PDA

Zobacz pełną wersję : Grzejniki stalowe czy aluminiowe ?



Freedo
24-11-2005, 13:22
Instalacja CO będzie wykonana w systemie Hepworth i zasilana gazowym kotłem dwufunkcyjnym. Czy rodzaj grzejnika będzie miał znaczenie w takiej konfiguracji, skoro przy jednakowych wymiarach i parametrach grzewczych jeden i drugi emituje bardzo podobną ilość energii cieplnej - różnice w zasadzie można pominąć ?
Może są jakieś inne przesłanki technicznej natury, które czynią jeden z tych grzejników lepszym od drugiego ?

boguslaw
24-11-2005, 17:45
Przy systemie Hepworth nie ma większego znaczenia czy takie czy takie.
No jest jeszcze kwestia gustu. :wink:

są jeszcze inne: www.regulus.com.pl też chętnie stosowane przez hepworthowców.

Freedo
25-11-2005, 00:58
Czytam o tych regulusach, ale jakoś nie bardzo się mogę przekonać.
Grzejnik o mocy 2700 watów ma w sobie niecały litr wody .....???.
I drogie są bardzo. Porównywalny Purmo 1200/600 mm kosztuje u mnie 399, a regulus wedle cennika 650 zł.

mkmar
25-11-2005, 07:27
Aluminiowe są trwalsze niż stalowe- mam takie wyglądają też lepiej ale to kwestia gustu, jest tylko jeden sprawdzony minus tych grzejników - otóż na aluminiowych nie można wieszać prania gdyż prawdopodobnie od resztek proszków do prania po jakimś czasie będzie odłazić farba. Do tej pory nikt o tym nie pisał ale już od wielu lat obserwuję eksploatację aluminiowych i właśnie coś takiego zauważyłem.
Mimo wszystko wybrałem ponownie aluminiowe i w przyszłości zrobiłbym to samo.

boguslaw
25-11-2005, 07:36
Freedo. Co Ty to piszesz? :o

Moc grzejnika nie wynika z jego pojemności wodnej!!
Gdyby tak było, największą moc miałyby żeberka żeliwne.
Każdy producent dąży do tego by uzyskać możliwie najmniejszą pojemność wodną. Krzywa grzania przez grzejniki jest wówczas bardzo płaska.
Dla paneli wynosi ona +- 2 oC, natomiast dla regulusów +- 1 oC.
Czyli:
Niska pojemność wodna regulusów ma wpływ jedynie na ich bardzo małą bezwładność cieplną. Woda szybciej przez taki grzejnik cyrkuluje i w miejsce już schłodzonej napływa nowa, gorąca.
Uklad wodny regulusów zbudowany jest całkowicie z miedzi, natomiast
układ oddawania ciepła zbudowany jest z lamelek (piór) aluminiowych tworzących ogromną powierzchnię oddawania ciepła.
Np. przywołany grzejnik o wymiarach 1200/600 czyli R6/120 posiada w rozwinięciu powierzchnię czynną około 6 m2!! co przy przewadze oddawania ciepla w drodze konwekcji warunkuje jego dużą moc cieplną.
Katalogowa cena takiego grzejnika to faktycznie 650.0 brutto, ale kto w dzisiejszych czasach kupuje w cenach katalogowych. :wink:

Freedo. Zwróć natomiast uwagę na okres gwarancji - 25 lat- dla mieszkań.
Te grzejniki są nierdzewne!

A poza tym! Zakup to zawsze Twój suwerenny wybór :roll:

Freedo
25-11-2005, 10:03
Bardziej mnie interesuje to, jak sie będzie zachowywał kocioł w instalacji o pojemności ok 18.5 litra wody, bo tyle byłoby w moim przypadku ?
Czy nie będzie tak, że kocioł bardzo szybko osiągnie nastawioną temperaturę wody kotłowej i się będzie wyłączał bez względu na inne sterowania ?
Bardzo proszę fachowców ( ja nim nie jestem ) o opinię na ten temat .

filemon
25-11-2005, 18:55
Freedo dostałem na grzejniki Regulusa na wstępie 20% upustu, a potem jeszcze sporo. Nie piszę ile bo to sprawa indywidualna.

