PDA

Zobacz pełną wersję : budowa na granicy działki



gregory28
24-11-2005, 17:51
czy mogę budować dom na granicy działki

robert skitek
24-11-2005, 18:14
możesz ścianę bez okien, ale tylko pod pewnymi warunkami:

warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 12

3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo

2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.


4. Jeżeli na sąsiedniej działce:

1) w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,

2) bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Marti05
30-12-2005, 07:23
3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

Jak powiedzieli mi moi urzednicy jeśli dostane takie pozwolenie to wtedy oni interpretuja ten przepis w ten sposób, ze MUSZE budowac sie 1,5 m od granicy sąsiada i nie mogę dalej np. 2 m od tej granicy.
Natomiast w Muratorze 12/2005 podano i wytłuszczono ,że odlrgłośc moze zostac zminiejszona - mniej niz 3 m, ale nie mniej niz 1,5 m.
Jak to naprawde jest?
Prosze o odpowiedź
Pozdrawiam
Marti

RYDZU
30-12-2005, 08:21
możesz ścianę bez okien, ale tylko pod pewnymi warunkami:

[i]warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 12


Przepisy swoje, a urzędnicy i życie swoje ;)
Mój budynek z jednej strony ma ścianę w granicy działki - w tej ścianie 6 okien.
Dla wyjaśnienia - działka z która graniczę cała ma status drogi.
Druga ścianę (ślepą, na sąsiadów) mam w odległości 0,4 - 0,6 m od granicy
działki (brak kąta prostego w rogu działki).
Nawet ludzie z PINBu się zdumieli jak to zobaczyli, no ale skoro papiery sa ok... :)
Fakt - załatwianie tego odbyło się na drodze odstepstwa od warunków i oparło
aż o Warszawę, ale nie ma rzeczy niemożliwych :)

Pozdrawiam

Marti05
30-12-2005, 09:28
możesz ścianę bez okien, ale tylko pod pewnymi warunkami:

[i]warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 12


Przepisy swoje, a urzędnicy i życie swoje ;)
Mój budynek z jednej strony ma ścianę w granicy działki - w tej ścianie 6 okien.
Dla wyjaśnienia - działka z która graniczę cała ma status drogi.
Druga ścianę (ślepą, na sąsiadów) mam w odległości 0,4 - 0,6 m od granicy
działki (brak kąta prostego w rogu działki).
Nawet ludzie z PINBu się zdumieli jak to zobaczyli, no ale skoro papiery sa ok... :)
Fakt - załatwianie tego odbyło się na drodze odstepstwa od warunków i oparło
aż o Warszawę, ale nie ma rzeczy niemożliwych :)

Pozdrawiam
Dzieki za odpowiedx ale bede drążył dalej :-)
No tak tylko czy rzeczywiście jeśli juz stwierdza ze mam wąska działke - swoja droga co to znaczy wąska wąska działka i gdzie to to jest napisane, która jeszcze wąska, a która już szeroka :-) - to czy MUSZE wtedy jak to oni uważaja budować 1,5 m i ani kroku w tył. Bo mi na całości brakuje 2 m wiec mógłby być oddalny z obu stron o 3 m. Ściany te maja okna.
Marti

robert skitek
30-12-2005, 14:10
nie wolno będzie Ci budować mniej niż 4m ściany z oknami od granicy z działką budowlaną, choćby uznali ją za wąską. W innym wypadku ograniczyłbyś mozliwość budowy przez sąsiada (odległść między ścianami z oknami budynków ze wzgledów ppoż to 8m).
No chyba ze tak jak pisłą Rydzu wystąpisz o odstępstwo.

Marti05
02-01-2006, 07:29
nie wolno będzie Ci budować mniej niż 4m ściany z oknami od granicy z działką budowlaną, choćby uznali ją za wąską. W innym wypadku ograniczyłbyś mozliwość budowy przez sąsiada (odległść między ścianami z oknami budynków ze wzgledów ppoż to 8m).
No chyba ze tak jak pisłą Rydzu wystąpisz o odstępstwo.
Własnie a co z pkt 2?
. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo

2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.

Co to znaczy nie jest mozliwe zachowanie odległości- czy to nie pole popisu dla urzędników? A dlaczego 8m pomiędzy domami? Tylko nie mówcie mi o przepisach ppopz bo jest tyle osiedli gdzie chałupki stoja b. blisko siebie ze chyba powoływanie sie na ppoz nie ma sensu. A z drugiej strony to je moje to dlaczego KTOŚ nma mówić co ja tam mam robić?
I dalej nic nie weim- będe urabiał urzedników- jak uznaja ze działka waska to dadza i odstepstwo ale jak pisałem oni stoja odstepstwo i 1,5 m ani kroku w przód ani w tył.
Pozdrawiam
Marti