmianę zatwierdzić?

Aga

do przeprojektowywania zamiennych ścian nie potrzeba Ci konstruktora ...
- tu wystarczy zwykły architekt lub technik mający uprawnienia do projektowania, zapisany do Izb i umiejący porównac wytrzymałości dwu materiałów (tego z projektu i proponowanego jako zamiennik)
Cóż z tego jeśli np. przliczyłby Ci to konstruktor ... ? ale niestowarzyszony w w izbach...
wtedy takie przeliczenie sie nie liczy ... :(
przeliczenie przez niezapisanego do Izb konstruktora traktowane jest wtedy jako hohsztaplerstwo ... i tu musisz uważać :-?
reasumując, do takich bzdetów jak zamiana scian wystarczy technik, architekt ... (lecz stowarzyszony - koniecznie !)

zas kierownik ... ma wyłacznie pilnować aby budynek był wykonany "zgodnie z projektem" ...

pzdr

mack
26-11-2005, 07:52
chce zamienić szambo plastikowe na betonowe i ogrzewanie olejowe na eko groszek. Dzwoniłm do PINB i powiedziano mi że jeśli projektant uzna je za nieistotne i naniesie te zmiany w projekcie to im nic do tego. Decyzją ustawodawcy uznanie zmian za istotne/nieistotne leży w gestii projektanta. Tak więc jesli projektatnt zgodzi się na te zmiany i się pod nimi podstempluje to można.

smutna lidka
26-11-2005, 09:45
i jeszcze:
-dałam okna tam gdzie miały byc luksfery - chyba w 6 miejscach - a odl. odgranicy mniejsza niż 4 m
-zmienilam uklad szprosow w oknach

Dominik!
26-11-2005, 09:59
Według mnie nieistotne odstępstwa od projektu budowlanego to takie, ktore nie wymagają ponownego projektowania (obliczeń wytrzymałościowych, itp.) oraz nie naruszają warunków zabudowy czy miejcowego planu. Odnosząc to do przykładów - zmiana materiału na ściany noścne to ewidentnie zmiana istotna (podobnie jak kąt nachylenia dachu czy zmiana poszycia z papy na dachowkę, natomiast zmiana układu szprosów w oknach czy nieznaczne zmniejszenie okna lub wstawienie zamiast okna luksferów (jednak odniósł bym to jedynie do małych okien) to zmiany nieistotne.

smutna lidka
26-11-2005, 10:07
Według mnie nieistotne odstępstwa od projektu budowlanego to takie, ktore nie wymagają ponownego projektowania (obliczeń wytrzymałościowych, itp.) oraz nie naruszają warunków zabudowy czy miejcowego planu. Odnosząc to do przykładów - zmiana materiału na ściany noścne to ewidentnie zmiana istotna (podobnie jak kąt nachylenia dachu czy zmiana poszycia z papy na dachowkę, natomiast zmiana układu szprosów w oknach czy nieznaczne zmniejszenie okna lub wstawienie zamiast okna luksferów (jednak odniósł bym to jedynie do małych okien) to zmiany nieistotne.


to duze okna 150/150
120/220 - drzwi
180/220

aha
i przez tę zmianę tylnej elewacji - zwiekszyla sie kubatura - tak ze nie jest juz zgodna z okreslona w dec WZiZT - wspolczynnik zabudowy przekroczony
a miejsc. planu u nas nie ma

bingo-ada
26-11-2005, 10:12
No to Lidka zaszalałaś... Już wiadomo dlaczego jesteś smutna :wink:

Dominik!
26-11-2005, 11:40
Według mnie nieistotne odstępstwa od projektu budowlanego to takie, ktore nie wymagają ponownego projektowania (obliczeń wytrzymałościowych, itp.) oraz nie naruszają warunków zabudowy czy miejcowego planu. Odnosząc to do przykładów - zmiana materiału na ściany noścne to ewidentnie zmiana istotna (podobnie jak kąt nachylenia dachu czy zmiana poszycia z papy na dachowkę, natomiast zmiana układu szprosów w oknach czy nieznaczne zmniejszenie okna lub wstawienie zamiast okna luksferów (jednak odniósł bym to jedynie do małych okien) to zmiany nieistotne.


to duze okna 150/150
120/220 - drzwi
180/220

aha
i przez tę zmianę tylnej elewacji - zwiekszyla sie kubatura - tak ze nie jest juz zgodna z okreslona w dec WZiZT - wspolczynnik zabudowy przekroczony
a miejsc. planu u nas nie ma
Co do okien - moze coś takiego przejdzie, jeśli zachowane zostaną wymagania dot. oświetlenia - zajrzyj do rozporządzenia : warunki jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
Co do innych zmian - oj, tu chyba nie jest tak wesoło :-?
Ale zapytaj swojego kierownika budowy, co on o tym sądzi. Może podpisze nieistotne zmiany w dzienniku budowy, a w urzędzie jakoś przejdzie :D

tekt
26-11-2005, 21:37
Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

4) protokoły badań i sprawdzeń;

5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;

6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy.

2. W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.

to na początek ... co trzeba zrobić

Art. 51. (96) 1. Przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 50 ust. 1, właściwy organ w drodze decyzji:

1) nakazuje zaniechanie dalszych robót budowlanych bądź rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego albo

2) nakłada obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania, albo

3) w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę[/b] - nakłada, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem; przepisy dotyczące projektu budowlanego stosuje się odpowiednio do zakresu tych zmian.

teraz ciekawsze

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.

3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.

dalej stopniując napięcie ...

5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;

5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;

7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

a teraz meritum sprawy :) :

6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

i coś na deser

Art. 37. 1. Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 2 lata.

2. Rozpoczęcie albo wznowienie budowy, w przypadkach określonych w ust. 1, art. 36a ust. 2 albo w razie stwierdzenia nieważności bądź uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w art. 28, albo decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4.

tekt
26-11-2005, 21:43
instytucja odstępstw od projektu budowlanego jest bardzo potrzebna, wręcz niezbędna ... wiedzą to wszyscy którzy budują lub budowali
proces projektowy należy do najważniejszego etapu przygotowania inwestycji, powinien być przeprowadzony najstaranniej, jednak nie da się często uniknąć błędów, których konsekwencje w realizacji mogą odnieść fatalne skutki ..
często jest tak, że technicznie i przepisowo poprawny projekt nie odpowiada inwestorowi, inwestor - przyszły użytkownik wtrakcie realizacji znajduje dla siebie właściwsze rozwiązania np .. funkcjonalne czy bryłowe (lub też nawet finansowe) ..
więc należy (z czym boryka się i ustawodawca i nadzór budowlany) rozgraniczyć tylko kompetencje
póki co ... zrzucono to na projektanta
co nie znaczy że jest alfą i omegą ... bo o słuszności jego kwaliffikacji
zadecyduje po czasie (sic!) ... osoba o kompetencji nadzoru ...
radzę czytać literalnie ustawę i chcuchać na zimno
zawsze można wystąpić do jednostek wykonawczych z zapytaniem (władza delegowana ustawą - organ administracji architektoniczno-budwlanej .. lub nadzór budowlany)
lub do organu ustawodawczego ... Ministerstwo Infrastruktury bodajże .. o interpretację zapisu ustawy ... bądź rozporządzenia
zabawa w kotka i myszkę ...