Freedo
25-11-2005, 19:53
A czy zainstalowałeś już je filemonie ?
Jeśli tak, to jak pracują i jak się kocioł zachowuje ?

jacekaqua
25-11-2005, 20:38
Bardziej mnie interesuje to, jak sie będzie zachowywał kocioł w instalacji o pojemności ok 18.5 litra wody, bo tyle byłoby w moim przypadku ?
Czy nie będzie tak, że kocioł bardzo szybko osiągnie nastawioną temperaturę wody kotłowej i się będzie wyłączał bez względu na inne sterowania ?
Bardzo proszę fachowców ( ja nim nie jestem ) o opinię na ten temat .


kocioł będzie miał poprostu większą ilość zapłonów ,grzejniki typu konwektorowego mają jedną wade potrzebują większych parametrów zasilania do pracy

boguslaw
25-11-2005, 21:12
Nieprawda Jacekaqua.

Regulusy to nie są klasyczne, czyste konwektory. Grzeją również poprzez promieniowanie swoją powierzchnią boczną, ktora również się nagrzewa.
Akurat regulusy doskonale pracują z kotłami kondensacyjnymi i wszelkimi kotłami z modulacją mocy.
Należy tak ustawić kocioł by cykle grzania wynosiły od 10 do 15 min.


Oszczędność zużycia gazu z powodu ich mniejszej bezwładności wynosi 10-15%.

jacekaqua
26-11-2005, 14:01
Nieprawda Jacekaqua.

Regulusy to nie są klasyczne, czyste konwektory. Grzeją również poprzez promieniowanie swoją powierzchnią boczną, ktora również się nagrzewa.
Akurat regulusy doskonale pracują z kotłami kondensacyjnymi i wszelkimi kotłami z modulacją mocy.
Należy tak ustawić kocioł by cykle grzania wynosiły od 10 do 15 min.


Oszczędność zużycia gazu z powodu ich mniejszej bezwładności wynosi 10-15%.

ogólnie ja nie jestem przekonany do tych grzejniczków ,jednak swoje naj mają przy wyzszych parametrach:( to prawda przy tym typie potrzeba zwiększyć wybieg pompy)

Charlie
26-11-2005, 14:07
ALUMINIUM jest lepszym radiatorem niż stal. 8)

jacekaqua
26-11-2005, 21:04
ALUMINIUM jest lepszym radiatorem niż stal. 8)

chodzi mi o budowe grzejnika

MałaR.
02-05-2006, 23:11
Mam pytanie.
Mieszkam w bloku, 40-letnim, nieocieplonym. Planujemy niedlugo wymienic grzejnik w pomieszczeniu ok 21 m2 (wysokosc 2,5 metra). Jakiej mocy potrzebuje grzejnik, oraz czy aluminiowe nadaja sie do c.o. z miejskiej kotlowni? W naszym mieszkaniu srednia temp. zima wynosila ok 19-20 st (moglo by byc ciutke cieplej), grzejniki byly tylko czesciowo cieple (ale nie zapowietrzone). mamy termostaty. Jak dobrac odpowienie grzejniki zeby zima bylo cieplo w odmu?

edi_grzes
03-05-2006, 10:28
co do regulusa jest to grzejnik aluminiowo miedziany o b.małej pojemnosci wodnej ale nie polecam po pierwsze jeszcze nie wyeliminowali stukania przy stygnieciu po drugie te koszmarne zawieszki po trzecie grzejniki z podłaczeniem bocznym maja te koszmarne srbuneczki na uszczelki no i czwarte cena na stalowy mozna wycisnac 46-47 procent na regulusa 30 z haczykiem nie pamietam czy 35 czy 36 ale to nie wazne kup sobie aluminiowe lub stalowe bedzie to lepszy wybor

acca5
03-05-2006, 10:34
Mała
grzejniki dobiera sie do wielkości pokoju-jest to zwymiarowane przepisami, ale ja wymienialam w bloku w zeszłym roku i moglam dac grzejniki wiekszej mocy- upewnilam sie w spółdzielni mieszkaniowej

1950
03-05-2006, 12:40
bogusław i regulusy na forum,


zaczyna się :cry: